„Elita intelektuale“ titiste shėrbim UDB’sė!

 

KUSH ISHIN THEMELUESIT E LDK’sė QĖ IU SHITĖN FALAS UDB’sė!

 

Foto: Buxhovi, Hamiti, Gunga, Kraja, Zatriqi etj., dikur iu shitėn falas UDB’sė!

===================================

 

      Kuvendin themelues LDK-sė u mbajt 23 dhjetor 1989, sipas QIK-ut „morėn pjesė 96 veta“, ku shumica prej tyre i takonin elitės intelektuale shqiptare deri dje ishin anėtarė LKJ-sė dhe njerėz me pozita ndryshme si: shkencore ashtu edhe politike institucionet akademike. Kjo elitė intelektualėsh gjatė viteve 70-ta e 80-ta duke qenė pjesė e sistemit politik-institucional, kishte nėn kontroll gjitha institucionet shkencore, informative, kulturore, botuese etj., Kosovė dhe madje shumica prej tyre ishin bėrė edhe argat Shėrbimit Sekret jugosllavė ( UDB-sė ).

 

      Pėr argumentuar kėtė argatllėk, vijim po pėrpiqem sjellė njė argument, i cili asnjėherė nuk ėshtė kontestuar nga „elita…“ apostrofohen si bashkėpunėtorė UDB’sė. vitin 2000 Shkup ėshtė botuar libri „Ballė pėr ballė me vdekjen“ i Nafi Ēegranit. Autori i librit nga marsi i vitit 1969 - deri vitin 1980 ka punuar Sektorin II Shėrbimin Sekret Sigurimit Shtetėror, pranė Ministrisė Punėve Brendshme Maqedonisė, Shkup. kėtė libėr ish-udbashi Ēegrani mes tjerash spikatė hapur veprimtarinė e kėtij shėrbimi famėkeq hapėsirat shqiptare ish-Jugosllavi, dhe i bėnė publike disa emra „elitės intelektuale“ iu „shitėn“ falas kėtij shėrbimi sekret.

 

Shiko: Autori dhe ballina e librit „Ballė pėr ballė...“

 

      Ēegrani faqen 129 - 130 librit „Ballė pėr ballė me vdekjen“ shkruan: „Edhe pas Plenumit Brioneve dhe rėnies Rankoviqit, vazhdon spiunazhi mes shqiptarėve si Maqedoni, ashtu edhe Kosovė, Mal Zi dhe Shqipėri. Gati gjitha redaksitė e gazetave dhe radiotelevizioneve Maqedoni dhe Kosovė shndėrrohen qendra rezidente, me cilat SDB’ja ( UDB’a - Sh.B) vite me radhė e sinkronizonte veprimtarinė e vet errėt kundėr shqiptarėve. kohėn kur SDB Kosovės vrisnin e prisnin Mehmet Shoshi, Xhevdet Hamza, Mehmet Maliqi e Selim Brosha, kėtij shėrbimi sekret iu "shitėn" falas edhe shumė gazetarė "Rilindjes", si Maksut Shehu, Fadil Bujari, Mehmet Kraja, Sabri Hamiti, Jusuf Buxhovi, ndėrsa Televizionin e Prishtinės - Riza Alaj, Fahredin Gunga, Agim Zatriqi, disa punėsuar Arkivin Historik Kosovės etj - pėrfundon citati.

 

Lexo: kopjen e tekstit nga libri „Ballė pėr ballė“

 

    Nafi Ēegrani vazhdim thotė se „ redaksin e emisioneve gjuhėn shqipe pranė Televizionit Shkupit tregohen mjaftė aktivė Luan Starova dhe Alush Kamberi,…“ dhe „ radhėt e tyre hynė ndėrkohė edhe majori rezerv Menduh Ajdini, dhėndėr i Meti dhe Nushi Kėrliut, si edhe dhėndri i tyre Ali Aliu“. ( Pėr tepėr lexo te libri i N.Ēegranit fq.130 ). Nushi Kėrliu ėshtė njė mik i Ibrahim Rugovės, shtėpinė e cilit ka ndenjur pėr dhjetė vjet rresht, gjatė shkuarje - ardhjeve tij nga Shkupi apo Tirana, pėr vendet perėndimore.

 

    Siē vihet dukje kėtė shėnim ish-udbashit Ēegrani, UDB’, kėtij shėrbimi famėkeq sekret, iu paskan shitur krejt falas Jusuf Buxhovi, Sabri Hamiti, Mehmet Kraja, Ali Aliu,… gjithė kėta anėtarė elitės intelektuale afėrt me regjimit komunist jugosllavė, e vitin 1989 ishin “ideatorė” legal pėr themelimin e Lidhjes Demokratike Kosovės, ndėrsa ideatorėt ilegal ( prapaskenė) ishin Rrahman Morina, Agim Mala etj.

 

    Jusuf Buxhovi ishte koordinator i Kėshillit Nismėtar LDK’ dhe mbante lidhje me Agim Malėn. Hysen Gega njėri nga bashkė -veprimtarėt e Jusuf Gėrvallės, njė intervistė dhėnė publicistit tonė njohur B.Elshani, thotė se janar 1981 zyrat e UDB’ ėshtė marrė pyetje edhe nga udbashi Jusuf Buxhovi.

 

( Pėr tepėr lexo intervistėn: Hysen Gega: Asgjė nuk harrohet )

 

      Ndėrkaq ish-informatori tjetėr i UDB’ Sabri Hamiti (sipas Ēegranit)  aktualisht ėshtė anėtar i Kryesisė Kuvendit Kosovės, kryetar i Komisionit pėr Punė Jashtme dhe anėtar i Komisionit pėr Integrime Evropiane. (Shiko pozitat e Sabri Hamitit ) Sabri Hamiti ėshtė edhe mik shtėpie i Dr.Ibrahim Rugovės, dhe konsiderohet si njėri me ndikim LDK).

      Nė kėtė shėnim tė ish-udbashit Ēegrani, figuron edhe Fahredin Gunga, njėri nga dėshmitarėt e UDB’sė nė gjykimin e parė tė Adem Demaēit nė mars 1959, ( Lexo shkrimin: Kush ishin denoncuesit e Adem Demaēit nė UDB, nė vitin 1958-59?! ), pastaj Agim Zatriqi, ish-drejtor i RTP’sė, aktualisht drejtor gjeneral i RTK’sė, i cili nė nėntor 1981 pėrfshihet nė diferencimin dhe burgosjen e Mr.Ukshin Hotit. ( Pėr mė tepėr lexo: A ishin Agim Zatriqi, Azem Vllasi dhe Ibrahim Rugova pėrgjegjės pėr burgosjen e parė dhe tė tretė tė Mr. Ukshin Hotit?! ).

       Duke pasur parasysh tė gjitha kėto argumente, duket se ėshtė imperativ i kohės hapja e dosjeve edhe pėr kėtė "elitė...", e cila ėshtė integruar nė mėnyrė komode, nė tė gjitha institucionet shtetėrore dhe mediatike tė Republikės sė Kosovės!

( Moderatoti i www.pashtriku.org - 21. 01. 2009 )