Golgota shqiptare gjatė regjimit komunist tė Titos!

 

DOSJET E UDB’sė PĖR MĖSUESIT SHQIPTARĖ

( 1945 - 1952 )

 

Shkruan: Sheradin Berisha - 27. 01. 2009

_______________________

 

     Ndjekjet, keqtrajtimet dhe burgosjet e mėsimdhėnėsve shqiptarė nė vitet 1945 - 1952 (por edhe mė vonė) nga UBD’a, ishin dhe mbetėn padyshim aktet me tė tmerrshme tė represionit tė pėrditshėm, qė pėrjetonin shqiptarėt. UDB’a kėtė veprimtari antishqiptare e kryente padyshim, nė koordinim tė plotė edhe me strukturat mė tė larta partiake e shtetėrore tė regjimit.

 

      Nė vijim bėjė publike njė listė tė mėsimdhėnėsve shqiptarė, pėr tė cilėt ky shėrbim famėkeq ( qė ėshtė konsideruar syri dhe veshi i regjimit komunist ), duke i pėrcjellur ata kėmba kėmbės, ka pėrpiluar dosje tė veēanta. Shumica nga kėta mėsuas janė larguar nga procesi mėsimorė, madje disa prej tyre kanė pėrfunduar edhe nėpėr burgje tė regjimit.

 

*  *  *

I. Rrethi i Dragashit ( sot Sharrit )

 

1. Fuat Ostrozubi
2. Samet Bojaxhia
3. Beqir Destani
4.
Emin Bajraktari
5. Jusuf Haklaj
6. Murat Dervishi
7. Nijazi Ostrozubi
8. Rexhep Hakiu
9. Shtjefėn Gjoka

 

Dosjet e mėsimdhėnėsve tė lartėshėnuar i ka pėrgatitur kapiteni i UDB’sė Milosav Bllagojeviq me bashkėpunėtorėt e tij shqiptarė nga tereni.

 

*  *  *

II. Rrethi i Graēanicės-Prishtinės

 

1. Bukurie Berisha
2.
Ramadan Hysen Jusufi
3. Pask Staka
4. Mehmet Shaban Kelmendi
5. Ramadan Osmani
6.
Adil Hysen Dugolli
7. Ali Ymeri
8. Ali Turbetari
9. Ali Hamdi Krasniqi
10. Bajram Hajrulla Maliqi
11. Ejup Sadiku
12. Emin Xhemė Reēica
13. Halit Bahtir Breznica
14. Halil Berisha
15. Hasan Bajram Ramadani
16. Hysen Neziri
17. Hajdar Jakupi
18. Luigj Ndreca
19. Mehmet Berisha
20. Muharrem Gashi
21. Mumin Jakupi
22. Musli Berisha
23. Myrvete Gjevori
24. Nazmi Topliēani
25. Qazim Hasani
26. Rrahman Latifi
27. Rashit Krasniqi
28. Salih Kolgeci
29. Shefqet Veliu
30. Shefqet Pllana
31. Shemsi Shaban Perani
32. Shenasi Korenica
33. Vesel Pagarusha
34. Zekeria Hajrulla Rexha
35. Zeqir Bajrami

 

Dosjet e mėsimdhėnesve tė lartshėnuar i kanė pėrgatitur operativistėt e UDB’ės: Kareman Xhema, Remzi Latifi, Aleksandėr Naranxhiqi dhe Cen Zherka!

 

*  *  *

 

III. Rrethi i Gjakovės

 

1. Abdullah Nush Cekaj
2. Besa Dula
3. Halil Dervish Haxhaj
4. Dritė Halim Spahija(vajza e Halim Spahiut)
5. Jusuf Ibrahimi
6. Sami Shaqir Ahma
7. Serbeze Hysni Brovina
8. Abdurrahman Hysni Koshi
9. Ahmet Nimon Maxhuni
10. Bajram Ahmet Nura
11. Bardh Ukė Nitaj
12. Beqir Kastrati
13. Durmish Nuredin Rizvanolli
14. Hikmet Qamil Kryeziu
15. Latif Shyqri Osaj
16. Marie Ndue Lumezi
17. Mazllum Rrustem Morina
18. Mazllum Shaban Vala
19. Nesibe Jusuf Rizvanolli
20. Ndue Pjetėr Gjidoda
21. Qamil Maloku
22. Ramė Ademi
23. Rexhep Dervish Hoxha
24. Shefqet Emra
25. Zef Matej Lumezi
26. Xhahid Limani
27. Xhavit Muhamet Maloku
28. Xhavit Sylejman Spahija

 

Dosjet e kėtyre mėsimdhėnėsve i ka pėrgaditur mė 14 shkurt 1952, i autorizuari i Drejtorisė sė UDB-s nė rrethin tė Gjakovės Jovo Bajat, kapiten i klasit tė parė.

 

*  *  *

 

IV. Rrethi i Gjilanit

 

1. Ahmet Sadik Sllamniku
2. Ali Bujiqi
3. Ferid Berisha
4. Halil Llozana
5. Jonuz Hasani
6. Tefik Jakupi
7. Zymber Rrustemi
9. Zymryte Tali
10. Abdurrahman Hafuzi
11. Alie Kadriu
12. Enver Dukagjini
13. Hysen Sherif Selimi
14. Kurtesh Ahmeti
15. Nevruz Nura
16. Njazi Jetullah Fehmiu
17. Qamil Binxhija
18. Reshat Shaqiri

 

Dosjet pėr kėta mėsimdhėnės i ka pėrgaditur mė 14. VI. 1952, i autorizuari i UDB-sė nė Gjilan: Dragomir Vukoviqi, kapiten i klasit tė parė.

 

 *  *  *

V. Rrethi i Gurakocit - Istogut ( sot Burimit)

 

1. Jahja Bėrdynaj
2. Kamber Kadri Gjocaj
3. Mejreme Ibrahim Nilaj
4. Seladin Jahja Dacaj
5. Shefqet Beqir Balaj
6. Tahir Shaban Metaj
7. Xhemė Sadri Blakaj
8. Zhujė Ker Bardhaj
9. Abdurrahim Sadri Gashi
10. Ali Rexhep Bojaj
11. Bardhec Sejdi Racaj
12. Engjėll Fran Berisha
13. Filip Sebė Krasniqi
14. Jusuf Idriz Kastrati
15. Kosovė Beqir Balaj
16.Murat Bajram Fetahu
17. Qazim Ymer Bicaj
18. Rexhep Musli Podrimaj
19. Rexhep Ismail Kabashi
20. Riza Ibrahim Shatri
21. Rexhė Ali Godanci
22. Tafil Beqir Gashi
23. Vesel Rxhė Fetahaj

 

Analizat dhe dosjet pėr kėta mėsimdhėnės i ka pėrpiluar kapiteni i klasit tė parė tė UDB-sė, Kėrsto Kėrstiq me bashkėpunėtorėt nga tereni.

 

*  *  *

VI. Rrethi i Kamenicės ( sot Dardanės )

 

1. Babush Tali
2. Bajram Spahiu
3. Hajdin Hasani
4. Jahi Sylejmani
5. Ilaz Jasharaj
6. Mumin Sali Kastrati
7. Murat Nezir Shkodra
8. Adem Kastrati
9. Ahmet Avdyl Avdimetaj
10. Gani Gashi
11. Faik Jakupi
12. Hamit Hasani
13. Ndue Nekaj
14. Tahir Aliēku

 

Pėrpilimin e dosjeve pėr kėta mėsimdhėnės shqiptarė i ka bėrė udbashi Mladen Angjelkoviq.

*  *  *

VII. Rrethi i Pejės

 

1. Abdyl Mehmetaj
2. Ferasete Belegu
3. Frantisek Vaculi
4. Hasan Bajram Ceka
5. Jak Krasniqi
6. Murat Morina
7. Nazlije Katanolli
8. Reshat Potėrqi
9. Ali Hadri
10. Arif Bruēi
11. Frrok M.Gojani
12. Hamzė Begolli
13. Halil Agusholli
14. Ismail Berisha
15. Jahja Sapunxhiu
16. Kamber Pajaziti
17. Mafyt Begolli
18. Muharrem Adem Bicaj
19. Muharrem Neziri
20. Murteza Nura
21. Qerim Shaban Kelmendi
22. Rasim Nezir Muharremi
23. Rexhep Meha
24. Rexhep Zenun Lajēi
25. Rrustem Halili
26. Skėnder Riza
27. Syrja Xhaferi
28. Shefqet Kelmendi
29. Xhevat Shkreli

 

Dosjet pėr kėta mėsimdhėnės i ka bėrė Kapiteni i klasit tė parė i UDB-sė Vujo Vojvodiqi me bashkėpunėtorė tė shumtė.

 

*  *  *

VIII. Rrethi i Podrimes - Rahovecit

 

1. Abdullah Vesel Dėrguti
2. Ali Miftar Berisha
3. Avni Lama
4. Binak Aliēku
5. Haki Rrahman Hazrollaj
6. Mehdi Haraēiu
7. Durak Tahir Mazrekaj
8. Nasi Begolli
9. Osman Asllan Gashi
10. Qazim Shaban Bujupi
11. Ramadan Bujup Kabashi
12. Easim Bajram Bujupi
13. Rrustem Sejdi Thaēi

 

Dosjet pėr kėta mėsimdhėnės i ka pėrgatitur udbashi pėr rrethin e Podrimės, Enver Sh.Hoxha me bashkėpunėtorė tė shumtė nga tereni.

 

*  *  *

 

IX. Rrethhi i Podujevės - Llapit

 

1. Fahri Islam Ajvazi
2. Shaqir Rifat Hyseni
3. Ilaz Smajl Neziri
4. Zeqir Hoxha
5. Ibrahim Mustafa
6. Sadik Sabit Gjoni
7. Shaban Shaqir Zhjeqi
8. Rifat Ramė Haliti
9. Ibrahim Demolli
10. Rrustem Avdi Emini
11. Ramadan Rama
12. Vesel Gashi
13. Rrahim Ramadani
14. Islam Hamit Selimi
15. Hasan Hamit Islami
16. Bejtė Llapashtica
17. Rifat Thaēi

 

Dosjet i ka pėrgatitur Kapiteni i UDB-ės Sveto Roganoviq me bashkėpunėtorėt nga tereni.

 

*  *  *

X. Rrethi i Prizrenit - Sharrit

 

1. Abedin Mustafė Imami
2. Ali Jonuz Rexha
3. Arsim Ibrahim Fehmiu
4. Hamzė Selim Kabashi
5. Hysen Musė Shehzade
6. Ilaz Shani Llausha
7. Lina Simon Ēupėrjani
8. Nebil Behlul dino
9. Rasim Selim Rexhepi
10. Selman Abaz Kabashi
11. Tefik Hasan Zhuri
12. Vesel Muharrem Guraziu
13. Zenun Kadri Ēolllaku
14. Zef Pashk Bytyqi
15. Xhafer Nerhila Xėrxa
16. Xhavit Ahmet Vėrbnica
17. Bejtullah Selim Emrullahu
18. Fevzi Vesel Nojani
19. Hasan Hakiu
20. Hatixhe Rifat Misirli
21. Myvedete Daut Kosova
22. Qamil Ethem Krasniqi
23. Syrie Murteza Shehdula
24. Talat Jakup Paēarizi
25. Veronika Shan Shahta

 

Dosjet pėr kėta mėsimdhėnės i ka pėrpiluar majori i UDB-sė,  Stanisllav Gėrkoviqi me bashkėpunėtorėt nga tereni.

 

*  *  *

XI. Rrethi i Sitnicės - Lipjanit

 

1. Abdullah Halil Kongjeli
2. Demir Salih Rexhepi
3. Hamdi Rexhep Bislimi
4. Yzeir Emrush Hysiqi
5. Jusuf Salih Naziri
6. Kadri Banush Hoxha
7. Nezir Selim Kurteshi
8. Refki Ruzhdi Bikliqi
9. Shyqri Bajram Ademi
10. Adem Bejtullah Blakēori
11. Dalip Shaban Shabani
12. Enver Selman Ademi
13. Hysen Shaban Hyseni
14. Hysen Mustafė Tmava
15. Jakup Bajram Shabani
16. Mehmet Ymer Reēica
17. Mustafė Shaqir Baftiri
18. Nazmi Abdullah Zymberi
19. Nebehate Riza Hoxha
20. Osman Metush Qorolli
21. Qemail Selman Ademi
22. Rexhep mUstafė Reēica
23. Sabit Bajram Ahmeti
24. Sadik Bali Bllaca
25. Sylejman Ahmet Mehmeti
26. Shemsi Sahit Bylkbashi
27. Shyqri Maksut Reēica
28. Xhevat Ruzhdi Aliu

 

Dosjet pėr kėta mėsimdhėnės i ka hartuar kapiteni fuqiplotė i UDB’sė, Zhivorad Boshkoviq.

 

*  *  *

XII. Rrethi i Suharekės

 

1. Hazir Ibrahim Kuēi
2. Musli Kadriu
3. Rifat Kuēi
4. Sheqer Halit Tafarshiku
5. Shemsie Hasan Bllaca
6. Bahtiar Sertollaj
7. Eshref Beqir Berisha
8. Feriz Ajet Bytyqi
9. Hajrush Beqir Berisha
10. Haki Hoxha
11. Hirmete Hoxha
12. Islam Ymer Berisha
13. Refki Rexhep Telaku
14. Shukri Thaēi
15. Ukė Kabashi
16. Xhafer Ahmet Kabashi

 

Dosjet pėr mėsimdhėnėsit e mėsipėrm i ka pėrpiluar kapiteni i UDB-sė nė Suharekė, Milorad Lekiq dhe ia ka dėrguar UDB’sė krahinore nė Prishtinė.

 

*  *  *

XIII. Rrethi i Vitisė

 

1. Hamit Alidemaj
2.
Nuhi Shabani
3. Ramiz Nuhi Ademi
4. Rashid Alidemaj
5. Sabri Azemi
6. Sabri Nezir Vata
7. Shukri Ukshin Hoxha
8. Tahir Berisha
9. Hysen Liman Meha
10. Jetish Vishi

 

Dosjet i ka pėrpiluar kapiteni famkeq i UDB-sė Veselin Cvetkoviq me bashkėpunėtorėt nga tereni.

 

*  *  *

XIV. Rrethi i Vushtrrisė

 

1. Ferid Xhemė Mulaku
2. Isak Ramiz Buēinca
3. Ukė Ethem Plakolli
4. Bedina Jusuf Korenica
5. Beqir Adem Krasniqi
6. Hylkije Venhari
7. Hasan Zymer Ēunaj
8. Islam Shyqri Spahija
9. Mehmet Dinė Docaj
10. Shaban Mjekiqi
11. Shyqri Ismail Venhari

 

Dosjet pėr kėta mėsimdhėnės i ka pėrgatitur kapiteni i UDB-sė, Milosav Bojoviq.

 

*  *  *

XV. Rrethi i Mitrovicės dhe qendrat Skėnderaj e Ferizaj

 

a. Mitrovicė

 

1. Ehat Prekazi
2. Muhamet Fusha
3. Taip Perjuci
4. Shemsidin Hadri

 

b. Skėnderaj

 

1. Mehdi Abazi
2. Zenel Bala
3. Muharrem Satora
4. Ramadan Vrellaj
5. Ahmet Krasniqi

 

c. Ferizaj

 

1. Ali Mehmet Maloku
2. Hanife Tahir Sylejmani
3. Fatmir Ibrahim Feliu
4. Nasibe Zhuri
5. Kariman Safet Selimi
6. Zylfije Karimani
7. Viktorie Sopi
8. Muharrem Haxhi Kasumi
9. Murtez Sadik Braiqi
10. Muharrem Jakup Rexhepi
11. Qazim Murat Elezi

 

( Burimi: AK, f. OKKM, k.135. inventari: nr. 10446, nr. 10447, nr.10448, nr.10450, nr. 10452, nr. 10454, nr. 10455, nr. 10457, nr. 10458, nr. 10459, - Lista e 18 rretheve tė UDB-sė krahinore, deri nė vitin 1952. )

 

( … )

 

KUSH JANĖ PERSEKUTUESIT E SHQIPTARĖVE, PAS LDB’sė?!