Lidhja e Shkrimtarėve e Kosovės

KUMTESĖ E KRYESISĖ

 

AKADEMIA E SHKENCAVE DHE E ARTEVE TĖ KOSOVĖS  ĖSHTĖ E DREJTUAR, VETĖM PREJ FUNKSIONARĖVE TĖ NJĖ PARTIE - TĖ LDK-sė!

Opinionit tonė nuk i ėshtė bėrė e mundshme tė informohet se gati tė gjithė funksionarėt mė tė lartė tė LDK-sė janė bėrė anėtarė tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve, kurse prej 9 anėtarėve tė sotėm tė Seksionit tė Gjuhės e tė Letėrsisė 7 janė anėtarė tė LDK-sė, ndėrsa 5 prej tyre anėtarė tė djeshėm apo edhe tė sotėm tė Kryesisė ose tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė kėsaj partie! (Lexoni shtojcėn nė vijim)

Shtojca e pashtriku.org

 

Seksioni i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė

 

Mehmet Kraja, sekretar

 

rregullt:

1.      Idriz Ajeti

2.      Ali Aliu

3.      Besim Bokshi

4.      Enver Gjerqeku

5.      Sabri Hamiti

6.      Rexhep Ismajli

7.      Mehmet Kraja

8.      Ali Podrimjaa

9.      Rexhep Qosja

 

Jashtė trupit punės:

1.      Sinan Hasani

2.      Ibrahim Rugova

 

Pėr tepėr lexoni faqen zyrtare :

ASHAK

 

========================================

     Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur mė 6 nėntor 2009, nė Prishtinė, shqyrtoi gjendjen nė institucionet tona shkencore, nė mėnyrė tė veēantė nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.

     Meqenėse nė diskutim u paraqitėn mjaft tė dhėna qė dėshmojnė se kėto institucione janė tė politizuara nė shkallė tė palejueshme, Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės e quan tė nevojshme  qė opinionit tė Kosovės t’i drejtohet me kėtė Kumtesė.

     1. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės ėshtė e shqetėsuar dhe e brengosur pėr shkak tė pasojave qė njė politizim i tillė ka prodhuar dhe vazhdon tė prodhojė nė shkencėn tonė, nė planifikimin, nė vlerėsimet dhe nė afirmimin e saj si nė Kosovė, ashtu edhe nė gjithė hapėsirėn kombėtare.

     2. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės konstaton se pėrkatėsia partiake ėshtė bėrė kriter pėr pranimin dhe pėr dhėnien e titujve shkencorė nė institucionet shkencore, gjė qė ka sjellė dhe vazhdon tė sjellė deformime tė tjera nė veprimtarinė e tyre shkencore, kulturore dhe shoqėrore.

     3. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės konstaton se pasojat mė tė mėdha tė njė politizimi tė tillė janė shprehur nė veprimtarinė e Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės. Institucion njėpartiak nė kohėn e komunizmit, kjo Akademi vazhdon tė jetė institucion njėpartiak edhe sot, madje partiakisht mė i anshėm sot se atėherė. Opinionit tonė nuk i ėshtė bėrė e mundshme tė informohet se gati tė gjithė funksionarėt mė tė lartė tė LDK-sė janė bėrė anėtarė tė Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve, kurse prej 9 anėtarėve tė sotėm tė Seksionit tė Gjuhės e tė Letėrsisė 7 janė anėtarė tė LDK-sė, ndėrsa 5 prej tyre anėtarė tė djeshėm apo edhe tė sotėm tė Kryesisė ose tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė kėsaj partie!

     4. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės konstaton se Akademia e Shkencave dhe e Arteve tė Kosovės ėshtė e drejtuar vetėm prej anėtarėve, shpesh, madje, vetėm prej funksionarėve tė njė partie - tė LDK-sė! Pėr tė qenė edhe mė tragjikomike, mė e papranueshme dhe mė e palejueshme udhėheqja e saj, Akademia e Shkencave dhe e Arteve tė Kosovės drejtohet prej njė grupi partiako-lokal! Kėshtu, fjala vjen, qe 17 vjet nė krye tė Akademisė e ndėrrojnė njėri-tjetrin njė kimist e tre gjuhėtarė, kurse nė Kryesi u asistojnė fqinjė tė vendlindjes e tė partisė! Kjo udhėheqje ka shkelur dhe vazhdon tė shkelė procedurat elementare demokratike gjatė zgjedhjes sė anėtarėve tė rinj tė Akademisė; e shkurton afatin e zgjedhjes nė dy vjet kur do tė shtojė numrin e bashkėpartiakėve tė vet dhe e zgjat nė katėr vjet kur do tė shtyjė pranimin e tė tjerėve. Pėr tė siguruar qė tė pranohen vetėm bashkėpartiakėt e saj dhe tė pengohet pranimi i tė tjerėve, kjo udhėheqje e ka bėrė Seksionin organ i cili, nė vend se Kuvendi i Akademisė, vendos kush do tė pranohet nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, ēka nuk ndodh nė asnjė akademi nė Evropė!

     5. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės thekson se uzurpimi i tillė njėpartiak i Akademisė dhe i Kryesisė sė saj ka bėrė: qė nė Akademi tė sillen edhe disa shkrimtarė - kritikė, prozatorė e poetė tė cilėt, po tė mos ishte ajo ashtu e uzurpuar, nuk do tė bėheshin anėtarė tė saj; qė nė vazhdimėsi tė refuzohen studiues, shkrimtarė dhe krijues tė tjerė me vepėr tė ēmuar shkencore, letrare, artistike dhe me merita tė mėdha pėr arsimin dhe pėr kulturėn e Kosovės.

     6. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės konstaton se Akademia e Shkencave dhe e Arteve tė Kosovės, pėr shkak tė uzurpimit tė tillė tė skajshėm partiak, nuk ka sot nė pėrbėrje tė saj: asnjė historian, asnjė arkeolog, asnjė leksikolog e leksikograf, asnjė historian tė krijimtarisė popullore, asnjė mjek. Deri sivjet, nė pėrbėrje tė saj kjo Akademi nuk e kishte asnjė ekonomist sado Kosova ka njė varg ekonomistėsh tė njohur e tė ēmuar edhe jashtė Kosovės. Po sivjet nė Akademinė tonė u pranua njė ekonomist dhe ky ėshtė njė funksionar i LDK-sė, njėkohėsisht kryetar i Prishtinės!

     7. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės ėshtė e bindur se si pasojė e kėtyre deformimeve, e kėsaj papėrgjegjėsie shkencore, intelektuale dhe morale tė uzurpuesve tė Akademisė, Akademia e Shkencave dhe e Arteve tė Kosovės, nė mėnyrė tė veēantė dy seksionet e saj themelore - Seksioni i Gjuhės dhe i Letėrsisė dhe Seksioni i Shkencave Shoqėrore, nuk kanė realizuar deri sot dhe nuk do tė jenė nė gjendje tė realizojnė as sot e tutje me pėrbėrjen qė kanė asnjė projekt kėrkimor-shkencor me rėndėsi historike pėr Kosovėn e aq mė pak pėr popullin shqiptar nė pėrgjithėsi. Akademia e Shkencave dhe e Arteve  e Kosovės sot vepron si njė shtėpi modeste botuese, e cila boton ēka ėshtė botuar shumė kohė pėrpara dhe riboton veprat e disa anėtarėve tė saj, ndonjėherė pavarėsisht prej vlerės sė tyre!

     8. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės shpreh indinjatė pse mediet tona nuk janė marrė deri sot dhe nuk merren as sot me politizimin e institucioneve tona shkencore dhe me deformimet e sipėrshėnuara nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės ėshtė e vetėdijshme se heshtja e tillė e medieve ėshtė pasojė, nė njėrėn anė, e mungesės sė transparencės nė Akademi, kurse, nė anėn tjetėr, e trysnive qė iu bėhen prej strukturave partiake tė cilave iu takojnė pėrdoruesit dhe shpėrdoruesit e Akademisė sonė!

     9. Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės fton opinionin e Kosovės, krijuesit shkencorė dhe artistikė, sidomos  institucionet politike dhe shtetėrore qė tė bėjnė ēka varet prej tyre pėr reformimin e institucioneve tona shkencore, pėr ndėrprerjen e politizimit tė tyre, pėr ndėrrimin e gjendjes sė pėrkeqėsuar nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, e cila cenon, nė afat tė gjatė historik, interesat shkencore, kulturore dhe, nė pėrgjithėsi, shoqėrore tė Kosovės.

     Kryesia e Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės i bėn me dije opinionin kosovar dhe institucionet politike e shtetėrore se do t’i vazhdojė pėrpjekjet pėr ndryshimin e gjendjes sė politizuar nė institucionet shkencore dhe kulturore, sidomos pėr ndryshimin e gjendjes sė uzurpuar nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.

Kryesia e LSHK-sė / Kryetari - ADEM DEMAĒI

Prishtinė mė 06. 11. 2009