Sa herė vjen Marsi

Jasharajt - Madhėshtia e njė qėndrese kombėtare

 * Luftėn dhe kundėrshtimin ndaj coptimit do ta ndaloj vetėm kur tė ēlirohet dhe tė bashkohet kombi im … ( Hasan Pristina )

Foto - Kliko mė poshtė:

+   Shaban Jashari me bijtė  e tij Ademin e Hamzėn

+   Shaban Jashari me shokėt e miqtė e bijėve tė tij nė Prekaz

+   Adem e Hamėz Jashari gjatė nisjes pėr nė aksion

+   Adem e Hamėz Jashari

+   Fėmijtė e Jasharajve qė u flijuan mė 5, 6 e 7 mars 1998

* * *

        Shkruan: Sadete ZHITIA *

         07. III. 2008

          E nderuara familje Jashari,

          Ju na treguat si vritet robria, si vritet vdekja, si vritet dhimbja e si ngriten kullat  nė themelet e gjakosura e tė shkrumbuara , e ju po na tregoni  si jetohet ēdo ditė me dinjitet e me nder.

          Sa herė vjen marsi, nė kujtesėn tonė ngritet si kala madhėshtia e njė qėndrese, njė lufte, njė mesazhi, qe bota s“kishte marrė  asnjėherė me parė. Njė mesazh, qė zgjoi edhe mendjet me tė fjetura e tė turbulluara tė asaj kohe.

          Sa herė vjen marsi, para nesh shfaqet baci Shaban, Hamza e Ademi duke kuvenduar nė atė kullė qėndrese, me dajėn Osman, me tė afėrmit e tyre, e sidomos me gratė e femijėt e vet, nė atė kullė, ku u rritėn vetėm luftėtarė e luftėtare, ku kishte zana e engjuj qė e lidhėn Besėn me njėri tjetrin, e atė Besė ia dhanė Kosovės dhe lirisė sė sajė.

          Ata, atė ditė vendosėn t“i tregonin botės, se  liria dhe nderi shqiptar mbrohet me jetė, qė nga plaku e gjer tė fėmija nė djep. Ata burra e ato nėna, sė bashku me fėmijėt e tyre, ju bėnė muran nėpėrkėmbjes qė po i bėhej popullit tonė, ato gra qė rrokėn armėt e luftuan pėrkrah me burrat e tyre, ata fėmijė qė bartėn fyshek dhe i mbajtėn gjerdanėt e mitralozėve, ia kthyen dinjitetin popullit tonė qė me vite po dėrgjej nėn durimin e pa fund, tė njė pritjeje tė pakuptimt.

          Pas asaj qė e kanė thėnė historianė e publicist, bashkėluftėtarė e bashkėveprimtarė tė Komandantit, do tė ishte e tepėrt tė flisja unė, sot, pėr pėrmasat e madhėshtisė sė jashtėzakonshme tė asaj ngjarje tė 10 viteve me parė.

          Figura e Adem Jasharit, ėshtė njė fenomen nė historinė tonė kombėtare, ėshtė njė personalitet shumė dimenzional, i cili me filozofinė e tij luftarake dhe politike i tejkalon  natyrshėm pėrmasat  e njė udhėheqėsi politikė dhe luftarak.

          Njeriu qė dinte ta respektonte dhe ta fitonte dashurinė e njeriut, njeriu qė respektonte  nėnėn, ashtu si respektohet njė  perėndesh, njeriu qė adhuronte baban si shokė e mesues, njeriu qė i donte e i ēmonte vllezėrit dhe motrat si shokė e bashkė luftėtare, burri qė ofronte mbėshtetjen dhe krenarinė gruas, babai qė rrezatonte aq shumė dashuri pėr femijėt  e tij, daja, axha i pa pėrsėritshėm, qė luante  e ushtronte me fėmijėt e familjes sė tij tė madhe, - ky burr me ndjeshmėri tė jashtzakonshme njerėzore, s“mund tė frymonte nėn rrethin e hekurt tė  robėrisė, qė po e ngulfatėte pėr ēdo ditė popullin  e tij. Ai  s’mundi tė lejonte qė flamuri me shkabėn dy krenare tė mos kishte qiellin e lirė -  pėr  tė fluturuar.

          Pikėrisht pse e kishte tėrė atė dashuri pėr familjen, dhe tė afėrmit e Tij, pėr popullin dhe Kosovėn e Tij, Ai, s’mund tė rrinte e tė mos bėnte asgjė pėr lirinė, tė cilėn e kishte tė shenjtė.

          Ai ishte betuar qė tė paguante ēdo ēmim, qė fėmijėt e Kosovės tė jetonin tė lirė, qė Flamuri i Skėnderbeut tė valonte i lirė nė trojet tona, dhe kėtė e  bėri.

          Madhėshtia dhe pėrmasat mitike tė ngjarjes sė 5, 6 e 7 marsit qėndrojnė pikėrisht nė veēantin e qėndresės dhe mėnyrės se si e bėnė luftėn Jasharajt. Aty ishte njė brigadė lirie e pėrbėrė nga moshat me tė ndryshme, aty u shpalos pėrgatitja shekullore pėr liri. Pėrpjekja e bacit Shaban, pėr tė pėrgatitur luftėtarė  lirie, u shpagua ato ditė, tė cilat e kthyen pėr sė mbari historinė mė tė re tė kombit tonė. U shpagua, sepse, nė atė betejė tė lavdishme, Kosovės  - jo vetėm qė ju kthye dinjiteti, e  ju hapėn dyert e lirisė, por ju dhurua miti, legjenda, njė  legjendė qė s“kishte pėrjetuar mė parė.

          Zakonisht mitet mėsohen nga librat apo gojdhėnat, ndėrsa Kosova po jetonte bashkė me legjendėn e saj, qė doli nga shtėpia e mėsuesit tė Drenicės, nga miqtė e familjarėt e tij.

          Baci Shaban, Hamza e Komandanti legjendar Adem Jashari, gratė  dhe fėmijėt e tyre, ishin tė vetėdijshėm se vetėm me njė  luftė dhe flijim tė tillė  do tė mund ta pėrcillnin mesazhin me pėrmasa tė tilla, siē e morėm ne dhe tėrė bota. Pikėrisht kėtu qėndron madhėshtia e pa pėrsėritshme dhe e pa ndodhur ndonjėherė me parė nė njė luftė tė tillė pėr liri.

          Duke e  njohur bacin Rifat, motrat e Ademit dhe Hamzės, djemt e vajzat e tyre dhe nė fund nuset nipėrit dhe mbesat e asaj shtėpie, figurat e kėtyre luftėtarėve, dalin nga konturat e mitit, legjendės qė mė ėshtė krijuar nė ndėrgjegjen time, dhe natyrshėm shpaloset personaliteti i tyre shumė dimenzional.

          Figura e Adem Jasharit  e Hamzės dhe sidomos bacit Shaban, del nga konturat e hekurta tė mbinjerėzores dhe paraqitet me tėrė thjeshtėsinė, dashurinė, vizionin dhe pėrgatitjen luftarake dhe teorike qė mund ta kenė vetėm njerzit e mėdhej.

          Duke e parė se si rrodhi jeta, nė familjen Jashari, pas kėsaj ngjarje sa tė lavdishme po aq edhe tė dhimbshme, duke parė forcėn pėr ta mundur dhimbjen dhe  pėrpiekjen heroike tė pjestarėve tė  gjallė tė  kėsaj Familje - qė u bė institucion i popullit tonė, u bė burim i forcės dhe mbėshtetjes pėr tėrė  popullin, figura e  mėsuesit  Shaban dhe e bijve tė tij na bėhet mė e dashur mė e afėrt pėr tė gjithė. Kėto personalitete, sot, nėpėr mes bacit Rifat, motrave  dhe fėmijėve tė tyre, po na reflektojnė zemrėn e tyre tė madhe e tė mbushur plotė dashuri pėr atdheun,  lirinė  dhe familjen e tyre.

          Vetėm njė familje e tillė emblemė,  ku mbizotronte harmonia dhe dashuria e pa fund, mund tė jap mesazhin e fuqishėm. Vetėm njė familje, me njė edukatė  tė mirėfillt njėrzore, intelektuale e patriotike mund t“i jap popullit tė sajė mundėsinė qė ta pėrjetoi legjendėn dhe mitin pa pasur nevojė tė kalojnė vite. Vetėm njė familje e ngritur e me edukim tė shėndosh tė mesuesit tė parė tė Drenicės, Bacit Shaban, ka mundur t“i dhuroi popullit tė vet rastin unikat dhe tė pa pėrsėristshėm nė historinė e luftrave pėr liri. Po, kjo familje sot po i dhuron popullit tė vet kuadro  luftarakė e njerėz tė shkencės dhe tė kulturės.

          Dhe nė fund po them se, vendimi i Shaban Jasharit me Komandantin Legjendar Adem Jashari, Hamzėn dhe me tėrė familjen sė bashku -  pėr  t“ju kundėrvėnė armikut, pėrbėnė aktin mė sublim qė ka njohur ndonjėherė njerėzimi.

          Janė tė panumėrta rastet ku heronjtė dhe dėshmorėt kanė dhėnė jetėn pėr atdhe, por sakrifica qė e bėnė Jasharajt ėshtė unikatė, ata  luftuan bashkė me fėmijėt e tyre. Ata, nė sfondin e flamurit tonė bashkė me jetėn e tyre mbėshtollėn edhe jetėn e asaj qė ėshtė mė e shtrenjtė se vetvetja, jetėn e fėmijėve tė vet. E pikėrisht ky fakt e bėnė edhe mė madhėshtore dhe mbi njerėzore sakrificėn e kėsaje familje.

Pėrjetėsisht me respekt, do tė pėrkulemi para jetės dhe  sakrificės sė tyre.

Pėrjetėsisht me respekt, do tė pėrkulemi para shembullit tė vazhdimėsisė sė dinjitetshme tė traditės  sė familjes Jashari!

Lavdi jetės  dhe veprės  sė Adem Jasharit  dhe familjes Jashari!

Lavdi rėnies heroike tė Jasharajve !

Lavdi tė gjithė Dėshmorėve tė Kombit tė rėnė pėr liri!

·        Autorja ėshtė motra e Dėshmorit tė Kombit Afrim Zhitia.

……………………..

Kėng pėr Adem Jasharin…

"Pa Kosovė nuk ka Shqipėri - Pa Shqipėri Kosovė nuk ka“