Dossier 

NJĖ LETĖR E PANJOHUR E HALIM XHELOS, DĖRGUAR

ENVER HOXHĖS NĖ 1966

Foto: Oficerėt shqiptarė

           Nga Dashnor Kaloēi

          Historia e panjohur e letrės sė famshme qė gjenerali me origjinė nga Vlora, Halim Xhelo Koēiu, ish-zv / ministri i Brendshėm, i dėrgoi Enver Hoxhės nė vitin 1966, si shenjė proteste pėr vendimin e Byrosė Politike tė Komitetit Qendror tė PPSH-sė, pėr heqjen e gradave nė ushtri. Tė gjitha akuzat pėr krimet monstruoze tė shkruara nė atė letėr anonime qė gjendet nė arkivat e shtetit shqiptar, e cila tronditi udhėheqjen e lartė komuniste tė asaj kohe, si dhe dėshmia e kolonelit nė pension, Ahmet Mehmeti, njėrit prej ish-ushtarakėve madhorė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė.

Gjenerali i famshėm vlonjat qė akuzoi Enverin pėr krime

           “Ndėrkohė qė Halimi u nis pėr nė Vlorė, pak orė mė vonė, nė zyrėn e ministrit tė Mbrojtjes u thirrėn tre ushtarakė tė lartė: njė i ushtrisė dhe dy tė Ministrisė sė Brendshme. Me porosi nga lart, atyre iu komunikua urdhri pėr t’u nisur menjėherė pėr nė Vlorė, duke udhėtuar me njė mjet fluturues. Sapo mbėrritėn nė Vlorė, ata zbuluan se Halimi bashkė me djalin e tij ndodhej nė ish-hotel “Moska”, dhe me tė marrė atė sinjalizim, ata shkuan menjėherė aty duke bėrė arrestimin e tij. Pasi e arrestuan, nėn masa tė forta sigurie ata e sollėn menjėherė nė burgun e Tiranės, ku pasi iu komunikua akuza si shkruesi i letrės anonime, i filloi menjėherė hetuesia”. Kėshtu e kujton koloneli nė pension Ahmet Mehmeti arrestimin e ish-zv/ministrit tė Brendshėm dhe shefit tė Sigurimit tė Ushtrisė, gjeneral-major Halim Xhelos, nė vitin 1966, pas letrės anonime qė ai i kishte bėrė Enver Hoxhės. Po ēfarė shkruante gjenerali i famshėm vlonjat nė atė letėr, si u zbulua se ai ishte autor i saj dhe si u bė i mundur arrestimi i tij nė njė hotel tė Vlorės, ku ai kishte shkuar me mendimin pėr t’u arratisur? Pėr tė gjitha kėto e tė tjera fakte tė panjohura nga ajo ngjarje e largėt, na njeh intervista ekskluzive e 81-vjeēarit Ahmet Mehmeti, ish-ushtarak i lartė nė Drejtorinė e Planifikimit pranė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė nė vitet ’60, i cili e ka njohur nga afėr gjeneralin rebel qė nuk u pajtua me vendimin e Byrosė Politike pėr heqjen e gradave.

 - Zoti Mehmeti, si u prit nė atė kohė nga masa e gjerė e ushtarakėve vendimi i Byrosė Politike pėr heqjen e gradave?

    Mehmeti: “Para se t’i pėrgjigjem direkt pyetjes suaj, nė parantezė desha tė shtoj se me njoftimin qė bėri udhėheqja e lartė e PPSH-sė nė atė kohė mbi vendimin qė kishte marrė Byroja Politike pėr revolucionarizimin e mėtejshėm tė Partisė, pushtetit e ushtrisė, nė tė gjitha organizatat-bazė tė Partisė, duke filluar qė nga Ministria e Mbrojtjes e deri poshtė nė njėsi, u diskutua gjerėsisht se ē’duhej bėrė me ushtrinė nė lidhje me atė orientim qė vinte nga lart. Nė kėtė kuadėr, u diskutua dhe u tėrhoq mendimi i bazės nė lidhje me heqjen e gradave. Pėr kėtė problem pati shumė reagime, pro dhe kundėr dhe tė gjitha reagimet qė ishin kundėr argumentoheshin me atė qė heqja e gradave do tė dobėsonte disiplinėn nė ushtri. Njė nga ushtarakėt e lartė qė e kundėrshtoi mė shumė heqjen e gradave, ishte kolonel Dilaver Radėshi, i cili i bėri njė letėr udhėheqjes sė lartė tė PPSH-sė, dhe njėkohėsisht me atė letėr u bė dhe njė letėr tjetėr anonime, ku kundėrshtohej nė mėnyrė kategorike heqja e gradave nė ushtri. Ajo letėr, qė iu adresua personalisht Enver Hoxhės, siē u mor vesh mė vonė, ishte bėrė nga zv/ministri i Mbrojtjes dhe njėkohėsisht shefi i Sigurimit tė Ushtrisė, gjeneral-major Halim Xhelo. Ndėrsa letra e Dilaverit ishte me emėr dhe nuk pėrbėnte ndonjė hata tė madhe (ndonėse dhe Dilaveri pėrfundoi nė burg), ajo qė u dėrgua anonime vuri nė lėvizje tė gjitha hallkat e shtetit dhe organet pėrkatėse tė Sigurimit e Zbulimit e morėn shumė seriozisht punėn pėr tė bėrė tė mundur zbulimin e autorit tė saj”. 

 - Mbi cilin ranė dyshimet e para si autor i asaj letre dhe a dyshohej pėr Halim Xhelon?

    Mehmeti: “Nuk po ju pėrmend emra konkretė, por dyshime nė atė kohė pati shumė. Por, derisa u zbulua e vėrteta, pėr Halim Xhelon as qė nuk mendohej”.

 - Ju personalisht, a u takuat ndonjėherė me Halimin nė atė kohė qė ai e kishte bėrė letrėn dhe a e keni diskutuar problemin e saj?

    Mehmeti: “Gjatė kohės qė nė tė gjithė ushtrinė diskutohej problemi i heqjes sė gradave dhe ai i letrės anonime, unė jam takuar dy a tre herė me Halimin. Ashtu si gjithė ushtarakėt e tjerė, dhe ne normalisht diskutuam pėr problemin e letrės, por pa e ditur se Halimi ishte autori i saj”

 - Ēfarė thoshte Halimi pėr letrėn?

    Mehmeti: “Mė kujtohen si tani fjalėt e Halimit kur mė thoshte: “Dilaveri u tregua burrė tė paktėn dhe e bėri tė hapur letrėn, por ē’ėshtė ky qė e ka bėrė anonime dhe po na sjell vėrdallė e s’e gjejmė dot. Ka shumė Dilaverė qė nuk dalin nė skenė”, dhe shante pastaj mbarė e prapė atė qė e kishte shkruar. Pas kėtij takimi, unė e kam takuar Halimin edhe njė ditė para se ai tė arrestohej, pasi ai erdhi aty nė ministri pėr tė marrė njė autorizim pėr tė shkuar nė ishullin e Sazanit. Meqenėse nuk e gjeti nė zyrė shefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm, gjeneral Petrit Dumėn (i cili kishte tė drejtėn e lėshimit tė autorizimit pėr tė shkuar nė Sazan), kur po dilte nga ministria Halimi u kthye nė zyrėn ku punoja unė dhe mė pyeti nėse ishte pėrgatitur njė hartė qė kishte kėrkuar ai pėr territorin e Shqipėrisė ku shtriheshin zonat kufitare. Po kėshtu, ai mė porositi qė kur tė vinte gjeneral Petriti, unė t’i merrja autorizimin pėr nė Sazan, duke mė thėnė se kishte biseduar vetė me tė. Teksa po largohej, ai mė tha: “Hajde dhe ti me mua nė Vlorė e Sazan”.

  - Ia morėt ju autorizimin sipas porosisė qė ju la?

    Mehmeti: “Kur erdhi gjeneral Petriti, unė ia bėra prezent porosinė qė mė la Halimi, duke i thėnė se mė kishte kėrkuar edhe mua pėr tė shkuar nė Vlorė. Petriti urdhėroi menjėherė formulimin e autorizimit, tė cilin e firmosi dhe e vulosi menjėherė, por mua mė tha: “Nuk do tė shkosh nė Vlorė, pasi do ikim bashkė nė Burrel, se na ka dalė njė problem”. Atė pasdite Halimi erdhi nė ministri me makinėn e tij “Popjeda” dhe pasi mori autorizimin, u nis menjėherė pėr nė Vlorė, bashkė me djalin e tij qė e kishte me vete nė makinė”.

 - Si rrodhėn ngjarjet pas largimit tė Halimit pėr nė Vlorė?

    Mehmeti: “Ndėrkohė qė Halimi u nis pėr nė Vlorė, pak orė mė vonė nė zyrėn e ministrit tė Mbrojtjes u thirrėn tre ushtarakė tė lartė, njė i ushtrisė dhe dy tė Ministrisė sė Brendshme. Me porosi nga lart, atyre iu komunikua urdhri pėr t’u nisur menjėherė pėr nė Vlorė, duke udhėtuar me njė mjet fluturues. Sapo mbėrritėn nė Vlorė, ata zbuluan se Halimi bashkė me djalin e tij ndodhej nė ish-hotel “Moska”, dhe me tė marrė atė sinjalizim, ata shkuan menjėherė aty duke bėrė arrestimin e tij. Pasi e arrestuan, nėn masa tė forta sigurie ata e sollėn menjėherė nė burgun e Tiranės, ku iu komunikua akuza si shkruesi i letrės anonime, dhe i filloi hetuesia.

 - Si u bė i mundur zbulimi i letrės, pra qė ajo ishte shkruar nga Halim Xhelo?

    Mehmeti: “Siē thashė dhe mė lart, organet kompetente tė Sigurimit e Zbulimit nisėn menjėherė punėn pėr tė gjetur autorin e asaj letre qė kishte shqetėsuar udhėheqjen e lartė dhe personalisht Enver Hoxhėn. Fillimisht u bėnė ekspertizat pėrkatėse pėr tė gjetur makinėn e shkrimit me tė cilėn ishte shkruar ajo letėr. Pas krahasimeve tė shkresave, u konkludua se ajo letėr nuk ishte shkruar me makinat e shkrimit qė dispononte dega e Sigurimit tė Ushtrisė, por ajo ishte e njė makine shkrimi tė Ministrisė sė Mbrojtjes, e cila ishte dėrguar pėr riparim nė degėn e kazermimit tė ushtrisė. Pas gjetjes sė makinės sė shkrimit, u hodhėn dyshimet e para se mos ajo letėr ishte shkruar nga ajo ministri dhe u vunė disa persona nėn vėzhgim. Njėkohėsisht me kėtė gjė, u verifikuan nė degėn e kazermimit tė gjithė regjistrat e hyrje-daljeve dhe rezultoi se ajo makinė, qė i pėrkiste njė zyre nė Ministrinė e Mbrojtjes, ishte marrė pėr njė ditė nga sekretarja e Drejtorisė sė Sigurimit tė Ushtrisė, ku drejtonte Halim Xhelo. Ajo e kishte kėrkuar atė makinė pėr njė ditė, duke u thėnė se tė sajėn e kishte tė prishur. Pasi u gjetėn firmat e saj pėr marrjen e dorėzimin e makinės sė shkrimit, ajo u thėrrit dhe u mor nė pyetje, ku pranoi gjithēka. Sekretarja pohoi se, me porosinė e Halimit, letrėn e kishte shkruar me njė makinė tjetėr, me qėllim qė tė mos zbuloheshin. Ky pohim i saj koincidoi nė njė ditė dhe nė njė kohė kur Halim Xhelo ishte duke udhėtuar pėr nė Vlorė. Pra, kjo ishte dhe arsyeja qė tre ushtarakėt e lartė qė ishin thirrur nė zyrėn e ministrit tė Mbrojtjes, morėn urdhėr pėr tė udhėtuar me njė mjet fluturues pėr nė drejtim tė Vlorės, pasi ata dyshonin se Halimi kishte tendenca qė tė arratisej nėpėrmjet Sazanit. Kėshtu u tha nė atė kohė, se Halimi e mori vesh pėr arrestimin e sekretares sė tij dhe prandaj u nis pėr nė Vlorė, qė tė arratisej”.

 - Ėshtė thėnė se Halim Xhelon e helmuan nė burgun e Burrelit, pasi ai filloi tė tregonte krimet e Sigurimit tė Shtetit?

    Mehmeti: “Jo, Halim Xhelo mbyti veten nė qeli, tamam atė ditė qė u arrestua Beqir Balluku nė aktivin e Durrėsit. Kjo gjė ndodhi pasi ai mbante shpresa se do lirohej njė ditė me ndėrhyrjen e Beqirit. Nė 1966, edhe Beqiri me Petritin ishin kundėr heqjes sė gradave, madje Petritin e detyruan tė bėnte autokritikė nė organizatėn e partisė.

Letra anonime e gjeneralit vlonjat Halim Xhelo, qė vdiq nė burgun e Burrelit nė 1975

“Enver, ja si po e masakroni kėtė popull”

      I dashur shoku Enver

      Jemi njė grup komunista ushtarakė e civila qė kemi luftuar, qė e duam partinė, pushtetin e popullin tonė, por duke parė se kėto po rrezikohen vendosėm t’ju shkruajmė juve qė tė vini dorė para se tė jetė bėrė vonė. Ju keni vendosur qė tė bėni njė mori reformash: si uljen e rrogave, dėrgimin e kuadrove nė kazmė, heqjen e gradave, veshjen me uniformė kineze etj., etj. Fshatarėsisė po i rrėmbehet gjithēka dhe janė katandisur nė pikė tė hallit pėr bukėn e gojės. Punėtorėt duhet tė punojnė prej mėngjesit deri nė mbrėmje pėr tė realizuar normat e larta. Shkurt, tė gjitha shtresat e popullsisė po u shtrėngohet litari pėr fyti. Pėrse tė gjitha kėto mbas 22 vjetėsh ēlirim? Tani tė gjithė mendojnė pėr tė ardhmen ē’do tė bėhet. Asnjeri nuk e ka tė nesėrmen tė sigurtė. Armiqtė na rrethojnė por me kėtė valė pakėnaqėsie qė ka pėrfshirė tė gjithė popullsinė, vėshtirė tė mbrohet pushteti. Pėrse tė rrezikojmė pėr njė pushtet e parti qė nuk mendojnė fare pėr ne. Juve keni vėnė triskėtimin e heshtur. Buka, vaji, makaronat, djathi etj, jepen vetėm nė bazė tė regjistrit. Por mos harroni se tė pakėnaqurit nuk janė mė armiqtė e klasave por neve njerėzit e pushtetit, ne qė deri dje luftuam e sakrifikuam dhe qė mendonim se tė tillė do tė ishim deri nė fund. Po jini kaq tė ndėrgjegjshėm pėr kursimet nė interes tė popullit, jepni ju tė parėt shembullin tuaj personal nė ēdo gjė duke filluar nga vetja juaj. Lini makinat e shumta luksoze, vilat e rehatshme tė ngritura nė ēdo qytet pėr ju, paguani vetė qiratė, ngrohjen, ushqimet, ujin, dritėn, hiqni rojet e shumta nė Tiranėn e Re dhe do tė shihni vėshtirėsitė e mėdha tė jetės. Hiqni mė parė gratė dhe tė afėrmit tuaj nga pėrgjegjėsitė e mėdha, tė venė tė parėt nė prodhim dhe aty do tė shihni valėn e pakėnaqėsisė qė ekziston. Dilni ju, gratė tuaja dhe fėmijėt tuaj nė gjimnastikėn e mėngjesit, vraponi rrugėve tė Tiranės dhe pastaj pas jush do vrapojmė edhe ne.

      Kėshtu jepet shembulli i mirė personal. Mandej shkoni nė fshatra pa i lajmėruar qė t’u presin, dhe do tė shihni ku ėshtė katandisur fshatari jonė, sa keq jeton populli dhe oficeri qė do tė mbrojė Republikėn. Jo me konferenca por nė doni opinionin e vėrtetė tė masės, i vini nė votim tė fshehtė kėto reforma nė ushtri e nė popull dhe pikėrisht kėtu do tė merrni atė qė mendojnė njerėzit, mbėshtetjen qė trumbetoni ju. Nė konferenca tė hapura, njerėzit nuk mund tė thonė lirisht ato qė mendojnė, sepse s’duan tė venė nė burg apo nė kampet e internimit. Rėndėsi ka ajo qė njerėzit gjithandej flasin dhe preokupohen se ē’do tė ndodhė nesėr me neve. Njerėzit po mbushen me urrejtje dhe ēdo durim ka njė kufi. Fėmijėt tanė s’duan tė jetojnė e tė rriten me komoditetet e fėmijėve tuaj, por me ato tė njė kėrkese tė domosdoshme.

      Ushtarakėt mendojnė: Pse nesėr tė rrijnė ushtarakė? Apo pėr njė trajtim si tė qenit. Dhe nesėr tė japin kokėn tė parėt. Pse kjo? Paskan tė drejtė tė gjithė ata qė na akuzojnė pėr dogmatizėm. Ishin jugosllavėt e ne bėnim si donin ata, erdhėn sovjetikėt e ne bėnim si urdhėronin ata, erdhėn kinezėt dhe ne o burra tė bėhemi aziatikė. Kinezėt vunė punėn fizike dhe neve menjėherė, kinezėt bėjnė gjimnastikė rrugėve, tė bėjmė edhe neve?! Kinezėt heqin gradat, o burra t’i heqim edhe neve. Po tė hanė kinezėt ... patjetėr do hamė edhe neve. Kėto janė kulmi i servilizmit, kopjimeve dhe varrim i ēdo gjėje nacionale, i ēdo gjėje kombėtare. Ne po humbasim ēdo gjė, ēdo krenari si popull e si komb. Kėto nuk ju thuhen juve haptas por tė gjithė i bisedojnė midis shokėsh tė vėrtetė ku kanė besim. Vetėm ju shokėt e udhėheqjes duhet t’i mendoni thellė kėto ēėshtje dhe mos lejoni qė tė rrezikohen fitoret tona. Kėto hapa tė pamatura sot, ndoshta nesėr do tė jenė tė pandreqshme. Vini dorė sa nuk ėshtė vonė. Mos i nėnvleftėsoni kėto mendime qė jua thonė shokėt tuaj. Kėto qarkullojnė nė masėn mė tė madhe tė komunistėve dhe veēanėrisht tė kuadrove. Po tė reagoni drejt, ne kurrė nuk do tė mendojmė se “ja u tėrhoqėn nga presioni”, por do themi udhėheqja dėgjoi zėrin e masės. S’ka ēudi tė qeshni me kėto mendime. Njė ditė do na jepni tė drejtė! Me nderime dhe respekt

Njė grup kuadrosh ushtarakė e civilė.