Ēka janė Salnamet?

 

Salnamet (Vjetarėt) e vilajetit tė Kosovės

 

Shkruan: Faik Miftari - Prizren, 15. 09. 2008

_______________________________

 

Ēka janė Salnamet?

 

      Fjala salname e ka prejardhjen nga gjuha persiane, sal do tė thotė vit, ndėrsa name do tė thotė letėr, libėr, e kur tė bashkohen  kėto dy fjalė nė salname do tė thotė mė sė pėrafėrti nė gjuhėn shqipe vjetar. Salname nė gjuhėn frenge do tė thotė Annuaire, nė gjuhėn angleze Year book, ndėrsa nė gjuhėn gjermane Almanak.

       Nė periudhėn fundit tė Perandorisė Osmane janė botuar salnamet-vjetarėt, ku pėr njė vit ėshtė pėrshkruar gjendja ekonomike, politike, sociale, kulturore, shoqėrore e njė vendi tė caktuar tė Perandorisė Osmane. Salnamet - vjetarėt janė botuar brenda njė periudhe 75 vjeēare tė ekzistimit tė Perandorisė Osmane, prej vitit 1847 e gjer mė vitin 1922.

     Nė kėto salnamet-vjetarėt janė pėrshkruar me njė stil tė posaqshėm dhe janė prezantuar njė varg njohurish nga fushat tė ndryshme, si nga historia, shkenca, politika, ushtria, kultura, shoqėria e fusha tjera. Salnamet - vjetarėt janė ndarė nė katėr grupe: salnamet - vjetarėt shtetėror, salnamet- vjetarėt e Vilajeteve, salnamet - vjetarėt Nazaret   si dhe salnamet - vjetarėt personal.

         Salnamet - vjetarėt shtetėror kanė qenė me njohuri dhe pėrshkrime mė tė gjera dhe me njė periudhė mė tė gjatė kohore tė botuarit. Salnameja - vjetari i parė shtetėror ėshtė botuar nė vitin 1847 dhe ka vazhduar pa ndėrprerė gjerė nė vitin 1912. Pėr shkak tė pasojave tė luftėrave ballkanike dhe  Luftės sė parė botėrore, ka pasuar ndėrprerja e pėrkohshme prej vitit 1912 e gjer nė vitin 1916. Salnameja – vjetari i fundit shtetėror nė nivel tė Perandorisė Osmane ėshtė botuar nė vitin 1918.

          Salnamet- vjetarėt e Vilajeteve janė botuar me ndėrprerje tė kohėpaskohshme, ashtu qė kemi vetėm mė sė paku njė botim tė njė salnameje - vjetari tė njė vilajeti tė caktuar dhe mė sė shumti kemi  gjer nė 35 botime tė njė salnameje - vjetari tė njė vilajeti tė njėjtė. Termi Vilajet gjatė kohės sė Periudhės Osmane ka nėnkuptuar njė territor shumė tė gjerė qė nėnkuptohet nė ditėt sotshme si njė Republikė nė kuadėr tė njė federate apo tė konfederate tė caktuar.

           Perandoria Osmane ka qenė e pėrbėrė nė atė kohė prej shumė vilajeteve. Njėri prej Vilajeteve tė shumta nė pėrbėrjet e saj ka qenė edhe Vilajeti i Kosovės. Vilajeti i Kosovės ka qenė i pėrbėrė prej sangjaqeve - rretheve tė Shkupit,  Prishtinės, Prizrenit, Pejės, Yenipazarit (Pazari i Ri),  dhe Plevljes. Salnameja - vjetari i parė i botuar i njė vilajeti, ka qenė i Vilajetit tė Bosnjės tė vitit 1866, ndėrsa salnameja - vjetari i fundit i botuar i vilajetit ka qenė i vitit 1918 tė Vilajetit tė Bolusė, nėnkuptohet gjatė periudhės sė ekzistimit tė Perandorisė Osmane.

           Salnamet - vjetarėt Nazaret kanė qenė vjetarė tė botuar pranė ministrive tė caktuara tė Perandorisė Osmane, si pėr shembull, tė ministrisė sė punėve tė jashtme, tė ministrisė sė arsimit, ministrisė sė mbrojtjes, apo tė institucioneve tė lidhura me ministritė pėrkatėse, si psh. tė Gjysmėhėnės sė kuqe, apo tė shėrbimit tė doganave, apo tė marinės ushtarake e kėshtu me rrdhė.

           Salnamet – vjetarėt personal kanė qenė vjetarėt e botuar kohė pas kohe tė personave tė caktuar tė Perandorisė Osmane, si pėr shembull salanameja -vjetari i Ali Suavit nė Paris botuar 3 vjet me rresht , apo i Ekrem, Reshat dhe Osman Feridit, apo tė Tevfik bejit etj.

 

Salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės

 

         Vilajeti i Kosovės ėshtė themeluar nė vitin 1877, valiu i parė i Vilajetit tė Kosovės ka qenė Halil Rifat Pasha i cili ka udhėhequr me Vilajetin e  Kosovės. Nė pėrbėrje tė Vilajetit tė Kosovės kanė qenė 6 sangjaqe – rrethe me tė cilin kanė udhėhequr muttesarrifėt apo kryetarėt e rretheve, nė pėrbėrje tė sangjaqeve kanė qenė kazatė, e nė pėrbėrje tė kazave ishin nahijet.

           Vilajeti i Kosovės ka qenė i kufizuar nė lindje me Bullgarinė, nė perėndim me Vilajetin e Shkodrės, Malin e Zi dhe me Bosnjėn e Hercegovinėn, nė veri me Serbinė dhe nė jug me Vilajetin e Manastirit dhe Vilajetin e Selanikut. Vilajeti i Kosovės duke filluar nė lindje me qytetin e Shtipit e nė perėndim me qytetin e Plevljes ka pėrfshirė njė territor shumė tė gjerė gjeografik. Nė Vilajetin e Kosovės kanė jetuar kryesisht shqiptarėt, turqit dhe boshnjakėt si mysliman me shumicė, si dhe me pakicė bullgarėt, serbėt, grekėt, vllehtė si tė krishterė. Si kryeqytet i Vilajetit tė Kosovės ka qenė Prishtina prej vitit 1879 e gjer nė vitin 1893, ndėrsa prej vitit 1893 e gjer nė vitin 1912 ka qenė Shkupi. Nė vitin 1893 ka pas gjithsejtė 847.419 banor, prej tyre 507.800 mysliman dhe 340.339 krishterė.

 

       Janė botuar gjithsejtė 8 salname - vjetar tė Vilajetit tė Kosovės:

1.     Nė vitin 1879 ėshtė botuar pėr herė tė parė nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Prishtinė, ka pas gjithsejtė 154 faqe.

2.     Nė vitin 1883 ėshtė botuar pėr herė tė dytė nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Prishtinė, ka pas gjithsejtė 178 faqe.

3.     Nė vitin 1885 ėshtė botuar pėr herė tė tretė nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Prishtinė, ka pas gjithsejtė 176 faqe.

4.     Nė vitin 1887 ėshtė botuar pėr herė tė katėrt nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Prishtinė, ka pas gjithsejtė 314 faqe.

5.     Nė vitin 1888 ėshtė botuar pėr herė tė pestė nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Prishtinė, ka pas gjithsejtė 283 faqe.

6.     Nė vitin 1893 ėshtė botuar pėr herė tė gjashtė nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Shkup, ka pas gjithsejtė 239 faqe.

7.     Nė vitin 1896 ėshtė botuar pėr herė tė shtatė nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Shkup, ka pas gjithsejtė 753 faqe.

8.     Nė vitin 1900 ėshtė botuar pėr herė tė fundit nė shtypshkronjėn e Vilajetit tė Kosovės nė Shkup, ka pas gjithsejtė 936 faqe.

 

Lexo kėtu: tetė salnamet e Vilajetit tė Kosovės + 1 (Sh.B)

 

           Koleksioni (pėrmbledhja) e 8 salnameve - vjetarėve tė Vilajetit tė Kosovės gjendet vetėm nė bibliotekėn popullore tė Fatihut nė Stamboll, ndėrsa veē e veē gjenden tė shpėrndara nėpėr biblioteka tė ndryshme, si pėr shembull: nė Bibliotekėn e Muzeut Arkeologjik, gjenden salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės tė vitit 1883 dhe 1887, nė Bibliotekėn Ataturk nė Taksim gjenden salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės tė viteve 1879, 1883, 1885, 1887, 1888, 1896  dhe 1900, nė Bibliotekėn e Arkivit tė kryeministrisė osmane gjenden salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės tė viteve 1887, 1888, 1893, 1896, nė Bibliotekėn shtetėrore tė Bejazit gjenden salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės tė vitit 1887, nė bibliotekėn e Hakkė Tarėk Us gjenden salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės tė viteve 1893, 1896, nė bibliotekėn e Universitetit tė Stambollit gjenden salnamet- vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės tė viteve 1879, 1888 dhe 1896, nė bibliotekėn e  degės sė  historisė tė fakultetit tė letėrsisė tė Universitetit tė Stambollit gjenden salnamet - vjetarėt e viteve 1879 dhe 1883.

           Tė gjitha kėto 8 salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės janė tė botuara nė gjuhėn osmane tė shkruara me alfabet arab. Nga kėto salnamet - vjetarėt e Vilajetit tė Kosovės, Shoqata kulturore dhe pėrkrahėse Rumeli nga Stambolli falė punės sė palodhshme tė ekspertėve tė linguistikės osmane e pėrzgjodhi dhe botoi nė vitin 2000 nė gjuhėn turke me alfabet latin salnamen - vjetarin e vitit 1896 me titullin nė origjinal “1896 (Hicri 1314) KOSOVA Vilayeti Salnamesi” qė nė pėrkthim do tė thotė Salnameja e Vilajetit tė Kosovės tė vitit 1896. Dėshira parėsore nė tė ardhmen e shoqatės do tė jetė botimi komplet i koleksionit prej 8 salnameve - vjetarėve tė Vilajetit tė Kosovės nė gjuhėn turke me alfabet latin. Pėr Salnamen - Vjetarin e botuar tė Vilajetit tė Kosovės tė vitit 1896 do tė shkruaj dashtė Zoti nė njė tė ardhme tė pėrafėrt.