Nė 96 vjetorin e vrasjes sė atdhetarit Isa Boletini

 

 

NUK I HEQ ARMĖT

SA T’JAM GJALLĖ

 

( Ēast me kėngėn “Kral Nikolla rrehi telin” tė kėnduar nga rapsodi Dervish Shaqa )

 

Shkruan: Kadri Rexha

 

 

- Nė vijim -

 ( Dėgjoni kėngė nga rapsodi ynė i shquar Dervish Shaqa )

 

 ( Moderatori i pashtriku.org )

 

 

     Likuidimi fizik i pėrfaqėsuesve pėrparimtar dhe i prijėsve tė shquar tė kombit tonė qe njė masė e vazhdueshme e gjenocidit serbo-malazez pėr shfarosjen e shqiptarėve. Me kėto akte tė shėmtuara kriminele Serbia provoi ta shuante ēdo shkėndijė zgjimi, organizimi, rebelimi dhe kryengritjeje shqiptare. Likuidimi i prijėsve shqiptarė organizohej nga shėrbime speciale tė shtetit ndėrsa ekzekutimi i tyre bėhej nga xhandarmėria, ushtria apo agjentėt e shitur shqipfolės. Vrasja e prijėsve shqiptar aq sa ishte masė hakmarrjeje e shtetit kundėr veprimtarėve atdhetarė, po aq ishte masė frike, demoralizimi dhe shuarjeje e ēdo shprese tė popullit pėr tė jetuar nė vatrat shekullore. Tradita e vrasjes sė personaliteteve tė shquara shqiptare nė praktikėn e shtetit serb ėshtė e hershme, ėshtė e pasur, ėshtė e gjatė mbi njė shekull e gjysmė dhe si e kėtillė popullit shqiptar i ka kushtuar shumė, madje, nė tė gjitha sferat e jetės: tė paktė janė ata prijės shqiptarė qė kanė vdekur natyrshėm, me trup nė shtrat e me kokė nė jastėk.  

     Aktet e burgosjes, maltretimit, vrasjes dhe likuidimit tė prijėsve dhe bijve tė tij mė tė mirė populli shqiptar i mbajti prore nė kujtesė dhe nėpėrmjet kėngės ato i bėri tė pa vdekshme. Ndėr qindra shembujt e vrasjeve tė prijėsve tė shquar shqiptar nga dora terroriste serbo - malazeze muza popullore e qau me lot dhembjeje dhe krenarie edhe vrasjen e atdhetarit Isa Boletini (1864-1916), personalitetit qendror tė Rilindjes kombėtare, organizatorit dhe udhėheqėsit tė kryengritjeve tė mėdha antiosmane pėr ēlirim e bashkim kombėtar, organizatorit tė forcave tė armatosura pėr mbrojtjen e Qeverisė sė Pėrkohshme tė Vlorės, anėtarit tė delegacionit shqiptar, qė shkoi nė Londėr pėr tė protestuar kundėr vendimeve tė Fuqive tė Mėdha pėr copėtimin e Shqipėrisė, organizatorit dhe udhėheqėsit tė qėndresės shqiptare kundėr pushtimit serbo-malazez gjatė Luftėrave Ballkanike e mė vonė.

     Si personalitet qė tėrė jetėn e kaloi nė luftė pėr lirinė, pėr bashkimin e trojeve dhe pėr pavarėsinė e Shqipėrisė, si figurė tipike e burrit shqiptar, i veshur gjithmonė me kostume tė bukura kombėtare qė i jepnin njė hijeshi tė pashoqe, luftėtar qė kurrė nuk i largoi armėt nga trupi, gojėtar i urtė dhe trim me orė, me kohė, gjenerali Isa Boletini fiton admirimin, respektin, dashurinė e popullit dhe njėrin ndėr vendet qendrore tė figurave tė merituara tė epikės popullore historike. Prandaj, vrasja e atdhetarit Isa Boletini nga dora serbo-malazeze, tronditi dhe pikėlloi mbarė kombin, ndėrsa muza popullore kėtė vrasje mizore tė heroit legjendar e pasqyroi nė kėngėn “Kral Nikolla rrehi telin”.

     Kėnga “Kral Nikolla rrehi telin” e interpretuar me nota elegjiake dhe zemėrimi nga rapsodi Dervish Shaqa lartėsohet nė protestė monumentale artistike qė dėshmon dhe akuzon rrethanat historike tė krimit tė organizuar, gjenocidin serbo-malazez si dhe pabesinė e dhunėn ndėrkombėtare tė kohės. Isa Boletini qė nuk ishte pėrkulur para mbretit e kralit, para atentateve tė shumta e sulmeve ballė pėr ballė nė beteja, para djegieve gjashtė herė tė kullės feniks, para joshjes sė sulltanit e premtimeve marramendėse tė autoriteteve antishqiptare, mė nė fund, si njeri i besės e fjalės sė dhėnė, i ndodhur nė situatė rreziku, ia beson mbrojtjen diplomatit francez nė Shkodėr, konsullit Bikok, i cili i zotohet se do t’ia sigurojė vizėn e udhėtimit pėr cilin do vend neutral qė dėshironte. Nė marrėveshje sekrete me krerėt e qeverisė sė kral Nikollės konsulli francez e udhėzon Isa Boletinin qė tė shkojė nė Cetinė, nė Ambasadėn Franceze, pėr tė marrė vizėn udhėtimit. Viza, nė kėtė rast, ishte kurdisur si mbulesė pėr likuidimin e Isa Boletinit. Pikėrisht kėtė komplot tė shėmtuar ndėrkombėtar e stigmatizon hapur edhe muza popullore nėpėrmjet vargjeve tė kėngės:


               Krajl Nikolla ma rrehka telin
               Kanēallozit po ja ēon haberin
               Me ma nxanė ore Isa Begun

               Krejt Avropa ja kanė pa sherrin
               Kanēallozi ja ka dredhun telin

               Kral Nikollės ja ēon haberin
               Ta kam nxanė more Isa Begun
               Ta kam nxanė ta kam mashtrue
               Nė Podgoricė Isėn ta kam ēue
               Nė Podgoricė Isa asht dalė
               Veshoviqin po ēon me e marrė

               Gjeneralin ka ēue me marrė


     Ėshtė dita e 23 janarit tė vitit 1916. Podgorica po pushtohej pa luftė nga ushtria austriake. Atė ditė, Isa Boletini me bashkėluftėtarėt e tij, i vendosur pėr t’u kthyer nė Kosovė, tradhtohet nga diplomatėt francez dhe lėshohet nė “pėrcjellje” tė ushtarėve malazezė. Kurthi i vrasjes i organizuar nga gjeneralėt Veshoviq, Vukotiq, Plemenac, Ramadanoviē etj. zbatohet nga Sava Llazareviqi, krimineli namkeq i njohur me nofkėn Savė Batarja. Prita e pėrbėrė nga dy batalione prej 80 xhandarėsh iu zu te Ura e Ribnicės, nė afėrsi tė Podgoricės. Urdhėrit tė komandantit pėr dorėzim armėsh dhe kalim pa luftė nė duart e xhandarmėrisė: “Hiqi armėt Isė se i kam dy fjalė”, Isa Boletini, si gjithmonė i vendosur pėr rezistencė, i pėrgjigjet:


              Gjeneral, mos t’kofasha falė
              Para mretit n’aben jam dalė

              Ket sylah nuk ja kam dhanė

              Para krali n’Cetinė jam dalė

              Unė sylahin nuk ja kam dhanė
              Nuk i hjek armėt sa t’jam gjallė


     Dialogjet nė mes tė dy gjeneralėve janė sfiduese si nė kėngėt e epikės legjendare. Konflikti i thellė krijon gradacion tė menjėhershėm. Pėrgjigjet e heroit poetikisht reflektojnė burrėri, mburrje, vendosmėri, vendim tė prerė pėr qėndresė deri nė fund. Lufta qė fillon ėshtė e rreptė dhe e pabarabartė. Dy batalione xhandarėsh kanė zėnė dy krahėt e urės mbi lumin Ribnicė. Masa tė mėdha tė sigurisė formojnė rrethimin tjetėr. Brenda nė dėrrasat e urės, pa mbrojtjen mė tė vogėl, qėndrojnė tė pa lėkundur tetė trima, tetė kreshnikė, me tė vetmen alternativė: qėndresė sa mė tė gjatė nė sheshin e nderit pėr tė marrė me vete sa mė shumė armiq.


                Kėrset pushka nė Pazar
                Nė Pazar e nė ēarshi
                Rrebt po qet Isa allti
                Po i nimojnė do djem tė ri
                Ngul kadale i ka thanė atij
                Kurr kėsi shqiptari nuk ke pa me sy


     Nė vazhdim muza popullore akuzon edhe Austrinė, qoftė pėr qėndrimin e saj asnjėnės e qoftė si pjesėmarrėse e drejtpėrdrejt gjatė ekzekutimit tė Isa Boletinit nga xhandarmėria malazeze. Vargu “Krejt Avropa ia kanė pa sherrin” e pėrforcon kėtė akuzė dhe e ngrit atė nė nivel evropian. Isa Boletini, respektivisht populli shqiptar, nuk u pajtua me vendimet e Londėrs, ndaj hakmarrja e tė mėdhenjve qe e pashmangshme dhe e rėndė. Kėnga nuk kalon pa e theksuar shpresėn shqiptare qė vinte si rezultat i besimit tė krijuar nga propaganda austro-hungareze, respektivisht evropiane, pėr tė drejtat, barazinė dhe liritė e popujve. Prandaj, aty ku tė tradhton shpresa, zhgėnjimi ėshtė shumė i dhimbshėm:


                  Ta njefsha t’ligėn moj Austri
                  Shumė uzdajė kam pasė nė ty
                  S’e kam ditė se po don me m’gri
                  Austria more po ban seri
                  Zot ēka asht ky nam beteri
                  Podgoricėn ma mloi jezeri
                  Po lifton more ai Isa Begu
                  Met dėshmor Isa vet i teti
                  Vet i teti dėshmor asht metė
                  Ka vra shkie njizet e tetė

                  Kral Nikolla po ban medet

                  M’ka fikė zoti cep mė cep


     Kėnga ka njė mbarim spektakli tragjik. Lufta zien e pabesueshme pėr kohėn. Podgorica ėshtė mbuluar me njė tis tė dendur tymi, Gadishulli me njė mjegull krimi shekullor. Ndėrsa gjėma e kral Nikollės profetizon ardhmėrinė e farės sė vet, kėnga e le tė hapur metaforėn e pėrgjakur politike. Ėshtė kjo pikturė liqeni legjendar apo ndėrgjegje e vrarė njerėzore austro-hungareze dhe evropiane do tė shihet mė vonė!? Ndėrsa muza popullore shtron dilema arti, realiteti kohor e pohon tė vėrtetėn tragjike objektive. Nė luftėn mbinjerėzore pėr tė ēarė rrethimin, duke lėnė tridhjetė armiq tė vrarė, Isė Boletini bie heroikisht nė fushėn e nderit. Me Isanė u vranė edhe dy bijtė, Halili dhe Zahidi; dy nipėrit, Januzi dhe Halili; i kunati, Hajdar Radisheva, dhe dy shokė tė tjerė tė tij, Idriz Bislimi dhe Misin Bala. Kėshtu mori fund jeta e Isa Boletinit, i cili nė zemrėn e Atdheut ishte betuar pėr jetė tė jetėve: “Edhe njėqind vjet jetė nė paqa, tė tana ia kam falė atdheut. Edhe njėqind herė n’u rrėxofsha prapė kam me u ēue e kam me dalė ku ėshtė balli mė i vėshtirė i luftės. Me dekė pėr atdhe mė duket si me le pėr sė dyti... Unė njėqind herė jetėn e jap, po kurrė armėn, nderin, Flamurin dhe Atdheun tim!... Unė kam ngrit krye pėr hakun e Shqipnisė. Nuk lypi shpėrblime pėr vete. Unė jam mirė kur asht mirė Shqipnia!”

 

26. 01. 2012

 

 

KADRI REXHA

DEMONSTRATAT E VITIT 1968

 

 

 

© Pashtriku.org, Janar'2012