HISTORI E SHKURTĖR E KOSOVĖS

 

Dhuna dhe terrori serbė mbi shqiptarėt

1912 - 1999

===========================================================================

Pėrmbajtja:

  • Njohje themelore;

1.     Pasqyrė e dhunės dhe e terrorit mbi shqiptarėt nėn Jugosllavinė e Parė;

2.     Pasqyrė e dhunės dhe e terrorit mbi shqiptarėt nėn Jugosllavinė e II- tė;

3.     Pasqyrė e dhunės dhe e terrorit mbi shqiptarėt nėn Jugosllavinė e III’tė tė Millosheviqit.

 

Shkruan: Fehmi Ajvazi *  Prishtinė, 31. 01. 2009

 

 

Njohje themelore

 

       Teritori i Kosovės, pėrfshinė hapėsirėn e teritorit tė lashtė iliro - shqiptar, me emrin e njohur „Dardania“. Kosova, ka njė territor prej 10. 877 kilometra katrorė. Kosova, nė vititn 1981 kishte 1. 584.440 banorė ( versioni zyrtar i statistikės sė regjistrimit tė asokohshėm ). Regjistrim i detajuar i popullsisė nė Kosovė, nuk ėshtė bėrė mė qė nga ky vit. Kosova, ėshtė e njohur jo vetėm nė planin e brendshėm nacional por, edhe nė atė ndėrkombėtar. Mė shumė, pėr shkak tė konfliktit me serbėt - konflikt ky qė mori dimensionet tė gjėra ndėrkombėtare ( Intervenimi i NATO’s: 24 mars - 12 qershor 1999 ). Pa hyrė nė tė kaluarėn historike tė largėt tė Kosovės, mė poshtė japim disa nga ngjarjet dhe proceset nėpėr tė cilat ishte Kosova, gjatė shekullit tė kaluar.

 

1. Pasqyrė e dhunės dhe e terrorit mbi shqiptarėt nėn Jugosllavinė e Parė

 

       Kosova, ka njė histori tė dhimbshme nė shekullin e kaluar, ashtu si gjithė territoret etnike shqiptare, dhe kjo histori nuk ėshtė shkruar deri nė fund. Njėsoj, si edhe e gjithė historia e kombit tonė. Ka njė „alfabet“ historik, politik dhe juridik qė ėshtė pėrshkuar aq dendur me logjikėn teorike dhe praktike tė „alfabetit“ tė krimit e pėshtimit: deri, nė tragjedi. Nga viti 1912, dhe deri te pushtimi i hapur i Kosovės nga serbėt si dhe tė territoreve tė tjera etnike nga ish mbretėria jugosllave ( SKS / 1918 ), historia e Kosovės ndėrthuret ashpėrsishtė: nė Londėr - 1913 / 1915, nė Versajė - 1919 etj. Nga Lufta e Parė Ballkanike, shteti si Mali i Zi doli me njė territor tė fituar prej 62 %, dhe 100 %, popullsi. Serbia, fitoi njė zgjėrim nė teritor nė 82 % , dhe nė 55% popullsi. Greqia: 68% territor, dhe 67 % popullsi. Sipas statistikave turke, vetėm vilajeti i Kosovės kishte njė popullsi shqiptare prej 743.040 banorė, nga gjithsejt, 912.902 banorė, sa kishte i gjithė vilajeti. Me okupimin serbė tė vjeshtės sė vitit 1912, ish vilajeti i Kosovės u nda nė 5 qendra administrative: qarku i Kumanovės, i Shkupit, i Jeni - Pazarit, i Prishtinės dhe qarku i Prizrenit.

       Nacionalizimi dhe spastrimi, pushtimi i territoreve shqiptare ka njė histori shumė tė dhimbshme deri nė vititn 1939, ku veq tė tjerash pėrfshihet politika e dhunshme - gjenocidale e asimimilimit, por edhe e konvertimit tė shqiptarėve nė ortodoks ose, nė serbo - malazias. Pas vitit 1939, vazhdon epoka po kaq e errėt e sundimit dhe e dhunės nacional - komunist sebosllave kundėr shqiptarėve, nė tė gjitha viset ku ata kanė jetuar nė territorin e ish Jugosllavisė. Tė tjerat gjėra, s’duan koment. Po i sjellim disa fakte dhe tė dhėna tė Institutit tė Historisė sė Kosovės: mė 22 tetor tė vitit 1912, nė Prishtinė ( nė vendin ku sot gjendet Teatri Kombėtarė ), xhandarmėria serbe pushkatoi rreth 5000 shqiptar. Nė kampin e Nishit, ishin dėrguan, 1350 veta. Nga viti 1912, deri nė mars tė vitit 1914, politika e spastrimit detyroi qė tė shpėrngulen pėr nė Turqi, hiq mė pak se  239. 807 shqiptarė, pa u llogaritur numri i fėmijėve, deri nė 6 vjeē. Ky numėr njerėzish, deri nė gusht tė vitit 1914, u shtua pėr 41.655 veta, pa numėruar poashtu, fėmijėt deri nė 6 vjet. Nė mes tė viteve 1919 - 1940, pėr nė Turqi, u detyruan tė shkojn gjithsejt: 255. 878 shqiptar. Kur po flasim pėr shprėnguljet, nė mes tė viteve 1913 - 1939, pėr nė Shqipėri, u detyruan tė largohen 4.046 familje. Askush nuk e di se sa familje, u vendosėn nė vendet e Europės dhe tė Amerikės. Nė shkurt tė vitit 1914, u nxorr Dekreti pėr Reformėn Agrare dhe Kolonizimin e territoreve shqiptare. Kėshtu, nė Dukagjin, u nda tokė e llojllojshme pėr 5000 familje kolonėsh. Nė mes tė viteve 1918 - 39, u shpėrbėn 320 fshatra. Nė vitet 1918 - 21, u vranė 12.364 veta, kurse u burgosėn 22.160 veta. Ngritja e kolonive serbo - malaziase, ishte njė koncept praktikė i sistem kolonial dhe i sistemit tė nacionalizimit territorial: mes viteve 1912 - 14, janė sjellė nė Kosovė 15.943 familje. Kėtyre familjeve, u ishin ndarė, 228.000 hektarė tokė. Nė periudhėn 1919 - 1927, u ndėrtuan 106 koloni me serbo - malaziase, dhe u ngritėn 245 vendbanime tė reja.

       Nė kėtė punėn spastrimi e gjenocidi, Dr. Hakif Bajrami ka konstatuar faktin se qė nga “Naēertania” ( 1844 ), nė Beograd janė sjellė mė shėmė se 24 programe, me objektiva dhe nivele tė destinimeve tė veqanta. Tė gjitha kėto programe, janė detajuar dhe janė aprovuar zyrtarishtė, nga shteti. Nė kohėn kur Kosova ishte pushtuar pas vitit 1912, nė Beograd, ishte themeluar “Klubi kulturorė serb”, misioni i tė cilit ishte shpopullimi, asimilimi dhe, serbizimi i trojeve shqiptare. Akademiku i ardhshėm fashisto - socialistė serb Vasa Qėbrilloviq,  pėrpiloi elaboratin etnocidial “Shprėngulja e shqiptarėve”.  Sėrbomadhi tjetėr Ivan Vukotiq, pėrpiloi projektin Mbi Pushtimin e Shqipėrisė pėr qeverinė e tij, mė 1939. Nė vitin 1941, avokati ēetnik ngė Sarajeva, Stevan Molloviq hartoi projektin me titull „Serbia homogjene“. Njė tjetėr nacionalistė famėkeq serbė Dr. Ivo Andriq ( fitues i ēmimit Nobėl pėr Letėrsi ), pėrpiloi “Projektin pėr ndarjen e Shqipėrisė nė mes tė Jugosllavisė dhe Italisė”, nė vitin 1939.  Planet e kėtilla tė niveleve shtetėrore serbo - jugosllave, nuk lanė anash infiltrimet, bashkpunimet dhe pėrpkrahjet e Rusinė, tė Greqisė, tė Italisė, tė Turqisė, tė Francėn etj. Njė nga kėto bashkpėnime, i sinkronizuar me shumė kujdes dhe nė mėnyrė tė rafinuar, ka qenė gjithmonė bashkpunimi serbo - rusė. Por, njė tjetėr bashkpunim politiko - taktikė me pasoja tė pariparueshme pėr shqiptarėt, Serbia e ka bėrė me Turqinė. Nga viti 1926, qeveria serbo - sllave nė Beograd, kishte vėnė kontaketet me qeverinė turke nė Stamboll pėr shprėngėljen e sa mė shumė shqiptarėve, nė shkretėtirat e Anadollit. Turqia, ndėr tė tjera, me shqiptarėt qė i vendoste kryesishtė nė shkretėtirat e Anadollit, ndėrtonte “mur strategjik” pėr kundėrvėnje koherente elementit kurdo - arab. pranverė tė   vitit 1938, nė Stamboll, ishin mbajtur 8 seanca nė pėrpilim tė Konventės. Marrėveshja, parashihte fillimisht, shprėnguljen e 40.000 familjeve. Konventa jugosllavo - turke, ėshtė  nėnshkruar mė 11 korrik, tė vitit 1938. .   

 

2. Pasqyrė e dhunės dhe terrorit mbi shqiptarėt nėn Jugosllavinė e II- tė

 

       Nė prag tė Luftės sė Dytė Botėrore, dhe pas mbarimit tė kėsaj lufte, pėrkundėr trajtimit fashist tė shqiptarėve nė kohėn e mbretėrisė serbo - sllave nė Beograd ( 1918 - 1939 ), koha nuk rrodhi, ashtu siē ishte thėnė e besuar. Implikimi i ideologjisė komuniste nė Ballkan, i bėri njerėzit tė besojnė se e ardhmja do tė jetė mė e mirė, e pėrbashkėt dhe, multietnike. Kjo ideologji, nė parim, i vendoste tė drejtat dhe liritė e popujve nė planė tė parė, duke i proklamuar kėto liri si unike pėr tė gjithė, deri nė vetvendosje, dhe “deri nė shuarjen e shtetit” ! Dhjetėra e qindra  popuj, miliona njerėz, e kishin besuar “parimin” ideologjikė komunistė tė lirisė e vetėvendosjes. Ndėrsa qė kishin qenė pėr shekuj tė tėrė nėn sundimin otoman, ndėrsa qė ishin braktisur pothuajse fare nga bota perėndimore, shqiptarėt, njė pjesė e tyre e madhe, e kishin besuar kėtė doktrinė. Por, nė praktikė, gjėrat kishin shkuar ndryshe. Si edhe nė shumė vende tė tjara, komunistėt serbo - jugosllav nuk e kishin zbatuar kėtė doktrinė, pėrkundrazi, e kishin pėrdorur si trampolinė pėr t’i zgjėruar apetitet e tyre pushtuese dhe tė zgjėrimeve, qė kishin fillin qysh me ardhjen e tyre nė Ballkan, nė shekullin IX, e kėndej. Ja kronologja e aneksimit dhe e dhunės qė komunistėt serbo - jugosllav dhe pushteti nė Beograd, gjatė periudhės 1943 - 1990, e zbatuan kudo nė viset ku jetonin shqiptarėt, dhe veēmas nė Kosovė.

       Komunistėt jugosllav, pas njė periudhe tė organizimit dhe tė forcimit tė tyre ideologjikė nga viti 1937, u tubuan nė mbledhjen e Dytė tė Kėshillit Antifashist tė Ēlirimit Kombėtar tė Jugosllavisė ( KAĒKJ ), mė 29 nėntor tė vitit 1943, nė Jajce tė Bosnjes. Nė kėtė mbledhje, komunistėt serbo - jugosllav, u pėrcaktuan pėr njė Jugosllavi federale.  Nė Jajce, nuk ishin ftuar komunistėt shqiptar tė Kosovės. Nuk ishin ftuar, sepse pjesmarrėsit nė Jajce u dakorduan pėr tė vazhduar politikėn e mbajtjes sė Kosovės tė pushtuar edhe mė tutje, si dhe vazhdimin e spastrimit tė saj, etnik. Qysh nga koha e mbretėrisė Serbe - Kroate dhe Sllovene, viset shqiptare shtriheshin nė tri banovina: ajo e  Vardarit, e Moravės dhe banovina e Zetės ( 1929 ). Nė kėto rrethana, si dhe nė rrethana tė lutės ndėrkombėtare antifashiste, komunistėt jugosllav qė udhėhiqehin nga J.B. Tito, duki i shkelur parimet e tyre ideologjike dhe nacionale, si dhe doktrinat e lirisė dhe tė vetvendosjes sė popujve, u pėrcaktuan pėr vazhdimin e politikės koloniale dhe tė dhunės, kundėr shqiptarėve. Pak a shumė, e njejėta politikė, domethėnė politika e dhunės dhe e ekspansionit, u orientua edhe kundėr Shqipėrisė. Komunistėt serbo - jugosllav, dhe vetė Tito, ka tė dhėna dhe indicie qė dėshmojnė se kishin objektiva nė themelimin e njė federate ballkanike, nė krye tė sė cilės njė ditė, do tė viheshin ata, vetė. 

-          Duke synuar politika demagogjike dhe ekspansioniste, nė Kosovė dhe nė viset e tjera ku jetonin shqiptarėt, u vazhdua me dhunėn dhe terrorin: nga aty ku e kishte lėnė mbretėria SKS. Kėshtu, Administrimi Ushtarak i Pushtetit, u vendos mė 8 shkurt tė vitit 1945, nė Kosovė dhe nė viset e tjera ku jetonin shqiptarėt. Arsyetimi: nė emėr tė luftimit tė atyre qė kishin qenė nė anėn e fashizmit gjerman dhe tė luftimit tė organizatės Balli Kombėtar, si dhe nė emėr tė mbledhjes sė armėve nga populli, nė emėr tė kolektivizimit socialist etj. Por nė fakt, kjo u bė pėr ta pacifizuar popullin shqiptar pėrmes  terrorit e dhunės sistematike, nė mėnyrė qė tė shkohej mė lehtė drejt aneksimit pėrfundimtar. Sipas tė dhėnave ende tė pashkruara detalishtė, gjatė kėtij shtetrrethimi besohet se janė vrarė e likuiduar, rreth 47.000 shqiptarė. Vetėm nė rajonin e Tetovės, ishin arrestuar 10.000 veta, prej tė cilėve pa gjyq, u likuiduan 12.00 veta. Gjatė kohės sė kėtij terrori tė egėr, komunistėt serbo - jugosllav, organizuan mė 10 korrik tė vitit 1945, tė ashtėquajturin Kuvendi i Prizrenit. Nė kėtė kuvend, selia e tė cilit ishte e rrethuar me forca tė mėdha partizano - ēetnike, pjesmarrėsit u detyruan tė pranonin dhe tė nėnshkruanin atė cfarė iu tha atyre nga komunistėt serbo - jugosllav dhe nga kolaboracionistėt shqiptarė, tė ashtėquajtur komunistė dhe partizanė shqiptarė. “Pėrmes gjoja plebishitit tė popullit shqiptar, thuhej qė ky kuvend kishte vendosur qė Kosova, t’i bashkohen Serbisė“ ! Por, ky kuvend proklamoi “Rezolutėn” e ripushtimit dhe tė aneksimit tė Kosovės, si dhe tė territoreve tė tjera shqiptare. Nė fakt, nė Prizren u vendosė me forcė mbetjea e Kosovės, nėn Jugosllavi. Nė kėtė Kuvend, s’pati vullnet tė popullit. Nė tė vėrtetė, s’kishte as qėndrim tė qartė, parimorė dhe burrėrorė tė pėrfaqėsuesėve shqiptarė qė ishin nė atė kuvend. Njėri nga delegatėt, Ramiz Hoxha – Cėrnica ( pėrfaqėsues i komunės sė Gjilanit ), nuk e pranoi kėtė dokument, dhe e kunėrshtoi aty - pėr aty. Ishte edhe njė tjetėr delegatė, kundėrshtues. Asnjė, tjetėr ! Ramiz Hoxha - Cėrnica, ishte dėnuar me burg shumėvjeqar, pasi qė i kishte shpėtuar pushkatimit, kurse i dyti, ishte likuiduar pas kuvendit.

-          Nė vigjile tė masivizimit tė ideologjisė pankomuniste nė territoret jugosllave, pasi qė mbretėria SKS kishte kapitulluar pėrpara forcave fashiste gjermane, qysh nė vitin 1941, avokati ēetnik ngė Sarajeva, Stevan Molloviq hartoi projektin me titull „Serbia homogjene“. Vasa Qubrilloviq, ideolog  i serbizmit dhe ēetnikizmit, hartoi njė tjetėr projekt qė kishte pėr synim shpėrbėrjen e pakicave, pothuajse tė gjitha ato pakica qė do tė  pėrfshinte Jugosllavia e ardhshme, komuniste. Ky elaborat, kishte edhe emėrtimin mjaft sinjifikativ: „Problemi i pakicave nė Jugosllavinė e re“ ( 3. 09. 1944 ). Natyrishtė, esenca e elaboratit, synonte shprėngėljen dhe spastrimin etnik tė Kosovės dhe viseve tė tjera nė tė cilat jetonin shqiptarėt, madje, me ēdo mjet. Pėrdorimi i tė gjitha mjeteve, madje edhe mėnyrat e terrorit dhe tė vrasjeve, ishin tė theksuara nė tekstin e elaboratit. “Rruga komuniste e zhbėrjes”, dhe nė anėn tjetėr, rruga e aneksimit tė hapėsirave shqiptare, ishte konceptė dhe praktikė e qartė, e ish regjimit komunistė jugosllav, qė po ngjitej nė pushtet, pas Luftės sė Dytė Botėrore. Gjatė fazės sė vendosjes sė pushtetit ushtarak, mė shuumė se 4000 shqiptar, ikėn jashtė vendit. Prishjen e mardhėnjeve me Bashkimin Sovjetik nė vititn 1948, Beogradi e shfrytėzoi edhe pėr vazhdimin e dhunės e tė terrorit nė Kosovė, dhe nė viset e tjera shqiptare. Nė vitet e 50 –ta, tė shekullit tė kaluar, nė Beograd u iniciau sėrish programi i vitit 1938 i cili kishte si objektiv shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi, por qė ishte ndėrprerė pėr shkak tė fillimit tė Luftės sė Dytė Botėrore. „Njė drekė speciale, e shtruar nė Splitė nė mes tė diktatorit Tito dhe Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Turqisė, z. Fuad Kypriliu, nė janar tė vitit 1953”, ishte thjeshtė, fatale pėr tė ardhme e shqiptarėve nė ish Jugosllavinė komuniste. Tito dhe Kypriliu, biseduan pėr riaktivizimin e konventės Jugosllavo  -  Turke, tė vitit 1938. Nė kėtė takim, ishte folur edhe pėr mėnyrėn se si tė riaktiviohej dhe si tė materializohej, konventa nė fjalė. Marrėveshja, parashikonte nė paketė shprėnguljen e 1 milion shqiptarėve, kurse fillimisht do tė shprėngėleshin rreth 250. 000 veta. Dreka, biseda, plani, ishin zhvilluar nė fshehtėsi tė plotė. Pas kėtij takimi, pasoi marrėveshja ( Pakti Ballkanik ), e miqėsisė dhe e bashkpunimit nė mes tė Jugosllavisė - Turqisė - Greqisė, e nėnshkruar nė Ankara nga kėto tri vende, mė 28 shkurt. Ndėrkaq, nė kėtė vit ( 1953 ),  u realizuar njė lloj regjistrimi i popullsisė nė Jugosllavi. Me gjasė, ky ishte “regjistrim” i qėllimshėm.

-          Nė viset ku jetonin shqiptarėt, dhe nė Kosovė nisi kampanja e tmerrshme e propagandės, e presionit, e dhunės dhe e asimilimit tė hapur: sepse, tė gjithė shqiptarėt duhej tė deklaroheshin, me apo pa dėshirė, si turq. Administrata, kudo u mobilizua tė realizonte kėtė objektiv dhe ajo ndihmohej nga njerėzit e shėrbimeve tė ndryshme tė sigurimeve, nga shėrbimet e fshehta, nga agjenturat e ndryshme jugollave, turke, greke si dhe nga bahkpunėtorėt e ndryshėm dhe agjentėt ( hafijet, siē i quante populli ), nė rradhėt tona. Njė ndihmeės tė jashtėzakonshme, dhanė tė ashtėquajturit prijės tė fesė ( hoxhallarėt ), dhe aty - kėtu, edhe bashkėsitė Islame. Nė kėtė “dasmė” tė pėrgatitur mbi baza tė njė programi shtetėrorė, u falsifikuan dhjetėra mijėra dokumente tė ndryshme tė pronės, dokumente personale tė njerėzve, si dhe u sajuan dokumente tė reja ( pasaporta ), dhe u lėshuan viza ( leje ose “vesika”, siē u thoshte populli ), pėrmes tė uilave siguroheshin pa problem, udhėtimet pėr nė Turqi. Padyshim, askush nuk e di shifrėn e parave, tė cilat u destinuan pėr realizimin e kėtij projekti makabėr. Agjentėt dhe bashkpunėtorėt e pushtetit, udhėheqėsit fetarė, endeshin ditė e natė nėpėr fshatra e qytete, duke propaganduar dhe duke i cytur njerėzit: “Vėllezėr, ne dhe ju, jemi myslimanė...den - babaden, qė doemthėnė turq. Ju, keni qenėbijė  tė Islamit edhe pėrpara Muhamedit? Kėshtu, duhet tėnisemi e tė  shkojmė nė “tokėn e premtuar” tė fesė sonė. Sa mė kah lindja, aq mė afėr Qabesė. Tė shkojmė nė Andadolli,” ku rrjedh mjalta”, e ku ėshtė vendi ynė. Ky ėshtė vend i “qufarėve”, qė domethėnė, i tė pafeve. Zoti, nuk na duron tė jetojmė me tė pafetė, me armiqtė e Islamit...”.  Nė rrugėn e pakthimit, tė  shkombėtarizimit e tė zhbėrjes sė ngadalshme tė kombit, nė rrugėn e asimilimit tė fundmė, nė rugėn e shpopullimit tė madh, pa dhe me dėshirė, u dyndėn mijėra e mijėra shqiptarė, nga tė gjitha viset ku ata jetonin, nė ish Jugosllavi. Por kjo ishte dyndja - golgotė. Galimatisi i pafund i vuajtjes e mjerimit, i dhembjes e dėshprimit tė njė populli tė tėrė. Kurrė s’do tė dihet se cfarė pėrjetuan, si u vendosėn dhe si hynė nė “jetėn e re nė vendin e ri”, njerėzit tanė tė gjakut, e tė oxhakut ! Por ēka ishin shqiptarėt: shqiptarė, apo turqė ? Sipas regjistrimit tė vitit 1948, nė Kosovė kishte tė evidentuar vetėm 1. 315 banorė, qė besonin se ishin turq. Pesė vite mė vonė, ky numėr u rritė nė 259. 535 veta. Si dhe, pse ?

 

-          Administrata jugosllave dhe politika ēetniko - komuniste, ia prezantonte opinionit tė brendshėm dhe atij ndėrkombėtar ( duke i falsifikuar dokuemntet dhe tė dhėnat e tjera ), jo vetėm faktin se “shqiptarėt, nė pėrgjithsi ishin turq”, por edhe shifrat e popullsisė shqiptare “si turq”. Kjo bėhej, pėr ta legalizuar nė planin e brendshėm dhe nė atė ndėrkombėtarė, epokėn e ardhshme tė shprėnguljeve tė dhunshme tė shqiptarėve, pėr nė Turqi. Prandaj, ja tė dhėnat e falsfikimit dhe tė shprėngėljeve. Vetėm nė mes tė viteve 1952 - 1958, nė Turqi u shprėngėlen 285. 810 veta. Nė periudhėn e viteve 1959 - 1965, pėr nė Truqi, u shprėngėlen gjithsejt, 179. 871 veta. Nė odiseadėn e pafund tė presionit e tė dhunės, tė shfrytėzimit ekonomik, tė kolonizimit, i ashtėquajturi „Plenumi i Brioneve”, i mbajtur nė vitin 1996, gjoja e revidoi politikėn e “gabimeve” ndaj shqiptarėve, dhe gjoja po i hapte “dyrt e perspektivės” pėr shqiptarėt. Plenumi, ia hodhi fajet gjoja nacionalizmit serbė apo mė shkurtė, Ministrit tė Punėve tė Brendėshme tė Jugosllavisė Aleksandėr Rankoviq. Por, kush e aktivizoi  Konventėn Jugosllavo - Turke tė vitit 1938, Rankoviqi apo Titoja? Politika jugollave e ndjekur pas vitit 1966 ndaj shqiptarėve, s’ishte politikė e parimeve dhe e lirisė, por thjeshtė, ishte politikė e parimeve mashtruese dhe e lirisė sė manipulueme. Integrimin paqėsorė i shqiptarėve brenda shoqėrisė, sistemit politiko - juridik dhe atij shtetėrorė jugosllav pas vitit 1966, ishte politikė e mashtrimit dhe e dredhive qė dinin t’i bėnin politikanėt nacionalkomunistė serbė dhe ultrashovinistėt jugosllav, tė tė gjitha ngjyrave.Pak vite mė vonė, nė Beograd klasa fashisto - komuniste nxorri nė dritė „Libri e Kaltėrt“ ( 1977 ), nė tė cilin libėr, nė mėnyrė perfide, dekonspirohej politika mashtrues dhe manipulative. Ky libėr, i kundėrvėhej gjoja lirisė dhe pushtetit tė madh qė u ishte dhėnė shqiptarėve nė vitin 1974, vit ky kur sanksionohet Autonomia e Kosovės. Nė tė vėrtetė, gjithēka ishte e lobizuar nė mes tė komunistėve dhe nacionalistėve serbo – jugosllav. Shtypja dhe zhbėrja e shqiptarėve nga trojet e veta, ishte njė politikė e pėrbashkėt prej Trigllavit, deri nė Gjevgjeli ! Ajo qė mund tė quhej “liri dhe prosperitet i shqiptarėve nė ish Jugosllavi, ishte “kafshata” e fituar me luftė tė pandalshme dhe tė pakompromisė tė nacionalistėve shqiptarė, dhe tė atdhetarėve shqiptarė. Ja faktet: Nė demonstratat e shqiptarėve tė vitit 1968, veq tė burgosurve dhe tė plagosurve, u vranė 2 demonstrues. Nė demonstratat e vitit 1981, sipas versionit zyrtar, u vranė 9 demonstrues dhe u burgosen me qindra e mijėra nxėnės, student, punėtorė, fshatar, intelektual etj. Mė saktė, ky ėshtė vitit i fillimit tė njė terrori tė egėr kundėr popullit tė pambrojtur shqiptarė, kudoe ku jetonin shqiptarėt nė ish Jugosllavi, terror sky i cili do tė zgjasė plotė dy dekada, pra deri nė qershorė tė vitit 1999.  Prandaj, sipas shpikjes dhe programimit tė dhjetra platformave ideopolitike - administrative, tė pėrhapjes sė tmerrshme tė diferencimit, tė territ informativ, tė ndėrhyrjes ideologjike nė kulturė, nė gjuhė, nė arsim dhe shkencė, nė veshje, nė identiet dhe nė ēdo pore tjetėr tė jetės, ja disa nga faktet konkrete tė dhunės e terrorit tė kėtyre dekadave: nė mes tė viteve 1981 - 1990, janė burgosur dhe dėnuar mbi baza denoncimesh dhe akuzash politike, 3.348 veta. Nė burgjet ushtarake, janė prangosur, 1.100 ushtarė dhe oficer shqiptar, pastaj janė vraė, 63 ushtar shqiptar. Gjatė kėsaj kohe, janė vrarė 183 civilė, prej tyre, 16 fėmijė. Janė plagosur 616 civilė, prej tyre, 49 fėmijė.  Brenda kėtyre viteve, qenė hapur dosjet pėr qindėra mijėra banor shqiptar. Sipas njė tė dhėne zyrtare tė publikuar nė Kuvendin Federativ nė Beograd, nga ish shefi i UDB-sė pėr Kosovė Rrahman Morina, nė duart e organev tė Sigėrisė Krahinore dhe Shtetėrore, kanė kaluar hiq mė pak se 584.273 shqiptar, tė Kosovės. Nė vitin 1985, Akademia famėkeqe e Arteve dhe e Shkencave tė Serbisė, pėrpiloi “Memorandumin”, i cili u bė publik, nė vitin 1986. Nė faqet e kėtij dokumenti fashist, ėshtė shkruar platforma akademike, e cila zyrtarizohet mė vonė nga klika naciona - komuniste serbe dhe nga diktatori, Millosheviq.

 

3. Pasqyrė e dhunės dhe e terrorit mbi shqiptarėt nėn

Jugosllavinė e III’tė tė Millosheviqit

  

       Pas publikimit tė Memorandumit tė vitit 1995, shovinizmi serb ishte gati tė vėrsulej gjithandej nė Kosovė, mirėpo kėsaj rradhe, me serbomdhenjėt, ishte duke ndodhur diēka mė e veqantė: ata, nuk po kėnaqeshin vetėm me nėnshtrimin e shqiptarėve dhe tė  Kosovės. Egėrsia e tyre e vjetėr, kishte tani synim: krijimin e “Serbisė sė Madhe” deri nė Karllobag, por nėn ombrellėn e Jugosllavisė. Shovinistėt serbė, dukej qė ishin duke e synuar pėr mė vonė, dominimin e gjithė Ballkanit. Nė tubimin e serbėve dhe tė malaziasėve nė Fushėkosovė tė datės 24 prill tė vitit 1987,  kryetari i atėhershėm i Lidhjes Komuniste tė Serbisė, Sllobodan Millosheviq, u tha atyre: “Askush s’gėxon t’ju prekė...”  Kjo fjali e thėnė nė “Fushėn e Mėllenjave”, aty ku mė 1389 kishte ndodhur beteja e Ballkanasėve dhe e Turqėve, betejė kjo tė cinė serbėt e kanė pėrvetėsuar deri nė mitizim, i ekzaltoi serbėt, dhe u dha atyre besim e zjarr, pėr t’u hedhur nė sulm tė realizimit tė aspiratave tė tyre tė ēmendura.

       Megjithatė, figura e Millosheviqit, nuk ishte rastėsi: ai, ishte njė sajesė nė vijim. Tė yshtur nga ideologjia serbomadhe, pas asaj qė ai tha nė Fushėkosovė, grigjat nacionaliste serbe u hodhėn nė zjarrin e tyre: nė pėrkrahje hitlerizim tė figurės sė Milosheviqit: intelektualt, gazatarėt, policėt, agjentėt, fshatarėt, studentėt, gjeneralėt, shkrimtarėt, punėtorėt, diplomatėt etj. Nė Mbledhjen e Tetė tė Kėshillit Qėndrorė tė Lidhjes sė Komunistėve tė Serbisė tė mbajtur mė 23 - 24 shtator ( 1987 ), Slobadan  Milosheviqi, erdhi nė krye tė komunistėve serbė. Nga skena u larguan njėri nga komunistėt e devotshėm serbė  Ivan Stamboliqi ( kryetar i Kryesisė sė Sebisė ) dhe, Dragisha Pavlloviqi, kryetar i KK tė LK tė Beogradit. Pra, kishim tė bėnim me dy fraksione. Por nė parim, tė mundurit synonin ruajtjen e taktikės sė kujdessehme dhe tė ngadalshėm qė ishte e mbėshtjellur gjoja me tolerancė, zhvillimi, bashkjetesė dhe vėllazėrim - bashkim, e nė t ėvėrtetė synonin ruajtjen e serbizmit dhe tė komunizmit integralistė! Fraksioni fitues nė krye me Milosheviqin, synonte njė komunizėm mė radikal dhe njė frymė nacionaliste e cila jo vetėm do ta ruante socializmin dhe jugosllavizmin, por do ta bėnte serbizmin kupollė tė Jugosllavisė: me, apo pa dėshirė tė tė tjerėve. Fitorja, pa  rezervė i mundėsoi Milosheviqit t’i hapte dyert daljes nė skenė tė nacionaizmit serbė, kurse vetė Milosheviqi, u hodh nė gjoksin e nacionalizimit tė popullit tė tij. Vitet pasuese, ecin nė Kosovė dhe nė viset e tjera tė ish Jugosllavisė, nėn presionin e Serbisė pėr futjen e Kosovės dhe tė Vojvodinės nėn sqetullėn e Serbisė, dhe pėr ndryshimin e klasave politike nė Podgoricė, Prishtinė, Novi Sad, nė Shkup e gjetiu. Janė tė njohura qindra e mijėra manifestime, demonstrata, tubime, protesta tė serbėve nė Serbi, nė Kosovė, nė Vojvodinė, e deri nė Libjanė. Mė 23 mars tė vitit 1989, komunistėt nė Prishtinė, votuan ndryshimet kushtetuese dhe Autonomia fragjile e vitit 1974, u shkri si fluskė sapuni. Por Kosova, kishte shpėrthyer qysh mė 17 nėntor tė vitit 1988, dhe ajo vlonte nga protestat dhe demonstratat kudo, nė fshatra e qytete. Kosova, sfidonte e vetme nacional - shovinizmin serbė, por e mbronte pak a shumė, edhe Jugosllavinė e Titos !

        Njė ngjarje spektakolare, zgjoi apo kthjelloi vėmendjen e opinionit jugosllav, atij ballkanik dhe mbase, edhe tė atij evropian e mė gjėrė. Serbėt, organizuan njė miting mė 28 qershor 1989, nė shenjė tė festimit tė “Ditės sė Vidovdanit” ( ditė kjo qė i kushtohet betejės sė vitit 1389 ).  Mė shumė se 1 milion serbė, erdhėn nga tė gjitha viset e Jugosllavisė sė asokohshme, nė kėtė kėtė miting, nė Gazimestan: aty, te varri i Sulltan Muratit. Milosheviqi, u tha serbėve, atė ditė: “Serbia ose do tė jetė e tėrė, ose nuk do tė ekzistoj fare...” Mesazhi ishte i qartė pėr shqiptarėt, por jo vetėm pėr shqiptarėt.  Serbėt, nuk po talleshin! Milosheviqi, edhe mė pak. Pėr fat tė keq, duket qė fjalimin e Milosheviqit nė Gazimestan, e kuptuan pak mė qartė, sllovenėt. Jugosllavia, ende ishte e tėra: prej Gjevgjelisė, deri nė Trigllav.

       Vera dhe vjeshta e vitit 1989, kishte kaluar jo vetėm nėn dhunė e terror, por edhe ishte vendosur njė regjim i jashtėzakonshėm policorė dhe ushtarak, si edhe ishte mbyllur ēdo lloj informacioni lidhur me atė se cfarė ishte, duke ndodhur. Raca komuniste multietnike nė krye me ish shefin e UDB-sė pėr Kosovė Rrahman Morina, ishte nė krye tė komunistėve tė Kosovės. Por tani kishim tė bėnim me njė klikė udhėheqėsish e strukturash sepse, institucionet kishin rėnė krejtėsishtė, nė duar tė Beogradit. Nė Kosovė dominonin masat e jashtėzakonshme policore - ushtarake federale, dhe terri i plotė informativ. Por mė 23 janar tė vitit 1990, studentėt e Universitetit tė Prishtinės dolėn nė rrugė, pėrkundėr kėtyre masave. Nė kėto rrethana, situata nė Kosovė u ndez gjithandej, dhe pas 24 janarit, mė askush s’mund ta vendoste nėn kontroll. Populli, ishte nė kulm tė sfidimeve, dhe tė rezistencės sė madhe. Kosova, s’kishte cfarė tė humbėte...! E tėrė stina e pranverės kaloi nė shenjė tė revoltave e demonstrimeve nė tė cilat u vranė me dhjetėra veta, u plagosėn qindra njėrėz, dhe u arrestuan me qindėra e mijėra shqiptarė. Mungonte, vetėm lufta. Nė kėto rrethana, agjentėt e infiltruar serbė dhe tė tjerė, qė nga dita e 16 marsit, hodhėn nė qindra shkolla, helmin luftarak me emrin „Sarin“ ( helm ky i prodhuar nė fabrikėn ushtarake tė helmeve nė qytetin Mostar tė Bosnjes dhe Hercegovinės ), duke i helmuar dhjetėra e mijėra nxėnėsve tė Shkollave tė Mesme, anė e kėnd Kosovės. Pastaj, filluan masat e dhunshme politiko - administrative. U nxorr ligji mbi Mardhėnjet e Pėnės mė datėn 26.07. 1990, ligj ky pėr Rrethanat e Veēanta, i cili hodhi nė rrėgėn e madhe 135.000 punėtor. Mė 5. 07.1990, u miratua ligji me tė cilin u ndalua puna nė Kuvendin e Kosovės. 

       Hapat e ardhshėm tė Beogradit, u koncentruan nė ndalimin e Arsimit. Pasi qė tashmė ishin futur masat e dhunshme s’pari nė Fakultetin e Mjeksisė, nė vjeshtė tė vitit 1991, u ndalua puna dhe studimet nė gjuhėn shqipe nė Universitetin e Prishtinės, si dhe u mbyllėn, 65 shkolla tė mesme. Pastaj, u ndalua puna e instituteve tė ndryshme, pėrfshirė edhe atė Albanalogjikė. Nė korrik tė vitit 1992, u mbyll Akademia e Arteve dhe e Shkencave. Krahas kėsaj, u ndalua veprimtaria e mėse 110 objekteve kulturore. Askush se di shifrėn e njerėzve tė arrestuar, tė rrahur, tė burgosur, tė ndjekur dhe tė maltertuar gjatė kėtyre viteve, ndėrkaq qė gjatė kėsaj kohe, fillon ekzodi masiv i shqiptarėve, nga Kosova. Mijėra e mijėra shqiptarė ua mėsyjnė vendeve perėndimore  ( Zvicrės, Gjermanisė, Austrisė, Sudeisė etj. ), kurse mijėra tė rinjė ( kryesishtė prishtinas ), largohen pėr nė Londėr. Pastaj, pas vitit 1991, fillon jeta paralele nė Kosovė, e cila pak a shumė, zhvillohet jashtė kronizave politiko - administrative serbe. Por, dhuna nuk ndalet. Ekzodi, nuk ndalet. Varfėrimi i shtresave tė popullsisė, ėshtė masiv: gjatė vitit 1994, nė Shoqatėn Humanitare Bamirėse „Nėna Tereze“, kėrkojnė ndihma tė ndryshme, 57.353 familje. Pasqyra e dhėnės dhe terrorit, ishte e pafundė: Beogradi, nė vendosje t ėkontrollit dhe tė pushtimit tė Kosovės, vetėm nė fazėn e parė tė viteve tė nėntėdhjeta, rreth 500 ligje tė ndryshme: akte, rregullore, urdhėresa, dekretlogje etj. Krahas kėsaj, Beogradi gjatė viteve 1990 - 1999, ka dekretuar edhe 3 programe qė kanė pasur si qėllim, shpopullimin etnik dhe serbizimin e Kosovės:

1. Projekti „Gėrshėrėt“, i cili kishte objektiv infiltrimin dhe kontrollimin e jetės dhe tė skenės politike tė Kosovės.

2. Projekti „Kafshimi i miut“, i cili kishte objektiv, infiltrimin dhe shkatrrimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės .

3. Projekti „Patkoi“, i cili kishte pėr qėllim spastrimin definitiv etnik, tė Kosovės.

 

·       Autori ėshtė gazetar, politolog dhe shkrimtar.

 

 

FEHMI AJVAZI: ANARKIA POLITIKE, MODEL I DĖSHTIMEVE KOMBĖTARE DHE SHTETĖRORE