Kosova ėshtė krizė e menaxhuar!

 

KOSOVA I NGJAN NJĖ TEATRI

 

Kosova i ngjan njė teatri. Prandaj njerėzit nuk shkojnė aq nė teatėr. Qytetarėve nuk u mungon teatri por realiteti. Nėse teatri qėndron nė opozitė me realitetin, atėherė e vėrteta ndodhet nė anėn e teatrit. Rolet, detyrat dhe funksionet e njėmendta i kuptojmė nga teatri. Nė vijim janė dhėnė disa prej tyre. Mbase mė kryesoret. Sado tė shtypur, njerėzit mbesin pasivė kur struktura e padrejtėsisė ėshtė e ndėrlikuar. Teatri ėshtė fantazia qė zbėrthen realitetin. Ky nuk ėshtė pllakat qė fton pėr shfaqje teatrale. Ėshtė afishe pėr tė dalur prej shfaqjes.

 

Shkruan: Albin Kurti - Prishtinė, 03. 07. 2009

_______________________

 

Anti-artikull: Tentativė pėr njė hartė kognitive

 

·       Kosova - krizė e menaxhuar - Shfaqet pėr ēdo ditė. Vazhdimisht. Edhe atėherė kur flini.

·       Regjisor i shfaqjes: Pieter Feith

·       Audicioni, trajnimi dhe kastingu pėr aktorėt: Tina Kaidanow

·       Producent dhe skenari i adaptuar: Javier Solana

·       Ndihmės-skenarist: Martti Ahtisaari

·       Producent ekzekutiv: Yves de Kermabon

·       Rrėfimi origjinal: Richard Holbrook

·       Aktorėt: Fatmir Sejdiu, Hashim Thaēi, ministrat dhe krerėt e partive kryesore opozitare

·       Aktorė tė tjerė profesionistė: politikanėt qė u bėnė biznesmenė

·       Aktorė tė tjerė amatorė: biznesmenėt qė u bėnė politikanė

·       Aktorė nga njė teatėr dhe regjisor tjetėr: strukturat paralele tė Serbisė

·       Mysafirė specialė nė skenė: Joseph Biden e Martti Ahtisaari

·       Statistė: ish tė burgosurit politikė dhe ish ushtarėt e UĒK-sė

·       Suflerėt e aktorėve: konsulentėt e USAID-it, Arie Rabfogel, kėshilltarėt dhe analistėt vendorė

·       Inxhinierė tė zėrimit tė aktorėve: EULEX-i

·       Skenografia: ‘Think tanks’ tė ndryshėm (si p.sh. ICG-ja)

·       Koreografia: Olli Rehn

·       Muzika: “Road to Nowhere” - Talking Heads

·       Dritat: Mediat, tė cilat ndriēojnė aktorė tė caktuar

·       Kostumet dhe grimi: Agjencitė e marketingut (si p.sh. Saatchi&Saatchi)

·       Drejtor i teatrit: KFOR-i

·       Kryetare e bordit tė teatrit: Hilary Clinton

·       Drejtor kreativ i teatrit: Ban Ki-moon

·       Audienca nė sallė: deputetė tė Kuvendit tė Kosovės

·       Rregullator i zėrit tė audiencės nė sallė: Jakup Krasniqi

·       Disenjator i skenės: UNMIK-u

·       Mbikėqyrės nė zhveshtore: OSBE-ja, KQZ-ja dhe Agjencioni Anti-korrupcion

·       Shpėrndarėsit e fletushkave njoftuese nė hyrje tė sallės: disa OJQ

·       Call boy: UNDP me Early Warning Report

·       Rojtarė te porta e teatrit: Policia e Kosovės

·       Mbikėqyrės tė rojeve tė teatrit: EULEX-i

·       Audienca para ekraneve televizive: qytetarėt e Kosovės

·       Sponzor financiar: Buxheti i Kosovės, donatorėt e huaj…