NĖNTORĖT E LAVDISĖ, NJĖ DATĖ, NJĖ EMĖR,

SHUMĖ HISTORI

 

Shkruan: Bedri TAHIRI - Prishtinė, 17. 11. 2008

===============================

 

NJĖ DATĖ, NJĖ EMĖR, SHUMĖ HISTORI

 

Dhe, Nėntorėt shkojnė e vijnė.

Kalojnė ditėt…stinėt…motet.

Dhe, njerėzimi mplaket, venitet, harrohet.

Shqiptarėt, jo. Ata veē ripėrtėrihen, si Anteu kur prekte tokėn. Ata, qė nga paganizmi, kanė festa e festa. Por, njė muaj e kanė tė shenjtė, Nėntorin e lavdisė. Aty, nė njė ditė e nė njė orė, puqen toka e qielli,  pėrzihen gjaku e djersa, mishėrohen e djeshmja dhe e sotmja.

Dhe, e gjithė kjo, sepse nė tė ngjau madhėshtia, ngjau

mrekullia, ngjau ngjizja e mbarės, pra lindi dita e

 bardhė  - L i r i a!

Njė datė, njė emėr, shumė histori

28 Nėntori!

Vetė Hyji zbriti nga qielli. Toka u ndez zjarr. Yjet morėn shkėlqimin e pėrjetshėm. Edhe lulet mblodhėn gjithė nektarin e bukurisė dhe i dhanė erė gjithėsisė.

- Po shqipet, ē’bėnė shqipet?

        Ato hapen krihet dhe zunė kreshtat pėr t’u bėrė njėsh me to. Bota bėri sehir dhe nga marazi ngeli gojėhapur...mememce...e nemitur...e shurdhėr...

28 Nėntori- Dita e Flamurit!

28 Nėntori- Ditėlindja e Komanadtit legjendar, Adem Jashari!

28 Nėntori- Ditėlindja e UĒK-sė!

E madhėrishme!

Unikate!

E pashoqe!

Tre Nėntorėt:

Kruja!

Vlora!

Prekazi!

 

DITA E FLAMURIT

 

Flamuri, njė emėr krenarie, qė nė vetvete ngėrthen tėrė qenien e kombit. Aty sintetizohen pėr bukuri: bujaria, besnikėria, trimėria, burrėria e mbi tė gjitha sakrificat tona shekullore pėr liri e pavarėsi. Dhe, pėrherė i pandryshuar, kuqezi. Ngjyra qė flasin shumė. Toka mėmė e larė me gjak. Nė mes shqipja dykrenaresogjeton pėrplot kujdes e krenari.

Flamuri ynė histori vete. Pas atij Danimarkės, i vjetri Evropė. Mbi pesė shekuj jetė e rezistencė. Pėr herė parė valoi Krujėn legjendare. Ishte 28 Nėntori 1443. Ditė e mbarėsisė, u skalit pėrjetėsisht faqet e historisė sonė. Plot njėzet e pesė vjet rresht frymuan lirshėm trojet e Arbėrisė dhe mbarė krishtėrimi evropian. Por, sakaq, ftakobe tjera u rrokullisėn drejt nesh. Barbarėt sėrish u vėrsulen kėtej, duke pėrlarė ēdo gjė nga Etnosi ynė. Edhe flamurin e pėrbiu vala shkatėrrimtare...e mbuloi pluhuri i harresės...

Dhe, kur mallkuarit menduan se ai humbi e treti pėrjetė, ngjau katarza shpirtrat tanė. Mendjendrituri ynė, i madhi Faik Konica, duke qėmtuar thellė e thellė histori, e rizbuloi dhe, pas katėrqind e ca vitesh, sėrish valoi Flamuri i Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut.

Koha dhe ngjarjet rridhnin lumė. robėruarit kėrkonin atė u mungonte, L I R I N Ė. Atdhetarėt tanė nuk pushonin vepruari. Me penė e me pushkė, brenda e jashtė. Ēetat ēlirimtare kishin mbushur malet. Qielli i Kosovės pėrflakej nga betejat e pareshtura. Kėtij djepi shqiptarizmės i takoi fati ta pėrgatiste edhe terrenin e shpalljes   Pavarėsisė. gjakun e derdhur brenda viteve 1910-1912 zuri embrion shteti i vockėl shqiptar... Plaku i urtė vlonjat, Ismail Qemali, me atdhetarė tjerė, duke ndjerė rrezikun, nxitonin hiē pa u ndalur.

- O sot, o kurrė! - thanė ata, dhe vraponin kahmos nėpėr Evropė. Atdheu ishte zgrip zhbėrjes, andaj lypsej trimėri e menēuri...

Dhe, fund, ditė e bardhė agoi. 28 Nėntor 1912. Vlora kishte festė, ajo do bėhej nuse dhe tundej nga gėzimi. Po hynte histori pėr ngelur legjendė. Qe zgjuar me natė pėr pritur mysafirėt nga mbarė trojet shqiptare. Edhe dielli sikur po ngutej. Ia bėhu edhe pas dreka. Ora e madhe e historisė po trokiste hareshėm. Plaku shtatėdhjetė- vjeēar po dridhej nga entuziazmi. Mezi e mbante dorė Flamurin e Marigonės, e kishte qėndisur brenda natės. Brohoritjet e fuqishme:

Rroftė Flamuri!

Rroftė Shqipėria! - e ngazėllyen edhe .

Me mund nguli shtizėn ballkonin e shtėpisė vjetėr

stėrgjyshore dhe masės pafund iu drejtua:

- Vėllezėr shqiptarė!...Ja, pra, ky ėshtė Flamuri ynė...Sot dhe

 kėtė minutė, Kongresi shpall MĖVETĖSINĖ E SHQIPĖRISĖ...

 

DITĖLINDJA E ADEM  JASHARIT

 

          Nėntori i Dytė qe dita e shėnuar historinė tonė, por, mjerisht, nuk e gėzuan gjitha Trojet Etnike Shqiptare. Kosova e gjakosur ende do lėngonte nėn thundrat e bishave karpatiane. Agun e lirisė, pritej fekste, pas natės gjatė pesėqind vjeēare, sėrish e zunė re te zeza. Truri i Lėvizjes mbarėkombėtare, atdhetari Hasan Prishtina, vetė i trembėdhjeti, po vuante bodrumet e myktė Kalemegdanit Beograd. tjerėt,   i kapėn pabesisht,  i varėn, i pushkatuan ose i masakruan mizorisht. Megjithatė Kosova nuk u hamend, as nuk u hutua. Katėrqind trima zgjedhur, krye me Isė Boletinin, vajtėn pėr ta ndihmuar shtetin gjysmak dhe fare brishtė. Ndėrkaq vetė shtrėngoi shtatin pėr pėrleshje reja. Ahmet Delia dhe Ramė Islami, pa kaluar muaj, me sėpata e hunj, u dhanė mėsimin e parė bandave plaēkitėsserbe.                                                                                                                                  

Flamuri ynė i shenjtė vazhdoi jetėn e tij pėrvuajtur nėpėr arkat e nusėrisė, djepat pėrplot e zemrat e ndrydhura kosovarėve panėnshtruar. Ai veēan qėndroi krenar ballė ēetave ēlirimtare tė Shaqir Smakės, Azem e Shotė Galicės, Bajram Currit, Shaban Palluzhės, Mehmet Gradicės, Ukshin Kovaēicės, Tahir Mehės e shumė e shumė luftėtarėve tjerė, cilėt kurrė nuk u pajtuan me robėrinė.

Dhe,  fare fund, edhe kėtyre trojeve u buzėqeshi fati. 28 Nėntor 1955, Prekaz ngjau mrekullia, u lind Adem Jashari, njeriu do ta ndėrrojė historinė. Edhe shumė fėmijė u lindėn atė ditė, edhe shumė djepa u nanurisėn, por vetėm ky kishte dhuntinė e shqiponjės. I ati, mėsuesi Shaban Murat Jashari, e mbėshtolli me flamurin kuqezi dhe duke ia vėnė armėn djep i uroi fat rrugėn e madhe lavdisė. Kjo nuk qe rastėsi. Jo, jo, kjo qe njė mrekulli, rrallė pėrsėritet  nėpėr shekuj...

 

DITĖLINDJA E UĒK-sė

 

          Edhe ajo pritej me vite e shekuj, po kėtė ditė, 28 Nėntor, ndriu si meteor i pashuar. Zjarri i lirisė, kaherė kishte dhėnė shkėndija, shpėrtheu fuqishėm. Beteja e parė e suksesshme e formacioneve rregullta UĒK-sė kundėr hordhive egra serbe Klysyrė, midis Rezallės Re, Rakinicės dhe Llaushės, e udhėhequr nga vetė Komandanti legjendar, ADEM JASHARI, fare qartė hoqi gjitha dilemat. Forca mbrojtėse e Kosovės ishte realitet!

 - Mjaft mė, tė dalim hapur!- gjykoi komandanti me trimat e

 tij.

Dhe, zgjodhėn tre lajmėtarė tė ditės se re:

Mujė Krasniqi (KAPUĒIN),

Rexhep Selimin (DHJETĖSHIN) dhe

Daut Haradinajn (DAVIDIN).

- Llaushė, 28 Nėntor, 1997. Lumenj njerėzish kishin mėsyer drejt saj. Aty vinte e tėrė Kosova. Vinin edhe nga trojet tjera shqiptare pėr ta pėrcjell nė pavdekėsi dėshmorin e parė tė epokės sė re, mėsuesin Halit Geci, qė me pika gjaku shėnoi orėn e tij tė fundit...

Sakaq tri shqipe krah hapura zbriten nga majat e kreshtave.

 

·       Fjalimi i Rexhep Selimit ( Dhjetėshit), i lexuar para masės sė tubuar

 

Fjala e tyre u pėrpi nga brohoritjet: UĒK!...UĒK!...UĒK!...

Edhe malet e lugjet pėrreth mbajtėn iso.

Ditės sė Flamurit iu shtua edhe njė festė e re:

DITĖLINDJA  E  UĒK- sė!

Dhe, pėrvjetorėt s’kanė tė ndalur...

Dhe, shpata e Gjergjit  vringėllon...

Dhe, mitralozi i Adem Jasharit bubullon...

As kėnga e vallja nuk pushojnė.

As urimet e pėrgėzimet nuk mungojnė.

- Me fat 565 vjetori, o Flamuri ynė i Shenjtė!

- Me fat pėrjetėsia, o Adem Jashari!

- Me fat ditėlindja, o UĒK-ja jonė trime!

Nė kėtė dhjetėvjetor sėrish bėhen tok  tre Nėntorėt e lavdisė:

KRUJA,

VLORA,

PREKAZI.

Mrekullia vetė!

Emėruesi i tyre i pėrbashkėt: L I R I A .

        Synimi finalizues: BASHKIMI KOMBĖTAR!

=====================================

(Lidhjet ilustruese i pėrgatiti www.pashtriku.org)