Pėrmasat e njė figure tė anatemuar!

 

AHMET  KORONICA NĖ MES TĖ HARRESĖS DHE

SEMANTIKĖS HOMERIKE

 

Shkruan: Mr. Kadrush RADOGOSHI -  Prishtinė, 25. 01. 2009

________________________

 

Hyrje

 

       Dega e Lidhjes sė Prizrenit nė Gjakovė u krijua e para dhe ishte mė e fuqishmja. Roli i saj nė ngjarjet e kėsaj periudhe ishte vendimtar. Ajo dha figurat mė tė shquara tė Lidhjes Shqiptare: Sulejman Vokshin, komandant i pėrgjithshėm, Mic Sokolin, Ali Ibrėn, Binak Alinė, prijės tė shquar nė luftėrat e Lidhjes kundėr  pushtetit perandorak turk. Nė mesin e kėtyre figurave tė mėdha tė historisė sonė kombėtare shquhet ajo e Ahmet  Koronicės. Duhej tė ishim bij tė injorancės, pėr tė mos parė pėrmasat e mėdha tė kėsaj figure historike, prandaj para nesh  dalin dy pyetje.

·       E para: a e ka kryer punėn e vet nė tėrėsi historiografia jonė?

·       E dyta: a ėshtė shndėrruar nė figurė kulturore e nė kėtė kontekst edhe letrare,figura e madhe historike?

Pėrgjigjja ėshtė shumė e shkurt, e ndėrtuar vetėm nga njė ndajfolje mohimi, qė pėrbėhet prej vetėm dy tingujve: Jo!

       Pėr aq sa historiografia dhe kultura nuk e kanė kryer punėn e tyre, pėr aq harresa e ka fituar luftėn me kujtesėn tonė historike e kulturore. Kjo harresė e jona, tanimė proverbiale, rrėnjėt e sė cilės jemi tė prirur t’i kėrkojmė vetėm nė rrafshin e hapėsirės objektive, ka bukur shumė rrėnjė nė faktorėt subjektivė shqiptarė. Mburrja me kulturėn orale tė shumtėn e rasteve ka shėrbyer si perde e harresės pėr ngjarje e figura historike. Figurės sė madhe tė Lidhjes nė Gjakovė Ahmet Koronicės iu bė edhe njė padrejtėsi e madhe nė vitin 1978, kur me rastin e kremtimit tė 100 vjetorit u ngritėn shtatoret e udhėheqėsve tė tjerė tė Lidhjes po jo edhe atij. Ai u la nė harresė. Motivi nuk u shpjegua gjer tani. Ai ėshtė i turpshėm e kriminal. Kėshilli pėr kremtim i pėrbėrė  edhe nga individė me ndėrgjegje tė rėnduar nga veprime antikombėtare nė tė kaluarėn u mundua t’i fsheh gjurmėt e krimit tė bėrė nga ata apo nga shokėt e tyre pas Luftės sė Dytė Botėrore, tė cilėt Ahmet Koronicėn e Ri, nipin e Ahmet Koronicės sė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, e patėn vrarė si nacionalist shqiptar.

 

Pėrballė dokumenteve  historike

 

       Nė gusht tė vitit 1878 u dėrgua nė Kosovė nga Porta e Lartė Mehmet Ali Pashė Maxhari pėr t’i detyruar udhėheqėsit e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, qė tė pajtoheshin me vendimet e Kongresit tė Berlinit dhe t’ia lėshonin Malit tė Zi krahinat shqiptare tė Plavės e Gucisė. Fillimisht ai u ndal nė Prizren, ku luftėtarėt e Lidhjes ia vranė telegrafistin, prandaj u nis pėr nė Gjakovė, ku arriti mė 3 shtator dhe u vendos nė sarajet e Abdullah Pashė Drenit. Pėr kėtė ngjarje dhe ato qė e pasuan flet artikulli “Vrasja e Mehmet Ali Pashės” , i botuar nė gazetėn e De Radės  “Fiamuri i Arbėrit” ( Corigliano Calabro,nr.1, 20 korrik 1883 ), i botuar si artikull i redaksisė. Ndėr tė tjera nė artikull rrėfehet: “Udha ishte zėnė gjithkah me pushkatarė tė Gjakovės e tė katundeve, qė ishin tė shpėrndarė tuba-tuba.

       (......) Lumi Pėrroni, qė shkonte pėr nė mes tė Gjakovės, lagte ndėrtesėn tek rrinin Pashallarėt. Kur ata hynė, gjetėn nė kuvend me Pashėn tė Zotin e shtėpisė, Kadinė ( Ahmet K.R.) Koronicėn, Bajram Agėn (i pari i Gashit  K.R.), Sulejman Agėn  (Vokshin K.R.), Shaqir Agėn (Currin K.R.) e tė tjerė bujarė, tė cilėt ishin tė gjithė krerė tė Lidhjes (......)Por pasi buarėn fjalėt mė kot ( pėr largimin e Mehmet Ali  Pashė Maxharit nga Gjakova dhe kthimin e tij prapa prej nga kishte ardhur K.R.), shumica u ngrenė e duallėn (.....) Tė enjten, mbas orės pesė filloi lufta e tmerrshme, qė zgjati deri nė orėn njėmbėdhjetė (...)

       Nė orėn njėmbėdhjetė, ata qė ishin pėrjashta (luftėtarėt e Lidhjes tė prirė nga  Sulejman Vokshi e Ahmet Koronica K.R.) hynė brenda, hodhėn zjarrin dhe vranė Abdullah Pashėn (Drenin K.R.) e i dogjėn gjithė sarajet (.......) kurse kufomėn ia hodhėn nga dritarja nė udhė (Mehmet Ali Pashė Maxharit K.R.)”.

Ky artikull dėshmon se njeriu kryesor i Lidhjes nė Gjakovė ishte Ahmet Koronica sė bashku me Sulejman Vokshin,tė cilėt e udhėhoqėn luftėn treditore ( 3-6 shtator 1878) kundėr Maxhar Pashės dhe strehuesit tė tij Abdullah Pashė Drenit.

       Nė njė dokument anglez ( telegram i Kontit anglez Andressay dėrguar Kontit Deym i shkruar mė 15 shtator 1878, sipas autorit Skėnder Rizaj:”Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė dokumente angleze,f.118-119) lidhur me vrasjen e Ali Pashė Maxharrit ndėr tė tjera thuhet: “Nga tė gjitha anėt na u pėrmendėn njerėzit e njėjtė si udhėheqės dhe autorė tė trazirave nė Shqipėri dhe si nxitės tė vrasjes sė Mehmet Aliut.Kėta njerėz janė udhėheqės shqiptarė si Ahmet Koronica, Iljaz Pasha, Hasan Pasha, Dervish Beu etj.”.

       Edhe nė kėtė dokument tė cituar mė lartė emri i Ahmet Koronicės ėshtė i pari nė radhorin e organizatorėve tė vrasjes sė Mehmet Ali Pashė Maxharrit. Kėtė fakt e vėrteton  edhe njė dokument tjetėr anglez i kėsaj periudhe nė tė cilin nė mes tjerash thuhet: “Nė mes tyre ishte edhe Koronica,i pėrmendur mė parė, i cili ishte shkaktar i vdekjes sė Mehmet  Ali Pashės. M’u dha rasti ta takoj. (.....) ... kėtu ėshtė njė nga vrasėsit kryesor” ( Informatė e togerit Roos tė Blandensburgut dėrguar majorit Wilson,R.E. sipas autorit Skėnder Rizaj: “Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė dokumentet angleze”, f.140-141).

       Nė dokumentin osman “Relacion me vendimin e Gjykatės Ushtarake tė Prizrenit mbi dėnimin me vdekje tė Sulejman Vokshit dhe me burgim tė pėrjetshėm tė Ahmet Gjakovės” tė datės 1 tetor 1885 ( “Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė dokumentet osmane 1878-1881”, botim i ASHSH, Tiranė, l978, pėrgatitur nga Kristaq Prifti) na e thot mendja se pas  mbiemrit Gjakova fshihet mbiemri  Koronica,sepse pėrmasat e kėsaj figure janė po aq  tė mėdha sa ato tė Sulejman Vokshit. Mjafton tė citojmė tri paragrafe tė shkurta nga ky dokument,pėr t’u bindur se me siguri ėshtė fjala pėr Ahmet Koronicėn.

       Paragrafi i parė: ,,Nė pjesėn shpjeguese nė krye tė sė cilės ėshtė emri i Ahmet bej Gjakovės, shė-nohet se beu i sipėrshėnuar ( Ahmet Koronica K.R. ) ėshtė njė nga ngatėrrestarėt mė tė kėqij, se ka nxitur krerėt e Kazasė kundėr qeverisė dhe ushtarėve perandorakė, se edhe vetė, personalisht, ka guxuar t’u vėnė pushkėn komandantėve dhe ushtarėve perando-rakė; pėr kėtė arsye ėshtė e domosdoshme qė ai tė largohet nė vende tė largėta prej nga tė mos mundet tė kthehet mė” (f.265).

Paragrafi i  dytė: “Ėshtė e nevojshme gjithashtu qė tė caktohet dhe tė vendoset sa mė shpejt dėnimi i Ahmet bej Gjakovės,qė ka qenė bashkė-punėtori mė i ngushtė i Sulejman Vokshit nė veprimtarinė e tij antishtetėrore e tė mallkuar. Ekzis-tenca  fizike e tyre nė kėto vende do tė minonte vetė qetėsinė (publike)” (f.266).

       Paragrafi i tretė: “Ahmet bej Gjakova qė ka qenė bashkėpunėtor i tė sipėrshėnuarit Sulejman Vokshi nė tė gjitha qėndrimet e veprimet e tij tė mallkuara,nėn drejtimin e tij ka marrė pjesė nė tė gjitha veprimet e aktet e tij si dhe nė komitetet antiqeveritare. Ai i ka kthyer pushkėn nė zyrėn qeveritare tė Gjakovės (tė hyqymetit), ish-komanda-ntit tė vendit tė Gjakovės, kolonelit tė nderuar Haxhi Ahmet beut. Ka shitur njė ēiflig tė vetin dhe me tė hollat qė ka marrė prej tij ka mbajtur me bukė pėr njė kohė tė gjatė qindra rebelė nė shtėpinė e vet (.....)” ( f.268 ).

 

Letrarizimi i figurės historike

 

         Nė letėrsinė shqipe ėshtė trajtuar shumė pak figura historike e Ahmet Koronicės, ndėrsa pėr artet tjera shqiptare kjo figurė mbeti nė harresė. Figurėn e Ahmet Koronicės, me sa kemi informacion nė kėtė ēast, e kanė letrarizuar dy shkrimtarė shqiptarė. Sulejman Krasniqi nė romanet e tij kushtuar Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit dhe figurave tė saj (,,Qielli i pėrflakur” e ,,Mic Sokoli”) dhe Mirosh Markaj me dramėn e tij ,,Besa e Madhe” figurėn e Ahmet Koronicės e kanė bėrė personazh letrar.

         Nė tė dy romanet e Sulejman Krasniqit figura e Ahmet Koronicės ka njė semantikė tė veēantė: ai ėshtė autoriteti absolut nė Gjakovė nė periudhėn mė tė ndritshme tė saj dhe njėra ndėr autoritetet mė tė shquara tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Nė kėtė kontekst do ta vėmė nė spikamė vetėm njė detaj tė vogėl nga romani ,,Qielli i pėrflakur”. Nė ēastet e kulmit tė luftės nė mes tė luftėtarėve tė Lidhjes nė njėrėn anė dhe Mehmet Ali Pashės, ushtarėve tė tij sė bashku me Abdullah Pashė Drenin nė anėn tjetėr, djali shtatėmbėdhjetėvjeēar i kėtij tė fundit e qorton tė atin pėr tradhti ndaj bashkėqytetarėve tė vet dhe atdheut nė tėrėsi. Abdullah Pashė Dreni i pėrgjigjet se njerėzit qė i kanė rrethuar sarajet tona janė fukarenj, qė lakmojnė pasurinė tonė. Djali e shpreh mospajtimin me qėndrimin dhe veprimin e babait pėrmes pyetjes: ,,Po Ahmet Koronica, qė ėshtė nė krye tė tyre mos ėshtė mė pak i pasur se ne?”

         Kjo pyetje e djalit tė Abdullah Pashė Drenit ėshtė njė akuzė kundėr tradhtisė, artistikisht e materializuar mirė: djali e pėrkujton babain se ka shkelur me tė dyja kėmbėt nė tradhti. Lexuesit tė informuar me tė dhėnat dokumentare pėr figurėn e Ahmet Koronicės s’ka se si tė mos i kujtohet fakti se ky hero i Gjakovės nė kohėn e saj tė artė, jo vetėm qė nuk ka lakmuar pasurinė e dikujt, por ka shitur ēifligun e tij pėr t’i mbajtur 400 luftėtarė tė Lidhjes, tė cilėt mund t’i konsiderojmė bėrthama e parė e ushtrisė sė rregullt kombėtare nė kohėn e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.

 

Ahmet Koronica nė romanin ,,Mic Sokoli”

 

       Nė romanin tjetėr tė shkrimtarit Sulejman Krasniqi, tė titulluar me emrin e njėrės prej figurave mė emblematike tė Lidhjes ,,Mic Sokoli”, figura e Ahmet Koronicės (nė tė tria veprat letrare mbiemri shkruhet Koronica, ashtu siē haset nė dokumentet historike) nė pjesėn mė tė madhe ėshtė ndėrtuar nė mėnyrė tė tėrthortė, duke u sugjeruar si pikė referimi nga heronjtė historikė tė shndėrruar nė personazhe letrare pėr heronjtė tjerė gjithashtu tė letrarizuar, tė cilėt nuk janė personazhe historike po tė imagjinuara, fiktive apo tė trilluara. Nė tė gjitha kėto raste ai ėshtė dhėnė nė mesin e figurave mė tė shquara tė Lidhjes. Kur ėshtė dhėnė nė kontekstin e ngjarjeve nė Gjakovė ėshtė vėnė nė krye tė radhorit me emra heronjsh, ndėrsa nė kontekstin e ngjarjeve tė pėrgjithshme tė vendosura nė pėrmasat e hapėsirės nė tė cilėn ėshtė shtrirė Lidhja, ėshtė dhėnė menjėherė pas Sylė Vokshit apo me rend tė ndryshuar. Ndryshimin e renditjes shkrimtari e ka bėrė edhe pėr t’i ikur monotonisė, qė mund tė shkaktonte krijimi i njė skeme tė pėrsėritur shumė herė, por  edhe pėr ta krijuar bindjen te lexuesi se ishte figurė e madhe nė radhorin e figurave tė mėdha historike.

         Personazhi i parė qė e apostrofon emrin e Ahmet Koronicės nė kėtė roman ėshtė Lokemadhja. Emrin e tij Lokemadhja e pėrmend (f.82) nė mesin e figurave tė shqura: Sulejman Vokshit, Haxhi Zekės e Ymer Prizrenit, njė ditė para se Mic Sokoli tė nisej pėr pjesėmarrje nė veprimtarinė e Lidhjes, duke ia dhėnė pinjollit tė saj si tė njohur personal dhe si pikė referuese. Tri faqe mė vonė (f.85) nė fund tė Kreut VI pėrsėri pėrmendet nga Lokemadhja figura e Ahmet Koronicės nė mesin e tė njėjtave figura, madhėshtia e tė cilave e tėrheq figurėn tjetėr tė pėrmasave ho-merike...

         ,,Mici u nis. Lokemadhja e porositi:

,,Fal me shėndet Ymer Prizrenit, Sulejman Vokshit, Haxhi Zekės e Ahmet Koronicės!

U thuaj se Lokemadhja nuk do tė mbyllė sytė pa parė rrezet e diellit mbi trojet tona...” Komenti ynė i vetėm nė kėtė kontekst ėshtė: Lokemadhja e nisi nipin e saj nė adresėn e sė madhėrishmes pėr t’ia shtuar asaj edhe figurėn e pestė.

         Pas Lokemadhes figurėn e Ahmet Koronicės e vė nė spikamė, gjithashtu si pikė referuese pėr Mic Sokolin e luftėtarėt tjerė Sylė Vokshi, gjithmonė nė situata domethėnėse, po kėshtu vepron edhe Mic Sokoli jo vetėm njėherė, kur i adreson te Ahmet Koronica luftėtarėt e tij.

         Ahmet Koronica nė kėtė roman pėrmendet dy herė nga Abdyl Frashėri. Herėn e parė, Abdyl Frashėri, e pėrmend emrin e Ahmet Koronicės nė Kuvendin e Komitetit pėr Mbrojtjen e Kombėsisė Shqiptare tė mbajtur nė Stmaboll nė tė cilin morėn pjesė edhe Pashko Vasė Shkodrani, Hasan Tasini, Jani Vreto, Zija Prishtina, Pandeli Sotiri, Koto Hoxhi. Konteksti nė tė cilin apostrofohet figura e Ahmet Koronicės ėshtė shumė domethėnės. Abdyl Frashėri flet se ē’duhej tė bėnin nė tė ardhmen dhe nė mes tjerash i referohet njė adrese tė pagabueshme...

         ,,...Kosova me tė tėra krahinat ėshtė nėn armė. U lidhėm me drejtuesit kryesorė tė komisijes sė Kosovės. Kemi biseduar me Sylė Vokshin, Ahmet Koronicėn e Ali Ibrėn nė Gjakovė, me Ymer Prizrenin, Shaip Spahiun dhe Haxhi Jonuzin nė Prizren, me Haxhi Zekėn e Ēelė Shabanin nė Pejė. Janė atdhetarė tė mendjes e tė gishtit. Tė gjitha kryengritjet nga viti 1839 i kanė udhėhequr ata. Janė tė lidhur me fije tė pazgjidhshme me tėrė pėrfaqėsuesit e krahinave nė Veri”. (,,Mic Sokoli”, Sh.B. ,,Naim Frashėri,,Tiranė, 1979, f.323)”.

         Nga analiza mė e thjeshtė e kėtij fragmenti del se figura e Ahmet Koronicės jepet nga Abdyl Frashėri menjėherė pas asaj tė Sylė Vokshit dhe para figurave tjera tė shquara nė njė kontekst vlerėsues kulmor pėr rolin e tyre nė luftėn ēlirimtare e sidomos nė Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit. Gjithashtu nuk duhet ndonjė analizė e thellė pėr tė kuptuar se radhori i tė merituarve fillon me tri figura madhėshtore tė Gjakovės: Sylė Vokshit, Ahmet Koronicės e Ali Ibėr Nezės. Kjo radhitje e bėrė nga Abdyl Frashėri materializon artistikisht tė vėrtetėn e pamohueshme se Gjakova luajti rol vendimtar nė luftėn e Lidhjes Shqiptare kundėr Perandorisė turke dhe se Dega e Gjakovės ishte e para, qė u themelua e mė e fuqishmja dhe se koka e saj ishte Ahmet Koronica. E vėrteta artistike me tė vėrtetėn historike pėrputhet plotėsisht.

           Pėr herė tė dytė Abdyl Frashėri e apostrofon figurėn e Ahmet Koronicės nė mbledhjen e Kuvendit tė Lidhjes Shqiptarte nė Prizren tri vjet pas vrasjes sė Mehmet Ali Pashės...

           ,,...Abdyli fliste nė Kuvend:

           ,,Pėrpara tri moteve nė Gjakovė u treguam Sulltanit dhe Fuqive tė Mėdha se ē’mund tė bėjė njė popull i zhuritur pėr liri! Si mesazh paralajmėrimi i dėrguam kokėn e prerė tė mareshalit tė madh, por sulltani nuk deshi tė zinte mend, aq mė keq pėr tė...

         Pikėrisht nė atė orė tė natės nė rrugėt e Gjakovės u derdhėn i madh e i vogėl, pleq e tė rinj, burra e gra, djem e ēika. Ata kapėn patrullat e ushtrisė e policisė osmane e i ēuan nėpėr kazerma. Nėn udhėheqjen e Ahmet Koronicės e prijėsve tė tjerė gjakovarė futėn nė njė kordon tė pashpėrthyeshėm kazermat, aq vrullshėm, aq befasisht, sa oficerėt osmanė u shushatėn dhe kėrcėllonin nėn presionin e armėve tė shqiptarėve” (Po aty, f. 577).

         Kjo paraqitje e tėrthortė e personazhit Ahmet Koronica paraqet pikėn kulmore tė njėrit pikėvėshtrim prej tė cilit ndėrtohet ky personazh, ėshtė pikė-vėshtrimi i personazheve heronj.

         Pikėvėshtrimi tjetėr i pėrdorur si veprim arti-stik pėr ndėrtimin e personazhit Ahmet Koronica ėshtė pikėvėshtrimi i personazheve nga tabori kundėrshtar. Nė radhė tė parė nga tabori kundėrshtar figurėn e Ahmet Koronicės e vė nė spikamė (kuptohet nė kontekst negativ) Kajmekami i Gjakovės nė letrėn dėrguar eprorit tė katėr pashallėqeve Mahmud bej Karabeut nė tė cilėn ndėr tė tjera thuhet:

         ,,Rebeli Sylė Vokshi, ai qė ma la gjytyrym djalin tim tė vetėm, sipas  habereve tė zaptijeve, ka zbritur nė Ēabrat. Ėshtė takuar me dy tė panjohur. Urdhėrova tė kapeshin dy tė ardhurit nga nahije tė tjera tė Arnautistanit, por mileti i Gjakovės u ēua nė kėmbė. I pėrcollėn dy njerėzit e panjohur deri nė Pashtrik. Njėri prej dyve duhet tė jetė nga Jugu i Arnautistanit, se njėri prej hafijeve tė mia ka dėgjuar Ahmet Koronicėn dhe Haxhi Jonuzin kur i janė drejtuar tė panjohurit: ,,Ē’kemi nga Toskėria?” (Po aty, f.150)

         Nuk ėshtė vėshtirė tė kuptohet se i ardhuri, tė cilin e pyet Ahmet Koronica ėshtė Abdyl Frashėri.

         Nė njė dialogim tė bėrė nė mes tė bejlerėve tė vėnė nė shėrbim tė Portės sė lartė shprehet mendimi se Ahmet Koronica ishte i pasur sa ata, po megjithatė ishte armik i pushtetit perandorak (Po aty, f.156-157). Nė tė njėjtin kontekst jepet figura e Ahmet Koronices nga Hasho Tuxhari, njeri i vėnė nė shėrbim tė pushtetit perandorak dhe konsullit rus Ivan Meshnikov Kuriakoviqit. Akuza ėshtė e thjeshtė nė dukje (po e ēojnė popullin nė theqafje) po e mbushur hipokrizi (Po aty, f.312).

         Prefekti Mahmud Pasha, nė selinė e prefekturės ua tėrheq vėrejtjen tė besueshėmve tė tij pėr veprimet e rrezikshme kundėr Perandorisė, qė mund tė ndėrmerrnin Mic Sokoli e Sefė Kosharja, tė cilėt i quan ,,mendje-shkrepje”, por tė tjerėt janė turbulluesit mė tė mėdhenj tė vilajetit, nė mesin e tė cilėve apostrofohet edhe emri i Ahmet Koronicės. (Po aty, f. 344).

         Ahmet Koronica, nė mesin e figurave mė tė shquara tė Lidhjes Shqiptare, jepet nga pikėvėshtrimi i pushtetarit turk Hilmi Pashės, i cili i dėrgon telegram valiut tė Manastirit, Gazi Myftar Pashės pėr t’ia pėrcjellė kryeministrit nė Stamboll, nė tė cilin kėrkohet qė prijėsit shqiptarė ,,tė vihen nė pranga e tė pėrcillen nė kėshtjella si hapsanikė tė rrezikshėm!” (Po aty, f. 439).

         Mė vonė nė roman figura e Ahmet Koronicės, fillon tė paraqitet nga rrėfimtari, qoftė sipas skemės sė njohur tė pikės referuese pėr heronjtė, qoftė nė misione organizative tė Lidhjes Shqiptare nė treva tjera tė hapėsirės veriore kombėtare, kuptohet larg Gjakovės, nė Llap e Gollak, nė Lumė, nė Drenicė, nė Senicė e Tregun e Ri. Paraqitja e personazhit nė njė hapėsirė kaq tė gjerė tė gjeografisė kombėtare vetvetiu sugjeron pėrmasat e njė heroi, qė me kohė ka kaluar kufijtė e hapėsirės lokale dhe ėshtė bėrė figurė e pėrmasave kombėtare.

         Dy personazhet fiktive, luftėtarėt Ndrekė Cubbibaj e Rremė Brini, shumė vjet mė parė (kuptohet rrėfimtari rrėfen nė retrospektivė apo prapavėshtrim) shkojnė njėri te Ahmet Koronica nė Gjakovė ndėrsa tjetri te Haxhi Zeka, pas shpartallimit tė ēetės sė komitėve nė Grykėn e Kaēanikut (Po aty, f.384). Katėr faqe mė tutje (Po aty, f.388) pėrsėri figura e Ahmet Koronicės apostrofohet nga rrėfimtari krahas asaj tė Sylė Vokshit, kuptohet si autoritete absolute, nė shtėpitė e tė cilėve Mic Sokoli nuk ka guxim tė shkojė pėr shkak se ka vendosur tė bėjė njė veprim luftarak kokė mė vete.

         Nė kontekstin e hapėsirės sė gjerė nė tė cilėn vepron personazhi Ahmet Koronica sa pėr ilustrim mund tė citojmė...

       ,,Sakaq te betuarit nė Prizren, si ishin njohur me materialin pėr situatėn e re dėgruar nga Komiteti Shqiptar i Stambollit, kishin marrė masa tė ngutshme dhe ishin shpėrndarė. Haxhi Zeka ishte nisur pėr Drenicė e Pogur, Ahmet Koronica pėr Llap e Gollak, Zija Prishtina pėr Fushė Kosovė, Shaip Spahiu pėr Pėrdrin dhe pėr Malėsinė e Ravecit, Ali Ibra pėr nė Malėsinė e Gjakovės dhe pėr Plavė e Guci, kurse Ymer Prizreni, Pashko Vasa, Sylė Vokshi udhėtuan pėr Bicaj” (Po aty, f.286). ,,Ahmet Koronica kapėrceu Dri-nin, doli nė Has dhe udhėtoi pėr Lumė” (Po aty, f.396). Njė kapitull mė vonė rrėfimtari kumton pėrsėri: ,,Ahmet Koronica gjendej nė Drenicė” (Po aty, f. 436).

         Para se ta vendos nė skenėn e luftės nė Slivovė rrėfimtari tregon se Ahmet Koronica sė bashku me Haxhi Zekėn po ktheheshin nga Senica e Tregu i Ri ku ,,kishin mobilizuar dhjetėra ēeta vullnetare” dhe ,,kishin vendosur pushtetin e Lidhjes Shqiptare nė ato krahina” (Po aty, f.661). Kthimi i kėtyre dy heronjve nė Betejėn e Slivovės bėhet nė ēastin mė dramatik tė kėsaj beteje, kur Sefė Kosharen e kishin vėnė nė trekėmbėsh. Konteksti i kthimit tė kėtyre heronjve ėshtė homerik (Mungesa e Akilit nė betejė dhe humbjet e ushtrisė greke pa tė, ndryshimin e rrjedhės sė betejės pas kthimit tė tij dėshmojnė pėrmasat madhėshtore tė heroit).

         Figurat autoritative tė historisė kombėtare, tė cilat, nė kontekste tė ndryshme, janė dhėnė tėrthorazi nga personazhet apo nga rrėfimtari i nėnkuptuar i romanit e nė mesin e tyre edhe Ahmet Koronica jepen duke dialoguar, mė konkretisht, duke e kėshilluar Mic Sokolin, qė tė mos ndėrmerrte hapa tė ngutshėm apo tė mos bėnte veprime tė pamatura mirė. Personazhet, tė cilat tė shumtėn e rasteve ishin vetėm tėrthorazi nė skenėn e romanit i flasin drejtpėrdrejt kryepersonazhit tė romanit Mic Sokolit...

,,-Kryet qė nuk ulet me shkak, duhet tė skuqet me gjak, o Haxhi Zeka, - tha Mic Sokoli.

         - Shumė kėrkojnė atė ndėshkim, or Mic Sokoli, tha Ymer Prizreni, - por pa u pjekur rrushi, nuk i pihet mushti.

         - Pėr tokėn tonė jemi kah luftojmė, baca Ymer, - ia ktheu Mici.

         - Gjithmonė pėr tokėn e vet ka luftuar shqiptari, - tha Ahmet Koronica - por me rend e me mend” (Po aty, f. 491).

         Gjersa nė epet e Homerit perėnditė i kėshi-llojnė, po edhe i mbrojnė heronjtė, nė romanin e Sylejman Krasniqit kryepersonazhin Mic Sokoli e kėshillojnė, e ndihmojnė figurat e mėdha tė historisė, tė cilat nė njė pjesė tė madhe tė romanit shėrbejnė si pikė e referuar pėr Micin nga vet ato, nga Lokemadhja apo nga rrėfimtari.

         Personazhi Ahmet Koronica ėshtė pjesėmarrės nė disa mbledhje tė mbajtura nė Prizren, kuptohet edhe nė Kuvendin e Lidhjes. Edhe kėtu ėshtė pjesė e skemės sė njohur, tė pėrsėritur nga rrėfimtari i nėnkuptuar i romanit, por me ndryshim se radhorit tė figurave tė shquara i prin Abdyl Frashėri, i pasuar nga Sylė Vokshi...

         ,, - Tė vdesim duke luftuar, ose tė jetojmė tė lirė! (thirri Mic Sokoli K.R.).

         Ai zė i thekshėm, aq kumbues, edhe pse i thėnė jashtė mureve, ushtoi si bubullimė nė kuvend. Tė gjithė kthyen kokat nga dritarja: Abdyli, Syla, Ymer Prizreni, Haxhi Zeka, Ahmet Koronica, Ali Ibėr Neza” (Po aty, f. 428).

         Pėr habi tė lexuesit Ahmet Koronica pėr tė cilin flitet shumė nga tė gjitha personazhet e romanit qofshin ato historike apo fiktive, kur flet vet, tė folurit e tij ėshtė i pakėt. Ky pozicionim i shkrimtarit, qė prezencėn e figurės historike tė Ahmet Koronicės ta japė pėrmes personazheve tjera e shumė pak t’i japė hapėsirė pėr veprim tė drejtpėrdrejt nė fabulėn e romanit na e kujton ngurrimin e njohur tė shkrimtarėve qė figurat e mėdha historike t’i vendosin nė qendėr tė romanit. Kėtė ngurrim na e kujton fakti se shkrimtari nė kėtė roman hapėsirė relativisht tė madhe u jep personazheve tė trilluara apo fiktive, prezenca e tė cilave, tė shumtėn e rasteve, krijon pjesėt mė kreative tė romanit. Mjafton tė kujtojmė, nė kėtė kontekst, personazhin e Gjon Thaēit, gruas sė tij Bardhės dhe vajzės sė tyre Lajdjes. Mirėpo fakti se ky roman i kushtohet njė figure tė njohur historike, figurės sė Mic Sokolit, e cila s’ka se si tė mos jetė nė qendėr tė romanit, ngurrimin e pėrmendur mė parė e bėn tė diskutueshėm. E vėrteta pėr pėrcaktimin e kėsaj mėnyre trajtimi tė figurės sė Ahmet Koronicės, njėlloj edhe asaj tė Haxhi Zekės e tė tjerėve qėndron nė faktin se historiografia jonė ka bėrė pak pėr ndriēimin e figurės sė Ahmet Koronicės e tė tjerėve. Shkrimtari ka pasur nė tavolinėn e tij tė shkrimit pak lėndė historike pėr Ahmet Koronicėn, ndėrsa imagjinata e tij nuk ka arritur plotėsisht ta pėrmbushė atė zbrazėsi.

         Nga sa u tha mė parė, vėrehet se personazhi Ahmet Koronica ėshtė ndėrtuar nė dy mėnyra: e para, i dhėnė tėrthorazi pėrmes personazheve tė romanit, qofshin protagonistė, qofshin antagonistė, ndėrsa e dyta i dhėnė nga rrėfimtari nė misione tė ndryshme. Kėto dy mėnyra tė krijimit tė kėtij personazhi ndėrthuren nė rrjedhėn e mėtutjeshme tė romanit dhe qė tė dyja kanė nga njė kulm. Kulmi i sė parės ėshtė kur Abdyl Frashėri nė Kuvendin e Lidhjes Shqiptare tė mbajtur nė trevjetorin e vrasjes sė Mehmet Ali Pashė Maxharrit, flet me mburrje pėr atė ngjarje dhe kreatorin e saj Ahmet Koronicėn. Kulmi i mėnyrės sė dytė tė ndėrtimit tė personazhit tė Ahmet Koronicės arrihet kur rrėfimtari i romanit rrėfen pėr te nė veprim, nė fushė tė betejės vendimtare tė Lidhjes, nė Betejėn e Ernalevės siē e quan shkrimtari me qėllim tė korrektimit edhe tė toponimit nė hapėsirat e tė cilit zhvillohet beteja e pėrgjakshme. Edhe pse e jep tė plagosur sė bashku me Haxhi Zekėn nuk pranon as ai e as Haxhiu tė largohen nga beteja. Nė kėtė skenė, e cila pėr nga pėrmasat t’i kujton betejat homerike, shkrimtari pėrdor edhe teknikėn e pėrdorur mė parė, duke e detyruar personazhin e tij Sylė Vokshin ta shpreh habinė me vendosmėrinė e Ahmet Koronicės pėr tė mos u tėrhequr nga beteja, ndonėse i plagosur...

         ,,Syla, qė i kishte mbajtur nė vėzhgim, nuk dinte ē’tė bėnte prej gėzimit tė papritur. Por, kur vuri re se edhe Haxhi Zeka, edhe Ahmet Koronica, edhe Rrema ishin plagosur, kur pa trupin pa jetė tė Ndrekė Cubbibajt qė ishte shpuar nga dhjetėra plumba dhe luftėtarėt e kishin hedhur pranė Sefės, i ngriu ngazėllimi nė buzė.

- Sa ushtarė ke Sylė Vokshi? - pyeti Haxhi Zeka.

- Tri mijė - ia ktheu Syla.

- Tri mijė? - u habit Ahmet Koronica.

- Ē’po ndodh nė Prizren, nuk kuptoj, - tha Syla, pastaj thirri me emra disa ushtarė dhe u foli Haxhiut e Ahmetit:

- Duhet tė niseni pėr Shtimje.

- Pse? - pyeti Ahmeti me buzė tė shtrėnguara

nga dhimbja e plagės. Syla me vete: ,,Plagėt i rrjedhin gjak Ahmeti pyet ,,pse”! Atyre u foli tjetėr pėr tjetėr:

- Nė Shtimje do tė ngremė shtabin. Shkoni atje!

- Nuk ėshtė urtėsi tė na largosh prej lufte, komandant! tha Haxhi Zeka, ndėrsa njė luftėtar ia mblidhte mishrat e varura nga plaga nė llėrė, ia mbushte me duhan dhe ia lidhte.” (Po aty, f. 662).

         Personazhi Ahmet Koronica ėshtė pjesė edhe e dy kategorive tė romanit: Fillimit dhe fundit. Romani fillon nė Bujan tė Malėsisė sė Gjakovės. Nė fundin e kėtij fillimi Lokemadhja e kėshillon Micin tė shkojė te Ahmet Koronica e tė tjerėt, sepse ai ėshtė pikė referuese pėr te. Romani pėrfundon gjithashtu nė Bujan. Fillimi i Fundit tė romanit ėshtė Beteja e Slivovės dhe rėnia heroike e Micit. Kumti pėr rėnien e Micit jepet nė mėnyrė tė tėrthortė dhe ka njė simbolikė mjaft domethėnėse: nė fushat e Lumthatit kalin e Micit, kur po kthehej nga fusha e betejės pa tė zotin, e njohu Ahmet Koronica.

         Shkrimtari Sulejman Krasniqi nė dy romanet e tij kushtuar Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit arrin ta ringjallė tė kaluarėn tonė, figurat e saj e nė mesin e tyre edhe atė tė Ahmet Koronicės, si parahistori e tė sotmes sonė. Ky shkrimtar individualitetin e heronjve tė tij nė tėrėsi dhe tė Ahmet Koronicės nė veēanti e lidh nė mėnyrė tė pashkėputshme me kohėn dhe idealin e Lidhjes pėr ruajtje tė tėrėsisė sė Atdheut dhe lirisė sė tij. Tregohet domosdoshmėria historike e individualitetit tė veēantė dhe roli i tij gjithashtu i veēantė nė periudhėn historike. Nė kėtė kontekst sikur na imponohet njė mendim i Hegelit: ,,Historike ėshtė vetėm (figura, ngjarja K.R.) atėherė kur tė sotmen mund ta shohim si pasojė e atyre ngjarjeve nė vargonin e tė cilave janė treguar karakteret apo veprat qė paraqesin njė hallkė tė rėndėsishme...Sepse, arti nuk ekziston vetėm pėr njė grup tė vogėl dhe tė mbyllur individėsh, jashtėzakonisht tė arsimuar, por pėr kombin nė tėrėsi” (Sipas Gjergj Llukaqit: ,,Romani historik”, Kultura, Bgd, 1958, f. 43).

 

Met Koronica i Dramės ,,Besa e Madhe” tė Mirosh Markajt

 

         Personazhi i dytė nė dramėn e Mirosh Markajt ,,Besa e Madhe”, pas Sulė Vokshit ėshtė Met Koronica. Tema e kėsaj drame ėshtė njė nga ngjarjet mė domethėnėse tė historisė sonė, Beteja e Lidhjes Shqiptare nė Gjakovė mė 3-6 shtator 1878 kundėr Mehmet Ali pashė Maxharit dhe disa krerėve shqiptarė nė krye me Abdullah pashė Drenin, tė cilėt e morėn nė mbrojtje ushtarakun turk, qė ishte nisur pėr tė dorėzuar Plavėn e Gucinė dhe nuk pranoi tė kthehej nė Stamboll, duke hequr dorė nga misioni i tij. Kėtė betejė e fitoi Lidhja Shqiptare. Nė tė u vra Maxhar Pasha dhe tė gjithė mbrojtėsit e tij. Figura kryesore nė kėtė ngjarje siē thuhet nė telegramin e Kontit anglez Andressay ėshtė Ahmet Koronica. E tillė na del edhe nė kėtė dramė.

         Dramaturgu Mirosh Markaj ashtu sikurse shumė dramaturgė, qė kanė trajtuar tematikėn historike, ėshtė pėrpjekur qė frymėn e kohės ta bartė nė dramė, duke kuptuar thellė problemet e saj, pa rrėshqitur nė ndonjė ,,modernizim” qė nė rrethanat e realizmit socialist do ta nėnkuptonte ideologjizimin, i cili lėndėn historike mund ta deformonte deri nė karikim. Mirosh Markajt i intereson kauzaliteti i tėrėsishėm historik dhe tipat e heronjve tė brumosur me idealet e Rilindjes kombėtare, qofshin ato figura tė njohura historike, qofshin figura fiktive apo tė imagjinuara. Kėto ide materializohen nga veprimet e personazheve udhėheqėse: Met Koronica, Sylė Vokshi, Prend Gulia, Mic Sokoli, Ali pashė Gucia, po sidomos nga personazhet e imagjinuara, tė vėna nė role episodike e sidomos nė atė tė Sili Bagėrit, bozaxhiut tė ardhur nė Gjakovė nga Reka e Dibrės, i cili ėshtė vėnė nė pozitėn e zėdhėnėsit tė ideve tė Rilindjes Kombėtare, po edhe tė luftėtarit me armė nė dorė.

         Personazhi Met Koronica nė kėtė dramė ėshtė dhėnė nė mesin e personazheve historike dhe atyre tė trilluara apo fiktive. Figura tė njohura historike apo mė pak tė njohura janė letrarizuar, ndėr to edhe Ahmet Koronica, i cili nė dramė del me trajtėn e pėrkėdhelėse tė emrit tė tij: Met Koronica. Tė tilla janė: Sylė Vokshi, Mic Sokoli, Ali Pashė Gucia, Mehmet Ali Pashė Maxhari, Abdullah Pashė Dreni, Shaqir Aga (Curri K.R.), Patėr Pjetri, Hoshi i Nurit, Hasan Batusha. Personazhe fiktive janė: Shpend Hekakeqi, Mrika, Sili Bozaxhiu, Ganiu, Hysa, Mujė Muhaxhiri, Lam Muhaxhiri, Adjutanti i Sulltanit, Sejmeni i Abdulla Drenit, Hoxhė Qitapi, Telalli etj.

         Gjergj Llukaēi kur flet pėr dramėn historike, tė cilėn e studion paralelisht me romanin historik ndėr tė tjera thotė:  ,,Ēdo forcė historike apo domosdoshmėri historike, e paraqitur nė dramė, nė aspektin artistik ėshtė abstrakte nėse nuk ėshtė materializuar nė mėnyrė adekuate dhe konkrete nė fatet njerėzore (,,Romani historik”, Po aty, fq 100).

         Drama ,,Besa e Madhe” ėshtė ndėrtuar nga pesė njėsi dramatike apo ,,veprime” siē i quan autori, tė cilat i kanė edhe nėn njėsitė tė shkallės sė parė, tė cilat autori i quan ,,pamje” dhe ato tė shkallės sė dytė, tė cilat i quan ,,dukje”.

         Nė tri ,,dukjet” e para tė ,,Veprimit” tė parė tė dramės nė skenė janė vetėm personazhe fiktive, tė cilat nė strukturėn e veprimit dramatik kanė rol episodik. Shpend Hekakeqi, ėshtė malsori qė i sjellė borė nga maja e Bjeshkės sė Shkėlzenit Sili Bozaxhiut nė ėmbėltoren e tė cilit janė edhe Ganiu e Hysa. Tė gjithė sė bashku bisedojnė me shqetėsim e revoltė pėr ardhjen e Maxhar Pashės nė Gjakovė dhe rreziku, qė i kanosej atdheut nga misioni i tij, i cili ishte dorėzimi i Plavės dhe Gucisė. Mė vonė, konkretisht nė ,,dukjen 2” nė skenė hyjnė edhe Mujė Muhaxhiri e Lam Muhaxhiri, i pari i shpėrngulur nga Tivari, ndėrsa i dyti nga Vranja. Derisa shqetėsimi dhe revolta e Sili Bozaxhiut, Shpendit, Ganiut e Hysės pėrfaqėson pakėnaqėsinė e shqiptarėve atdhetarė pėr rrezikun, qė i kanosej atdheut nga copėtimi i mėtejm, Mujė Muhaxhiri e Lam Muhaxhiri janė dėshmitė e copėtimit dhe spastrimit etnik tė trojeve tė pushtuara shqiptare nga Serbia e Mali i Zi. Mujė Muhaxhirit ia ka zgjidhur problemin e banimit Met Koronica, ndėrsa Lam Muhaxhirit i kanoset rreziku qė Abdulla pashė Dreni nga Kasolla e Piskotės, ku ndodhej Ēiflyku i tij, ta dėrgojė nė Kavallė, ku e kishte ēifligun tjetėr. Fatet jetėsore tė Mujė Muhaxhirit dhe Lam Muhaxhirit janė tė lidhura me dy personazhe paralele tė dramės: Met Koronicės e Abdulla Drenit. Tė dy shqiptarė, tė dy udhėheqės tė Lidhjes Shqiptare, por i pari i vendosur nė rrugėn e heroit apo ,,individuumit historik”, ndėrsa i dyti i rėnė me tė dy kėmbėt nė tradhti, sepse pranoi nė shtėpinė e tij Maxhar Pashėn, u mundua ta mbrojė duke keqpėrdorur besėn shqiptare dhe duke vėnė nė pozita tradhtare edhe disa prej krerėve shqiptarė: Shaqir Agėn (Curri K.R.) Bajram Agėn.

         Personazhi Mujė Muhaxhiri ėshtė ndėrtuar me funksion tė caktuar dhe materializon nė mėnyrė adekuate fatin njerėzor, duke dhėnė nė tė njėjtėn kohė edhe njė anė tė personazhit Met Koronica. Personazhi  Lam Muhaxhiri ėshtė materializimi i fateve tragjike tė shqiptarėve tė shpėrngulur nga trojet shqiptare nė tė cilat u bė spastrimi etnik, po edhe materializimi i njė pjese tė karakterit tė personazhit Abdulla Dreni, i cili nė raport me Met Koronicėn ėshtė ana tjetėr e medaljes apo krahu tjetėr i antinomisė. Derisa Abdulla Dreni ėshtė sinonimi i fatit tė keq pėr Lanin, Met Koronica ėshtė shpėtimtari.

         Edhe Personazhet Sili Bozaxhiu, Shpendi, Ganiu, Hysa janė nė funksion tė ndėrtimit tė personazheve tė dy heronjve Sulė Vokshit e Met Koronicės, tek tė cilėt i kanė tė varura shpresat pėr ndryshimin e gjendjes, largimin e rrezikut, tejkalimin e pengesės nė shtegtimin ekzistencial tė popullit shqiptar, tė cilėn nė ato ēaste e paraqiste Maxhar Pasha dhe mbrojtėsit e tij. Nė skenėn e kėsaj drame pėr herė tė parė shfaqen Sulė Vokshi e Met Koronica nė ,,Dukjen 6”. Met Koronica, i cili ka dalė te Ura Fshejit pėr ta pritur Sulė Vokshin, qė po kthehej nga Prizreni, ia jep fjalėn atij. Nė kumtin e Sylė Vokshit se Maxhar Pasha ka ardhur pėr ta prishur Lidhjen Shqiptare e pasi nuk mundi e pėrēau, sepse disa nga krerėt e parėsimit kanė luajtur nga besa, prandaj duan ta lėshojnė Plavėn e Gucinė, Met Koronica kundėr-shton: ,,Kurrėn e kurrės!” Kundėrshtimi i tij pėrsėritet nga tė gjitha personazhet, qė ndodhen nė skenė. Met Koronica ėshtė heroi qė mishėron kėrkesat dhe idealet e personazheve tjera, kėrkesat universale pėr liri.

         Kur tellalli i drejtohet popullit: ,,Hyqymeti i Gjakovės..”, Met Koronica ia heq lodrėn, duke i thėnė se hyqymeti nė Gjakovė jemi ne. Lodrėn ia jep Hysės pėr ta dhėnė kushtrimin pėr t’u mbledhur trimėria e Gjakovės nė sheshin e Terzihanės.

         Nė njėsinė dramatike ,,Veprimi II” Met Koronica nuk vepron, por vetėm pėrmendet, njė herė nga Patėr Pjetri me mospėrfillje, ndėrsa herėn e dytė nga Prenkė Gulia, i cili e pėrsėrit mendimin e shprehur publikisht tė Met Koronicės se nė Prizren e nė Gjakovė hyqymet e dovlet ėshtė Lidhja Shqiptare. Mjafton kjo pėrsėritje pėr tė dėshmuar Met Koronicėn autoritet kryesor i Lidhjes Shqiptare nė Gjakovė.

         Nė nėnnjėsinė dramatike ,,Dukja 1” tė njėsisė ,,Veprimi III” konfrontohen vetėm dy personazhe: Bozaxhiu dhe Hoxhė Qitapi, i pari mbron Met Koronicėn, ndėrsa i dyti mbron Maxhar Pashėn. Hoxhė Qitapi ėshtė shqiptari i shkolluar nė shėrbim tė pushtetit perandorak dhe ėshtė krijuar si personazh, funksioni i tė cilit ėshtė ai i reflektorit qė ndriēon nga njė aspekt figurėn e heroit Met Koronica, ndonėse hoxhė e kadi ai i prin luftės pėr ēlirim e mbrojtje tė tėrėsisė territoriale.

         Nė gjysmėn e dytė tė ,,Dukjes 2” tė kėsaj njėsie dramatike zhvillohet ky dialogim nė mes tė Met Koronicės e tė tjerėve me Maxhar Pashėn:

         ,,MAXHAR PASHA - Ju nuk e kuptoni se nė krahasim me Shėn Stefanin, Berlini ishte pėr ne drekė bajrami.

         MET KORONICA: - (I papėrmbajtur.) Pėr ju ishte drekė bajrami se u shtruat Shqipėrinė princėrve tė Ballkanit..., kurse pėr ne ditėt e Kuvendit tė Berlinit ishin ditė zėndani, jo ditė bajrami. (Me tjetėr ton.) Ne e kuptojmė fare mirė se kėshtu si i keni nisur pazarllėqet me Evropėn, do tė na e shisni tėrė Shqipėrinė; prandaj kemi vendosur tė mos e lėshojmė Plavėn e Gucinė.

         MAXHAR PASHA: - (Me ngulm.) Do ta lėshoni! Pėr kėtė punė kam ardhur deri kėtu.

         MET KORONICA: - (Pa u tundur.) Pashė hazretleri, jo ti, por sikur tė vijė edhe vetė sulltani, ne nuk do ta lėshojmė vatanin. E kemi trashėgim nga tė parėt tanė.

         MAXHAR PASHA: (Me rėndėsi.) Kadi efendi, kėshtu si flet ti, po mė detyron me tė nisė duarlidhur nė Stamboll.

         MET KORONICA: - Kij mendjen se mos tė dėrgojmė ne ty.

         MAXHAR PASHA: - (Shpėrthen.) Unė kam fermanin e Sulltanit.

         MET KORONICA - (Mė shtruar.) Edhe unė kam njė letėr nga dora e tij, ku mė kėshillon t’i bėhem krah Itifakut. Nuk besoj qė kalifi tė ketė luajtur nga fjala...(Me dinakėri.) Druaj se ti ke gisht me krajlitė e Evropės, ashtu si flitet poshtė e pėrpjetė.

         MAXHAR PASHA: - (Nuk e pėrmban veten.) Kadiu i Gjakovės ka dalė mendsh. Ju tė tjerėt veni gishtin kokės. Ti, Ali Pashė Gucia, i pari shpėrndaji trimat.”

(Mirosh Markaj: ,,Besa e Madhe”,

Buzuku, Prishtinė, 1990, F. 46)

         ,,MAXHAR PASHA:  - Unė nuk kthehem nė Stamboll pa kryer detyrėn.

         MET KORONICA: - Nė qofsh trim kapėrce Pėrroin, pa ta shohėsh...

         SULĖ VOKSHI:  - Me ty e mbyllėm kuvendin, o i dėrguari i mbretit. Kemi dy fjalė vetėm me tė zotin e shtėpisė.

         ABDULLA DRENI: - Urdhėroni.

         SULĖ VOKSHI: - (Shtruar.) Mileti i Gjakovės dhe i katundeve pėrreth ėshtė shqetėsuar shumė, qėkur pa Mehmet Ali Pashė Maxharin me njė tabor ushtarė, kah po zen vend nė shtėpinė tėnde. Mbledhja e parisė dhe e vegjėlisė nė shtėpinė e esnafėve, duke na nisur si dėrgatė tė Lidhjes Shqiptare, na tha me tė porositė qė kėtė mik, tė cilin e ke marrė nė ndore, ta nxjerrėsh nga shtėpia dhe nga qyteti ynė.

         ABDULLA DRENI: - (Po ashtu shtruar.) Ti e di mirė, Sulejman agė Vokshi, se miku nuk i preket tė zotit tė shtėpisė. Tė mė lypė shka tė dojė mileti i Gjakovės; mall e gjė, troje e shtėpi ja fali; nder e shpirt, mik e shtegtar, nuk ja fali. Nuk e pres mikun nė besė.

         MET KORONICA: (Me zemėrim) Maxhar Pasha tė ka ardhur vėrtet si miku i shtėpisė, por ai ėshtė armiku i Shqipėrisė. Kuvendi i polemit...

         ABDULLA DRENI: - (I pret fjalėn krenar.) Polemit tė Gjakovės s’ka se shka i duhet kush hyn e kush del nė shtėpinė time. Mehmet Ali Pashėn e kam mik.

         SYLĖ VOKSHI: - Armiku i vendit nuk njihet mik pėr askėndin. Qyshkur e fute nė shtėpi kėtė armik, ti na preve nė besė tė gjithė ne.

         PRENKĖ GULIA: - (Ndėrhyn nė mes tė heshtjes me tė butė.) Abdulla pashė Dreni, Sulejman agė Vokshi ka tė drejtė. E lidhėm a s’e lidhėm besėn shqiptare nė Prizren mos me lėshua asnjė pėllėmbė tokė nga trojet tona?... Ne nuk duam qė ti tė dalėsh mikpremė, prandaj pėrcille mikun. Tė kthehet nga ka ardhur.

         MET KORONICA:  - (I papėrmbajtur.) Tė shkojmė, o Sulė Vokshi. Dhe ti, o Prenkė Gulia, kot mundohesh me fjalė tė buta, kėtu duhet tė kėrcasė huta.” (Po aty, f. 49-50)

          Nė dy dialogimet e cituara mė lartė, figura e Met Koronicės, i ka tė gjitha pėrmasat e figurės sė madhe historike, e cila ėshtė e pakompromis me marshalin e ushtrisė pushtuese dhe krerėt e mashtruar nga Abdulla Dreni. Aq sa ėshtė i prerė nė qėndrimet e tij ndaj kundėrshtarit politik e ushtarak, aq ėshtė i afėrt me njerėzit e thjeshtė, tė cilėt jo vetėm i mirėkupton, po edhe ndihmon nė ēdo situatė. Duke qenė e tillė figura e Met Koronicės mendojmė, qė me tė drejt pėrmbush kriteret pėr ta emėrtuar me sintagmėn hegeliane ,,individuum historikoplanetar” sepse nė njėfarė forme mistika e ,,shpirtit” ėshtė kthyer nė konkrete, ndėrsa raliteti historik ėshtė dhėnė nė harmoni nė mes tė personalitetit tė heroit dhe esencės sė konfliktit (Gjergj Llukaē: ,,Romani historik”, f. 110).

         E tėrė nėnnjėsia ,,Dukja 2” e njėsisė ,,Veprimi IV” ėshtė ndėrtuar nga dialogimi i Met Koronicės me Tonin e Prenkė Gulisė, mėsuesin e shqipes. Nė kėtė nėnnjėsi shpaloset apo materializohet njė pėrmasė e figurės sė Met Koronicės, ai ėshtė intelektual i Rilidnjes Kombėtare, i formuar nė Qarkun Intelektual tė Stambollit, ai ka mėsuar ta shkruaj shqipen nga Gjon Vreto. Njė pėrmasė e tillė materializohet edhe nė nėnnjėsinė ,,Dukja 3” tė njėsisė ,,Veprimi V, Pamja A”. Edhe Beteja e Gjakovės nuk ėshtė njė rebelim i rastit, por ėshtė pjesė e luftės ēlirimtare, e cila ėshtė e udhėhequr nga Programi i Rilindjes kombėtare. Prandaj sulmi mbi Sarajet e Abdulla Drenit pėr vrasjen e Maxhar Pashės fillon me recitimin e poezisė sė Paashko Vasės ,,O moj Shqypni”  nga mėsuesi Toni i Prenkės, sipas kėrkesės sė Mic Sokolit e tė pėrkrahur nga Met Koronica...

         ,,ALI GUCIA - Njė herė kemi me vdekė, atėherė le tė vdesim si burrat. (Me keqardhje.) Vetėm mė vjen keq pėr ata njerėzit tanė, qė u ngujuan me Mehmet Ali Pashė Maxharin, mynafikun e Lidhjes...

         MET KORONICA: - Edhe  dora, edhe kėmba ėshtė e jona, por kur e merr plumbi dhe ajo e mban nė mish tė saj, ne qėllojmė nė dorėn, nė kėmbėn tonė plumbin me plumb. Kėshtu e djegim helmin e armikut nė plagė dhe e dlirim trupin nga praja. (Tė gjithėve) Tė lidhim besėn, o burra! Asnjė tradhtar tė mos dalė i gjallė nga sarajet. Rruga jonė pėr nė Plavė e nė Guci shkon nėpėr sarajet e Abdulla Drenit. Fjala-fjalė e besa-besė!

         TĖ GJITHĖ: - Besa-besė!

         MIC SOKOLI: (I afrohet Ali Gucisė.) Ja ku japim fjalėn e burrave, o Ali pashė Gucia: sa tė lajmė hesapet me Maxharė, vrik e nė kufi te ty do ta ndalim yryshin. Veē duro e mbahu njė javė, sa tė presė e thurė opangat fukaraja, se ky Maxhar Pasha erdh papritur edhe kemi zbritur mbathė e zbathė...(Ali Pashė Gucia e pėrqafon.)

         SULĖ VOKSHI:  - Tė lumtė goja, o Mic Sokoli trojet tona armikut s’kemi me ia lėnė pa i mbushė me varre anė me anė.

         MIC SOKOLI:  - (I afrohet Tonit tė Prenkės.) Tashti, o mėsues i ēunave na thuaj atė kėngėn e Pashko Vasės e pastaj t’ja nisim sulmit mbi sarajet.

         MET KORONICA:  - Thuaja ta dėgjojė Rrafshi i Dukagjinit e gjithė Kosova, se pėr kėtė ditė tė sotme e shkroi Pashko Vasa.

         TONI I PRENKĖS:  - (I prekur.)

 

         O moj Shqypni, e mjera Shqypni.

         Kush tė ka qitė me krye nė hi,

         Ti ke pas kenė njė zojė e randė,

         Burrat e dheut tė thirrshin nanė...

 

         Por sot, Shqypni, mė thuaj si je?

         Por si lisi i rrėzuem pėrdhe;

         Shkon bota sipri me kėmbė tė shklet

         E njė fjalė t’ambėl kurrkush s’ta flet.

        

         Kujt i ban zemra me lanė me dekė

         Kėtė farė trimėreshe qė sot asht mekė,

         Kėtė nanė tė dashtun a do ta lamė

         Qė njeri i huej ta shklasė me kambė.

        

         Nuk, nuk! Kėt’ marre askush s’e do

         Kėt’ faqe tė zezė gjithkush e dro.

         Para se tė hupet kėshtu Shqipnia

         Me pushkė nė dorė le t’desi trimnia.

 

         MIC SOKOLI: - (I papėrmbajtur.)

         Ēoniu shqiptarė, prej gjumi ēoniu,

         Tė gjithė si vllazėn nė i besė shtrėngoniu!

         TĖ GHITHĖ: Para se tė hupet kėshtu Shqipnia

         Me pushkė nė dorė le tė desi trimnia!

 

         SULĖ VOKSHI: - Na qoftė kjo fjala e Pashko Vasės kėngė majekrahu, piskamė e batare pushkėsh. Pėrpara, o burra!” (Po aty,f. 88-90)

         Nė kėtė fillim tė Fundit tė dramės ,,Besa e Madhe” tė Mirosh Markajt personazhi Met Koronica, sikurse edhe Mic Sokoli e tė tjerė, bashkon tiparet e tė gjithė atyre njerėzve, qė rrokėn armėt pėr ta mbrojtur atdheun nga copėtimi, nė betejėn e Gjakovės mė 3-6 shtator 1878, prandaj padyshim mund ta ripėrsėrisim mundėsinė e ripagėzimit tė tij me sintagmėn hegeliane ,,individuum historikoplanetar”.

         Nė kėtė kontekst nuk mund tė anashkalohet mendimi i Gjergj Llukaqit: ,,Drama shėnon eksplodimet dhe erupsionet e mėdha tė rrjedhės historike”. Nė qendėr tė kėsaj rrjedhe tė historisė shqiptare ėshtė edhe Met Koronica, versioni letrar i Ahmet Koronicės. Prezenca simbolike nė romanin ,,Humbėtirat e kohės” tė Sefedin Fetiut

         Figura e Ahmet Koronicės pėrmendet vetėm njėherė nė romanin e Sefedin Fetiut ,,Nė humbėtirat e kohės” (Rilindja, Prishtinė, 1980, f.12). Nuk ėshtė personazh i romanit, por ėshtė dhėnė nė njė kontekst tė veēantė, qė nėnkupton gjithashtu njė funksion simboliko-semantik gjithashtu tė veēantė. Hoxhė Koronica ėshtė i shndėrruar nė njė arketip tė flijimit, i cili pėrsėritet nė roman. Fatin e Hoxhė Koronicės e pėson edhe njėri nga pasardhėsit e tij nė idealin suprem tė flijimit pėr mbrojtjen e atdheut dhe lirisė sė tij e ky ėshtė Hysen Efendi Imami apo Hoxha i Vogėl siē e quanin tė gjithė e qė ishte imam nė Xhaminė e Kusarėve. I dėrguari i Dėrvish Pashės nga Prizreni i kėrcėnohet: ,,Tė kemi nė dorė, kemi fakte, mund tė tė katandisim si Hoxhė Koronicėn, po nuk i kreve urdhėrat dhe porositė tona”.

         Akti i vrasjes sė personazhit tė Hysen Efendi Imamit apo Hoxhės sė Vogėl pėr shkak se nuk ishte thyer nga kėrcėnimi i tė Dėrguarit tė Dervish Pashės, qė nėse nuk do t’i bindte besimtarėt tė hiqnin dorė nga Lidhja dhe idealet e saj, do ta pėrjetonte fatin e Hoxhė Koronicės, e ka simbolikėn e njė miteme flijimi, e cila pėrsėritet dhe shndėrrohet nė ritualemė flijimi nė kėtė roman.

 

Prapoja

 

         Kjo tribunė shkencore kushtuar Ahmet Koronicės e edhe ky punim imi, poqese torkasin nė ndėrgjegjen tonė tė pėrgjumur, afishojnė kėrkesėn pėr t’ia dhėnė vendin e merituar kėsaj figure tė madhe kombėtare.

         Tė fillojmė me ndonjė monografi, pėr tė vazhduar me poezi, tregim, dramė, pėr kėtė hero. Shtatorja e Ahmet Koronicės nė ndonjėrin nga sheshet e Gjakovės ėshtė domosdo, e cila troket me forcė nė ndėrgjegjen tonė qytetare.

 

Njė version i shkurtė i kėtij punimi ėshtė lexuar nė njė tribunė shkencore kushtuar Ahmet Korenicės tė organizuar nga Shoqata e Intelektualėve ,, Jakova ” nė Gjakovė, mė 11. 9. 2004.

*   *   *

Autori aktualisht ėshtė  kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės