Me rastin e 95 vjetorit tė krijimit tė Shėrbimit Sekret Shqiptar

 

KUR U KRIJUA „SHĖRBIMI I MSHEFT“ SHQIPTAR?

 

·        Gazeta "Shqip"sot boton vendimin origjinal tė qeverisė sė Ismail Qemalit, qė ligjėroi krijimin e Shėrbimit Informativ ( Shikoni vendimin KĖTU )

 

·        17 dhjetor 1912 ėshtė data kur lindi Shėrbimi i Parė Sekret Shqiptar, datė qė qeveria shqiptare, me vendimin e saj nr. 486, 14.07.2006, e sanksionoi si ditėn e themelimit tė kėtij shėrbimi.

 

* * *

 

17 dhjetor 1912, urdhri: Tė dėrgohet nji njeri nė Mirdit, me

nji letėr shkrumun prej M.Bej Frashėrit"

 

     Qė prej ligjėrimit mė 17 dhjetor 1912, nga qeveria e Ismail Qemalit, Shėrbimi Informativ Shtetėror (SHISH) ka ndryshuar disa herė emėrtimin e tij. Sot ai mbush plot 95 vjet. Urdhri qė ka ligjėruar krijimin e njė shėrbimi tė tillė "tė msheftė" ėshtė lėshuar nga qeveria e pėrkohshme, vetėm pak ditė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, ose e thėnė ndryshe mė "4 shėndre 328/912". Pikėrisht atėkohė, shteti i pavarur shqiptar, ndėr vendimet parėsore tė tij projektoi strukturėn nismėtare tė njė shėrbimi informativ, "qė do tė operonte nė kufijtė e vet tė coptuar nga traktatet ndėrkombėtare tė kohės. Nė Urdhrin e Ditės (4 shėndre 328/912 qė pėrkon me datėn 17 dhjetor 1912) pika 6 thuhet: "Tė organizohet njė SHĖRBIM I MSHEFTĖ pėr viset e shkeluna tė Shqipnis".

 
     Krijimi i shtetit unik, ēlirimi i territoreve dhe garantimi i sigurisė kombėtare, nuk mund tė arriheshin pa njė shėrbim sekret dhe pa njė veprimtari specifike tė kėtij lloji. Pėr kėtė qėllim, qeveria e pėrkohshme shtroi detyrėn e krijimit tė shėrbimit tė fshehtė shqiptar.

 
     Nė ndihmė tė kėtij misioni dhe strukture ende tė paformatuar, ishte urgjent shfrytėzimi i tė gjitha elementeve shtetformuese dhe burimeve tė shtetit, si ushtria, milicia, xhandarmėria, pushteti vendor, e sidomos prefekturat dhe nėnprefekturat. Misioni i ēlirimit tė tokave tė zaptuara, organizimi i luftės kundėr elementėve antiqeveritarė, antikombėtarė dhe themelimi i njė shteti unik nga Veriu nė Jug, mund tė realizohej, krahas ngritjes dhe forcimit tė institucioneve politike e juridike, edhe me organizimin e strukturave speciale si "shėrbimi i mfshehtė" shqiptar.

 
     Pikėrisht kėtė kishte parasysh qeveria e pėrkohshme, e drejtuar nga Ismail Qemali, kur ngarkoi patriotėt e shquar, Mit‘hat Bej Frashėri dhe Lef Nosi, me detyrėn e ngritjes sė shėrbimit tė msheftė nė zonat e pushtuara. Vendimi i "4 shėndre 328/912" shprehej konkretisht: "Pėr pikėn (6) u vendue qė tė dėrgohet nji njeri nė Mirdit me nji letėr shkrumun prej anės tė z. Midhat Bej Frashėrit pėr Bajram Bej Tsurin, ene z. Lef Nosi do t‘pėrpiqet pėr m‘u mar vesh me Dibrėn".

 
     17 dhjetor 1912 ėshtė data kur lindi Shėrbimi i Parė Sekret Shqiptar, datė qė qeveria shqiptare, me vendimin e saj nr. 486, 14.07.2006, e sanksionoi si ditėn e themelimit tė kėtij shėrbimi.


     Aktualisht, SHISH ėshtė vlerėsuar nga institucionet kryesore tė shtetit, si dhe nga partnerėt e tij ndėrkombėtarė, pėr krijimin e njė profili profesional bashkėkohor. Depolitizimi i shėrbimit ka krijuar hapėsira pėr tė realizuar cilėsisht misionin, objektivat dhe prioritetet. Si shembull konsiderohen dy fushatat e fundit zgjedhore nė Shqipėri (korrik 2005 dhe shkurt 2007), ku SHISH nuk ėshtė pėrfolur pėr implikime si nė vitet e shkuara. Nga ana tjetėr, duket se Shėrbimi Informativ Shtetėror po i kushton vėmendje tė veēantė edhe punėsimit tė brezit tė ri. Aktualisht, ka filluar njė kurs me 40 veta, tė gjithė tė rinj, tė ardhur nga jeta civile, me arsim tė lartė dhe minimalisht me njė gjuhė tė huaj. Ky fakt tregon njėherazi rritjen e interesit pėr t‘u punėsuar nė SHISH.

 
     Shėrbimi Sekret Shqiptar ka pasur vitet e fundit njė prezantim tė kėnaqshėm pėr sa u pėrket detyrimeve ligjore pėr ēėshtjet e sigurisė kombėtare. SHISH ka dhėnė dhe vazhdon tė japė kontribut pėr ēėshtje tė integrimit tė Shqipėrisė nė strukturat ndėrkombėtare tė sigurisė, si NATO dhe organizmat e shėrbimeve inteligjente evropiane (SEEIC-MEC), ka marrėdhėnie korrekte me Komisionin Parlamentar tė Sigurisė, si dhe po kristalizon elementėt e njė shėrbimi inteligjent.


Vendimi i qeverisė sė Ismail Qemalit

 
     Nė Urdhrin e Ditės tė datės 4 shėndre 328/912 (pėrkon me datėn 17 dhjetor 1912) pika 6 thuhet: "Tė organizohet njė SHĖRBIM I MSHEFTĖ pėr viset e shkeluna tė Shqipnis.


     Krijimi i shtetit unik, ēlirimi i territoreve dhe garantimi i sigurisė kombėtare, nuk mund tė arriheshin pa njė shėrbim sekret dhe pa njė veprimtari specifike tė kėtij lloji. Pėr kėtė qėllim, qeveria e pėrkohshme shtroi detyrėn e krijimit tė shėrbimit tė fshehtė shqiptar. Nė ndihmė tė kėtij misioni dhe strukture ende tė paformatuar, ishte imperativ shfrytėzimi i tė gjithė elementeve shtetformuese dhe burimeve tė shtetit si: ushtria, milicia, xhandarmėria, pushteti vendor, sidomos prefektura dhe nėnprefekturat. Misioni i ēlirimit tė tokave tė zaptuara, organizimi i luftės kundėr elementeve antiqeveritare, antikombėtare dhe themelimi i njė shteti unik nga Veriu nė Jug, mund tė realizohej, krahas ngritjes dhe forcimit tė institucioneve politiko-juridike, edhe me organizimin e strukturave speciale si "shėrbimi i mfshehtė" shqiptar.

 
     Kėtė gjė kishte parasysh Qeveria e Pėrkohshme kur vendosi tė ngarkojė patriotėt e shquar M.Bej Frashėrin dhe Lef Nosin, me detyrėn e ngritjes sė shėrbimit tė msheftė nė zonat e pushtuara, vendimi i "4 shėndre 328/912" vendimi i fjalisė (kreu) i katėrt dhe konkretisht: "Pėr pikėn (6) u vendue qė tė dėrgohet nji njeri nė Mirdit me nji letėr shkrumun prej anės tė Z.Midhat Bej Frashėrit pėr Bajram bej Tsurin, ene Z. Lef Nosi do t‘pėrpiqet pėr m‘u mar vesh me Dibrėn". 17 dhjetor 1912 ėshtė data kur lindi Shėrbimi i Parė Sekret i Shqiptar, datė qė Kėshilli i Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė, me vendimin e tij 486, 14.7.2006, e sanksionoi si ditėn e themelimit tė Shėrbimit Sekret tė Shtetit Shqiptar.

 

„Shqip“, Tiranė, 17 dhjetor 2007

 

---------------------------------

 

 RRUGĖTIMI I SHQIPĖRISĖ DERI TE SHPALLJA E PAVARĖSISĖ NĖ VLORĖ - MĖ 28.XII.1912