Pėrvetėsimi i trashėgimisė shqiptare nga kisha ortodokse serbe!

 

 

SI U SHNDĖRRUAN KISHAT KATOLIKE SHQIPTARE NĖ

KISHA ORTODOKSE SERBE?!

Shkruan: Dr. sc. Enver Rexha ( * )

 

 

Foto’dėshmi qė demaskojnė gėnjeshtrat serbe:

Foto - 1 & Foto - 2 & Foto - 3 & Foto – 4

 

 

     Duke pasur parasysh se territori i  sotėm i Kosovės ėshtė njė vend i banuar qysh nga kohėt e lashta, qė nga iliro’arbėrit’shqiptarėt, vend nė tė cilin nėpėr kohė janė zhvilluar ngjarje tė rėndėsishme historike, kuptohet vetvetiu se, pothuajse ēdo kulturė e lashtė qė ka kaluar nėpėr kėtė trevė, pėrveē kulturės vendėse, ka lėnė edhe gjurmėt e saj. Gjatė rrugės sė tij tė zhvillimit historik, populli shqiptar ka krijuar monumente tė shumta dhe tė qėndrueshme arkitekturale, artistike, historike, etnografike etj. Me gjithė hulumtimet nga ekspertėt qė janė bėrė edhe kohėve tė fundit nė kėtė drejtim, tė cilat dihen dhe nė masė edhe tė publikuara, mendoj se janė tė pakta dhe ende jo tė plota. Rezultatet e deritanishme nė kėtė drejtim, njoftojnė se, njė numėr i monumenteve tė trashėgimisė kulturore tė Kosovės qė nga kohėt e lashta tė ekzistencės sė tyre qė janė zbuluar  nuk do tė kenė vetėm rėndėsi kombėtare shqiptare, por ato nė shumė aspekte i kapėrcejnė edhe kufijtė, me ē’rast hyjnė nė historinė e kulturės botėrore.

     Kosova, sot paraqet njė burim tė begatshėm tė trashėgimisė materiale dhe shpirtėrore tė periudhave tė ndryshme historike, duke filluar qė nga parahistoria e deri nė ditėt tona tė cilat veēohen pėr nga vlerat, cilėsitė dhe rėndėsia historike e tyre. Njėherit, ato tregojnė pėr rrjedhėn dhe vazhdimėsinė e jetės njerėzore, formacioneve kulturore, qytetėrimeve etj., tė popullatės sė kėtij vendi. Nė fondin e kėtyre veprave tė trashėgimisė bėjnė pjesė edhe objektet sakrale, tė kultit, tė realizuara nėpėr periudha kohore. Ne nė kėtė punim do tė fokusohemi kryesisht nė monumentet e kultit, nė kishat dhe manastiret katolike e ortodokse, nė zhvillimin e tyre gjatė periudhės mesjetare dhe mė pas. Po ashtu,  do tė pėrqendrohemi kryesisht nė propagandėn e Akademisė sė Shkencave dhe historiografisė serbe tė cilat duke u nisur qė nga shekulli XIX-XX e nė vazhdim deri nė ditėt e sotme, nuk zgjedhin mjete qė nė punimet e tyre “shkencore” tė shumta tė paraqesin qėndrimet, tendencat pėr pėrvetėsimin e monumenteve tė kultit tė krishterė’kishave dhe manastireve “ortodokse” qė ekzistojnė sot nė Kosovė, duke u prononcuar se janė tė tyre.Pėr mė tepėr, qėndrimet pseudoshkencore e propagandistike tė historiografisė serbe paraqiten me tezat se: ēdo gjė nė aspektin e monumenteve dhe tė trashėgimisė kulturore sot nė Kosovė ėshtė kinse trashėgimi “serbe” ose “kulturė serbe”; shqiptarėt nuk kanė “asnjė gjurmė tė trashėgimisė kulturore”, pėrveē Kullave, tė cilat kinse i ndėrtuan pas “ardhjes” dhe “vendosjes” sė tyre nė trevat e Kosovės gjatė shek. XVIII-XIX; shqiptarėt pėrjashtohen nga ēdo e drejtė mbi “tokėn e shenjtė serbe” tė Kosovės ku gjinden “qindra” monumente “shpirtėrore” tė shtetit mesjetar “serb”, e plot qėndrime tė afėrta me kėto, na shtyn qė tė merremi me kėtė studim.

     Tė dhėnat historike tregojnė se, trevat ilire (shqiptare) kanė hyrė nė literaturėn sakrale pikėrisht qė nga koha e Apostolit Shėn Pali (shek. I), nga  i cili kemi dėshminė: “Kėshtu prej Jerusalemit rreth e pėrqark deri nė Ilirik e kam kryer plotėsisht detyrėn time tė pėrhapjes sė lajmit tė gėzueshėm mbi Krishtin”. Me zyrtarizmin e krishterimit, sipas Ediktit tė Milanos mė 313, kur organizimi kishtar u legalizua edhe nė trevėn e Dardanisė (Kosovės, E.R.), kuptojmė se pėrmes statusit tė veēantė administrativ e juridik, Dardania, do tė ketė edhe qendrėn e Ipeshkvisė ose Mitropolinė tė sanksionuar me Koncilin e Nikesė tė vitit 325. Siē dihet, pas ndarjes sė Perandorisė romake nė lindje dhe nė perėndim, mė 395, Iliriku administrativisht bėn pjesė nė Perandorinė e Lindjes, ndėrsa nė pikėpamje kishtare do tė mbetet nėn influencėn e Romės. Gjatė shekullit IV-VI organizimi kishtar nė Iliri mori hov tė madh sa qė dihet se vetėm nė Dardani (Kosovė, E.R.) u ngritėn 5 deri nė 7 ipeshkvi. Nė kohėn e perandorit Justinian (525-565) fillon njė epokė e re nė jetėn e kishės Dardane. Perandori Justinian e riorganizoi kishėn dhe nė kėtė mėnyrė krijoi njė provincė tė re tė pavarur kishtare sė cilės i dha njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė pjesė tė Perandorisė. Perandori Ilir, Justiniani, gjatė vitit 535 e shpalli novelėn e  XI’tė, me tė cilėn vendin e vet tė lindjes, Justinianėn e Parė, e shndėrroi nė qendėr tė madhe kishtare me njė hapėsirė tė gjerė tė territoreve tė Perandorisė ku pėrfshihen: Dardania, Dacia Mediterania, Dacia Ripensis, Mysia, Prima, Prevalitana, Maqedonia e Panonia Secunda.

     Nė kuptimin e sotėm gjeografik, Justiniana e Parė nėn ekzarkatin e saj kishte Serbinė, Sremin Lindor, Bullgarinė Perėndimore, Maqedoninė Veriore, Kosovėn dhe Malin e Zi. Mė pas, me invadimin e barbarėve (sllavo-avar) nė trevat ballkanike do shihet se asokohe do ndėrronte edhe harta kishtare e Dardanisė. Nga kjo kohė do tė shohim se kisha e Dardanisė mė vonė do tė bėhet gjithnjė element mė i fortė krishterizues edhe i ardhėsve sllavė nė Gadishullin Ballkanik qė nga shek.VII-X’tė. Gjatė kėsaj periudhe pėsojnė dėme tė mėdha selitė ipeshkvore e arkipeshkvore siē janė: Justiniana Prima, Shkupi, Justiniana Seconda (Ulpiana, E.R), Nishi e Remesiana. Gjatė kėtyre invadimeve do tė ndėrpriten lidhjet pėrkohėsisht edhe me Papatin, pėr t’u shkėputur pėr njė kohė tė gjatė sidomos nė shekullin VIII, kur Iliriku Lindor do tė shohim se do ti  bashkėngjitet  Konstantinopojės. Por, do dihet gjithashtu se, jashtė ndikimit tė kishės bizantine mbeti edhe pėr njė kohė Ipeshkvia e Shkupit dhe e Prizrenit. Kėtej Justiniana Prima, deri nė vitin 732, ishte qendėr kishtare nėn juridiksionin e Romės. Pas kėsaj periudhe, nė kohėn e perandorit bizantin Leonit III’tė, ipeshkvitė e Ilirikut u shkėputėn nga vartėsia e Romės duke iu nėnshtruar qendrės sė Konstantinopojės.

     Ndryshime tė dukshme nė vijim do tė ndodhin edhe gjatė kohės sė sundimit bullgar (893-971) nė kėto treva, kur Ipeshkvia e Prizrenit do tė gjendet nėn pėrbėrjen e kishės bullgare. Pas vitit 971, territori i Ipeshkvisė sė Prizrenit do t”i takonte Arkipeshkvisė sė Bizantit deri nė vitin 976. Me formimin e Perandorisė bullgare tė Samuilit, territori nė fjalė, prapė do tė gjendet nėn  juridiksion e Mitropolisė sė Ohrit, qė aso kohe, ishte shpallur kishė e pavarur mitropolite nė rangun e Patrikanės. Pas rėnies sė Perandorisė sė Samuilit mė 1018, perandori bizantin Vasili II’tė, Patrikanėn e Ohrit e uli nė rangun e Mitropolisit, por ia la pavarėsinė mbi 31 dioqeza.

     Kėshtu, nė bulėn e Vasilit tė II’tė (1020) pėrmendet edhe Ipeshkvia e Prizrenit, qė tregon se, asokohe ipeshkvia gjendet nėn juridiksionin e Arkipeshkvisė sė Ohrit. Ipeshkvia e Prizrenit aso kohe, ishte e rangut tė tretė dhe pėrfshinte territore: Hvosnen, Leskovcin, Deēanin, Pejėn. Selia e Peshkopatės sė Prizrenit ishte kisha e Shėn Prenės. Nė Kartėn e Stefan Deēanit (burimi shek. XIV, E.R) thuhet se, kisha e Shėn Prenės (nė Prizren) ka ekzistuar qė nga kohėrat e “mbretėrve tė stėrlashtė”. Dėshmia e dytė e shkruar e vitit 1204 ėshtė ajo e cila tregon se, qė nga koha kur perandori bullgar Kalojani (1197-1207), ripushtoi shumė territore nga sundimi bizantin, kuptohet edhe territore tė Kosovės, ekzistonin  ipeshkvitė e Shkupit dhe tė Prizrenit. Mė pas, gjatė zgjerimit tė shtetit nemanjidė tė Rashkės (Sipas historiografisė serbe, Rashka ėshtė bėrthama e shtetit mesjetar serb) nė drejtim kah jugu prej fillimit tė shekullit XIII-XIV, do tė okupohen dhe territoret e sotme tė Kosovės qė dihet se do gjinden nėn sundimin e tyre pėr njė kohė. Nė kėtė drejtim, nemanjidėt do tė formojnė kishėn ortodokse tė tyre, e cila siē do tė shohim do tė pavarėsohet nė vitin 1219 prej kryepeshkopatės autoqefale tė Ohrit. Duke u shpallur e pavarur ajo do tė vendoset me seli nė Zhiēė tė Rashkės. Okupimi i trojeve tė sotme tė Kosovės asokohe nga nemanjidėt, qė pason gjatė disa decenieve nė shek.e XIII’tė, solli padyshim njė keqėsim tė ndjeshėm, jo vetėm fizik, politik e ekonomik, por edhe nė shkatėrrimin kulturor e fetar. Kėtij pėrkeqėsimi i kontribuoi edhe mė tepėr transferimi i selisė autoqefale kishtare tė Rashkės nga Zhiēa nė Pejė, pra nė trevat e Kosovės. Kjo ndodhi nė fund tė shekullit tė XIII’tė, ku pas njė sulmi tė vitit 1290 nga tributė tatarė dhe kumanė digjet Manastiri i Zhiēės. Kuptohet se, Peja nuk ka qenė seli e vetme ose e pėrhershme e Patrikanės sė Rashkės qysh pretendohet. Manastiri i Zhiēės ishte rindėrtuar e dihet se patriku Spiridon dhe trashėgimtari Danillo e kanė pasur selinė atje. Aso kohe, gjithashtu kuptohet se, kishat mė tė hershme “serbe” ishin ndėrtuar nė territorin e ngushtė tė Rashkės: Studenica (afėr Novi Pazarit), Malisheva (afėr kufirit tė Bosnjės), Sopoēani (Novi Pazar) etj. Kjo shtrirje e kishave pėrkon me territorin e shtetit mesjetar tė Rashkės, qė pėrshkruhet nga autori bizantin i shekullit tė X’tė [K. Porfyrogjeneti si dhe burime tė tjera].

     Duke pasur parasysh pushtimin e territoreve shqiptare, gjatė dy-tre brezave tė sundimit tė nemanjidėve, qė arrijnė tė shtrihen nė territorin e sotėm tė Kosovės, do tė kuptohet se, qendra kishtare e tyre ishte ende jashtė Kosovės. Vetėm gjatė shekullit tė XIV’tė, tė dhėnat tregojnė se, me rastin e ndėrtimit tė Manastirit tė Graēanicės, tė Deēanit dhe tė Kryeengjujve (Arkangjelit) nė Prizren, treva e sotme e Kosovės mund tė thuhet se kishte njėfarė rėndėsie si qendėr e Peshkopisė sė Rashkės. Si pasojė, me forcimin e mė tejmė tė pushtetit Nemanjid nė kėtė territor, pra duke filluar nga shekulli i XIV’tė, atėbotė zgjerohet edhe kisha ortodokse e Rashkės nė kėtė trevė, me tė gjitha tiparet qė i zotėronte kisha ortodokse bizantine: ligjet bizantine, veprat teologjike, literatura didaktike, artet, zejet, me tė cilat jeta kishtare pasurohej me objekte tė domosdoshme nga arkitektura, piktura kishtare e deri tek veshjet e etėrve.

     Pushteti Nemanjid nė territoret e sotme tė Kosovės, nė veēanti gjatė shekullit tė XIV’tė, do tė zbatojė njė politikė qė synonte asimilimin e popullsive vendėse tė trevave tė pushtuara. Si mė tė efektshėm nė kėtė drejtim zgjodhėn represionin dhe persekutimet nė lėmin fetar. Prandaj, edhe sundimtarėt nga Dinastia e nemanjidėve mbanin lidhje tė ngushtė me kishėn ortodokse, pėr tė cilėn ndėrtuan (rindėrtuan) shumė kisha e manastire, jo vetėm nė territorin e Rashkės, por edhe nė ato ku shtrihej pushteti i tyre. Kuptohet se fshatrat asokohe pėrfshihen nė prona kishtare e qė pjesa mė e madhe e popullsisė fshatare tė Kosovės gjatė shekullit tė XIV’tė, ishte e detyruar ta lidhte fatin me kishėn ortodokse. Pėrqafimi i ortodoksisė nga vendėsit-arbėrit (shqiptarėt), dėshmohet nga listat e banorėve, ku krahas klerit katolik tė cilėsuar me apelativ qė pėrdoret edhe sot nė gjuhėn shqipe: prift, dom, abat, pėrmenden edhe klerikėt ortodoks tė cilėsuar si: pop, pope, papas dhe kalluxher. Ndėrkaq, pjesa e popullatės sė qyteteve, pra jashtė pronave kishtare pėrmes kolonistėve raguzanė, gjermanė e italianė qe e influencuar dhe e lidhur me kishėn romake. Nė dokumentin e papės Benedikti i XI’tė tė vitit 1303 ndėr pesė famulli katolike nė trojet e nemanjidėve pėrmenden edhe famullia e Trepēės (de Trepezo) dhe e Graēanicės (de Grazaniza). Nė njė dokument qė pason nga Papa Kelmenti i VIII-tė i vitit 1346 kuptojmė se ipeshkvi i Kotorrit ka pasur tė drejtė kujdesi mbi famullinė e Prizrenit, Novobėrdės, Janjevės dhe Trepēės. Po ashtu nė vitin 1346 pėr Prizrenin pėrmenden se kishte dy kisha katolike “S. Marije de Prisren et S. Petri supra Prisren”. Po nė kėtė dokument kuptojmė se kryepeshkopi i Tivarit kishte kujdesin mbi kėto. Kėshtu, Prizreni si qendėr e ipeshkvisė katolike sipas dokumenteve, mund tė ndiqte jetėn kishtare. Kėtu pėrmenden kishat e tė krishtera katolike si kisha e Shėn Pjetrit, kisha e Zojės Mari dhe kisha e Shėn Kollit. Duhet theksuar se, tė dhėnat po ashtu dėshmojnė qė, pushtimi Nemanjid i territoreve, e gjeti pjesėrisht popullsinė arbėrore tė viseve veriore e verilindore tė lidhura kishtarisht me ortodoksinė bizantine (Kosovė e Maqedoni) e me katolicizmin roman (Diokle - Zetė). Asokohe shumė kisha vendėse u uzurpuan ose mbi to u rindėrtuan manastire ortodokse tė Rashkės, siē janė tė njohura faktet pėr kishėn e krye’engjėjve Mihail e Gabriel si dhe kisha e Shėn Prenės nė Prizren. Kėto fakte i paraqet letra e Papa Klementit tė V’tė, i cili i drejtohet Millutinit (Mbretit tė Rashkės, E.R.) duke kėrkuar qė t’i lirojė kishat latine, tė cilat i kishte okupuar ai ose tė tjerėt. Nė kohėn e sundimit tė Uroshit tė II’tė - Millutinit (1282-1321), gjendja e katolikėve nė Kosovė u keqėsua shumė. Ai i ndiqte katolikėt dhe e kishte ndaluar ritin e tyre. Kėtė keqėsim tė gjendjes sė tė krishterėve katolikė e vėrteton shkrimtari anonim, pėrndryshe i njoftuar mirė me kushtet dhe vendin qė pėr Stefan Uroshin e II’tė,  thotė: “Po i ndjek shumė katolikėt dhe i urren”. Po ashtu ai njofton se: “Po rrėnon kishat dhe sulmon prelatėt”, ndėrsa katolikėt nė kėtė vend “i dogji deri nė thua” (Gasper Gjini). Pėr keqtrajtimin e popullatės katolike nė vitin 1319, krerėt arbėrorė i dėrguan pėrfaqėsuesit e vet me letra pėrcjellėse te Papa Gjoni i XXII-tė nė Avinjon, me ē’rast e njoftojnė atė me ndjekjet e ashpra nė vendin e tyre qė bėhen nga Uroshi i II’tė Millutini. Letrėn e kishin nėnshkruar shumė zotėrinj  arbėrorė. Nė mesin e kėtyre zotėrinjve  arbėrorė si kryengritės ėshtė i shėnuar edhe njė nga Prizreni. Ndjekjet dhe persekutimet e popullatės katolike do tė vazhdojnė mė fuqishėm gjatė periudhės sė Stefan Dushanit (1331-1355). Pėr tė, thuhet se, ka qenė “mjaft jo tolerant ndaj katolikėve” sepse “katolicizmin nė popull dhe nė masė nuk e duronte”. Masat e ashpra tė tij pasqyrohen edhe nga arkipeshkvi i Tivarit G. Adami, nė njė relacion tė drejtuar Dukės sė Burgonjės, Filipit tė VII’tė Valua mė 1332. Ai thekson se, po shkruan atė “qė vetė e ka parė dhe pėrjetuar”. Duke pėrshkruar gjendjen thekson se: “nė pjesėn bregdetare edhe latinėt dhe arbėrit gjenden nė pozitė jashtėzakonisht tė vėshtirė sepse populli ėshtė nėn pranga, priftėrinj tė thyer, tė shkelur dhe tė poshtėruar, ipeshkvitė dhe abatėt shpeshherė burgosen... kishat, si ato katedrale po ashtu edhe tė tjerat, rrėnohen dhe u merren tė gjitha tė drejtat, zhduken dhe shkatėrrohen kuvendet”.

     Dokumentet e kohės dėshmojnė se Stefan Dushani, pėrdori tėrė aparatin e forcės pėr zbrazjen e trojeve shqiptare me pretekstin se, po i ndiqte katolikėt e padėgjueshėm arbėrorė. Edhe pse nė kushte tė tilla, arbėrit, i bėn qėndresė tė vendosur pushtimit dhe shtypjes sė Nemanjidėve. Ajo shprehet sidomos me kryengritjen e madhe tė vitit 1332 qė pėrfshiu trevat e lumit Buna (Barbana). Kryengritjes  do t’i bashkėngjitet edhe bujari Dhimitėr Suma, e nė vazhdim nė vitin 1334 shohim kryengritjen edhe nė rrethin e Prizrenit. Presioni dhe dhuna e egėr qė ushtrohej nė trevat arbėrore do tė merret vesh edhe nė zyrėn e Papatit. Kėtej, Papa Klementi i VI-tė nė vitin 1346, i shkruante Stefan Dushanit se: “disa mbretėr tė Rashkės, paraardhės tė juaj, kuvendet dhe kishat... i pėrvetėsuan nė kohėn e vet e qė edhe tani ju i mbani tė pushtuara”. Prandaj, Papa kėrkonte nga Dushani, qė t’i lejojė ipeshkvit tė Kotorrit pėr t’i mbledhur kontributet e caktuara kishtare nė ... famulli (krishtere). Politika diskriminuese e pushtetit tė Rashkės e sidomos e periudhės sė Dushanit ndaj popullsisė arbėrore dhe tė tjerėve tė konfesionit katolik mori pėrmasa tė gjera, dhe u institucionalizua e u sanksionua edhe me ligj. Konkretisht, njė politikė e tillė u fiksua nė tė drejtėn mesjetare, nė Kodin e Stefan Dushanit, tė vitit 1349.

     Mjafton tė shikohen dispozitat e neneve 6, 7, 8 dhe 9, dhe tė konstatohet diskriminimi drejtuar kundėr popullatave jo’rashkase. Katolicizmi sipas Kodit nė fjalė, ėshtė “herezi latine”. Mė tej mund tė lexohet: “... nė qoftė se ndokush nuk dėgjon tė konvertohet e tė kthehet nė besimin e vėrtetė (siē e quanin ata ortodoksinė) ai do tė dėnohet me vdekje”. “Klerikėt heretikė (tė konfesionit katolik) tė njė komuniteti tė huaj qė pėrpiqen tė bėjnė predikimin do tė kapen, do tė dėrgohen nė miniera ose do tė dėbohen”. “Kishat heretike (katolike) ... do t’u besohen klerikėve tė besimit tė vėrtetė...”. “Nė rast se gjendet njė klerik latin qė pėrpiqet ta konvertojė njė tė krishterė (ortodoks) nė besimin latin, ai do tė dėnohet me vdekje...”. “Nė rast se gjendet njė besimtar latin qė ėshtė martuar fshehurazi me njė grua ortodokse, ai duhet tė pagėzohet sipas mėnyrės ortodokse, e nė rast se nuk dėgjon tė pagėzohet, atij do t’i merret gruaja, fėmijėt e shtėpia, do tė katandiset nė mjerim e do tė detyrohet tė emigrojė...” (M.Purkoviq). Tė ashtuquajturit “nene antiheretike” tė kėtij Kodi, sanksionojnė qė tė gjithė shtetasit e mbretėrisė rashkase, anėtarėt e komunitetit tė huaj duhej tė ripagėzoheshin nė kishėn e tyre. Veprimtarinė e tillė antikatolike tė Dushanit e pėrshkruan edhe G. de Boulogne, legat i Papės nė Padovė, nė letrėn e dėrguar mbretit tė Hungarisė dhe tė Venedikut, ku shkruan: “Stefan Dushani me dhunė i kthen nė fenė e vet besimtarėt e tij katolikė, se i pagėzon me kundėrshtim dhe jashtė ē’do dispozite dhe ligji tė kishės” (Gasper Gjini).

     Por siē theksuam dhe mė lart, edhe pėrkundėr tė gjitha masave ndėshkuese dhe ndjekjeve tė shumėllojta e keqpėrdorimeve qė ushtrohen ndaj popullatės  dhe kishės katolike sidomos gjatė shek. tė XIV-tė, ajo do tė rezistojė dhe qėndrojė. Autorėt serbė M. Joviq, V. Koraq dhe tė tjerė na tregojnė se gjatė  shek. tė XIV-tė,  nė territorin e sotėm tė Kosovės gjinden ose ekzistojnė komunat katolike dhe qytetet me kishat e tyre. Komuna katolike numėrohen: Prizreni (tri kisha katolike), Trepēa (dy kisha katolike), Novobėrda (dy kisha katolike), Janjeva (njė kishė katolike). Ndėrsa vendet qė kishin kishė katolike ishin: Graēanica, Belasica (Vrh Lab - sot vendburimi i lumit Llap nė veri tė Podjevės) dhe Prishtina.

     Nė kėtė drejtim edhe pas vdekjes sė Dushanit, ngjarjet nuk rridhnin aspak nė tė mirė pėr banorėt e atėhershėm  tė Kosovės. Nė skenėn politike nė territoret e Kosovės do tė mbizotėrojė pėr tė mirė situata pėr arbėrit - shqiptarėt, tek kur kėta do tė pėrfshihen nė shtetin mesjetar arbėror tė Balshajve. Ėshtė fakt i njohur nė literaturėn historiografike, qė territori i sotėm i Kosovės  njohu sundimin e Balshajve nga viti 1372-1385. Pasi qė e forcuan pushtetin e tyre, Balshajt nė vitin 1369 nėpėrmjet peshkopit tė Shasit i kėrkuan Papa Urbanit tė V-tė miratimin pėr konvertimin e tyre nga feja ortodokse nė atė katolike. Pjesa dėrmuese e popullsisė sė zotėrimeve tė tyre qė shtriheshin nė trevat e Shqipėrisė (L. Maltezi) ishte katolike. Me kėtė hap, Balshajt, synonin t’i pėrshtateshin edhe nė pikėpamje fetare mjedisit shoqėror tė arbėrve, duke hedhur tej ēdo mbeturinė tė sundimit tė nemanjidėve qė i largonte nga popullsia vendėse arbėrore. Arsyet e tilla, na bėjnė tė mund tė konstatohet se, pėr Balshajt, ortodoksia kishte qenė njė fe e imponuar nė kushtet kur kanė qenė nėn presionin dhe okupimin sllav. Ata vepruan nėn maskėn e saj derisa arritėn kulmin e fuqisė sė tyre politike pėr tė shmangur ēdo goditje tė mundshme nga ata dhe kisha e tyre (P. Bogdani). Sundimi i Balshajve nė Kosovė pati pasoja tė drejtpėrdrejta edhe nė drejtim tė kishės sė Rashkės.

     Tė dhėnat tregojnė gjendjen e rėndė tė kishės sė Rashkės, institucion ky ideologjik dhe politik i shtetit nė fjalė. Klerikėt rashkas kėtė periudhė e cilėsuan si njė “furtunė” tė vėrtetė, sepse nė mėnyrėn “banditeske dhe me sulme” u rrėmbyen pasuritė e saj deri tek froni i shenjtė “i patrikut dhe ofiqet apostolike”. Kisha e Rashkės gjatė kėsaj periudhe ishte e anatemuar (pėr shkak tė shpalljes sė Patrikut tė Rashkės nė vitin 1346 nga Stefan Dushani nė mėnyrė tė pa ligjshme, pra pa lejen e Patrikanės sė Bizantit nė Kostantinopojė, E.R.). Pėr tė penguar asgjėsimin qė i kanosej, kisha e Rashkės, u orvat tė pajtohet me Patrikanėn Bizantine. Edhe pse si duket  u njoh si kishė e pavarur nga Patrikana Bizantine, ēėshtje diskutabile pėr tė cilėn flitet se a ishte krejt e pa varur ose jo, pozita e saj nė trevėn e Kosovės aso kohe ishte e dobėsuar shumė. Pėr shumė arsye Balshajt nuk lejuan qė qendra e saj tė mbetet si mė parė nė Pejė dhe as nuk pranuan qė kuvendi i kishės sė Rashkės tė mblidhej aty (1375). Prizreni u konsiderua si qyteti nga ku mund tė kontrollohej mė mirė veprimtaria e saj, ndaj edhe kėtu u caktua qendra e re. Madje, pėr herė tė parė nė historinė e kishės sė Rashkės u vė nė postin e udhėheqėsit kishtar jo njė klerik i tyre pra rashkas, por njė klerik bullgar, Jefreni. Masat e tjera radikale qė lidhen gjatė sundimit tė Balshajve nė pjesė tė territorit tė Kosovės bėn qė kisha rashkase e dobėsuar tė ketė bėrė zhvendosjen e qendrės sė “Patrikanės” nga Prizreni nė Zhiēė tė Rashkės. Kjo ka ndodhur sigurisht para Betejės sė Kosovės tė vitit 1389. Po ashtu dihet se nga fundi i shek. tė XIV-tė dhe fillimi i atij tė XV-tė, pėrveē familjes Balshaj qė zotėronte toka arbėrore, krahas tyre do fuqizohen dhe familjet arbėrore tė Kastriotėve dhe Dukagjinėve, tė  cilat do shohim se do zotėronin  territore tė tyre. Kėto dy familje do shihet qė do tė veprojnė dhe sundojnė edhe treva arbėrore tė territorit tė sotėm tė Kosovės (sidomos Rrafshin e Dukagjinit dhe Prizrenin) gjithnjė deri nėn rėnien e gjithė vendit nėn Perandorinė Osmane (1455-1461).

     Nė kėtė drejtim aspiratat e historiografisė, Akademisė sė Shkencave, Kishės Ortodokse dhe Qeverisė Serbe, edhe nė ditėt e sotme, pretendojnė pėr pėrvetėsimin e monumenteve arkitektonike tė trashėgimisė kulturore tė Kosovės - objekteve tė kultit tė krishterė kishave dhe manastireve. Kėto objekte i quajnė tė tyre, me pretekst se, kinse ato janė ndėrtuar nga mbretėrit e tyre gjatė mesjetės,  kur ata paskan sunduar territoret e sotme tė Kosovės. Dihet dhe nuk ėshtė ēėshtje kontestuese se, qė nga sundimi nemanjidas, sidomos nga koha mbretėrve: Millutinit (1282-1321), Stefan Deēanit (1321-1331), Stefan Dushanit (1331-1355), dhe nė kohėn e sundimtarit tė fundit tė kėsaj Dinastie Uroshit tė V’tė (1355-1371), territori i sotėm i Kosovės do tė gjendet nėn pushtimin nemanjid tė shtetit tė Rashkė, pra nėn pushtetin politik e fetar tė tyre. Sundimtarėt nė fjalė duke forcuar pushtetin politik tė tyre, njėkohėsisht forcuan edhe atė kishtar, bėnė qė edhe disa qytete mesjetare tė Kosovės t’i pėrdorin si seli tė pėrhershme tė tyre. Nė kėtė drejtim edhe objektet e kultit, siē do tė shohim, nė masė tė madhe do t’i adaptojnė pėr vete. Nė anėn tjetėr, duke punuar nė kėtė drejtim, sidomos duke iu referuar burimeve historike dhe studimeve serioze qė kanė tė bėjnė me kėtė ēėshtje, del dhe ėshtė mirė e qartė se, kėtu kemi tė bėjmė me pėrvetėsimin nemanjidas tė monumenteve tė kultit tė krishterė iliro-arbėror si dhe ato romake e bizantine. Monumentet kryesore tė kultit tė krishterė nė Kosovė, tė cilat sot konsiderohen kisha ose manastire ortodokse nemanjidase “serbe”, siē pretendohet pothuajse nė tė gjitha shkrimet e historiografisė serbe, siē ėshtė: Manastiri i Deēanit, Graēanicės, Kisha e Shenjtorėve Mihail e Gabriel dhe kisha e Zojės Prene nė Prizren, Patrikana e Pejės, Kisha e Shtjefnit nė Banjė tė Mitrovicės, del tė jenė monumente tė moēme iliro-arbėrore. Duke pasur parasysh kėtė qė u tha, nga studiues seriozė, askush nuk e mohon faktin se kishat dhe manastiret nė fjalė janė ndėrtuar, rindėrtuar ose meremetuar mbi themelet e monumenteve tė moēme tė periudhės romake e bizantine.

     Nga e gjithė kjo qė u tha, dhe pėr mė tepėr duhet tė dihet edhe se, monumenti i parė kishtarė i rindėrtuar nga nemanjėt e Rashkės nė territoret e sotme tė Kosovės ėshtė kisha e Pejės. Nė gjysmėn e  shekullit tė XIII’tė, thuhet se, u ndėrtua kisha e apostujve nė Pejė. Kjo kishė sot gjendet nė kuadėr tė kompleksit tė Patrikanės sė Pejės. Edhe kjo kishė siē do shohim mė poshtė, del tė jetė rikonstruktuar nė ndėrtim tė vjetėr, sė cilės iu dha forma e ndonjė kishe tė kohės. Nė fasadat e kėsaj kishe shihet mėnyra romanike e punimit, me gurė tė imtė e tė gdhendur, elemente kėto tė stilit perėndimor romanik, stili romaniko-gotik, qė mund tė themi se stili nė fjalė do tė paraqitet edhe tek tė gjitha objektet e karakterit sakral tė ndėrtuara nė Kosovė gjatė mesjetės sė zhvilluar. Pėr ndėrtimin e kishės sė Shenjtorėve tė Apostolit nė Pejė, e cila ndėrtohet diku nė gjysmėn e shekullit tė XIII’tė, tė dhėnat tregojnė se me tė ndėrtuar, nė tė vėrtetė, vazhdohet njė kishė e vjetėr dhe e ruajtur mirė e tipit tė ashtuquajtur bazilikė trekishtare, qė koha e ekzistimit tė saj nuk dihet. Ndėrtuesit e punojnė atė sipas programit tė kishave tė Rashkės. Qė kisha nė fjalė u rindėrtua njoftojnė kėta autorė: Gj. Boshkoviq, M. Qanak’Mediq, B. J. Gjuriq, S. Qirkoviq, V. Koraq dhe Gj. Jankoviq.

     Tė dhėnat tregojnė edhe se, Manastiri i Graēanicės, sipas njoftimeve burimore historike dhe gjetjeve arkeologjike gjatė viteve 1957, 1963 dhe 1964 tė zhvilluara nga ekspertė serbė, ėshtė njė bazilikė e ndėrtuar midis shekullit tė VI-tė dhe XI-tė. Kjo bazilikė ishte qendėr e ipeshkvisė sė Ulpianės Dardane. Pas rrėnimit tė saj, mbi themelet e Anijatės sė Mesme u rindėrtua njė kishė kushtuar zojės sė bekuar tė Graēanicės. Ka tė ngjarė se po kjo kishė tė pėrmendet nė letrėn e Papa Benediktit tė XI’tė, tė vitit 1303, si kishė famullitare katolike. Mbi kėtė kishė, kuptohet se mbreti nemanjid Millutini, rindėrtoi Manastirin e Graēanicės rreth vitit 1316. Se kjo kishė u ndėrtua nė themelet e vjetra tė njė bazilike bizantine, qė themelet e saja nuk janė shfrytėzuar tėrėsisht, na njofton studiuesi serbė V. Koraē. Njoftime se kjo kishė ishte rindėrtuar gjejmė  edhe tek punime tė autorėve tė tjerė si: V. Vuliq, P. Mijoviq, D. Bogdanoviq, V. Markoviq, M. Kashanin dhe Gj. Jankoviq.

     Gjithashtu edhe pėr Manastirin e shenjtorėve Mihail dhe Gabriel tė Prizrenit, gjejmė dėshmi nga autori S. Nenadoviq dhe nga libri i botuar prej grup autorėsh “Kosovo nekad i danas”, se ai ėshtė ndėrtuar mbi njė kishė tė moēme Dardane tė periudhės sė antikitetit tė vonė. Rindėrtimi ėshtė bėrė rreth vitit 1348-1352. Nė kompleksin e Manastirit gjendet Kėshtjella e Epėrme, Kisha e Shėn Kollit dhe Kisha e Shenjtorėve. S’do mend se kėtė kompleks tė kultit e shfrytėzuan banorėt e ritit ortodoks, si arbėrit ashtu edhe “serbėt”. Arkeologėt nė rrėnojat e kėtij Manastiri kanė zbuluar fragmente interesante tė artit bizantin, romakė dhe gotikė  (F. Dranēolli). Ajo qė tėrheq mė tepėr vėmendjen ėshtė mozaiku, qė nuk ka ndonjė paralele me ndonjė mozaik nė Serbi, veēse mė shumė i ngjan mozaikut nė pagėzoren e Katedrales Santa Maria tė Firencės (J. Dranēolli). Nė kishėn e kėtij Manastiri dihet se ruhet edhe varri i kryezotėriut arbėror, Strazimir Balsha nga viti 1372 (G. Tomoviq dhe R. Grujiq). Edhe me ndėrtimin e manastirit tė Kryeengjujve (Arkangjelit) afėr Prizrenit, qė do tė ngrihet nga mbreti Stefan Dushani (1331-1355), tė dhėnat tregojnė se, aty ekzistonte njė objekt fetar i vjetėr dhe se nė rrėnojat e tij u ngrit manastiri i ri. Pra, manastiri ekzistonte edhe para se Dushani ta rindėrtonte. Mbėshtetje pėr kėtė dhanė: revista e sipėr theksuar “Pravoslavlje”, S. Novakoviq dhe Vl. Ēoroviq.

     Nė kėtė drejtim, ėshtė e njohur se mbreti Millutin nė vitin 1307 pėrvetėsoi edhe kishėn katedrale Zoja Prene nė Prizren. Sipas hulumtimeve arkeologjike e historike tė materialit relevant, supozohet se kisha e Shėn Prenės nė Prizren kishte katėr faza tė zhvillimit. Hulumtimet e para u bėnė nga S. Nenadoviq, i cili konstaton ripėrtėritjen e bazilikės sė vjetėr e cila ngrihet nė themelet e njė kishe bizantine tė shekullit tė IX’tė ose X-tė. Ai ka konstatuar dy faza tė ndėrtimeve para kohės sė rindėrtimit tė shekullit tė XIV’tė dhe fazėn e rindėrtimit tė vitit 1306-1307. Se kjo, ishte ndėrtuar mbi themelet e objektit tė vjetėr njofton edhe autori Gj. Jankoviq. Edhe nė Kartėn e Stefan Deēanit (burim mesjetar serb i shek. tė XIV-tė) thuhet se: “Kisha e Shėn Prenės ka ekzistuar qė nga kohėrat e mbretėrve tė stėrlashtė”. Hulumtuesi S. Nenadoviq qė udhėhoqi punėt rreth restaurimit dhe konservimit tė saj (1950-1952) thekson prezencėn e fragmenteve mė tė vjetra dhe tė monumenteve tė krishterimit tė hershėm: “... duhet tė parashohim se kjo kishė ndoshta ėshtė ndėrtuar mbi njė tempull edhe mė tė vjetėr, sepse nuk janė zhvilluar hulumtimet nė atė masė qė tė jemi tė sigurt se nėn kėtė kishė tė vjetėr nuk ekzistojnė themele edhe mė tė vjetra”. Po ashtu edhe J. Jastrebov, konfirmon faktin se, ky manastir ėshtė i kohės para “serbe”. Pėr rindėrtimin e kishės sė Prenės mbi themelet e njė tempulli pagan duhet cekur se, kryepeshkopi Danillo (jetoi nė shek. e XIV’tė) e quan mbretin Millutin “ndėrtimtar dhe ripėrtėrirės tė tempujve tė rrėzuar dhe tė rrėnuar”. Fakti mbi ekzistimin e kishės sė mėhershme, tregohet nga mbishkrimi i vendosur aty “...e ripėrtėriu qė nga themelet mbreti Stefan Uroshi...” (S. Nenadoviq).

     Ndikimet e stilit tė ndėrtimit perėndimor do tė shihen mė sė miri edhe nė Kishėn e Manastirit tė Deēanit ose siē edhe quhet Pandakratori, e rindėrtuar ose ndėrtuar gjatė sundimit tė Stefan Deēanit dhe Dushanit (1327-1335). Karakteristika kryesore e kėtij objekti ėshtė stili romanik i ndėrtimit qė tregon A. Stefanoviq. Sipas tė dhėnave, Manastirin e Deēanit e ndėrtoi arkitekti shqiptar At Vita Kuēi - Cuci me 18 skulptorė e gurskalitės. Manastiri i Shėn Stefanit ose Bajska qė gjendet nė Banjė tė Mitrovicės, u rindėrtua nga mbreti Millutin. Murimi i tij u realizua gjatė viteve 1312-1317. Sipas autorit D. Bogdanoviq, ėshtė e mundur qė kėtu edhe mė herėt tė kishte ekzistuar njė manastir. Se ky objekt ishte rindėrtuar mbi themelet e njė tempulli tė vjetėr mbėshtetet dhe nga autorėt V. Markoviq, A. Stefanoviq e po ashtu dhe nga revista e Patrikanės Serbe “Pravoslavlje” qė botohet nė Beograd. Po ashtu, kemi tė dhėnat qė tregojnė edhe pėr njė numėr mjeshtėrish - skulptorėsh tė shquar shqiptarė tė ndėrtimit tė kishave qė veēoheshin asaj kohe, siē janė: Miho (Mikel) Tivarasi i shekullit tė XIV’tė, Gjin Aleksi dhe Mark Nikollė Gega etj.

     Mbėshtetje pėr qėndrimet tona qė paraqiten gjatė gjithė kėtij punimi, se kishat dhe manastiret ortodokse u rindėrtuan ose mė mirė tė themi, u adaptuan me ndėrhyrje gjatė ri-ndėrtimeve pėr t’u transformuar nga stili katolik nė at ortodoks, siē  kuptohet nga shumica e rasteve tė sipėrtheksuara, do tė gjejmė edhe tek disa studiues serbė qė shquhen me punimet e tyre pėr kėto ēėshtje. Gj. Sljepēeviq, tregon se: nemanjidėt, sundimtar tė Rashkės nuk patėn  dije pėr ndėrtime as tė kishave e as tė manastireve, ata vetėm i shfrytėzuan objektet dhe kulturėn bizantine duke qenė njė herėt  kopjues dhe imitues tė tyre. Kjo, sipas autorit, tregohet edhe me  selit (rezidencat) e pėrkohshme tė mbretėrve tė tyre qė do tė lėvizin gjatė gjithė periudhės sė sundimit. Ata, nuk kishin njė vend (qendėr, qytet apo pallat) tė pėrhershėm. Shefi i katedrės pėr arkeologji mesjetare nė Beograd, Dr. Gj.Jankoviq, thekson se, sa ėshtė e ditur Kosova, Mali i Zi dhe Hercegovina janė territoret qė mė sė shumti kanė kisha qė shėrbenin nė vazhdimėsi qė prej njėmijė (1000) vjetėsh. Nga kėto, kemi objekte tė ndėrtuara qysh gjatė shek. tė VI’tė dhe tė VII’tė ose ato tė shek. tė IX’tė dhe tė XI’tė, siē janė edhe kisha nė Lipjan, Graēanicė dhe Zonja Prene (Ljevishka) nė Prizren. Akademiku, D.Bogdanoviq, tregon se, dy qytete bizantine  qė i okupoi Stefan Nemanja, Prizreni dhe Lipjani, qė aso kohe ishin qendra fetare. Kur arkimandriti Sava e organizoi kishėn autoqefale “rashkase”, at e ndan nė dhjetė (10) ipeshkvi, e nga ato tri(3) gjendeshin  nė territoret e sotme tė Kosovės. Zhvillimi i territorit tė sotėm tė Kosovės, sipas autorit, si “qendėr shpirtėrore” e popullit “serb” gjatė mesjetės mbėshtetet me pėrqendrimin  e madh tė kishave dhe manastireve. Ai vazhdon, deri sot nuk mund tė dihet se sa kisha kanė qenė ose janė ruajtur nga epoka para-nemanjide, sepse kėrkime, hulumtime sistematike si dhe arkeologjike nuk janė kryer, duke shtuar, numėr bukur i madh i kishave nemanjide (rashkase) sigurt se janė ngritur nė themelet e vjetėr tė tempujve bizantinė. Njohėsi i mirė i kėtyre ēėshtjeve, V. Markoviq, na tregon se, historia e kishave dhe manastireve ortodokse siē shkruhet dhe pėrshkruhet nga tradita dhe historiografia serbe, nuk lėnė tjetėr, veē tė kuptohet se, veprat-ndėrtimet e fundit, ato nemanjide, tė janė ngritur mbi llogarinė e tė parave. Kėshtu, nemanjidėve i pėrshkruhen shumė manastire, tė cilat janė shumė ma tė vjetra se koha e tyre. V. Markoviq, tregon edhe se, mbreti Millutini (1282-1321) nuk ndėrtoi asnjė manastir tė ri, ai vetėm i rindėrtoi manastiret e vjetra e tė lėna. Pėr kėtė, historiografia jonė e vjetėr dhe e re e paraqesin Millutinin si themelues-ndėrtues i shumė manastireve. Karakteristikė e kohės sė tij ėshtė se, Millutini rindėrtoi shumė manastire nė territoret qė okupoi nga Bizanti, mė shumė se sa nė territoret e vjetra “serbe”.  Historiani, St. Stanojeviq, thekson qė edhe para Stefan Nemanjės, nė kufijtė me Rashkėn kishte bukur shumė manastire dhe udhėheqės fetarė  dhe nuk fillon krejt me Nemanjėn, siē donė ta paraqesin historiografėt  tanė... Autori, V. Petkoviq, vjen nė pėrfundime se, fiset “serbe” (sllave, E. R.) qė nga ardhja dhe vendosja e tyre nė kėto territore (ballkanike) e deri nė shek. e XVIII’tė, shėnuan lėvizje tė mėdha. U ndėrtuan dhe rindėrtuan kisha e manastire e pėr ēka  “ nuk mundemi tė pohojmė e vėrtetojmė se kėto vepra janė ekskluzive serbe”.

     Nė kėtė drejtim, siē potencuam edhe mė sipėr, kemi tė bėjmė me propagandėn pseudoshkencore serbe e cila tenton qė territorin e Kosovės ta paraqet si “qendėr shpirtėrore tė popullit serb” gjatė mesjetės, qė sipas tyre, mbahet me numrin e madh tė konceptuar tė kishave serbe dhe manastireve nė kėtė territor. Duhet theksuar edhe tendencat e njė pjese tė madhe tė autorėve tė historiografisė serbe, qė tentojnė me tė dhėna tė argumentojnė se, selia e kishės ortodokse e Rashkės do tė bartet nė Pejė gjatė gjysmės sė shekullit tė XIII’tė, mė konkretisht kinse qė nė vitin 1253, nga Zhiēa, selia e arkipeshkvisė kalon nė Pejė. Mirėpo, nė kėtė drejtim duke iu referuar po tė dhėnave tė autorėve serbė, theksohet qė Peja tek nė decenien e fundit tė shekullit tė XIII’tė bėhet qendėr ose seli e arkipeshkvisė sė Rashkės. Sipas tyre, selia e arkipeshkopatės pas sulmeve mongole dhe djegies sė Zhiēės mė 1284 bartet nė Pejė. Sipas tė tjerėve, selia e kishės kalon nga Zhiēa nė Pejė tek nė decenien e fundit tė shekullit tė XIII’tė kur sulmohet nga tatarėt dhe kumanėt qė e plaēkitin dhe e djegin, tė cilėt i hakmerren Rashkės pėr njė sulm qė udhėhoqi ndaj tyre mbreti Millutin (V. Jankoviq). Po ashtu, edhe autorė tė tjerė mbėshtesin faktin se tek nė fund tė shekullit tė XIII’tė, pas pėsimit tė Zhiēės, Peja bėhet seli e re e arkipeshkopatės rashkase (V. Boshkoviq, S. Qirkoviq). Nė kėtė drejtim tendencat janė qė pjesėt e territorit tė Kosovės sė sotme, konkretisht treva e Drenicės paraqitet si “Drenica mali i dytė i shenjtė serb”. Lidhur me kėtė ėshtė interesant tė pėrmendim se, autori thekson qė nė shekullin e XIV’tė nė trevėn e Drenicės gjendeshin 13 manastire dhe 5 kisha (T.Vukanoviq). Po ky autor mė pas, duke theksuar se kinse me rezultatet e tija hulumtuese tė vendbanimeve, tė cilat “bazohen nė tė vėrtetėn shkencore” nxjerr pėrfundime se: nė trevėn e Drenicės sė sotme kanė ekzistuar gjithsej 9 manastire dhe 42 kisha, d.m.th. bie nė konfuzion nė librin e njėjtė. Po ashtu, vlen tė theksojmė propagandėn nacionaliste tė kishės ortodokse serbe qė gjithherė ishte veēuar dhe veēohet pėr kah falsifikimi dhe spekulimet lidhur me ēėshtjen nė fjalė. Sipas hartuesve tė librit “Memorandumi pėr Kosovė e Metohi” i botuar nga kisha ortodokse serbe, theksohet se: “Kosova e Metohija”, “Tokė e shenjtė” e “popullit serb”, pėr ne paraqet atė, qė pėr popullin “hebre paraqet Jerusalemi”. Pėr kėtė, mė sė miri dhe mė sė forti dėshmojnė mė se 1300 kisha dhe manastire qė gjenden atje. Po kėshtu edhe autorė tė tjerė mbėshtesin kėto qėndrime duke theksuar se: “Hapėsira e krahinės jugore tė Serbisė mbulohet me 1300 kisha dhe manastire me emrin zyrtar “Kosovo” (me Metohinė e cila qė nga viti 1968, me dėshirėn e shqiptarėve kosovarė hiqet nga zyrtariteti, dhe mė pastaj nga komunikimi politik ditor), qė nė gjuhėn serbe ėshtė simbolike, fjala mė me rėndėsi e cila pas emrit tė Zotit, emrit tė Shėn Savės (themeluesit tė kishės ortodokse serbe nė shekullin e XIII’tė), shėnon njėkohėsisht edhe identitetin kulturor e nacional tė tė gjithė popullit serb” (D. Bogdanoviq). Propaganda nė kėtė drejtim vazhdohet: “... nė territorin e Kosovė e Metohisė..., populli ortodoks serbė dhe kisha e saj kanė 1300 kisha e manastire nga shekulli i XII-tė deri nė atė tė XX’tė, tė punuara gjatė tetė shekujve...” (Novosti, Beograd, 2004). Po ashtu theksohet se sipas evidencave nė trevėn e Kosovės duhet tė ketė aty afėr 200 objekte tė ruajtura ose tė shkatėrruara, por nė tė vėrtetė ka mė shumė sikur tė numėroheshin dhe hulumtoheshin lokalitetet arkeologjike tė paidentifikuara (gėrmadhat e kishave). Sipas A. Urosheviq, gjendja e tė pamurit tė kėsaj treve (ėshtė fjala pėr Kosovėn) nė mesjetė flet pėr njė numėr tė madh gėrmadhash tė kishave, mbetje tė kishave tė vjetra dhe sipas tij, shenja tė tilla kishte pothuajse nė tė gjitha fshatrat, edhe serbe e shqiptare, ndėrsa nė disa fshatra janė edhe nga dy e mė shumė gėrmadha tė kishave (A.Urosheviq). Edhe D.Bogdanoviq, shprehet se, sipas hulumtimeve arkeologjike vėrtetohet se nė territorin e Kosovės ishin 1300 kisha e manastire e monumente tjera serbe.

     Tė dhėnat e tilla si mė lart, tė ndėrtuara dhe tė udhėhequra nga historiografia e edhe nga politika ditore e qeverisė serbe, pra, mundohen tė mbėshtesin konceptin mbi monumentet e kultit tė krishterė qė ekzistojnė nė Kosovė duke rritur numrin impozant qė shihet, pėr ēka dhe Kosova sipas tyre paraqet vlera tė “jashtėzakonshme”. Pėr tė sqaruar mė mirė ēėshtjen lidhur me ndėrtimin dhe rindėrtimin e objekteve fetare nė territorin e Kosovės nė periudhėn nemanjide, ofrojmė dhe tė dhėnat qė tregojnė se, mbreti Millutin (1282-1321) rindėrtoi afėr 30 manastire, nė mes tė cilave nė territorin e Kosovės vetėm tri, nė Prizren, Bajskė dhe Graēanicė. Mbreti Stefan Deēani (1321-1332) ndėrtoi vetėm Deēanin. Gjatė periudhės sė Dushanit u ndėrtua Manastiri i Shėn Arkangjelit (M. Kashanin, revista “Pravoslavlje”). Gjatė periudhės Osmane, burimeve qė dalin aso kohe, tė cilat i paraqesim nga  M.Kashanin, tregohet se, qė nga periudha e patrikut Makarije nė gjysmėn e shek. tė XVI’tė, u ngritėn nga gėrmadhat dhe u rishkruan-vizatuan pėrsėri me qindra kisha nė territoret e  sunduara nga Osmanėt (mendon nė Kosovė, Serbi  dhe Sanxhak). D. T. Batakoviq duke u thirrur nė burime osmane (regjistrat osmanė) tregon se gjatė shek. tė XV’tė dhe XVI’tė ekzistonin dhjetė deri katėrmbėdhjetė tempuj ortodoksė qė ishin aktiv. Udhėheqėsit e kishės ortodokse tė Pejės (1557-1766) duke u mbėshtetur nė traditėn mesjetare tė sundimtarėve nemanjid dhe shtetit tė Rashkės, tani me njė territor mė tė madh se i tyre, rindėrtuan kultet e vjetra dhe vendosėn edhe tė reja. U bė jetėsimi - funksionimi i kishave dhe manastireve, ku vetėm nė Kosovė u ndėrtuan njėzetė (20) kisha tė reja, ndėrsa shumė nga tė vjetrat u aftėsuan duke edhe u rishkruar-vizatuar (D. T. Batakoviq, R.Samargjiq, Gj.Sljepēeviq). Defterėt osmanė pėr Sanxhakun e Vushtrrisė - Prishtinės (njėsi administrativo-politike territoriale nė Perandorinė Osmane), tė viteve 1490-1491, 1525-1526, 1530-1531, 1544-1545 dhe 1561 tregojnė se ishin tė evidentuar 42 manastire dhe 11 kisha, ndėrsa nė at tė Prizrenit shėnohen 2 manastire dhe 15 kisha (D. Batakoviq). Do tė jetė interesante tė paraqesim  tė dhėnat qė na ofron episkopi Artemije (Radosavljeviq) i Prizrenit, i cili nė shkrimet e tija publikuar nė “Raspeto Kosovo”, kur flet pėr rrezikun dhe dėmet e kishave dhe manastireve qė gjinden nė Kosovė gjatė luftės sė vitit 1999, paraqet edhe regjistrin mbi njė numėr tė tyre. Nga ky regjistėr del tė jenė kisha dhe manastire tė ndėrtuara gjatė periudhave: nėntė tė shek. tė XIV’tė; nėntė tė shek. tė XV’tė dhe XVI’tė; pesė tė shek. tė XIX’tė dhe pesėdhjetė e tri (53) qė janė ndėrtuar nė shek. e XX’tė. Kėto tė dhėna nga ky regjistėr i paraqitėm me qėllim qė tė tregojmė se njė numėr i kishave janė tė periudhės Osmane e ēka ėshtė ma me rėndėsi, kėtu qartė shihen se pesėdhjetė e tri (53) kisha janė tė evidentuara qė janė ndėrtuar nė shek. e XX’tė. Kėtu, shohim qė kishat e shekullit tė XX’tė, janė kisha thjesht “politike”. Kėto kisha politike do tė ndėrtohen nga Serbia me qėllimin pėr tė arsyetuar para botės se, Kosova ėshtė “tokė e tyre”. Por gjithė bota tani e dinė se,  Kosova u pushtua nga Serbia  nė vitin 1912-1913 dhe Serbisė ju qel rruga pėr ndėrtimin e numrit kaq tė madh tė kishave  gjithnjė deri nė vitin 1999, kur Kosova do tė jetė jashtė saj.

     Pėr tė vėrtetuar se me tė vėrtetė qėllimet, qėndrimet dhe tė dhėnat e historiografisė serbe, janė pretenduese, qėllim-kėqija e nacionaliste, tregon numri i madh e i pa argumentuar i paraqitur pėr monumentet e krishtera ortodokse - kishave dhe manastireve qė kinse kanė ekzistuar nė Kosovė, qė sipas tyre sillen prej 1300  e herė-herė deri nė 1500 objekte. Pėr kėtė mendojmė sigurt se, nuk ka as burime historike e as studime qė mbėshteten nė fakte, se kishte aq shumė kisha nė kėtė trevė aso kohe e as sot, pėrveē konstruksioneve me prapavijė politike. Pėr kėtė, lirisht vijmė nė pėrfundime se, shkrimet e tilla janė falsifikim i qindpėrqindtė i realitetit historik e shkencor.

     Pėr fund, si bazė tė fortė e argumentuese e gjithė qėndrimeve tona tė paraqitura nė kėtė punim, ofrojmė dėshmitė mbi gjendjen reale tė monumenteve tė trashėgimisė kulturore, qė tregojnė saktėsisht se sa ėshtė numri i  kishave dhe manastireve tė krishtera nė Kosovė qė karakterizohen nė radhėn e monumenteve kulturore’historike. Po paraqesim tė dhėnat e sakta qė ruhen nė dokumentacionin e Entit Krahinor pėr Mbrojtjen e Monumenteve tė Kulturės, Prishtinė, tė vitit 1990 (sot, Instituti i  Kosovės pėr Mbrojtjen e Monumenteve tė Kulturės). Tė dhėnat nga arkiva e kėtij institucioni, na tregojnė dhe vėrtetojnė qė: nė territorin e Kosovės sot,  janė tė evidentuara 183 objekte (tė tipave dhe gjinive tė ndryshme), kisha tė krishtera, kryesisht ortodokse, prej tė cilave 126 sosh kanė tretman monumenti, ndėrsa 57 objekte janė vetėm tė evidentuara (tė dhėnat marrė nga Dr. Fejaz Dranēolli). Objektet nė fjalė janė tė regjistruara nė regjistrin qendror tė monumenteve nė kėtė institucion dhe nga kėto monumente, mund tė themi se, njė numėr i tyre i takojnė stilit bizantino-kosovar, posbizantin si dhe tė karakterit lokal (F. Dranēolli).

     Kėto tė dhėna tė fundit i theksuam me qėllim, sepse tregojnė se treva e Kosovės gjatė mesjetės e mė vonė, nuk ishte epiqendra e veprimtarisė sė kishės ortodokse tė Rashkės - “Serbisė” siē pretendohet nga historiografia serbe, ēėshtje qė dėshmohet nga tė dhėnat e sipėrpėrmendura. Si pėrfundim, theksojmė se, kultura materiale e arbėrve gjatė mesjetės e mė pas shqiptarėve nė territoret e Kosovės ishte pre e sundimeve tė huaja, nė rastin tonė atij mė ekstrem - tė Rashkės gjatė mesjetės. Theksuam se, nė Kosovė gjatė kohės kanė bashkėjetuar shumė monumente tė kultit, si katolike, ortodokse qė shėrbenin aso kohe si pėr arbėrit-shqiptarėt ashtu edhe pėr popullatėn tjetėr qė asokohe dhe sot jeton nė kėtė vend. Nga tė dhėnat qė theksuam shihet se kisha ortodokse rashkase - “serbe”, pėrvetėsoi shumė nga kėto monumente tė kulturės, kisha e manastire vendėse iliro-arbėrore ku ndėrtoi dhe rindėrtoi mbi to, siē u pa sidomos gjatė shekullit tė XIV’tė, kisha tė quajtura mė vonė tė veta, duke i shndėrruar ato nė kisha ortodokse. Kėtej kultura materiale e Kosovės ndėr shekuj u shkatėrrua, u plaēkit duke vazhduar me tendencat (qė nuk ndalėn as nė ditėt e sotme) pėr t’u pėrvetėsuar nė forma tė ndryshme siē i paraqitėm. Kėto qėndrime i paraqesim, me qėllim tė tregojmė se, Serbia dhe historiografia e saj pothuajse pa pėrjashtime, pretendon edhe sot tė qėndrojė me kėto parime: qė Kosova ėshtė “Djep i serbizimit”, “Tokė e shenjtė serbe”, “selia e kishės ortodokse serbe” dhe qėndrime tė tjera antishkencore e jo humane, qė sipas argumenteve shkencore nuk qėndrojnė, e pėr mė tepėr lėnė pasoja tė dėmshme nė raportet e sė ardhmes ndėrmjet popujve. Sot numri i objekteve sakrale mesjetare, tė kishave katolike, bizantine e ortodokse paraqesin gjurmė tė kulturės materiale tė dikurshme qė e karakterizojnė kulturėn materiale tė popullit tė Kosovės e mė gjerė. 

     Duke i hedhur poshtė qėndrimet dhe tendencat qė paraqiten prej historiografisė serbe, nga tė dhėnat e sipėrshėnuara, sot mund tė themi se, nė Kosovė kemi monumente tė kultit tė krishterė qė janė ndėrtuar nėpėr kohė qė nga antika e deri mė sot, dhe jo vetėm ato tė krishtera, katolike e ortodokse tė mesjetės, por edhe duke vazhduar me monumentet kulturore islame qė sot i kemi njė numėr tė madh tė tyre, sot i trajtojmė pėr trashėgimi tė kulturės vendėse dhe ato i takojnė popullit dhe qytetarėve qė jetojnė dhe veprojnė nė Kosovė, pa bėrė dallime tė trashėgimisė kulturore nė asnjė aspekt. Nė kėtė drejtim do tė shtojmė edhe mendimin se, ėshtė obligim shoqėror, intelektual, institucional e shtetėror, qė monumentet e trashėgimisė kulturore, ēfarėdo qofshin ato, tė mbrohen, konservohen, restaurohen etj., tė mbahen nė jetė, sepse i takojnė kulturės materiale dhe shpirtėrore tė njerėzimit, nė rastin tonė popullatės vendėse tė Kosovės dhe kulturės universale botėrore.

     Pėr fund, kishte me qenė mirė t’i tregojmė edhe historishkruesve serbė, ēėshtje pėr tė cilėn jam i bindur qė e dinė por nuk e theksojnė dhe shkruajnė, se, tė dhėnat historike dėshmojnė qė iliro’arbėrit’shqiptarėt, gjatė historisė jetuan dhe vepruan nė kėto treva dhe mė gjerė qė nga kohėt e vjetra, dhe mundėn tė mbijetonin pushtuesit dhe sunduesit e ndryshėm, si ata romakė, bizantinė, sllavė, osmanė dhe serbė deri nė kohėn  e sotme. Gjatė kėsaj  kohe, dėshmohet se, mbijetoi dhe njė pjesė e monumenteve tė trashėgimisė kulturore’historike e tyre (duke pėrfshirė nė kėtė kuadėr edhe, kishat e krishtera, kishat dhe manastiret ortodokse si dhe objektet e kulturės islame - xhamitė, teqetė etj.) tė cilat qenė ndėrtuar nėpėr kohė e qė njė pjesė mbijetuan deri mė  sot. Po kėta, iliro’arbėrit’shqiptarėt, gjatė kohės, kanė pranuar kulturėn fetare tė besimit tė krishterė mė se dhjetė shekuj (prej shek.tė I’rė deri nė shek. e X’tė). Mė pas, ata do tė gjinden pjesėrisht edhe nėn ndikimin e krishterė ortodoks bizantin  pėr afro tre shekuj (shek. i X’tė dhe i XIII’tė), afėr dy shekuj nėn trysninė e kishės ortodokse sllave’rashkase (XIII’tė e XIV’tė) e qė vazhdon me pranimin e fesė islame qė nga (shek. i XV’tė dhe i XIX’tė). Gjatė kėtyre shekujve rrugėtimi, populli shqiptar pėrqafoi tri konfesione si, atė  katolike, ortodokse dhe islame. Konfesionet qė bashkėjetuan tek populli shqiptar e qė i besojnė dhe sot, i bėjnė qė edhe monumentet fetare tė trashėguara gjatė historisė t’i respektojnė, mirėmbajnė dhe vlerėsojnė si pjesė e pa ndarė e kulturės sė tyre.

* ) Autori ėshtė Koordinator Shkencor nė Institutin Arkeologjik tė Kosovės.