Libri mė i ri "Shqipėria Politike 1912 - 1939" i akademikut Arben Puto

 

SI LINDI DHE U NDĖRTUA SHTETI KOMBĖTAR SHQIPTAR

 

Foto: Akademik Arben Puto

 

Ballina e librit: Arben Puto Shqipėria Politike 1912 - 1939

 

      Historia e periudhės vendimtare tė Pavarėsisė, lindjes dhe ndėrtimit tė shtetit kombėtar shqiptar… Ky ėshtė libri i ri i akademikut Arben Puto, tė cilin e ka titulluar "Shqipėria Politike 1912-1939". I hartuar mbi njė bazė tė gjerė punimesh, arkivave tė brendshme dhe tė jashtme, tė plotėsuar me burime bibliografike dhe dokumentare nė rrethanat e reja tė lirisė sė krijimtarisė, autori u pėrmbahet rigorozisht burimeve dhe jep gjykimet e tij pėr faktet dhe ngjarjet, i ēliruar nga ēdo ndėrhyrje jashtėshkencore, i ndarė nga ēdo version zyrtar.

 

      Vepra ėshtė fryt i njė punė intensive prej gjashtė vitesh dhe sjell pėr lexuesin shqiptar historinė e krijimit dhe konsolidimit tė shtetit shqiptar, qė nga Ismail Qemali, e deri nė fundin e Mbretėrisė sė Zogut, me pushtimin fashist tė vendit, nė prill tė vitit 1939. Ideja kryesore qė e pėrshkon gjithė veprėn ėshtė se, Pavarėsia dhe krijimi i shtetit shqiptar janė produkt i lėvizjes kombėtare shqiptare.

 

      Pa mohuar rolin e faktorit ndėrkombėtar, kryesisht imperialist, kundėrshtohen tezat e vjetra e tė reja qė e quajnė Shqipėrinė e pavarur, krijesė tė diplomacisė sė Fuqive tė Mėdha. Libri u jep pėrgjigje problemeve tė shumėllojshme qė dalin nė jetėn e brendshme tė vendit e nė procesin e dyanshėm tė arritjeve tė rėndėsishme dhe tė kufizimeve tė regjimit represiv.

 

      Nė politikėn e jashtme nuk gjendet alternativė kundrejt marrėdhėnieve gjithnjė e mė tė shpeshta me Italinė, qė e ktheu Shqipėrinė nė njė sferė ekskluzive tė interesave tė saj. Agresioni i prillit 1939 ėshtė pėrfundimi logjik. "Qėllimi i kėtij punimi ėshtė tė bėjė njė histori kryesisht politike tė Shqipėrisė, tė periudhės prej shpalljes sė Pavarėsisė mė 1912, deri nė pushtimin nga Italia fashiste, mė 1939.

 

      Autori i ka vėnė vetes si detyrė qė nė trajtimin e kėsaj periudhe tė merren parasysh arritjet e historiografisė shqiptare, qė janė pa dyshim njė hap pėrpara dhe kanė mbuluar shumė zbrazėti tė sė kaluarės. Por, nė anėn tjetėr, synimi ėshtė qė zhvillimet e kėsaj periudhe tė shpalosen me njė kėndvėshtrim tė ri, tė zhveshur nga paragjykimet, mistifikimet, konkluzionet, qė janė cilėsuar herė si njė pozicion i frymėzuar nga njė nacionalizėm romantik, dhe herė si trajtesa me stereotipa ideologjikė.

 

      „Duhet pranuar se njėanshmėria e ka dėmtuar trajtimin e lėndės historike", - shkruan prof. Puto nė parathėnien e librit, ndėrsa thekson se procesi i lindjes dhe zhvillimit tė shtetit tė ri shqiptar tė periudhės qė ėshtė nė shqyrtim, ka kaluar nėpėr tri etapa kryesore.

 

-          Etapa e parė

ėshtė ajo e viteve 1912-1920, kur ēėshtja shqiptare ėshtė kryesisht nė dorė tė faktorit ndėrkombėtar. Kėtu hyn, sė pari, Konferenca e Londrės e Fuqive tė Mėdha (1912-1913), qė njeh pavarėsinė e Shqipėrisė dhe pėrcakton kufijtė e shtetit tė ri. Mė tej vijojnė vitet e Luftės I’rė Botėrore (1914-1918), kur Fuqitė nėpėrkėmbin vendimet e tyre dhe e kthejnė Shqipėrinė nė shesh lufte midis forcave ndėrluftuese. Mbizotėrimi i faktorit ndėrkombėtar ėshtė i qartė, por kjo nuk pėrjashton praninė, sado tė kufizuar, tė faktorit shqiptar, prani e cila gjen shprehje kryesisht nė shpalljen e Pavarėsisė nga Kuvendi i Vlorės (28 Nėntor 1912), si dhe nė veprimtarinė e brendshme dhe diplomatike tė Qeverisė sė Vlorės. Faktori shqiptar nuk mungon as nė vitet e luftės, kur ai shprehet nė format e ndryshme tė reagimit pėrkundrejt forcave okupatore. "Republika e Korēės" ka njė domethėnie tė veēantė. Ēėshtja shqiptare dhe faktori kombėtar marrin njė dimension tė ri pas lufte, nė Konferencėn e Paqes dhe Lidhjen e Kombeve.

 

-          Etapa e dytė

shtrihet nė vitet 1920-1924. Kjo ėshtė etapa e mbizotėrimit tė faktorit tė brendshėm shqiptar. Ajo fillon me Kongresin e Lushnjės dhe me Luftėn e Vlorės (1920), dy ngjarje madhore qė vėnė gurin e themelit tė rimėkėmbjes dhe konsolidimit tė shtetit shqiptar mbi baza kombėtare. Ėshtė njė proces qė kalon nėpėr shtigje tė vėshtira. Fillon me njė regjim parlamentar tė brishtė, tė karakterizuar nga ballafaqime midis elementėve tė frymėzuar nga idealet e Rilindjes Kombėtare dhe forcave tė regresit politik dhe social. Konflikti midis tyre ēon nė kryengritjen e qershorit 1924 dhe nė formimin e qeverisė demokratike nėn kryesinė e Fan Nolit. Kjo qeveri qėndroi nė fuqi vetėm gjashtė muaj. Ajo u rrėzua nė fund tė dhjetorit 1924 nga Ahmet Zogu, i cili u rikthye nė pushtet me ndihmėn politike dhe ushtarake tė Jugosllavisė.

 

-          Etapa e tretė

ėshtė ajo e regjimit zogist. Fillimisht, Shqipėria merr formėn republikane dhe A. Zogu bėhet president. Presidenca zgjat vetėm tre vjet, 1925-1928. Republika zėvendėsohet me monarkinė dhe A. Zogu e shpall veten Mbret tė shqiptarėve me emrin Zog I’rė. Dhjetė vjetėt e mbretėrisė shėnojnė arritje tė rėndėsishme nė politikėn e brendshme, me ngritjen e njė administrate efikase, me pėrpunimin e njė legjislacioni tė pėrparuar dhe me stabilizimin e gjendjes sė vendit. Regjimi ėshtė represiv, mohon tė drejtat elementare dhe godet ēdo opozitė. Nė fushėn sociale nuk ka program real. Shpallet me bujė reforma agrare, por ajo mbetet nė letėr. "Pėr sa i takon politikės sė jashtme, ajo mbetet gati krejt brenda kuadrit tė marrėdhėnieve me Italinė. Italia imponon njėfarė tutele, e quan Shqipėrinė njė sferė ekskluzive tė interesave tė saj dhe nuk e fsheh qėllimin e saj pėr ta bėrė atė pjesė tė perandorisė sė saj koloniale. Zogu provon t'i rezistojė, por nuk gjen alternativė. I nėnshtrohet gradualisht politikės italiane, derisa arrihet nė pėrfundimin logjik tė pushtimit tė Shqipėrisė nga Italia fashiste nė prill 1939", - shkruan prof. Arben Puto.

      Nė pėrfundim tė punės disavjeēare, autori e ndien pėr detyrė tė shprehė mirėnjohjen e thellė pėr ndihmėn e prof. Luan Omarit dhe prof. Nasho Jorgaqit qė e lexuan veprėn nė dorėshkrim dhe bėnė vėrejtje dhe sugjerime tė ēmueshme. Secili e ka parė veprėn nė kėndvėshtrimin e punės sė vet krijuese. Prof. Luan Omari, autori i njohur me njė veprimtari tė gjatė nė fushėn e sė drejtės, ka ndihmuar veēanėrisht me vėrejtjet lidhur me institucionet shtetėrore dhe procesin ligjvėnės. Prof. N. Jorgaqi ka dhėnė njė mbėshtetje tė madhe me vetė veprat e tij nė fushėn e kulturės, me botimet mbi figurat e shquara tė historisė kombėtare. Ndėr to shquhen vepra madhore mbi “Jetėn e Fan S. Nolit” dhe koleksioni i Faik Konicės nė 5 vėllime. Kėto kanė qenė ndėr burimet bibliografike mė tė vlefshme pėr trajtimin e disa temave. Nuk mund tė lėmė pa pėrmendur ndihmėn qė na ka dhėnė miku italian Franco Radaelli, i cili punoi nė bibliotekat e Milanos dhe na siguroi dokumentet diplomatike italiane tė periudhės nė prag tė agresionit.

 

      I shkruar me njė stil tė kėndshėm, duke pėrshkuar, jashtė fakteve dhe analizave, edhe ndodhi e ngjarje tė panjohura pėr personazhet e kohės, pa kursyer notat ekzotike, qė nga Edith Durhami me malėsorėt shqiptarė e deri te jeta pėrrallore e familjes mbretėrore dhe e princeshave tė bukura, libri i Putos lexohet me njė frymė, edhe pse ka plot 742 faqe nė format tė madh. Libri ėshtė botuar nga shtėpia botuese Toena.

*  *  *

V L E R Ė S I M E

 

“Ismail Qemali ishte njė njeri qė u orientua me menēuri tė madhe pėrmes vėshtirėsive qė errėsonin botėn e vjetėr kozmopolite otomane. Kishte qenė i njohur dhe mik i shumė burrave tė shtetit tė Evropės.”

W. M. Fullerton. The Memoirs of Ismail Kemal Bey. London 1920.


“Nga pikėpamja e formimit dhe pėrvojės Zogu ishte krejt e kundėrta e Nolit. Nė kontrast me peshkopin ortodoks, i mbrujtur me parimet demokratike dhe ndėrgjegjen racionale, Zogu kujdesej nė radhė tė parė pėr pushtetin personal. Kjo nuk do tė thotė se Zogu nuk i kishte nė zemėr interesat e vendit tė tij. Por ėshtė fakt se ai ishte njė real politikan i pamėshirshėm, krejt ndryshe nga peshkopi idealist dhe jo praktik.”

L. S. Stravianos, The Balkans since 1453. New York 1961.


“Ndonėse vishej me uniformė dhe me kostume perėndimore, Zogu vazhdonte tė qeveriste sipas modelit klasik oriental. Nė shumė aspekte Oborri i tij ishte njė version nė miniaturė i gjithēkaje qė ai kishte parė nė rininė e tij nė Stamboll dhe qė pėrfshinte intrigėn dhe frikėn qė rrethojnė pėrherė ēdo pushtet despotik oriental.”

B. J. Fischer. King Zog and the Struggle for Stability in Albania. New York 1984.


“Zogu qė ishte shumė larg tė qenit njė mbret filozof negocioi me italianėt mė se 15 vjet nė tė vetmen mėnyrė qė ai dinte ta bėnte, u nėnshtrua kur duhej, rezistoi kur mundi, i kombinoi tė dyja me dobi. Agresioni fashist e mbėrtheu. Cilėsitė e kurajės dhe mikpritjes qė kanė dalluar shqiptarėt mund tė ishin njė bazė solide pėr ta bėrė vendin tė pasur nė njė botė qė tė mos ishte grabitqare. Kjo botė nuk erdhi kurrė dhe shqiptarėt nuk e patėn asnjėherė kėtė shans.”

R. L. Wolf. The Balkans in our time, Cambridge. Mass 1956.


“Tani mė 1920 Shqipėria u krijua, u gatua jo vetėm prej vetė shqiptarėve, por edhe kundėr Evropės, kundėr gjithė pushteteve dhe kombeve mbėshtjellė rreth Konferencės sė Paqes. Punėn e bėnė vetė shqiptarėt, kundėr keqdashjes sė tė tjerėve, pa asnjė ndihmė syresh, as edhe njė simpati platonike. Ėshtė vėrtet kjo simpati nuk vonoi tė vijė kur pa bota se shqiptari pėrpiqej pėr veten e tij me fuqinė dhe mjetet e tij."

Lumo Skėndo, Problemet e Shqipėrisė indipendente. Rev. “Pėrpjekja”, viti II, nr. 3. Tiranė 1995.


“Sikur Zogu tė kishte vendosur tė qėndronte bashkė me popullin dhe tė kishte goditur invazorėt nga malet ai do tė fitonte adhurimin e gjithė botės dhe mirėnjohjen e popullit tė tij. Por zgjodhi ikjen.”

Faik Konica, Shqipėria - Kopshti shkėmbor i Evropės Juglindore, Vepra II. Tiranė 2001.

 

 

 

Kush ėshtė akademiku Arben Puto

 

    Arben Puto ka lindur nė Gjirokastėr nė vitin 1924. Ai ka studiuar nė Fakultetin e Drejtėsisė nė Universitetin e Moskės, dega e sė Drejtės Ndėrkombėtare Publike mė 1951. Me hapjen e Universitetit tė Tiranės, mė 1957, ka punuar si pedagog dhe punonjės shkencor nė Fakultetin Juridik derisa doli nė pension mė 1990.

    Ėshtė autor i njė numri veprash nė fushėn e sė Drejtės Ndėrkombėtare dhe Historisė sė Diplomacisė. Ka botuar njė varg artikujsh dhe kumtesash nė revista tė ndryshme brenda vendit dhe tė huaja. Ka titullin “profesor” dhe “akademik”. Ka marrė pjesė nė konferenca shkencore ndėrkombėtare, ka mbajtur ligjėrata nė institucione tė ndryshme arsimore dhe shkencore.

     Nė vitin 1988 nė Heidelberg (Gjermani) ka kryer kėrkime bibliografike dhe ka mbajtur ligjėrata mbi probleme tė Historisė sė Shqipėrisė. Nė dhjetor 1990 u angazhua nė veprimtari shoqėrore duke u vėnė nė krye tė organizatės sė parė joqeveritare “Forumi pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut”, mė vonė “Komiteti Shqiptar i Helsinkit” (1990-2000).

 

Disa prej veprave tė botuara nga ky autor janė:

 

-          “Pavarėsia shqiptare dhe diplomacia e Fuqive tė Mėdha 1912-1914”, Tiranė 1978.

-          “Historia diplomatike e ēėshtjes shqiptare”, Tiranė 2003.

-          “Pavarėsia shqiptare nė tryezat e diplomacisė”, Tiranė 2008.

-          “Ēėshtja shqiptare nė aktet ndėrkombėtare tė periudhės sė imperializmit”, Tiranė 1984-1987.

-          “Ēėshtja shqiptare nė aktet ndėrkombėtare pas Luftės I Botėrore”, Tiranė 2001.

-          “Nėpėr analet e diplomacisė angleze (1939-1944), ribotim, Tiranė 2001.

-          “Demokracia e rrethuar (Qeveria e Fan Nolit nė marrėdhėniet e jashtme)”, Tiranė 1990.

-          “Historia e Shqipėrisė”, vėllimi II (1912-1939), Tiranė 1965 (bashkautor), etj.

-          Gjithashtu prof. Puto ka shkruar pėr historinė e Shqipėrisė dhe nė gjuhė tė huaj nė dy botime nė tė cilat ai ėshtė bashkautor

-          “Histoire de l Albanie des origins à nos jours”, 1974

-          “History of Albania from the ancient times to the present day”, 1981.

Pėrgatiti: www.pashtriku.org