Shqiptarėt njė flamur kanė..!

 

FLAMURI SIMBOL I IDENTITETIT DHE

 BASHKIMIT KOMBĖTAR

 

     Shkruan: Atdhe BUJA

     Prishtinė, 05. XII. 2007

 

     Njėri ndėr simbolet mė tė fuqishme tė identitetit tė njė shteti dhe kombit ėshtė flamuri. Ėshtė nderi, morali i njė kombi pra flamuri nuk mund tė ndryshohet ose tė zėvendėsohet pa u asimiluar ose ndryshuar mė parė vetė kombi. Askush nuk ka tė drejtė morale dhe ligjore ta prekė ndryshojė apo zėvendėsojė, sepse pėrmes kėtij flamuri identifikohet historia e popullit shqiptar qė ndėr shekuj dha shumė bijė e bija pėr kėtė tokė dhe flamur qė nga antika e deri te Shqipėria.

 

     Flamuri jo qė luan vetėm rolin nė ngritje tė moralit tė popullit por ka edhe rolin i cili ėshtė i pazėvendėsueshėm - bashkues, kur brenda njė populli krijohen mjegullirat qė tė venė nė dyshim, atėherė flamuri mbetet si simbol i fundit i bashkimit dhe identitetit tė njė kombi.

 

     Identiteti kosovar nė mjedisin kombėtar ekziston si njė identifikim regjional sikurse qė ekzistojnė edhe identitete tjera pėrbrenda Shqipėrisė Etnike qė i bashkon dhe i tė njėjtit identitet kombėtar Shqiptar  psh. identiteti Ēamėrisė, i Malėsisė sė Madhe etj.

 

     Po tė tentonim qė tė gjitha kėto identitete regjionale ti kthenim nė identitete kombėtare atėherė ne si komb do tė shpėrbėhemi ku do tė zhdukej e gjithė historia jonė e lavdishme e cila nėpėr shekuj nga luftėrat e pandėrprera kanė qenė pėr ēlirim dhe pavarėsi e Shqipėrisė Etnike.

 

     Deri mė tani edhe historia jonė e lavdishme e ka vėrtetuar qė shqiptarėt as me mashtrime, dhunė, gjenocid ushtarak e policor por qė ėshtė mė e rėndėsishmja as vullnetarisht nuk janė nga ata qė asimilohen. Jo gjerė mė tani por edhe nė vitet, shekujt e ardhshėm. Kėtė do ta bėnin vetėm tradhtarėt dhe tė marrėt.

 

     Nuk mund tė krijohet njė komb kosovar dhe nė tė njėjtėn kohė tė ruaj Gjuhėn, Kulturėn dhe Historinė Shqiptare, Flamurin. Po ti mohojė kėto dhe tė heqė dorė, ai do tė jetė kombi mė i varfėr nė botė sepse do mbetet pa histori, gjuhė, kulturė e flamur.

 

     E gjithė Kosova dhe kosovarėt do tė mbesin pa shkrimtarėt e famshėm shqiptar(Naim Frashėri, Gjergj Fishta etj.), pa heronj tė ndryshėm (Gjergj Kastrioti, Ismail Qemaili, Adem Jashari etj.), pėr tė vetmen arsye sepse tė gjithė kėta e kanė ndier veten shqiptar.