Historia e Ēėshtjes sė Kosovės qė nga Zanafilla

 

ĒĖSHTJA E KOSOVĖS LINDI MĖ 1913 PĖR SHKAK TĖ VENDIMEVE TĖ FUQIVE TĖ MĖDHA, TĖ MARRA NĖ KONFERENCĖN E AMBASADORĖVE NĖ LONDĖR

 

·      Ēėshtja e Kosovės lindi nė vitin 1913 pėr shkak tė vendimeve tė Fuqive tė Mėdha, tė marra nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr. (Mė 22 mars, 11 gusht dhe 17 dhjetor 1913 u vendos ēėshtja e kufijve tė Shqipėrisė). Ato vendime tė marra nė interes tė paqes evropiane, qė gjithsesi nuk u sigurua, toleruan ekspansionin e qarqeve drejtuese monarkiste tė Beogradit, Cetinės dhe Athinės dhe pėrcaktuan e diktuan copėtimin e trevave shqiptare...

 

-        ( Harta e katėr vilajeteve shqiptare - klikoni Kėtu )

-        ( Pamje nga konferenca e Londrės 1913 - klikoni Kėtu )

-        ( Harta e Kosovės  - klikoni kėtu )

 

Shkruan: Prof.dr. Marenglen VERLI *

 

*    *    *

     Nėse nuk do tė llogarisnim momente mė tė hershme, qė i pėrkasin shek. XIX, tė cilat dora-dorės krijuan dhe dimensionuan ēėshtjen shqiptare nė pėrgjithėsi (p.sh. vendime tė Kongresit tė Berlinit 1878 etj.), nuk ka dyshim se ēėshtja e Kosovės lindi nė vitin 1913 pėr shkak tė vendimeve tė Fuqive tė Mėdha, tė marra nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr. (Mė 22 mars, 11 gusht dhe 17 dhjetor 1913 u vendos  ēėshtja e kufijve tė Shqipėrisė). Ato vendime tė marra nė interes tė paqes evropiane, qė gjithsesi nuk u sigurua, toleruan ekspansionin e qarqeve drejtuese monarkiste tė Beogradit, Cetinės dhe Athinės dhe pėrcaktuan e diktuan copėtimin e trevave shqiptare. Jo thjesht pohimi i drejtuesit tė Konferencės, ministrit tė Jashtėm britanik Sėr Eduard Greit qė natyrisht ishte i mirinformuar pėr realitetin nė Ballkan kur bėnte deklaratėn e njohur, por edhe tė gjithė treguesit pėrcaktues, veēanėrisht pėrbėrja etnike dhe kompozimi shpirtėror i shumicės dėrrmuese tė popullsisė sė Kosovės dhe shumė viseve tė tjera qė iu aneksuan Serbisė, Malit tė Zi dhe Greqisė mė 1913, dėshmonin se ishte fjala pėr treva tė mirėfillta shqiptare qė sakrifikoheshin arbitrarisht dhe padrejtėsisht, tė mbeteshin nėn sundimin e huaj, nė vend qė tė pėrfshiheshin natyrshėm nė shtetin e vet kombėtar tė porsakrijuar. (“Unė e di fare mirė, - deklaroi E. Grei mė 12 gusht 1913  nė dhomėn e komuneve, - se kur gjithēka tė bėhet e njohur, kjo zgjidhje nė shumė pika do tė japė shkas pėr kritika tė forta nga kushdo qė e njeh vendin dhe qė  e gjykon ēėshtjen nga njė pikėpamje e ngushtė vendore. Qėllimi kryesor ka qenė qė tė ruhej marrėveshja ndėrmjet vetė Fuqive tė Mėdha dhe, nė qoftė se vendimi i marrė e ka siguruar atė, ai ka bėrė punėn mė tė rėndėsishme nė tė mirė tė paqes nė Evropė”).

               

Shqiptarėt nuk e krijonin dot ēėshtjen e Kosovės mė 1913

 

     Shqiptarėt nuk ishin nė gjendje tė pengonin mė 1913 krijimin e ēėshtjes sė Kosovės dhe as patėn rast, fuqi e aleatė qė ta korrigjonin apo ta zgjidhnin atė mė vonė nė mėnyrė tė drejtė. Kjo duhet bėrė me mirėkuptim nė forumet ndėrkombėtare, ku bėjnė pjesė edhe shtetet qė morėn vendimin e gabuar dikur, duke u ngarkuar me pėrgjegjėsinė e krijimit tė njė precedenti tė rrezikshėm pėr stabilitetin nė rajon deri nė ditėt tona. Historia gati shekullore e konfliktit midis shqiptarėve tė dėmtuar rėndė dhe atyre qė pėrfituan padrejtėsisht, pėr shkak tė koniunkturave tė kohės, ėshtė argument i pakundėrshtueshėm pėr tė shpjeguar situatėn negative qė u krijua dhe agravoi me pasoja shumėdimensionale, tė cilat u kushtuan shtrenjtė tė gjithėve.

     Unė besoj se tė gjithė e kanė tė qartė se pėr shqiptarėt pėrgjithėsisht dhe pėr elitėn politike shqiptare kudo qoftė, ēėshtja nė fjalė (pra ēėshtja e Kosovės) nuk mund tė shmanget apo tė neglizhohet. Ajo ka lindur kundėr vullnetit tė shqiptarėve, duke vėnė nėn sundimin e huaj gjysmėn e tyre dhe prandaj sa kohė ekziston njė shtet shqiptar, por edhe nė Kosovė e banuar nga shqiptarė,  ēėshtja e Kosovės nuk mund tė mos ekzistojė.

     Kjo lidhje ka qenė e njohur mirė si nga shqiptarėt, ashtu edhe nga ata qė e aneksuan Kosovėn, pėrgjithėsisht nga shtetet ballkanike, ashtu edhe nga Fuqitė e Mėdha me interesa nė rajon. Dhe gjithkush, sipas mundėsive, nė pėrputhje me synimet strategjike qė ka pasur, ka luajtur lojėn e vet politike nė vorbullėn e kombinacioneve lokale, rajonale e ndėrkombėtare, me ndėrmarrje dypalėshe e shumėpalėshe.

     Shqiptarėt, nė pėrgjithėsi, nė Kosovė, Shqipėri e mė gjerė, pėr arsye tė kuptueshme, kanė qenė tė interesuarit e parė qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhej sa mė shpejt, sa mė drejt dhe nė mėnyrė pėrfundimtare. Natyrisht, zgjidhja mė reale, por edhe mė e vėshtira pėr t’u realizuar, ka qenė qė Kosova dhe trevat e tjera tė trungut etnik shqiptar, tė shkėputura mė 1913, tė ribashkoheshin me Shtetin Shqiptar.

    Shqiptarėt sot, tė ndėrgjegjshėm pėr vėshtirėsitė qė paraqet zgjidhja e problemit dhe me besim se demokratizimi, integrimi dhe plotėsimi i shumė standardeve nė rajon, sipas parametrave tė avancuara euro-amerikanė, do tė kėnaqte pjesėn mė tė madhe tė kėrkesave tė tyre, nuk kėrkojnė atė qė do tė ishte e natyrshme. Ata, edhe pse janė akuzuar shpesh se synojnė krijimin e “Shqipėrisė sė Madhe”, kanė deklaruar shumė herė nė mėnyrė institucionale, si nė Shqipėri dhe nė Kosovė, se nuk synojnė tė bashkojnė nė njė shtet tė vetėm Shqipėrinė dhe Kosovėn ose treva tė tjera ku popullsia shqiptare pėrbėn shumicėn e popullsisė. Ata mbajnė njė qėndrim tė tillė tė matur nė interes tė stabilitetit nė rajon edhe pse trevat shqiptare jashtė shtetit kombėtar janė rrudhur dukshėm gjatė shek.XX, si rezultat i politikės sė presionit e tė spastrimit etnik qė ndoqėn qarqet drejtuese tė shteteve qė i sunduan. Kėtu do tė duhej sqaruar se termi “Shqipėri e Madhe” ėshtė pėrdorur gjithnjė nė mėnyrė abuzive, dhe s’ka asgjė tė pėrbashkėt me termin “Serbi e Madhe” dhe ca terma tė tjerė tė ngjashme nė Ballkan, sepse shqiptarėt, edhe nė tė kaluarėn, nuk kanė pretenduar kurrė mė tepėr se bashkimin nė njė shtet tė vetėm tė territoreve ku etnikisht kanė qenė popullsi shumicė.

 

Shqiptarėt, tė pajtuar me gjendjen e re tė Kosovės

 

     Shqiptarėt nuk kėrkojnė t’u rikuperohen dėmet qė pėsuan nė vitin 1913. Ata madje janė tė gatshėm tė sakrifikojnė sėrish duke pranuar kufijtė qė u vunė pa dėshirėn dhe kundėr interesave tė tyre mė 1913 apo 1945. Vetėm nė Federatėn Jugosllave ata u ndanė nė 4 njėsi, nė Maqedoni, nė Malin e Zi, nė Kosovė dhe nė Serbibė “e ngushtė”, edhe pse banonin nė mėnyrė kompakte nė njė territor tė pandėrprerė gjeografikisht. Por shqiptarėt nuk mund tė lejojnė tė copėtohen mė tej me kufij tė rinj, qė shtojnė probleme nė vend qė tė zgjidhnin ato ekzistueset, qė sjellin dizintegrim nė vend qė tė shpejtojnė integrimin e natyrshėm. Ata nuk mund tė lejojnė qė, posaēėrisht kundėr interesave tė tyre tė nėpėrkėmbura gjatė gjithė shek.XX, tė zbatohen edhe kėtej e tutje rregulla specifike loje.

     Shqiptarėt pranojnė vendosjen dhe respektimin e standardeve nė kufijtė ku i gjeti fundshekulli XX dhe bota mund tė monitorojė hapat e tyre nė rrugėn e duhur dhe seriozitetin e deklaratave tė tyre. Nė kėtė kuadėr, ata nė pėrgjithėsi, dhe veēanėrisht kosovarėt, kanė kėrkuar gjithnjė (shprehur hapur mė 1944, 1968, 1974, 1981, 1990 e nė vijim), dhe kėrkojnė me forcė edhe sot, qė Kosova tė jetė shtet i pavarur. Unė nuk besoj se ka ndonjė njohės, sado mediokėr tė ēėshtjes sė Kosovės, tė historisė sė Kosovės, qė nuk i di arsyet pėrse Kosova duhet tė jetė e pavarur.

     Me njė renditje, qė nuk ka tė bėjė gjithnjė me rėndėsinė e argumentit, mund tė shėnohet se, sė pari, Kosova duhet tė jetė e pavarur nga Serbia sepse ajo nuk ėshtė Serbi. Mitet serbe nuk mund as t’i sjellin serbėt nė Ballkan para shek. VI-VII, as ta vendosin shtetin serb nė Kosovė, pėr mė shumė se nė njė periudhė tė caktuar tė mesjetės paraosmane (kryesisht fundi i shek. XII-XIV). Kosova, edhe pse ka qenė disa herė nėn sundimin serb, pėrfshi edhe periudhėn pas vitit 1913, mbeti gjithnjė njė tokė shqiptare (shqiptarėt ishin aty nė vitin 1389, kur zhvillohej Beteja e famshme e Kosovės, ishin pėrsėri aty gjatė luftrave austro-turke tė fundshekullit XVII dhe fillimshekullit XVIII, ishin gjithnjė aty mė 1878, 1912, 1945 dhe 1999). Gjatė shekullit XX shqiptarėt nuk pėrbėnė kurrė mė pak se 66% tė popullsisė sė Kosovės dhe nė prag tė shpėrbėrjes sė  Federatės Jugosllave pėrbėnin aty mbi 85% tė popullsisė kundrejt 8% tė serbėve.

     Sė dyti, Kosova duhet tė jetė e pavarur nga Serbia, sepse gjithnjė ėshtė dhunuar nėn sundimin e saj. Njė informacion mėse i plotė, i servirur edhe nė mėnyrė institucionale nė Jugosllavi, dėshmon pėr masakra, shpronėsime, shpėrngulje me dhunė tė kryera mbi shqiptarėt dhe pėr kolonizim tė viseve tė tyre me elementė serbė, d.m.th. pėr njė politikė permamente spastrimi etnik tė organizuar nga shteti nė vitet 1878, 1912-1915, 1918-1941, 1945-1966, 1981-1999).

     Sė treti, Kosova duhet tė jetė e pavarur sepse nėn sundimin e Serbisė ajo ėshtė penguar tė zhvillohet normalisht. Pasojat e politikės sė trajtimit kolonial, si para ashtu edhe pas Luftės sė Dytė Botėrore dhe, veēanėrisht, rrėnimi i ekonomisė nė vitet 90, mund tė riparohen vetėm nė njė Kosovė tė pavarur nga Serbia. Kujtojmė vetėm dėmet e ekonomisė se shqiptarėve nė Kosovė nga reforma agrare kolonizuese dhe shpėrnguljet nė vitet 1918-1941, me pasoja tė pallogaritshme nė tė gjithė treguesit, si dhe deformimet e ekonomisė sė Kosovės pas vitit 1945, si rezultat i sasisė sė pakėt dhe orientimit tė papėrshtatshėm tė investimeve, pasojė e tė cilave ishte rėnia e prodhimit dhe GDP pėr banor nga 1:2 nė vitin 1945, krahasuar me mesataren jugosllave, nė 1:4 nė vitin 1990.

     Sė katėrti, Kosova duhet tė jetė e pavarur sepse ajo ėshtė ndjerė dhe ndjehet gjithnjė shqiptare. Mjafton tė kujtohet reagimi masiv i popullsisė sė saj nė kundėrshtim tė vendimeve tė Kongresit tė Berlinit mė 1878, pėr copėtimin e trevave shqiptare, i realizuar nėn udhėheqjen e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, programet kombėtare tė elitės politike tė Kosovės tė organizuar nė Komitetin e Kosovės nė periudhėn midis dy luftėrave botėrore, vendimet e Konferencės sė Bujanit dhe Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, lėvizja ilegale dhe legale nė periudhėn 1945-1999, rezistenca e organizuar dhe spontane gjatė gjithė shek. XX kundėr sundimit serb etj.

     Sė pesti, Kosova duhet tė jetė e pavarur sepse nėn sundimin e Serbisė ka qenė e penguar tė integrohej natyrshėm nė rajon e tė kthehej nė njė element stabiliteti. Prerja e korridoreve tė komunikimit qė ekzistonin para 1913, me pasoja veēanėrisht pėr popullsinė shqiptare, politika ekonomike qė imponoi integrim tė dhunshėm, diskriminues dhe vartėsi nga Serbia dhe Federata, vendosja e shqiptarėve nė pozita inferioriteti nacional, moral dhe ekonomik, nxitja e elementit serb kundėr tyre dhe ndezja e konflikteve nacionale nė Kosovė, janė disa nga provat e shumta qė tregojnė pėrse u kthye Kosova nė vatėr tensioni nė rajon.

     Sė gjashti, edhe juridikisht, sipas specialistėve, Kosovės nuk i mungojnė argumentet pėr tė qenė e pavarur nga Serbia. Prof. Noel Malkolm, ndėr tė tjerė, ka rreshtuar argumente qė provojnė se Kosova as juridikisht nuk ka pengesa pėr tė qenė e pavarur. Vlen tė shihet nė kėtė plan fakti se Jugosllavia e viteve 1918-1944 nuk ishte juridikisht Serbia e vitit 1913, tė cilės iu dha Kosova. Po kėshtu as Federata e Titos. Mė tej, organe legjitime pėr Kosovėn si Konferenca e Bujanit, mė 1944, Kuvendi i Kaēanikut, Kushtetuta dhe Referendumi tė viteve 1990-1992, morėn vendime qė s’ka pse tė mos merren nė konsideratė, madje ndonjėri kishte natyrė plebishitare, kurse vendimi i “Kėshillit Krahinor” tė Kosovės i marrė nė Prizren (1945), pėr kthimin e Kosovės nė njė “obllast”, apo qark tė Republikės sė Serbisė, ishte njė imponim ilegjitim. Periudha gati njė shekullore, posaēėrisht ajo e viteve 1999-2006, konfirmon qėndrimin kolektiv deri institucional, pa pėrjashtuar edhe sakrificėn kolektive tė popullsisė shqiptare tė Kosovės pėr t’u vetėqeverisur dhe pėr tė qenė e pavarur plotėsisht nga Serbia.

     Sė shtati, Kosova duhet tė jetė e pavarur sepse asnjė organizėm  ndėrkombėtar, nuk mund tė marrė pėrgjegjėsinė t’i mohojė njė popullsie shumicė dėrrmuese nė njė territor tė pėrcaktuar qartė, tė gatshme tė votojė tė monitoruar vullnetin e vet sa herė t’i kėrkohet, tė drejtėn e vetėvendosjes pėr tė qenė e pavarur. Kosova duhet tė jetė e pavarur sepse Organizma ndėrkombėtare universale si Kombet e Bashkuara, mandej SHBA dhe BE, janė pėrcaktuar tė sigurojnė integritetin, stabilitetin dhe zhvillimin nė rajon e mė gjerė duke respektuar tė drejtat njerėzore, pėrfshi edhe ato kombėtare dhe vullnetin e shumicės.

 

Serbėt dhe e vėrteta pėr Kosovėn

 

     Ndėrsa pėr shqiptarėt ēėshtja e sigurimit tė pavarėsisė sė plotė tė Kosovės nga Serbia, pėrveēse njė ēėshtje e drejtė ėshtė njė ēėshtje jetike, nuk mund tė thuhet se ajo ėshtė e tillė edhe pėr kombin serb. Serbėt do tė duhej tė ishin pas shqiptarėve mė tė interesuarit pėr zgjidhjen e drejtė tė ēėshtjes sė Kosovės, por ata deri sot, pėrgjithėsisht, nuk kanė llogaritur interesat e shqiptarėve. Nė Kosovė jeton vetėm njė minoritet serb, por kjo trevė ka bėrė pjesė nė gjeopolitikėn e qarqeve drejtuese serbe pėr ekspansion dhe dominim nė Ballkanin Perėndimor. Ajo ka qenė konsideruar rajon strategjik qė lidhte Serbinė me Maqedoninė e lakmuar gjithnjė, ka qenė element plus qė ka forcuar pozitat serbe nė njė shtet ku pėrfshiheshin edhe kroatėt e sllovenėt, sikurse ka qenė Jugosllavia Mbretėri dhe Jugosllavia Republikė Socialiste Federative, ka qenė llogaritur si territor i domosdoshėm pėr tė pretenduar njė dalje nė Adriatikun Jugor pėrmes Shqipėrisė Veriore, mandej ka qenė rajon potencialisht shumė i pasur, me vlera pėr ekonominė e Serbisė, rregullator i tregut serb e jugosllav, ka qenė amortizator krizash e trazimesh sociale etj. Pėrsa i pėrket miteve serbe, qė e paraqesin Kosovėn si “djep tė Serbisė”, ato kanė qenė dhe janė vetėm mjet justifikimi, qė elitės serbe i ka shėrbyer pėr tė mbuluar synimet politike ekspansioniste pėr krijimin e “Serbisė sė Madhe”, njė propagandė komode pėr tė pėrfituar e shfrytėzuar opinionin e brendshėm serb dhe atė ndėrkombėtar.

     Plane e kėndvėshtrime tė kėsaj natyre i kanė penguar qarqet drejtuese tė Serbisė, por, pėr shkak tė mentalitetit tė krijuar gjatė dy shekujve, edhe njė pjesė tė popullsisė serbe, qė t’i shikojnė e trajtojnė fqinjėt e tyre shqiptarė si partnerė e jo si armiq, ose sė paku, si fajtorė pėr shumė probleme qė ka pasur Serbia. Dokumentacioni i publikuar ėshtė i mjaftueshėm pėr tė dėshmuar se synimi i Serbisė zyrtare e jozyrtare, i qarqeve drejtuese nė pozitė ose nė opozitė, ka qenė asgjėsimi i shqiptarėve nė Kosovė e mė gjerė, nė pamundėsi tė asimilimit, si edhe ricopėtimi, ose, sė paku, dobėsimi dhe nėnshtrimi i Shtetit Shqiptar. (Shih pėr kėtė platforma tė shumta, tė njohura si “Naēertania” e 1844-ės, elaboratet e intelektualėve serbė tė “Klubit serb tė Kulturės” nė vitet 30-tė, veēanėrisht dy elaboratet e viteve 1937 dhe 1944 tė akademikut Vasa Ēubriloviq, elaboratet e Stevan Moleviqit, diplomatėve Ivo Andriq e Ivan Vukotiq, Konventėn pėr shpėrnguljen tė vitit 1938 (tė penguar fatmirėsisht nė zbatim nga Mustafa Qemal Ataturku), marrėveshje tė tjera, mandej Memorandumin e Akademikėve serbė tė vitit 1986, por edhe shumė deklarata e veprime zyrtarėsh tė lartė si Millosheviqi, apo edhe njerėzish anonimė).

     Pėr pasojė, shqiptarėt nė Kosovė dhe nė viset e tjera shqiptare tė pėrfshira nė Serbi e Jugosllavi, vetėm gjatė shek.XX, pavarėsisht nga ndonjė premtim demagogjik pėr pėrfitime nė momente tė caktuara, asnjėherė nuk u trajtuan normalisht e aq mė pak nuk u lejuan tė vetėvendosin pėr tė ardhmen e tyre. Ata u penguan nė mėnyra tė ndryshme, pa pėrjashtuar edhe pėrdorimin e dhunės sė drejtpėrdrejtė, tė kenė mė shumė se disa deputetė nė skupshtinėn (parlamentin) e paraluftės sė Dytė Botėrore, mandej, pas Luftės sė Dytė Botėrore, u penguan tė kenė mė shumė se autonomi krahinore nė RFSJ, stadin mė tė lartė tė sė cilės e sanksionoi Kushtetuta e vitit 1974, kurse nė vitet 90-tė, me rastin e shpėrbėrjes sė Jugosllavisė, treva e tyre u kthye nė njė koloni tė Serbisė.

     Pasojat e kėsaj politike konstante antishqiptare, qė zė fill nga viti 1913, janė humbje tė  konsiderueshme jetėsh njerėzore, pengesa tė rritjes sė natyrshme demografike, ngecje ekonomike, probleme tė mėdha sociale, arsimore, kulturore, trauma shpirtėrore kolektive etj. (Pasojė e politikės sė pėrmendur janė dhjetėra mijė tė vrarė (nga tė cilėt mbi 10 mijė tė vrarė e tė zhdukur vetėm gjatė viteve 1998-1999), qindra mijė tė shpėrngulur (nga tė cilėt rreth 1 milion deri nė vitin 1966, qindra mijė tė tjerė deri nė vitin 1998 dhe gati 1 milion tė tjerė vetėm nė pranverėn e vitit 1999, tė cilėt pėr fat tė mirė, me angazhimin e faktorit ndėrkombėtar, u rikthyen nė Kosovė pas largimit tė trupave serbe), njė numėr i pallogaritshėm shqiptarėsh tė keqtrajtuar, tė shpronėsuar e tė grabitur, dėme dhe shkatėrrime masive, pėrqindje e lartė e analfabetizmit, standart i ulėt i jetesės etj.).

     Njė politikė e tillė e zbatuar mbi shqiptarėt, nuk mund tė mos krijonte, sikurse edhe ka ndodhur, njė hendek tė thellė midis shqiptarėve dhe serbėve, problematik pėr raportet e mėtejme midis tyre, deri sa tė ndėrtohen raportet e reja qė duhet tė shėrojnė plagėt e vjetra e tė rivendosnin marrėdhėnie normale. Hapja e diskutimeve pėr statusin e Kosovės ku ende pozicionet e palėve janė krejt tė kundėrta, gjithėsesi ėshtė hapi i parė i duhur qė sjell, jo vetėm pėr shqiptarėt por edhe pėr serbėt, shansin e madh qė tė hidhet pas shpine e kaluara dhe tė ndėrtohen raportet e reja, tė cilat padyshim, pritet tė sjellin pėr tė dy palėt dhe pėr gjithė rajonin stabilitet, zhvillim e integrim.

     Analistė tė shumtė qė kritikojnė trajtimin e pavėmendshėm, jorealist e ndoshta eksperimental tė ēėshtjes sė Kosovės gjatė shek.XX, kanė pranuar se duke serviur pėr shqiptarėt e Kosovės njė lidhje varėsie nga Serbia, qoftė edhe nėn emrat autonomi e zgjeruar, republikė e tretė nė Unionin e mbetur Serbi-Mal i Zi etj., ose duke rekomanduar copėtim tė Kosovės, krijim enklavash etj., as nė Kosovė, as nė viset e tjera shqiptare e mė gjerė, madje, as nė Serbi, rrjedhimisht as nė rajon, nuk ėshtė e mundur tė prodhohet mjaftueshėm damokraci, paqe dhe prosperitet, nė kuota qė do tė ishin tė pranueshme pėr standardet qė kėrkon Bashkimi Europian. Madje njėri nga variantet, pėrkatėsisht ai qė e llogarit Kosovėn me  statusin e njė republike tė bashkuar me Serbinė dhe Malin e Zi, tashmė, me pėrcaktimin e kombit malazez, nėpėrmjet referendumit tė 21.05.2006, pėr tė qenė shtet, konsiderohet krejtėsisht i parealizueshėm. Pėrcaktimi i Malit tė Zi, pėr t’u shkėputur nga Serbia, duhet t’i heqė ēdo dilemė edhe Serbisė edhe  faktorit ndėrkombėtar pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės nė mėnyrėn e duhur.

     Cilatdo tė kenė qenė dikur motivet qė, pėr shkak se siguronin avantazhe tė ndryshme, e nxisnin Serbinė tė ndėrtonte njė politikė komplekse antishqiptare, sot vetėm njė gjykim anakronik, ose llogari politike qė nuk synojnė perspektivėn, mund ta mbajė elitėn politike serbe nė pozicionet e vjetra.

     Nė Serbi elita politike nuk mund tė mos e kuptojė se dy shtete shqiptare nė Ballkan nuk prishin ekuilibrat dhe nuk dhunojnė paqen e sigurinė rajonale. Mėnyra si veprohet sot pėr zgjidhjen e problemeve duke respektuar parametrat demokratike nė vendimmarrje nė politikat e brendshme e tė jashtme, nuk sjell asnjė rrezik pėr ndonjė reaksion zinxhir qė do tė ndizte zjarre aty ku ka minoritete, sikurse paralajmėrojnė pa argumente kundėrshtarėt e pavarėsisė sė Kosovės.

     Nė Serbi e dinė gjithashtu se me format e vjetra tė mbajtjes nėn kontroll Kosova nuk ka vlera ekonomike pėr Serbinė, madje nė atė situatė pengohet edhe ēlirimi i energjive mendore dhe ekonomike tė serbėve pėr ngritjen e gjithanshme dhe integrimin e Serbisė nė Bashkimin Evropian. Nė Serbi e kanė tė qartė se Shqipėria dhe Kosova, qoftė veēmas qoftė tė llogaritura sė bashku, kanė njė ekonomi tė vogėl qė ka nevojė pėr lidhje mė tė gjera me fqinjėt dhe gjithė rajonin, rrjedhimisht janė tė interesuara pėr zbatimin e marrėveshjes sė asocim stabilizimit, orientim ky i garantuar edhe nga interesat e Bashkimit Evropian dhe tė ShBA.

     Nė Serbi nuk mund tė mos e shohim se shqiptarėt i vlerėsojnė dhe i dėshirojnė lidhjet e hapura dhe miqėsore nė rajon, sepse vetėm 60 milion banorėt e tij dhe jo gjithsej 6-7 milion shqiptarėt e veēuar, e bėjnė rajonin, pra edhe trevat shqiptare, pjesėtare tė njė tregu me pėrmasa tė pranueshme pėr investime serioze perėndimore. Unė besoj se duhet tė jenė shtuar serbėt, qė e kuptojnė se BE dhe ShBA, dhe dihet pesha e tyre nė zgjidhjen e problemeve nė botė, duan qė nė Ballkan tė kalohet nga faza e stabilitetit nė atė tė zhvillimit rajonal. Pikėrisht nė kėtė kuadėr ShBA vlerėsojnė zgjidhjen e ēėshtjes sė sovranitetit dhe zhvillimit tė shqiptarėve nė Kosovė, padyshim edhe tė statusit dhe tė standarteve tė duhura pėr pakicėn serbe atje. Rajoni si i tėrė mund tė ketė sukses pėr t’u drejtuar nė BE vetėm nėse lidhet mbi bazėn e respektimit tė tė drejtave tė natyrshme tė gjithkujt, qoftė tė kombeve e kombėsive, qoftė tė pakicave dhe tė shanseve tė tė gjithėve pėr zhvillim ekonomik kulturor etj.

     Nė Serbi duhet jo vetėm ta kuptojnė, por edhe tė guxojnė tė hedhin hapat nė drejtimin e duhur, se Pavarėsia e Kosovės dhe e Malit tė Zi, tashmė e vendosur kjo me referendumin e datės 21.05.2006, do t’i vendosin palėt nė raporte partneriteti dhe lidhjesh normale, qė pėrfshijnė edhe lidhjet ekonomike. Vetėm kėshtu mund tė shkohet drejt rezultatit tė kėrkuar nga tė gjithė.

     Natyrisht zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės shqiptarėve do t’u sillte nė dimensione reale forcimin e lidhjeve tė shumėllojshme ndėrshqiptare, tė penguara artificialisht, posaēėrisht lidhjeve ekonomike, por ky treg, qė do tė ishte pjesė e integrimit rajonal dhe mė gjerė integrimit evropian, tregtar e tė investimeve, ėshtė me interesa tė ndėrsjellta qė nuk pengon askėnd, madje u sjell tė mira tė gjithėve. Vetėm kėshtu viset shqiptare nė tė dy shtetet shqiptare, por edhe Serbia do tė kalojnė nga faza e nevojave pėr ndihma te investimet normale, nga papunėsia e ngecja ekonomike nė zhvillim ekonomik, nė kapėrcimin e armiqėsive tė sė kaluarės.

 

Pavarėsia e Kosovės

 

     Pavarėsia e Kosovės do tė shėrbente si njė faktor madhor stabiliteti edhe pėr faktin se vetė Kosova, e cila ka nevojė pėr zhvillim, pėr investime pėr pėrparimin, do tė siguronte stabilitetin e vet tė brendshėm pėr qytetarėt e vet. Asnjė projekt tjetėr veē pavarėsisė nuk mund tė sillte aty paqe e stabilitet, por edhe nė botėn shqiptare nė Ballkan, rrjedhimisht edhe nė rajon.

     Nė Serbi, vihet re dhe ėshtė pėr tė ardhur keq qė ende pėr shumė arsye, asnjėra e pakalueshme, nuk ėshtė gjendur solucioni i pėrshtatshėm qė tė afrohet me atė qė kėrkojnė me kėmbėngulje shqiptarėt, e cila ėshtė as mė pak e as mė shumė por shteti apo republika e Kosovės e pavarur dhe pa lidhje speciale me Serbinė. Pozicionet e kundėrta nuk ēojnė kurkund, veēse hapin shtigje pėr zgjatjen e agonisė, sjellin vonesė nė evropianizimin e Ballkanit, krijojnė mundėsi pėr instrumentalizim tė palėve nė konflikt etj

     Ēėshtja e Kosovės e krijuar dikur kundėr interesave tė shqiptarėve solli pėr ta njė tragjedi gati shekullore por edhe destabilitet nė rajon, prandaj sikurse theksojnė personalitete tė shumtė nė botė, njohės tė thellė tė ēėshtjes sė Kosovės, ndėr tė cilėt do tė citoj zotin Riēard Hollbruk, kjo tragjedi duhet dhe “... do tė pėrfundojė me pavarėsinė e Kosovės”.

     BE dhe ShBA i kanė tė gjitha instrumentat qė serbėt tė kuptojnė se pavarėsia e Kosovės ndihmon edhe Serbinė pėr t’u ēliruar nga e shkuara e pėr tė ecur pėrpara. Ato i kanė mundėsitė pėr tė bindur edhe disa fuqi tė mėdha (si Rusia e Kina) qė janė shprehur kundėr pavarėsisė sė Kosovės, se ky hap ėshtė nė interes tė gjithė botės sė re demokratike. Shqiptarėt shpresojnė se nė zgjidhjen mė tė drejtė tė mundėshme tė ēėshtjes sė Kosovės, sikurse deri sot, edhe nė tė ardhmen, Republika Turke do tė luajė rolin e vet konstruktiv.

 

·       Autori ėshtė Drejtor i Institutit tė Historisė tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė

     Tiranė, 13. XII. 2007