Kur shtrebėrohet historia (!?!)

 

ORIGJINA SHQIPTARE E PIKTORIT GREK

NIKO EGONOPULOS

 

“Historia ėshtė e vėrtetė atėherė kur mbėshtetet nė fakte, pėrndryshe ēdo gjė qė thuhet apo shkruhet

nuk ėshtė histori”.

 

          Shkruan: Prof. Arben LLALLA *

          Tetovė, 24. 10. 2007

 

Kur Kryeministri i Shqipėrisė z.Sali Berisha deklaroi qė tė rishikohet historia shumė historianė u gėzuan dhe shumė tė tjerė u hidhėruan. Kjo pėr faktin sepse mundet tė kemi njė tronditje tė historisė sė pavėrtetė qė kemi mėsuar nga sistemi komunist pėr rreth 50 vite nė Shqipėri dhe mė gjerė. Nė Gazetėn Shqiptare tė datės 21 tetor 2007 nė rubrikėn e MILOSAO lexova njė shkrim dhe letėrkėmbim midis z.Dionis Qirzidhi dhe dr.Moikom Zeqos. Nga z.Qirzidhi nuk habitem, ai pas marrjes sė shtetėsisė greke dhe pas lejes tė siguruar nga ministria e jashtme greke pėr tė bėrė kėrkime nėpėr arkivat e shtetit grek ka marrė njė mision pėr tė i injoruar dhe shtrembėruar faktet e vėrteta tė historisė shqiptare. Dionis Qirzidhis para disa muaj hodhi baltė edhe mbi figurėn e ndritur tė intelektualit shqiptar Eqrem Bej Vlorės. Por ai nuk njeh ndalje nė shtrembėrimet e vėrteta tė kontributit shqiptar nė themelimin dhe zhvillimin e Greqisė nga raca shqiptare. Nuk mund tė pranohen sot mohimet qė disa njerėz tė pavlerė tė mohojnė ekzistencėn e arvanitasve nė drejtimin e Greqisė sė sotme.

Por le tė kthehemi tek shkrimi i botuar nė Gazetėn Shqiptare tek rubrika MILOSAO ku z.Qirzidhis dhe z.Zeqo kėmbejnė letra dhe mendime. Z.Qirzidhis mohon origjinėn shqiptare tė njėrit nga piktorėt mė tė mėdhenj tė Greqisė moderne Niko Egonopulos (1910-1985) dhe dr. Moikom Zeqo i jep pėrgjigje me njė mbėshtetje tė fortė se piktori Niko Egonopulos ėshtė arvanitas, pra me origjinė shqiptare.

         Nė dhjetor tė vitit 1985 Lidhja e Arvanitasve tė Greqisėl botoi kalendarin e viti 1986 me biografitė e piktorėve tė mėdhenjė grek me origjinė shqiptare, pra arvanitase siē njihen shqiptarėt themeluesit tė shtetit grek. Biografitė u sollėn nėnkujdesin e arvanitasit tė madh tashmė tė ndjerė Aristidh Kola. Nė gusht tė vitit 2000, miku im Aristidh Kola. mė ofroi shumė dokumenta origjinale qė flitnin pėr origjinėn arvaniatase tė shumė figura tė ndrituar qė kanė kontribuar nė themelimin dhe zhvillimin e Greqisė Moderne, midis kėtyre dokumentave ishin edhe biografitė e disa prej piktorėve tė shquar grek qė ishin me origjinė shqiptare ndėr ta edhe piktori Niko Egonopulos. Biografinė e tė cilit unė e kam botuar nė disa revista dhe gazeta shqiptare qė botohen nėpėr botė si p.sh nė revistėn “EKSKLUZIVE”, Prishtinė, janar 2002, fq.72., nė librin tim “Gjurmė tė Letėrsisė sė Vjetėr tė shqiptarėve tė Greqisė 1860-1889”, Tetovė, 2006, fq.20., nė gazetėn “FAKTI”, Shkup, 31 mars, fq.16. Ku sjellė dokumenta qė ky piktor rrjedh nga familje arvanitase gjė tė cilėn e ka dėshmuar edhe vetė dhe vėrtetohet nė shkrimen e mėposhtėm tė botuar vite mė parė revistat dhe gazetat shqiptare.

 

Origjina shqiptare e piktorit grek

Niko Egonopulos (1910-1985)

 

         Vitet kalojnė, gjuha shqipe qė flasin arvanitasit nė Greqi, traditat, zakonet dhe doket e bukura arbėreshe po harrohen dhe humbasin. Ndoshta, brezi i fundit qė flet gjuhėn shqipe dhe ruan karakteristikat e arvanitasve tė Greqisė sa vjen e zhduket. Ėshtė, pra, pėrgjegjėsi e madhe qė institucionet kulturore mbarė shqiptare, tė ruajnė dhe tė regjistrojnė tė dhėnat kulturore tė arbėreshėve kudo qė ndodhen. Nė mėnyrė qė brezat qė vijnė tė njohin qytetėrimin e gjerė dhe kontributin e racės shqiptare pėr formimin dhe zhvillimin e shteteve tė popujve tė tjerė ku raca shqiptare jetonte bashkė me ta.  

         Mėnyra e jetesės dhe veshja arvanitase ka tėrhequr vėmendjen e shumė studiuesve tė huaj qė kanė vizituar Ballkanin nė shekujt e mėparshėm. Shumė piktorė tė huaj tė frymėzuar nga lloj i mėnyrės sė jetesės dhe veshjes arvanitase mbushėn tablotė e tyre me kėto tema. Shumė tablo me portretin e luftėtarit arvanitas gjenden nėpėr muzetė e mėdha tė Europės dhe kanė tėrhequr vėmendjes e vizitorėve tė shumtė. Por nė kėtė pėrmbledhje tė shkurtėr qė e mbikqyri historiani dhe studiuesi i njohur arvanitas Aristidh Kola. Kemi sjellė njė biografi tė shkurtėr tė piktorėve tė mėdhenj tė Greqisė sė re qė ishin arvanitas. Nė kėtė pėrmbledhje janė marrė parasysh deklarimet e prejardhjes arvanitase tė tyre, dhe lidhjet e drejtpėrdrejta tė tyre me fshatrat e banuara me arvanitas nė Greqi.

         Kėshtu nė kėtė pėrmbledhje tė shkurtėr nuk janė futur dhe shumė piktorė tė mėdhenj tė Greqisė qė janė arvanitas si p.sh. Gizi, Biskini, Buziani dhe tė tjerė. Natyrisht, pothuaj tė gjithė piktorėt arvanitas tė kėtij studimi janė me prejardhje nga zona tė banuara me shumicė dėrmuese nga arvanitas si: ishulli Hidra, Eubea jugore, Atika etj. Qė janė zemra e Greqisė sė lashtė dhe qė banohen sot nga arvanitasit. Meqė qėllimi ynė nuk ėshtė thjesht biografia e piktorėve arvanitas nė Greqi, por ėshtė sjellja e dokumentit historik pėr vėrtetimin e piktorėve tė mėdhenj tė Greqisė me origjinė shqiptare.

 

Niko Egonopulos 1910-1985

 

Niko Egonopulos lindi nė njė familje arvanitase. Kėtė gjė e pohon dhe Stefano Bulaniqianis nė “Fjalor i pikturės greke” MELISA. Nėna e tij ishte e mbesa e beut tė Hidrės arvanitasit Gjeorgji Vulgari, (djali i tij Dhimitri ishte Kryeministėr i Greqisė nga vitit 1855-1875), qė u vendos nė lagjen Plakė tėAthinės. Qyteti, Arbėria, Hidra, Evropa, tė gjitha kaluan nga gjaku i Egonopulos.

         Por edhe babai i tij kishte origjinė arvanitase. Familja e babait vinte nga Fanari i vjetėr i Stambollit. Rrėfimet e babait tė tij pėr Skėnderbeun e madh nuk e lenė pa prekur shpirtin e Niko Egonopulo, pėr arvanitasit e Stambollit.

Niko Eglonopulo ishte njė pėrfaqėsues i shquar i rrymės Surealiste tė pikturės nė Greqi.

         Shpirti i paqetė, siē, ishte, i ra anekėnd Europės, por zemra e tij ishte e mbėrthyer nė Hidrėn e lashtė qė banohej nga arvanitasit. Shtėpia e tij kishte tre kėnde: Shqipėrinė – Hidrėn - Stambollin (Kostandinopojėn). Dhe nga dritaret e shumta shpirti i tij i shqetėsuar shikonte gjithė botėn. Veprat mė tė mira janė: “Skėndėrbeu”, “Mėrkur Bua”, “Aleksandri dhe grekėt”, “Gjuetari nė agim”, “Gjumė dhe vdekje”, “Lufta civile”, etj.

Niko Egonopulo kishte dajė ish-kryeministrin Dhimitėr Vulgari (1801-1877) i cili lindi mė 1801 nė ishullin e Hidrės. Ishte bir i beut tė Hidrės, Gjeorgjio Vulgarit i cli nė moshėn 17 vjeē u bė anėtar i Kėshillit tė Hidrės dhe mė 1822, u zgjodh kryetar i pėrfaqėsisė sė Hidrės, u bė dhe drejtues i anijes luftarake nė ishull. Mė 1826 ishte prokuror i Hidrės dhe mė 1848 u bė ministėr i Ekonomisė. Ishte kryeministėr nga viti 1855-1857, 1862-1864, 1868-1869, 1871-1872, dhe nga 1874-1875. Vdiq mė 1877 nė Athinė.

Po ashtu Niko Egonopulo kishte dajė dhe Petro Vulgari i cili kishte lindur nė ishullin e Hidrės mė 1884. Ishte oficer i Marinės nė Luftrat Ballkanike dhe mik i ngusht i Kryetarit tė Greqisė Pavlo Kunduriotit. U bė nė periudhėn 1926-1935, komandant i pėrgjithshėm i aviacionit tė marinės, komandant i bazės sė nėndetėsve dhe mė vonė atashe ushtarak nė Ankara tė Turqis. U bė ministėr i Aviacionit nė Qeverinė e Lindjes sė Mesme, dhe nga 8-4-1945 e deri mė 17-10-1945 u bė kryeministėr i Greqis. Nuk pranoi kurrė shpėrblimet pėr shėrbimet si kryeministėr, vdiq nė Athinė mė 1957.

Nga kėto sa shkruajtėm mė lartė nxjerrim pėrfundimin se piktori i madh Niko Egonopulos ėshtė arvanitas ose grek me origjinė shqiptare dhe historia ėshtė e vėrtetė atėhere kur mbėshtetet nė fakte, pėrndryshe ēdo gjė qė thuhet apo shkruhet nuk ėshtė histori.

 

       Vėrejtje: Nė mbyllje dua tė bėj edhe njė sqarim pėrfundimtar pėr emėrtimin e shqiptarėve tė Greqisė me emrin arvanitas. Gjatė leximit tė teksteve dhe librave tė ndryshme nga autorė tė huaj dhe ata shqiptarė, kam vėrejtur se shqiptarėt e Greqisė i quajnė arvanitas ose arbėrorė. Mendimi im ėshtė se kėtu hasim nė kundėrshtim me fjalorėt Greqisht-Shqip dhe anasjelltas, nga autorėt grek. Kur botohen librat nė gjuhėn shqipe, fjala arvanit dhe gjuha arvanitase pėrkthehen nė gjuhėn e njėsuar shqipe, shqiptar dhe gjuha shqipe.

Ndoshta dikujt do t’i duket kjo e gabueshme! Por, mendimi im ėshtė i bazuar nė fjalorėt shkencorė Greqisht-Shqip, dhe Shqip-Greqisht tė autorėve grekė. Kėshtu, ēdokush qė do tė lexojė fjalorėt nė fjalė do tė vėrejė qė fjala arvanitas pėrkthehet shqiptar. Nė fjalorin mė tė madh Greqisht-Shqip qė e ka bėrė profesori i gjuhės greke nė Universitetin e Tiranės Niko Gjini, fjalėn arvanitasi e pėrkthen nė gjuhėn shqipe shqiptar i vogėl, fjalėn arvanitika e pėrkthen nė shqip gjuha shqipe, dhe fjalėn arvaniti e pėrkthen shqiptar.

Ndėrsa, autori tjetėr grek Kostandinos Papafili, qė ka bėrė dy fjalorė Greqisht-Shqip dhe Shqip-Greqisht, fjalėn arvanitas e pėrkthen nė gjuhėn shqipe arbėresh. Kurse, nė fjalorin Shqip-Greqisht, fjalėn shqiptar e pėrkthen nė greqisht arvanitas.

Nė gjuhėn zyrtare tė shtetit italian, fjalėn arbėresh italianėt nuk e njohin, por arbėreshėt qė kanė emigruar nė Itali nga Greqia dhe Shqipėria rreth shekullit XV i quajnė me tė drejtė albanesi, qė do tė thotė nė gjuhėn shqipe shqiptar.

Pra, mendoj se gabimi trashanik qė ėshtė bėrė deri mė sot nga studiuesit dhe shkrimtarėt e ndryshėm, qė arvanitasit nė gjuhėn shqipe i thėrrasim arvanitasit ose arbėrorėt duhet tė ndreqet dhe tė zėvendėsohet me emrin qė u takon shqiptarėt dhe tė quhet gjuha shqipe.

Edhe unė, nė kėtė kumtesė, pėr qėllimin e mirė, i emėrtova shqiptarėt e Greqisė me emrin qė njihen nga grekėt arvanitas, por, siē u tha mė lart bėhet fjalė pėr njė degė tė popullsisė sė sotme shqiptare qė jeton ndėr shekuj nė Greqinė e lashtė dhe flet nė rrethin familjar gjuhėn shqipe.

 

·        Autori ėshėt anėtar i Kėshillit Shkencor tė Institutit tė Studimeve pėr

       Ēamėrinė nė Tiranė

 

 

&

 

 

Portreti i “SKENDERBEUT” pikturuar nga piktorii Niko Egonopulos

Shih portretin:   KĖTU

 

------------------------------------

 

 „ARVANITASIT THEMELUESIT DHE DREJTUESIT E GREQISĖ MODERNE 1821-2005“

 

 “KUSH E VRAU HASAN PRISHTINĖN!?! NĖ ARKIVAT E SELANIKUT ZBULOHET MISTERI I VRASJES !