Ta njohim krahinėn e Lumės

 

BAJRAKTARĖT E LUMĖS

 

 

         Shkruan: Shefqet HOXHA

        Kukės, 10. 10. 2007

 

 

Hyrje


         
Studimi i organizimit tė vjetėr shoqėror nė kuadrin e hulumtimit tė pėrgjithshėm tė traditave historike tė popullit shqiptar, ka tėrhequr dhe vazhdon tė tėrheqė vėmendjen e studiuesve. Nė kėtė lėmė, njė vend tė veēantė zen bajraku. Pėr kėtė institucion janė dhėnė disa pėrcaktime:" Njėsi territoriale administrative - ushtarake qė u formuan nė malėsitė shqiptare tė vetėqeverisura nė kushtet e rrethimit feudal osman"; 2 Bajraku qe njėsi administrative me funksione ushtarake e pleqnore (gjyqėsore), nė thelb tė tė cilit qėndronte organizimi i vjetėr shoqėror";3 "Bajraku ishte njėsi ushtarake dokėsore administrative e kanunore".4


          Mendimi i pėrgjithshėm i historiografisė shqiptare ėshtė se si njėsi administative -territoriale bajraku ėshtė krijuar nė fund tė shek.XVII, 5 por janė shprehur edhe pikėpamje tė ndryshme. Sipas P.Doēit "Njėsia nė tė cilėn nė malėsitė e veriut ushtrohej nė masė tė plotė pushteti ushtarak e gjyqėsor i vetėqeverisjes sipas dokeve, pra njėsi bazė etnologjike ishte mali"6. Ky, si term- po sipas kėtij autori - nė kuptimin e njėsisė administrative, dokėsore shqiptare u shpreh nė terminologjinė zyrtare osmane me fjalėn turke bajrak, kėshtu qė hyri nė qarkullim historik e letrar me kėtė emėr e qė andej u pėrhap edhe nė popull.7 Dhe ky proces, mendon P.Doēi, ka ndodhur nga gjysma e dytė e shek.XIX e jo mė pėrpara.8


          Dihet se nė periudhėn e parė tė sundimit osman nė Shqipėri, Porta e Lartė aplikoi sistemin e timarit. Por, pas disfatave qė pėsuan turqit sidomos gjatė shek.XVII nė pėrpjekjet pėr tė mposhtur qėndresėn e malėsorėve shqiptarė tė Veriut, ata hoqėn dorė gradualisht nga sistemi i timarit dhe synuan tė shfrytėzonin organizimin e vjetėr tė malėsive tė lira pėr tė mobilizuar forcėn luftarake tė tyre. Sepse nė pjesėn mė tė madhe tė malėsive tė Veriut ruheshin tė pashpėrbėra njėsitė e vetėqeverisjes, ku ushtrohej nė masė tė plotė ose pjesėrisht tė plotė pushteti ushtarak e gjyqėsor sipas dokeve tė vendit. Kėto njėsi emėrtoheshin diku "mal" e diku "dhe". Kėshtu p.sh., nė nahijen e ashtuquajtur tė Dibrės (midis pėrrenjėve tė Bushtricės e Veleshicės), visi i Kalisit dhe i Vilės njihej "mal" ndėrsa viset e Bushtricės, Ēajės e Radomirės njiheshin "dhena". Prej kėndej, banorėt e Kalisit e tė Vilės mbaheshin "malėsorė", ndėrsa ata tė Bushtricės, Ēajės e Radomirės - "dhetarė".


          Nė dėfterėt osmanė tė regjistrimit tė tokave e tė popullsisė (fund i shek. XVI) jepen tė dhėna pėr ekzistencėn e disa njėsive vetėqeverisėse sipas dokeve tė tyre nė sanxhakun e Dukagjinit, ku pėrfshihej edhe Luma. Njėsi tė tilla ishin edhe Bushtrica (me mahallat Gjonan, Priftan, Martan, Nikosan, Kuqkiq, Bardan, Drazh, Lijash, Shirgjan), Diragishta (me mahallat Bloshtan, Ēeren, Radomir, Shin Andre, Shullan), Ēajla (Ēaja) /me mahallat Fshat, Buzėmadhe/, Shinmirija, Vad, Martan, Shkiza), Kalisi, Tejdrinia, (Ujmisht, Arėn, Surroj, Mamzė, Kolsh) 9, Luma e Topojani.


          Po nė ata dėfterė (vitet 1571, 1591) viset qė pėrbėjnė krahinėn e sotme etnografike tė Lumės, qenė ndarė administrativisht nė katėr nahije: nahija e Lumės, (Ujėt e Poslishtit, v. -Qafa e Kolesjanit, j. - me 31 qendra tė banuara,10 nahija e Dibrės (Qafa e Kolesjanit, v.- Ujėt e Veleshicės, j) me 12 katunde, disa tė ndarė nė mahalla; 11,nahija e Gores (nė l. tė Gjalicės) 12 dhe ajo e Spasit (nė tė majtė tė Drinit tė Zi)13. Nė kėto nahije janė regjistruar feude tė klasifikuar nė timare, zeamete e hasse, mbi bazėn e tė cilėve vilej renta feudale nė akēe. Megjithatė, pushteti osman qė nė vitet e para hasi nė kundėrshtimin e malėsorėve tė kėtyre nahijeve, tė cilėt kundėrshtonin detyrimet ekonomike si dhe mobilizimin nė ushtri. Shprehje e kėsaj qėndrese qenė kryengritjet e njėpasnjėshme tė viseve malėsore tė sanxhakut tė Dukagjinit e mė gjerė nė shek.XVI-XVII, tė cilat rrezikuan pushtetin osman. Nė krahinėn e Lumės janė tė njohura shumė kryengritje, sidomos ato tė viseve tė Arnit, Surrojt, Mamzit etj., tė cilat penguan konsolidimin e pushtetit osman, vjeljen e taksave dhe mobilizimin e ushtarėve.


          Sipas dokumentave tė kohės, nė shkurt 1565, kishin ngritur krye njė pjesė e fshatrave tė sanxhakut tė Dukagjinit, midis tyre edhe Mamish (Mamėzi), Ulumisht (Ujmisht), Suroj, Kolsh. Kundėr tyre dėrgohen forca edhe nga sanxhakėt e Shkodrės e tė Ohrit, tė cilat porositen qė "nė kohėn e sulmit tė kapin rob fėmijėt dhe gratė e malėsorėve"14.


          Nė shtator 1565, malėsorėt e Ulumishtit, tė Surrojt e Kolshit kishin vrarė vojvodėt e sanxhakbeut tė Dukagjinit, prandaj ndaj tyre veprojnė edhe forca jeniēerėsh tė oborrit tė Sulltanit.15


          Kryengritja nė sanxhakun e Dukagjinit vazhdoi edhe nė vitet e mėvonshme. Nė gusht 1568 sanxhakbeu i Ohrit urdhėroi tė kapen krerėt e fshatrave kryengritės Ushah e Reē tė nahijes sė Dibrės sė Poshtme, tė cilėt -thuhet nė njė dokument osman- "janė nė njė mendje me qafirėt e fshatit Surroj, qė njihen si kryengritės nė sanxhakun e Dukagjinit"16


           Nė nėntor tė atij viti, kryengritėsit e sanxhakut tė Dukagjinit, po sidomos ata tė fshatrave Surroj, Ulumisht, Enovez (Arėn - Sh.H.) kanė shpaluar pėrsėri flamurin e kryengritjes dhe nuk pranojnė tė paguajnė haraē, prandaj kundėr tyre dėrgohen forca edhe nga sanxhaku i Shkodrės dhe nga Kalaja e Durrėsit, tė cilat ishin porositur tė ndėshkojnė "ata qė marrin emra muslimanė pėr t'u shpėtuar taksave (haraēit) dhe tė shpėrngulin me forcė malėsorėt kryengritės e t'i vendosin nėpėr fusha".17


          Lėvizjet e armatosura tė malėsorėve lumjanė kanė vazhduar edhe nė shekujt e mėvonshėm. Nė shkurt 1690, pėrsėri "fiset e Surrojt, Ulumishtit e Arzės" ishin bashkuar me austriakėt qė synonin tė zbrisnin nė Kosovė.18 Po kėshtu, nė gusht 1713, banorėt e fshatrave Pobreg (Pėrbreg), Dobrashin (Dobrosh), Arėn, Kashtanija (Gėshtenjė) etj. kundėrshtojnė pagimin e taksės sė ēiftit, duke pretenduar se s'janė "rajà defterlù".19


          Kryengritje tė tilla qenė zhvilluar gjithandej nė malėsitė e Veriut, por kėto u shtypėn nga forcat osmane tė pushtimit; njėherazi nė kėto kryengritje, popullsia e trevave malore pėsoi dėme tė mėdha njerėzore e materiale dhe kjo ēoi nė dobėsimin e pushtetit osman, sepse atij nuk po i paguhej haraēi, i rrezikoheshin rrugėt e komunikimit dhe tė tregtisė, i cėnohej autoriteti. Sistemi i timarit pėrditė e mė shumė po shthurej, burimet ekonomike e njerėzore po zvogėloheshin, forca e perandorisė po binte. Nė rrethana tė tilla u gjet njė rrugėdalje, mbėshtetja nė bashkėsitė fisnore ose fisnore-territoriale qė gjallonin qė herėt nė trevat malore. Kėto bashkėsi tė njohura me emrin "mal" e "dhe" e qė vetėqeveriseshin sipas normave tė tyre dokėsore, drejtoheshin nga krerėt e tyre, tė cilėt gėzonin tė drejtėn e pushtetit administrativ, gjyqėsor e ushtarak. Krahu ushtarak i kėtyre bashkėsive drejtohej nga njėri prej djemėve tė kreut (zakonisht prej djalit tė tretė), ose tė shtėpisė a barkut tė tij, gjithėsesi prej atij mė tė zotit dhe mė trimit. Megjithėse nė shkrimet e botuara nuk ėshtė shpjeguar shkaku i kėsaj pėrzgjedhjeje (pse djali i tretė caktohej nė krye tė krahut ushtarak), kjo bėhej, besoj, sepse djali i parė trashėgonte tė jatin nė funksionin e kreut, ndėrsa i dyti nė atė tė pleqnarit.


          Megjithėse deri tani nuk ėshtė shpaluar ndonjė akt zyrtar i Perandorisė Osmane qė ligjėronte zėvendėsimin e sistemit tė timarit nė malėsi me atė tė njėsive vetėqeverisėse tradicionale dhe si njėsi administrative-ushtarake osmane me emrin "bajrak", ky proces mendohet tė ketė nisur para shek.XVIII.20 Pra, nuk kemi tė dhėna pėr vitin e emėrtimit tė bajrakėve, pėr ndryshimet qė pėsuan ata mė vonė (deri nė fillim tė shek.XIX), pėr titullarėt e parė etj. Qėllimi ishte shfrytėzimi i autoritetit tė kuvendeve dhe krerėve tė kėtyre bashkėsive pėr rekrutimin nė shėrbim tė Perandorisė tė forcės luftarake tė malėsorėve tė lirė,21 sepse tani kėta detyroheshin tė paguanin pėr shtėpi vetėm njė taksė e tė shkonin nė rast nevoje ushtarė me pagesė.22. Kėshtu, nė njė letėr qė mytesarrifi i Prizrenit, Mahmud pashė Rrotulla, u shkruante agallarėve tė Bicajt e tė fshatrave tė tjerė tė Lumės (1824-1825) thuhet:"Nga bajraku juaj do tė nxirrni nė dy shtėpi njė ushtar, gjithėsej 291 ushtarė, tė cilėt, siē ėshtė zakoni juaj, do tė paguhen"23. Ky organizim i ri, nė procesin e shthuarjes sė sistemit tė timarit, pat pasoja pozitive pėr njė kohė pėr pushtetin osman, sepse i hapi rrugėn mobilizimit tė ushtarėve me pagesė, tė cilėt shkonin nė luftė me dėshirė dhe tregonin akte guximi e trimėrie; po ashtu, malėsorėt luftėtarė, tė shtyrė nga mundėsia pėr tė siguruar disa mjete jetese, nėpėrmjet pjesėmarrjes nė luftė, po i shmangeshin prirjes pėr kryengritje kundėr Perandorisė Osmane.


          Po ndėrkaq, malėsorėt nuk u penguan t'i rregullonin marrėdhėniet midis tyre sipas sė drejtės kanunore tradicionale.24 Nė njė dokument osman qė mban datėn 22 dhilhixhe 239 (v.1823) e qė bėn fjalė pėr njė marrėveshtje midis banorėve tė Kolesjanit e Ujmishtit, nė pikėn 4 tė saj thuhet:" Nė livadhet e kositura tė kolesjanasve do tė kullosin gjėnė e gjallė edhe ujmishtasit. Por, kur livadhet tė jenė mbuluar pėrsėri nga bari, nė qoftė se kafshėt e ndonjerit cilido qoftė ky, hyjnė nė livadhe e bėjnė dėm, i zoti i kafshėve do tė pranojė tė paguaj dėmin sipas kanunit". Pra, edhe nė marrėdhėniet civile e pronėsore pushteti osman qe detyruar t'u referohej normave kanunore tradicionale.24/1


          Nė trevėn e katėr nahijeve (Lumė, Dibėr, Gorė, Spas) ku pėrfshihej krahina etnografike e Lumės, u pikasėn shtatė bashkėsi fisnore a fisnore -territoriale, vetėqeverisėse tė cilat u njohėn si njėsi administrative me funksione edhe ushtarake e pleqnore nga pushteti osman: Luma, Tejdrinia, Qafa, Kalisi, Radomira, Ēaja e Topojani. Secilės prej kėtyre iu dha njė flamur (bajrak), prandaj edhe u emėrtuan bajrakė. Ne, pėr fat tė keq, nuk njohim tė gjithė flamujt e bajrakėve tė Lumės, por vetėm atė tė Rrafshės. Nė luftrat ku morėn pjesė, njėsitė luftarake tė bajrakėve priheshin nga flamuri (bajraku) i tyre. "Kėshtu, qė kur tė ju vijė letra ime e dytė- u shkruante Mahmud pashė Rrotulla Bilal agė Bicanit e tė gjithė agallarėve tė Lumės (1824-1825) - tė vini kėtu ( nė Prizren-Sh.H.) me ushtarėt, duke pasur pėrpara bajrakun tuaj."25
Eshtė shkruar se "nė krye tė ēdo bajraku qeveria osmane emėrtoi njė barajktar (flamurtar). Ky do tė pėrfaqėsonte banorėt e bajrakut pranė autoriteteve shtetėrore".26 Kėtė pohim e gjykoj tė pasaktė, sepse udhėheqja e bajrakut u pėrkiste krerėve tė fisit a tė bashkėsisė territoriale dhe ishte e drejta e tyre, jo e organeve qeveritare, qė tė caktonin bajraktarin, i cili - siē thamė mė lart - qe njėri ndėr djemtė (zakonisht i treti) e kreut tė fisit ose i bashkėsisė territoriale.27

 

          Siē do ta pėrmendim edhe mė poshtė, nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, "fisi i Bilalėve" ia hoqi tė drejtėn e bajraktarit barkut tė nuhiallarėve dhe ia kaloi njė barku tjetėr. Dhe kėtė veprim Bilalėt e bėnė pa pyetur pushtetin osman, por vetėm me vullnetin e tyre dhe sipas normave tradicionale. Po, gjithashtu, nuk pėrputhet me tė vėrtetėn as pohimi tjetėr se "bajraktari pėrfaqėsonte banorėt e bajrakut pranė autoriteteve shtetėrore".28 Kėtė detyrė e kryenin kreu ose krerėt e bajrakut (paria) dhe bajraktari nė Lumė, sė pakut nė periudhėn e lulėzimit tė kėtij institucioni (gjysma e parė e shek.XVIII-shek.XIX) kryente gjithėsesi vetėm detyrėn e tij, atė tė mbajtjes sė flamurit nė luftė. Vetėm kur bajraktari qe i ingranuar edhe nė detyra shtetėrore ose bėnte pjesė nė krerė, pėrmendim rastin e Muharrem Bajraktarit (gjysma e parė e shek. XX) ai mund tė shėrbente edhe si ndėrlidhės i bashkėsisė sė tij me organet qeveritare osmane. Pra, fuqizimi i pushtetit tė bajraktarit, mund t'i pėrkasė periudhės sė fundit, asaj tė shthurjes sė kėtij institucioni, por jo periudhės sė mėparshme.


          Ne kemi nė dorė njė numėr dokumentesh qė i pėrkasin gjysmės sė parė tė shek.XIX dhe qė kanė tė bėjnė me marrėdhėniet midis mytesarrifit tė Prizrenit e bajrakėve tė Lumės. Dhe asnjėri prej tyre nuk dėshmon njė komunikim drejtasi tė mytesarrifit me bajraktarėt e krahinės sė Lumės, por me krerėt e kėtyre bajrakėve: Bilal agė Bicanin, Shaban agėn, Hamza agėn, Ahmet agėn etj. Madje, mė 1806, mytesarrifi i Prizrenit, Mehmet Seid, u dėrgon njė letėr "krerėve tė bajrakut tė Kalisit" dhe jo bajraktarit. 29
Bajrakėt e Lumės kanė pasur pikun e lulėzimit sidomos nė shek.XIX, po edhe pak mė parė, sidomos gjatė qeverisjes nė sanxhakun e Prizrenit tė familjes feudale Rrotulla (1750-1843) , e cila ishte me origjinė lumjane. Pėr afėr njė shekull, pėrfaqėsues tė Rrotullajve, me tedel nga Ujmishti (Tejdrine)30, gjetėn mbėshtetje nė Lumė, por edhe ata i pėrkrahėn lumjanėt. Kur, mė i shquari i Rrotullajve, Mahmud pasha, mytesarrif i Prizrenit (1808-1836) u konfliktua me Portėn e Lartė, Luma e pėrkrahu dhe e strehoi.31


          Mė 1823 (27 shevval 239), Mahmud Pasha ftoi nė Prizren Bilal agė Bicanin e krerėt e tjerė tė Lumės32 siē duket pėr tė biseduar pėr konfliktin midis Kolesjanit e Ujmishtit.33 Gjatė vitit 1824-1825 Mahmut Pasha mobilizoi bajrakėt e Lumės pėr t'i shkuar nė ndihmė valiut tė Bosnjes dhe atij tė Nishit, Osman Pashės. Nė letrėn qė u shkruan agallarėve tė Bicajt, thuhet: "Me ferman perandorak jam ngarkuar tė vete pranė Shkėlqesisė sė tij, valiut tė Bosnjes, duke pasur me vete 1500 ushtarė. Prandaj ėshtė e domosdoshme qė tė mblidhen e pėrgatiten ushtarėt sa mė parė. Eshtė e qartė se nė bajrakun e Qafės dhe nė bajraqet e tjera nuk ka ushtarė, prandaj nė bajrakun tuaj tė nxirren nė dy shtėpi njė ushtar, gjithėsejt 291 ushtarė. Prandaj u shkrua kjo letėr, e cila po ju dėrgohet me Bilal agėn dhe me njeriun tonė, Ahmet Qafėn".34


          Nė letrėn tjetėr porositet Bilal aga qė tė viheshin nė gjendje gadishmėrie ushtarėt, tė paguheshin ata dhe me urdhėrin e dytė krerėt e Lumės tė niseshin me forcat, nė krye tė tė cilave do tė ishte bajraku.35
Mė 1826/27, pėrsėri Mahmut pashė Rrotulla, njofton Bilal agė Bicanin dhe agallarėt e krerėt e tjerė tė Lumės se "do tė marrshonin kundėr tė pafeve grekė", tė inkuadruar nė ushtrinė e valiut tė Rumelisė 36. Edhe dy vjet mė vonė (1829) agallarėt e krerėt e Lumės urdhėrohen tė pėrgatiten pėr marrshim 37. Pėr arsye se nė fushatat e fundit Mahmut Pasha ish treguar i lėkundshėm duke u lidhur edhe me Bushatasit e Shkodrės, Porta e Lartė e kish dėnuar atė. Por, nė vitin 1830, mytesarrifi i Prizrenit dhe pėrkrahėsit e tij falen38. Nė njė letėr qė Mahmud Pasha u shkruante Bilal agės, agallarėve e krerėve tė Lumės, thohet: "Falė i qofshim zotit, nė sajė tė pėrpjekjeve tė miqėve, faji qė patėm bėrė na u fal... T'ua njoftoni tė gjithėve ēėshtjen e faljes si dhe urdhėrin e sadriazemit... tė vini pranė nesh pėr tė biseduar lidhur me zbatimin e iradesė perandorake..."39


          Edhe pas shkarkimit tė Mahmut Pashė Rrotullės dhe ekzekutimit tė tij, nė Bolla tė Anadollit (1836), krerėt e Lumės nuk i shkėpusin lidhjet me administratėn e Prizrenit. Nė vitin 1837 adjutanti i valiut tė Prizrenit, Rafet, i shkruante Shaban agė Lumės qė tė shkonte bashkė me parinė nė Prizren pėr t'u takuar me Hajredin Pashėn e "pėr tė biseduar pėr qeverisjen e fshatrave tė Lumės"40.


          Gjatė periudhės gati njėqindvjeēare tė sundimit tė familjes feudale tė Rrotullajve nė sanxhakun e Prizrenit (1750-1843), tė Begollajve nė Pejė, tė Gjinollėve nė Prishtinė e tė Palloshėve nė Tetovė, nė Lumė u fuqizuan disa krerė tė bajrakėve, ndėr ta mė tė njohurit qenė Bilal agė Bicani e Halil agė Luma, shtėpitė e tė cilėve u njohėn si "dyer tė mėdha" nė bajrakun e Lumės e mė gjerė dhe pinjoj tė tyre u veshėn me pushtet nga Porta e Lartė. Ndonjėra prej kėtyre dyerve, si ajo e Halil agė Lumės, u pėrpoq, madje, tė grumbullojė edhe prona tokėsore. Kėto shtėpi (dhe tė tjera mė tė vogla se kėto nė Lumė) u bėnė ndėrmjetėse midis bajrakėve e pushtetit osman, por nuk mbėrritėn tė zbejnė rolin e kuvendeve dhe tė krerėve, qė nė Lumė quheshin "tė parė" a "pari".


          Ndėr ditėt mė tė lavdishme, por edhe mė tragjiket pėr bajrakėt e Lumės kanė qėnė ato tė viteve 1876 - 1877, 1909, 1912. Mė 30 qershor 1976 Serbia i shpalli luftė Perandorisė Osmane dhe mė 2 korrik filluan operacionet luftarake. Pėrballė forcave serbe u vunė 153 batalione osmane me 192 topa (133 mijė ushtarė e 20 mijė "bashibozukė). Ndėr forcat "bashibozuke" bėnin pjesė edhe malėsorėt e Lumės tė pėrfshirė nė shtatė bajrakė. Nė kėto luftime ranė krerėt Ejup Topojani e Sahit Gega (Topojan) dhe bajraktarėt Avdi Tahiri (Topojan), Bet Gjini (Bushtricė), bajraktari i Ēajės (Graci) me tri vėllezėr e dhjetėra e dhjetėra malėsorė lumjanė. Kėsaj beteje i ėshtė kėnduar kjo kėngė:


Prej Prokupes deri nė Nish,
vijnė bajraqet me irish.
Kur po i binė llogorit t'parė,
me dushmanin ball' pėr ballė.
Kur po i binė llogorit t'ditė,
me qafirin fit pėr fit.
Kur po i binė llogorit t'tretė,
me qafirin jan' zatekė.
Kur vikati Jup Topojani
n'shtat' llogore u dha zarmi.
Sahit Gega n'kalin gjok,
irish po ban drejt e n'top.
(Topojan )


          Jo mė pak tragjike pėr Lumėn e bajrakėt e saj ka qenė lufta e Plevnes (lufta ruso-turke 1877). Kėtu - nė bazė tė dhėnash gojore- kanė mbetur mbi 300 lumjanė, tė cilėt luftonin pėrkrah forcave tė Osman pashės.

 

Ja kėnga:

Osman Pasha del nė kodėr,
del nė kodėr, qet di topa,
qet Miskovi gjashtqin topa.
N'Plevne t'vogėl na u dridh toka,
na u dridh toka n'istikam,
s'po m'di mbreti se ku jam.
Osman Pasha fol' ni fjalė:
"Kam askerin krejt shiptarė".
Ēka me ba shiptari i shkretė,
nuk paē buk' e s'paē fishekė,
s'ta lirojshem njer' n'kjamet".
Osman Pasha asht varrue,
m'jamurllėk e kan' mulue,
hiē askerit s'i kan' kallxue.
(Nangė)


          Ndėr betejat e njohura qė kanė bėrė bajrakėt e Lumės ėshtė edhe ajo e 1909 nė Qafė tė Kalesjanit (kundėr forcave tė gjeneralit turk Xhavid Pasha). Tri vjet mė vonė, lumjanėt, tė inkuadruar nė bajrakėt e tyre, luftuan pėrsėri kundėr forcave serbe nė Qafė tė Duhlės e nė Qafė tė Kolesjanit. Nė Qafė tė Duhlės mbetėn bajraktari i Kalisit (Idriz Bajraktari) dhe ai i Topojanit (Zaim Hamza), si dhe u plagos bajraktari i Rrafshės, Hamit Bajraktari.


Tė dhėna pėr bajrakėt

1. Emrat e bajrakėve


          Emrat e bajrakėve tė Lumės i kemi ndeshur pėr herė tė parė nė dokumente osmane tė gjysmės sė parė tė shek.XIX: Luma, Drini ( edhe: Bregu i Drinit, Ana e Drinit), Qafa, Kalisi, Radomira, Ēajla, Topojani.41 Studjuesi rus, Jastrebov, (gjysma e dytė e shek.XIX), ka shėnuar pėr rrethin (okpyg) e Lumės shtatė bajrakė: Bicaj, Tejdrine, Bushtricė, Kalis, Radomirė, Ēajla, Topojan.42 P.Bartli jep pėr kazanė e Lumės pesė bajrakė: Bicaj, Tejdrine, Qafė Kljesh (Kalis -Sh.H.) Topojan.43 Shtatė bajrakė ka dhėnė pėr Lumėn edhe K.Ulqini:43/1, Rrafshe, Tejdrine, Bushtricė, Kalis, Radomirė, Qaje, Dollovisht. Sipas tronditės popullore, Luma ka pasur kėto bajrakė: Luma (a Rrafshja), Tejdrinia, Qafa (a Bushtrica), Kalisi, Radomira, Ēaja e Topojani.


2. Dhenat e bajrakėve (Territori)


Rrafshja: Uji i Poslishtit (v) - Uji i Lapave (j), Drini i Bardhė (vp), Drini i Zi (p), Koritnik - Gjalicė -Teje - Lera e Sorrave (l).

 

Tejdrinia: Deri nė fundin e shek.XVI shtrihej nė anėn e majtė tė Drinit tė Zi, prej nga kishte marrė edhe emrin. Sipas S.Pulahės, Kalaja e Reskovės (e Domajt Sh.H), ka nisur tė popullohej gjatė gjysmės sė dytė tė shek.XIX 44. Ky bajrak shtrihej nga lumi i Mallės (Zepė-Kom-Kumbull - Uji i Kalimashit (p) Drini i Bashkuar (v), Drini i Zi (mė vonė: Qafa e Reskut -shpati perėndimor i Limthit) /l/.


Qafa: Uji i Lapave (v), Skavicė -Drajė -Drini i Zi (p), Kroj i Damallit -Suka e Kalisit -Voren-Pardhuke -Gjinetė (j), Kepi i Fshatit - Bakėll -Carrakol -Shpellat e Ploshtanit (l).


Kalisi: Ujėt e Veleshicės (j), Drini i Zi (p), Pėrroi i Shullanit (l), Suka- Voreni -Pardhuke -Gjineta (v).


Radomira: Gryka ku del Ujėt e Veleshicės nga Korabi.


Ēaja: Lugina e pėrrenjve tė Ēajės dhe Kulotės si dhe bjeshkėt pėrreth.
Topojani: Gjalica (p) - Koritnik (v) -Kallabak (l).


3. Qendrat e banuara


Bajraku i Rrafshes: Lusėn, Bicaj, (Canaj, Osmanaj, Mustafaj, Tėrshenė, Gabricė, Bushat), Kolesjan, Nangė, Shtiqen, (Shtiqen, Muje, Kodėr-Lumė), Gostil, Kukės, Pėrbreg, Gjegjėn, Bardhoc, (Bardhoc, Shahe) Morin, Vėrmicė, Shkozė, Dobrusht, Zhur. Nė gjysmėn e parė tė shek.XIX me kėtė bajrak shkonin edhe fshatrat Billushė e Poslisht. Jastrebovi len jashtė kėtij bajraku, veē kėtyre dy fshatrave edhe Vėrmicėn, Shkozėn, Dobrushtin e Zhurin.46


Bajraku i Tejdrinės: Arėn (Arėn, Arzė, Vėrri, Barrė), Surroj (Qinamakė, Aliaj, Leshniqe), Mamzė (Mamzė, Myq), Kolsh, Ujmisht, (Tejdrine, Skavicė, Malqene, Resk, Domaj).


Bajraku i Qafės: Ceren, Ploshtan, Dode, Bithuq, Shullan, Bushtricė, Gjegje, Matranxh, Palush, Vasije, Vilė, Shpat, Barruq, Vilė). Jastrebovi ka pėrfshirė nė kėtė bajrak Qinamin, Palushin, Gjabrrin, Gjanet, Gjinin, Vasijen, Vilėn e Misket47, pra, ka lėnė jashtė: Cerenin,. Ploshtanin, Dodet, Bithuq e Shullan.


Bajraku i Kalisit: Kalis (Kalis, Gurrė, Prahlisht, Gėshtenjė, Zallė). Jasterbovi48 ka shėnuar tri mahallet (fiset): Nikollet, Simet, Mahalla e Poshtėr.


Bajraku i Ēajės: Fshat, Buzėmadhe, Ēaje, Shkinak.


Bajraku i Radomirės: Radomirė (Tejs, Dėrbaē, Ēernjevė. Rade, Stėrdok). Sot Radomira ėshtė e ndarė nė katėr fshatra: Tejsi, Ujėmirė, Kullas,Radomirė.
Jastrebovi pėrfshin gabimisht nė kėtė bajrak edhe Cerenin, Ploshtanin, Shullanin, Bithuqin, Dodajt.49


Bajraku i Topojanit: Brekijė, Topojan, Xhaferaj, Turaj, Kollovoz, Shtreze, Novosej, Lojme, Nimēe, Bele, Orēikėl.


4. Madhėsia e bajrakėve


          Burimet dokumentare pėr madhėsinė e bajrakėve tė Lumės (numri i shtėpive, popullsia ) nė periudha tė ndryshme i kemi shumė tė pakta. Nė njė dokument tė gjysmės sė parė tė shek. XIX 50 jepet lista e fshatrave qė pėrbėnin bajrakun e Lumės (Rrafshes) me numrin e shtėpive: Billusha (39), Poslishti (11), Zhuri (79), Shkoza (7), Dobrushi (5), Vėrmica (17), Bardhoci (15), Morini (16), lagja Shahe (12), Gjegjani (22), Pėrbregu (53), Gostili (24), Shtiqni (61), Nanga (47), Bicaj (44), Osmanaj (25), Mustafaj (39), Lusna (62), Kolesjani (21); gjithėsej: 597 shtėpi.


          Jastrebovi 51 jep kėto tė dhėna pėr bajrakėt e Lumės (fund i shek.XIX): Bajraku i Rrafshės (800 shtėpi), bajraku i Tejdrines (460 shtėpi), bajraku i Qafės (280 shtėpi), bajraku i Kalisit (300 shtėpi), bajraku i Radomirės (530 shtėpi), bajraku i Ēajės (130 shtėpi), bajraku i Topojanit (500 shtėpi).
Por, me qė Jastrebovi i jep ndryshe dhenat e bajrakėve tė Rrafshes, Qafės e Radomirės, nė numrin e shtėpive tė tyre mund tė bėhen kėto pėrmirėsime:
Rrafshja: 800 shtėpi + 271 shtėpi (Vėrmicė, Shkozė, Dobrusht, Zhur) = 1071 shtėpi. Radomira: 530 shtėpi - 260 shtėpi (Shullan, Bithuq, Dode, Ceren, Ploshtan) = 250 shtėpi. Qafa: 280 shtėpi + 260 shtėpi (Shullan, Bithuq, Dode, Ceren, Poshtan) = 540 shtėpi.


5. Kryeqendrat e bajraqeve

 

          Bajraku i Rrafshes (Bicaj); bajraku i Tejdrinės (Domaj e Soponikut; mė parė: Kolsh, Skavicė); bajraku i Qafės (Bushtricė; mė parė: Ceren, Ploshtan); bajraku i Kalisit (Mahalla e Poshtėr);bajraku i Radomirės (Tejsi), bajraku i Ēajės (Fshat); bajraku i Topojanit (Brekijė).


6. Titullarėt


          Bajraku i Rrafshes (Bilalėt); bajraku i Tejdrines (Domi; mė parė: Ali pasha, pastaj Mema); bajraku i Qafės (Gjini; mė parė: Kolgjini, Flisi); bajraku i Kalisit (Ymeraj); bajraku i Radomirės (Ahmataj), bajraku i Ēajės (Graci); bajraku i Topojanit (Islamaj; mė parė: Manaj).


7.Flamuri

 

          Ēdo bajrak ka pasur flamurin e vet, me tė cilin printe bajraktari nė luftė. "Kur tė ju vijė letra tjetėr - porosiste mytesarrifi i Prizrenit krerėt e Lumės - tė keni gati ushtarėt dhe tė niseni duke patur pėrpara flamurin tuaj"52 Flamuri shoqėrohej nga "tri djem tė shkathėt e trima, tė cilėt, po tė vritej bajraktari, nuk duhej ta linin tė binte nė tokė 53.


          Prej flamujve tė bajrakėve tė Lumės ne njohim vetėm atė tė Rrafshės, i cili ruhet ende nė shtėpinė e bajraktarit, nė Bicaj. Ky ėshtė njė pece drejtkėndėshe me ngjyrė tė kuqe, e rrethuar nga njė shirit (kornizė) prej garzeje tė hollė tė gjelbėrt, 12 cm e gjerė. Flamuri, sė bashku me kornizėn, ka sot pėrmasat 2m x 1.35 m (nė anėn gjatėsore i ėshtė shkyer njė pjesė). Me flamurin janė edhe dy tufa: njė mė e madhe, prej fijesh pambuku tė bardha e tė kuqe dhe, njė mė e vogėl, me fije tė mėndafshta ngjyrė ari. Tufat i vareshin shtizės sė flamurit. Nė sipėrfaqen e peces sė kuqe dallohen qartė shenjat e 9-10 pėllėmbėve tė gjakosura. Sipas prof.M.Tirtes, i cili mbėshtetej nė pohime tė etnologut tė njohur Rr. Zojzi, pėllėmbėt e gjakosura mbi flamur janė dėshmi e betimit qė kishin bėrė krerėt e bajrakut. Kėta, pasi kishin lyer duart me gjak berri, ishin betuar mbi flamurin e njėsisė (bashkėsisė) sė tyre pėr tė luftuar deri nė vdekje me hasmin.

 

          Ndryshe, titullari i fundit i bajrakut tė Rrafshės sė Lumės, Ethem Bajraktari, mė pat thėnė se pėllėmbėt e gjakosura mbi flamur i kishin vėnė ata qė ishin vrarė (plagosur) duke e mbrojtur atė (1965). Sipas disa tė dhėnash, deri vonė ruhej edhe flamuri i bajrakut tė Topojanit, nė shtėpinė e Behlul Baftjarit, e shoqja e tė cilit, Raza, kish qenė e martuar mė parė me bajraktarin Abdyl Myrta. Thonė se ruhet edhe bajraku i Qafės, nė shtėpinė e Gjinit, por nuk e kemi pikasur ende.


Tė dhėna pėr bajraktarėt

1. Bajraku i Rrafshes


          Bajraktari i parė qė njohim me emėr ėshtė Emrullah Bajraktari, i barkut tė nuhiallarėve. Kėtė e vrau nė vitet 40 tė shek.XIX ēaushi Isuf Hysen Hana (Skavicė), qė kryente detyrėn e dervenagait nė rrugėn Prizren-Shkodėr. Pėr Isufin, thonė se ishte zallm, e, kur qanin fėmijėt, u bėzanin nėnat:"Meni, se po vjen Isuf Hysen Hana!".


          Me qė barku i Nuhiallarėve, pas vrasjes sė bajraktarit, nuk dha kushtrimin pėr tė ndjekur vrasėsin, fisi i Bilalėve ia dha bajrakun njė barku tjetėr, atij qė e mban ende sot.54


          Nė bazė tė lisit gjenealogjik tė Bilalėve (tė Bicajt), Bilal aga kishte pasur edhe pesė vėllezėr, Aliu, Mata, Nuhia, Muslia e Tarēuku. Prej barkut tė Tarēukut rrjedh bajraktari i sotėm i Rrafshes (Lumės). Ja vijimėsia e tij:

Tarēuku
Zeneli
Latifi
Hamiti Osmani Zeneli Tapiri

Siē duket, bajraktari i parė nga ky bark ka qenė Zeneli, pas tij Latifi. Biri i Latifit, Hamiti, u plagos si bajraktar mė 1912(nė Qafėt tė Duhlės) duke luftuar kundėr serbėve.55


2. Bajraku i Tejdrines

          Mė 12 shaban 70 (v.1853), ēaushi Sulejman Domi i shkruan njė letėr falenderimi Islamit (Domi), bajraktar i Tejdrines56. Njė vit mė vonė, po ky, ushtar nė Sevastopol,. me anė tė njė letre qė i dėrgon tė atit, Veli Domi, nė Ujmisht, falenderon pėrsėri Islam Bajraktarin dhe tė vėllanė e tij, Limanin.57
Nė vitet e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, pėrmendet si bajraktar i Tejdrines Adem Domi58.


          Nė fillim tė kėtij shekulli, bajraktari i Tejdrines, Dervish Bajraktari, ėshtė ndėrmjet tetėmbėdhjetė krerėve lumjanė qė ndiqen nga Shemsi Pasha dhe disa prej tyre internohen nė Turqi59. Pas vrasjes sė tij mė 1914, bajraktar ėshtė Neziri, dhe, mė pas, i biri, Muharrem Bajraktari, qė kreu edhe funksione tė larta shtetėrore.


3. Bajraku i Qafės


          Tregohet se bajraktarėt e parė kanė qenė nga vėllezėritė Kolgjin (Ceren) e Flis (Ploshtan), por nuk dihen emrat e tyre60. Nė luftimet e Nishit kundėr forcave serbe (1878), bajraktar i Qafės ka qenė Bet Gjini, i cili u vra. Populli e ka kėnduar nė kėngė:

-Kush ka hipė i pari n'llogor?
-Ēaj Bet Gjini me bajrak n'dorė.
Kur ka hipė Bet Gjini n'lak,
e ka la bajrakin n'gjak.
Bajrak i Bet Gjinit:
lulja e dranafillit.
Bini, gjem, dushmanit
pėr hatėr t'vatanit.
Amanet -thot' Bet Gjini -
jataganin me bisht florini
merrnie e ēonia ktij Veziri.


4.Bajraku i Kalisit


          Nė mesin e shek.XIX, bajraktar i Kalisit ka qenė Selė Bajraktari, i vėllazėrisė Ymeraj (fis i Mahallės sė Poshtėr), mė i madhi midis dy vėllezėrve. Pas vdekjes sė tij titullin e mori djali i dytė i vėllaut mė tė madh, i Rexhės (Rexha ishte bir i Selės). Ky bajraktar e pat emrin. Idriz Bajraktari u vra duke luftuar me serbėt nė Qafė tė Duhles (vjeshtė 1912). Titullin e bajraktarit e trashėgoi Hasani, vėllau i madh i Idrizit.


5. Bajraku i Radomirės


          Titullin e bajraktarit e mbanin Ahmatėt. Kėta ndaheshin nė dy barqe: Xhelilėt qė mbanin bajrakun e Mahmutėt qė ndanin esnafin (pleqėritė).
Bajraktar i fundit mbahet mend Isuf Ahmati, i cili mori pjesė nė luftėn e Kolesjanit (vjeshtė 1912). Ndėr krerėt e njohur, i veshur me funksione pushtetare nė kėtė bajrak, ka qenė Rroshi, larguar nė Turqi mė 1912.


6. Bajraku i Ēajės


          Thohet se bajraktar i fundit ka qenė Baftjar Graci, i cili u vra sė bashku me tri vėllezėr nė luftėn e Nishit, duke luftuar kundėr serbėve (1876).
Nė luftėn e Nishit morėn pjesė gjashtėdhjetė luftėtarė nga ky bajrak, prej tė cilėve dyzet mbetėn tė vrarė. Si mbaroi lufta, ata qė shpėtuan u kthyen natėn nėpėr shtėpia, nė shenjė zije pėr shokėt e humbur. Tė nesėrmen, u shpallėn njėherazi dyzet morta e ky vit mbahet mend si "viti i katėrdhjetė mortave" 61.


7. Bajraku i Topojanit


          Bajraktari i parė qė njihet me emėr ėshtė Avdi Tahiri, i cili u vra duke luftuar kundėr serbėve nė Nish (verė 1876), sė bashku me krerėt Ejup Topojani e Sahit Gega. Pas tij, qe bajraktar Zaim Hamzi, qė rroku bajrakun nė luftėn e Nishit. Por edhe ky u vra nė luftė me serbėt, nė Qafė tė Duhlės(vjeshtė 1912). Vendin e tij e zuri Abdyl Myrta. Pėr kėtė tregojnė:"Nė fundin e shek.XIX u mblodh nė Krue tė Bardhė kuvendi i shtatė bajrakėve tė Lumės me vu kararet e dheut. Nė kuvend u zunė mes vedi veqili i besės sė bajrakut tė Topojanit, Misin aga, me bajraktarin e Tejdrines pėr bjeshkėn e Bėrllogjit (nė Kallabak). Kjo bjeshkė kishte qenė ma parė mera e Tejdrines dhe disa malėsorė tė kėtij bajraku kishin vra tri topojanas, prandaj Bėrllogji i kaloi pėr gjak Topojanit.


          Nė kėtė kuvend, bajraktari i Tejdrines i kėrkoi Topojanit t'i kthejė kėtė bjeshkė, bile edhe barin e shumė viteve qė ish kositė aty. Misin aga ra ngusht, pse s'diti t'u pėrgjigjej tejdrinasve dhe kėshtu po rrezikohej bjeshka. Nė ēast i afrohet Misin agės nji djalė i ri topojanas, hismeqar nė Ēajė, e i lypė leje me folė. Misin aga i dha leje me iu pėrgjegjė bajraktarit tė Tejdrines. "Bajraktar - i tha djali- na jep tre copė katunde ( e kishte fjalėn pėr pasardhėsit e tė vramėve, qė do tė lenin prej tyne) e na po ta japim Bėrllogjin".
Kėsaj fjale tė menēme s'i dha dum bajraktari i Tejdrines, prandaj bjeshka i mbet Topojanit.


-Pėr kėtė qė bane pėr bajrakun tonė (Topojanin) - i tha Misin aga djalit - kemi me tė ba bajraktar. Dhe ai u ba. Ky ishte Abdyl Myrta, i cili u vra nė luftė kundėr serbėve nė Koritnik (shtator 1919).


Organizimi i njė bajraku (Kalisi)

(Funksioni qeverisės e pleqnues)          Kalisi ka tri "fise": "fisi" i Mahallės sė Poshtėr (fis i parė), "fisi" Nikollėve (fis i dytė), "fisi" i Simeve (fis i tretė). Sipas kėsaj radhe zinin vend burrat e Kalisit nė odė, nė sofėr, nė kuvend.


          Secili "fis" i Kalisit ndahej nė kabile (vėllazėri) dhe kėto nė barqe. Mahalla e Poshtėr pėrbėhej nga 12 kabile, Nikollet nga 11 kabile, Simet nga 10 kabile. Nė krye tė katundit ishte "shtėpia e plakut", nga kabilja Ymeraj e Mahallės sė Poshtėr. Edhe dy "fiset" e tjera, Nikollet e Simet, kanė pasur pleqtė e tyre. Plaku i Nikolleve ka qenė i Istrefaj, plaku i Simeve - i Cenaj. Por edhe ēdo kabile ka pasur plakun e vet; pra Kalisi ka pasur 33 pleq kabilesh.


Kalisi ka pasur kėto kabile:


I- Mahalla e Poshtėr:Ymeret, Gjanet, Lezet, Nuzet, Koket, Muratet, Hasalamet, Matet, Drizet, Shahinet, Tutet, Micolet.

II- Nikollet: Istrefet, Market, Sulet, Prendet, Sufet, Ishet, Kotaret, Uket, Bodinet, Bajet, Noket.

III- Simet: Cenet, Lazet, Shiret, Feratet, Ramet, Terziet, Keqet, Litet, Lashet, Dacet.

          a) Plaku i bajrakut ishte shtėpi e parė dhe kishte tė drejtė tė mblidhte kuvendin burrė pėr shtėpi, pleqėsinė e "fiseve" ose tė tė gjithė kabileve (vėllazėrive). Ky ishte kreu i veqilave tė besės sė dheut (kreu i pleqėsisė sė besės), pra "rez" (kryetar) i besės sė dheut, si dhe plak i parė i kanunit.
Plaku i bajrakut, qė nė zenafillė, ka qenė"shtėpi plaku" dhe detyra e tij trashėgohej prej babės te djali mė i madh. Po qe se ky nuk ishte pėr kėtė detyrė, plak bėhej djali i dytė e kėshtu me radhė. Nė qoftė se shtėpia e plakut nuk kishte burrė pėr t'i prijė bajrakut, mblidhej kabilja e Ymerajve dhe caktonte nga barku i tė parit njė plak tjetėr tė aftė pėr atė detyrė. Po qe se Ymerajt nuk kishin burrė pėr plak, ky caktohej nga njė kabile tjetėr e "fisit" dhe qėndronte nė detyrė derisa nga "kabilja amė" (Ymeraj) dilte burri qė duhej. Shtėpia e plakut nė Kalis mbahej mbi tė tjerat, sepse thohej: ėshtė soj; nuk ka prerė "kėnd nė besė, nuk ka lėnė gjak pa marrė, nuk ka shti pushkė pa vend, ka pastruar tė keqen qė i ka mbirė pėr tė mos i lėnė nam tė keq mbrapa kabiles.


         
Prej shtėpisė sė plakut ose barkut tė tij ishte edhe bajraktari.
          b) Plaku i "fisit" ishte kreu i fisit tė vet dhe kishte tė drejtė tė thėrriste nė kuvend burrė pėr shtėpi ose vetėm krerėt e kabileve. Kuvendi i "fisit" shqyrtonte problemet qė lindnin, grindjet e mbrendshme ose ato me "fiset" e tjera, si dhe zbatimin e karareve tė besės sė "dheut "dhe thyerjet e tyre.
Ky ishte edhe veqil i besės pėr "fisin" e tij nė bajrak dhe pėr ēdo gjė qė ndodhte kishte tė drejtė tė thėrriste kuvendin e pleqėve tė kabileve.
Plaku i "fisit" ishte edhe "plak kanuni" pėr "fisin" e tij dhe ēekiē i plakut tė bajrakut. Kur ky nuk zgjidhte dot ēėshtjet qė lindnin nė "fisin" e tij, kėto i kalonin katundit.


           c) Plaku i kabiles (vėllazėrisė) kryesonte kuvendin e pleqėve tė barqeve tė saj si dhe tė burrave pėr shtėpi. Ėshtė veqil i kabiles. Ai ishte edhe plak kanuni pėr vėllazėrinė e vet.


          Nė Kalis pranė tri pleqėve tė katundit ishin edhe bajraktari e shehu (ky jashtė kanunit). Madje, shehu nė odė, sofėr e kuvend, vinte pas plakut, pastaj vinin dy pleqtė e "fiseve" (Nikolla, Sime), e nė fund bajraktari.
Kėta tė pestėt, kur e gjykonin tė nevojshme, thėrritnin nė kuvend edhe 33 pleqtė e kabileve dhe, kėshtu, bėheshin 38 vetė. Kėtė kuvend e kryesonte plaku i bajrakut.


          Kuvendi i bajrakut pėrbėhej nga burrė pėr shtėpi. Ky mblidhej nė vendin e quajtur "Livadhi i Teqes". Burrat nė kuvend renditeshin sipas "fiseve" (i pari, i dyti, i treti). Plaku i bajrakut hapte kuvendin, parashtronte ēėshtjen qė duhej biseduar dhe u kėrkonte "fiseve" fjalėn e tyre.


          Kėta pastaj tuboheshin veēas (nė vend qėndronte Mahalla e Poshtėr), bisedonin pėr tė gjetur pėrgjigjen dhe bashkoheshin pėrsėri.
Pleqėsia e besės (ose veqilat e besės) pėrbėhej nga pleqtė e "fiseve" (i Mahallės sė Poshtėr, i Nikolleve, i Simeve) dhe tė kabileve dhe kishte pėr detyrė tė mbikqyrte zbatimin e besės sė bajrakut. Nė krye tė saj ishte "rezi" (kryetari), gjegjėsisht plaku i bajrakut. Shpesh nė vend tė pleqėve tė fiseve dhe tė kabileve nė pleqėsinė e besės caktoheshin nga vetė "fiset" dhe kabilet pleq tė tjerė. Kohėzgjatja si veqil bese ishte "nga besa nė besė" pra pėr gjashtė muaj a njė motmot. Veqili i besės garantonte zbatimin e karareve nga "fisi" a kabilja e vet. Pėr ēdo thyerje tė besės sė dheut tė bajrakut, veqili, kur nuk ishte plak, pėrgjigjej pėrpara plakut tė vet dhe tė katundit. Por veqili kishte pėr detyrė tė mbronte interesat e "fisit" a tė kabiles pėrpara bajrakut.


          Pėr tė ndėshkuar thyesin e besės nė "fis" a nė kabile a pėr ndonjė ngjarje tė jashtėzakonshme, pleqėsisė sė besės sė dheut i printe nė "fis" plaku i "fisit" (veqili) dhe nė kabile plaku i kabiles (veqili i saj).


          Kur dikush nė bajrak thyente besėn ose kararet e itifakut, "rezi" (kryetari) i besės" thėrriste kuvendin e veqilave, tė cilėt, sė bashku, shqyrtonin aktin dhe caktonin dėnimin qė do t'i jepej fajtorit (bidatxhiut a beterrit). Pastaj mblidhej kuvendi i bajrakut, tė cilit i paraqitej ēėshtja nga "rezi i besės" dhe mendimi i kuvendit tė veqilave (pleqėsisė sė besės). Kuvendi i bajraktarit, si e bisedonte ēėshtjen, dilte me vendimin pėrkatės, i cili merrej me shumicė zėrash. Kush kundėrshtonte vendimin e marrė, njihej "beterr" e leēitej katundisht: veēohej pėr dasėm e morte, pėr hua e borxhe etj. Po qe se tė leēiturin e pėrkrahte dikush tjetėr fshehtas a haptas, edhe ky njihej "beterr" e leēitej po ashtu.

 
          Ata qė thyenin kararėt e besės, dėnoheshin sipas fajit qė kishin bėrė e pėr kėtė dėnoheshin: a) me therjen e gjėsė sė gjallė ( dele, dhi, ka), pjesėrisht a tėrėsisht dhe me ndarjen e mishit pėr shtėpi; b) me djegien e shtėpisė pa tesha mbrenda; c) me djegien e shtėpisė me teshė e koteshė; d) me pėrzėnien nga katundi pėr 3 vjet, 5 vjet a pėrgjithmonė.


          Kur vendosej t'i vihej zjarri shtėpisė sė njė fajtori, vinin aty veqilat e tė gjithė "fiseve" e kabileve, si dhe plaku i bajrakut, shehu e bajraktari. Unin e zjarritė nė shtėpinė e fajtorit, apo thikėn nė berret e tij e vinte plaku (veqili) i kabiles. Pėr thyerje itifakesh pėr ujin, mullirin, meranė, pyllin, udhėn etj, fajtorėve u viheshin gjoba.


          Gjykimin e ngatėresave midis katundarėve e bėnin pleqtė e kabileve, tė "fiseve" dhe plaku i bajrakut. Mbrenda kabiles ngatėrresat synohej tė zgjidheshin "me sull", dmth me pajtimin e palėve. Nė raste tė tilla nuk shtroheshin pengje dhe nuk jepej "pleqni" (openga).


          Kur ēėshtja nuk zgjidhej nė kabile "me sull", palėt i drejtoheshin plakut tė "fisit" tė tij, i cili ishte ēekiē i plakut tė bajrakut ose plakut tė njė "fisi" tjetėr, i cili kish pėr detyrė tė orvatej ta zgjidhte ēėshtjen me "sull" (pa provė e be), por kėsaj here ai duhej paguar nga palėt nė konflikt. Po qe se edhe ky nuk e zgjidhte ēėshtjen pa provė (be), palėt i drejtoheshin plakut tė bajrakut, i cili e gjykonte vetė ose ua kalonte ēekiēėve tė tij (pleqėve tė fiseve).


          Nė rastin kur njė ēėshtje nuk zgjidhej nga plaku i "fisit", ky humbiste tė drejtėn pėr tė marrė shpėrblimin, i cili i jepej plakut tė bajrakut.
Po qe se as plaku i bajrakut (i vetėm a me ēekiēėt e tij ) nuk e zgjidhte ēėshtjen qė i ish shtruar pėr gjykim, apo kur njėra palė ose tė dyja palėt nuk i rrinin pleqėsisė sė tij, kėta kishin tė drejtė t'i drejtoheshin njė plaku jashtė Kalisit, psh Lushės a Nokės nė Dibėr etj. Plaku i jashtė katundit quhej "staraplak". Kur "staraplaku" e shkelte plakun e bajrakut, ky i fundit humbte tė drejtėn e marrjes sė "pleqnisė" (opengat) dhe kjo i kalohej "staraplakut". Kėshtu ndodhte edhe kur plaku miratonte pleqėsinė e ēekiēit, por me kėtė rast paguhej edhe plaku edhe ēekiēi nga palėt nė konflikt.


          Kur plaku merrte edhe ēekiēėt pėr tė pleqėruar sė bashku njė ēėshtje, njė pjesė e pagesės u jepej ēekiēėve, pėr aq sa i bėnte zemra atij.
Po qe se ndonjė ēėshtje nuk zgjidhej nė "fis", palėt nuk ishin tė detyruara t'i drejtoheshin plakut tė bajrakut, por mund t'i drejtoheshin edhe njė plaku tė njė katundi tjetėr, madje, edhe mund tė mos e njoftonin fare atė. Por, kur vendosnin t'i drejtoheshin njė staraplaku, ishin tė detyruar tė njoftonin plakun e bajrakut, qė e kish gjykuar kėtė ēėshtje. Plaku i jashtė bajrakut, ēekiēin a ēekiēėt i sillte me vete ose i merrte nė bajrakun e Kalisit. Por pėr gji tė rėnda, ēekiēėt ishin tė huaj.


Pėrmbledhėse

A) I. ORGANET DREJTUESE TĖ BAJRAKUT TĖ KALISIT

1. - Kuvendi i bajrakut
(Burrė pėr shtėpi)

2.-
Pleqesia e kabileve
(33 pleq kabilesh)

3.- Pleqėsia e fiseve*
(3 pleq fisesh)

PLAKU I PARĖ
(Mahalla e Poshter)
(Ymeret)

PLAKU I DYTĖ
(Nikollet)
(Istrefet)

PLAKU I TRETĖ
(Simet)
(Cenet)
______
*) Nė tubim merr pjesė edhe bajraktari dhe shehu

 

II. - ORGANET DREJTUESE TĖ FISIT

1.- Kuvendi i fisit
2.- Pleqėsia e kabileve tė fisit
3.- Plaku i fisit

III. ORGANET DREJTUESE TĖ KABILES
1.- Kuvendi i kabiles
2.- Plaku i kabiles

B) FUNKSIONET E ORGANEVE TĖ BAJRAKUT

I. PLAKU I BAJRAKUT:
(i parė)

- mbledh kuvendin burrė pėr shtėpi, pleqėsinė e kabileve dhe tė fiseve
- ėshtė kreu i veqilave tė besės sė dheut (kryetar i besės)
- ėshtė plak i parė i kanunit

II. PLAKU I FISIT:
- mbledh kuvendin e fisit burrė pėr shtėpi ose pleqėsinė e kabileve tė fisit
- ėshtė veqil i besės pėr fisin e tij
- ėshtė plak kanuni pėr fisin dhe ēekiē i plakut tė bajrakut

III. PLAKU I KABILES:
- mbledh kabilen (vėllazėrinė) burrė pėr shtėpi ose pleqtė e barqeve
-ėshtė veqil pėr kabilen
-ėshtė plak kanuni pėr kabile tė vet dhe ēekiē pėr tė nė "fis"

IV. BAJRAKTARI
-me dije tė plakut tė bajrakut ose tė pleqėsisė jep kushtrimin pėr luftė
- i prinė djelmnisė sė armatosur me flamur nė dorė

V. PLEQĖSIA E BESĖS
-Mbikqyr zbatimin e besės sė lidhur nga kuvendi i bajrakut
-Ndėshkon thyesin e besės sė dheut (bidatxhiun a beterrin) sipas vendimit tė kuvendit tė bajrakut

VI. KUVENDI I BAJRAKUT
-Shpall dhe ndalon luftėn
-Vendos mėnyrėn e administrimit tė merasė sė bajrakut
- Cakton masėn e dėnimit pėr bidatxhitė, beterrėt dhe thyesėt e besės sė bajrakut.

 

C) MĖNYRAT E PLEQNIMIT NĖ BAJRAK TĖ KALISIT

 

Pleqnia bahet me ēekiēė, pleq e starapleq.


- Plaku i kabiles pleqnon nė vllazni tė vet "me sull" (pa pengje e openga).
-Kur plaku i kabiles nuk e zgjidh ēėshtjen "me sull", palėt nė konflikt i drejtohen plakut tė fisit tė vet ose tė njė fisi tjetėr. Kur plaku i fisit nuk mundet tė pleqnojė "me sull", kėrkon pengjet. Plaku i fisit pleqnon me openga dhe kėto lahen, kur dahet e pranohet pleqnia.


-Nėse plaku i fisit nuk mundet ta ndajė pleqninė, palėt i drejtohen plakut tė bajrakut ose njė plaku jashtė tij. Plaku i bajrakut pleqnon vetė ose me ēekiēėt e tij (pleqtė e fiseve);nė tė dy rastet lypen pengje e openga. Opengat i merr plaku, ndėrsa ēekiēėt pjesėn sa i bėn zemra atij.


-Po qe se palėt a njera prej tyre nuk i rri pleqnisė sė plakut tė bajrakut, i drejtohen njė plaku tė jashtėm, i cili quhet staraplak. Staraplaku pleqnon me ēekiēė qė i merr nė bajrak ose jashtė tij.


Kur staraplaku shkel plakun e bajrakut, ky humbet pleqninė (opengat); po ia miratoi, staraplaku pleqnin plakut openga marrin tė dy palėt, plaku e staraplaku.

KANUNI I BAJRAKEVE TĖ LUMĖS


I. Bajraku


1.- Bajraku pėrbahet prej nji katundi a prej disa katundesh tė nji gjaku ose jo. Bajrak- katund kanė qenė Kalisi, Radomira, Ēaja.


2. Dheu i bajrakut asht me kufij.


3.- Qendra e bajrakut asht, zakonisht, aty ku ka kullėn bajraktari. Ndrrohet bajraktari, luen qendra e bajrakut.


4.- Bajraku ka flamurin e vet. Flamurin e ruen bajraktari. Humb flamurin bajraktari, humb bajraktarinė.


II. Prija e bajrakut

 

5.- Organi ma i naltė drejtues i bajrakut asht kuvendi..


6.- Kuvendi shpall e ndalon luftėn, mbikqyr mbarėshtrimin e merasė sė bajrakut, cakton masėn e dėnimit pėr bidatxhiun, beterrin, kryekcyemin, thyesin e besės dhe tė karareve tė vume.


7.- Nė krye tė bajrakut asht kreu a plaku. Ky thėrret kuvendin burrė pėr shtėpi e parinė; ka fjalėn e parė dhe tė mbrame nė kuvend dhe nė pleqėsinė e besės. Udhėheq sė bashku me tė parėt e katundeve (fiseve a vėllaznive) djelmninė nė luftė. Ka vendin e parė nė odė dhe nė sofėr (nė bajrakun e vet).


8. Asht plak i parė i kanunit


9. Pleqėsia e besės sė bajrakut prihet nga kreu i bajrakut dhe ka pėr detyrė me ndjekė zbatimin e karareve tė dheut.


10. Nė pleqėsinė e besės bajnė pjesė pėrfaqėsues nga ēdo katund (a vėllazni) dhe kėta janė veqila pėr bashkėsinė e tyne nė bajrak.

 

III. Bajraktari


11. Bajraktari ka pėr detyrė me pri para djelmnisė qė shkon nė luftė me flamur nė dorė. Motit bajraktari u printe edhe krushqeve tė darsmės.
12.- Bajraktari asht i shtėpisė sė plakut ose i barkut a i vėllaznisė sė tij. Nė zanafillė ka qenė djali i tretė i kreut.


13.- Bajraktaria trashėgohet ose jo. Kur vdes bajraktari, hyp nė kambė tė tij djali ma i madh Kur ky nuk vyen, asht djali tjetėr. Por edhe i vėllau a djali i vėllaut merr tagrin e bajraktarit.


14. Kur bajraktari, shtėpia a barku i tij nuk janė tė zotėt me pri me bajrak nė dorė, ky i kalon njė barku tjetėr: e merr kush asht i zoti pėr tė. Kalimin e bajraktarisė prej nji barku nė njė tjetėr e ban vėllaznia.
15. Nė luftė bajraktari e mban bajrakun nė shtizė ose tė lidhur pėr mesi.
16. Pranė bajraktarit rrinė dy-tre djem tė shtėpisė a tė barkut tė tij tė dalluem pėr shkathtėsi e trimni dhe kėta kanė pėr detyrė me rrokė bajrakun, po u vra bajraktari. Kush rrok bajrakun i pari, njihet bajraktar.


17. Gjaku i bajraktarit vlen nji gjak njeriu: shkon "nja pėr nja" a "krye pėr krye" me gjakun e ēdo mashkulli tjetėr.


18. Nė porotė bajraktari zihet nji plak beje, jo ma shumė.
19. Bajraktari e shtėpia e tij vihen nė be, shtrojnė pengun, lajnė gjak e marrin gjak si ēdo shtėpi tjetėr.


20. Nė luftė, kur asht lidhė besa, bajraktari asht nė besė tė bajrakut: gjakun ia lyp e i merr bajraku i tij. Jashtė besės, gjakun bajraktarit ia merr shtėpia e tij.

Kuvendi i bajrakut


21. Bajraku mblidhet nė kuvend "burrė pėr shtėpi", "nė shtatė e nė shtatėdhjetė ose "me dhetarė".*)


22. Nė kuvend dhetarėt ulen nė formė rrethi e nė krye tė tyre qėndron plaku (kreu) dhe paria.


23. Kur duhet qė kuvendarėt tė lėvizin pėr t'u tubue sipas katundeve, vendėsit nuk luejnė, luajnė vendin tė ardhunit.


24. Dhetarė tė bajrakut janė krenėt a pleqtė e katundeve a tė fiseve; nė bajrakun - katund dhetarė janė pleqtė e fiseve (vėllaznive)


25. Bajraktari, megjithėse nuk asht krye, zen vend me krenėt. Vendin e tij nė kuvend e zen nji i shtėpisė sė tij, me tė njėjtin tagėr.


26. Bajraktari i shtėpisė sė plakut zen vendin e plakut, pėrndryshe jo.
27. Kuvendi i bajrakut mblidhet zakonisht dy herė nė vit: nė Shėngjergj e nė Shėmitėr, por edhe simbas nevojės.


28. Bajraktari, si tė marrė fjalėn e plakut ose tė kuvendit, jep kushtrimin simbas zakonit e del me flamur nė dorė. Pa fjalė tė plakut e tė kuvendit bajraktari s'ka tagėr me dhanė zanin pėr kushtrim. Kushtrimi jepet me pushkė,me lodėr, me za.


29. Bajraku mblidhet nė qendėr tė bajrakut ose ku asht vendi i caktuem me razi tė pleqve.


30. Vendet ku mblidhen bajrakėt janė:

Bajraku i Rrafshės: Kodra e Osmane a Kepi i Kovaēit (Bicaj)

Bajraku i Tejdrinės: Kodra e Qinamakut (Surroj), Kepi i Shtanės (Ujmisht)
_______

*) dhe + tar = pėrfaqėsues i dheut

Bajraku i Kalisit: Livadhi i Teqes
Bajraku i Radomirės: Xhamia e Tejsit
Bajraku i Qafės: Kalaja e Dodės (Ploshtan), Livadhi i Zallit (Bushtricė)
Bajraku i Ēajės: Xhamia e Fshatit.
Bajraku i Topojanit: Kodra e Burrave (Brekijė).


31. Bajrakėt e Nahijes (Kalis, Radomirė. Qafė, Ēajė) mblidhen nė Kala tė Dodės.


32. Bajraktar i parė nė Lumė asht ai i Bicajve, pse "Luma askeri" - thonin tė vjetrit*


33.Radha e bajrakėve tė nahijes asht: Kalis, Qafė. Radomirė, Ēajė.
Prona e bajrakut **)

34.Veē pronės sė ndame pėr shtėpi, vėllazni, mahalla e katund, disa bajrakė kanė meranė e vet: njė kullotė, pyll e mal.
_______

 

*) Ka edhe mendime se bajrak i parė ėshtė i Topojanit, sepse ky bajrak ka treguar trimėri nė betejat e Qafės sė Duhlės kundėr Serbėve (1912) dhe mė parė (1876) edhe nė Prokupe, Nish etj. Prej kėtij bajraku kanė dalė burra dhe ushtarakė tė lartė tė Perandorisė Osmane: Sinan pashė Topojanin (1506-1596), Ajaz pasha (ekzekutuar 1558), Mustafa pasha (biri i Ajaz Pashės), Ferhat pasha etj. Sipas njė dekreti sulltanor (1586), Topojani me rrethinė ka gėzuar privilegje nga Perandoria Osmane)


**) Mera bajraku ka pasur, psh Ēaja e Radomira. Por edhe mali i Gjinetės (Kalis) deri nė vitin 1913 ka qenė mera e bajrakut, pastaj u nda.


35.Meraja e bajrakut shfrytėzohet si "nja e nja" nga meratarėt, por nė tė nuk mund tė shkemish tokė tė re e tė ndėrtosh sllon e shtėpi pa leje tė kuvendit tė bajrakut.


36. Dami dhe fitimi nė mera janė tė pėrbashkėt pėr tė zotėt e saj.


37. Meraja, po u pa e nevojshme, ruhet me rojtar, e ky paguhet pėr shtėpi.


38. Meraja ndahet, po u nda bajraku e meratarėt marrin si "nja e nja" ti nji pėllambė, unė nji pėllambė, ti nji gisht, unė nji gisht.


39. Nė meranė e pandame nuk mund tė presish dru e landė a tė kositėsh bar e tė presish gjeth me shitė, por vetėm pėr hall tandin. Ndryshe veprohet me vendim tė Kuvendit tė Bajrakut.


40.Banorėt e bajrakut, po u banė nė njė mendje, shesin e blejnė mera.


41.Meraja e bajrakut ruhet me itifak. Kush shkel itifakun e merasė ka gjobė, gjobė mbi gjobė, leēitje e pėrzanie prerj vendit.


42. Dami i tė huejit nė mera tė bajrakut "lahet jashtė karareve tė bajrakut"


43. Morta e atij qė vritet pėr me mbrojtė merunė, bahet nga bajraku.


Vetėmbrojtja e bajrakut


44. Detyra kryesore qė kanė krenėt dhe vegjėlia asht mbrojtja e bajrakut:
mosrrezikimi i njerėzve dhe ruajtja e vėrrinit, bjeshkės, malit, ujit.


45. Nė krye tė burrave tė armatosun asht plaku dhe pėrkrah tij paria. Kur plaku asht i pamundun (i sėmunė a i motnuem), ja lėshon prinė e luftės nji tjetri qė mund ta bajė atė barrė.


46. Nė luftė shkojnė burrat e njehun a "mė shtatė e mė shtatėdhjetė ". Burrat e luftės caktohen pėr shtėpi a pėr katund. Tubės sė burrave tė njė katundi u prinė plaku i katundit.


47. Armėt e luftės i ka ēdo burrė nė shtėpi.


47. Luftėtari qė i bishtnon luftės ose qė largohet prej saj pa dije tė kreut tė katundit a bajrakut gjykohet e dėnohet. Gjyqohet e dėnohet edhe ai qė thyen besėn e luftės, shtjen pushkė pėr me marrė gjak a pėr me ra nė gjak.


DOKUMENTE*


1.Letėr dėrguar Bilal agės (Bicaj) 1824


          Mbas pėrshėndetjeve, ju njoftojmė se na ka ardhur ferman perandorak pėr tė mobilizuar njė orė e mė parė ushtarė. Prandaj tė jeni tė gatshėm dhe tė zellshėm. Ju porosisim nė mėnyrė kategorike qė t'ua bėni tė ditur kėtė fshatrave qė janė nė juridiksionin e bajrakut. Brenda njė jave, duke filluar nga dita e sotme, tė grumbulloni dhe tė bėni gati ushtarėt tuaj. Pėr kėtė qėllim u shkrua kjo letėr e cila po ju dėrgohet me Demir agė Nangėn.
Kėrkoj qė, kur tė mbėrrijė, me ndihmė tė zotit, aty, tė veproni sipas asaj (letrės Sh.H.) dhe brenda njė jave tė keni gati ushtarėt.

 

23 shaban 240 (1824)
Mytesarrifi i Prizrenit
Mahmud

2. Agallarėve tė Bicajt e tė fshatrave tė tjerė tė Lumės,

1824-1825 (?)**)

 

          Ju njoftojmė se me ferman perandorak jam ngarkuar tė vete pranė Shkėlqesisė sė tij, valiut tė Bosnjės, duke pasur me vete 1500 ushtarė. Prandaj ėshtė e domosdoshme qė tė mblidhen e tė pėrgatiten ushtarėt sa mė parė.

--------------

* Marrė nga libri nė dorėshkrim i autorit "Luma nė gjysmėn e parė tė shek. XIX. Tiranė, 1999.

**) Letėr e mytesarifit tė Prizrenit Mahmud pashė Rrotulla


          Ėshtė e qartė se nė bajrakun e Qafės dhe nė bajraqet e tjera nuk ka ushtarė, prandaj ėshtė e nevojshme qė nga bajraku juaj tė nxirrni nė dy shtėpi njė ushtar, gjithėsejt 291 ushtarė *, tė cilėt, siē ėshtė zakoni juaj, do tė paguhen. Prandaj u shkrua kjo letėr, e cila po ju dėrgohet me Bilal agėn dhe me njeriun tonė, Ahmet Qafėn.


          Kur kjo letėr tė mbėrrijė atje, me ndihmėn e zotit, dhe pasi ta kuptoni mirė ēėshtjen edhe nga relacioni qė do t'u bėjė me gojė Bilal aga dhe njeriu ynė, Ahmet aga, tė merrni masat e nevojshme nė mėnyrė qė, kur tė ju vijė letra tjetėr, tė bėni gati ushtarėt dhe tė niseni duke pasur me vete pėrpara flamurin tuaj.**


3. Letėr e Mahmud pashė Rrotullės, mytesarrif i Prizrenit, dėrguar Bilal agės nė Bicaj e tė gjithė agallarėve tė Lumės,

1824-1825 (?)***


          Tė nderuarit Bilal aga nė Bicaj e tė gjithė agallarėve tė Lumės.

          Mbas pėrshėndetjeve, ju njoftojmė se:

Dje erdhi njė bujurulldi e valiut tė Nishit, Shkėlqesisė Osman pasha, me anėn e sė cilės ky na porosiste dhe na urdhėronte qė tė kemi nė gjendje gadishmėrie ushtarėt. Prandaj tė regjistroni ushtarėt qė keni rekrutuar, t'i paguani ata dhe t'i vini nė gjendje gadishmėrie. Kėshtu qė, kur tė ju vijė letra ime e dytė, tė vini kėtu bashkė me ushtarėt, duke pasur pėrpara bajrakun tuaj. Gjerė tė shtunėn e ardhme duhet tė jeni pėrgatitur plotėsisht.
Pėrsa mė sipėr u shkrua kjo letėr qė po ju dėrgohet me njė njeri timin.


------------

*) Nė mesin e viteve njėzet tė shek XIX, bajraku i Rrafshės (Lumės) paska pasur 582 shtėpi.

**) Megjithėse dritė nuk ka, pas gjithė gjasash, dok.i pėrket vitit 1824-1825. Kėshtu ka menduar edhe pėrkthyesi V.Buharaja.

*** Letra mund tė jetė e gjysmės sė dytė tė dhjetėvjetėshit 1820-1830
kjo letėr tė mbrrijė aty, me ndihmė tė zotit, dhe tė njiheni me pėrmbajtjen e saj, tė veproni sipas saj. *4. Letėr e Mahmud pashė Rrotullės dėrguar "tė nderuarit Bilal

aga nė Bicaj dhe agallarėve e krerėve tė tjerė tė Lumės,

1826-1827 (?)


          Mbas pėrshėndetjes ju njoftoj se:

          Me urdhėr tė lartė perandorak jemi ngarkuar qė tė marrshojmė kundėr tė pafeve grekė, duke qenė tė inkuadruar nė ushtrinė e zotėrisė sė tij, valiut tė Rumelisė. Kėshtu qė, me ndihmėn e zotit, do tė nisemi pėr tė marrė pjesė nė kėtė luftė. Tani ka ardhur koha qė tė pėrgatisim forcat ushtarake. Prandaj ėshtė e domosdoshme qė kėtė tė hėnė tė niseni qė andej dhe tė vini kėtu pėr tė biseduar mbi pėrgatitjen e forcave ushtarake qė do tė mė shoqėrojnė mua (nė kėtė fushatė -Sh.H.)


Pėr tė njoftuar sa mė sipėr, u shkrua kjo letėr e cila po ju dėrgohet me njė njeri timin, Kur kjo me ndihmė tė zotit, do tė mbėrrijė aty dhe ju do tė merrni njoftim mbi pėrmbajtjen e saj, ashtu siē urdhėroheni, tė hėnėn tė niseni e tė vini. Kaq **

 

Mahmud ***


----------

* Megjithėse nuk shėnohet, letra ėshtė e mytesarifit tė Prizrenit, Mahmud pashė Rrotulla

** Sipas pėrkthyesit, Vexhi Buharaja, letra ėshtė shkruar nė vitet 1826-1827

*** Mahmud pashė Rrotulla, mytesarif i Prizrenit

 


5. Letėr e Mahmud Pashė Rrotulla, mytesarrif i Prizrenit dėrguar tė nderuarit Bilal aga nė Bicaj dhe gjithė agallarėve e krerėve tė Lumės, (1828)

Mbas pėrshėndetjeve ju njoftohet se:


          Vėllai im, Emin pasha, ėshtė nisur nga Stambolli dhe ėshtė duke udhėtuar pėr tė ardhur nė kėto anė. Ndėrkohė mbėrriti dhe korrieri ynė, Sadiku, i cili na solli njė urdhėr tė pashait. Nė bazė tė kėtij urdhėri, unė jam i ngarkuar qė tė pėrgatis forcat ushtarake. prandaj, nė bazė tė urdhėrit qė kam marrė, duhet tė pėrgatiten ushtarė. Pėr kėtė arsye, ju agėt dhe krerėt e vendit, tė enjten tė niseni qė andej dhe tė premten tė jeni nė Prizren. Pėrsa mė sipėr u shkrua kjo letėr, e cila po ju dėrgohet me njė njeri timin. Kur, me ndihmė tė zotit, tė merrni dijeni nė lidhje me sa mė sipėr, ashtu siē u tha, tė enjten qė vjen tė niseni qė andej dhe tė premten tė jeni nė Prizren.
244(4.1828)*

(Mahmud) **

 

6. Defter llogarie mbi sasinė e furnizimeve dorėzuar ushtrisė nė Prizren, 1837. Ushtarė dhe kuaj qė duhej tė ushqenin vetė bajrakėt pėr vitin 1253(1837)


Bajraku Vetė kuaj
Luma 160 240
Bregu i Drinit*** 52 8
Qafa 93 6

--------
* Muaji ėshtė grisur nė dokument

** Mahmud Pashė Rrotulla, mytesarifi i Prizrenit

*** Nė dokumente tė tjerė edhe Qafa e Drinit, Ana e Drinit

Radomira 45 6
Topojani 50 7
Kalisi 38 6
Ēajlla(Ēaja) 40 8
Dolovishta 80 4
Opola(Opoja) 100 10
Ostrozupi 124 7
Pollozha 76 6
Suhareka 107 6
Lubina(Lubizhdė) 84 3
Hoēa 22 –


7.Letėr e njė ēaushi qė shėrbente nė regjimentin e tretė,

batalioni i dytė i redifėve nė frontin turko-rus, 1853*


Shpirti im, i dashuri im, qė jeni i pajisur me sjellje tė bukura, z.Islam Bajraktari. Pyes pėr shėndetin tuaj dhe ju bėj tė fala. Uroj qė tė jeni ashtu si duhet me shėndet. Nė qoftė se pyetni pėr ne, lavdi zotit, gjer nė kėtė rast qė po ju shkruajmė kėtė letėr, jemi mirė. Zoti na e bėftė mbarė qė tė shihemi sė afėrmi. Amin! Mora 15 groshet qė na dėrguat. U gėzuam sa s'mund ta pėrshkruajmė dot. Zoti ju gėzoftė edhe ju. Tė fala Numan (Liman-Sh.H.)Bajraktarit, Ali agės, Bajram agės, Dervish agės e Abdulla agės...


12 shaban 70 (1853). Sulejman Ēaushi, biri i Veli Domit nga fshati Ulumishte (Ujmisht) i kazasė sė Prizrenit, regjimenti 3-tė batalioni i 3-tė i ushtarakėve redifė

-------

* Pėr herė tė parė pėrmendet emri i njė bajraktari nė LumėTABELE PERMBLEDHESE


I. Qendrat e Titullar
ėt (Vėllazėritė)

Emri i bajrakut Qendrat Titullarėt
Luma (Rafshja) Bicaj Bilalėt
Tejdrinia Ujmisht (Domaj) Domi
Qafa Bushtricė Gjini
Kalis Mahalla e Poshter Ymeraj
Radomirė Tejs Ahmati
Ēajė Fshat Graci
Topojani Brekijė Islamaj


II. QENDRAT E BANUARA TE BAJRAKUT TE RRAFSHES
(LUMA E MIREFILLTE)

Gjysma e parė e shek.XIX* (Vitet 40) Gjysma e dytė shek.XIX**
Bilusha 19 shtėpi Bicaj 150 shtėpi
Poslishta 11 shtėpi Kolesjan 50 shtėpi
Zhurė 79 shtėpi Lusna 110 shtėpi
Shkoza 7 shtėpi Gabrica
Dobrusha 5 shtėpi 10 shtėpi
Virmica 17 shtėpi Nankovcė 60 shtėpi


----------

*) Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, dok.69. Kėtu nuk jepet si katund i kėtij bajraku
** Jastrebov, Stara Srbija i Allbanija, 1904, f.214


Barlovca (Bardhoc)15 shtėpi Shtiqen 100 shtėpi
Morina 16 shtėpi Gostil 60 shtėpi
Lagje Shahe 12 shtėpi Kukės 30 shtėpi
Gjegjina 22 shtėpi Pėrbreg 100 shtėpi
Bobregu(Pėrbregu) 53 shtėpi Gjegjėn 40 shtėpi
Gostila 24shtėpi Bardhoc 50 shtėpi
Shtiqeni 61 shtėpi Morin 40 shtėpi
Nankovca (Nangė) 47 shtėpi
Bicaj 44 shtėpi
Lagja e Osmanit 25 shtėpi
Lagja e Mustafajt 39 shtėpi
Kolosnani 21 shtėpi
-----------------------------------
597 shtėpi 800 shtėpi

 

---------------------------------------------------


Shėnime pėr studimin


1.- Fjala "bajrak" nė Fjalorin e Gjuhės Shqipe (Tiranė, 1980. f.84) ėshtė shpjeguar nė kėtė mėnyrė:"BAJRA/K -U m.sh. - Ė, - ĖT dhe - QE, - QET 1. vjet.Flamur. 2.hist, njėsi ushtarake e mė vonė administrative qė u krijua nė ndarjen tokėsore tė disa krahinave tė Shqipėrisė ku kishte mbeturina tė organizimit fisnor patriarkal dhe qė i zunė vendin kėtij organizimi. 3.etnogr. shami e kuqe me lule e xhufka qė e mbanin krushqit si flamur kur shkonin tė merrnin nusen".
Fjala "bajraktar" nė kėtė fjalor (f.84) shpjegohet:'BAJRAKTAR- 1 m.sh. -Ė, - ĖT, 1.vjet.Flamurtar 2.hist.kreu i bajrakut...3.etnogr.krushku qė mbante bajrakun e dasmės, kur shkonin tė merrnin nusen.
"Bajrak" ėshtė fjalė me origjinė persiane e hyrė nė gjuhėn shqipe nėpėrmjet turqishtes. Sipas S.Frashėrit, fjala "bajrak" si term i vjetėr ushtarak osman, ėshtė me burim kurd, dhe nė zanafillė kishte kuptimin e njė reparti ushtarak (tabor). Ai, pra S.Frashėri, shpjegon edhe: bajrak aēmak- shpalos flamurin, mbledh ushtarė, ngre krye; bajrak askeri - ushtri e bajrakut e formuar nga i gjithė populli pėr tė luftuar kundėr armikut (Sh.Samy-bey Frashėri, Dictionaire turc- franēais, Costantinople, 1885, f.321. Po ky Kamusi-turk, Istambul, 1899-1900, f.278; P.Doēi; vep. e pėrm.f.40-41.
2- Fjalor Enciklopedik Shqiptar, Tiranė 1985, f.613. K.Ulqini, Bajraku nė organizimin e vjetėr shoqėror shqiptar, Tiranė, 1991, f.3
4.P. Doēi, Vetėqeverisja e Mirditės, Tiranė 1996, f.33
5. Historia e Shqipėrisė, vėll.I, Tiranė, 1965, f.206, 397; L.Mile, Kryengritjet popullore nė fillim tė Rilindjes sonė (1830-1877), Tiranė 1962, f.36; V.Meksi. Tė dhėna rreth krahinave autonome dhe sė drejtės dokėsore tė shqiptarėve gjatė shek.XIX dhe fillimit tė shek.XX, "Referate e kumtesa" I, Tiranė 1965, f.106; I.Elezi, Karakteri i tė drejtės zakonore shqiptare gjatė pushtimit turk, "Konferenca e Dytė e Studimeve Albanologjike", vėll.II, Tiranė 1969, f.168; po ky, E drejta zakonore penale e shqiptarėve, Tiranė, 1983, f.73; Sh.Rrahimi, Vilajeti i Kosovės, Prishtinė, 1969, f.21; S.Pupovci, Marrėdhėniet juridike e civile nė Kanunin e Lekė Dukagjinit, Prishtinė, 1971; M.Krasniqi, Disa veēori etnografike tė Lugut tė Baranit, "Gjurmime albanologjike"-Folklor dhe etnologji, Prishtinė, 1984, f.99; K.Ulqini, Bajraku nė organizimin e vjetėr shoqėror, Tiranė, 1991, f.30; Fjalori Enciklopedik Shqiptar, Tiranė 1985, f.61
6.P.Doēi, po aty
7.
po ky, f.24-25
8. po ky, f.26
9.S.Pulaha, Krahinat e Sanxhakut tė Dukagjinit gjatė shek.XVI, II, Studime Historike 4, 1973, f.169, katundet Mamis (Mamzė), Kolish(Kolsh), Ulumisht (Ujmisht), Suroj, Aren i shėnon nė nahijen e Spasit por mė vonė, duke qenė njė njėsi vetėqeverisėse, kėta shkėputen nga Spasi e bashkohen me krahinėn e madhe tė tyre, Lumėn.
10. Nankofc Buzrek, Nankovc Kyēyk, Gorna Goshtica (ose Pashkash), Pobrek, Dobrosh, Bushad, Shala, Dolina Goshtiēa, Tatza (Truallishtė), Virnica (Virica), Kudsaq (Kodsaē), Shtiqanic, Zhur, Bulin Dol (ose Bardofc), Gabranica, Bogdanica, Pandala (ose Pankala), Bragjan,Kolosna, Dobroshin, Morina (oseVijoviq), Gamnja(Kamnja) ose Millobost, Bushishta, Lanēishta (ose Tėrshana), Shin Bera (Pera) ose Sveti Nika, Tatza, Krynza, Buzalepur, Kukufic, Krushofic, Muniq (Moiq).
11. Bushtrica: mahallat Gjonan, Priftan, Martan, Nikosan, Kuqkiq, Bardan, Drazh, Lijash, Shirgjan; Diragishta: mahallat Bloshtan. Ēeren, Radomir, Shin Andre, Shullan; Ēajla: mahallat Fshat, Buzėmadha, Shinmirija, Vad, Martan, (Matrak), Shkiza (Shkin); Kashtanija, Ajdovran, Lusėna, Mlika, Truallishta dhe Kalaja e Resovės (me banorė nga fshatrat Deēar dhe Ulumisht).
12. Nė kėtė nahije tė madhe bėnin pjesė edhe fshatrat ( e mahallat) Topoljan me mahallat Kosharishta, Bogdash, Ēėrveniē, Briftan, Brekēa, Kollovoz, Orēikla, Lumja (Lojmja), Turja, Shtruezova (Shtreze), Novosel qė do t'i gjejmė mė vonė nė njė bajrak.
13. Nė kėtė nahije bėnin pjesė edhe fshatrat Mamis (Mamish), Kolish, Ulumisht, Suroj, Arėn (ose Vanfro).
14. Qėndresa e popullit shqiptar kundėr sundimit osman nga shekulli XVI deri nė fillim tė shek.XVIII. Dokumente osmane -Tiranė, 1978, f.60.62.
15.po aty, f.66.67 (dok.32,33)
16.po aty, f.74.dok44
17. po aty, dok.45,46
18.po aty, dok.165
19.po aty, dok.230
20.Shih shėn.5
21. Historia e Shqipėrisė, Tiranė 1967, f.397
22.K.Ulqini, vep. e pėrm.f.16
23. Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX-Dokumente Osmane, dok.22
24.K.Ulqini,vep. e pėrm.f.16
24/1. Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, dok.23
25. Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX-Dokumente Osmane dok. 24
26.Historia Shqipėrisė, Tiranė, 1967, f.397
27.Krah.edhe Fjalori Enciklopedik Shqiptar, f.61
28.Historia e Shqipėrisė, Tiranė, 1967, f.397
29.Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, dok.6
30.M.Krasniqi, Prizreni "Pėrparimi", 1-2, Prishtinė 1960, f.84-85; H.Kaleshi. H.Jurgen, Vilajeti i Prizrenit, "Pėrparimi", 2, Prishtinė, 1967, f.190
31. A.Ahmedi -Theranda -Prizreni nė shekuj, Prizren,1996, f.125
32. Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, dok.nr.21
33. po aty, dok.nr.60
34.po aty dok.22
35.po aty, dok.24
36.po aty, dok.37
37.po aty, dok.76
38.po aty,dok.11,68
49. po aty, dok.68
40. po aty, dok.61
41.Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, dok.44, 45, 63
42.Stara Srbija i Albanija, 1904, f.211-214
43.
Die Albanischen Muslime zur zeit der nationalen Undabhangigkeits-beėgung -1878-1912- Otto Harrassoėitz -Ėiesbaden, 1968, f.60
43/1. Bajraku nė organizimin e vjetėr shoqėror , Tiranė, 1991, f.32
44. S.Pulaha, Krahinat e Sanxhakut tė Dukagjinit gjatė shek XVI, II, Studime Historike, 4, 1973
45.Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, dok.73
46.Staraja Srbija, f.214
47.po kėtu, f.213
48.po aty, f.214
49.po aty, f.214
50.Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX, dok.73
51 Stara Srbija..., po aty
52. Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX,dok.22, 24
53. Sipas Islam Sokolit, vj.75, Bicaj, gusht 1965
54.Po ky, 21.9.1960
55.Muharrem Temi, 63 vjec, Bicaj, 10.2.1960
56.Luma nė gjysmėn e parė tė shek.XIX dok.83
57.po aty, dok.84, 23 rebiul-evel 72 (v.1854)
58.AIH, Proceset gjyqėsore kundėr aktivistėve tė Lidhjes, D.A-III-350, f.225-227
59.Sh.Hoxha, Njė atdhetar i harruar, Mustafė Lita "Rilindja", 16 shtator 1998.
60. Sipas Xh. Domit, Tiranė, tetor 1998.
61. A. Shehu, Historiku i Katundit Fshat (dorėshkrim).