30 vjet nga dalja nė skenė e Jusuf Gėrvallės

     Nė janar 1980, (30 vjetė mė parė), nė Shtutgart, del nė skenėn e Teatrit tė Dramės sė viseve Shqiptare, pėr tė mos u larguar kurrė, Jusuf Gėrvalla. Faqja pashtriku.org, kohė pas kohe do tė sjellė materiale lidhur me kėtė ngjarje. Nė fund tė korrikut 1981, nė adresėn e paharruar e tė pėrjetshme, Habichthöhe 40 nė Untergruppenbach, Jusufi pėrgatitė pėr shtyp numrin 4-5 tė revistės Liria. Ky numėr i revistės "Liria" shtypet nė Shtutgart, dhe nga Habichthöhe nis fluturimin drejt Kosovės. Organizimi i dėrgimit nė Kosovė bėhet nga Jusufi, i cili me kėtė detyrė e ngarkon Haxhi Berishėn nga Prapaqani. Pėrveē Haxhi Berishės nė kėtė detyrė, angazhohet edhe njė person tjetėr nga atdhetari Kadri Zeka.

Nga ky numėr i Lirisė, zgjodhėm pėr botim artikullin:

TRADHTARĖT E VJETĖR DHE TRADHTARĖT E RINJ

Nga Jusuf Gėrvalla

      Ēdo pushtues, pėr tė bėrė zap popullsinė e pushtuar, rekruton nė organet e pushtetit tė vet njė numėr vendėsish, tė cilėt bėhen pėrēues tė politikės, tė ideologjisė dhe tė urdhrave tė atij pushteti.

     Nga viti 1912, kur tokat shqiptare nė Kosovė e Rrafsh tė Dukagjinit, nė Maqedoni, Mal tė Zi si dhe ato nė Serbinė e sotme tė ngushtė iu shkėputėn padrejtėsisht trungut shqiptar dhe hynė nėn zgjedhėn e egėr serbomalazeze, nė shėrbim tė pushtetit tė huaj hynė edhe njerėz nga radhėt e popullsisė vendėse shqiptare, qė nga “poverenikėt” mė tė thjeshtė e deri te deputetėt nė parlament.

     Pėrfaqėsues tipikė tė indigjenėve tė rekrutuar nė aparatin shtetėror tė pushtuesve jugosllavė ishin dikur Dragajt e Mitrovicės, Begollėt e Pejės, Kryezitė e Gjakovės etj., dhe mė pastaj, nė aparatin revizionist titist: Fadilj Hodzėt, Dzavid Nimanėt, Mahmud Bakallėt etj.

   Nė kohėn e Jugosllavisė sė vjetėr kishte ndodhur qė populli shqiptar, duke u nisur nga tė drejtat formale qė garantonte kushtetuta e atėhershme, bėnte edhe pėrpjekje pėr tė zgjedhur pėrfaqėsuesit e vet nė organet e pushtetit ( rasti i Zef Lush Markut, Lufta e Baranit e 1937-ės) dhe, pėr ta realizuar kėtė tė drejtė, ishte pėrgjakur sa e sa herė me pushtetin shovinist. Ndėrkaq, nė Jugosllavinė e Titos, pushteti e ka kursyer popullin; ai ėshtė kujdesur vetė pėr njerėzit qė do tė zgjidhen nė organet shtetėrore.

     “Poverenikėt” dhe deputetėt shqiptarė nė “parlamentin” titist i gjejmė nė njė pozitė mė tė mirė se ata nė Jugosllavinė mbretėrore; kėta s’kanė nevojė as tė luajnė veshin pėr tė bėrė ēka don pėr popullin nė mėnyrė qė tė fitojė simpatinė e tij. Mjafton qė t’u pėrgjigjen kėrkesave tė pushtuesit dhe e kanė tė siguruar kolltukun e butė. Vullneti i popullit pėrjashtohet fare, sepse, nė vendet  udhėheqėse (qoftė edhe pėr njė drejtor tė thjeshtė) funksionarėt nuk zgjidhen, por emėrohen nga forumet e larta lokale dhe qendrore.

     Pasi t’i ketė zgjedhur pėr qejfi, pushteti i quan kėta njerėz - pėrfaqėsues tė popullit. Po edhe populli, logjikisht, ata i quan - tradhtarė tė popullit. Sepse, sipas praktikės sė deritanishme, ėshtė dashur tė japėsh provime tė shumta tė gatishmėrisė pėr tė bėrė politikė antishqiptare, ani pastaj tė tė emėrojė pushteti nė ndonjė organ lokal apo qėndror.

( J.B.Tito me Jovankėn dhe Xhavit Nimani me kompani, nė mesin e rugovasėve! Sh.B)

   S’ka tjetėr emėr pėr kėta sahanlėpirės qė i shėrbyen me besnikėrinė e qenit, jo popullit, nga gjiri i tė cilit kanė dalė, po regjimit tė egėr antipopullor e antishqiptar, te i cili janė shitur badihava. Ata u bėnė thjeshtė njė vegėl e verbėr nė realizimin e politikės shoviniste dhe tė gjenocidit mbi shqiptarėt.

   Me pajtimin e plotė tė kėtyre tradhtarėve u masakrua, mė 1945, popullsia shqiptare nė Drenicė e Gjilan, nė Tetovė e gjetkė. Me heshtjen e tyre aprovuese u likuiduan dhjetėra mijra partizanė shqiptarė nė Tivar, nė Srem e Slloveni, ku kishin vajtur pėr t’u dalė nė ndihmė popujve fqinjė jugosllavė nė dėbimin e ēizmes fashiste. “Poverenikėt” dhe funksionarėt titistė ishin kokė e kėmbė tė pranishėm kur u shkel me tė dy kėmbėt vullneti i popullit shqiptar nė Kosovė dhe nė viset e tjera shqiptare, i shprehur nė Rezolutėn e Konferencės sė Bujanit, mė 1943, e cila shqiptarėve u garantonte tė drejtėn pėr vetėvendosje deri nė shkėputje dhe bashkimin me vendin amė, Shqipėrinė, e qė ishte aspiratė e natyrshme shekullore e popullit tonė tė martirizuar.

     Nė vend qė tė viheshin me guxim nė ballė tė popullit tonė tė shkretė e tė dėrmuar luftėrash, masakrimesh e skamjeje, t’i prinin atij nė rrugėn e mėtejshme tė ēlirimit kombėtar dhe klasor (kur Jugosllavia shkeli tė drejtat e premtuara, pėr tė cilat populli ynė pat derdhur pa kursim gjakun e bijve tė vet tė shtrenjtė), tradhtarėt Fadilj Hodza e Dzavid Nimani me shokė, parapėlqyen qyqarinė dhe pajtimin nė heshtje me tė gjitha tė zezat qė kishte pėrgatitur pėr shqiptarėt klika titiste. Ata ishin kėtu edhe kur zbriti dhe u shkel pėr mė se 20 vjet flamuri shqiptar. (Tė verbėrit: Pse edhe ata nuk kėrkuan tė ndaloheshin flamujt e kombeve tė tjera nė Jugosllavi - nė emėr tė “internacionalizmit proletar” - siē bėnė jugosllavėt me shkabėn tonė dykrenare?!)

     Ata nuk paraqitėn kundėrshtimin mė tė vogėl as mė 1947, ku u zbrazėn drithnikėt e Kosovės dhe populli ynė i uritur u detyrua tė ushqehej me barishte, se kopallat e demagogjitė revizioniste nuk jepnin bukė. Pėr mė tepėr, tradhtari Xhevdet Hamza u ndodh nė krye tė detyrės pėr realizimin e aksionit famėkeq tė armėve, mė 1956, kur populli shqiptar u masakrua, kur dinjiteti i popullit tonė u kėrcėnua tė ulej deri nė baltė nga zullumet e gjakpirėsve titistė-rankoviēistė.

     Qyqarinė e tyre nuk e preku as vajtimi i djepeve shqiptare, loti i nėnave as malli i burrave shqiptarė, qė u dėbuan nga vatrat stėrgjyshore dhe morrėn nė sy shkretėtirat e Anadollit. Tradhtarėt ishin gjithnjė kėtu, tė pranishėm kudo, si biberi nė tavė dhe bėnin jetėn e tyre tė rehatshme nė kushtet e “vėllazėrim-bashkimit” tė xhelatit me viktimėn. Dhe pėr kėtė merrnin shpėrblim racionin e turpshėm prej sahanlėpirėsish; sė pari nė triska tė majme pėr ushqim e veshmbathje, pastaj nė shtėpi tė mėdha e apartamente, e mė pastaj nė vila e vetura.

   Kur krimet individuale e masive tė ushtruara nga klika titiste mbi popullin tonė, s’e prekėn dot atė lėkurė bualli-mamuth tė renegatėve shqiptarė, marrėzia mė e madhe ėshtė tė pritėsh prej tyre qė tė preken nga pabarazitė ekonomike, shoqėrore e kulturore nėn regjimin titist.

     Nė qoftė se tė ardhurat kombėtare nė Kosovė janė gjashtė herė mė tė vogla se ato nė Slloveni, kurse zhvillimi i Kosovės bėhet me njė ritėm 106 pėr qind nė zotimet e jugosllavėve, nė qoftė se papunėsia te ne ėshtė njėzet herė mė e madhe se ajo nė Slloveni dhe krahu i lirė i punės derdhet varė-darė nga Kosova nėpėr republikat e Jugosllavisė dhe nė shtetet Perėndimore. Nė qoftė se nė Kosovė punohet nė zhvillimin e njė industrie nxjerrėse, qė e pasuron Beogradin dhe jo tė njė industrie pėrpunuese - qė do tė pasuronte Kosovėn, nėse fshatarėsia kosovare ėshtė varfėruar deri nė kufirin e zisė sė bukės dhe rėnkon nė kushtet e njė jete asociale, nė qoftė se gruaja shqiptare ka mbetur edhe nė fund tė shekullit XX nė errėsirėn mesjetare, e diskriminuar nga aspekti shoqėror dhe familjar, nė qoftė se, mė nė fund, ky mjerim pėrjetohet nė pėrmasa tė shumėfishuara nė viset shqiptare nė Maqedoni, Serbi e Mal tė Zi, ē’kanė tė bėjnė tė gjitha kėto me renegatėt shqiptarė!!! Ata e kanė kolltukun e tyre, kanė pallatet dhe veturat, kanė rrogat e tyre tė majme, si gjithė funksionarėt dhe borgjezia jugosllave.

     Dhe, mbi tė gjitha - nėse popullit i ka ardhur shpirti nė fyt dhe ngre zėrin e tij tė fuqishėm pėr tė kėrkuar bukė, tė drejta e liri, kushte tė njėjta a tė pėrafėrta me popujt e tjerė tė mozaikut jugosllav, me tė cilėt e lidhin “vėllazėrimin” e “bashkimin” - tradhtarėt e kanė nė dorė milicinė dhe ushtrinė. Natyrisht, jo pėr tė pėr tė pėrkrahur interesat e kėrkesat e popullit, po pėr t’i shtypur nė gjak ato. Dhe, kur tė mos u mjaftojnė milicia e ushtria e stacionuar nė tokat shqiptare tė robėruara, ata mund ta thėrrasin edhe milicinė dhe ushtrinė e Beogradit. E dinė se, pėr tė bėrė zap shqiptarėt, Beogradi nuk kursen ushtri as milici. Tanke as avionė. Helikopterė as municion.

   Kjo gjė, ē’ėshtė e vėrteta, dihej mirėfilli. Ishte parė nė ngjarjet e 1945-ės e nė ato tė 1968-ės. U pa edhe nė tragjedinė mė tė re tė Kosovės, nė mars e prill (1981-Sh.B). Por, nuk dihej njė gjė tjetėr. Megjithė besnikėrinė e tyre tė pashoqe ndaj Beogradit, tradhtarėt shqiptarė si Dzavid e Mahmudi, a e meritonin ata qė Beogradi t’i nxirrte nė rrugėn e madhe? Dyzet vjet luftė antishqiptare tė shkurtabiqit-bullafiq Dzavid Nimani nuk i siguruan atij as njė pensionim tė rehatshėm nga gospodari! Si qen i zgjebosur e i shogur i stanit, tė cilit i janė rralluar tė lehurat dhe i ėshtė dobėsuar nuhatja, ai u detyrua tė lėrė stanin e kaēorren, tė lėrė koritėn dhe qullin e pėrbashkėt me qentė e tjerė tė gospodarit. Ē’mund tė bėnte pėr Beogradin mė shumė seē ka bėrė, i shkreti Dzavid! Stazhi mė se 10 vjeēar i shėrbimit tė Mahmudit qe vėrtet mė i shkurtėr, po ky ishte njė qen me dresurė dhe shėrbimi i tij - shumė mė intensiv e efektiv. Megjithatė, edhe Mahmudin e hodhi nė shportė Beogradi si lėvoren e limonit tė shtrydhur.

     Po pse?

     Edhe budalla e di se ajo qė kėrkon aktualisht prej tyre Beogradi, nuk ėshtė mė fare nė mundėsinė e tyre. Populli i robėruar shqiptar kishte nevojė tė madhe t’ia qanin hallet e t’ia mjekonin plagėt e mėdha, qė ishin pezmatuar sa s’bėn mė. Kurse Beogradi kėrkon qė renegatėt shqiptarė t’i flasin kėtij populli ashtu si i kanė folur qe 40 vjet, me demagogji, frikėsime e  shantazhe, Kėrkon qė ata tė injektojnė edhe mė nė popullin shqiptar po ato mendime qė kanė Beogradi, Mahmudi e Fadilji. Por, kjo ėshtė e kotė. Aq e kotė , sa do tė kish qenė e kotė sikur shqiptarėt tė kėrkonin nga Beogradi qė ky t’ua japė falas ato tė drejta e liri, tė cilat s’fitohen veēse me luftė kėmbėngulėse e me gjak.

     Duhet tė jesh i verbėr fare nėse nuk sheh se s’qitet mė nė krye me shqiptarin. Ka ndodhur diēka e re me tė. Ai gjithmonė e ka urryer regjimin antipopullor jugosllav, i cili mban nėn thundrėn e vet tė pėrgjakshme edhe popujt e tjerė tė kėtij mozaiku artificial, por dėmton veēanėrisht shqiptarin. Po sot kjo urrejtje ka dalė haptazi dhe ėshtė bėrė mur i pakapėrcyeshėm pėr pushtuesin dhe tradhtarėt e vendit. Nė ngjarjet e marsit e tė prillit, populli ynė tha njėherė dhe pėrfundimisht: Jo! Kjo i kushtoi gjak. Ndėrmjet nesh dhe qeverisė sė Beogradit tani ka hyrė gjaku i bijve tė shtrenjtė tė popullit tonė. Dhe ky gjak ėshtė ai qė i fshin tė gjitha perspektivat e kthimit nė gjendjen e mėparshme. Beogradi kėrcėnohet haptazi me gjakderdhje tė re. Por s’i bėn dobi. “Zemra jonė ka gjak sa gurra”. Dhe mbi gjakun e derdhur forcohen edhe mė shumė themelet e vetėdijes kombėtare e klasore tė shqiptarit tė robėruar. Ndjenja e fuqishme e lirisė e ka bashkuar popullin tonė trim si njė trup tė vetėm. Me tanket e aeroplanėt, me helikopterėt e mitralozėt, me ushtrinė e milicinė speciale, Beogradi s’bėri gjė tjetėr pos qė dogji etapat e luftės sonė tė pashmangshme dhe na ndihmoi shumė nė afrimin sa mė tė shpejtė kah dita e fitores sė sigurt.

     E di mirė Beogradi se nuk gjendet dot ilaē pėr ta shėruar te populli ynė kujtimin e vrasjeve e tė plagosjeve, as akullin e burgjeve tė kėsaj pranvere. Por, kėtė sikur nuk po e dinė ca tradhtarė tė rinj qė pushteti i ka futur nė lojė si kartėn e fundit. Kryesia e Serbisė e pat thėnė qė nė fillim tė prillit se disa udhėheqės vasalė kosovarė si Fadilji, Dzavidi e Mahmudi “janė tė pjekur pėr t’u larguar nga skena politike”. Kjo i gjeti tashmė Dzavidin e Mahmudin, pritet tė gjejė edhe Fadiljin. Nga ana tjetėr, kur populli shqiptar shtroi ēėshtjen e republikės sė federuar tė Kosovės, ishte e vetėkuptueshme qė, kur tė shpallej republika, nga postet e tyre duhej tė binin dhe tė merrnin nga populli dėnimin e merituar tė gjithė ata udhėheqės e kriminelė kosovarė e jugosllavė, qė aprovuan apo urdhėruan gjakderdhjen nė Kosovė. ( Si mund tė jetojė shqiptari nėn shkopin dirigjues tė atij qė i vrau, i plagosi e i burgosi bijtė mė tė shtrenjtė?) Tani plaga po pezmatohet gjithnjė e mė shumė, sepse Beogradi, i vetėdijshėm pėr krimet e deritanishme dhe pėr rrugėn e krimeve mė tė mėdha qė ka ndėr mend, emėroi nė vende kyēe tė pushtetit krahinor renegatė tė rinj shqiptarė me kondicion edhe mė tė madh pėr tradhti tė reja. Garnitura e vjetėr e tradhtarėve tė urryer u zėvėndėsua kėmbadoras me njė garniturė findo tė re tradhtarėsh qė ēirren si tė flamosur, duke pandehur se do ta frikėsojnė e ta pėrulin njė popull qė kurrė s’ėshtė pėrulur, e pėrulet aq mė pak sot qė ka vendosur tė luftojė pa u zmbrapsur pėr tė drejtat dhe liritė e veta.

     Tash qė s’ka bukė, dhe shteti ka hartuar plane pėr njė  “otkup” tė ri, kėta renegatė tė rinj thėrresin: “Mirėqėnia”, “Begatia”! Kur populli kėrkon me tė drejtė, republikėn qė e kanė tė gjithė popujt e tjerė tė Jugosllavisė, ata thėrresin: “E kemi republikėn - Serbinė”. Kur begatitė tona plaēkiten pa mėshirė dhe marrin rrugėn e Beogradit, ata thėrresin: “Vėllazėrim -bashkim”!. Kur ushtria e milicia fashiste  mbulojnė nė gjak Kosovėn, duke shkelur mbi popullsinė e pambrojtur, ata ēirren: “Tė distancohemi nga nacionalistėt, shovinistėt, reaksionarėt e kundėrrevolucionarėt shqiptarė, qė duan tė rrezikojnė revolucionin dhe integritetin territorial tė Jugosllavisė”! Me njė fjalė, ata thėrrasin si qyqarėt mė tė mėdhenj tė kėsaj bote pėr njė nėnshtrim akoma mė tė madh tė popullit tonė, pėr t’u pajtuar me humbjen edhe atyre pak tė drejtave formale qė kishin deri  mė tash nė Serbinė. Ata e thėrrasin kėshtu popullin shqiptar qė ky, me sy nė ballė, t’ia hapė vetvetes me duart e veta varrin e sigurt.

     Ku e shohin vallė perspektivėn kėta renegatė tė rinj? Ata s’e kanė as pėrvojėn e paraardhėsve tė tyre, e kushtet kur u ngjitėn nė skenė janė pakrahasuesshėm mė tė ndėrlikuara se ato kur mbretėronin renegatėt e vjetėr. Pėr pushtuesit jugosllavė, shėrbime mė tė mėdha se Fadilji, Dzavidi e Mahmudi nuk mund qė nuk mund tė bėjnė. Kurse populli shqiptar jo vetėm nuk po friksohet nga shantazhet e tyre, po pėrditė po i konsolidon mė shumė radhėt e veta, po e forcon frontin e luftės e tė hakmarrjes sė madhe popullore.

     U mbetet njė mundėsi e vetme tradhtarėve tė ēirren e tė pėrpėliten si peshku nė zall, e kur t’i shtrydhė deri nė fund pushtuesi e t’i hedhė nė rrugė, atje t’i presė dora hakmarrėse e popullit. Tė mjerėt  tradhtarė, ē’po u pėrgatit populli!

("Liria" nr.4-5 gusht 1981, faqe 12 dhe 17)

*  *  *

 D O S J A  G Ė R V A LL A  &  K A D R I  Z E K A