92 vjet mė parė - 10 dhjetor 1916 - 2008

KRAHINA “AUTONOME” E KORĒĖS, FITORE E SHĖNUAR

 E LĖVIZJES PATRIOTIKE  SHQIPTARE

 

Shkruan: Apostol Bitraku

____________________________

 

     Ishte 10 dhjetori, i vitit 1916. Lufta e Parė Botėrore ose Lufta e Madhe, siē thuhej shpesh, ishte nė zhvillim e sipėr. Shqipėria ishte bėrė shesh beteje, midis forcave ndėrluftuese. Ushtritė italiane dhe franceze, kishin zėnė Shqipėrinė e Jugut, kurse ushtritė austro - hungareze e bullgare, Shqipėrinė e Mesme. Nė Korēė, ishin vendosur forcat pushtuese greke. Rreziku i copėtimit dhe aneksimit tė Shqipėrisė sė Jugut, nga shovinistėt grekė, ishte i madh. Pikėrisht nė kėtė periudhė kaq tė vėshtirė, forcat patriotike ngritėn popullin  nė kėmbė, pėr t'i dalė zot vendit . Nė krahinėn e Korcės, vepronin ēetat e Themistokli Gėrmenjit dhe Sali Butkės. Gjithashtu patriotėt, vecanėrisht Themistokli Gėrmenji, duke pėrfituar nga rasti i shtrirjes sė ushtrisė franceze nė Korcė dhe nė qarkun e saj, ngritėn njė komision, dhe nė emėr tė popullsisė sė krahinės, u kėrkuan forcave franceze, largimin e grekėve nga Korca dhe ngritjen e njė administrate shqiptare.

 

·       Foto: Themistokli Gėrmenji, (1871-1917)

 

     Kėshtu, autoritetet franceze tė pushtimit, u ndodhėn  pėrballė njė lėvizjeje tė fuqishme patriotike shqiptare, qė kėrkonte me ēdo kusht largimin e pushtuesve grekė, nga Korēa. Francezėt ishin tė interesuar tė shuanin “vatrat e zjarrit” dhe tė kishin siguri e qetėsi, nė prapavijat e tyre. Pėr kėtė arsye, komandanti francez i zonės sė Korcės, koloneli Dekoen, sipas udhėzimeve tė komandės sė Armatės sė Lindjes, vendosi tė largonte nga Korēa, venizelistėt grekė dhe hyri nė bisedime me udhėheqėsit e lėvizjes shqiptare.

 

·       Foto: Ēeta patriotike e Themistokli Gėrmenjit

 

     Ishte pikėrisht,10 dhjetori, i vitit 1916. Sipas njoftimeve qė jep gazeta “Adriatiku”,e cila dilte asokohe nė Korcė, por jo shumė e njohur, ajo ditė u kthye nė njė festė tė vėrtetė. Njerėzit u mblodhėn nė shkollėn e Shėn Gjergjit, qė nė orėn 9:00 tė mėngjesit. Aty, vjen Themistokliu dhe paria e Korēės. Ndėrsa pėrpara prefekturės, ushtarėt francezė, veshur me uniformė festive, qėndronin pėr nder armė. Themistokliu u rrėfeu njerėzve shkakun e mbledhjes: - Do tė deklarohet vetėqeverisja e Shqipėrisė, - tha ai, - prandaj, duhet tė kemi vėllazėri e dashuri midis nesh. Foli gjithashtu, z. Vasil Kondi.

 

     Mė tej, komisioni prej katėrmbėdhjetė vetash, shtatė tė krishterė dhe shtatė muslimanė, u nisėn pėr nė prefekturė. Nė kėtė komision, qė mori pėrsipėr barrėn e kujdesjes pėr vendin dhe u paraqit pėrpara kolonelit, bėnin  pjesė: Rafail Adhami, Kostandin Nocka, Nikolla Vangjeli, Vasil Singjeli, Vasil Kondi, Llambro Mborja, Thimi Cale, Shaqir Shabani, Tefik Rushiti, Hysen Dishnica, Emin Rakipi, Qani Dishnica, Sali Babani dhe Haki Shemshedini. Aty i priti koloneli, Dekoen dhe oficerė tė tjerė francezė, veshur me uniforma ushtarake dhe me grada. Dr. Haki Mborja i drejtohet komandantit francez e i tregon qėllimin e ardhjes sė tyre. Komandanti i priti me buzėqeshje, duke thėnė, se duhet bėrė protokoll. U bė protokolli.

 

     Sipas protokollit tė 10 dhjetorit, qyteti i Korcės, Bilishti, Kolonja, Opari dhe Gora, formonin njė krahinė “autonome”, qė do tė administrohej nga shqiptarėt, nėn mbrojtjen e autoriteteve franceze. Krahina do tė administrohej nga njė kėshill administrativ, i pėrbėrė  prej katėrmbėdhjetė vetash, i cili do tė kishte edhe xhandarmėri pėr tė mbajtur rregullin. Gjuha zyrtare nė kėrkesa, ankesa e kontrata, do tė ishte shqipja dhe flamuri i Krahinės “autonome”, ai shqiptar, me njė shirit  tė trengjyrėshit francez. Si u bėnė kėto biseda, tė cilat u pėrkthyen nga dr. Noke, protokolli u firmos nga tė dyja palėt . Pastaj, Themistokliu doli nė ballkon dhe ngriti flamurin. Ushtria franceze i rrinte pėr nder flamurit, kurse populli thėrriste me gėzim: - ''Rroftė Shqipėria!''- Dikush kėndonte e dikush hidhte valle. Entuziazėm, njė ditė e vėrtetė festive! Paskėtaj, nėn tingujt e muzikės, ushtarėt parakaluan me armėt ngjeshur. Themistokliu me shokėt, hynė brenda, uruan njėri - tjetrin dhe u nisėn pėr nė katundari. Dekoeni i pėrcolli buzagaz, deri tek porta. Nė katundari, komisioni i kėrkoi Themistokliut, tė marrė drejtimin e policisė. Ai pranoi dhe pjesėmarrėsit e uruan.Sekretar i pėrgjithshėm u zgjodh, Petro Harizi.

 

·       Foto: Pėrurimi i bustit, tė Themistokli Gėrmenjit

 

     Krahina “autonome”e Korēės, pati rėndėsi tė madhe dhe ishte sukses i shėnuar, i forcave patriotike shqiptare. Ajo, megjithėse pati autonomi tė kufizuar, arriti tė sigurojė mjaft tė drejta pėr popullin, tė krijojė kushte qetėsie dhe zhvillimi ekonomik, si dhe tė paralizojė veprimtarinė shoviniste greke, nė Shqipėrinė  e Jugut.

 

     Duke shfletuar mė tej, gazetėn “Adriatiku”, njihemi hap pas hapi me veprimtarinė e krahinės “autonome“ tė Korēės dhe arritjet e saj. Kėshilli administrativ i krahinės, nė tė cilin, rolin kryesor e luante Themistokli Gėrmenji, ndonėse mbante detyrėn e prefektit  tė policisė, hartoi mjaft rregullore pėr administratėn publike, pėr financat, arsimin, policinė, gjyqet, buxhetin, etj. Kujdes iu kushtua sidomos, zhvillimit ekonomik tė krahinės. Masa tė rėndėsishme u morėn edhe pėr arsimin. Shkollat greke u mbyllėn, pėr t'u hapur gjashtė- dhjetė shkolla fillore shqipe, gjithashtu edhe njė shkollė e mesme. Bashkė me francezėt, u arrit tė ngrihet njė sistem i rregullt postar, tė shtypen pulla tė reja, si dhe monedha tė krahinės “autonome.”

 

     Marrėdhėniet e Themistokliut dhe tė funksionarėve tė tjerė, tė kėshillit administrativ, me forcat franceze dhe sidomos, me kolonelin Dekoen, kanė qėnė tė mira dhe pozitive. Nė nr. 10 tė gazetės, mėsojmė se, mė 25 dhjetor, nė Gazino tė Korcės, ushtarėt francezė dhanė njė koncert, ku u mblodhėn pesėqind franga.  Kėto franga, u ndanė pėr tė varfėrit e qytetit. Kurse, me rastin e Vitit tė Ri, Themistokli Gėrmenji i dhuroi kolonelit, Dekoen, njė dyfek me ēark dhe njė kobure, tė larė me ar. Edhe mė simbolike, ishte dhurata e grave tė shoqėrisė “ Ylli i mėngjesit''. Ato kishin pėrgatitur pėr kolonelin, njė tapita tė qėndisur me dy patkonj tė bashkuar, nė mes, flamuri shqiptar dhe ai francez, me fytyrėn e Skėndėrbeut.

 

·       Foto: Busti i Themistokli Gėrmenjit, nė Korēė.

 

     Krahina “autonome” pati veprimtari edhe nė drejtime tė tjera. Nė nr. 30 tė gazetės, jepet lajmi, se posta po vepron. Por, meqėnėse markat e para tė zėna prej grekėve u sosėn, u vendos qė tė dalin marka tė reja (pulla). Dhe ato dolėn.Ishin tė bukura nė formė. Nė qendėr, shqiponja me dy krerė, nė krye, fjala ''Korcė'', nė tė majtė ''vetėqeverisje'', nė tė djathtė, 'Shqipėri'' dhe nė mes, vlefta e markės. Pak a shumė, kėto fjalė ishin vėnė edhe nė monedhat e reja, qė u prenė, njėfragėshe e poshtė. Ushtarit francez, i cili gdhendi klishenė e monedhave, iu dhurua njė orė e florinjtė.

 

     Lajme, njoftime tė ndryshme dhe urdhėra tė prefektit tė policisė, shohim edhe nė numrat e tjerė tė gazetės. Krahina “autonome “e Korcės, u interesua dhe mori masa edhe pėr ruajtjen e pyjeve, pėr higjenėn e pastėrtinė, pėr cmimet, pėr furnizimin e popullit me drithė, e deri tek tabelat qė duhet tė vinin tregėtarėt, nė dyqanet e tyre.Nė urdhėrin Nr. 10, thuhet se, tregėtarėt duhet tė rrėzojnė tabelat qė kanė vėnė nė gjuhė tė huaj dhe t'i shkruajnė ato, nė gjuhėn amtare. Francezėt vendosėn marrėdhėnie tė mira edhe me taborėt e Sali Butkės dhe prijėsit e tjerė, tė kėsaj kazaje.

 

     Por, Republika “autonome” e Korēės, megjithė sukseset qė pati, nuk jetoi gjatė. Qė kur u krijua, u prit nė mėnyrė armiqėsore dhe tė ashpėr nga shovinistėt grekė dhe qeveria italiane.Veprimi i gjeneral Sarrait , komandant i Armatės sė Lindjes, kishte rėnė si bombė nė kancelaritė e fuqive tė mėdha, ndaj ato bėnin presion  pėr shfuqizimin e protokollit tė datės, 10 dhjetor. Si rezultat i kėtyre presioneve, qėndrimi i forcave franceze ndaj lėvizjes patriotike shqiptare, nė Korēė dhe krahinės “ autonome”, filloi tė  ndryshojė. Ata po ndiqnin, tashmė dhe arrestonin, patriotėt shqiptarė. kėto kushte, gjenerali Sarrai, u detyrua tė largonte nga Korca, kolonelin Dekoen, nė maj, tė vitit 1917, megjithėse e ngrinte lart veprimtarinė e tij. Pas largimit tė tij nga Korēa, ngjarjet u zhvilluan me shpejtėsi. Nė muajin nėntor tė kėtij viti, elementė grekomanė dhe bejlerė tė Korēės , montuan fshehurazi, njė  proces kundėr Themistokli Gėrmenjit, duke e akuzuar atė, pėr tradhėti dhe agjent tė austriakėve. Me shpejtėsi tė madhe, njė gjyq ushtarak i Armatės sė  Lindjes, nė Selanik, e dėnoi atė me vdekje dhe e ekzekutoi, mė 9 nėntor 1917.

 

Qėndrimi burrėror i Themistokli Gėrmenjit, para ekzekutimit

 

     Qėndrimi i Themistokliut, pėrpara gjyqit dhe pėrpara ekzekutimit, ishte burrėror dhe dinjitoz. Nė letrėn qė i shkruante sė shoqes, ai theksonte se: “Jam viktimė e mashtrimeve”, “Vdes i pafajshėm” dhe “ Rroftė Shqipėria!” - Ndėrsa njė oficer francez, i cili e pa me sy vrasjen, e pėrshkruan kėshtu ngjarjen: - “E kam njohur Themistolkli  Gėrmenjin dhe u ndodha i pranishėm kur u pushkatua. Ai nuk tregoi asnjė shenjė frike, pėrpara vdekjes. Tė gjithė sa ishim aty, mbetėm tė mahnitur. Ai ishte i veshur me rroba kombėtare dhe ecte me hapin e qetė dhe plot dinjitet. Fjalėt e tij tė fundit, qė iu drejtuan pėrfaqėsuesit ushtarak francez, ishin: - ''Ju, nuk e njihni mentalitetin shqiptar. Nuk e njihni shpirtin e popullit tim! Ju, po bėni njė gabim shumė tė madh. Rroftė Shqipėria!” - Vrasja e Themistokli Gėrmenjit, ishte njė humbje e madhe pėr krahinėn “autonome” tė Korcės dhe lėvizjen kombėtare shqiptare.

 

     Pas kėsaj, komanda franceze nė Korcė, mė 16 shkurt 1918, abrogoi protokollin e datės, 10 dhjetor, dhe krahinėn e Korcės, e mori drejtpėrdrejt  nėn administrimin e saj. Megjithėkėtė, autoritetet ushtarake franceze, nuk guxuan tė zhduknin  tė gjitha fitoret e arritura nga pėrpjekjet dhe lufta e patriotėve shqiptarė. Nė krahinė vazhdoi tė ngrihej flamuri shqiptar, krahas atij francez, dhe shkollat qė u hapėn, e  vazhduan mėsimdhėnien.

 

     Me mbarimin e Luftės sė Parė Botėrore, nė maj, tė vitit 1920, forcat franceze u larguan nga Korēa, duke marrė fund  kėshtu edhe krahina “autonome” e Korēės. Populli i kujton ata, si aleatė nė ato ēaste tė vėshtira dhe krahinėn “autonome”, si njė sukses tė asaj periudhe, qė ndikoi drejtpėrdrejt, nė ruajtjen  e tėrėsisė tokėsore tė atdheut tonė, 92 vjet mė parė. Ata u larguan, duke lanė pas kujtimin e mirė dhe varret e ushtarėve francezė, kėtu nė Korcė, sikurse edhe liceun francez, qė edukoi pėr dekada tė tėra, brezat e rinj.

 

·       Ky studim nė adresė tė pashtriku.org ka arritur nga Mirel Sharxhi.

 

*    *    *

-          P. S - Mireli ka dėrguar edhe njė email, qė e ka marrė nga njė lexues i kėtij studimi, e qė ka tė bėjė me ekzekutimin e Themistokli Gėrmenjit. Ju ftojė ta lexoni nė vijim:

 

     Nga sa kam degjuar, nje francez qe mori pjese ne trupin gjykues te Themistokliut ishte me vone profesor i te drejtes ne universitetin e Sorbones. Rreth viteve 30 nje student pe Korce ne po kete universitet qendronte ne rjeshtin e pare dhe ndiqte leksionet e tij. Profesorit i beri pershtypje dhe pas mesimit e pyet se kush ishte. Kur e mori vesh qe ishte shqiptar i tha: Ta kesh per nder qe je Shiptar, sepse Shqiperia ka burra te tille qe i japin nder kudo. Pse, e pyeti studenti. Une kam qene ne trupin gjykues kunder Themistokliut si dhe ne ekzekutimin e tij, i thote. Para pushkatimit, Themistokliu nuk pranoi tja lidhnin syte. Burat vdesin me sy hapur- ju thote! Jam mahnitur dhe do ta mbaj mend per tere jeten.