KONVERTIMI ME DHUNĖ I SHQIPTARĖVE NĖ FENĖ ORTODOKSE NĖ

KAPĖRCYLLIN E SHEKUJVE XIX/XX

 

·        “Kishte shqiptarė muslimanė qė, posa kryqėzoheshin, vraponin nė ndonjė lumė dhe i fėrkonin ato pjesė tė trupit, te cilat ua kishte prekė Popi dhe i fėrkonin aq shumė me rėrė gjersa u dilte gjaku”

 

          Shkruan: Dr. Ramiz ZEKAJ

          15. II. 2008

 

        Vendosja e administratės ushtarake nga qeveria serbe kishte pėr qėllim, nga njėra anė, sigurimin e shtetit serbomalazez, kurse nga ana tjetėr, dėbimin nė masė tė shqiptarėve prej trojeve tė tyre autoktone me anė tė shtypjes sė vazhdueshme dhe tė zbatimit tė masakrave tė pėrgjakshme mbi popullsinė e pafajshme.

 

        Prej shtypit tė kohės bėhej e ditur se nė Ponoshec tė Rekės sė Gjakovės, malazezėt kanė mbytur e vrarė 165 veta, nė mes tė cilėve gjendeshin edhe gra e fėmijė. Malazezėt, pasi e kanė mbaruar kėtė vandalizėm, “familjet qė kanė mbetur tė shkreta i kanė pėrzėnė jashtė kufirit”

 

         Me anė tė ndėrrimit tė detyruar tė emrave tė njerėzve, tė vendbanimeve tė tyre e tė pėrkatėsisė fetare dhe duke pėrdorur pėr kėtė qėllim mjetet mė tė egra, pushtuesit serbo-malazez u pėrpoqėn qė tė krijonin njė gjendje tė padurueshme pėr popullsinė shqiptare. Nė radhėt e kėtyre pushtuesve pėrfshiheshin, pėrveē ushtarėve edhe nėpunės civilė, ēetnikė, popė ortodoksė e tė tjerė. Tė gjithė sė bashku u vunė nė lėvizje dhe duke pėrdorur terrorin e detyronin popullsinė shqiptare tė rrethit tė Pejės e tė Gjakovės tė kaloj nė fenė ortodokse pėrkatėsisht tė sllavizohej.

 

        Sipas tė dhėnave nga burimet arkivore me 10 mars 1913, nė Lugun e Baranit, 68 familje shqiptare tė konfesionit musliman u kthyen nė fenė ortodokse. Ndėrkaq, nė fshatrat e rrethit tė Pejės: Brestė, Novosellė, Treboviē, Dubovė, Drenoc, Lloqan, Carrabeg, Leshan, Dredhėz, Petriq, Zajmovė, Prelep, Jabllanicė, Krushevė, Isniq, Strellc, Raushiq, Gllogjan e Kriticė u konvertua nė fenė ortodokse tėrė popullsia shqiptare e konfensionit musliman.

 

        Familjeve shqiptare, nė radhė tė parė meshkujve, u  ndėrroheshin emrat me ceremoni nga prifternjėt ortodoksė apo nga kumbarėt e caktuar prej ushtrisė malazeze. Ky pagėzim i pėrgjithshėm i popullsisė shqiptare u bė kryesisht nė Plavė, Guci e vise tjera…. Nė kėtė process konvertimi Ukshini u bė Vukashin, Rama - Rade, Selimi - Sime, Tahiri - Tihomir, Ramadani - Radivoj, Sadiku - Dika, Bajrami - Bllagoj, Sheqeti - Shqepan, Milaimi - Millorad etj. Ky akt u ruajt edhe nė kėngėt e podgorit:

 

Haj medet pėr Lug t`Baranit

N`kamė u ēue Savė Llazari

Don shqiptarėt me i shkombtarizue..

Pėr pa u gri, pėr pa u coptue.

Shqiptarė jemi, s`kemi fenė me e ndrrue.

Haj medet, shpatėn n`qafė ja ka nue

Deri nė tokė gjaku i ka shkue

Mos u ēartė Hazir, fenė duhet me e ndrrue!

Hazir Alia trim koka qillue

Pėrpjet gishtin e ka que

Du me u gri e me u coptue

Tybe n`Zotin fenė s`muj me e nrrue

Na shqiptar jemi qillue

Vorret e t`parėve smumė m`i turpnue

 

        Popullata shqiptare muslimane e mbetur nėn pushtimin serbomalazez ose atė grek, pas Luftės Ballkanike, u privua nga organizimi i mėtejshėm arsimor i besimit nė gjuhėn shqipe dhe institucionet arsimore kulturore tė tij. Personalitete tė tij. Personalitete tė shquara tė kulturės islame shqiptare, hoxhollarė tė pėrmendur, ylema tė ditur, ēamė, kosovarė e dibranė etj., u detyruan tė marrin rrugėn e mėrgimit ose t`i nėnshtrohen ndjekjeve antinjerėzore: vrasjeve, burgimeve, bastisjeve, diskriminimeve, grabitjeve, etj. Njė pjesė tjetėr u detyrua tė konvertojė.

 

        Terrori malazez mbi popullatėn shqiptare nė Dukagjin e sidomos akti i dhunės, qė u ushtrua mbi popullatėn e Lugut tė Baranit pėr ndėrrimin e fesė, s`ishte tjetėr veē njė pėrpjekje pėr realizimin e programit serb sipas Naēertanjės sė Grashaninit pėr shkombtarizimin e shqiptarėve, pėrkatėsisht pėr kolonizimin e Kosovės. Ky akt si dhe krimet e papara tė Sav Batarės nė rajonin e Dukagjinit, bėnė bujė tė madhe nė qarqet ndėrkombėtare. Shtypi austro-hungarez, ai Italian dhe turk i kushtuan vėmendje tė madhe akteve malazeze nė Dukagjin, si dhe rezistencės sė shqiptarėve pėr tė mos ndėrruar fenė.

 

        Ndėrrimi i fesė nga ajo muslimane nė ortodokse slave nėnkuptonte sllavizmin e plotė tė shqiptarėve. Veprimet apo skena trishtuese tė shoqėruara me krime, qė ranė mbi shqiptarėt e tė gjitha moshave e gjinive gjatė fundit tė shekullit XIX e fillim tė shekullit XX, nuk arritėn tė thyejnė qėndresėn e tyre pėr tė mbajtur kombėsinė e fenė e tyre!

 

Kėngėtari popullor e pėrshkruan kėshtu kėtė qėndresė:

 

Krisi pushka e dajaku,

Rrugėt e shehrit i mbuloj gjaku

Sali Bajraktari u bėrtet

Ou, bini vllazen n`shahadet

Edhe njė gisht cone pėrpjetė

Nė ēdo fshat burrat janė besatue

Me u gri e me u copėtue.

E kurrė fenė mos me ndėrrue

 

        Kishte shqiptarė muslimanė qė, posa kryqėzoheshin, vraponin nė ndonjė lumė dhe i fėrkonin ato pjesė tė trupit, tė cilat ua kishte prekė Popi dhe i fėrkonin aq shumė me rėrė gjersa u dilte gjaku!

 

·         Kėtė studim nė pashtriku.org e ka dėrguar Sadat Musa, i cili e ka shkėputur me disa shkurtesa nga Libri “Zhvillimi i Kulturės islame te shqiptarėt gjatė shekullit XX” - Dr. Ramiz Zekaj