( vend reagimit / me 22. 10. 2011)

 

 

13 PYETJE TĖ IBRAHIM KELMENDIT PĖR XHAFER DURMISHIN

- AUTORIN E LIBRIT -

“LĖVIZJA E JUSUF GĖRVALLĖS!“

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

I nderuar ish Bashkėveprimtari Xhafer!

 

Lexova rreth 300 faqet e para kakofonisėlibrit”) Tėnde, emėrtuar “Lėvizja e Jusuf Gėrvallės”, sa pėr mos injoruar fare, meqė ishim bashkėveprimtarė. Do pėrpiqem t’i shoh edhe rreth 700 faqet tjera.

Fillimisht dėshiroj falėnderoj pėr mundin dhe pėrkushtimin, sepse kishe investuar energji madhe (nėse e ke sajuar vetėm).

E mirėkuptoj hidhėrimin dhe mllefin Tėnd, por kaluarėn nuk mund ta ndryshoj, pėr hatėr e qejf askujt, po vetėkuptohet, siē e kam kuptuar, pėrjetuar e mbajt mend.

Besoj, edhe Ti e di, se pata shkruar roman dhe jo libėr historik e dokumentar dhe as memoare. Pata bėrė njoftimin se janė nga mbamendja dhe pėrjetimet e kohės kur kanė ndodh dhe jo mendime e konstatime kohės kur e kam shkruar romanin.

vend komentimit menjėhershėm kakofonisė Tėnde, do t’i bėja ca pyetje, nėse ke kohė e vullnet pėr t’u pėrgjigjur:

1.     Kur, ku dhe nga kush ėshtė themeluar LNĒKVSHJ’ja?

2.     Ka ndonjė pjesėtarė gjallė ka sqaruar, ėshtė pėrgjigj ose do pėrgjigjet pyetjet e mėsipėrme?

3.     Kush di pėr strukturėn organizative dhe veprimtarinė e saj Kosovė?

4.     Pėrmes cilės lidhje dhe kur e ka anėtarėsuar Sabri Novosella Jusuf Gėrvallėn?

5.     Kur, kush dhe si ka anėtarėsuar Ty atė Lėvizje?

6.     Ēfarė veprimtarie organizuar ke ushtruar Kosovė dhe a ke ndonjė bashk-organizuar e di veprimtarinė Tėnde organizuar Kosovė?

7.     Kush e ka nxjerrė Sabri Novosellėn deri kufi RPS Shqipėrisė fund vitit 1979, kur ėshtė “arratisur”?

8.     Di emrat e ndonjė anėtari Komitetit “Hasan Prishtina” Turqi gjatė vitit 1980-81, pėr dėshmuar se nuk ka qenė vetėm emėr fiktiv?

9.     Beson Ti se Qeveria Shqiptare i pat dhėnė vetėm 10.000, - USD, aq sa ia kishte kėrkuar Jusuf Gėrvalla pėrmes letrės dėrguar Enver Hoxhės vitin 1980, cilat i erdhėn pėrmes Sabri Novosellės?

10.  Beson se Qeveria Shqiptare nuk i ka dhėnė mjete asaj Organizate pėrmes Sabri Novosellės dhe nėse i ka dhėnė, i ka shfrytėzuar ato Organizata, apo i ka mbajt pėr vete “udhėheqėsi” Sabri Novosella?

11.  Cila ėshtė veprimtaria e “bashkėveprimtarėve ngushtė“ Jusuf Gėrvallės emigracion nga 17. 02. 1982 deri vitin 1999, ta zėmė e jotja, Sabri Novosellės, Nuhi Sulejmanit, Xhavit Ramabajės, Besim Rexhės, Sadik Blakės, Misin Mavrės, Haxhi Berishės, Hafiz Gagicės, Fahredin Tafallarit, Demė Demaj (nuk po kujtohen tjerė vetė - lavdėrohen deri monotoni)?

12.  Kush duhet t’i ketė falsifikuar “raportet” e “letrat”, kinse dėrguar nga Jusuf Gėrvalla vitin 1981 “udhėheqėsit” Sabri Novosella dhe ku janė origjinalet e tyre?

13.  Kush e ka tani arkivin e Jusuf Gėrvallės?

Po shpresoj se do kesh vullnet mirė t’u pėrgjigjesh kėtyre pyetjeve?

Me respekt,

Ibrahim Kelmendi

 

____________________________________________________________________________________________________________________

 

IBRAHIM KELMENDI ĖSHTĖ AUTOR I LIBRIT
A T E N T A T E T

 

.

( © Pashtriku.org, Tetor’2011