Nė dyzet vjetorin e vdekjes sė prijėsit dhe patriotit tė Malėsisė sė

Karadakut Mulla Nuredin Maxhera

 

Mulla Nuredin Maxhera

Figurė e ndritshme e kombit

dhe e fesė

 

”Nėse ma thyeni kokėn, do tė mė shpallni hero dhe shehit, e unė nuk e kam atė meritė para popullit tim qė tė shpallem i tillė, pėr arsye se kam punuar pak pėr ta”-  i thotė Mulla Nuredini,  inspektorit tė lartė tė UDB’sė nė burgun e  Vranjės.

 

Shkruan: Fehmi Ramadani - 22. 05. 2009

_________________________________

 

     Mulla Nuredin Maxhera u lind mė 1902 nė fshatin Maxhere tė Malėsisė sė Karadakut tė Preshevės. Ai rrjedh nga njė familje, e cila gjithherė vepronte nė dobi tė ēėshtjes kombėtare. Qysh si fėmijė shquhej pėr nga zgjuarsia dhe urtėsia, kėshtu duke i parė kėto tipare, babai i tij Xhemaili e dėrgoi nė shkollė. Shkollėn fillore e kreu nė Preshevė, kurse shkollėn e mesme tė medresesė nė Gjilan, dhe atė me sukses tė shkėlqyeshėm.

     Pas kryerjes sė medresesė kthehet nė vendlindje dhe emėrohet imam pėr fshatrat e Karadakut tė Preshevės dhe Gjilanit, si Sllubicė, Gare, Maxhere, Bukoc, Gosponicė etj. Ndėrkaq, shėrbimin fetar e kryente me njė ndėrgjegje tė lartė, por ishte edhe njė atdhetar i devotshėm. Shpesh ndodhte qė nė xhami vajzi i tij tė pėrqėndrohej pėr atdheun, pėr nevojėn e mobilizimit tė “xhematit” nė frymėn e drejtė kombėtare, pėr luftėn kundėr okupatorėve tė ndryshėm, por edhe luftėn kundėr tradhtarėve, spiunėve, intrigantėve, kotllukēinjve, ryshfetēinjve, puthadorėve dhe tė gjithė tė tjerėve qė punonin kundėr interesave tė popullit shqiptar.

     Popullit u shpjegonte drejt ēėshtjen e pazgjidhur kombėtare dhe njėherėsh, ata i frymėzonte  nė rrugė tė drejtė. Pėr kėtė qėllim, ai nė kėtė anė pėrhapte frymėn patriotike, gjithnjė duke rreshtuar rreth veti burra dhe trima tė kėsaj ane. Gjithmonė i merrte pėr shembull tė mirė trimat, si Idriz Seferi, Abdulla Krashnica, Ramiz Cėrnica etj, tė cilėt njiheshin nė popull. Vepronte e punonte sė bashku me popullin kundėr zaptuesve tė huaj dhe hyzmeqarėve tė tyre, si gjatė LNĒ-sė dhe pas saj. Kėshtu, hoxhės i doli zėri nė tėrė Malėsinė e Karadakut, si patriot i shquar e prijės fetar i mirė. Andaj, edhe populli i kėsaj ane e donte dhe e ēmonte shumė.

     Hoxhė Maxhera ishte njė burrė shtatmesėm, me njė mjekėrr tė thinjur, por tė rregulluar me pedanteri. Ndėrsa, karakteristikė e tij ishte trimėria dhe ēdo herė kur binte nė sprova  tė ndryshme dinte t’u shmangej me njė dinjitet tė lartė. Nga karakteri shquhej si zemėrgjerė, i qetė, i urtė e gojėmbėl. Tiparet e tij prej burri, nė masė tė madhe ndikuan qė ai tė respektohet nga bashkėvendėsit e vet. Ai pėr asnjė moment nuk pushonte nga veprimtaria e tij atdhedashėse edhe kur nganjėherė i shkaktoheshin telashe, mosmarrėv- eshje dhe ngatėrresa ndėrmjet bashkėkombėsve. I gjykonte pa kompromis tė gjitha mosmarrėveshjet nė mes bashkėkombėsve tė tij. Ai ishe i vetėdijshėm se kėto punė ēojnė ujė vetėm nė mullirin e armikut. Pėr kėtė, ai ishte zgjedhur si Kryeplak i Kėshillit tė Pajtimit tė Gjaqeve nė Malėsinė e Karadakut.

 

Shpėrngulja nė Pėrlepnicė tė Gjilanit

 

     Lufta Nacional Ēlirimtare, e cila u zhvillua krijoi rrethana tė reja pėr popullatėn e kėsaj treve. Presheva me rrethinė, pėrsėri mbeti nėn tutelėn okupuese. Fshati Maxhere, si dhe tėrė zona e Karadakut, mbetėn nėn okupimin bullgar. Duke qenė gjithnjė i kėrcėnuar pėr likuidim dhe shfarosje nga okupatorėt sllavė, ai me tėrė familjen detyrohen ta braktisin vendlindjen dhe tė shpėrngulet nė Anamoravė tė Gjilanit, pikėrisht nė fshatin Pėrlepnicė, i cili nė atė kohė i takonte Shqipėrisė. Ai kėtu qėndroi plot tri vjet. Mirėpo, aktivitetin i tij patriotik pėr asnjė moment nuk e ndali. Me njė urti tė madhe, krijoi dhe ofroi rreth vetes miq, dashamirė e patriotė tė shumtė tė kėsaj ane. Kishte miqėsi tė ngushtė me patriotin e shquar Zeqė Vėrbanin nga fshati Vėrban i Vitisė, i cili gjatė njė pėrleshje tė armatosur me fashistėt italian kishte rėnė heroikisht. Veten e kishte shpaguar me vrasjen e njė oficeri tė lartė italian dhe plagosjen e disa tė tjerėve. Gjithashtu, Hoxhė Maxhera kishte  miqėsi tė mirė edhe me patriotėt tjerė, si Ramiz Cėrnicėn, Feriz Llashticėn, Ymer Kelmendin, Elmaz Budrikėn, etj.

 

Nė Uglar plagoset rėndė nga bullgarėt

 

     Hoxhė Maxhera, aktivitetin e tij patriotik e vazhdonte pa ndėrprerė, edhe pėrkundėr vėshtirėsive dhe halleve me tė cilat ballafaqohej gjatė kėsaj kohe. Vepronte si prijės fetar dhe atdhetar i shquar. Vlen tė pėrmendet njė rast, ku derisa vepronte nė fshatin Uglar, gjatė njė pėrleshjeje  tė armatosur me bullgarė, hoxha plagoset rėndė, ndėrsa miku dhe shoku i tij i ngushtė, Elmaz Budrika vritet nė vend. Edhe pse ishte plagosur rėndė, angazhimi i tij patriotik aspak nuk u ndėrpre. Ndodhte qė shpesh tė kalonte kufirin, tė cilin e kishin vėnė bullgarėt nė Moravė, dhe tė shkonte nė Preshevė e nė fshatrat e Malėsisė sė Karadakut ku kishte shėrbyer mė shumė se 30 vjet. Ai ēdo herė qė shkonte atje popullit i jepte kėshilla dhe e mėsonte se si tė veprojnė kundėr pushtuesve tė huaj. Njėherėsh, e kishte zakon tė takohej  dhe tė mbante kontakte tė rregullta me patriotė tė shquar tė Preshevės e mė gjerė. Shpesh takohej me Abdulla Krashnicėn, Ali Aliun, etj, tė cilėt asokohe udhėhiqnin Luftėn Nacional Ēlirimtare. Me ta gjithmonė mbante kontakte e kėshillohej, si dhe merrte udhėzime tė duhura pėr aktivitet tė mėtejmė. Duhet theksuar se shtėpia e tij nė fshatin Maxhere ishe shndėrruar nė ēerdhe tė patriotėve dhe atdhetarėve tė asaj ane. Edhe pse puna e tij me popull ishte vėshtirėsuar shumė, pėr shkak se okupatorėt silleshin gjithkund nėpėr kėto fshatra, mirėpo ai gjente forma e mėnyra tė ndryshme qė t’u tregonte njerėzve luftėn e drejtė tė popullit shqiptar pėr ēlirim nga zgjedha e huaj.

     Por, pas pėrfundimit tė luftės dhe largimit tė okupatorėve bullgarė, italianė e tė tjerė nga kėto troje shqiptare, synimi pėr vetėvendosjen e popullit shqiptar nuk ishte realizuar, sepse lufta e shqiptarėve kundėr fashizmit ishte tradhtuar nga tė ashtuquajturit “komunistė jugosllavė”. Kėshtu Hoxhė Maxhera, duke parė se komunistėt kishin tradhtuar idealet e tyre pėr vetėvendosjen e popullit shqiptar, ai nuk u dorėzua, por vazhdoi  aktivitetin e tij kundėr tradhtarėve tė popullit shqiptar. Organizonte takime tė fshehta nėpėr oda dhe u shpjegonte drejt popullit, se ėshtė i tradhtuar gjatė kėsaj lufte, dhe se nuk u realizuan pėrpjekjet e tyre kombėtare.

     Ishte tepėr i mllefosur pėr tradhtinė e vendimeve tė Konferencės sė Bujanit, qė pėr shqiptarėt ato konsideroheshin si vendimtare pėr luftėn e zhvilluar ndaj okupatorėve. Ky patriot kurrė nuk u pajtua me pushtetin e instaluar nga shqiptaro folėsit komunistė, dhe atė e quante okupues. Edhe njėherė vendlindja e tij mbeti nėn sundimin serb.

 

Inkuadrimi nė ORBSH-sė

 

     Me qė, pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, populli shqiptar mbet nėn thundrėn sllavo-komuniste, ai thellė i pėrjetonte vuajtjet e kėtij populli. Por, asnjėherė nuk ndenji indiferent ndaj ngjarjeve qė pėrjetonte ky popull nė kurriz tė vetin. Sė shpejti bie nė kontakt me miq dhe patriot shqiptarė.

     Pa hezituar fare anėtarėsohet nė njė organizatė revolucionare pėr bashkimin e trojeve shqiptare me mėmėn Shqipėri. Kėtė organizatė e kishin formuar nė vitin 1960 patriotėt dhe intelektualėt e shquar Kadri Halimi, Ali Aliu dhe Ramadan Hoxha. Me plotė dėshirė pranon tė aktivizohet dhe merr pėrsipėr organizimin e grupeve nė rajonin e Karadakut. Kėshtu u bė njėri ndėr veprimtarėt mė tė mirė tė kėsaj organizate. Veprimtaria e tij kishte hasur nė pėrkrahje tė popullit tė kėsaj ane dhe ishte shumė afėr qėllimit, qė tė organizonte popullin pėr mbrojtje dhe vetorganizim. Mirėpo, pushteti okupues sllavo-komunist, duke e hetuar rrezikun qė i kanosej nga kjo organizatė, u ra nė gjurmė dhe me policė e agjentė tė shumtė, organizuan arrestimin e tij.

     Organizatorėt e kėsaj organizate zbulohen, ndėrsa Hoxha arrestohet nga xhandarėt dhe njerėzit e UDB-ės. Vlen tė theksohet se kur u bė arrestimi i tij nė mėngjesin e hershėm, ai kishte qėlluar nė gjumė. Njėri prej inspektorėve tė UDB-ės i kishte bėrtitur ”Zgjohu Hoxhė se ti po fle ditėn pėr tė punuar natėn kundėr Serbisė”. Ndėrsa, Hoxha ia ktheu se ėshtė duke punuar natė e ditė kundėr robėruesve tė popullit tė tij. Kėshtu, ai arrestohet dhe dėrgohet nė burgun hetues tė Vranjės. Nė burg qėndroi, siē i ka hije njė burri dhe patrioti tė shquar. Gjatė hetimeve, asnjėherė nuk ra nė kurthet e UDB-shėve dhe gjakpirėsve tė popullit shqiptarė. Qėndroi burrėrisht pa e zbuluar dhe rėnduar asnjė bashkėpunėtorė. E nxorėn para Gjykatės sė Vranjės vetė tė tetin.

Pos Hoxhės, tė akuzuar ishin edhe

·       Ali Xhelili nga fshati Ilincė,

·       Fevzi Aliu nga Presheva,

·       Tefik Haxhia nga fshati Gerajt,

·       Zahir Sakipi nga Golemidoli,

·       Nuredin Aliu nga Presheva,

·       Jetish Jetishi nga Depca dhe

·       Hetė Ajdini nga fshati Sefer i komunės sė Preshevės.

Tė gjithė kėta kishin vepruar veēmas pa pasur lidhje me te.

     Gjykatorja ishte mbushur plot me miq dhe dashamirė tė Hoxhės qė kishin ardhur pėr tė pėrcjellė se si po zhvillohej gjykimi. Ai qėndronte krenar dhe sypatrembur para trupit gjykues dhe inspektorėve tė UDB-ės, tė cilėt kishin ardhur pėr tė parė se kush po e pėrcjell gjykimin nga miqtė e tij. Pas katėr-pesė ditė gjykimi, ai do tė shpallet fajtor dhe do tė dėnohet me tetė vjet burgim tė rėndė sė bashku me shokėt e tij.

     Pasi mori fund gjykimi, kryetari i trupit gjykues e pyeti se a ėshtė i kėnaqur me gjykimin. Ky iu pėrgjigj: ”Mė vjen keq qė nuk kam mundur tė punoj mė shumė”. Nė tė kthyer nga gjykata, i lidhur nė pranga, sė bashku me shokėt e tij duke e sjell nė Burgun e Qarkut tė Vranjės, aty e priste inspektori i lartė i UDB-ės, duke i thėnė:

-          ”Ti shumė keq sillesh nė gjykatore, por ne mund ta thyejmė kokėn tėnde”.

-          Ky, pa u hamendur, iu drejtua inspektorit: ”Nėse ma thyeni kokėn, do tė mė shpallni hero dhe shehit, e unė nuk e kam atė meritė para popullit tim qė tė shpallem i tillė, pėr arsye se kam punuar pak pėr ta”. Inspektori uli kokėn dhe i tėrbuar u largua nga ai duke sharė dhe ofenduar.

     Hoxhė Maxhera, pas njė torturimi tė madh nė burg nga UDB-ashėt serb kishte marrė njė sėmundje tė rėndė dhe me tė liruar nga burgu kjo sėmundje kishte marrė hov dhe pas njė kohe tė shkurtėr, nė qershor tė vitit 1969 vdes nė fshatin e tij Maxhere, aty ku kishte dashur tė pushonte pėrgjithmonė. Nė varrin e tij gjendet lapidari i ngritur nė shenjė pėrkujtimi pėr jetėn dhe veprėn e tij.

 

Si e la duhanin?

 

     Njė ditė djali i tij Hamdiu kishte shkuar pėr ta vizituar nė burg dhe i kishte dėrguar ushqim e cigare me shkrepės. Njė gardian, i cili ia dorėzoi pakon me cigare, por jo edhe shkrepėsen me qėllim qė ta detyrojė ta kėrkojė pėr ta ndezur cigaren. Hoxha i tha gardianit:

-          “Ti nuk ma dhe shkrepėsen qė ma solli djali”.

-          Gardiani me njė zė tė lartė iu ngėrmua ” Ti je bandit dhe duhesh tė pėrkulesh para meje pėr ta marrė shkrepėsen”,

-          kurse Hoxha ia ktheu: ”Unė jam bandit pėr ju, por krenar pėr vete dhe pėr popullin tim dhe para teje kurrė nuk do tė pėrkulem”. Nė atė moment, ai grisi  cigaret dhe i hodhi nė tokė para kėmbėve tė gardianit. Prej atij momenti e deri nė vdekje kurrė mė nuk e ndezi cigaren.

 

Tradhtinė e gjykon Zoti

 

     Nė fillim tė gjykimit, kryetari i trupit gjykues, iu drejtua Hoxhės me njė pyetje provokuese:

-          ”Hoxhė thuaje tė vėrtetėn se a shkruan nė Kur’an se Zoti ėshtė njė, e pushteti i dyti, dhe ai qė ēon dorė kundėr pushtetit ėshtė i pabesė”.

-          Hoxha u pėrgjigj: ”Po, por kundėr cilit pushtet se; sikur tė kisha ngritur dorė kundėr pushtetit tim, pushtetit tė popullit shqiptar, do tė mė gjykonte Zoti dhe populli, porse unė veprova kundėr pushtetit tė huaj, atij jugosllav dhe Zoti e populli kanė pėr tė mė nderuar”. Kėshtu iu pėrgjigj hoxha gjykatėsit serb, duke qėndruar krenar dhe sypatrembur.

 

Fehmi Ramadani: Sipas Planit tė Ahtisarit demokracia nė Kosovė...