VĖLLA I DHEMBJES KRENARE

 

Shkruan: Sabri Maxhuni - Novosella

 

( Kushtuar Heroit Jusuf Gėrvalla )

 

Sytė i mbylle ashtu siē i ka hije trimit

Ne mbetėm me dy dėshira gji

Mbi kullat tona mos valoj flamur i huaj

Dhe ta japim frymėn e fundit ashtu si e dhe Ti.

Kėto dy dėshira Ti gjithnjė i pate

Pa arrirė parėn, kandil u shndėrrove

ne sot rrugėn na e ndriēon,

Kėtė rrugė bashku e rrahėm,

Kėsaj rruge s'do t'i ndahemi,

Kėsaj rruge ndriēuar si Ti dhe nga ata si Ti.

Kjo rrugė do na qoj njė ditė

Ku do t'i hudhemi njėri-tjetrit pėrqafim

E lotėt e gėzimit do t'i thithim atė kremtim

Edhe se pranvera do varre do t'i gjelbėroj.

Kėshtu ka qenė dhe ėshtė jeta jonė,

Kėshtu ėshtė pasuruar trualli ynė

Me vėllezėr dhembjes krenare

themelet kullave tona ua forcuan,

ngjyrėn flamurit tonė ia kuqėzuan,

shqiponjės dykrenare krah i dhanė

valoj mbi kullat tona anembanė...

 

( Shkruar Adapazar - Turqi, 1982 )