Prokuroritė nuk ngrisin padi kundėr strukturave tė Serbisė nė Kosovė.

Asnjė deputet apo ministėr nuk ka deponuar Kallėzim Penal kundėr tyre!

Qeveria e Kosovės i toleron ato!

 

Foto: Lista e 117 emrave tė strukturave paralele serbe nė Kosovė

 

Kush janė zyrtarėt e strukturave

paralele tė Serbisė qė paguhen

nga buxheti i Kosovės ?!

 

_________________________________________________________________

 

      Bashkėpjesėmarrja

      Javėn qė po e lėmė pas politika zyrtare dha dy deklarata pėr strukturat paralele tė Serbisė. Njėrėn e dha Hashim Thaēi nė takim me shefin e tij, Pėrfaqėsuesin e Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana-n. Tjetrėn e bėri punėtori i zellshėm i Pėrfaqėsuesit Civil Ndėrkombėtar, Pieter Feith, pra e kam fjalėn pėr Ministrin e Pushtetit dhe Administrimit Lokal, Sadri Feratin.

 

      I pyetur nga gazetarėt lidhur me strukturat paralele tė Serbisė, Hashim Thaēi tha se strukturat paralele tė Serbisė nuk do tė tolerohen dhe se gjithsecili do tė pėrballet me ligjin. Kurse nė njė vizitė nė komunėn e Vitisė, Sadri Ferati deklaroi qė strukturat paralele tė Serbisė do tė shuhen nėpėrmjet decentralizimit. Ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė fakti qė edhe pas kėtyre dy deklaratave realiteti i strukturave paralele tė Serbisė nė Kosovė mbetet po ai i njėjti qė prej vitit 1999. Dhe kjo e ka njė pėrgjigje tė thjeshtė: ato nuk luftohen dhe nuk mund tė shuhen nėpėrmjet deklaratave dhe premtimeve boshe. Janė po ata tė njėjtit njerėz qė kanė punuar nė strukturat paralele ata qė punojnė edhe sot. Janė po ata 117 udhėheqės, tė cilėt Lėvizja jonė i ka identifikuar, por ndaj tė cilėve EULEX-i, UNMIK-u dhe qeveria nuk ka vepruar. Aq mė pak strukturat paralele do tė mund tė shpėrbėhen nėpėrmjet decentralizimit, siē pretendon Sadri Ferati.

 

Foto: Shėrbyesit e zellshėm tė Pėrfaqėsuesit Civil Ndėrkombėtar, Pieter Feith!

 

      T'i shuash strukturat paralele nėpėrmjet decentralizimit, do tė thotė tė mundohesh ta shuash zjarrin me benzinė. Serbia nuk i ka shuar strukturat e saj paralele edhe atėherė kur ėshtė pėrballur me njėfarė force relative, e lėre mė kur kėtyre strukturave u jep edhe mė shumė pushtet e kompetenca nė polici, gjyqėsi, dogana, trashėgimi kulturore, transport e telekomunikation, arsim paralel, shėndetėsi paralele etj. Serbia nuk i ka krijuar strukturat e saj paralele pėr t'i shuar me qejf, pėr mėshirė, apo pėr shkak tė deklaratave tė Thaēit e Feratit.

 

      Nėpėrmjet kėsaj strategjie tė legjitimimit tė strukturave paralele, vazhdimisht duke e pasur ligjin nė maje tė gjuhės, por konkretisht duke bėrė sehir, kėta njerėzit e politikės po na tregojnė qė do ta pranonin ēfarėdo Kushtetute qė do t'u ofrohej. Mjafton qė ta ruajnė pushtetin e tyre personal, i cili, qe besa, nuk ėshtė 'sakrificė e pėrgjegjėsi', siē na thonė, por 'pėrfitim dhe keqpėrdorim'. Por mė e tmerrshmja pjesė e kėtij realiteti ngulfatės, nuk ėshtė thjesht tolerimi i strukturave paralele. Bashkėpjesėmarrja kriminale ėshtė shumė mė e thellė seē mund tė mendohet dhe, madje, e institucionalizuar. Kemi tė bėjmė me njė pjesė tė konsiderueshme tė serbėve qė punojnė si pjesė e kėtyre strukturave, kurse paguhen nga Buxheti i Konsoliduar i Republikės sė Kosovės.

 

·       Lėvizja VETĖVENDOSJE!

pas njė hulumtimi, ka arritur t'i mbledh emrat e atyre punėtorėve tė strukturave paralele tė cilėt paguhen nga qeveria dhe me paratė tona. Ēka do tė thotė kjo? Nė ēdo vend demokratik, pushteti politik ėshtė arbitėr i mirėpėrdorimit tė parasė publike pėr interesin e pėrbashkėt. Paratė e secilit pėrdoren pėr interesin e tė gjithėve. Nė Kosovė ėshtė saktėsisht e kundėrta: paratė e tė gjithėve po keqpėrdoren kundėr interesit tė Kosovės. Sepse qeveria po i financon strukturat paralele, tė cilat punojnė kundėr pavarėsisė dhe integritetit territorial tė Kosovės.

_________________

 

Emrat e zyrtarėve tė strukturave

paralele tė Serbisė tė cilėt marrin

paga nga buxheti i Kosovės

 

Momir Jovanovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i KK tė Fushė Kosovės

Datėlindja 03.04.1958

Unmik ID 1170412504

Vendi i punės SHPK / KPS 6165

 

Jovica Lazic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i KK tė Fushė Kosovės

Datėlindja  25.05.1955

Unmik ID 502243426

Vendi i punės Arsim - Prishtinė

 

Dragan Kostic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Komunės sė Lypjanit

Datėlindja 20.11.1967

Unmik ID 1501812044

Vendi i punės Arsim - Lypjan

 

Suzana Stankovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal tė Lypjanit

Datėlindja 29.09.1973

Unmik ID 0101000849

Vendi i punės Arsim - Lypjan

 

Slaviša Staletovic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i Komunės sė Shtėrpcės

Datėlindja

Unmik ID 1501246472

Vendi i punės Administratė Komunale - Shtėrpcė

 

Bojan Savic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal tė Shtėrpcės

Datėlindja 06.02.1981

Unmik ID 1501351861

Vendi i punės SHPK / KPS 6753

 

Milenko Jovanovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Komunės sė Gjakovės

Datėlindja 04.06.1951

Unmik ID 1500208038

Vendi i punės Administratė Komunale - Shtėrpcė

 

Miodrag Lazic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Komunės sė Prizrenit

Datėlindja 24.01.1947

Unmik ID 1501932139

Vendi i punės Ministria e Shėndetėsisė - Programi pėr minoritete

 

Zoran Staletovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal tė Prizrenit

Datėlindja 15.05.1963

Unmik ID 1501909528

Vendi i punės Arsim -Shtėrpcė

 

Milorad Todorovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal tė Gjilanit

Datėlindja 25.02.1959

Unmik ID 1501818832

Vendi i punės SHPK / KPS 0800

 

Bojan Cvetkovic

Posti nė strukturat paralele Nėnkryetar i Komunės sė Novobėrdės

Datėlindja 01.02.1973

Unmik ID 1501041668

Vendi i punės Administratė Komunale - Novobėrdė

 

Dobrosav Ivkovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i KK tė Novobėrdės

Datėlindja 30.08.1948

Unmik ID 1501041633

Vendi i punės Arsim - Novobėrdė

 

Bojan Jovanovic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i KK tė Novobėrdės

Datėlindja 27.09.1973

Unmik ID 1501042443

Vendi i punės Arsim - Novobėrdė

 

Nebojša Simic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i Komunės sė Dardanės

Datėlindja 26.05.1971

Unmik ID 1500333606

Vendi i punės ZLK - Dardanė

 

Vojislav Nojic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal tė Dardanės

Datėlindja 08.03.1949

Unmik ID 1501881593

Vendi i punės Arsim - Dardanė

 

Vojislav Velickovic

Posti nė strukturat paralele :Nėnkryetar i Kuv. Komunal tė Dardanės

Datėlindja 04.04.1958

Unmik ID 1501624528

Vendi i punės Arsim - Dardanė

 

Nenad Kojic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Komunės sė Vitisė

Datėlindja 11.11.1976

Unmik ID 1501104589

Vendi i punės SHPK / KPS 4442

 

Nikola Stolic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i Komunės sė Vitisė

Datėlindja 18.03.1978

Unmik ID 1060197225

Vendi i punės Arsim - Viti

 

Ljubiša Petrovic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i Komunės sė Mitrovicės

Datėlindja 03.06.1947

Unmik ID 1501512199

Vendi i punės Arsim - Mitrovicė

 

Slaviša Ristic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Komunės sė Zubin Potokut

Datėlindja 27.10.1964

Unmik ID 1500203214

Vendi i punės Drejtėsi - Administratė e gjykatave

 

Miodrag Andric

Posti nė strukturat paralele Nėnkryetar i KK tė Zubin Potokut

Datėlindja 01.04.1956

Unmik ID 1501148144

Vendi i punės Administratė: Komunale - Zubin Potok

 

Nebojša Radulovic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i Komunės sė Leposaviqit

Datėlindja 18.06.1971

Unmik ID 1501744936

Vendi i punės Administratė Komunale - Leposaviq

 

Velimir Bojovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Kuvendit Komunal tė Leposaviqit

Datėlindja 04.05.1949

Unmik ID 1501558504

Vendi i punės Administratė Komunale - Leposaviq

 

Dragiša Milovic

Posti nė strukturat paralele: Kryetar i Komunės sė Zveēanit

Datėlindja 04.03.1957

Unmik ID 1501793007

Vendi i punės Administratė Komunale - Zveēan

 

Goran Lazic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i Komunės sė Vushtrisė

Datėlindja 18.10.1982

Unmik ID 1501932767

Vendi i punės SHPK / KPS 6995

 

Srdan Nikolic

Posti nė strukturat paralele: Nėnkryetar i Kuvendit tė Bashkėsisė sė

Komunave tė Krah. Auton. tė Kosovės

Datėlindja 19.01.1972

Unmik ID 1170601609

Vendi i punės Shėndetėsi - Gjilan

________________________

 

·      Tė punėsuarit nė sistemin paralel nė Kosovė marrin:

 

-          Mjeku specialist 1083 euro (pa shtesa tjera)

-          Mjeku i praksės sė pėrgjithshme 938 euro (pa shtesa)

-          Infermierja 562 euro (pa shtesa)

-          Profesor universiteti 1149 euro (pa shtesa)

-          Arsimtar 774 euro (pa shtesa)

-          Mėsues 615 euro (pa shtesa)

 

·      Sipas unionit tė sindikatave tė arsimit nė Kosovė nė sistemin paralel janė tė punėsuar:

 

-          shkolla fillore 973 punėtorė

-          shkolla tė mesme 329 punėtorė

-          objekte tė standardit mėsimor 43 (mendohet nė shkolla speciale apo tė natės) konvikte 15

 

·      Nė dhjetė fakultete tė universitetit tė Mitrovicės sė veriut ( tė ashtuquajturin Universiteti i Prishtinės) punojnė rreth 1.000 punėtorė prej tyre:

 

-          ofesorė e bashkėpunėtorė 764

-          punėtorė administrativė 326

 

·      Sipas web faqes sė “Ministrisė sė Serbisė pėr Kosovėn” nė Kosovė janė tė punėsuar:

 

-          sistemin arsimor 5600 punėtorė

-          nė sistemin shėndetsore 4300 punėtorė

-          vetėqeverisje lokale 2900 punėtorė

 

 

Mediet nė Kosovė nė duarT

zyrtarėve tė strukturave paralele

 

R049 Radio KLOKOT

Kllokot 101.6

Pronar: Nikola Stoliq (Nėnkryetar i Komunės sė Vitisė)

Klokot 0280/85 016 064/4445690

sipkaman@yahoo.com

 

R051 Radio KOMPAS Pasjan

100.4

Pronar: Dragan Nikoliq  (Udhėheqės i Qarkut tė Anamoravės)

Pasjan

038/27 335 & 064/451 43 11 & 063/726 8819  & 063/8300 808 & 064/4514311

--------------------

Shkeljet e ligjit nga Komisioni i

Pavarur i Medieve

 

KOMISIONERI I PĖRKOHSHĖM PĖR MEDIA

PRIVREMENI KOMESAR ZA MEDIJE

TEMPORARY MEDIA COMMISSIONER

Rruga Gazmend Zajmi #1, Prishtina - Gazmend Zajmi Street #1,

Pristina - Ulica Gazmend Zajmi #1, Priština t. +381 (0)38 245 031

f. +381 (0)38 245 034 e. info@imc-ko.org

 

Rregullorja e KPM-sė 2005/1

 

Cilėsitė pėr Marrjen e Licencės sė Transmetimit

 

     7. Arsyet e Skualifikimit pėr marrjen e Licencės:

 

     A. Entet Qeveritare: Ėshtė politikė e KPM-sė qė tė mos u japė Licenca transmetimi agjensive qeveritare ose ndėrmarrjeve ose enteve tė tjera nė tė cilat qeveria ka ndikim nė kontrollin e tyre.

 

     B. Individė qė janė tė Zgjedhur ose tė Emėruar nė njė Funksion Zyrtar: Nuk do t’i jepet Licencė individėve tė zgjedhur ose tė emėruar nė njė funksion zyrtar; nuk do ti jepet Licencė njė OJQ’je, kryetari, nėnkryetari ose drejtori ekzekutiv i tė cilės janė tė zgjedhur ose tė emėruar nė funksione zyrtare; nuk do t’i jepet Licencė njė kompanie nė tė cilėn pronėsia e shumicės sė aksioneve i pėrkasin njė personi tė zgjedhur ose tė emėruar nė funksion zyrtar, pėrveē rasteve kur njė person i tillė ka dhėnė zyrtarisht dorėheqje nga menaxhimi i entit transmetues. Kjo dispozitė nuk do tė zbatohet ndaj individėve tė punėsuar nė Shėrbimin Civil tė Kosovės.

 

     C. Individėt qė kanė pozita drejtuese nė njė Parti Politike: Dispozitat e Paragrafit 7 do tė zbatohen njėsoj pėr tė gjithė individėt qė janė tė zgjedhur ose janė tė emėruar nė njė post drejtues brenda njė partie politike.

 

     E. Moszbatim i mėparshėm i rregulloreve tė KPM-sė: Shkelje serioze dhe tė pėrsėritura tė rregulloreve tė KPM-sė nga njė organizatė medie e cila ėshtė nė pronėsi, drejtohet ose financohet nga kandidati mund tė pėrbėjė njė bazė pėr refuzim tė njė Licence tė KPM-sė tė re ose tė transferuar ose aprovimin pėr marrjen e njė pjese tė pronėsisė. Shkelje tė tilla mund tė merren si fakte tė paaftėsisė ose mosdashje tė vėnies nė funksion tė njė stacioni transmetues nė pėrputhje me rregulloret e KPM-sė.

 

     F. Lidhja me Paragjykime Etnike ose fetare: Nuk do t’i jepet Licencė ose pronėsi i njė tė licencuari ēdo individi, organizate ose ndėrmarrjeje komerciale qė ka qenė e lidhur me shpėrndarjen e materialeve qė nxisin urrejtje ose diskriminim ose qė denigrojnė persona nė bazė tė pėrkatėsisė etnike, origjinės kombėtare, fesė, gjinisė,  orientimit seksual ose tė paaftėsisė fizike. 

[ Miratuar mė: 25 prill 2005 ]

 

Lėvizja Vetėvendosje, Prishtinė, 05. 04. 2009