NDĖRROI JETĖ ATDHETARI I SHQUAR XHAVIT HOXHA

 

Kėshilli pėr organizimin e ceremonive mortore kushtuar atdhetarit Xhavit Hoxha, takimin e mbajtur

 Prishtinė - lėshon kėtė:

 

N J O F T I M

 

     Njoftojmė miqtė, shokėt dhe dashamirėt se,  sot me  dt 20.11.2007 Vintertur Zvicrės nga njė sėmundje e shkurtėr por e rėndė ndėrroj jetė aktivisti  i madh i ēėshtjes kombėtare  Xhavit Hoxha nga Juniku, vėllai i dėshmorit kombit  Edmond Hoxha.

 

     Xhavit Hoxha ėshtė njė nga veprimtarėt e orėve para Lėvizjes ēlirimtare Kosovės. Anėtar i organizatės LNĒKVSHJ, ish i burgosur politik, pishtar i arsimit atdhe dhe diasporė, pinjoll i derės Hoxha, e quajtur ndryshe Oda e Junikut, e njohur pėr atdhetarizėm, pėr pleqėri drejtė dhe pėr tradita luftarake.

 

     Xhavit Hoxha u lind Junik 18.10.1952  dhe  gjatė  gjithė  jetės tij  ishte shėrbim ēlirimit Kosovės nga okupatori serb. Ai ishte i dėnuar nga regjimi jugosllav pėr veprimtarinė e tij pėr ēlirimin e vendit, ishte anėtarKėshillit Pėrgjithshėm LPK-sė. Pas lufte ishte anėtar i kryesisė PDK-sė pėr Diasporė.

 

     Kėshilli i Vinterturit  ku  vepruan  Xhavit  Hoxha  e  Jashar Salihu, ishte iniciues i themelimit tė Fondit “Vendlindja thėrret”

 

     Mbledhja Komomorative mbahet mė dt  21.11.2007 (e markur) nė  ora 15.00 nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė, ndėrsa  ceremonia e varrimit  organizohet nė Junik mė dt 22.11.2007 (e enjte) nė ora  15:00  nė varrezat e Junikut.

 

     Prishtinė, 20.11.2007         

 

      Kėshilli Organizativ

 

1.   Smail Haradinaj

2.   Xhavit Haliti

3.   Kudusi Lama

4.   Safete Hadėrgjonaj

5.   Hasan Ukėhaxhaj

6.   Ibish Neziri

7.   Bedri Islami

8.   Artan Nimani -  044  540  111