Adem Jashari simbol i kombit (III)

 

ADEM JASHARI I THA POPULLIT : MOS DĖGJO MORAL

 NGA IMORALĖT DHE, MOS BESO TĖ PABESĖT!

 

     Shkruan:  Dilaver Goxhaj *

     Tiranė, 02. XII. 2007

 

Rrugėtimi i Lapidarit tė Adem Jasharit nėpėr trojet etnike

shqiptare nga Tirana nė Drenicė !

Kliko KĖTU
------------------------

Albumi:

-         Nė kėmbė Mujė Krasniqi, Xheladin Gashi,(Ulur) Rexhep Selimi dhe Adem Jashari

-         Adem Jashari nė Kullėn e tij me bashkėluftėtarėt e tij

-         Shaban Jashari me djemt e tij

-         Adem Jashari nė Sheshin Skėnderbej (Tiranė, 1993)

-         Shtatorja e Adem Jasharit


Adem JASHARI i tha popullit tė tij : Mos dėgjo moral nga

imoralėt dhe mos i beso ata

 
     Adem JASHARI turpėroi propagandėn nėnshtruese tė deriatėhershme shqiptare, pavarėsisht se pak si vonė, por qė e nxorri atė fallco. Ai unifikoi mendimin e njė pjese tė madhe tė popullit shqiptar nė Kosovė se LIRIA fitohet dhe kurrė nuk dhurohet.


     Adem JASHARI doli kundėr verbėrisė ku ishin zhytur shumė analistė, politikanė e intelektualė shqiptarė, zyrtarė e jo zyrtarė tė tė dy anėve, pėr ardhmėrinė e Kosovės. Kur e shef sot se, ajo propagandė pat ngjallur heshtjen e tėrė elitės shqiptare dhe frenimin e politikės atdhetare, del edhe mė madhėshtore figura e Adem Jasharit dhe na bėn qė tė pozicionohemi drejt pėr ēėshtien e Kosovės dhe atė shqiptare, ende tė pazgjidhura pėrfundimisht Deri nė rėnien heroike tė Adem Jasharit dhe fisit tė tij kish pak njerėz, qė ishin gati tė vdisnin pėr lirinė e Kosovės, e cila stimulohej nga e ashtu quajtura “kujdes”, qė provokonte propaganda pacifiste. Flijimi i Jasharajve i dha Kosovės me mijra njerėz tė gatshėm tė sakrifikoheshin pėr Kosovėn. Adem JASHARI zėvėndėsoi palaēot patriotė me atdhetarėt e vėrtetė. Ai i nxorri jashtė mode pacifistėt pa ngjyrė kombėtare, duke i thėnė popullit tė tij se edhe luftėtari mė i thjeshtė ėshtė mė i vlefshėm se ēdo ministėr,deputet, politikan e se ēdo intelektual qė ka haruar ēėshtien kombėtare. Ademi i tha popullit shqiptar nė Kosovė se po prite ndėrshmėri nga njerėz tė lindur me vese, do tregohesh se tė ka humbur mėnēuria. JASHARAJT, duke u ndeshur me njė ushtri tė tėrė, ngjallėn shpresėn tek tė gjithė shqiptarėt e vėrtetė se fitoria e lirisė ėshtė e mundur, dhe i bėri ata tė gatshėm t’i ktheheshin pėrfitimit moral; u trgoi atyre rrugėn se si ta restauronim ne shqiptarėt moralin e humbur ose tė zvetėnuar nė dekadėn e fundit tė shekullit tė XX.

 

     Ata i dhanė mundėsinė popullit shqiptar nė Kosovė tė hidhte pėrpara njė hap tė madh moral, qė kishte gati njė shekull qė nuk e kishte hedhur dhe, ai e bėri atė. Nė kėtė mėnyrė, mund tė themi se Jasharajt e shėruan racėn shqiptare nga rreziku i zhbėrjes dhe i shndėrimit nė popull raja. JASHARAJT e shpėtuan popullin shqiptar tė Kosovės nga turbullimi qė e kish pėrfshirė atė, ku edhe tė qėnėt shiptar ishte vėnė nė pikėpyetje nė ndėrgjegjen e tij. Jasharajt me vetflijimin e tyre u ngritėn kundėr asaj pjese tė popullit tonė qė kish marrė rrugėn e shkombtarizimit e tė shpopullimit paqėsor vullnetar tė Kosovės e tė tėra trojeve shqiptare, duke u shndėruar nė sinonim tė qėndresės sė kombit shqiptar. Adem JASHARI dhe fisi i tij rrėmbyen pushkėn dhe u flijuan familiarisht nė njė kohė qė gjithė kombin shqiptar e kish kapur njė ves i keq e i pa parė kurrė nė shekullin e njėzetė, ethet e fitimit tė parasė. Ata ranė heroikisht qė tė mos rezikohej ngrehina morale e kombit shqiptar. Dhe, siē e pamė tė gjithė, vepra e tyre e bėri efektin. Ngrehina morale e popullit tonė jo vetėm qė nuk u rrėzua, por ajo mahniti tėrė njerėzimin. JASHARAJT u ngritėn kundėr njė kaste tė caktuar politike kriminale nė Kosovė, por edhe nė trojet e tjera tona, qė dėshėronte e qė dėshiron vdekien e Kosovės e tė kombit tonė pėr motive nga mė tė ultat, duke e shėndruar Kosovėn dhe tėrė kombin tonė nė popull endacak, nė njė popull pa tė ardhme, duke e ēuar atė drejt katastrofės.


     JASHARAJT nuk pėrfituan asgjė personalisht, ata humbėn jetėn e 56 njerėzve tė fisit tė tyre, por krijuan premisat qė tė fitonte lirinė gjysma e kombit shqiptar, nėpėrmjet forcimit tė besimit nė popull, se liria mund tė fitohet sado i dobėt qė tė jesh. Lufta dhe rėnia e Jasharajve ishte sinjal pėr shqiptarėt se, kish ardhur ēasti i ndaries pėrfundimtare me sllavėt pushtues dhe sllavizmin e tyre, duke i ndėrgjegjėsuar pėr kėtė tėrė shqiptarėt nė ish Jugosllavi.


     Mėnyra e tė luftuarit e Adem JASHARIT dhe e fisit tė tij dhe mėnyra e rėnies sė tyre heroike i dha gjithė pėrmbajtjen Luftės Ēlirimtare tė Kosovės, qė do tė niste furishėm pas atij akti. Fundi i luftės sė JASHARAJVE kishte mesazhin e qartė, duke e kthjelluar popullin shqiptar nė Kosovė, se ky ėshtė fillimi, ke pėr t’u pėrballur me njė shtet qė luftėn e ngatėrron me masakrėn. Ai ndėrgjegjėsim u arrit. Populli shqiptar i Kosovės nė veēanti, dhe tėrė kombi ynė nė pėrgjithėsi, (strehimi dhe ushqimi i popullsisė sė zhvendosur nga Kosova u bė me nismėn e vet popullit dhe jo tė politikanėve), e pėrballuan me stoicizėm atė masakėr. Kjo ka krijuar mundėsinė qė kėtej e tutje, ashtu sikundėr themi se ne shqiptarėt jemi bijt e Skėndėrbeut, mund tė themi plot krenari qė ne shqiptarėt jemi tė tėrė, njėsoj si Jasharajt. Adem JASHARI, me qėndrimin e tij, u tha gjithė shqiptarėve: ngrehuni dhe luftoni, pasi sėrbėt nuk dinė strategji luftimi kur ata luftojnė kundėr njė kundėrshtari qė lufton nė rrethim dhe qė nuk njeh dorzimin; u tha se kundėrgoditja mė e vogėl qė mund tė japi i rrethuari kundėr tyre, dhe rezistenca deri nė fund, tė jep lirinė. Dhe ashtu doli. Adem JASHARI eleminoi vetshpėrfilljen vetvrasėse tė pėrgjithėshme shqiptare e cila kish shkaktuar mosvėmėndien botėrore pėr Kosovėn, duke i korigjuar qė tė dyja e duke u thėnė atyre se vetėflijimi im familjar do tė ndreqi mospėrfillien zyrtare e atė popullore pėr ēėshtien tonė kombėtare. Dhe e ndreqi.

 

Adem JASHARI, me rėnien e tij heroike, e shndėroi

gjithė Kosovėn nė UĒK


     Adem JASHARI, me rėnien e tij heroike, e shndėroi gjithė Kosovėn nė UĒK, e cila solli ndryshimin parimor tė SHBA-ve nė qėndrimin ndaj kombit shqiptar, duke dėrguar menjėherė diplomatėt e saj nė Kosovė, tė cilėt shpallėn botėrisht se, UĒK-ja nuk ėshtė terroriste por njė ushtri ēlirimtare. Adem JASHARI i tha popullit shqiptar se, djemtė dhe vajzat e UĒK-sė japin jetėn nė luftėn ēlirimtare kundėr sėrbėve agresorė dhe se nuk janė kurrėsesi agjentė tė sėrbėve, sikundėr propagandoi e propagandon propaganda antishqiptare shqipfolėse.


     Adem JASHARI dhe UĒK-ja e tij sprapsėn historinė serioze botėrore nga sharlatanizmi i deriatėhershėm sllav, duke i thėnė se nuk ėshtė nostalgjia pėr njė betejė tė humbur 600 vjet mė parė, argumenti pėr tė robėruar njė popull dhe pėr t’u quajtur i qytetėruar, por ėshtė lufta heroike dhe gjaku qė derdhet pėr ta mbrojtur kėtė tokė, ku kanė banuar e banojnė vetėm shqiptarė. Kjo luftė bėri qė bota ta pranoi qė Kosova ėshtė vėndbanim i parė i shqiptarėve dhe se kurrė nuk mund tė pranohet se Kosova ėshtė djep i tjetėrkujt, qė janė veē ardhacakė nė Kosovė. Adem JASHARI, me luftėn dhe rėnien e tij heroike, ngriti madhėrishėm njė ushtri ēlirimtare, e cila u njoh botėrisht me tre gėrma tė arta : UĒK, dhe, nėpėrmjet kėsaj vepre kaq madhore, i dha mundėsinė kombit sėrb tė ēlirohej nga mashtrimi historik, ku e kish futur shovinizmi sėrb, se gjoja Kosova na qėnka djepi i Sėrbisė, si rjedhojė e njė beteje dhjetė orėshe tė humbur nga sėrbėt dhe aleatėt e tyre, 600 vjet mė parė.


     Adem JASHARI, me qėndresėn e tij heroike, i tregoi botės se ky krim i madh, qė bėnė sėrbėt ndaj Jasharajve, nuk ėshtė i rastėsishėm, por ėshtė njė pėrsėritje e thjeshtė e krimeve tė vjetra tė tyre qė, duke u shfaqur nė mėnyrė ciklike, paraqiten herė mė tė zbehtė e herė mė tė lemerishėm se para-ardhėsit e tyre. Adem JASHARI prishi ėndrėn pansllave tė carėve tė epokės sė Bizantit: pushtimin dhe sllavizimin e Kosovės dhe tėrė Ballkanit; ndaj dhe furria sėrbe kundėr Kosovės dhe shqiptarėve tė atjeshėm nuk njohti kufi.

 
     Adem JASHARI, me heroizmin e tij tė pakrahasueshėm, i tha Evropės : Mos heshtė mė Evropė, se heshtia e jote pėr njė kohė tė gjatė, rreth njė shekull, i ka vrarė shqiptarėt mė fort se terrori sėrb. Ai tha gjithashtu se shqiptarėt e Kosovės i ka vrarė edhe mė shumė heshtia dyfish e turpėshme e vėndit amė, i cili e pat zėvėndėsuar ēėshtjen nacionale me internacionalizmin dhe mė vonė me integrimin paqėsor e teorinė e globalizmit. Adem JASHARI, nėpėrmjet rėnies sė tij heroike, i dha njė dush tė ftohtė diplomacisė sonė kombėtare dhe e futi atė pėrkohėsishtė nė hullinė e duhur.


     Adem JASHARI i dha njė dush tė ftohtė edhe dehjes kombėtare sėrbe, mbi dokrat dhe mburjet e saj, duke i treguar botės mbarė se me atė urrejtje tė zezė e vulgare qė kanė sėrbėt, ata nuk mund tė jenė as popull moral, as popull me kulturė, pa le popull i madh, kur sjell njė ushtri me gjashtė-shtatė mijė ushtarė e treqind tanke pėr tė rethuar e bėrė luftė mė njė familje. Adem JASHARI, me imitimin nė pamje tė jashtme tė Ēerēiz Topullit, me kthimin e kullės sė Jasharajve nė kala si ajo e Mashkullorės, me shoqėrimin e luftės 36 orėshe nga tė 60 familiarėt luftėtarė, me kėngėn : “Mylazim largo taborė, se tė kuq tė bėj me bojė, Adem Jashari mė thonė”, u tha gjithė shqiptarėve, kudo qė ata ndodhen, se, Kosova ėshtė Shqipėri, tė gjithė jemi nji, prandaj tė ngrihemi e ta mbrojmė me trimėri. Pėrmes atij imitimi, Adem Jashari e porositėte ēdo ditė popullin shqiptar nė Kosovė qė t’i ishte dhe t’i jetė mirėnjohės nė jetė tė jetėve popullit vėlla tė njė gjaku nė shtetin amė, pasi ekzistenca dhe mbėshtetia e tij e ruajti kėtė pjesė tė kombit nga asimilimi. Dhe ashtu u bė : UĒK-ja u furnizua me luftėtarė dhe armatim nga populli i shtetit amė, si dhe nga tėrė trevat shqiptare dhe diaspora e saj. Pra, Adem Jashari realizoi nė praktikė bashkimin e trojeve shqiptare, pavarėsishtė se politika shqiptare i tėmbet asaj.


Adem Jashari dhe UĒK-ja i shpėtuan shqiptarėt nga harresa


     Adem JASHARI, me tė gjithė familiarėt bashkluftėtarė tė tij, fisnikėruan jo vetėm fisin e tyre, por me vetėflijimin e tyre ata i dhanė mundėsinė popullit tė tyre tė fisnikėrohej i tėri, pasi ai popull, si rjedhojė e shtypjes shekullore, propagandės mashtruese dhe rendies ndaj fitimit material, kish filluar tė varfėrohej nė natyrėn e tij njerėzore. Me atė akt sublim tė atij fisi u pasurua nė mėnyrė tokėsore natyra njerėzore e shqiptarit, e cila u manifestua dukshėm nga i gjithė kombi ynė nė pranverėn e vitit 1999, duke u shndėruar nė mėnyrė tė vetdijshme nė kombi mė human i botės, ndaj dhe ajo e morri si jė shėmbull tė tillė. Ky ėshtė rezultati i njeriut tė madh, Adem Jasharit.


     Akti i Adem Jasharit dhe i familjes sė tij ndikoi dhe barsi me guxim e trimėri tėrė shqiptarėt qė e ndjenin vehten krenarė qė ishin shqiptarė. Akti i tij heroik ishte mjeti nėpėrmjet tė cilit ndjenja kombėtare vazhdoi tė ngrihet nė njė stad mė tė lartė dhe qė do tė jetoi edhe mė vonė, me shekuj. Jasharajt u shndėruan nė faktor burimor, faktor dhėnės tė krenarisė shqiptare, ndėrsa Ushtrija Ēlirimtare e Kosovės u shėndrua nė faktor marrės dhe trashėgues tė asaj krenarije. Veēanėrishtė sot, nė periudhėn e globalizmit e tė kozmoplotizmit total tė tė gjitha figurave politike e ushtarake shqiptare, kur presioni ėshtė shumė i fortė pėr t’i larguar shqiptarėt nga ndjenja e patriotizmit, bota shqiptare gjen te figura e Adem Jasharit dhe te UĒK-ja, burimin tek i cili mund tė thithi tiparet e karakterit tė vėrtetė shqiptar, tė manifestuar nė shekuj. UĒK-ja e ruajti atė trashėgimi kombetae dhe nė kėtė mėnyrė kreu njė mission historik me rėndėsi tė madhe kombėtare, ndaj dhe anatemohet ajo dhe pjestarėt e saj besnikė.


     Adem Jashari dhe UĒK-ja i shpėtuan shqiptarėt nga harresa pėr tė drejtėn e tyre pėr tė qėnė tė bashkuar dhe pėr t’ua trasmetuar kėtė pasuri tė paēmueshme brezave shqiptarė qė do tė vinė, pėr ta bėrė realitet bashkimin kombėtar. Nė rast se realizohet ai bashkim, atėherė do tė na krijohen tė tjera lidhje, do tė lindin tė tjerė aleatė, tė tjera miqėsi, pasi do tė lindin tė tjera interesa, sepse do tė jemi mė tė fuqishėm dhe do tė ndodhin shumė afrime e do tė krijohen tė tjera raporte.


     Tė gjitha kėto arritje, si rjedhojė e luftės dhe aktit tė Adem Jasharit dhe tė Luftės pėr Ēlirimin e Kosovės, tė ēojnė nė bindjen qė tė gjitha organizatat dhe shoqatat kulturoro-patriotike shqiptare nė botė, tėrė forcat politike shqiptare tė tė gjitha trevave dhe organizmat e tyre shtetėrore, tėrė intelektualėt dhe institucionet e studimeve shkencore-shoqėrore shqiptare e ato juridike, nė kuadrin e 100 vjetorit tė krijimit tė shtetit shqiptar, tė organizojnė mbajtjen e njė referendumi mbarė kombėtar pėr ta renditur Adem Jasharin, sėbashku me Ismail Qemalin, nė HERO KOMBĖTAR, si dhe Skėndėrbeu. Me kėtė akt juridik ne i themi njė herė e pėrgjithmonė Evropės, e nė mėnyrė tė veēantė sllavėve, se Kosova ėshtė djep i shqiptarisė dhe vetėm i saj, pasi prej andej ne kemi njė prej Heronjve tanė Kombėtarė, Adem Jasharin.

 

·        Autori ėshtė ushtarak nga Tirana, ishte pjesėmarrės aktiv nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės i njohur me pseudonimin Shpėtim Golemi.

 

----------------------------------

 

 Dilaver GOXHAJ: „FLIJIMI I JASHARAJVE, MBOLLI NĖ LĖNDINĖN E LOTĖVE SHPRESĖN E EPOKĖS SĖ KASTRIOTĖVE“ ( pjesa II )

 

Dilaver GOXHAJ: „ADEM JASHARI, LUFTA DHE RĖNDĖSIA E VEPRĖS SĖ TIJ“

( Pjesa I )