Shpalime historike

 

Nė ēifligun e Esat Pashė Toptanit

 

     Nė vitin 1908, Gabriel Louis Jaray historian dhe gazetar francez, i njohur pėr pėrshkrimet e udhėtimeve, njė nga njohėsit mė tė mirė tė ēėshtjeve tė Europės Qendrore, Italisė, Ballkanit, Rusisė, etj, ndėrmori njė udhėtim nėpėr viset shqiptare duke u nisur fillimisht nga Shkupi. Qė kėtu ai kaloi nėpėr Kosovė (Prishtinė, Mitrovicė, Pejė, Gjakovė, Prizren) pastaj nė Kukės, Lumė, Mirditė etj. Jaray e vijoi udhėtimin e tij nė gusht-shtator 1909 nėpėr viset e tjera shqiptare: nga Vlora nė Durrės, Tiranė, Elbasan, Strugė, Resnje. Gjatė muajit gusht, Jaray, ishte i pranishėm nė Tiranė, ku takoi edhe Esat Pashė Toptanin. Janė mbresėlėnese pėrshkrimet e kėtij takimi, ndėrthurur me informacionet dhe analizat historike e politike, por edhe me portretizimin e kėtij personazhi tė veēantė. Ky rrėfim nė formėn e njė ditari, ėshtė pjesė e librit “Nė mbretėrinė e re tė shqiptarėve” (1914), tė cilin e botoi njė vit pas publikimit tė njė tjetėr libri mbi vendin tonė “Shqipėria e panjohur” (1913). Para pak kohėsh kėto dy libra pėrkthyer nga Asti Papa edhe nė gjuhėn shqipe u botuan nė njė libėr tė vetėm nga “Dituria”. Rrėfimi mbi Esat Pashė Toptanin ėshtė marrė nga kapitulli mbi Tiranėn.

 

Shkruan: Gabriel Louis - Jaray,  04. 09. 2008

__________________________________

 

Kėtu mund ta lexoni pjesėn: “Nė ēifligun e Esat Pashė Toptanit” nė origjinal

 

      Esat pasha doli nė rendin e ditės tė Europės, kur ai bėri marrėveshjen me kral Nikollėn e Malit tė Zi dhe kur i dorėzoi atij Shkodrėn, si dhe mė pas kur e shpalli veten si sundimtar i mundshėm i Shqipėrisė dhe bėri njė udhėtim nė Itali dhe Europė. Por kur unė vajta nė ēifligun e tij, ai ishte vetėm kryetari i familjes Toptani. Mirėpo ndėrmjet skotės sė bejlerėve tė Shqipėrisė, familja Toptani ėshtė njė nga mė tė njohurat e mė tė lashtat. Ashtu si familja Vlora nė Vlorė, si ajo e Begollėve nė Pejė, e Markagjonėve nė Mirditė, e Biēakve nė Elbasan, edhe familja Toptani zotėron e sundon mbi Tiranėn dhe rrethinat e saj me fuqinė, me pasurinė, me marrėdhėniet e lidhjet miqėsore qė ka, si dhe me lashtėsinė e saj. Dhe ndėrmjet kėtyre feudalėve, pronarė tė mėdhenj tokash nė Shqipėri, prej tė cilėve krerėt mė tė njohur dhe mė me ndikim janė Ismail Qemali, Zenel beu, Prenk pasha, Dervish beu, njė vend tė veēantė meriton Esat pashė Toptani.

 

·      Foto: - Esat Pashė Toptani


Zbėrthimi i portretit


      Unė u paraqita dhe takova njė nga mė kryesorėt e familjes, Refik bej Toptanin, me tė cilin do tė nisesha pėr tė vajtur nė Kongresin Kombėtar Shqiptar tė Elbasanit. Para se tė niseshim pėr Elbasan ne vajtėm tė dy bashkė, te kushėriri i tij, Esat Pasha. Shtėpia e kėtij tė fundit ėshtė nė tė hyrė tė Tiranės. Kur sheh atė fushė tė gjerė, tė mbuluar me bar tė gjelbėr, disa pemė, njė shtėpi tė ulėt dhe tė zgjatur, tė krijohet menjėherė pėrshtypja se ke para syve njė ēiflig tė madh e tė begatshėm. Atje nė fund, nėn hijen e njė gėshtenje, ėshtė ulur Esat pasha me disa njerėz tė familjes sė tij. Ai ishte rrėzuar, kishte thyer kėmbėn, tė clėn e mbante shtirė dhe me zor mund tė ecte disa hapa.


      I veshur mirė e bukur nė mėnyrė europiane, por me fes mbi krye dhe me njė cibuk tė gjatė me kokė ari nė dorė, ai tė bėn pėrshtypje me tėrė fuqinė e moshės qė ka. Ai sapo i ka kaluar tė dyzet vjetėt, ka shtat mesatar dhe sy zhbirues. Sigurisht qė atij nuk i mungon zgjuarsia dhe aq mė tepėr dinakėria, por mua mė duket se atij i mungon kultura e vėrtetė. Pėr mė tepėr ai nuk ka as atė “lustėr” kulture, tė cilėn e ka fituar kushėriri i tij Refik bej Toptani nėpėrmjet udhėtimeve qė ka kryer nė shumė qytete tė Europės, si dhe nga lidhjet qė ka pasur me qytetėrimin perėndimor. Tek Esat pasha ndihet menjėherė njeriu i luftės, ushtaraku energjik, i vendosur dhe brutal, por ndoshta shumė mė pak mendjemprehtė nga ē’mund tė jenė beljerėt e tjerė kėtu ose nė vise tė tjera tė Shqipėrisė.


Kundėr xhonturqve…


      Kur unė vajta dhe takova Esat pashėn ishte koha e luftės ndėrmjet shqiptarėve dhe xhonturqve. Kėta tė fundit menduan tė tregohen mirėdashės ndaj shqiptarėve dhe t’u bėjnė atyre lajka, mandej deshėn qė t’i bindin qė tė kishin besim tek ata. Pėr kėtė qėllim xhonturqit stisėn nė Dibėr mbajtjen e njė kongresi gjoja shqiptar, tė cilin e detyruan tė miratojė me anė tė njė votimi pagesėn e tatimeve, si atė tė sė dhjetės, kryerjen e shėrbimit tė detyrueshėm ushtarak nga shqiptarėt, pėrdorimin e gjuhės turke si tė vetmen gjuhė zyrtare dhe si gjuhė tė shkollimit nė Shqipėri, dhe pėrdorimin e gėrmave turke pėr shkrimin e gjuhės shqipe. Bejlerėt e Shqipėrisė sė Veriut as qė pyetėn fare pėr kėtė kongres dhe nuk deshėn tė dinė pėr vendimet e tij. Ndėrkaq bejlerėt e Shqipėrisė sė Mesme dhe ata tė Jugut mendonin se xhonturqve u duhej dhėnė njė pėrgjigje. Prandaj kundėr dėshirės sė Turqisė dhe me pikėsynimin pėr tė pohuar vullnetin dhe dėshirat kombėtare shqiptare, ata vendosėn qė tė mbahej nė Elbasan, mu nė kėrthizė tė Shqipėrisė, njė kongres kombėtar, thjesht shqiptar, nė tė cilin do tė shpalleshin botėrisht kėrkesat e shqiptarėve. Nė krye tė lėvizjes ishin Bicakcitė e Elbasanit dhe Toptanasit e Tiranės. Edhe Esat pasha ishte pėrkrahės i tyre. Nga ana e tyre xhonturqit, qė i kundėrshtonin kėto pėrpjekje dhe kėrkonin qė ato tė dėshtonin, menduan tė pėrdornin njė mėnyrė tė stėrholluar, por kjo gjė solli si pasojė zemėrimin e mėtejshėm tė bejlerėve shqiptarė. Ata caktuan si kajmekam nė Tiranė Hysen bej Vrionin, i ati i tė cilit Aziz pasha ishte deputet i Beratit nė parlamentin turk, dhe e porositėn atė qė tė ndiqte njė politikė sociale tepėr tė ēuditshme. Pėr mė tepėr ata vunė njerėz tė posaēėm qė tė mbikėqyrnin veprimet e kajmekamit tė ri. Megjithėse ishte shqiptar, Hysen bej Vrioni, si nėpunės i bindur ndaj eprorėve, u mundua qė tė nxisė dhe t’i kundėrvėrė fshatarėt ndaj pronarėve tė tyre tė tokave, ndėrsa zejtarėt kundėr bejlerėve. Agjentėt e xhonturqve bridhnin nėpėr pazaret dhe tregjet, pėrgjatė viseve tė ndryshme tė Shqipėrisė dhe shpallnin kudo se qeveria e Stambollit do t’ua marrė tokėn bejlerėve dhe do t’ua ndajė atė fshatarėve, popullit, nėse ky popull do t’i qėndronte besnik urdhrave tė Portės sė Lartė.


      Xhonturqit shfrytėzuan fanatizmin fetar dhe luajtėn pėr qėllimet e veta kartėn e dėshirės sė madhe tė fshatarėve pėr tė pasur tokat e tyre dhe kėshtu ia arritėn qė tė pėrhapnin njė frymė tė vėrtetė kundėr bejlerėve nė disa fshatra. Kur bejlerėt kėrkuan tė ngrenė shoqatat dhe klubet e tyre kombėtare, tė cilat ishin qendra ku mblidheshin shqiptarėt, qė kundėrshtonin politikėn turke, qeveria e xhonturqve vendosi qė t’i ndalojė dhe t’i shkrijė kėto klube dhe shoqata. Pėr kėtė qėllim ajo shfrytėzoi edhe lėvizjen e fshatarėve. Qeveria e Stambollit e tuboi popullsinė fshatare nė disa katunde rreth qyteteve, e drejtoi atė pėr nė vendet ku ishin hapur kėto klube atdhetare shqiptare dhe nxiti e lejoi qė tė ndodhnin pėrleshje dhe skena dhune kundėr tyre. Mė pas, gjoja pėr tė qetėsuar gjakrat, xhonturqit vendosėn qė tė shkrihen tėrė klubet shqiptare.

 

Tė rrezikuar…


      Kjo politikė sociale e kėrcėnonte ndikimin e lashtė dhe tė trashėguar tė bejlerėve nė Shqipėri. Deri mė sot nuk ėshtė sqaruar ēėshtja nėse xhonturqit me kėto veprime arritėn qė tė nxisin nė Shqipėri njė luftė klasash tė vėrtetė, me qėllim qė tė rrėzonin regjimin feudal dhe tė zhduknin ndikimin e bejlerėve, qė u kundėrvihej atyre. Sidoqoftė kuptohet fare lehtė sesa tė prekur ishin bejlerėt shqiptarė, veēanėrisht Toptanasit, nga kjo politikė dhe ē’mėri kishin ata ndaj xhonturqve, aq mė tepėr qė kjo politikė u shfaq mė hapur nė Tiranė. Prandaj mund ta pėrfytyrojmė fare bukur se ē’gjendje shpirtėrore kishte Esat pashė Toptani dhe ē’qėndrim mbante ai ndaj “Turqisė sė Re” xhonturke, tė cilėn prerazi ai e dallonte me kujdes nga Turqia.

      Nga mosbesimi dyshimtar i skajshėm qė kishte nė atė kohė, ai mund tė kalonte pa dyshim nė ndjenja dhe veprime mė tė gjalla, kur njė rast i papritur i dha mundėsi familjes Toptani qė tė ushqente ambicjet e saj mė tė larta. Tirana dhe Elbasani, dy qytete tė lashta e tė afėrta, ndodhen mu nė zemėr tė Shqipėrisė. Ky ėshtė vendi gjeografik ku mundet dhe duhet tė jetė edhe qendra e bashkimit tė tėrė shqiptarėve, qofshin kėta nga veriu, nga lindje ose nga jugu i Shqipėrisė. Ky vend gjeografik mund tė quhet si II-dė Francė e Shqipėrisė. Ai ėshtė pėr Shqipėrinė njėlloj si janė Bovua, Kompienjė ose Parisi pėr Francėn. Dhe pėr mė tepėr ky vend ka njė dalje nė detin Adriatik, ka Durrėsin, pra ka atė port i cili ėshtė pėr tė ashtu siē ishte dikur Rueni porti i Francės nė La Mansh.


      Pikėrisht nė kėto vise vijnė e bashkohen prirje tė ndryshme tė shqiptarėve. Nė brigjet e Shkumbinit, nga Durrėsi nė Elbasan takohen tė gjithė: toskė tė Jugut dhe gegė tė Veriut, myslimanė, ortodoksė e katolikė, megjithėse myslimanėt janė mė tė shumtėt.. Vetė natyra e ka diktuar zgjedhjen e saj. Pikėrisht nė kėtė trevė Shqipėria e pavarur duhet tė vendosė kryeqytetin e saj. Vlora dhe Shkodra ndodhen nė skajet e vendit, pa lidhje dhe as njohje me viset e tjera mė tė largėta. Nė Shkodėr nuk ka ortodoksė, ndėrsa nė Vlorė nuk ka katolikė. Aty-kėtu mund tė ngrihet dhe tė organizohet ndonjė qeveri e njė partie. Por qė tė ngrihet nė kėmbė dhe tė jetė i aftė tė qėndrojė njė pushtet qėndror dhe kombėtar, kjo gjė mund tė bėhet vetėm nė trevėn qėndrore, ku ndodhen Durrėsi, Tirana, Elbasani dhe madje edhe Kruja, ku ai duhet tė vendosė selinė.


“Shqiptarė, por osmanlli”


      Toptanasit, mė tepėr nga tė gjithė, i kanė parasysh kėto fakte, sepse Ismail Qemali nuk ka qenė asnjėherė mik i tyre. Nė Kongresin e Elbasanit, bejlerėt e Vlorės, Beratit, Elbasanit dhe Korēės ishin ithtarė tė zjarrtė tė Ismail Qemalit. Ndėrsa Toptanasit hiqeshin si mėnjanė. Ata mendonin se ky njeri kishte njė ndikim tė tepruar nė politikėn e Shqipėrisė para Luftėrave Ballkanike. Prandaj ata e luftonin kėtė ndikim dhe theksonin se Ismail Qemali e kishte tradhtuar Turqinė nė kohėn e regjimit tė vjetėr duke bėrė komplote pėr pavarėsinė e Shqipėrisė, dhe shtonin qė pavarėsisht se Ismail Qemali ishte i varfėr, ai kishte pasur nė dorė gjithnjė mjete financiare, tė cilat i merrte nga tė huajt, falė lidhjeve qė mundnin tė shpjegonin prejardhjen. Kurse Toptanasit, nga ana e tyre, mbaheshin se ishin shqiptarė, por njėherazi besnikė ndaj Portės sė Lartė dhe tepėr tė brengosur e tė shqetėsuar pėr lirinė e shqiptarėve. Unė edhe sot e kėsaj dite e sjell ndėr mend sesi e mbylli bisedėn me mua Esat pasha. Brenda dy fjalėve tė tij jepej nė mėnyrė tepėr tė pėrmbledhur njė program i tėrė: ”Shqiptarė, por osmanlli”. Kėshtu, kur doli nevoja qė tė caktohej njė kryetar pėr Shqipėrinė e pavarur, nuk kemi pse tė ēuditemi qė pėr kėtė vend mėtonte ai qė ishte kryesori, i pari, i familjes Toptani. Ai nuk mund tė harronte prejardhjen e tij, e cila siē ma tregoi Refik bej Toptani, ishte kjo qė vijon.


Lidhjet me Topiasit…


      Nė kohėn e tė madhit Skėnderbe, Topia ose Tobia ishte duka i Durrėsit. Ai kishte tre vėllezėr dhe njėri prej tyre u martua me njė motėr tė Skėnderbeut. Mė 1467 Skėnderbeu vdiq nė Lezhė. Topia rimori fuqinė nė qytetin e Krujės, tė cilin ia kishte lėshuar kohė mė parė Skėnderbeut si peng miqėsie. Mirėpo Topia u mund dhe u vra nga turqit, tė cilėt morėn me vete njė djalė qė Topia kishte nga martesa me tė motrėn e Skėnderbeut. Pas kėtij djali tė robėruar shkoi nė Turqi njė nga oficerėt e shtėpisė Topia, i cili e rriti dhe e edukoi atė. Ai djalė ishte Ali beu, themelues i familjes se Toptanasve. Kėto kujtime vazhdojnė tė jetojnė ende nė mendjen e pasardhėsve tė tij dhe mua mė kujtohet mirė se me ēfarė interesimi dhe krenarie bashkėbiseduesi im, Refik beu, mė tregonte njė pemė gjenealogjike, ku ishin shėnuar, me njė saktėsi qė binte nė sy, tė gjithė pasardhėsit e Toptanit tė parė. Nė Shqipėri dhe sidomos nė Durrės, qarkullon njė legjendė e ēuditshme. Thuhet se i pari i Topiajve ishte njė stėrnip bastard i Karlit d’Anzhu. Madje pohohet se nė rrethinat e Durrėsit ėshtė gjetur njė stemė, e cila ka edhe njė shufėr, e cila ėshtė shenja e preardhjes bastarde.


Synimi i fronit…


      Tani po tė duam t’i pėrmbledhim tė gjitha sa thamė mė lart, mund tė theksojmė se nė kėtė rast kemi: kryetarin e njė familjeje feudale, mjaft i fuqishėm nga degėzimet qė ka kjo familje, nga krushqitė dhe marrėdhėniet e saj, si dhe nga ndikimi i saj shoqėror dhe tradicional. Kjo familje ka njė histori, e cila shtyhet tej nė tė kaluarėn. Ka toka tė shumta mu nė zemėr tė Shqipėrisė. Dhe mbi tė gjitha, mbeturinat e njė ushtrie, e cila pėrbėn njėfarė garde vetiake tė pashės Toptanas. Tė gjitha kėot duket se janė tė mjaftueshme qė Esat pasha tė paraqitet si kandidat pėr drejtimin e Shqipėrisė. Edhe Hyg Kapeti nuk kishte nė dorė karta mė tė mira, kur duke qenė Dukė i II-dė Francė, ndėrkohė qė nė krahina tė tjera si nė Burgonjė, nė Langėdok dhe nė Bretanjė, sundonin po dukė tė njė rangu me tė, vendosi me guxim nė kokėn e tij kurorėn e fronit tė mbetur bosh, pa mbret.


      Mirėpo Fuqitė e Mėdha nuk e lejuan Esat pashėn. Megjithatė ata nuk mund ta pengojnė atė qė tė jetė kryetari i vėrtetė i pallatit tė mbretit tė ri tė Shqipėrisė. Nuk ka rėndėsi nėse ai do tė qėndrojė gjatė nė kėtė vend dhe nėse tiparet qė pėrbėjnė forcėn e tij do t’i sigurojnė apo jo suksesin. Por duhet ta ndjekim me kureshtje dhe me ngulm historinė qė po jeton ai, sepse ajo ringjall nė sytė tanė pėrfytyrimin e pėrpjekjeve qė bėheshin nė mesjetėn e hershme pėr krijimin e shteteve tė mėdha moderne. Pasardhėsit e Skėnderbeut nėpėrmjet krushqive, kėrkojnė tė bėhen trashėgimtarėt e tij dhe tė vendosin nė pushtet tė parin e familjen sė tyre tė Toptanasve.

……………………….

·       Kėtu mund tė lexoni tė plotė libin: “Au jeune royaume d'Albanie, by Gabriel Louis-Jaray”