Shpalime historike

 

Historia e betejės sė fundit tė Azem Galicės

 

Shkruan: Prof. Bedri TAHIRI - 26. 08. 2008

__________________________________________

 

     Populli ynė, historikisht, tė gjitha luftėrat i ka bėrė tė drejta dhe ēlirimtare. Ai kurrė nuk e zgjodhi luftėn vetė, por ia imponuan tė tjerėt, pushtuesit. Kurrė nuk pushtoi troje tė huaja, por i mbrojti trojet e veta, nuk i nėnshtroi popujt e tjerė, por kurrė nuk u pajtua tė jetojė i nėnshtruar. Kėtė mė sė miri e dėshmon mėsuesja e jetės- historia, e cila, mjerisht, tė shumtėn e rasteve u tregua njerkė. Kėto luftėra pėr liri e pavarėsi qenė tė pashkėputura qė nga koha e tė madhit Skėnderbe e deri tė UĒK-ja fitimtare. Dhe, pėrherė, deri mė 1912, kur u formua Shteti Shqiptar, patėn karakter gjithėkombėtar. Mėvetėsia e Kosovės u sakatos, jo nė luftė, sepse kur erdhi ushtria serbe e gjeti tė ēliruar nga turqit, por nė Londėr, nė tavolinėn e gjelbėr. Mirėpo edhe pas kėsaj kėnga e grykėhollave nuk pushoi pėr asnjė ēast.

 

·       Foto: Azem e Shote Galica

·       Shiko dramėn: Gėrsheti i luftrave - Shote Galica

 

     Njėra ndėr format mė tė pėrshtatshme tė rezistencės u tregua edhe Lėvizja kaēake, e cila zė fill nė kohėn e Perandorisė osmane dhe vazhdon deri mė 1928. Ajo kulmoi nė kohėn e Azem Galicės (1915-1924), i cili bashkė me Shotėn dhe ēetat e veta kreshnike bėri mbi 60 beteja fitimtare kundėr tri perandorive pushtuese. Kėsaj radhe do tė ndalemi vetėm nė betejėn e fundit qė u zhvillua mė 15 korrik 1924 e qė mė shumė njihet si Epopeja e Arbėrisė sė Vogėl.

     Pranvera e vitit 1924 popullin shqiptar, nė tė dy anėt e kufirit kombėtar, do ta gjejė nė kėmbė. Ēetat ēlirimtare nė Kosovė ishin shtuar dhe mobilizuar. Forcat demokratike nė Shqipėri kishin marrė hov dhe veēsa nuk kishin shpėrthyer. Mjaftonte njė shkėndijė e vogėl pėr tė marrė flakė. Dhe, momenti erdhi. Mė 20 prill 1924, spiuni i Zogut, Isuf Reēi, e plagosi pėr vdekje, derisa po shėtiste rrugėve tė Tiranės me Hoxhė Kadriun, mėsuesin libohovas Avni Rustemin, i cili mė 13 qershor 1920 e pati shtrirė pėr tokė nė Paris tradhtarin Esat Pashė Toptanin. Pas disa ditėsh Avniu vdes dhe populli u ngrit nė kėmbė. Varrimi i tij u bė nė Vlorėn heroike, mė 1 maj 1924, pranė plakut tė urtė, Ismail Qemalit. Atė ditė e tėrė Shqipėria ishte nė kėmbė. Ky ishte fillimi i Revolucionit Demokratik tė Qershorit, i cili mė 10 qershor pėrmbysi pushtetin tiranik. Nė tė morėn pjesė mbi 20 grupe luftėtarėsh nga Drenica tė udhėhequr nga Mehmeti i Vogėl (Mehmet Delia) i Radishevės.

      Fitorja e forcave demokratike dhe ardhja e Nolit nė pushtet ishte njė sukses i madh pėr shqiptarėt nė pėrgjthėsi. Edhe ēetat kaēake tė Kosovės u gėzuan, sepse tash e tutje do tė vepronin mė lehtė. Mbretėrsia e SKS kėtė fitore e vlerėsoi si dėshtim tė politikės sė saj tė jashtme ndaj kėtij shteti fqinj, andaj tash u pėrqendrua rreth rrėximit tė saj. Ahmet Zogu me klikėn e tij kaloi nė Jugosllavinė monarkiste. Nė Beograd e pritėn mirė. Vetė kryeministri dinak, Nikollė Pashiqi, e priti nė kabinetin e tij dhe u morėn vesh pėr shumė gjėra. Zogu i premtoi atij se po tė ndihmohej pėr t’u kthyer edhe njėherė nė pushtet, jo qė nuk do t’u linte vend kaēakėve kosovarė nė Shqipėri, por edhe do t’ia lėshonte disa vende Serbisė si Shėn Naumin, Vėrmoshin etj.

     Nuk kaloi kohė e gjatė dhe forcat tė mėdha, mbi 10.000 veta  (vullnetarė, zogistė, mercenarė, bjellogardistė, tė burgosur etj.) e sulmuan Shqipėrinė nė tri drejtime: nga Dibra sulmoi grupi i udhėhequr nga vetė Ahmet Zogu, nga Prizreni grupi i Cena bej Kryeziut dhe nga Mali i Zi grupi i Malo bej Bushatit. Mė 24 dhjetor 1924, ende pa u mbushur gjysmė viti, bie Qeveria e Nolit.

     Krahas faktorit tė jashtėm, nė rėnien e kėsaj Qeverie, ndikuan edhe gabimet e brendshme. Fan Noli dhe Qeveria e tij e brishtė i bėnė ca gabime: premtuan reforma tė shumta e nuk arritėn t’i realizojnė tė gjitha dhe ndaj opozitės nuk e pėrdori dhunėn revolucionare. Frytet e revolucionit tė Qershorit Noli me shokė duhej t’i mbronte me forcė e me armė tė rekrutuar nga populli, sepse vetėm ky mund tė siguronte fitoret e korrura. Kėto lėshime dhe gabime i pa edhe vetė Noli, i cili mė vonė, nė njė vend shkruante: “Kemi vrarė veten me dorėn tonė”. Kjo vėrehet edhe nė poezinė “Krishti me kamēikun”, kur thotė:

Je gabuar, o Krisht, qė u ke predikuar

Se tė marrėt, tė shurdhėrit s’kanė dėgjuar.

Ndreq kurrizin mė parė, pastaj ndriēo trurin.

Se shpirt-robi s’ēlirohet askurrė pa drurin.

 

 *  *  *

 

     Mirėpo para se tė ndėrmerrej diēka kundėr Revolucionit dhe Qeverisė Demokratike tė Tiranės duhej shkatėrruar “Arbėria e Vogėl” e Azem Bejtė Galicės, e cila qėndronte si pararojė besnike mu nė ballė tė Drenicės heroike. Kjo kala vigane, qė nė fillim pėrfshinte tė gjitha fshatrat e komunės sėPrekazit. Galicėn, Lubovecin, Mikushnicėn, Dubofcin, Beēiqin, Krasaliqi, Prekazi, Tėrnavcin, Kuēicėn dhe Stėrmcin e Ulėt, kurse nga janari i vitit 1924 ishte kufizuar vetėm nė tri: Galicė, Lubovec, Mikushnicė, i qėndronte karshi qeverisė sė Beogradit. Krali serb ishte i sigurt se po arriti ta shthurė kėtė fole shqiponjash fare lehtė do tė depėrtonte edhe nė Shqipėri. Ai bėri tė gjitha pėrgatitjet pėr ta rrethuar me ushtri, sepse xhandarmėria nuk po bėnte punė. Si pėrherė, edhe kėsaj radhe, kėtė detyrė e mori pėrsipėr Pashiqi mjekėrbardhė, i cili:

Tel Zhupanit n’ Shkup i ka ēue
ēou Zhupan ti me u shtrengue
me asqerė n’Drenicė me shkue
Azem Bejtėn dom me e rrethue
me e rrethue, paj, me asqeri
se nuk po nxinet me xhanari

     Kėshtu, mė 14 korik 1924, forca tė mėdha ushtarake nga garnizoni i Shkupit  (mbi 1200 veta), tė pėrcjellur edhe nga artileria e rėndė, e pėrbėrė nga shumė mitraloza e 7 topa, i hipin trenit dhe nisen pėr nė Kosovė. Pos ushtarėve tė rregullt atyre u bashkangjitėn edhe disa vullnetarė, ēetnikė, njerėz tė liruar nga burgjet, tė mobilizuar me dhunė dhe ca xhandarė vendės pėr t’ua treguar rrugėn. Nė tė vėrtetė ata e kishin bėrė skicėn qė mė parė. Dy javė mė heret, tre oficerė e dhjetėra ushtarė ishin parė nė Qyqavicė, mbi Dubofc, dhe kishin pyetur pėr fshatrat pėrreth, sidomos pėr Galicėn, Lubovecin dhe Mikushnicėn, tė cilat edhe i kishin rrethuar nė hartė me ngjyrė tė kuqe. Kur zbresin nė Mitrovicė, masės sė shqetėsuar i thonė sė po shkonin pėr ta forcuar kufirin me Shqipėrinė. Nė tė errur, pas orės 20, nisen rrugės pėr nė Pejė. Kur arrijnė nė Vojtesh, e lėshojnė rrugėn dhe marrin drejt “ARBĖRISĖ SĖ VOGĖL”. 

     Dikur, rreth mesnatės, grumbullohen nė vendin Leskova, afėr Lubovecit. Aty koloneli Stojanoviq, nė prani tė zhupanit tė madh tė Shkupit, lexon urdhėresėn se shkonin pėr ta rrethuar Azem Bejtė Galicėn. Pasi marrin udhėzimet e duhura dhe detyrat e qarta: oficerė, nėnoficerė, ushtarė e xhandarė nisen pėr nė vendet e caktuara. U morėn vesh pėr njė rrethim tė trefishtė dhe pėr njė sulm tė rreptė e tė pėrnjėhershėm nga tė gjitha anėt e me tė gjitha armėt. Ende pa aguar mėngjesi i 15 korrikut, tė tri fshatarat e “Arbėrisė sė Vogėl”; Galica, Luboveci dhe Mikushnica, u gjeten tė rrethuara trefish. Dėshmitarėt e asaj dite: Zenel Haxha, Rushit Syla, Vesel Ujkani, Ali Islami, Tafil Islami, Rifat Avdiu, Azize Ferizi etj.)

     Kėtė betejė tė pėrgjakshme midis forcave, askund tė barabarta, e pėrshkruajnė kėshtu: Ishte festa e Bajramit tė vogėl. Ditėn e dytė, tė gjitha ēetat e Drenicės u mblodhėn nė Galicė. Kishin ardhur pėr ta pėrgėzuar kryekomandantin e tyre. Nė lėndinėn e varreve u grumbulluan edhe shumė burra e tė rinj. Gjashtė tupana binin sa e dridhnin tokėn. Trimat kėrcenin e hidhnin valle papushim. Gjuanin gurapesh e pėrlaheshin shokash tė rinjtė. Pleqtė kuvendonin nėn hijen e lisave qindvjeēarė dhe pinin duhan. Dikur pasdreke tre djelmosha shkuan dhe i vendosen tri tjegulla tė gėlqerosura nė Kėrshin e Zallinave, pėr t’i gjuajtur shenjė. Filluan tė qesin me radhė. Plumbat fishkėllonin dhe qėllonin. Njė shenjė, pėr ēudi, qėndronte e paprekur. Nuk rrėxohej se nuk rrėxohej dot. Kjo ėshtė shenjė e keqe, - thanė mė tė vjetrit. Shota veē po i shikonte. Dikur nuk u durua dhe foli me zė:  “Mjaft, more vllazen, mos harxhoni kot fishekė, se na duhen. Anmikun e kemi te pragu i vatrės. Unė ua heq qafesh atė tė mallkuar, se sot as Azemit nuk po i shkon mbarė. Edhe kur ėshtė zgjue nga gjumi iu ka lidh shoka nyje, ēka kurrė nuk i ka ngjarė”. E mori pushkėn, u ul nė gjunjė dhe me fishekun e dytė tjegullėn e bėri copė-copė.

     Kah mbrėmja njerėzit u shpėrndanė nėpėr shtėpitė e veta. Edhe luftėtarėt vepruan njėsoj. Nė kullėn e Azemit atė natė u ndalėn vetėm tre luftėtarė: Hazir Rama i Vitakut, Bajram Delia i Tėrnavcit dhe Kamer Llausha. Nė shtėpitė tjera nė Galicė kanė qenė edhe: Hys Popova e Zenel Ujkani nė shtėpinė e dajės sė vet, Emin Rexhės; Halil Xhemaili dhe Shaban Sherri  (Llausha) nė shtėpinė e Hasan Lahut dhe Bekė Hyseni nė shtėpinė e vet. Nė Lubovec, pos luftėtarėve vendas, atė natė kanė qenė edhe Xhemė Tėrnavci me Isė Koshutanin. Ndėrsa nė Mikushnicė ishte Shaban Manxholli me fshatarėt e vet. Pra, siē po shihet, atė natė tė kobshme, nga Ēeta kreshnike e Azem Bejtė Galicės, nė Arbėri tė Vogėl nuk kishte mė tepėr sė 13 luftėtarė.

     Tė nesėrmen, ditėn e tretė tė Bajramit tė Vogėl, ditėn e martė, mė 15 korrik 1924, tė tri fshatrat u gjenden tė rrethuara. Rrethi i parė mbėshtillte kullėn e kryetrimit, rrethi i dytė Galicėn dhe rrethi i tretė gjithė Arbėrinė e Vogėl. Pos mitralozave tė mėdhenj, nė kodrat pėrreth ishin vendosur edhe 7 topat: i pari nė Lubovec, nė kodrėn mbi shtėpinė e Halit Bajramit; i dyti nė Kėrshin e Zallinave  (aty ishte edhe komanda dhe zhupani); i treti nė Sukėn e madhe tė Galicės; i katėrti nė Kudrinė afėr Dubovcit; i pesti te Mrizet e Mikushnicės; i gjashti te Kika e Prekazit, mbi shtėpinė e Hajzer Nezirit nga Mikushnica dhe i shtati te Kodra e Prekazit  ( ku gjenet sot shkolla).
     Ashtu siē ishin marrė vesh nė Leskovė, sulmi duhej tė ishte i furishėm dhe i pėrnjėhershėm. Sė pari sulmuan me topa dhe mitraloza nga tė gjitha drejtimet. Qėllohej ēdo kullė e ēdo shtėpi, por zajrri kryesor ishte drejtuar kundėr kullės- kala, e cila pėrballonte suksesshėm. Kur nuk mbeti kullė a shtėpi pa marrė flaka nga artileria u dha urdhėri pėr kėmbėsorinė. Ushtarėt, qė kishin dėgjuar dhe lexuar nėpėr gazetat e tyre pėr heroizmin e trimit, i kishte rrokur paniku. Pėrkundėr komandės ende nuk guxonin tė afroheshin.

     Gruaja e dytė e Azemit, Zoja, e para i kishte hetuar armiqtė e pabesė. Ishte ngjitur nė kullė dhe e kishte lajmėruar tė shoqin. Aisi zakonisht gjakftohtė e pa u ngutur, pėrgatitet mirė e mirė dhe u bėnė zė shokėve qė ende po flinin:

Ēonu shokė, se kokmi rrethue,
jemi rrethue more vllazni
s’paskem pas besė me kėtė krali

Sa pėr vete , s’pi kam dert
hiq s’po m’dhimet jeta me dek
hiq s’po m’dhimet, more vllazni
po po m’dhimen robė e fmijė
nuk asht shaka, more, me asqeri
kanė tė nxanė nuk e lėshon pa e gri.

     Pas kėtyre fjalėve Azem Bejtė Galica del nga kulla dhe nė derė tė oborrit e vret njė kapiten, i cili pėr t’u dhėnė zemėr ushtarėve ishte afruar deri aty  (shpata i kishte ngelur nė avlli- tregon Rifat Avdiu nga Mikushnica, qė si fėmijė e kishte gjetur pas disa ditėsh). Pas vrasjes sė oficerit serb dhe kushtrimit qė e lėshoi Azemi  (thuhet ėshtė dėgjuar deri nė Prellofc, 1. 5 orė larg Galicės) ushtarėt zbrapsen dhe marrin vrapin nėpėr arėn me misėr. Nė anėn tjetėr tė kullės del Bajram Delia, i cili nga njė pusi lufton derisa vritet. Qėndrimi heroik i kėtij trimi  (ishte djalė hasreti) i zbrapsi pėr njė moment hordhitė serbe qė vinin togje-togje. Pėr ta ēarė rrethimin e parė dhe pėr tė dalė nga kulla, Azemin e ndihmoi heroina Shotė dhe sulmi i shpejtė i trimave tė Lubovecit. Ata, me tė krisė pushka e parė, ngritėn nė kėmbė dhe tė prirė nga luftėtari plak, Halit Bajrami, me vrap arrijnė te kulla, duke i sulmuar pas shpine ushtarėt qė kishin rrethuar kullėn.

Nė atė moment Azemi pat thėnė:

Trimit hakun mos me ia ngranė
Luboveci gjthmona janė kanė
Sa herė ngusht qė jam qėllue
Djemtė e Gashit mė kanė ndihmue.

Lufta u ndez edhe nė shtėpitė e tjera nė Galicė. Kush kishte pushkė luftonte aty ku qėllonte. Askush nuk e mendonte vdekjen. Edhe nė dy fshatarat e tjera, nė Lubovec e nė Mikushnicė, luftohej pėr jetė a vdekje. Ēdo gjė mori flakė. Digjej gruri nėpėr ara e nėpėr lama, digjeshin shtėpitė, digjeshin stallat bashkė mė bagėtinė brenda. Gratė, fėmijėt dhe pleqtė nuk dinin kah t’ia mbanin. Tymi e flaka kishin mbuluar qiellin. Nė sulmin e parė, pos Bajarm Tėrnacvcit vritet edhe Hys Popova, i cili 10 ditė mė parė kishte ikur nga burgu i Mitrovicės dhe kishte ardhur nė “Zonėn e lirė tė Drenicės”.

     Azem Bejtė Galica nga rrethimi i parė doli me njė plagė nė krahėrorin e majtė. Ainė tė dalė e porosit Shotėn qė t’i marrė dy gratė e tjera dhe tė bashkohen me tė gjitha gratė dhe fėmijėt galicas e tė nisen drejt Qyqavicės. Vetė, pasi e lidhi plagėn u nis drejt malit Gamna. Nė Livadhet e Frashėrit, serbėt nga frika kishin futur kokat nė dhe. Ka raste qė edhe kanė shkelur mbi ta e nuk kanė bėrė zė. Nga vendi i quajtur Qafa njė mitraliz i madh ua prente rrugėn dhe nuk i lėshonte tė ecnin pėrpara. Trimi pushon pakėz dhe e merr nė shenjė gjuajtėsin, tė cilit ia hoqi kapakun e kokės. Kur afrohen pranė e gjejnė njė toger qė ende po pėrpėlitej. Te Azemi i Ademit nė Mikushnicė ndalet dhe e pi njė gjysmė kėnate ujė.

     Rrethi mė i vėshtirė ishte vu nė livadhet e Mikushnicės. Ishte rrethi i fundit, rrethi i tretė. Aty takohen shumica e luftėtarėve nga tė tri fshatrat e rrethuara. Nėpėr livadhe dhe nė njė arė me misėr kishin zėnė prita armiqtė e panumėrt. Ishte vėshtir tė kalohej andej. Si zakonisht, Azem Bejtė Galica , u nis i pari pėr tė ēarė rrethimin. Pushka nuk bėnte punė, se ishte afėrsi e madhe. E nxori revolėn 15-tėshe, me mulli dhe u sul si vetėtima duke qėlluar nė tė dy anėt. Kur kalon nė Kodrėn e Karadanit, pak para se tė futej nė malin e madh, plagoset pėr vdekje. Njė plumb tinėzar i passhpinės e qėllon nė pakon e fishekėve tė vet, tė cilėt eksplodojnė dhe ia kėpusin boshtin kurrizor, duke e bėrė tė palėvizshėm. Fill pas tij sulen edhe tė tjerėt. Pėr disa orė rresht u bė luftė e rreptė. Pati tė vrarė e tė plagosur nga tė dy anėt. Livadhet u mbushen me kufoma. U vranė edhe shumica e shokėve tė Azemit. Kryetrimin e plagosur rėndė e marrin nė krah  (me shoka e rregulluan njė si vig) Halil Avdia e Smajl Shabani nga Galica dhe Kamer Llausha, tė cilėt e nisen drejt Qyqavicės.

      Tėrheqjen e tyre nė thellėsinė e maleve e mundėsoi lufta heroike e Qerim Shashit-Qollakut nga Luboveci. Ai ishte plagosur rėndė, predha ia kishte kėputur tė dy kėmbėt. E kishte zėnė njė pusi tė mirė dhe e mbante frontin i vetmuar. Shokėt i kishin lėnė mjaft municion. Armiqtė e mendonin pėr Azemin dhe e sulmonin me tė gjitha forcat. Aiherė-herė pushonte derisa ata i afroheshin e paskėtaj i qėllonte duke i vrarė nga dy e tre me njė plumb. Tri herė e kishin dėrguar njė grua  (Zepėn e Mikushnicės) qė tė dorėzohej, por kot, nuk pranonte. Kur i harxhohen fishekėt e shkatėrrojnė me bomba, si Oso Kukėn nė Vraninė. Dhe, mė vonė, nė atė vend u gjeten, dy gjarpėrinj tė copėtuar, njė breshkė tė dėrrmuar dhe ferrat e shkrumbuara.

     Shotė Galica, edhe pse atė natė qe e sėmurė, u tregua heroinė e vėrtetė. Pasi i ndihmoi burrit pėr ta ēarė rrethimin e parė, sipas porosisė sė tij, mbi rrobat e veta luftarake veshi rroba grash dhe me pushkė nėn sqetull u nis drejt qendrės sė fshatit. Pas saj shkonin edhe Zoja me Hatėn. Shumica e grave, pleqve dhe fėmijėve ishin tubuar dhe po u printe plaku me mjekėr, Shaban Tahiri. Cerberėt serbė posa i hasin e vrasin plakun dhe ata i mbyllin nė njė stallė. Dy ushtarė i caktojnė roje. Dikur, njeri prej tyre, i lodhur nga vapa, ua hedh njė bombė brenda. Njė grua e shpejtė e kap bombėn ende pa eksploduar dhe ua kthen prapa, duke i mbytur qė tė dy. E ēelin derėn dhe dalin pėrjashta. Te Ftojt e Tahirit, arrin edhe Shota, e cila u jep zemėr dhe u prinė drejt Qyqavicės. Te Varret e Lahajve i gjejnė edhe familjet e asaj lagjeje, tė cilėve po u printe halla Gjylė me djalin e vdekur, Murselin, qė ende po e mbante nė krah. Pranė tyre edhe njė i vdekur, Sylė Aqareva, qė kishte sjell para pėr Vasėn e Ferzit, tė cilėn e kishte fejuar pėr djalė. Shota afrohet, e kthen mbarė dhe ia nxjerr kutinė e duhanit nga xhepi. Pasi e mbėshtjell njė cigare ia dha Gjylės, e cila qė nga ai moment e deri nė vdekje, mė 1956, e ka pirė vazhdimisht.
     Rrugės pėr nė Qyqavicė i takojnė edhe dy xhandarė shqiptarė: Bajram Selacin dhe Kasum Gėrdofcin, tė cilėt pas njė kėrcėnimi qė ua bėn Shota se: “Nėse vetėm njė fėmijė e gjen diēka ju do tė pėrgjigjeni para Azemit”, ata i pėrcjellin pa ferrė nė kėmbė deri te Mon Kozhica. Siē dihet, nė atė betejė ka pasur edhe tė tjerė xhandarė shqiptarė dhe qė tė gjithė kanė shėbyer nė tė mirė tė saj. Dėshmitarėt tregojnė se ata, ku u jipej raqsti, qėllonin dhe vrisnin sa mundnin ushtarė serbė. Vetėm familjet e lagjes Fetahaj morėn drejtim tjetėr. Ata shkuan kah Kėrshi i Zallinave. Rrugės takohen me njė oficėr tė plagosur, i cili nisi t’i vras, por pėr fat aty afėr qėllon njė xhandar shqiptar, Mehmet Vushtrria. Ai i merr dhe i dorėzon te zhupani dhe koloneli Stojanoviq. Meqenėse tė gjithė ishin pleq, gra e fėmijė i lejonė tė kalojnė jashtė vijės sė zjarrit. Edhe dy fshatrat tjera kishin marrė flakė. Burrat kishin shkuar nė fronte nė drejtim tė Qyqavicės, ndėrsa familjet kishin mbetur si pa kokė. Ca prej tyre i dėrguan te kulla e Azemit dhe i pushkatuan.

     Armiqtė kur morėn vesh sė Azem Bejta Galica doli jashtė rrethimit dhe shpėtoi i gjallė u harlisėn fare. Tėrė mllefin zunė ta shfrenin mbi tė pafajshmit. Masakronin kėdo qė e hasnin; pleq, gra e fėmijė nė djepa. Nė Mikushnicė u bė njė vrasje lėmėritėse. Njė gruaje shtatėzėnė, Hasime Musliut, me thikė ia nxorėn fėmijėn nga barku. Tė gjithė tė vrarėt i bartnin te kulla, pėr t’u arsyetuar para ndonjė komisioni eventual se gjoja ata kishin rezistuar. Ēka i kishte shpėtuar zjarrit tė artilerisė nuk i shpėtonte dot zjarrit tė piromanėve me una nė dorė. Bagėtinė e mbetur gjallė e grabitnin dhe e merrnin me vete. Nė fund grupin e galicasve tė mbajtur peng, i pushkatuan nė qendėr tė fshatit. Dhe, pas kėsaj, kolonisti vendas, Maksim Ujakoviqi, i rrotullonte kufomat me kėmbė dhe ai qė kishte mbetur gjallė e qėllonte me revole. Aty e vrau edhe tė riun 18 vjeēar, Sinan Ujkanin, i cili nėn kufoma kishte shpėtuar. Krahinari i Shkupit  (Zhupani i madh) dhe koloneli qė e udhėheqte ekspeditėn tė mllefosur dhanė komandėn:

Te Zhupani po bėrtete burija
Ngreh asqerin, hiqmu tina
Hiqnu tina pėr me e lanė
Tė shtatė kralat mu ēue n’kamė
S’ka asqer Azemin qi e nxanė.
Nime koka qysh kanė pas thanė
Veē se Muja nat vakt n’koft kanė.

     Pasi shkretuan ēdo gjė mbi dhe u nisen andej nga kishin ardhur. Me vete morėn plaēka tė ndryshme. Nė mbrėmje sollėn qerre pėr t’i bartur kufomat dhe tė plagosurit e vet. Numri i tyre i saktė nuk dihet, por dėshmitarėt thonė se ka pasur shumė. Pėr tė mos rėnė nė sy, ata i ndajnė nė dy grupe; ca pėr Vushtrri, ca pėr Mitrovicė. Kryetari i atėhershėm i komunės sė Zhabarit, Shaban Rexha, nga naēallniku i Zveēanit, e kishte dėgjuan shifrėn 85. Shaban Hamiti nga Ashlani, atėbotė 12 vjeēar, thoshte se vetė i kishte numėruar 97 kufoma. Tė tjerė pohojnė se vargoi i qerreve bartėse ka qenė i gjatė nga Galica nė Vushtrri. Tė vrarėt e Arbėrisė sė Vogėl mbeten mbi dhe. Nuk lejonin tė varroseshin kinse pa ardhė njė komision i jashtėm. Nė atė vapė tė madhe, trupat e tyre zunė tė prisheshin. Kufoma e Nezir Zeqirit u frye derisa pėlciti. Tek pas disa ditėsh burrat e fshatrave pėrreth, shumica nga Prekazi, erdhėn e i varrosen si munden, disa aty ku i gjenin, nėpėr ara, male e livadhe, kurse ata qė i patėn grumbulluar te kulla i varrosen nė varreza tė pėrbashkėta.

     Tė plagosurit fshehurazi u mjekuan nėpėr shokė e miq. Tri fshatrat e Arbėrisė sė Vogėl u shuan pėr ca kohė. Lufta e Galicės, apo thėnė mė mirė Epopeja e Arbėrisė sė Vogėl, pati jehonė tė madhe. Ajo u vlerėsua dhe u komentua nė mėnyra tė ndryshme. Pos nėpėr gazeta e komente, ajo u diskutua edhe nė Kuvendin e Jugosllavisė monarkiste. Dr.Millan Sershkiqi, ministri i punėve tė brendshme i qeverisė serbe, fill pas betejės, e informoi Parlamentin me rrjedhėn e asaj ngjarjeje dhe duke u munduar tė arseytohet pos tjerash thotė:

     Azem Bejta me kullėn e tij dhe me fshatrat pėrrth ka qenė shteti nė shtet. Ajo ka qenė njė krahinė e pamposhtur nė shtetin tone kjo ka qenė turp dhe njė provė e dobėsisė dhe paaftėsisė sė shtetit tonė qė tė durojė njė shtet nė shtetin tonė. Azem Bejta ka mbajtur lidhje me Komitetin e Kosovės nė Shqipėri. Kulla e tij ka qenė strumbullar i propagandės kaēake, e cila ka kushtuar njė mori jetėrash tė qytetarėve, xhandarėve e ushtarėve tanė. Kurrė, zotėri, qė nga ēlirimi e deri para pak ditėsh nuk ka shkelur kėmba e organeve tona nė atė territor. Nė Galicė na kanė sulmuar qė nė fillm, edhe pse i kemi lutur qė tė dorėzohen, dhe na i kanė vrarė 14 ushtarė serbė, sllovenė e kroatė, midis tyre edhe njė gjerman. Atėherė jemi detyruar tė hapim zjarr nga tė gjitha armėt. Me keqardhje konstatoj se aty u vranė shumė njerėz nga zjarri i armėve artilerike, midis tė cilėve edhe dy gra. Nė mesin e tė vrarėve gjenden edhe 80 kaēakė, 10 prej tyre tė shantazhuar. 

     Kėto tė dhėna nuk pėrkonin aspak me tė vėrtetėn, por i duheshin pėr ta arsyetuar atė barbari mbi banorėt e pafajshėm e tė paarmatosur. Edhe ndonjė kokė e arsyeshme serbe u distancua nga ato veprime shtazarake. Kėshtu njė deputet u ngrit dhe tha :” Kjo nuk duhej tė ndodhte dhe nuk do tė lejoja qė organet e mia tė vrasin gra e fėmijė e tė djegin fshatra tė qeta”. Ndėrkaq shkrimtari kroat, Miroslav Kėrlezha, qė ato ditė ishte nė Beograd, pėr muajin korrik qe shprehur:”Kjo ėshtė dėshtim, sepse; edhe burgosja e Kosta Novakoviqit edhe masakrimi i qindra kaēakėve tė Azem Bejtės ndodhen nė muajin korrik  (1924). Kjo ngjarje ngjalli reagime edhe nė shtypin serb. Gazeta “Vreme” e datės 16 korrik 1924, pos tjerash shkruante:”Lufta pati dimensione tė mėdha, nė tė cilėn u pėrleshen qindra kaēakė me njėsi tė shumta ushtarėsh e xhandarėsh. Nė thirrjen e zhupanit tė madh tri ēeta nga garnizoni i kėtushėm me 4 topa mbrėmė kanė hyrė nė Galicė. Me shpejtėsi ėshtė reaguar me zjarr pushkėsh e mitralozash. Edhe katėr topat , tė cilėt koloneli Stojanoviq i pati me vete vepronin pa pushim. Gazeta tjetėr “Pravda”, e datės 17 korrik tė atij viti, shkruante: ”Lufta me kaēakėt, qė u zhvillua dje pas dite nė rrethin e Drenicės, me ashpėrsinė dhe numrin e viktimave ua kalon tė gjitha luftėrave tė deritshme me kaēakėt. Lufta qe e gjatė dhe shumė e ashpėr. Numri i viktimave arrin nė 200…Fshatrat, nė tė cilat u zhvillua lufta janė shndėrruar nė grumbuj gurėsh tė shembur, nėpėr tė cilėt spikasin trarė tė copėtuar dhe kufoma tė pėrgjakura e tė masakruara. Nuk dihet a ėshtė vrarė Azem Galica apo ka shpėtuar?”
     Pra, siē po shihet, vlerėsimet dhe komentimet ishin tė ndryshme. Manipulime tė shumta bėheshin sidomos me numrin e tė vrarėve. Organet serbe nga Mitrovica dėrgonin shifra alarmuese. Nė to thuhej se atė ditė nė Galicė dhe nė dy fshatrat e tjera, u vranė 190 kaēakė. Ndaj tyre reagoi Ferat Draga, duke shkruar se atė ditė u vranė 19 kaēakė, ndėrsa tė tjerėt civilė tė pambrojtur. Tė interesuar , tė mėsojmė tė vėrtetėn, dolėm nė terren dhe nga biseda me dėshmitarėt e gjallė nxorėm kėto pėrfundime: Mė 15 korrik 1924 nė territorin e Arbėrisė sė Vogėl u dogjėn 100 shtėpi, u plagosen rėndė 28 , ndėrsa u vranė 82 veta. I pėrafėrt me kėtė ėshtė edhe lajmi i atyre ditėve, botuar nė gazetėn “Hak”.

Pra, epilogu i tė vrarėve tė asaj dite ėshtė si mė poshtė:

Nė Galicė:

1. Bahtir Beka

2. Hasan Lahu

3. Ismail Lahu

4. Mursel Ferizi

5. Sylė Sahiti

6. Selamn Ademi

7. Sadri Ahmeti

8. Sinan Ahmeti

9. Ferat Hyseni

10. Sherif Rrahmani

11. Mehmet Rrahamani

12. Hamide Rrahmani

13. Osman Mehmeti

14. Hajdin Osmani

15. Rrustem Behrami

16. Jashar Behrami

17. Veli Halili

18. Avdi Halili

19. Shaban Tahiri

20. Qerim Shabani

21. Kamer Xhema

22. Sylė Idrizi

23. Hazir Fetahu

24. Sinan Ujkani

25. Nezir Beqiri

26. Zahide  (Zaha) Beqiri

27. Njė fėmijė i Nezirit

28. Hys Popova- Popovė

29. Bajram Delia- Tėrnavc

30. Sinan Aqareva-mysafir

31. Isa Shabani- Rashan

32. Abaz Bajrami- rom

33. Shak Basjrami- rom

34. Ibrahim Bajrami- rom

35. Man Bajrami- rom

Nė Lubovec:

1. Halit Bajrami

2. Murat bajrami

3. Asllan bjarami

4. Bajrush Bjarami

5. Salih Xhemaili

6. Sadik Rama

7. Qerim Shashi

8. Zyhėr Miftari

9. Behram Delia

10. Cek Ismaili

11. Xheladin Veliu

12. Tafil Jetullahu

13. Zenun Sherifi

14. Maksut Islami

15. Tahir Islami

16. Islam Neziri

17. Demė Beqiri

18. Zeqė Beqiri

19. Idriz Isufi

20. Shaban Ademi

21. Kurt Osmani

22. Mustafė Abazi

23. Selman Beqiri

24. Bajram Koshtova- mysafir

25. Bajram Hyseni- mysafir

Nė Mikushnicė:

1. Ismail Manxholli

2. Ahmet Manxholli

3. Vesel Shabani

4. Jashar Behrami

5. Ali Behrami

6. Sadik Behrami

7. Hafie Avdiu

8. Bahtie Avdiu

9. Rexhep Hyseni

10. Muharrem Cena  ( Cen Muharremi)

11. Sadik Salihu

12. Ujkan Mehmeti

13. Mehmet Alia

14. Munish Ademi

15. Bajram Sahiti- nip nga Baica

16. Ajete Sadriu

17. Hasime Musliu

18. Bajram Bajra

19. Hajzer Barja

20. Sadik Rrahmani

21. Sadri Zeneli

22. Salih Fazliu

     Mbrėmjen e 15 korrikut 1924, te Kroi i Ftohtė nė Qyqavicė u grumbulluan shumica e tė plagosurėve dhe familjet e arratisura. Aty, midis tyre edhe Azem Bejtė Galica, i shtrirė nė vig. Rojet ishin vendosur nė tė gjitha anėt. Arbėria e Vogėl ende po digjej flakė. Shota tė shoqit ia mbante kokėn nė prehėr dhe i jipte kurajo. Lajmi pėr luftėn heroike u pėrhap si me krah. Aty, si vetėtima, mbėrriti edhe ēeta e Mehmet Konjuhit dhe e Shyt Bajqinofcit. Mehmeti kur e sheh kapedanin shtrirė zu tė qajė me zė. Kryetrimi i dha zor, u ngrit nė bėrryla dhe iu drejtua shokėve: ”Tash mbasi u bėmė bashkė me Mehmetin s’kanė ēka na bajnė as shtatė kralat.”   Dhe, pas njė jave, kur u bėnė rreth 30 luftėtarė, vendosėn tė nisen pėr nė Shqipėri. Azemit ia sollėn edhe kalin  (Allēin) nga Palluzha ( ia kishte dhėnė Shaban Palluzhės). Rrugės ndalojnė nė Abri, nė Kullėn e Hadanit, derisa ia sollėn njė jorgan nga Rrustem Smakiqi dhe pastaj vazhdojnė pėr nė Gjurgjevik, te Sadik Rama. Atje u bashkohen edhe dy ēeta tjera; ēeta e Mehmet Delisė dhe ajo e Met Imerit.

     Nė malet midis Pėrēevės dhe Gllarevės Azemi lodhet shumė. Ndalojnė pėr tė pushuar. Pasi ua lė amanet qė trupi i tij kurrėsesi tė mos bie nė dorė tė armikut dhe se lufta tė mos ndėrpritej, mbylli sytė njėherė e pėrgjithmonė. Shota me shokėt besnikė ia ēojnė porosinė nė vend; e lėshojnė nė shpellėn e thellė “Ēuku qė kėrcet”, tė cilėn e dinte njeriu i asaj ane, Halim Ngucati- Pėrēeva. Kur e lėshojnė komandantin nė thellėsinė e tokės mėmė, Shota vėhet nė krye tė ĒETĖS dhe me zėrin e saj rrėnqethės, edhe njėherė lėshon kushtrimin sa ushtuan edhe malet: “O, PRITE, PRITE AZEM GALICĖN!”

…………………………

Prof.Bedri Tahiri: Hasan Prishtina-truri i Lėvizjes Kombėtare...