Shpalime historike

ROLI HISTORIK I LUTĖS PĖR MBROJTJEN E PLAVĖS DHE GUCISĖ

 DHJETOR 1879 - JANAR 1880

 

Shkruan: Arbėr Ahmeti - Prishtinė, 30. 11. 2008

_____________________

 

     Lufta pėr mbrojtjen e Plavės dhe Gucisė ( dhjetor 1879 - janar 1880 ), ka njė rėndėsi tė madhe dhe ėshtė njė ndėr betejat mė tė mirėorganizuara nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Nga ajo mund tė mėsojmė shumė, pa marrė parasysh se nė ēfarė fushe e studiojm. Ajo na jep rezultate tė kėnaqshme po tė studiohet edhe nė aspektin historik, edhe nė aspektin ushtarak, por edhe nė aspektin diplomatik pėr shkak se nė kėtė kohė ėshtė zhvilluar njė lojė e madhe diplomatike pėr ēėshtjen e vendimit pėr dhėnien Malit tė Zi, Plavėn dhe Gucinė. Madje me mėsimet e nxjerrura nėse studiojm aspektin diplomatik si tė Mbrojtjes sė Plavės e Gucisė ashtu edhe Hotit e Grudės, kuptojm se pėrball vullnetit dhe rezistencės sė njė populli tė vendosur e tė bashkuar bie ēdo marrėveshje ndėrkombėtare. E tėrė historia e tensionit dhe betejave qė u zhvilluan nė Plavė dhe Guci, filloi me rastin kur Princi i ri Knjaz Nikolla vendosi ti zbatonte pėrfitimet qė i jepte Konferenca e Berlinit.

     Nė fillim tė tetorit tė vitit 1879, forcat ushtarake malazeze kryen njė mori provokimesh dhe sulmesh gjatė vijes kufitare duke vrarė disa fshatarė dhe duke ua grabitur bagėtitė. Pas kėtyre ngjarjeve, Kėshilli i Pėrgjithshėm i Lidhjes dhe Shtabi Ushtarak me nė krye Ali Pashė Gucinė, tė krijuara nga Komiteti Ndėrkrahinor i Lidhjes Shqiptare pėr Kosovėn, morėn vendim pėr shpalljen e gjendjes sė luftės nė Plavė e Guci. Tė gjithė burrat e aftė pėr armė tė Plavės e Gucisė u shpallėn luftėtarė nė gatishmėri, siē rregullohej me Kanunin e Lidhjes. Por ata nuk ishin tė vetėm, pas disa ditėsh u nisėn pėr nė Guci 2000 gjakovarė tė armatosur, dhe sipas vendimeve qė u morrėn nė Gjakovė, me fillimin e luftės edhe dy mijė vullnetarė tė tjerė do niseshin nga Gjakova pėr nė skenėn e luftės. Ndėrkohė rrethet fqinje, qėndronin nė gatishmėri pėr tė nisur trupa ushtarake tė organizuara nė njėsi vullnetarėsh drejt Plavės dhe Gucisė.

     Ndėrsa zhvillohej lojė e madhe diplomatike, vazhdonte presioni i madhė i Cetinės pėr ta zbatuar vendimin e fuqive tė mėdha, mė 14 tetor 1879, Safet Pasha e njoftoi ambasadorin austro-hungarez nė Stamboll, Ziēi, se malazezėt me pėrgatitjet e ethshme ushtarake qė po bėnin pėrball Gucisė dhe me provokimet qė po kryenin me bandat e tyre tė armatosura (tė cilėt kalonin kufirin, vrisnin njerėz, grabisnin bagėti, plaēkisnin fshatra), po e acaronin aq tepėr gjendjen, sa qė Porta e Lartė nuk ishte mė nė gjendje ti pėrmbante shqiptarėt (Kristo Frashėri-Lidhja Shqiptare e Prizrenit, fq. 205). Ndėrkohė duke e parė gjendjen e acaruar dhe gatishmėrinė e vendosmėrinė e shqiptarėve, shumė herė, disa prej Fuqive tė Mėdha i propozuan Malit tė Zi kompensim tė territorit, pėrderisa princi i ri kėtė gjė e kundėrshtonte kategorikisht, madje edhe kalonte nė ofensivė duke bėrė presion tek Fuqitė e Mėdha dhe Porta e Lartė pėr dorėzimin sa mė tė shpejt tė Plavės dhe Gucisė malazezėve, e kėto tė fundit duke e parė situatėn dhe tensionimin e shqiptarėve e dinin se nuk kishte mundėsi qė Plava dhe Gucia tė dorėzoheshin nė mėnyrė paqėsore. Mali i Zi, kėmbėngulte nė pėrdorimin e dhunės, dhe kjo vendosmėri i egėrsoi tej mase shqiptarėt, madje nga tensionet e krijuara nė kufi, nė Shkodėr u pėrhapėn lajme sikur malazezėt kishin kaluar vijėn kufitare dhe kishin pushtuar Gucinė. Si pasojė Shkodranėt qė fillimisht e besuan lajmin, u ngritėn nė kėmbė dhe kėrkuan tė shkonin nė front pėr ti zbuar forcat malazeze. Kaq tepėr u shqetėsua knjaz Nikolla nga ky rast saqė, kėrkoi nga konsulli britanik Grin, tė ndėrhynte pėr tė qetsuar shkodranėt, duke ia pėrcjell atyre mesazhin e knjaz Nikollės qė Cetina nuk mendonte tė sulmonte Gucinė, kėshtu qė konsulli t’u kėrkonte shqiptarėve qė tė mos i sulmonin forcat malazeze (K. Frashėri-Po aty, fq. 207).

     Knjaz Nikolla nuk duronte dot, dhe etja e tij pėr tė pushtuar Plavėn dhe Gucinė dėrgoi ushtritė malazeze deri nė zhvillimin e operacioneve luftarake pėr tė matur pulsin e Shqiptarėve. Mė 31 tetor 1879 forcat malazeze duke e parė veten nė pozicione mė tė favorshme se tė Ali Pashė Gucisė, vendosėn tė kryejn njė inkursion ushtarak kundėr vijės mbrojtėse tė shqiptarėve qė ishte organizuar pėrball fshatit Pepaj (Pepiē).Ky inkursion pati pėrgjigjen e menjėhershme tė forcave shqiptare, dhe doli se pozicionet e Ali Pashė Gucisė nuk kishin qenė aq tė “jofavorshme” sa u dukej malazezėve. Tė nesėrmen mė 1 nėntor forcat malazeze sėrish pėrsėritėn inkursionin e tyre afėr fshatit Arzhanicė, duke vrarė rreth 30 fshatarė dhe duke djegur disa shtėpi, mirėpo pas ca orėsh u dėbuan nga forcat e lidhjes, pėrderisa pėr kėtė ngjarje foli edhe shtypi evropian, duke i fryrė gjėrat. Cetina e tronditur u detyrua ti ndėrpriste operacionet e saj ushtarake nė kufi me Shqipėrinė. Nė atė kohė Lidhja Shqiptare ishte forcuar jashtėzakonisht, duke e bėrė jofunksionale adminstratėn turke, dhe duke vepruar si njė organizim shtetėror qė kishte edhe organet e drejtsisė, tė ndėrtuara nė bazė tė Talimatit apo si mund ta quajm Kanuni i Lidhjes. Kėtė forcim na e dėshmon edhe letra e veēantė e Ymer Prizrenit kur njoftonte valiun e Kosovės se Lidhja Shqiptare kishte konfiskuar armėt qė gjendeshin nė depot e garnizoneve qeveritare tė Shkupit, Prishtinės dhe Mitrovicės, duke pėrfshirė dhe armėt e rėnda ( topa dhe mitroloza). Ai njoftonte se mytesarifi i Shkupit qė kishte tentuar ta pengojė kėtė veprim u dėbua nga qyteti. Si duket Lidhja kishte shtrirė pushtetin e saj gjithandej dhe kishte krijuar kushtet pėr ti pėrballuar dhe pėrgjigjur njė sulmi ushtarak nė shkallė tė gjerė nga ana e Malit tė Zi.

     Mė 27 nėntor 1879 i gjithė shtabi i malazez u vendos nė Andrejevicė, 10 kilometra nė veriperėndim tė Plavės. Shtabi Shqiptarė selinė e vet e vendosi 5 kilometra larg kufirit, dhe pėrbėhej nga Ali Pashė Gucia(kryetar), Jakup Ferri, Sulejman Vokshi, Haxhi Zeka, Ēel Shabani, Kurt Asllani nga Nokshiqi, Riza Kryeziu dhe Bajram Curri nga Gjakova, Mic Sokoli nga Bujani, Filip Ēeka e Isuf Sokoli nga Shkodra, dhe prijės tė tjerė tė malsisė.

     Sipas dėshmive dhe konstatimeve tė nxjerra pėrball Plavės e Gucisė ishin rreshtuar 12 batalione malazeze, qė kishin nė pėrbėrje rreth 6 mijė luftėtarė. Ndėrsa nė sektorin Shqiptarė ishin vendosur 4’800 luftėtarė, prej tė cilve 1’500 vendas, dhe 2 mijė luftėtarė nga Gjakova, 1’000 vullnetarė Pejanė dhe 300 luftėtar nga trevat e Shkodrės duke pėrfshir edhe 50 vullnetar nga qyteti. Forcat malazeze nė fillim tė dhjetorit ishin rreshtuar gjatė vijės kufitare , nė fshatrat Murinė, Pepaj, Arzhanicė e Velikė, ndėrsa forcat shqiptare pėrball nė fshatrat  Martinaj, Kolenivicė, Plavė e Nokshiq, dhe kėto dy ushtri i ndante lumi Lim i cili kishte vetėm njė urė druri. Nuk duhet lėnė pa pėrmendur se atė vit dimri ka qenė ndėr mė tė ftohtit dhe niveli i Limit ka qenė i rritur. Tensionet ishin tepėr tė rėnda dhe Knjaz Nikolla ushtarėve tė tij dhe opinionit botėror u deklaronte se Shqiptarėve do i jepnin njė “mėsim shembullor”.

     Kėto tensione shpėrthyen mė 4 dhjetor 1879 kur Teodor Milani lėshoi pozicionet nė Pepaj dhe u hodh nė sulm me dy batalione nė drejtim tė Nokshiqit, duke i kapur nė befasi 500 shqiptarėt qė mbronin kufirin, tė cilėt u detyruan tė tėrhiqeshin. Me kėtė rast forcat malazeze marshuan nė drejtim tė Plavės. Por njėkohėsisht, me tė dėgjuar krismat, forcat vullnetare tė Plavės dhe Rugovės me rreth 1000 luftėtarė me nė krye Jakup Ferrin e Ēel Shabanin u nisėn me shpejtėsi drejt veriut nė ndihmė tė luftėtarėve nokshiqas. Nėn udhėheqjen e kapedanėve Kurt Asllani dhe Nure Kurti kėto forca synonin tė kapnin Velikėn pėr tu marrė krahėt forcave malazeze, tė cilėt vazhdonin depėrtimin drejt Plavės pa e kuptuar se po rrethoheshin. Mirėpo kėto veprime u vėrjetėn nga vojvoda Mark Milani i cili vėzhgonte nga Arazhnica rrjedhėn e pėrparimit tė forcave tė udhėhequra nga vėllau i tij, e me kėtė rast u sul nė sulm me 4 batalione pėr tė shmangur rrethimin e forcave qė depėrtonin drejt Plavės. Forcat e tij ju drejtuan me shpejtėsi Nokshiqit pasi qė kaluan lumin Lim, veprim qė i siguronte shpinėn forcave tė Theodor Milanit. Me marrjen e Nokshiqit, plavianėt rugovasit dhe nokshiqasit u kthyen pėr ta shpėtuar atė duke mos e ditur se ėshtė marrė nga Mark Milani. Si pasojė ata vrapuan tė shkujdesur tatėpjetės sė malit tė Velikės duke u ndodhur tė zbuluar dhe nėn zjarrin armik, ku pati shumė humbje nga ana e Shqiptarėve. Pasi ndodhi kjo gjė sipas dėshmive ( i referohem prof. Kristo Frashėrit i cili citon kujtimet e Ymer Shabės-pjesmarrės nė luftė) shqiptarėt e egėrsuar nė kulm u turrėn me tėrbim kundėr forcave malazeze qė gjendeshin nė luginėn e Nokshiqit.

     Burimet malazeze dėshmojnė se, “nė njė truall tė ngarkuar me borė tė madhe dhe me ngricė tė egėr, shqiptarėt dhe malazezėt u pėrleshėn egėrsisht me njėri tjetrin”. Kjo ishte pėrleshje e e rreptė, ku lufohej trup mė trup. Pėrderisa zhvilloheshin kėto luftime tė pėrgjakshme kishin filluar lėvizjen forcat e tjera shqiptare qė ndodheshin nė Guci, tė cilat tė ndara nė dy kolona vrapuan tė kapin lumin Lim dhe urėn e vetme ekzistuese duke u bėrė kurth vdekjeprurėse me rastin e tėrheqjes sė forcave tė Mark Milanit. Shefi i shtabit ushtarak Bozho Petroviq Njegoshi, teksa ndiqte me dylbi veprimet luftarake nė fushėbetej nga kodrat e Andrejevicės, nisi menjėher nė ndihmė tė Mark Milanit dy batalione pasi situata i dha tė kuptonte se forcat e Mark Milanit gjendeshin para asgjėsimit tė plotė. Sektori i Nokshiqit, vlonte nga lufta e 4’000 malazezėve pėrball 2 mijė shqiptarėve. Beteja u stėrndez pasi erdhėn pėrforcimet e dy palėve ndėrluftuse, Lugina e Nokshiqit u kthye nė njė arenė ku luftėtarėt pėrlesheshin aq egėrsisht, sa tė dy palėt hodhėn plotėsisht hutat duke i nxjerrur jataganėt si kaherė.

     Pas disa orė luftimesh Mark Milani arriti ta qajė rrethimin por kur forcat e tij arritėn tek ura e Limit ranė nė pritėn e shqiptarėve, tė cilėt bėnė kėrdi mbi armiqtė gjersa malazezėt u detyruan tė kalonin lumin me not ku edhe shumė u morrėn nga rrjedha e tij dhe u mbytėn me dhjetra sosh. Pėr kėtė ngjarje dėshmon edhe konsulli anglez Kirbi Grin ( Kirby Green) kur i raportonte Marquis of Salisburyt dhe shprehej me kėto fjalė: “..dy batalione malazeze kanė kaluar lumin Lim dhe kanė pushtuar fshatin Novshiq, banorėt e Plavės dhe tė fshatit Pėrnjavor , tė ndihmuar nga vullnetarėt e anės sė Prizrenit , arritėn nė mėngjes tė enjten, mė 4, dhe u vendosėn nė mes tė lumit dhe tė malazezėve, dhe u kacafytėn gjoks pėr gjoks. Pasojat dhe rezultatet e saj janė masakrimi i plotė i forcave malazeze. Niveli i rritur i lumit Lim i pengoi dy palėt qė tė ikin” dhe mė tej po nė tė njėjtin ekstrakt shtonte “..malazezėt duke i besuar fuqisė sė qeverisė turke pėr ta mbrojtur konfliktin, i lejuan vetes qė tė befasohen dhe pėrjetuan humbje tė rėndė” ( Public Record Office, London, F. O. 195 / 1236; The British Museum, London, Accounts and Papers (43). 1880. LXXXII. 82.389).

     Dėshmi tjetėr pėr kėtė betej na vie nga kujtimet e pjesmarrėsit tė saj Ymer Shaba i cili tregon, “Shumė malazez i gjetėm tė vrarė atė ditė, porse edhe mbi ne ishte bėrė kėrdia. Jakup Ferrin e gjetėm tė vrarė, me hundė dhe buzė tė prerė. Mbasi arritėm ne u ndez luftė e madhe. Ne luftuam mė shumė me jataganė dhe me shula pushkėsh, sepse u rrasėm fyt mė fyt me malazezėt”  ( Kristo Frashėri e citon dėshmitarin nė veprėn e tij).

     Sa i pėrket numrit tė tė vrarve ka shumė kontradita, malazezėt falsifikojn shifrat duke thėnė se janė vrarė e plagosur 1 mijė shqiptarė dhe janė vrarė 85 malazez e janė plagosur 105, ndėrsa sipas Beto Qoshjes qė i dėrgonte letėr Halil Kėrpallės 4 ditė pas betejės tregonte se shqiptarėt sollėn nė Guci mė tepėr se 100 krena armiqsh me njė flamur malazez, ndersa nga ana shqiptare pati pak humbje. Kėtu nuk thuhet numri i humbjeve tė shqiptarėve. Ka variante nė raportet e konsujve tė ndryshėm ku humbjet e malazezėve i ngrisin deri nė 700 tė vrarė.

     Por nė tė vėrtet mendohet se nė kėtė betej mbetėn tė vrarė mbi 300 malazez, ndersa shqiptarėt patėn 300 tė vrarė e tė plagosur, edhe sot e kėsaj dite nuk dihet numri i shqiptarėve tė vrarė. Kjo betej ishte njė humbje e madhe pėr malazezėt, dhe njė fitore e madhe pėr shqiptarėt edhe pse me dhimbje si shkak i humbjeve tė konsiderushme. Por si duket Mali i Zi nuk i kishte pėmbyllur pėrpjekjet pėr pushtimin e Plavės dhe Gucisė, por do tė vazhdonte deri nė humbjen e vetė tė plotė nė kėtė sektor. Shqiptarėt po pėrgatisin “mėsimin shembullor” pėr Knjaz Nikollėn.

     Mundėsia e shtimit tė rradhėve tė ushtrisė shqiptare ishte e realizueshme, dhe Kapiteni Sale kur i shkruan Kontit Granville nga Dubrovniku mė 8 maj 1880 shprehet se “shqiptarėt e veriut mund tė sjellin nė kufirin shqiptaro-malazez forcėn prej 25.000 njerėzish duke qenė e pėrfshirė nga mirditasit dhe njerėzit e Gucisė dhe tė Plavės”. Ai thotė se “ kjo ėshtė forcė ekstreme vetėm e shqiptarėve verior, pa i numruar shqiptarėt e Shqipėrisė sė Mesme dhe tė Jugut”. Ai dėshmon se fiset afėr kufirit janė tė armatosur me “pushkė tė shkėlqyeshme” Peabody Martin-Henry me plot municion. Madje ky Kapiten dėshmon se Lidhja vetėm i kishte mjetet pėr mbajtjen e 8.000 trupave nė kufirin e kundėrshtarit pėr 4-6 muaj.

     Profesori Kristo Frashėri (Lidhja Shqiptare e Prizrenit-fq/220-221) tregon pėr idenė e Cetinės pėr shpėrthim tė njė aksioni luftarak kundrejt Plavės dhe Gucisė nė javėn e fundit tė dhjetorit. Sipas tij Shtabi Ushtarak malazez kishte rreshtuar gjatė kufirit jugor tė Malit tė Zi rreth 25 batalione dhe njė bateri artilerie. Ai thotė se prej 25 batalioneve, 18 qenė rreshtuar pėrballė Plavės dhe Gucisė, kurse pjesa tjetėr e pėrbėrė prej 7 batalionesh ishte pėrqėndruar nė Podgoricė qė tė ndėrhynte nė rast se forcat shqiptare mėsynin drejt kėtij sektori. Nė anėn tjetėr u mobilizuan me mijėra vullnetarė nga tė gjitha anėt e Shqipėrisė por vetėm njė pjesė e tyre u urdhėruan tė shkonin nė frontin verior. Komandėn e operacioneve e morri nė dorė kryetari i Shtabit, Ali Pashė Gucia. Kėto ishin lėvizjet e mėdha nga tė dyja anėt, para se tė ndodhte pėrplasja, ngjarje qė do hynte nė rrethin e dy betejave mė tė mėdha pėr mbrojtjen e Plavės dhe Gucisė, para agimit tė 7 janarit.

      Vetėm 7’000 luftėtarė ishin pėrqėndruar mėngjesin e akullt tė 7 janarit 1880,kundrejt 9’000 ushtarėve malazez, ndėrsa 600 kolashinas e palabardhas nga ana e Bjellopoljes dhe Moioēvacit sulmuan kufirin verilindor tė Malit tė Zi. Ky sulm i befasishėm u bė pėr tė
ēorientuar forcat malazeze qė ishin pėrqėndruar nė sektorin e ngushtė Velikė-Pepaj me qėllim shpartallimin e forcave shqiptare qė nė mėsymjen e parė, dhe ky sulm i papritur krijoi pėrshtypjen tek forcat malazeze se shqiptarėt po synonin tė pushtonin Andrejevicėn. Qėllimi kishte qenė tu mirrej nisma e sulmit forcave malazeze. Menjėherė u bėnė lėvizje nė vijėn e pėrqėndrimit tė forcave malazeze, tė cilėt u detyruan ti dėrgonin disa batalione malazeze drejt veriut pėr tė ndaluar marshimin e forcave shqiptare drejt Andrejevicės dhe sigurimin se mos bėhej ndonjė mėsymje nga sanxhaku i Tregut tė Ri, pasi njėsi tė vogla shqiptarėsh kishin zhvilluar opercione luftarake nė errėsirėn e 6 janarit, brenda territorit malazez. Kėtė lėvizje tė forcave malazeze qė e kishte parashikuar Shtabi Shqiptar, e shfrytėzoi nė mėngjesin e 8 janarit kur forcat shqiptare tė rreshtuara nė sektorin e Plavės, siē shprehet K.Frashėri ‘shpėrthyen me tre kolona njė sulm tė furishėm kundėr pozitave tė armikut qė ndodheshin nė Velikė, nė Pepaj dhe Arzhanicė’.

     Sulmi ishte nisur nga luftėtarėt e Nokshiqit nėn komandėn e Kurt Asllanit dhe Nure Kurtit, dhe ishte aq i fuqishėm saqė forcat Shqiptare arritėn tė depėrtonin menjėherė brenda rradhėve tė armikut, duke u pėrleshur si nė betejėn e Nokshiqit, trup mė trup. Pas kėtij sulmi tė parė sulmuan forcat e tjera shqiptare, tė cilat zunė ngusht 7 batalionet malazeze (afėrsisht 3 mijė ushtarė) dhe i detyruan tė tėrhiqeshin. Krahu i djathtė i forcave shqiptare pasi shpartalloi batalionet e Mark Milanit pushtoi Arzhanicėn dhe Velikėn, ndėrsa krahu i majt mori Pepajn duke iu drejtuar fshatit Murinė ku ndodheshin forcat e Teodor Milanit. Betejat e Velikės dhe Pepajt ishin mė tė rreptat pasi morėn edhe emrin e tyre, ndėrsa malazezėt e quajtėn beteja e Murinės pėr tė fshehur sado pak turpin e humbjes. Pasi u thyen ushtritė malazeze u tėrhoqėn nė grykėn e Sutjeskės ku vendosėn tė bėnin njė rrezistencė kėmbėngulėse. Por forcat Shqiptare nuk synonin tė vazhdonin mė tej. Sa pėr humbjet shifrat mė tė sakta i dha Ali Pashė Gucia madje nė njė letėr qė i dėrgonte mė 14 janar 1880 bajraktarit tė Helmit nė Hot, Ismail Markut, thoshte: “Nė ndeshjen qė patėm me malazezėt tė enjtėn qė shkoi (8 janar 1880) ata pėsuan humbje tė rėnda dhe u thyen. U dogjėn tre fshatra tė tyre. Ranė nė duart tona 37 krena, njė flamur dhe 4 arka municioni. Shyqyr zotit ana jonė pati vetėm pak tė plagusur dhe tė vrarė. Nuk mund tė tregohet nderi dhe fitorja qė korrėm nė kėtė betejė tė pėrgjakshme”. Pas kėsaj beteje forcat Shqiptare u tėrhoqėn nė kufijt e vjetėr, gjė qė i tregoi qartė botės se Lidhja Shqiptare e Prizrenit nuk synonte pushtimin e territoreve qė nuk ishin shqiptare. Me kėtė betejė tė pėrgjakshme, pėr organizimin dhe pėrpilimin e strategjisė tė sė cilės komandanti i Shtabit tė ushtrisė malazeze Bozho Petroviē deklaroi se shqiptarėt i drejtonte njė “mjeshtėr i madh”, u mbyll seria e pėrpjekjeve malazeze pėr pushtimin e Plavės dhe Gucisė.

 

*     *     *

Literatura e pėrdorur:

Kristo Frashėri-“Lidhja Shqiptare e Prizrenit”
Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė dokumente Angleze

Lidhja Shqiptare e Prizrenit nė dokumente Osmane

Historia e Popullit Shqiptar II
Konferenca Shkencore e 100-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit I, II