Pushteti vendor nė Kosovė ėshtė orkestėr e ndihmėsbageristėve tė kapur!

 

Kush janė ndihmėsbageristat e bageristit Feith, nė Kosovė?!

 

Sejdiu, Thaēi, Ferati e ndihmėsbageristėt e tjerė janė sikur ata peshqit qė rrinė tė qetė anipse tė kapur. Shpresojnė nė mėshirėn e peshkatarėve. Por, kjo s’ėshtė e mundur tashmė. E kanė kafshuar karremin. Karremin e kanė nė lukth. As peshkatarėt s’kanė se ēfarė u bėjnė.

 

Shkruan: Albin Kurti - Prishtinė, 08. 06. 2009

______________________________

Foto: Bageristi Feith dhe ndihmėsbageristi Ferati!

 

    Sadri Ferati e ka kuptuar se me pėrfaqėsuesit serbė bashkėpunim ka vetėm nėse u jep territor. Prandaj, ai insiston aq shumė nė decentralizimin e Kosovės josovrane. Koncepti themelor politik i Beogradit ėshtė territori anipse u bė njė dekadė qė kanė pėrfunduar luftėrat. Ato qė nė Kroaci quheshin Zona Autonome Serbe ( por qė s’arritėn tė realizohen ), ato qė nė Bosnje quheshin kantone dhe Republikė Serbe ( dhe qė u realizza ), nė Kosovė po ato tani quhen komuna tė reja me shumicė serbe ( dhe pritet tė realizohen ).

     Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, Pieter Feith, ėshtė bageristi i kėsaj pune. Sadri Ferati, sikurse te ajo shakaja e famshme, ėshtė ndihmėsbagerist: aty ku s’futet dot bageri pėr shkak tė madhėsisė sė tij, Sadriu i pėrvjel mėngėt dhe i kap qyrekun e kazmėn. Ai ka nisur t’i krijojė ekipet pėrgatitore pėr decentralizimin nėpėr komuna duke iu ofruar paga edhe mbi 500 euro atyre qė inkuadrohen. E, gjithmonė ka njerėz qė blihen tamam sikurse mallrat. Jo pse ata janė tė varfėr meqė s’para ka tė varfėr nė ato ekipe. Por, mė parė, pėr shkak se u ka hyrė krimbi i lakmisė dhe luksit. Ja se si ėshtė arsyetuar njė anėtar shqiptar i kėtyre ekipeve pėrgatitore nė njė bisedė private: “Mė mirė tė jem unė sesa dikush tjetėr!” Pra, ai disi e pranon se po bėn njė punė tė pandershme por konsideron qė ēdokush tjetėr do tė ishte edhe mė i pandershėm se ky nė atė post. Ose, ndoshta beson qė tė tjerėt nuk dinė t’i shndėrrojnė nė kėnaqėsi ato 500 euro sikurse qė di ky. Sido qė tė jetė, bėhet fjalė pėr ndihmės tė ndihmėsbageristit. Aty ku s’depėrtojnė as lopatat e kazmat, aty shkohet me ēekiēė, dalta e pyka, madje tė tė njėjtit material prej tė cilit ėshtė edhe terreni qė duan ta rrafshojnė.

     Po tė dėshironin sinqerisht Pieter Feithi e Sadri Ferati qė ta pėrfshijnė popullatėn nė kėtė proces, atėherė do tė organizonin referendum dhe do ta kishin demokracinė nė anėn e tyre. Mirėpo, jo. Ata e dinė se decentralizimi s’do tė kalonte kurrsesi te qytetarėt po tė pyeteshin ata, prandaj popullata konsiderohet si njė trup fizik qė duhet formėsuar me forcėn e pushtetit - me bagerin qė fshin pėrpara, ndihmėsbageristin qė rrėmih dhe ndihmėsat e ndihmėsbageristit qė prejnė e thyejnė pengesat.

     Mirėpo, nėse kėta ndihmėsat e ndimėsbageristit janė tė motivuar nga paratė pėr tė cilat janė shitur, a vlen e njėjta edhe pėr ndihmėsbageristin Ferati, apo ndoshta ka edhe diē mė shumė aty? Pėr Sadri Feratin dhe qeveritarėt e tjerė me nė krye me Hashim Thaēin, nė Shqipėri e kanė njė shprehje tė goditur. Ata janė tė kapur. Ata i kanė kapur. Sikur peshqit kur kapen nga peshkatarėt. Asnjėherė s’kam dyshuar se ndėrkombėtarėt s’janė peshkatarė tė zotė. Sejdiu, Thaēi, Ferati e ndihmėsbageristėt e tjerė janė sikur ata peshqit qė rrinė tė qetė anipse tė kapur. Shpresojnė nė mėshirėn e peshkatarėve. Por, kjo s’ėshtė e mundur tashmė. E kanė kafshuar karremin. Karremin e kanė nė lukth. As peshkatarėt s’kanė se ēfarė u bėjnė. Uhh...

     Siē e dimė, tash e 10 vjet regjimi ndėrkombėtar i toleron strukturat e Serbisė pėr hir tė stabilitetit ( duke mos i arrestuar ata ), e, nė anėn tjetėr, e tolerojnė edhe korrupcionin e politikanėve kosovarė sėrish pėr hir tė stabilitetit ( duke fituar dėgjueshmėrinė e tyre ). Ka aq shumė faktorė ndėrkombėtarė qė ndikojnė nė Kosovė mė shumė sesa qeveria e Kosovės. Dhe, po ata faktorė, pėr ēėshtjen e Kosovės, ndikojnė mė shumė nė qeverinė e Kosovės sesa qė qeveria e Kosovės ndikon tek ata pėr ēėshtjen e Kosovės. E, tė mos flasim pėr shpėrputhjen drastike ndėrmjet faktorėve ndėrkombėtarė dhe qytetarėve tė Kosovės sa i pėrket ndikimit tė secilit prej kėtyre nė qeverinė e vendit.

     Rasti mė eklatant ėshtė pėrsėri ai i Sadri Feratit. Sadri Ferati dėshtoi ta integrojė Mitrovicėn si kryeshef ekzekutivi atje, i humbi zgjedhjet lokale nė vitin 2007 nė Mitrovicė, dhe pėr tė gjitha kėto u shpėrblye me postin e ministrit tė administrimit tė pushtetit lokal me mision qė ta decentralizojė Kosovėn. Dhe tash, mu ky Sadri Ferati, nė fushatėn e tij me paratė tona iu premton serbėve se do t’ua bėjė jetėn mė tė mirė atyre, ndonėse ata qysh tash jetojnė mė mirė se shqiptarėt dhe e dinė se ēfarė jete kjo qeveri ua ka bėrė shqiptarėve nė Kosovė. Serbėt mendojnė se maksimumi i jetesės sė tyre nė rast tė bashkėpunimit me qeverinė e Kosovės ėshtė kjo qė kanė shqiptarėt, ndėrkohė qė ata tashmė i kanė kushtet mė tė mira se kaq.

     Megjithatė, serbėt e zakonshėm nė Kosovė duhet ta paguajnė kėtė mirėqenie me lojalitet absolut ndaj Beogradit. Edhe nėse do tė kishim serbė nė Kosovė qė do tė rebeloheshin ndaj diktatit tė qeverisė sė Serbisė, qeveria e Kosovės s’do t’i mbronte dot ata sepse ajo s’ėshtė nė gjendje tė mbrojė asnjeri tjetėr pėrveēse vetvetes nėpėrmjet servilitetit. Jo vetėm nė veri tė Kosovės por edhe nė Graēanicė strukturat paralele tė Serbisė ua ndėrprejnė marrėdhėnien e punės arsimtarėve, mjekėve e zyrtarėve tė tjerė aty, shpallin konkurse dhe pranojnė njerėz tė tjerė nė vend tė tyre, pra, lėshojnė vendime ekzekutive sikurse njė qeveri. Ėshtė qeveria e Kosovės ajo qė s’po mund tė bėhet qeveri aty. Nė njė situatė tė kėtillė ēfarė e kemi nė ēerekun e territorit, Sadri Ferati po i shndėrron ata nė komuna autonome nė llogari tė komunave aktuale qė janė me shumicė shqiptare. Mbi tė gjitha, metodėn ai e ka krejtėsisht tė gabuar: duke iu dhėnė serbėve s’i merr dot ata. Kėshtu pat menduar edhe Lutfi Haziri i cili ofronte njė herė njė komunė, mandej dy, mandej tri, me shpresė se Serbia do tė ngopet. Mirėpo, ajo e merrte atė qė mund tė merrte dhe e shfrytėzonte kėtė si platformė pėr kėrkesa tė reja dhe mė tė shumta. Ofertat qė institucionet e Kosovės ua kanė bėrė e ua bėjnė serbėve ata kurrsesi nuk i pėrjetojnė si ndofarė gjeneroziteti kosovar por si arritje tė kokėfortėsisė sė tyre serbe.

     Vetėm nėse qeveria e Kosovės do t’ua ndalte tutelėn dhe kėrcėnimin qė serbėve tė Kosovės u vjen nga Serbia, pra, vetėm duke i arrestuar njerėzit kryesorė tė strukturave paralele, vetėm atėherė do tė mund tė krijohej terreni pėr integrimin e serbėve. Nė fakt, po ua hoqe serbėve strukturat paralele, nuk ka nevojė qė t’i integrosh me komuna tė reja sepse ata do tė integrohen nė komunat ekzistuese. Komunat e reja janė tė lidhura pikėrisht me strukturat paralele, me territorin qė ato e kontrollojnė. Mirėpo, aktualisht, pushteti vendor nė Kosovė ėshtė orkestėr e kėtyre ndihmėsbageristėve tė kapur. Dhe, pėr pasojė, mė shumė ka gjasa qė strukturat e Serbisė nė Kosovė ta arrestojnė ndonjė shqiptar sesa qeveria e Kosovės ta arrestojnė ndonjė zyrtar tė kėtyre strukturave.