Zbulime arkeologjike

 

Visoko Bosnjės janė zbuluar

piramida ilire

 

Shkruan: Arben Dervina - 13. 09. 2008

______________________________


     Qyteti Visoko me 50.000 banorė gjendet nė Bosnjė nė rrugėn mes Zenicės dhe Sarajevės pranė lumit Bosna. Ky qytet ėshtė 30 kilometra larg Sarajevės, apo 200 km nga kufiri verior i Kosovės. Qysh prej vitit 2006 Visoko ėshtė bėrė qendėr e zbulimeve arkeologjike, atje janė zbuluar PIRAMIDAT ILIRE, qė sot quhen Piramidat Boshnjake.

 

·       Foto Galeria: Qyteti Visoko Bosnjen qendrore

·       Harta: Vendi ku gjindet Piramida ilire Visoko

·       Foto: identifikimi i piramidave Visoko

·       Foto: Semir Osmanagiē, pėrballė vendit ku gjindet piramida

·       Shiko: Dokumentari kushtuar Piramidės ilire Visoko

·       Shiko: YouTube - Pyramids in Bosnia


     Prej 25 - 30 gusht Sarajevė u mbajt Konferenca Shkencore Ndėrkombėtare e Piramidave nėn pėrkujdesjen e shtetasit amerikan
Semir Osmanagiē. kėtė konferencė morėn pjesė ekspertė gjeodezisė, dhe arkeologjisė nga shumė vende botės, por, mjerisht, asnjė nga trevat shqiptare. Nė kėtė konferencė mori pjesė vetėm njė gjeodezist shqiptar Enver Buza, por ai ishte pėrfaqėsues nga Sarajeva.


     Ēka ėshtė me rėndėsi pėr ne shqiptarėt, nėse zbulimi del se ėshtė i vėrtetė, atėherė prapa tyre qėndrojnė ilirėt - pasardhėsit e shqiptarėve. Kjo ka domethėnie madhore, sepse vėrteton lashtėsinė dhe virtytet e kulturės sė vjetėr iliro-shqiptare.


     Ekspertėt egjiptian tė piramidave, tė cilėt janė tė njohur nė botė, mbrojnė tezėn e ekzistimit tė kėtyre piramidave dhe deklarojnė se ato janė tė punuara nga dora e njeriut dhe jo natyra. Kėto piramida kanė mjaft kundershtarė nga evropa perendimore. Kohėve tė fundit mediat italiane i kanė dhėnė hapėsirė kėtyre zbulimeve madhėshtore.


     Javėn e kaluar erdhi njė lajm me rėndėsi pro mbėshtetėsve tė tezės sė piramidave ilire nga instituti gjerman, se analizat e bėra nė laborator tregojnė se druri i gjetur nė tunel tė piramidės ėshtė i vjetėr rreth 35 mijė vite.

     Nėse del qė piramidat janė tė vėrteta, historia e njerėzimit do tė ri-shkruhet, ku njė rėndėsi tė veēantė do ta kenė Ilirėt – pasardhėsit e kombit tonė. 
(dervina.com)

 

&

 

Pėr kėtė temė shumė lexo: KĖTU