SKĖNDERBEU, NĖ PENELIN E PIKTORIT GREK, ENGONOPULI

 

        Shkruan: Dr.Moikom ZEQO


        Kam disa ditė qė po hulumtoj mbi krijimtarinė e njėrės nga figurave mė tė ēuditshme tė kulturės greke dhe europiane tė poetit dhe piktorit surrealist, Niko Engonopuli (1907-1985). Ky autor i shquar mori pjesė nė lėvizjen revolucionare tė guximshme, botėndryshuese dhe tronditėse tė surrealizmit evropian. Mik i Andre Bretonit papės sė surrealizmit, i poetit nobelist Odisea Eliti (1911-1996), i poetit amerikan Ezra Paundit, Niko Engonopuli bėri emėr nė revolucionin onirik tė shpėrthimit tė imagjinatave dhe tė pėrfytyrimeve tė habitshme dhe tė skajshme. Me bindje tė majta, kundėr komercionalizmit dhe shfrytėzimit, ravijėzon ankthin ekzistencial pa pėrmasa, kėrkon njė terapi humaniste dhe njė Kryengritje universale tė shpirtit. Poezitė e tij janė metaforike dhe me revoltė shpėrthyese. Ai ka shkruar pėr revolucionin grek tė vitit 1821, pėr revolucionet amerikano-latine tė kryekalorėsit tė lirisė Simon Bolivari, pėr antifashizmin dhe luftėn civile mbas Luftės sė Dytė Botėrore nė Greqi. Por Niko Engonopuli ka qenė edhe piktor i shquar, fantazmagorik dhe tendencioz, plot vizionarizėm tė ri.


        Kam fatin dhe nderin qė kam zbuluar njė portret unikal surrealist tė Gjergj Kastriot Skėnderbeut, qė po e botoj pėr herė tė parė pėr publikun shqiptar.
Portreti e tregon Skėnderbeun si njė Akil tė Ri tė botės. Ėshtė pa mjekėr, me mustaqe tė gjata, mban mbi kokė njė pėrkrenare tė ēuditshme, me dy kokėrdhokė sysh, nė gjoks ka pazmoren si dhe figurėn e njė meduze, me flokė palmash dhe jo gjarpėrinjsh, siē ėshtė arketipi ikonografik i Meduzės antike.  ( Shih Portretin e Skėnderbeut )

 

        Ky portret unik ėshtė tronditės dhe tepėr shprehės. Nė tėrė ikonografinė mesjetare dhe moderne tė Skėnderbeologjisė, ky portret ėshtė i vetmi i zhanrit tė pikturės surrealiste. Niko Engonopuli ka lėnė gjurmė nė kulturėn moderne greke dhe europiane. Portreti i tij pėr Skėnderbeun ėshtė njė emblemė dashurie dhe respekti pėr shqiptarėt. Nė epokėn globale ky ėshtė njė motiv qytetėrues dhe ndėrlidhės midis popullit shqiptar dhe grek. Portreti surrealist i Gjergj Kastriot Skėnderbeut vlen tė botohet dhe tė riprodhohet nė Shqipėri, tė bėhet i njohur.


***

Mora kėto ditė njė letėr nga miku im poet dhe studiues, Dionis Qirzidhi, letra ėshtė si mė poshtė:


I dashur Moikom,


Uroj tė jeni mirė. Kam mbresat mė tė mira nga sinqeriteti dhe dashamirėsia me tė cilėn mė mbėshtolli nė Tiranė emocionalisht…Arsyeja qė po ju shkruaj ėshtė 100-vjetori i lindjes sė poetit dhe piktorit surrealist, Nikos Engonopulos.Siē e di, duke mu dhėnė rasti tė studiojė jetėn e veprėn e plotė tė Engonopulos zbulova se ai ka njė dashuri tė madhe pėr Shqipėrinė. Engonopulos, qė i fliste gjyshi pėr Heroin Kombėtar Skenderbeun, e ka bėrė dy herė portretin e Heroit tonė Kombėtar. Burimi poetik i Engonopulos ėshtė, siē deklaron ai, Alipashaida e Haxhi Shehretit, krahas me Bodėlerin e poetė tė tjerė francezė, qė ti Moikom i ke pasqyruar mė pare nga unė.

 

Ai, Mokom, nė pemėn gjenealogjike nuk ėshtė arvanit, por u rrit nė mjedise arvanite e ndihej shpirtėrisht i lidhur ngushtė me ta. Ai e shpreh dashurinė pėr Shqipėrinė shpesh here, ndaj dhe Empirikos e quan greko-shqiptari i famshėm, Mrekullia e Elbasanit, i cili pėrshėndeste alla shqiptarēe me pėllėmbėn e dorės sė djathtė tė shtrirė nė zemėr…Tė gjitha kėto mė bėnė qė tė mirrja iniciativėn pėr tė bėrė tė mundur organizimin e njė veprimtarie cilėsore nė Tiranė me rastin e 100-vjetorit tė lindjes sė tij.Gjatė veprimtarive tė mėdha tė organizuara nė Athinė kėto ditė kam dėgjuar e parė, p.sh., nė Pallatin e Muzikės (Megaro Muziki) tė gjitha ato detaje tė jetės sė tij qė lidheshin me Shqipėrinė.

 

Ideale do tė ishte me kėtė rast tė botohej njė vėllim poetik me poezitė e Engonopulos, ku do tė pėrfshihej poema Bolivari, e pėrkthyer integralisht nga Niko Kacalidha si dhe poezitė mė tė mira tė tij, tė pėrkthyera nga Aristotel Spiro. Siē dihet, poeti Besnik Mustafaj ishte i pari qė ka pėrkthyer njė fragment tė poezisė Pėr grate, tė pėrfshirė tek Antologjia e poezisė greke, botuar nė vitin 1986. Kėtė ide pata rastin tja paraqisja dhe diskutuar edhe me Ambasadorin tonė tė respektuar, z. Vili Minarolli, ashtu si dhe diskutuam bashkė, apo siē desha tja thoshja ministrit tė Kulturės, Bujarit, por ai tė nesėrmen nuk ishte mė nė pushtet. Bashkė me letrėn, po ju dėrgoj dhe studimin tim pėr Niko Engonopulosin, nė formė broshure qė ti e ke lexuar, si dhe projekt-programin e veprimtarisė, ashtu siē e mendoj unė.


Siē do ta shohėsh, Nasos Vajenas dhe Anastas Vistoniti, tė cilėt janė dhe dy nga studiuesit e Engonopulos, kanė shprehur gatishmėrinė qė tė vijnė nė Tiranė. Kėtė ide timen e diskutova dhe me poetin mik tė Shqipėrisė, Titos Patriqios, i cili mė porositi qė tju dėrgoj tė fala pėr Faslli Halitin e Nestor Jonuzin e tju them atyre se ruan kujtime nga mė tė mirat pėr tė gjithė krijuesit shqiptarė. Poeti fisnik, Tito Patriqosi duke pare pėrpjekjet e mia, mė kėshilloi qė nė Tiranė tė ekspozohen veprat nė origjinal tė Egonopulit dhe jo fotokopjet, pėr kėtė mė rregulloi takimin me kritiken e shquar tė artit dhe drejtoreshėn e Galerisė Kombėtare, Z. Marina Llambraqi-Plaka tė cilėn e pata njohur sė bashku me Nestor Jonuzin e Faslli Haliti kur ata paten mirėsinė vjet qė tė vinin nė Athinė nė Ditėn e Poezisė, ku organizova nė Athinė me krijimtarinė mė tė mire poetike tė poetėve shqiptarė qė jetojnė nė Greqi.

 

Tė gjitha kėto i diskutova gjerė dhe me Vajanasin i cili kishte mendime shumė tė mira pėr poezinė tėnde Moikom, si dhe tė dėrgon Kalendarin e Egonopulit, me njė shėnim dashurie. Ai mė kėshilloi qė projekt programin qė synojmė bashkė ta organizojmė, ta dėrgoj dhe Qendrės Kombėtare tė Librit tė Greqisė, ku ai ėshtė nė kėshillin drejtues, pėr tė gjetur mėnyrė qė tė mundur tė botohet dhe njė vėllim poetik, apo pėr tė dėrguar ekspozitėn surrealiste tė Egonopulit nė Tiranė. Tė fala tė gjithėve, unė do tė vi pas Pashkėve me Doktor Koliomihalin enkas pėr tė pare Muzeun Mezuraj e pėr tu takuar me mall me tė gjithė Ju.


Me dashuri Dionis Qirzidhi


***


        Letra e mėsipėrme ėshtė plot informacion plotėsues. Shkrimi im i parė pėr Niko Engonopolis ėshtė botuar nė vitin 2005, shpresoj se jam i pari qė kam zbuluar dhe kam artikuluar publikisht pėr shqiptarėt mbi Nikon, personalitetin e madh, me dashuri tė thekshme pėr Shqipėrinė dhe Skėnderbeun e pavdirė. Miku im, Dionisi jeton dhe punon nė Greqi, ėshtė tip i rrallė, i ditur, pasionant, kėrkimtar i madh, i ēuditshėm. Jam i detyruar ta ballafaqoj Dionisin. Origjina e Niko Engonololis ėshtė shqiptare, ai ėshtė arvanitas, ka shkruar poezi tė mrekullueshme pėr Elbasanin, pėr viset shqiptare. Viti 2007 ėshtė 100-vjetori i lindjes sė kėtij personaliteti tė madh. Shqiptarėt duhet ta njohin patjetėr kėtė artist tė veēantė. ( Kliko KETU )

 

( Botuar te "Milosao " )