Prania e shtetit serb nė Kosovė nuk ka pushuar - ajo vetėm ka ndėrruar formė!

 

STRUKTURAT PARALELE TĖ SERBISĖ NĖ KOSOVĖ!

 

·       Nė qershor tė vitit 1999 ka ndryshuar natyra e pranisė sė Serbisė nė Kosovė.

Pėrderisa para kėsaj kohe Serbia nė Kosovė ishte e pranishme nėpėrmjet ushtrisė e policisė, okupimit e gjenocidit, pas vitit 1999 ajo ėshtė e pranishme nėpėrmjet strukturave paralele shtetėrore brenda Kosovės. Pra, prania e shtetit serb nė Kosovė nuk ka pushuar - ajo vetėm ka ndėrruar formė.

·       Vetė UNMIK-u nėpėrmjet Rezolutės 1244 i ka konsideruar kėto struktura tė Serbisė si ilegale, por nė tė njėjtėn kohė UNMIK-u gjithnjė e ka toleruar ekzistencėn dhe veprimtarinė e pranisė institucionale tė Serbisė brenda vendit tonė.

UNMIK-u ka ditur gjithēka pėr karakterin armiqėsor tė veprimtarisė sė kėtyre strukturave kundėr vullnetit tė popullit tė Kosovės. Nė njė dokument qė ish PPSP, Joachim Rucker, ia ka dėrguar Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė nė vitin 2006, shpjegohet qartė jo vetėm veprimtaria e strukturave paralele, por madje edhe vendnodhja e tyre fizike (objektet dhe ndėrtesat) nėpėrmjet fotografive. Kjo e ngarkon UNMIK-un me pėrgjegjėsi tė dyfishtė: ai ka ditur gjithēka pėr strukturat paralele, i ka konsideruar ato ilegale, por i ka toleruar dhe shpeshherė bile edhe ka bashkėpunuar me to.

·       Tė njėjtė gjė sot po e bėn ICO dhe EULEX-i.

Nė Planin 6-Pikėsh tė OKB-sė i arritur nė bashkėpunim dhe negociata me Serbinė, thuhet qė EULEX-i duhet tė shtrihet nė Kosovė “duke marrė parasysh qėndrimet e faktorėve relevantė nė terren”. Disa terrene kontrollohen nga strukturat paralele tė Serbisė. Javėn e kaluar, pas protestave tė punėtorėve serbė tė gjykatave nė veri tė Mitrovicės, EULEX-i paralajmėroi se do tė negocojė dhe bisedojė me strukturat paralele. Kurse vetė shefi i EULEX-it dhe ish komandanti i KFOR-it, Yves de Kermabon, nė fillim tė misionit kishte thėnė qė “ne do tė bisedojmė me tė gjithė”, duke i pėrfshirė edhe strukturat paralele tė Serbisė. Kjo do tė thotė qė nė vend se EULEX-i e institucionet e Kosovės tė merren me shpėrbėrjen e strukturave paralele tė Serbisė, ata po i pranojnė kėto struktura si partnerė relevantė tė barabartė.

·       Tolerimi i strukturave paralele ėshtė inkurajim i tyre.

Kėtė tolerim, strukturat e Serbisė nuk e shohin si gjenerozitet tė institucioneve tė Kosovės ndaj tyre por si arritje tė kėmbėngultėsisė sė tyre. Goran Bogdanoviqi dhe Oliver Ivanoviqi dikur ishin nė institucionet e Kosovės. Ata janė investim 10 vjeēar i institucioneve tė Kosovės, porse tash punojnė pėr Serbinė kundėr Kosovės. Strukturat e Serbisė ua kanė bėrė serbėve tė Kosovės integrimin e tė panevojshėm dhe tė pamundshėm. Ata i mbėshtesin serbėt financiarisht mė shumė sesa institucionet e Kosovės pėr lojalitetin e tyre por, para sė gjithash, i kėrcėnojnė e frikėsojnė ata nė mungesė tė kėtij lojaliteti. Njerėzit e strukturave paralele nė Kosovė paguhen 50% mė shumė sesa kolegėt e tyre nė Serbi, gjė qė ėshtė tipike pėr admnistratorėt kolonialė. Ėshtė e kotė tė privilegjohen serbėt pėrderisa i kanė strukturat e Serbisė mbi kokė. Nė anėn tjetėr, nuk mund tė ketė investime serioze ekonomike nė Kosovė qė do tė pėrkthehej nė mirėqenie tė shtuar tė qytetarėve pėrderisa Kosova ka struktura paralele brenda.   

·       Strukturat paralele tė Serbisė nė Kosovė nuk janė kurrfarė institucionesh anonime, por garnitura njerėzish konkretė tė paguar nga Serbia pėr tė zhvilluar veprimtari tė hapur armiqėsore kundėr Kosovės.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka arritur t’i sigurojė emrat kryesorė tė personave tė cilėt janė bartėsit konkretė tė funksioneve nė strukturat shtetėrore tė Serbisė qė veprojnė brenda nė Kosovė. Nėse institucionet e Kosovės janė, siē po na thotė pėrditė Hashim Thaēi, pėr zbatimin e Kushtetutės, atėherė kėta njerėz konkretė po e shkelin atė pėr ēdo ditė. Qenia e tyre, vetė ekzistenca e tyre, madje mė parė edhe se funksionimi e operimi i tyre, janė shkelje tė ligjit dhe krim nė Kosovė. Ja ku janė emrat - nevojitet vetėm veprimi. Por nėse, nė tė kundėrtėn, Qeveria nuk ėshtė pėr tė ndėrmarrė asgjė, atėherė, le tė tregojė, e tė mos i mashtrojė qytetarėt e Kosovės qė ėshtė pėr njė rend juridik nė Kosovė dhe kundėr strukturave tė Serbisė. Le t’iu tregojė qeveria qytetarėve nėse ėshtė pėr apo kundėr kėtyre strukturave tė Serbisė me veprime konkrete.