Adem Salihaj kundėr Bujar Bukoshit dhe Xhavit Haliti kundėr gazetės Bota Sot janė dy shembuj qė po mė kujtohen nė kėtė moment, e tė cilėt tregojnė se kur vjen puna te interesat personale, deputetėt dinė tė jenė aktivė nė ngritjen e padive, por jo edhe kur duhet vepruar ligjėrisht kundėr strukturave paralele tė Serbisė.

 

KALLĖZIMI PĖR NJĖ KALLĖZIM PENAL KUNDĖR STRUKTURAVE PARALELE TĖ SERBISĖ NĖ KOSOVĖ

 

Nuk ka ministėr, deputet a zyrtar tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės qė nuk ka hasur nė pengesa nė ushtrimin e detyrės dhe funksionit tė tij pėr shkak tė strukturave paralele tė Serbisė qė kontrollojnė ēerekun e territorit tė Kosovės. Atėherė, si bėhet qė nuk ka asnjė veprim ligjor tė inicuar prej njerėzve tė insitucioneve tė Kosovės kundėr tyre? Si bėhet qė nuk ka asnjė padi kundėr tyre nė asnjėrėn prej pesė Prokurorive Publike tė Qarkut nė Kosovė?! A thua janė tė thyer kolektivisht kėta njerėz institucionesh para kėtyre strukturave tė Serbisė? Megjithatė jo. Ėshtė mė keq se kaq.

 

Shkruan: Albin Kurti - Prishtinė, 20.03.2009

_______________________________

 

·       Nuk i tolerojmė,

·       nuk i njohim,

·       nuk i pranojmė,

·       nuk janė legale, nuk janė legjitime,

·       nuk janė tė vlefshme…

Mbase ka edhe cilėsorė tė tjerė me tė cilėt qeveritarėt dhe zyrtarėt e institucioneve tė Kosovės shprehen kundėr strukturave paralele tė Serbisė. Gjithsesi fuqishėm dhe... deklarativisht. 13 muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės kundėrshtimi i tyre ėshtė veēse verbal. Sikurse ēdo ditė para shpalljes sė saj pėr tetė vjet e gjysmė me radhė.

·       Kujt i drejtoheshin ata?

·       Kush ishte dėgjuesi a lexuesi i kėtyre deklaratave tė tyre?

·       Serbėt?

·       Beogradi?

·       Strukturat paralele?

Jo. Ata na drejtoheshin neve - shqiptarėve tė Kosovės. Flisnin kundėr kėtyre strukturave tė Serbisė qė i toleronin, pėr t’u bėrė ata vetė mė tė tolerueshėm prej shumicės dėrrmuese tė qytetarėve tė Kosovės. Mirėpo, nuk ėshtė problemi vetėm te natyra verbale e kundėrshtimit. Duke iu referuar strukturave paralele nė mėnyrė tė pėrgjithėsuar, politikanėt e Kosovės e kanė krijuar pėrshtypjen se kėto struktura janė disi abstrakte.

·       Pas njė hulumtimi disajavor i kemi gjetur emrat e 93 personave qė kryesojnė strukturat politike tė Serbisė nė Kosovė nga gjithsej 116 sosh sa janė.

Kontribuam sadopak pėr njė tjetėr perceptim shoqėror: strukturat paralele tė Serbisė janė dhjetėra njerėz me emra tė pėrveēėm, njėmend tė organizuar nė strukturė, ama njerėz tė veēantė qė tash ua dimė publikisht emrat. Ata janė pėrgjegjės pėr njė mori krimesh dhe shkeljesh tė ligjit tė cilat i pėrmblodhėm te faktet dhe arsyetimi nė njė Kallėzim Penal, i cili tashmė ndodhet nė duart e deputetėve dhe ministrave tė Kosovės.

 

KALLĖZIM PENAL KUNDĖR STRUKTURAVE SHTETĖRORE TĖ SERBISĖ NĖ KOSOVĖ!

 

 Preferuam qė, mė parė se qytetarėt e thjeshtė, Kallėzimin Penal ta bėjnė vetė zyrtarėt institucionalė dhe, kėsisoj, denoncimi e padia tė kenė karakter shtetėror para se civil e publik. Sigurisht qė kėtė gjė ka mundur ta bėjė vetė Prokuroria Publike, por le tė supozojmė qė prokuroritė nuk janė patriotike dhe as profesionale, andaj kallėzimet penale do tė duhej tė fillonin prej atyre qė e kanė gojėn pėrplot ‘pavarėsi’ e ‘republikė’, apo jo? Duke ditur se tė menduarit dhe shkrimi nuk janė ana e fortė e kėtyre zyrtarėve tė institucioneve tė Kosovės, ne ua pėrpiluam Kallėzimin Penal deputetėve e ministrave, dhe tash atyre u mbetet vetėm edhe ta nėnshkruajnė - njė gjė kjo tė cilėn, siē e dimė, e bėjnė me shumė qejf. Aktivisti qė e kishte shkruar pėrmbajtjen e kėtij Kallėzimi Penal na bėri tė qeshim tė gjithėve: tha se nė fund tė tekstit kishte pasur njė krizė identiteti, meqė nuk po ndjehej si shqiptar dhe qytetar i Kosovės, por si konsulent ndėrkombėtar.

·       Nuk ka ministėr, deputet a zyrtar tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės qė nuk ka hasur nė pengesa nė ushtrimin e detyrės dhe funksionit tė tij pėr shkak tė strukturave paralele tė Serbisė qė kontrollojnė ēerekun e territorit tė Kosovės.

-          Atėherė, si bėhet qė nuk ka asnjė veprim ligjor tė inicuar prej njerėzve tė insitucioneve tė Kosovės kundėr tyre?

-          Si bėhet qė nuk ka asnjė padi kundėr tyre nė asnjėrėn prej pesė Prokurorive Publike tė Qarkut nė Kosovė?!

-          A thua janė tė thyer kolektivisht kėta njerėz institucionesh para kėtyre strukturave tė Serbisė?

-          Megjithatė jo. Ėshtė mė keq se kaq. Po tė ishin tė thyer kolektivisht, atėherė, sė paku do tė kishim ndonjė rast individual si pėrjashtim tė rregullės dhe qė e vėrteton rregullėn. Do tė kishim ndonjė padi diku tė ndonjė pėrfaqėsuesi tė qytetarėve a nėpunėsi tė administratės.

·       Por, jo. S’kemi. S’kemi asnjė Kallėzim Penal pėr asnjėrin nga dhjetėra njerėzit kryesorė tė strukturave paralele tė Serbisė nga asnjėri prej qindra njerėzve tė stafit drejtues politik tė punėsuar nė institucionet e Kosovės!

Prandaj, nuk janė tė thyer (vetėm) kolektivisht. Janė tė thyer individualisht. Nuk janė tė thyer (vetėm) tė gjithė. Janė tė thyer secili veē e veē. Pa dyshim qė mund ta elaborojmė se si brenda kėtyre institucioneve tona nuk ka vigjilencė dhe as kult tė punės andaj edhe kėto padi mungojnė pėr shkak se njerėzit e zyrave tona thjesht pėrtojnė - ata janė rehat aty ku janė: tė vetėkėnaqur dhe tė mjaftuar me fatin e mirė qė e kanė njė rrogė (sado qė) tė vogėl (sepse edhe) me privilegje anash. Ndonėse kjo do tė mund tė thuhej pėr shumicėn e tyre, kurrsesi s’mund tė thuhet pėr secilin. Adem Salihaj kundėr Bujar Bukoshit dhe Xhavit Haliti kundėr gazetės Bota Sot janė dy shembuj qė po mė kujtohen nė kėtė moment, e tė cilėt tregojnė se kur vjen puna te interesat personale, deputetėt dinė tė jenė aktivė nė ngritjen e padive, por jo edhe kur duhet vepruar ligjėrisht kundėr strukturave paralele tė Serbisė.

·       Ndalesa e ministrit tė Serbisė pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq, te pika kufitare nė Dardanė ditė mė parė, vetėm sa e pėrforcon faktin se nė shtetin e Kosovės nuk ka padi kundėr tij dhe, njėkohėsisht, kjo ndalesė paraqet orvatje tė Qeverisė sė Kosovės pėr ta zhvendosur vėmendjen e opinionit nga strukturat e Serbisė qė veprojnė lirshėm pėrbrenda Kosovės te vizitat qė i vijnė asaj nga jashtė.

Nė anėn tjetėr, ndalesa e zėvendėsit tė Bogdanoviqit, Bojan Angjelkoviq, te lumi Ibėr, dhe sėrish mosarrestimi i tij, vetėm sa e pėrforcojnė Ibrin si kufi faktik pėrbrenda Kosovės. Sigurisht se na kujtohet rasti i arrestimit tė tre agjentėve gjermanė tė BND-sė dhe zelli qė pat treguar Hashim Thaēi pėr t’i mbajtur ata ca ditė nė burg duke u thirrur nė ligj dhe nė procedurat e rregullta gjyqėsore. Mirėpo, kur vjen puna te strukturat e Serbisė qė janė pėrplot agjentė tė cilėt na sillen vėrdallė - mbase jo vetėm nė veri e nėpėr enklava - atėherė Hashim Thaēi nuk pipėtin. Gjithsesi nuk bėhet fjalė pėr mungesė tė mundėsive (siē po pėrpiqen tė na shfajėsohen) por pėr mungesė vullneti (pėr ēka duhet t’i fajėsojmė).

 

Albin Kurti: Kur braktiset e drejta jonė pėr fuqinė e tjetrit