Minjtė e parė tė tallave, dhe pasardhėsit e tyre!

 

KUSH JANĖ MINJTĖ E TALLAVE ?!

 

        15. 10. 2007

       Shkruan: Tafil DURAKU

       

        Me kėtė shprehje origjinale filozofike shqiptare, figurative dhe kuptimplotė, MIU I TALLAVE (njėjės), ose, MINJTĖ E TALLAVE (shumės), menjėherė pas viteve tė ’81-ta, inteligjenca shqiptare i quante udhėheqėsit antishqiptarė jugosllavė dhe mercenarėt e tyre “shqiptarė” tė Kosovės shqiptare, si dhe tė viseve tjera tė pushtuara shqiptare nga Jugosllavia. Ata minj titistė e “shqiptarė” tė tallave, kishin marrė mėsim prej minjve serbosllavė tė tallave, dhe, atėbotė, sikurse edhe sot, qenė shpėrndarė edhe nė Tiranė e kudo rruzullimit njerėzor e tokėsor, kudo qė jetonin shqiptarėt dhe kudo ku shqiptarėt nuk pushonin sė punuari e sė vepruari pėr ēėshtjen e tyre madhore shqiptare, pėr ta bėrė Shqipėrinė - SHQIPĖRI.

 

-         Po, cila ishte detyra e atyre minjve dje, dhe, cila ėshtė detyra e kėtyre minjve tė tallave sot?!...

 

-         Kush i paska mėsuar qė tė sillen e tė sorollaten kėshtu kundėr njė populli tė tėrė, kundėr shqiptarėve, madje, shumė sish edhe kundėr popullit tė vet?...

 

        Po ata minj tallash, dje, dhe bijtė e tyre tė sotėm mėsuan edhe minjtė e ardhur ndėrkombėtar tė tallave tė sillen njėsoj kundėr njė populli autokton nė trojet e tė parėve tė tij. Nuk e besoj, absolutisht, se tė gjithė ndėrkombėtarėt e ardhur ia kanė inat njė populli. Atyre, pėr ta marrė njė qėndrim tė tillė u paraprinė dikush dhe diēka. E, ata qė u paraprinė tė gjitha tė zezave janė minjtė titistė tė tallave, “shqiptaro”-titistėt e kamufluar nė “demokratė shqiptarė”. Pikėrisht, kėtu qėndron e keqja themelore e tė qenunit tė punėve kėshtu e kėsisoji.

 

        Po, ēka dhe ēfarė duhet bėrė pėr ta parė realisht se kė e bėnė pėr vete ata dhe kėta minj tė tallave “shqiptare”, sot, nė Tiranė, Shkup, Prishtinė, Podgoricė, Preshevė dhe gjetkė?!... Me kėtė shprehje i quanim atėbotė udhėheqėsit mė antishqiptarė serbo-jugosllavė dhe argatėt e tyre “shqiptarė” tė Kosovės dhe tė viseve tjera shqiptare nėn regjimin pushtues tė Jugosllavisė, qė vinin nė pushtet varg e vi, dhe, gjithmonė, sikurse edhe sot, duke ndėrruar vetėm vendet e tyre tė punės dhe s’u zbrisnin atyre pozitave “shqiptare” kurrė, mėsa po u zbresin sot e gjithė ditėn.

 

         Minjtė e parė tė tallave, ndėr mė tė mėdhenjtė, kishin pasur gisht nė vrasjen e Komandantėve tė Luftės famėmadhe tė Drenicės, Shaban Palluzha e Mehmet Gradica, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, siē kanė gisht edhe bijtė e atyre minjve tė tallave, minjtė e tashėm tė tallave, nė vrasjen e Komandantit Simbol Kombėtar, Adem Jashari, dhe komandantėve tjerė, gjatė Luftės sė Lavdishme Popullore tė UĒK-sė. Pėr kėtė kam bėrė analizė mė tė gjatė, tė cilėn e kam botuar tek “Zėri i Kosovės”, menjėherė pas luftės sė lavdishme tė UĒK-sė, mė titull “Lojėrat e rrezikshme tė LDK-sė”, ku kam tėrhequr paralele shkencore nė mes tė dy luftave dhe tė shtabeve tė tyre: Shtabit tė Luftės sė Drenicės, prirė nga SHABAN PALLUZHA e MEHMET GRADICA – vazhdimėsi e tė cilės luftė dhe e tė cilit shtab ishte UĒK-ja, me Komandantin Simbol Kombėtar ADEM JASHARI, dhe e tė ashtuquajturit Shtab Operativ pėr Kosovė e Metohi, prirė nga :

 

-         Fadil Hoxha,

 

-         Ali Shukria,

 

-         Xhavit Nimani, …

 

-         …etj. – vazhdimėsi e tė cilit ishte Shtabi Suprem i LDK-sė, bajrakun e tė cilit e mbante “shqiptari i madh”, Dr. Ibrahim Rugova, i vetėshpalluri dhe i vetėzgjedhuri “President” i “Republikės” sė Kosovės.

 

-         E, tash, ēfarė duhet bėrė?

 

-         Si duhet vepruar?...

 

-         Pa filluar ta pastrosh oborrin tėnd, nuk vjen askush tė tė ndihmojė, as fqiu mė i afėrm, bile, as qė ia nisė asaj pune!... Prandaj, duhet parė kė kanė bėrė pėr vete dhe kė kanė bėrė mercenarė me lekė, ata e kėta minj tė tallave, ata e kėta minj mė tė mėdhenj antishqiptarė tė viseve tė pushtuara shqiptare nė Jugosllavi, Serbi, Mal tė Zi, Maqedoni, Greqi, e gjetkė, pėrreth?!...

 

-         Madje, kė kanė bėrė pėr vete edhe nė Tiranė?!...

 

     Pėr t’i ditur dhe parė saktėsisht ata dhe kėta minj titistė tallash, duhet vepruar shumė thjeshtė, sepse, t’i shohėsh ata duhet vetėm njė kthjelltėsi e veēantė mendjeje, dhe, atė e ka secili shqiptar mendėrisht normal, i cili mendon dhe flet shqip dhe ėshtė tamam shqiptar. Duhet zbatuar nė jetė thėnien gjeniale tė gjyshėrve tanė shpirtndritur dhe tė shenjtė: Vetėm shih me maturi se kush kė lėvdon dhe do tė dishė t’i dallosh fije pėr fije, si gishtėrinjtė e dorės, tė gjithė mercenarėt e huaj, sepse, nė mbi 90% tė rasteve ata flasin mirė pėr njėri-tjetrin dhe lėvdojnė vetėm ata qė janė si vetė ata.

 

        Po, ē‘detyra kishin e kanė ata e kėta minj tallash dje e sot?...

        Detyrat e tyre ai qė nuk i ka parė deri mė sot, nuk do t’i shohė kurrėn e kurrės. Punėt e “kryera” dhe gjendja nė tė cilėn ndodhet populli i pafajshėm shqiptar nė trojet e veta tė pushtuara, sot, janė treguesi mė i mirė i “punės” sė atyre dhe kėtyre minjve tė tallave titiste e ndėrkombėtare tash. Krejt kjo gjendje ėshtė arritur falė “punės” dhe “veprės” sė tyre nė kurriz tė popullit shqiptar “qė i ka zgjedhur”.

 

        Po, tė punonin e tė vepronin minjtė e ardhur ndėrkombėtar nė shtetet e tyre kėsisoji, duke kurdisur, luajtur e abuzuar me ligje kėsisoji, sigurisht, do tė ishin nė birucat mė tė errta tė burgjeve. Po, e kanė gjetur Kosovėn shqiptare dhe minjtė e huaj “shqiptarė”, mercenarė kėtu, “shqiptaro” - titistėt, prandaj bėjnė ēfarė tė duan dhe kėshtu, siē po bėjnė. Do shtuar kėtu, se minjtė “shqiptaro” - titistė tė tallave u kanė marrė erė minjve tė ri dhe e kanė parė kapacitetin e trurit tė tyre, siē u kanė marrė erė edhe minjtė e “pacovėt” ndėrkombėtar minjve “shqiptaro” - titistė tė tallave dhe e kanė parė e matur saktėsisht kapacitetin e trurit tė tyre minjėror “shqiptar”…

 

-         Po, sa e sa thikėn ia ngulėn e po ia ngulin nė kurriz kėtij populli?

 

-         Po, sa e sa thikėn ia ngulėn nė kurriz UĒK-sė shqiptare, me fillimin e luftės pėr liri e pėr Shqipėri?

 

-         Po, sa e sa thikėn ia ngulėn nė kurriz UĒK-sė gjatė luftės sė lavdishme popullore tė UĒK-sė?

 

-         Po, sa e sa thikėn ia ngulėn nė kurriz UĒK-sė, pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur?...

 

        Kėta minj tallash titiste punuan e vepruan njėsoj edhe kundėr UĒK-sė, sikurse punuan e vepruan kundėr Luftės sė Drenicės baballarėt e tyre minjėrorė. Kur flasim pėr minjtė e tallave “shqiptaro” - titistė e jugosllavė, tė cilėt e sollėn Shqipėrinė dhe shqiptarėt nė kėtė gjendje tė thellė krize, tė ēdo lloji e natyre, duhet ta dimė cili qe dhe cili ėshtė roli i ardhshėm i tyre karshi Shqipėrisė shqiptare. Duhet tė dimė, thjesht, cili ishte roli i minjve tė tallave “shqiptaro”-titiste, dje? Dhe, cili ėshtė roli i atyre e kėtyre  minjve tė tallave, sot?...

 

        Prandaj, Shqipėrinė – SHQIPĖRI, e duam sot tė tėrėn, tė bashkuar plotėsisht, gjeografikisht e shpirtėrisht, fare pa minj “tanė” dhe pa minj tė huaj tallash, pa mercenarė, kuislingė e renegatė tė radhėve “shqiptare”...

 

 

·        Autori ėshtė poet dhe publicist i pavarur shqiptar