A ėshtė zbehur patriotizmi te shqiptarėt e Kosovės?!

 

PAVARESIA E KOSOVES DHE SFIDAT E SAJ

 

Kosova ka Kushtetutėn e saj, tė bazuar nė pakon e Ahtisarit, por zbatimi i saj lė shumė pėr tė dėshiruar, sepse nė Kosovė aktualisht veprojnė nė mėnyrė paralele disa "pushtete". Kėshtu, pos organeve tė ligjshme tė Kosovės, tė dala nga vota e popullit, nė Kosovė "vepron" edhe misioni i Bashkimit Evropian me emrin EULEX; ende vazhdon tė jetė i pranishėm edhe misioni i Kombeve tė Bashkuara me emrin UNMIK, por edhe strukturat paralele serbe, tė cilat financohen nga Serbia dhe tolerohen nė masė tė madhe jo vetėm nga UNMIK-u famėkeq, por edhe nga EULEX-i ende i pakonsoliduar dhe qeveria shumė herė e pafuqishme e Kosovės.

 

Shkruan: Agim Vinca - Prishtinė, 20. 02. 2009

_________________________

 

     17 Shkurti - dita e shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės - ėshtė njė ditė, tė cilėn shqiptarėt e kanė pritur gjatė, shumė gjatė dhe pėr tė cilėn kanė ėndėrruar e sakrifikuar shumė. Atmosfera e krijuar para njė viti, mė 17 Shkurt 2008, nė rrugėt e Prishtinės dhe nė mbarė Kosovėn, por edhe kudo ku jetojnė shqiptarėt, e dėshmoi katėrēipėrisht faktin se 17 Shkurti ėshtė njė datė e madhe historike, mbase mė e rėndėsishmja nė historinė mė tė re tė Kosovės dhe tė kombit shqiptar nė pėrgjithėsi. Mirėpo, procesi i konstituimit tė shtetėsisė sė Kosovės nuk merr fund mė 17 Shkurt. Do tė ishim politikisht naivė dhe iluzionistė po qe se do tė mendonim kėshtu. Pėrvoja e vitit qė lamė pas, qė ėshtė viti i parė i Kosovės sė pavarur, tregon se procesi i konsolidimit tė shtetėsisė sė Kosovės do tė zgjasė edhe shumė vjet (askush mesa duket nuk mund tė thotė saktėsisht sa) dhe do tė ndeshet me pengesa e vėshtirėsi tė shumta.

 

     Pėrse mund tė thuhet kėshtu?

 

     Sė pari, vetė dokumenti sipas tė cilit ėshtė konceptuar pavarėsia e Kosovės, pakoja e Ahtisarit, ka shumė defekte. Defekti i tij mė i madh mbase nuk qėndron nė faktin qė nuk parasheh pavarėsi tė plotė, por tė kushtėzuar pėr Kosovėn, nėn mbikėqyrjen ndėrkombėtare, por se me zgjidhjet qė propozon e bėn pothuajse tė pamundur funksionimin normal tė shtetit. Ky dokument, tė cilin pala serbe nuk e njeh, njėsoj sikurse edhe Marrėveshjen e Rambujesė, u krijon favore tė papara pjesėtarėve tė minoriteteve, veēanėrisht minoritetit serb, ndėrsa Kosovėn me mbi 90% popullatė shqiptare e shndėrron nė njė bashkėsi shtetėrore multietnike, ku koncepti i multietnicitetit merr pėrmasa pothuajse fantazmagorike.

 

     E dyta, faktori Serbi dhe komuniteti serb nė Kosovė, i manipuluar si gjithmonė nga Beogradi, ėshtė dhe do tė vazhdojė tė jetė njė pengesė serioze e konsolidimit tė shtetėsisė sė Kosovės, aq mė shumė qė Prishtina zyrtare dhe faktori shqiptar nė pėrgjithėsi, nuk ėshtė kujdesur qė ofensivės sė paparė serbe - jo vetėm diplomatike - t‘i kundėrvihet nė mėnyrė adekuate.

 

     Si pasojė e kėtij obstruksioni - fushatės sė paskrupullt politike e diplomatike tė Beogradit, tė pėrkrahur nga Rusia dhe aleatėt e saj, por edhe e ngadalėsisė dhe pavendosmėrisė sė Bashkimit Evropian, si edhe pėr shkak tė dobėsive tė veta tė brendshme, qeveria e Kosovės nuk arrin ta kontrollojė tėrė territorin e vendit dhe, rrjedhimisht, as ta ushtrojė sovranitetin e vet si ēdo shtet tjetėr nė kėtė botė. Institucionet e Kosovės, pėrfshirė edhe policinė, nuk kanė pothuajse kurrfarė ndikimi jo vetėm nė pjesėn veriore tė Kosovės, por as nė enklavat serbe nė brendi tė saj. Ky pozicion, pasojė e sovranitetit tė cunguar, por edhe e joefikasitetit tė organeve shtetėrore, ėshtė sfida tjetėr, e treta me radhė, me tė cilėn ballafaqohet Kosova e pavarur dhe procesi i konsolidimit tė shtetėsisė sė saj.

 

     Sfida e katėrt, ndėr mė kryesoret, ėshtė gjendja e vėshtirė ekonomiko-politike e Kosovės dhe paaftėsia e faktorit politik shqiptar, pėrkatėsisht e institucioneve shtetėrore tė saj, pėr ta menaxhuar si duhet atė. Megjithėse nuk mund tė mohohen pėrpjekjet dhe disa rezultate, sidomos nė infrastrukturėn rrugore dhe atė tė rrjetit shkollor, sjellja e institucioneve shtetėrore tė Kosovės (Qeverisė, Presidencės, Kuvendit etj.), nuk ėshtė as pėrafėrsisht nė nivelin qė do tė duhej tė ishte nė kėtė fazė tejet tė rėndėsishme e delikate pėr ardhmėrinė e Kosovės. Shkalla e lartė e korrupsionit, mosrespektimi i ligjit, keqpėrdorimi i pushtetit, kriminaliteti, administrata joefikase, mosfunksionimi i sistemit juridik, kriza e sistemit arsimor dhe e sistemit tė vlerave nė pėrgjithėsi, pasurimi i paligjshėm, nepotizmi dhe dukuritė e tjera tė ngjashme, e rrezikojnė seriozisht procesin e konsolidimit tė shtetėsisė sė Kosovės. Kosova nuk ka zhvillim ekonomik, por ka pasurim tė shpejtė tė njė kaste njerėzish, kryesisht tė pushtetarėve dhe shpurės sė tyre, nė njėrėn anė dhe varfėrim nė masė tė shtresave tė gjera tė popullsisė, nė anėn tjetėr. "Luksi pa fre dhe varfėria pranė", do tė thoshte Hajne nė kohėn e tij.

 

     Pėrhapjen e optimizmit pa mbulesė mbi Kosovėn "shtet stabėl" etj., e konsiderojmė veprim tė gabueshėm dhe joproduktiv. Mendėsisė sė tillė, qė lustron realitetin dhe vė nė gjumė energjitė krijuese, ne ia kemi parė sherrin nė vitet ‘90, kur Serbia kontrollonte ēdo cep tė Kosovės, kurse kreu politik i saj fliste pėr "shtetėsi" e "institucione".

 

* * *

     Kosova ka Kushtetutėn e saj, tė bazuar nė pakon e Ahtisarit, por zbatimi i saj lė shumė pėr tė dėshiruar, sepse nė Kosovė aktualisht veprojnė nė mėnyrė paralele disa "pushtete". Kėshtu, pos organeve tė ligjshme tė Kosovės, tė dala nga vota e popullit, nė Kosovė "vepron" edhe misioni i Bashkimit Evropian me emrin EULEX; ende vazhdon tė jetė i pranishėm edhe misioni i Kombeve tė Bashkuara me emrin UNMIK, por edhe strukturat paralele serbe, tė cilat financohen nga Serbia dhe tolerohen nė masė tė madhe jo vetėm nga UNMIK-u famėkeq, por edhe nga EULEX-i ende i pakonsoliduar dhe qeveria shumė herė e pafuqishme e Kosovės. E keqja ėshtė se nė kėtė mishmash shumė herė nuk dihet ku fillojnė e ku mbarojnė kompetencat e njėrit a tjetrit. Dhe kjo paraqet, doemos edhe njė sfidė a rrezik mė shumė pėr procesin e shtetėsisė sė Kosovės.

 

     Njė sfidė tjetėr, s‘di e sata me radhė, por jo edhe e fundit, ėshtė sjellja e vetė qytetarėve tė Kosovės ndaj shtetit tė tyre tė ri. Shteti duhet jo vetėm deklarativisht, por edhe realisht. Qytetari ka jo vetėm tė drejta, por edhe obligime. Qytetarėt e Kosovės janė tė prirur t‘i kėrkojnė tė parat tė drejtat, por jo t‘i pėrmbushim edhe tė dytat, detyrimet. Ėshtė shokues fakti qė edhe pas 17 Shkurtit numri i shqiptarėve tė Kosovės, qė kanė vazhduar tė marrin pasaporta serbe ėshtė jashtėzakonisht i madh. Sado qė tė pėrpiqemi t‘u hyjmė nė gjendje njerėzve dhe t‘i kuptojmė hallet e tyre, kurrsesi nuk mund tė kemi mirėkuptim pėr njė gjest tė tillė, tė turpshėm dhe, madje, edhe tė ndėshkueshėm! Sipas tė dhėnave tė shtypit ( "Koha Ditore", dt. 20.10.2008 ), mė shumė se 17 mijė pasaporta tė Serbisė janė lėshuar nė Kosovė vetėm pas 17 shkurtit, d.m.th. pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, kurse prej vitit 1999 e kėndej mė se 250 mijė!

·       Pėr ēka flet kjo?

·       Pėr zbehjen e patriotizmit te shqiptarėt e Kosovės, qė i ka karakterizuar ata nė tė kaluarėn, apo pėr vėnien e interesit personal nė plan tė parė?

·       A do ta bėnin serbėt kėtė po tė ishin nė vendin tonė?

·       Faktet flasin pėr tė kundėrtėn.

 

     Patriotizėm nuk ėshtė vetėm tė festuarit rrugėve me flamuj e pankarta; nuk ėshtė euforia, kėngėt, vallet, deklaratat pompoze, parakalimet me vetura e tė tjera tė ngjashme. Patriotizėm ėshtė sjellja e pėrgjegjshme ndaj vendit tėnd, pėrfshirė edhe gatishmėrinė pėr tė sakrifikuar sadopak pėr tė. Ne duam tė kemi rrymė, ujė, ngrohje, shėrbime komunale etj., por nuk jemi tė gatshėm t‘i paguajmė ato. Filozofi francez i sė drejtės, Tokėvili ( Alexis de Toqueville, 1805-1859 ), i cili njė kohė ka qėndruar nė SHBA, nė veprėn e tij Demokracia nė Amerikė, flet pėr dy lloje patriotizmi:

·       patriotizmin instinktiv,

·       tradicional dhe

·       patriotizmin modern, racional.

Dashuria instinktive pėr atdheun ėshtė e lindur, natyrore, ėshtė ndjenjė qė e lidh njeriun me vendin ku ka lindur. Ndėrkaq, patriotizmi racional ėshtė dashuri racionale pėr atdheun, qė nėnkupton respektimin e ligjeve, ushtrimin e tė drejtave dhe marrjen pėrsipėr tė detyrimeve, me njė fjalė punėn e pareshtur pėr mirėqenien e vendit. Sistemi politik, nė tė cilin lulėzon kjo trajtė e atdhetarizmit ėshtė demokracia kushtetuese. Nė vendet ku patriotizmi i llojit tė parė ėshtė braktisur, sepse konsiderohet i demoduar, kurse i dyti, patriotizmi racional, ende nuk ėshtė institucionalizuar, sundon kaosi dhe mjerimi. Nė situata tė tilla njerėzit i kaplon njė egoizėm i sėmurė dhe i pashpirt - shkruan filozofi francez i kohės, kur nė Evropė janė krijuar kombet moderne dhe shtetet nacionale.

 

* * *

 

     Do tė doja ta kisha gabim, por kam pėrshtypjen se Kosova e sotme ndodhet nė njė situatė tė tillė, disi nė udhėkryq dhe nė njė gjendje konfuze. Kėtij konfuziteti i kontribuon edhe tendenca gjithnjė e mė e zėshme e disa grupeve dhe individėve, pėrfshi edhe segmente tė caktuara tė institucioneve tona kulturore e shkencore, e krijimit tė tė ashtuquajturit "identitet kosovar", kinse nė emėr tė forcimit tė "shtetėsisė sė Kosovės".

 

     Republika e Kosovės si shtet duhet t‘i ketė simbolet e veta shtetėrore, tė cilat tashmė, mirė a keq, i ka. Mund tė flitet edhe pėr identitetin politik tė Kosovės si shtet, por aq. Asgjė mė shumė. Shqiptarėt e Kosovės, edhe nė shtetin e tyre tė ri, do tė mbeten nga pikėpamja kombėtare shqiptarė si mė parė dhe ēdo tentim tjetėr nuk ėshtė veēse spekulim i pastėr, i nxitur prej kushedi ēfarė motivesh e interesash politike e tė tjera.

 

     Njė vit pas shpalljes sė pavarėsisė, Kosovėn e kanė njohur gjithsej 54 shtete nga 192 sa janė anėtare tė OKB-sė. Pak - thonė shumica; jo edhe aq pak - pandehin disa tė tjerė. Prognoza pėr njohjen e Kosovės nga njėqind shtete brenda njė kohe tė shkurtėr nuk doli e saktė. Nė mesin e atyre qė nuk e kanė njohur Republikėn e Kosovės janė edhe pesė shtete anėtare tė BE-sė, qė kanė misionet e tyre ushtarake e civile nė Kosovė, kurse shtetet islamike deri mė sot nuk e ēanė kokėn fare pėr "vėllezėrit e tyre myslimanė", qė ushqejnė ndjenja tė fuqishme ndaj "armikut strategjik" tė shumicės sė tyre, Amerikės.

 

     Nė testin qė bėra kėto ditė me studentėt e Universitetit AAB, ku ligjėroj lėndėn Qytetėrim shqiptar, pėrveē pyetjeve tė tjera nga lėnda, u dhashė si detyrė tė shkruajnė njė ese me temėn: "Pavarėsia e Kosovės - njė vit pas". Nuk ėshtė vėshtirė tė shihet se te shumica mbizotėron ndjenja e zhgėnjimit, e pakėnaqėsisė dhe e dėshpėrimit e jo e optimizmit. Ėndrra ėshtė gjithmonė mė e bukur se realiteti dhe pavarėsia e Kosovės nuk ka shkop magjik qė t‘i pėrmbushė sa ēel e mbyll sytė ėndrrat dhe dėshirat e njerėzve e, madje, as hallet dhe nevojat e tyre tė pėrditshme. Nuk ėshtė i vogėl numri i atyre qė nuk shkruajnė fare, asnjė fjalė dhe e lėnė letrėn e bardhė, jo nė shenjė revolte, por thjesht ngaqė nuk dinė ē‘tė thonė, kurse numri i atyre qė shkruajnė keq, me gabime tė shumta gjuhėsore e logjike, ėshtė edhe mė i madh. Ka edhe studentė, sado qė janė pak, qė pavarėsinė e Kosovėn nuk e shohin si zgjidhje ( ose e shohin vetėm si zgjidhje tė pėrkohshme ) dhe qė vazhdojnė tė mbeten partizanė tė idesė sė bashkimit kombėtar, pra tė bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė, qė ėshtė njė ėndėrr shekullore e shqiptarėve, e proskribuar nė masė tė madhe nė njė a dy dekadat e fundit.

 

     Njė vit mė parė, nė ditėn e shpalljes sė pavarėsisė, u dėgjuan shpesh fjalėt: "Kosova u bė, tani mbetet tė bėhemi ne; tė bėhen shqiptarėt (kosovarėt)". Edhe autori i kėtyre rreshtave, nė atmosferėn festive, pati shqiptuar diēka tė tillė, apo tė ngjashme. Sot, njė vit pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe njohjes sė saj si shtet nga shumė vende tė fuqishme tė botės, na kujtohen pėrsėri fjalėt e Konicės tė shqiptuara me rastin e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė mė 1912: "Shqipėria u bė. Tani lipset tė bėhen shqiptarėt".

 

     Qė Kosova tė bėhet para sė gjithash duhet tė vetėdijėsohemi se krijimi i shtetit nuk ėshtė punė aspak e lehtė. Ndėrtimi i shtetit kėrkon mund, djersė dhe angazhim permanent. Tė gjithė ne sė bashku dhe secili veē e veē e kemi hisen tonė nė kėtė proces tė gjatė e tė mundimshėm.