Nė 20 vjetorin e nismės pėr pajtimin e gjaqeve nė Kosovė

 

EFEKTE TĖ LĖVIZJES SĖ PAJTIMIT TĖ GJAQEVE

NĖ LUFTĖN E VITEVE 1997-1999

 

Shkruan: Prof. as.dr. Myrvete Dreshaj’Baliu *

Fakulteti i Edukimit - Universiteti i Prishtinės

 

 

     Funksioni dhe reflektimi i Aksionit tė Pajtimit tė Gjaqeve nė lėvizjen e pėrgjithshme kombėtare shqiptare sot mund tė trajtohet nga shumė aspekte: nga aspekti historik, nga aspekti politik, nga aspekti ushtarak, nga aspekti kulturor, nga aspekti humanitar etj.

 

     Aspekti historik

 

     Nė historinė e popullit shqiptar, sė paku gjatė 500 vjetėve tė fundit, mbahen mend disa momente tė pajtimit tė gjaqeve ndėr shqiptarėt. Aksione tė tilla i kanė organizuar individėt me ndikim nė viset ku kanė jetuar, grupe tė caktuara e tė dalluara nė lėvizjen e pėrgjithshme kombėtare, institucione tė organizuara kombėtare etj. Ėshtė e kuptueshme prandaj, pse qė nga koha e Skėnderbeut e deri mė tash edhe misioni, suksesi dhe reflektimi i Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve ka qenė i ndryshėm dhe ka pasur veēoritė e tij historike, politike, ushtarake, humane, kulturore dhe kombėtare. Deri nė vitin 1990 aksionet individuale dhe Lėvizjet e grupeve tė caktuara, shpesh kanė pasur karakter tė kufizuar edhe pėr nga misioni edhe pėr nga numri i tyre. Bie fjala, mund tė thuhet se misioni i pajtimit nė kohėn e Skėnderbeut kishte karakter politik dhe ushtarak; pajtimi nė prag tė Lidhjes sė Prizrenit kishte karakter politik, ushtarak dhe kulturor; pajtimi i gjaqeve nė prag tė Lidhjes sė Pejės kishte karakter politik; misioni i pajtimit tė gjaqeve nė Malėsinė e Mbishkodrės (qė ėshtė i njohur si pajtim nė Malėsinė e Podgoricės), nė fillim tė viteve ’70 kishte karakter kulturor e human; dhe misioni kryesisht individual i tė pėrndjeku­rve politikė, kishte para se gjithash karakter politik. Vetėm aksioni i fundit, aksioni i Pajtimit tė Gjaqeve 1990 - 1992, do tė arrijė t’i pėrmbledhė, disa nga elementet mė tė rėndėsishme tė Lėvizjes kombėtare, tė nxitura mė parė nė kohė dhe nė histori.

 

     Aspekti politik

 

     Lėvizja e  Pajtimit tė Gjaqeve e viteve 1990-1992, do tė jetė aq masive sa tė bėjė homogjenizimin mė tė fuqishėm nacional, tė realizuar ndonjėherė nė lėvizjet tona historike, madje jo vetėm nė Kosovė dhe nė viset shqiptare nėn ish-Jugosllavi por edhe nė diasporė. Nismėtarėt e Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve, qė nė fillim kanė bėrė pėrpjekje pėr t’i tė vėnė nė lėvizje edhe partitė politike, por nuk ia patėn arritur qėllimit. Ėshtė e kuptueshme se, ndonėse ua kishim krijuar kushtet themelore tė njė pajtimi tė pėrgjithshėm kombėtar (i cili ishte i nevojshėm nė Kosovė dhe nė Shqipėri), ky pajtim me domethėnie largvajtėse u pengua dhe nuk u arrit tė bėhej. Lėvizja e Pajtimit tė Gjaqeve, duke e shtrirė aksionin e saj nė tė gjitha trojet shqiptare jashtė shtetit shqiptar, por edhe nė diasporė, kishte bėrė tė mundshme homogjenizimin e plotė tė popullit shqiptar dhe u kishte dhėnė mundėsi drejtuesve politikė, qė jo vetėm ta bėjnė sa mė tė lehtė unitetin kombėtar, por edhe ta pėrfaqėsojnė tė drejtėn e paraqitjes sė ēėshtjes shqiptare nė Ballkan, ashtu sikur e bėnin drejtuesit politikė tė shteteve tė tjera ballkanike. Fatkeqėsisht kėtė mundėsi dhe kėtė tė drejtė nuk e shfrytėzuan. Idealistėve tė kėtij programi ju bėnė shumė pengesa, pėr tė mos thenė akuza.

 

     Aspekti human

 

     Aksioni i Pajtimit tė Gjaqeve do tė fillojė si rezultat i njė projekti tė diskutuar nė shumė qeli burgjesh jugosllave pėr njė lėvizje pajtimi tė pėrmasave tė mėdha, sikur e ėndėrronin brezat e idealistėve shqiptarė gjatė disa dekadave, dhe si rezultat i ballafaqimit tė tyre me individė e familje, tė cilat pėr shkaqe hasmėrie ishin penguar qė kurdoherė tė marrin pjesė nė lėvizjen kombėtare shqiptare. Qė tė dyja kėto pėrbėjnė aspektin psikologjik e humanitar tė kėtij misioni.

Tė hasmuarit dhe tė ngatėrruarit pėr gjėra nga mė tė ndryshmet (madje shpesh pėr gjėra krejtėsisht tė parėndėsishme), fati i ka takuar nė fund apo nė krye tė fshatit, nė momentin kur forcat policore dhe ushtarake po e bombardonin fshatin; nė rrugėn e pafundme tė pėrndje­kjes individuale dhe kolektive; nė kampet e fshatit a tė krahinės; nė trenat e pėrmbushur pėr t’i depėrtuar drejt jugut; nė grupet e ndara tė meshkujve pėr izolim a pushkatim nė grumbull; nė kampet e Maqedonisė, Shqipė­risė apo nė kampet e shteteve perėndimore; nė radhėn e luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės etj. Asnjė hakmarrje nuk ėshtė shėnuar. Asnjė mosma­rrė­veshtje mes tyre, falė Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve, e cila disa vjet mė parė i kishte mėnjanuar mosmarrėveshjet e tyre, i kishte ulur gjakrat dhe i kishte pajtuar kėta njerėz. Nuk dua qė kėtu tė dėshmoj pėr vepra hyjnore. Nė hulumtimet e mia, rastet mė tė shpeshta kanė tė bėjnė me shmangiet e tė dy palėve. Pa ndonjė insistim tė veēantė sepse asnjėherė nuk ėshtė rrezikuar ndonjėra palė pėr ta arritur qėllimin. Mendoj se pikėrisht kėtu qėndron edhe suksesi i Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve. Ėshtė e kuptue­sh­me se tė pajtuarit e djeshėm nuk mund tė bėnin mreku­llira, por vetė fakti se ata u kujdesėn tė jenė tė matur nė qėndrim dhe sjelljen e tyre tė veēantė, pėrballė familjes me tė cilėn ishin pajtuar disa vjet mė parė, tregon krijimin e vetėdijes sė tyre tė lartė edhe nė ato kohė tė vėshtira.

 

     Aspekti ushtarak

 

     Mė shumė se mision humanitar, kulturor dhe politik, Lėvizja e Pajtimit tė Gjaqeve me veprimet e saj pretendonte misionin historik tė Lėvizjes pėr ēlirimin kombėtar, dhe ky ishte misioni ushtarak i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ato ditė dhe mė vonė, pjesėtarėt e grupit nismėtar do tė bėjnė shumė presion nė drejtuesit e partive mė tė mėdha politike pėr tė krijuar institucionin ushtarak nė Kosovė. Besoj se nuk ėshtė e tepėrt tė theksohet se pjesėtarėt e kėsaj Lėvizjeje kurrė nuk e kanė ndėrprerė aktivitetin e tyre tė armatosur Kosovė-Shqipėri, ndėrsa me daljen e hapur nė skenė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ata do tė jenė ushtarėt e urtė tė saj. Pjesėtarėt e Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve do tė zhvillojnė shumė aktivitete, jo vetėm brenda njė qyteti a krahine, por edhe nė shumė vise shqiptare nė Mal tė Zi e nė Maqedoni. Dua t’ju pėrkujtoj se pjesėtarėt e Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve pėr herė tė parė nė lėvizjen tonė kulturore, shpirtėrore dhe kombėtare do t’i hapin dyert dhe do tė bėjnė tė mundur qė shqiptarėt ‘e muslimanizuar’ nė Sanxhakun e Novi Pazarit haptazi tė shfaqin pėrkatė­sinė kombėtare shqiptare, duke hapur arkat e vjetra qindvjeēare pėr tė nxjerrė flamurin e mbyllur qė mė 1912.  Pėr herė tė parė, veprimtarėt e Lėvizjes sė Pajtimit tė Gjaqeve, duke zhvilluar aktivitetet e tyre nė pajtimin e shqiptarėve nė zonat mė tė thella tė Malėsisė sė Tetovės e tė trevave tė tjera shqiptare nė Maqedoni, do tė rihapin shumė shtėpi, tė cilat nėn trysnitė politike e policore tė Shkupit, po zhbėheshin viteve tė fundit. Mė shumė se kaq, lėvizja do tė rilidhė shumė familje, tė cilat historikisht kishin zhvilluar aktivitete kombėtare kundėr pushtuesve sllavė; do tė shenjėzojė shumė shtėpi, nė tė cilat mė vonė, pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės do tė gjejnė shumė vullnetarė pėr radhėt e tyre ushtarake; do tė gjejnė strehė, pa frikėn se kanė trokitur nė derė tė pasigurt, pėr qindra ushtarė tė plagosur, ndihmės tė tyre e qytetarė tė dėbuar; do tė kalojnė nė ēdo rrugė e qafė mali, pa frikėn se hasmi ua ka zėnė pritėn; do tė dalin hapur edhe nė krye tė kolonave ushtarake, pa frikėn se hasmi do ta adresojė policinė dhe ushtrinė serbe nė familjet e tyre etj. Sot, nuk ėshtė asgjė e re tė thuhet se Lėvizja e Pajtimit tė Gjaqeve ishte njė prej misioneve mė tė rėndėsishme historike, qė ka shėnuar njėri prej brezave tė idealistėve tė saj gjatė shekullit XX, e qė sot Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe aleatėt e saj ndėrkombėtar e kanė bėrė realitet.

 

* Autorja e shkrimit ishte anėtare e Grupit Nismėtar pėr Faljen e Gjaqeve nė Kosovė