Nė 85 vjetorin e rėnies sė atdhetarit Nak Breisha

 

 

N A K   B E R I SH A

TRIMI QĖ DERI NĖ VDEKJE E LUFTOI PUSHTIMIN SERB

 

Shkruan: Prof. Qerim Rexhaj

 

 

     Njė ndėr personalitetet e shquara tė Lėvizjes Nacionalēlirimtare kundėr pushtuesit serb, idealist i paepur pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar, luftėtar qė kurrė nuk e hoqi pushkėn nga dora pėrball armikut, guximtar qė pėr afėr njė dekadė sfidoi pushtetin okupues serb duke goditur me forcė shpesh edhe qendrat mė vendimmarrėse tė tij, njėri ndėr prijėsit e suksesshėm tė Ēetės sė vėllezėrve Beqir dhe Zeqir Rexha, atdhetari Nak Berisha pati njė jetė sa tė vėshtirė e komplekse po aq edhe heroike. Vėshtirė mund tė gjendet njė personazh i kėtillė origjinal nė historinė e luftėtarėve tė lirisė, tė gueriles shqiptare, tė ashtuquajtur lėvizje kaēake, qė pėrball ushtrisė, xhandarmėrisė dhe forcave ēetnike tė pushtuesit qėndroi me njė vendosmėri tė pathyeshme duke mos pranuar tė largohet nga vendlindja e tij deri nė vdekje edhe pas aq shumė ndjekjesh, edhe pas aq shumė pritash dhe grackash qė i kurdisi pushteti serb.

     Familja Berisha nga Turiqevci i Skenderajt radhitet ndėr familjet e mėdha shqiptare tė kohės tė dėgjuara pėr mikpritje, bujari, trimėri dhe atdhedashuri. Kjo familje zotėronte prona tė shumta nė Turiqevc dhe nė saje tė punės sė ndershme ajo pėr vete kishte krijuar njė gjendje tė mirė ekonomike dhe materiale. Pėr hir tė shtimit tė krahut tė punės, tė sigurisė familjare dhe tė shtimit tė trashėgimtarėve tė familjes, qė vinte si shtrėngim i rrethanave tė kohės, babai i Nakut, Jashari, ishte martuar me dy gra. Mirėpo, njerėz kokėshkretė dhe shpirtshitur, tė yshtur nga armiku si dhe nga inatet e smira meskine, nė pabesi, shtinė dhe e vranė Jasharin nė moshėn 26-vjeēare. Gruaja e dytė e Jasharit, bijė e familjes sė njohur tė Loshajve tė Padalishtės, nė kohėn e vrasjes sė tė shoqit ishte shtatzėnė. Pas vrasjes sė bashkėshortit ajo kthehet nė derėn e prindėrve me betimin e gruas besnike se nėse i lindė djalė nuk do tė martohet kurrė, por, nė kujtim te tė shoqit, do tė bėhet fli dhe do ta rrisė birin e tyre tė pėrbashkėt. Nė kėso kushtesh tė rėnda familjare si dhe nė kėso rrethanash konfuze shoqėrore politike u lind Nak Berisha. Djalin e pagėzuan Jashar, me emrin e babės, por pėr shkak tė plagės qė nuk u shėrua asnjėherė pėr humbjen e tė atit, ai kurrė nuk do tė thirrėt nė kėtė emėr.

     Nak Berisha u lind dhe u rrit nė familjen e Hajzer Loshit, familje kjo nė zė pėr kultivimin e traditave dhe zakoneve shqiptare, familje e ndershme dhe bujare, por qė edhe armėt i mbante gjithmonė plot pėr armiqtė e atdheut. Nėn pėrkujdesjen e dajė Hajzerit, Nak Berisha fejohet me vajzėn e Smajl Niman Salihaj nga Kerrnina. Nė tė njėjtėn kohė edhe babėgjyshi i Tueriqevcit e fejon Nakun me njė vajzė nga njė familje e fshatit Brojė. Me tė dy gratė Nak Berisha jetoi nė harmoni pėr respekt. Me gruan e parė ai pati tre fėmijė: Brahimin, Imerin dhe Zelfijen, ndėrsa me gruan e dytė, sipas Imer Jetish Berishės, plakut shtatėdhjetė e pesė vjeēar, pati Rukėn, Elfijen dhe Rexhepin.Vend pėr tė jetuar Nak Berisha e zgjodhi Kėrrninėn, njė fshat me toke pjellore tė rrethuar gjithandej me male dhe me bukuri pėrrallore. Nė Kerrninė, me hisen qė kishte marrur nga xhaxhallarėt nė Turiqevc, Naku kishte blerė 18 hektarė tokė.

     Nak Berisha u lind nė rrethana tė jashtėzakonshme, nė njė kohė kur populli shqiptar po vuante tagrin pesėqind vjeēar tė pushtimit turk. U rritė dhe u edukua te dajat, nė frymėn e atdhedashurisė, gjithmonė duke pasur pėr model trimat e fisit tė babės, dajallarėt dhe heronjtė e kohės.

***

     Pas luftės sė Parė Botėrore Serbia, e mbėshtetur dhe nė aleancė me ushtrinė franceze, u rikthye pėrsėri me njė egėrsi edhe mė tė madhe nė Kosovėn e rraskapitur, tė dėrmuar dhe tė plagosur pas kryengritjeve dhe luftėrave tė pa reshtura pėr liri dhe bashkim kombėtar. Konferenca e Londrės e vitit 1913, pėr tė kėnaqur orekset pushtuese tė Serbisė, Greqisė dhe Malit tė Zi, padrejtėsisht kishte legjitimuar copėtimin e trojeve dhe tė popullit shqiptar. Pushteti i Serbisė dhe Malit tė Zi nė Kosovė dhe nė trevat tjera shqiptare ishte sa i papranueshėm po aq edhe kobzi sepse nė vete po barte arsenalin mė ēnjerėzor tė njė okupimi kolonialist. Duke vrarė nė masė, duke djegur fshatra dhe krahina tė tėra, duke dhunuar mizorisht njė popull tė tėrė, duke i ngarkuar me punė tė rėnda „hangari“, duke plaēkitur pamėshirshėm, duke i shpronėsuar nga toka, duke ua ndėrruar fenė me dhunė dhe, mė nė fund, duke i dėbuar me dhunė nga vatrat shekullore, okupatori serb mbi popullin shqiptar instaloi tė gjithė mekanizmat e mundshme tė gjenocidit dhe tė etnocidit.

     Pėrball kėtyre tendencave kobzeza tė pushtuesve serbė u ngritėn bijtė mė tė mirė tė Kosovės martire, tė cilėt, duke ndėrtuar barrikadėn e pakalueshme tė atdheut, u bėnė roje e pėrhershme e trojeve dhe e popullit tė shumėvuajtur shqiptar. Tė inspiruar nga vendimet e Komitetit Mbrojtja Kombėtare e Kosovės qė udhėhiqej nga atdhetarėt Hoxhė Kadriu, Hasan Prishtina, Azem Galica etj., ata u grupuan nėpėr ēeta tė armatosura tė luftėtarėve tė lirisė duke dhėnė kėshtu njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė mbrojtjen e atdheut dhe tė popullit shqiptar . Krijimi i ēetave tė lirisė, tė ashtuquajtura ēeta kaēake, pėr njė periudhė tė mirė kohore u prishi shumė plane administratės kolonialiste e pushtuese serbe nė Kosovė si dhe fuqive tė mėdha vendim marrėse evropiane. Prandaj, nė pėrpjekje pėr tė shuar organizimin dhe qėndresėn shqiptare, mekanizmat e pushtetit serb, si ushtria, xhandarmėria, forcat e falangės ēetnike, etj., pėrmes koordinimit tė veprimeve nė terren, nuk lanė metodė pa pėrdorė me qėllim tė eliminimit tė elementit atdhetar, tė njerėzve me ndikim nė popull si dhe tė prijėsve tė ēetave tė lirisė.

     Nė vazhdėn e kėtyre pėrpjekjeve tė ethshme represive tė pushtuesit serb ėshtė edhe masakra e vitit 1918 nė fshatin Turiqevc, ditėn e Shėn Gjergjit, kur nga ushtria serbe vriten bijtė e axhės sė Nak Berishės, Tafil Imeri dhe Halil Imeri si dhe vėllai i Nakut nga babai, Fazli Jashari. Ekzekutimi i anėtarėve tė familjes Berisha u bė nė shtėpinė e tyre dhe u udhėhoq nga oficerėt Pop Guxhumi, Llok Majstori dhe Pipivoda. Kjo masakėr ishte organizuar si hakmarrje pėr shkak sė shtėpia e Tafil Imerit ishte shndėrruar nė bazė pėr ēetėn e Azem Bejtės. Po atė ditė u ekzekutuan edhe 18 burra tė fisit Berishė. Nė ndėrkohė, Azem Bejta, i cili ndodhej nė Rezallė, me tė kuptuar plojėn qė kishte ndodhur mbi fisin Berishė tė Turiqevcit, vet i gjashtėmbėdhjeti sulmon Kishėn e Deviēit me tė cilin rast vrau 61 ushtarė e xhandarė, vrau popin dhe i vuri zjarrin kishės nga e cila po i vinin tė gjitha tė kėqijat popullit tė Drenicės dhe mė gjerė. Kisha e Deviēit dhe simotrat e saj, ishin shndėrruar nė shtabe operative prej nga drejtoheshin format e represionit dhe sulmet ushtarake ndaj shqiptarėve. Meqė ushtria serbe kishte marrė urdhėr tė vriste tė gjithė meshkujt nė Drenicė, madje edhe ata qė ishin fėmijė nė djep, sulmi i Azemit prapėsoi kėto qėllime tė kobshme qė ishin ndėrthurur si skenar pėr ta lėnė Drenicėn nė gra. Isuf Vojvoda, njė shqipfolės qė shėrbente si rrogėtar nė kishė, u urdhėrua ato ditė nga komandanti i ushtrisė serbe t’ia dėrgonte njė letėr Azemit pėrmes sė cilės i kėrkohej qė tė dorėzohej ose ta priste pėr luftė nė Rezallė. Azem Bejta me njė gjakftohtėsi tė pashoqe nė anėn tjetėr tė letrės komandantit serb ia kthen kėto fjalė: “Hajde kur tė duash se ke me pasė luftė me krejt Drenicėn”. I ndodhur pėrballė njė pėrgjigjeje kaq tė vendosur e tė prerė, komandantit tė ushtrisė serbe nuk i mbetej tjetėr pėrveē konsultės me qarqet politike dhe ushtarake nė Beograd, tė cilat e kėshillojnė qė tė mos nguteshin nė veprime tė pamatura, sepse duheshin studiuar forma mė pėrfide pėr eliminimin e Azemit dhe shokėve tė tij.

     Sipas dėshmive tė Imer Berishės, nė masakrėn e Turiqevcit, skuadrėn e pushkatimit e pėrbėnin edhe serbo-ēetniket Teodosia, Toca, Spasoja dhe Dimitria nga fshati Belicė, afėr fshatit Kerrninė, nė tė cilin, tashti mė, nė pronėn e tij jetonte Nak Berisha. Me tė marrė vesh mandatėn kobzezė tė vėllezėrve tė tij dhe tė kushėrinjve tė fisit, Nak Berisha betohet pėr hakmarrje deri nė shfarosje kundėr ekzekutorėve tė masakrės. Dhe, pa hezituar shumė, sė bashku me Sadri Shalėn, shokun mė trim dhe mė besnik tė jetės, Nak Berisha harton planin e pritės te vendi i quajtur Lluga e Shapiqit, nėpėr tė cilin shteg pritej tė kalonin Toca, Teodosia, Dimitria dhe Spasoja pėr tė festuar masakrėn e Turiqevcit me bashkėvendėsit e tyre nė Kishėn e Belicės. Gjatė shkėmbimit tė zjarrit, serbo-ēetniku Dimitrije, paramilitar me pėrvojė, u kėrkon duel Nakut dhe Sadrisė, si nė kohėra tė vjetra. Sadri Shala, njė burrė sypatrembur, pėrkundėr kėrkesės sė Nakut, qė tė mos bie nė grackėn e pabesisė sė shkive, ngrihet pėr t’u pėrballur nė duel me Dimitrinė. Nė ndėrkohė katėr pushkė zbrazėn njėherazi nė drejtim tė trupit tė Sadrisė duke e plagosur pėr vdekje. Duke qėndruar nė kėmbė si njė qarr shekullor, Sadri Shala, pėr herė tė fundit, pėrmbledh forcat dhe zbrazė plumbat e mbetur nė mauzerin e tij. Me kėtė rast, sipas dėshmive tė mėvonshme tė Nakut, ai plagos pėr vdekje Dimitrinė. I vetėm, pėrballė katėr serboēetnikėve, me njė plagė edhe mė tė madhe nė zemėr pėr humbjen e shokut mė tė mirė tė jetės, Naku lufton si luan. Nė njė betejė tė pabarabartė pėr jetė a vdekje, pas disa orėsh lufte, Naku arrin t’i shtrijė pėr tokė kriminelėt e vėllezėrve dhe fisit tė tij. Pas fshehjes sė kufomės sė Sadri Shalės nė pyllin pėrbri, Nak Berisha, sipas pėrbetimit, niset pėr tė marr hakun deri nė fund, tashmė edhe me njė arsye mė shumė, pėr humbjen e shokut tė tij besnik. Naku sulmon kishėn nė tė cilėn ishin mbledhur njė numėr i konsiderueshėm i serbėve pėr tė festuar. Edhe kėtu zhvillohet njė luftė e ashpėr ku pati disa tė vrarė dhe tė plagosur. Tė frikėsuar deri nė palcė serbėt marrin arratinė ku sytė kėmbėt. Kjo ishte ndeshja e parė qė do t’u paraprinte ndeshjeve tė tjera tė armatosura pėrkrah trimave tė dėgjuar si Kamer e Murat Loshi, Beqir e Zeqir Rexha, ēetat e tė cilėve kishin filluar tė konsolidoheshin nėpėr malet e Drenicės dhe Istogut duke sulmuar strukturat e armatosura serbe dhe ideatorėt e tyre.

***

     Pushtuesi serb, ende i pa konsoliduar nė trojet e Arbėrisė sė Vogėl, krahas aparatit represiv pėrpiqej tė fuste nė veprim edhe mjetet diplomatike me qėllim tė blerjes sė kohės pėr tė pėrfituar deri sa tė konsolidohej si pushtet. Nė rrethana tė kėtilla naēallniku i Rakoshit fton krerėt shqiptarė me ndikim pėr njė marrėveshje armėpushimi. Ftesės pėr t’u paraqitur nė komunėn e Rakoshit i pėrgjigjėn vėllėzėrit Beqir, Zeqir e Tahir Rexha, Nak Berisha, Sokol Rama, Dan Salihu si dhe Cen Llugiqi, tė cilėt pretendonin t’ia vėnė disa kushte pushtetit serb pėr ta ndalur dhunėn dhe represionin ndaj popullatės shqiptare. Ftesa qė u ishte bėrė krerėve mė me ndikim nga popullata shqiptare e rrethinės sė Rakoshit ishte vetėm njė manovrim pėr ta futur nė kurthė dhe pėr ta eliminuar pėrgjithmonė elementin kryengritės shqiptar i cili kishte arritur tė marrė pėrpjesėtime tė rrezikshme pėr pushtetin okupues serb. Pėrfaqėsuesit shqiptarė posa hynė nė Rakosh, nė ēastin kur ishin duke blerė duhan dhe duke pirė kafe nė hanin e Zor Mumiqit, rrethohen nga forca tė shumta ushtarake, tė xhandarmėrisė dhe paramilitarėve serbė. Komandanti dhe zėvendėsi i forcave tė armatosura serbe, duke besuar se tashmė i kishte futur nė grackėn e dėshiruar prijėsit e komitės shqiptare dhe duke besuar se tashmė ata do tė dorėzohen, hyjnė nė kafene dhe u drejtohen komitėve qė t’i dorėzojnė armėt ngase ishin tė rrethuar nga tė gjitha anėt. Ata akuzojnė komitėn, pra ēetat e lirisė, se po kryekan vepra nė kundėrshtim me ligjin, prandaj edhe duhej tė dorėzoheshin. Tė pyetur nga komandanti sė kush e kishte vrarė ditė mė parė Tocėn me shokė, Nak Berisha, pa iu dridhur zėri e as qerpiku i syrit, i pėrgjigjet shkurt: “me kėtė pushkė qė kam nė dorė i kam vrarė 28, ndėrsa me ju tė dy do t’i bėjė tridhjetė.” Duke e parė sė kishin rėnė nė kurthin e pabesisė serbe, Nak Berisha me shokė, jo vetėm qė nuk pranojnė tė dorėzohen, por zėnė peng oficerėt madhorė dhe nėn presionin e tytave tė pushkės i pėrdorin ata si mburojė pėr tė ēarė rrethimin. Pėrkundėr kėrkesės sė oficerėve serbė, tė cilėt nga ushtarėt dhe xhandarėt serbė kėrkojnė qė tė mos shtinė, lufta fillon nga tė gjitha drejtimet. Nė tė shtėnat e para vritet Cen Llugiqi, ndėrsa plagoset Dan Salihi. Duke e parė rrezikun e mundshėm tė vrasjes sė tyre, Nak Berisha me dorėn e vet paraprakisht ekzekuton tė dy oficerėt serbė. Pas njė lufte tė ashpėr dhe tė pabarabartė, luftėtarėt e lirisė duke e njohur ēdo pėllėmbė tė truallit tė tyre stėrgjyshor arrijnė tė ēajnė rrethimin. Nė shenjė hakmarrje pushteti okupues serb, pas dy disfatave qė kishte pėsuar nga Nak Berisha me shokė, dogji gjithė Kerrninėn me rrethinė. Xhandarmėria serbe kishte shpresuar sė mund ta zinte peng familjen e Nakut nė mėnyrė qė atij t’i vinte kushte tė dorėzimit. Nė shtėpinė e Nakut ata gjejnė baballėkun e tij Smajl Nimanin tė cilin e vrasin barbarisht. Nak Berisha i vetėdijshėm pėr rrugėn qė kishte marrė, paraprakisht familjen e tij e kishte strehuar te familja Kapiti nė fshatin Zallq tė komunės sė Burimit (ish Istog). Represioni ishte aq brutal sa nuk u kursyen as pleq, as gra, as fėmijė. Hap tjetėr qė ndėrmori pushteti serb ishte edhe shpronėsimi dhe konfiskimi i pronave tė kaēakėve (luftėtarėve tė lirisė) dhe pėrndjekja e tė gjitha familjeve qė mbanin kontakte dhe i ndihmonin ata.

 

***

     Represioni dhe dhuna ushtarako policore, masat drastike administrative qė po ndėrmerrte pushteti okupues kolonialist serb kishte shtuar radhėt e ēetave tė luftėtarėve tė lirisė tė cilėt kishin dalė maleve pėr tė mbrojtur lirinė dhe tė drejtat e tyre tė mohuara. Nė kėtė kohė pėr Nak Berishėn dhe Lėvizjen Nacionalēlirimtare tė Kosovės fillon njė fazė e bashkėrendimit tė veprimeve ndėrmjet udhėheqėsve dhe ēetave tė tyre. Ndonėse ishin tė pėrndjekur dhe tė vėzhguar nga forcat armike edhe Lėvizja kryente detyrat e saj duke vrarė tė gjithė ata qė pėrpiqeshin qė ta poshtėronin popullin shqiptar. Krismat e pushkėve nė kėtė periudhė kohore po jehonin mė shumė sė kurrė mė parė Ēetat e Azem Galicės, Mehmet Konjuhit, Beqir Rexhės, Idriz Seferit, Kamer Loshit, Sadik Ramės, Sali Shabanit, Kerit tė Sadri Bardhit, Fazli Beranit, Mehmet Delisė, Ilaz Reēakut, Mulla Agan Kajės, Ramė Bekės dhe shumė ēeta tė tjera tė vogla u bėnė tmerri i armiqve dhe krenaria e dashuria e popullit liridashės shqiptar. Nak Berisha nė kėtė periudhė kohore gjendej aty ku vlonte pushka, nė betejat mė tė vėshtira. Gjatė dimrave kur jeta nėpėr male bėhej e pamundshme, Naku sė bashku me familjen e tij strehohej tė familja atdhetare e Fazli Junikut nga Juniku, i cili ishte mik i besės dhe bujar, ndėrsa kthehej nė vendlindje me syrin e pranverės pėr t’i qėndruar besnik shtėpisė, njerėzve tė tij, pėr t’i dalė zot lirisė dhe tokės arbėrore.

 

***

     Pas vrasjes sė Azem Galicės dhe rėnies sė Zonės sė lirė tė Drenicės ose „shtetit nė shtet“, siē shprehej shtypi serb, Serbia deri diku filloi tė vė pushtet nė Kosovė, ndėrsa edhe ēetave tė vogla tė lirisė po u ngushtohej veprimi. Nė kėtė periudhė Nak Berisha mbetet pothuajse i vetmuar si luftėtar nė malet e Stojevcit, Tuēepit, Polanės, Ozdrimit e Rakinicės. Njė pjesė e prijėsve dhe e luftėtarėve tė shquar tė ēetave tashti mė ishin vrarė nė pėrpjekje me forcat serbe, ndėrsa njė pjesė tjetėr e tyre, nė pritje tė njė kohe mė tė mirė, ishin strehuar nėpėr vise mė tė qeta e sidomos nė Zonėn Neutrale nė Junik dhe nė Shqipėri. Nak Berishės nuk i bėnte zemra ta lėshonte Drenicėn edhe pse e dinte sė ishte vėnė nė shėnjestėr tė okupatorit serb. Pėr tė dhe shokėt e tij tė mbetur filluan ditė tė vėshtira. Bazat ku ai strehohej ishin vėnė nė pėrgjim tė vazhdueshėm njėzetė e katėr orėsh. Ai nuk e kishte pėr gjė qė tokėn ta kishte shtrojė dhe qiellin mbulojė. Kjo ishte rruga jetėsore qė kishte zgjedhur jo mė dėshirė, por qė i ishte imponuar padrejtėsisht. Duke jetuar nėpėr male ushqehej me gjithēka tė mundshme pa u rėnė nė qafė dhe pa i bezdisur tė tjerėt. Njė ditė derisa ishte duke pjekur misėr shtalb pėr tė mbajtur trupin gjallė nė vendin e quajtur Lisat e Osojanit rrethohet nga ēetnikė tė armatosur, kryesisht meshkuj tė familjes Gjuriq. Nė kėtė pėrballje, pas njė kundėrvėnie tė ashpėr qė ju bėhet serbėve, Naku arrin t’i lė tė vrarė gjashtė ēetnikė tė armatosur tė fshatit Osojan. Pushka e Nakut villte zjarr sa herė qė e kėrkonte nevoja. Ajo godiste nė cak sepse duart e Nak Berishės dhe syri i tij shqiponjė ishin zotuar pėr tė qėndruar nė shėrbim tė atdheut deri nė ēastin e fundit. Kishte kohė qė emri i Nak Berishės ishte shndėrruar nė tmerr pėr armikun dhe nė shpresė pėr popullatėn shqiptare e cila po pėrjetonte periudhėn mė tė vėshtirė tė zezonės. Naku bridhte para hundėve tė okupatorit, jipte goditje kundėr kriminelėve serbė dhe zhdukej si hije. Pėrveē urdhėresės qė ish dhėnė pėr ta vrarė, shteti serb kishte shpallur edhe shpėrblim tė majm pėr atė qė do ta vriste Nak Berishėn. Pusitė i ishin vėnė nė tė gjitha pikė kalimet strategjike, andej ku mendohej sė mund tė kalonte ai. Pėr t’i ikur ndjekjes sė vazhdueshme, e cila ishte bėrė mision sublim i pushtetit okupator serb, Naku vendos qė pėr ndonjė ditė tė strehohet te Xhemajl Izbica nga fshati Izbicė, njė mik i tij i besės. Gjatė manovrimeve tė tij nė trekėndėshin Belicė-Kerrninė-Izbicė Naku bie nė istikamet e kamufluara tė xhandarmėrisė serbe. Edhe nė kėtė rast, si shumė herė tė tjera, ai ndodhet i vetėm pėrballė lukunisė sė egėrsuar serbomadhe qė nė vazhdimėsi kėrkonte gjak. Duke qenė sė terreni ishte bukur i pėrshtatshėm pėr kundėrpėrgjigje, me gjakftohtėsinė e njė luftėtari tashmė tė rryer qė nuk i bėnte pėrshtypje asgjė, sepse tashmė e kishte kuptuar sė jetėn nga vdekja jo rrallė e ndante njė fije floku, Nak Berisha vendosė qė tė luftojė deri nė qelizėn e fundit, vendosė qė tė vdes me faqe tė bardhė, ashtu siē i ka hije vetėm luftėtarit tė lirisė sė atdheut. Nė kėtė pritė, sipas dėshmive tė Ramė Zekės nga fshati Drejė, i cili i veshur nė uniformėn e xhandarit gjendej nė anėn e forcave serbe, pas disa orė luftimesh qė u bėnė kundėr Nak Berishės nga pala serbe nė fushėbetejė mbetėn 23 xhandarė tė vrarė dhe disa tė plagosur. Naku edhe kėtė here, mes pėrmes breshėrisė sė plumbave, nė saje tė pushkės e cila nuk e kishte tradhtuar kurrė, arrin qė fitimtar ta ēajė rrethimin.

     Njė pėrpjekje tė radhės me forcat ēetnike serbe Nak Berisha e pati edhe nė Grykėn e Drethit kur paramilitarė tė armatosur deri nė dhėmbė kishin nė plan tė terrorizojnė, tė plaēkisin dhe tė masakrojnė banorėt Syrigonės dhe tė Padalishtės. Edhe nė kėtė rast Naku sė bashku me Hasan Rexhėn nga fshati Bollopojė dhe me dy luftėtarė tė tjerė, trupat e tyre i kthejnė nė mburojė tė popullit, nė tė njėjtėn kohė kur disa bashkėluftėtarė tė tjerė tė tyre nuk pranuan tė futėn nė konflikt tė armatosur me arsyetim sė kjo ndėrmarrje do ta tensionojė edhe mė shumė situatėn edhe ashtu tė rėnduar. Sidoqoftė, hordhitė serboēetnike morėn njė mėsim tė mirė nga katėr trima tė cilėt ishin besatuar sė mė parė do tė vdisnin sė sa t’i lejonin bandat ēetnike tė depėrtojnė nė vatrat shekullore shqiptare. Pas kėtij rasti, i tronditur deri nė palcė, pushteti serb aktivizon gjithė mekanizmat e mundshėm duke kėrkuar ndihmė edhe nga qendra tė tjera pėr t’i dhėnė fund rastit tė Nak Berishės, i cili pėr popullin e shtypur shqiptar po kthehej nė legjendė tė gjallė dhe nė shpresė tė madhe. Intensifikimi i ndjekjes nė shkallė tė gjerė dhe tė vazhdueshme nga pushteti bėri qė Nak Berisha pėrkohėsisht tė largohet nga vendlindja e tij dhe tė gjejė strehė nė vendin e quajtur Lluga e Mulakut nė fshatin Burojė. I lodhur, i rraskapitur dhe i uritur pėr vdekje Nak Berisha strehohet larg syve tė kalimtarėve pėr ta marrė vetėn para sė tė vendoste tė merrte ndonjė vendim tė mėtutjeshėm. Por pabesia dhe tradhtia kishte filluar tė ngrit kokė. Llumi i kombit po shndėrrohej nė dorė tė zgjatur tė pushtetit okupues vetėm pėr pak para, pėr ndonjė pozitė hyzmeqari, pėr njė palė rrobe tė xhandarit dhe pėr njė armė tė fėlliqur duke ngulur kėshtu pabesisht thikėn mbi shpatullat e bijve mė tė mirė tė popullit tė cilėt po martirizoheshin pėr lirinė, pėr tokėn, pėr gjuhėn shqipe, pėr traditat e kultivuara brez pas brezi. Nė kėto rrethana zbulohet edhe vendi i strehimit tė Nak Berishės. Shpirtshituri Brahim Mulaku-Qosja, heton ēunin Beqir Mulaku, bari delesh, djalė i tezes sė Nakut, qė po i ēonte ushqime Nakut. Me tė hetuar vendndodhjen e Nakut, Brahim Mulaku niset kaluar pėr nė Deviē pėr tė dhėnė informata tė sakta dhe njėkohėsisht pėr tė kėrkuar shpėrblimin e tradhtisė.

     Me pėrforcime shtesė nga posta tjera tė xhandarmėrisė, me ushtri tė rregullt dhe me banda ēetnikesh rrethohet tėrė fshati Burojė e nė veēanti Lluga e Mulakut. Xhandarmėria me shpejtėsi tė madhe largon nga shtėpitė banorėt e fshatit, posaēėrisht ata nga lagjja e Mulakėve, pėr t’i pėrdorur shtėpitė e tyre si fortifikata. Lufta fillon herėt nė mėngjes. Njė luftė pėr jetė a vdekje. Kėsaj radhe krejt mė ndryshe nga luftėrat e mėparshme sepse nė radhėt e xhandarmėrisė ishin regrutuar edhe shqiptarė, tė cilėt po shtinin me armė mbi gjakun e tyre, mbi lirinė e popullit tė vet, mbi atdheun e robėruar nga shkau. Gjatė luftimeve fyt mė fyt Naku dėgjon klithma nė gjuhėn shqipe “kuku nanė” dhe vetėm atėherė e kupton se nė radhėt e forcave serbe ishin regrutuar edhe shqiptarėt e shkretė. Fishekėt dhe forcat po i mbaronin. Nė luftė e sipėr shfrytėzon rastin pėr tė kėrkuar me zė tė lartė qė t’i hidhnin fishekė dhe qė shqiptarėt tė kalonin nė anėn e tij. Por jo, njė gjė e tillė nuk ndodhi. Me ata dy tre fishekė qė i kishin mbetur Nak Berisha ngrihet nė kėmbė pėr tė fundit herė. Nė pėrleshje grykė mė grykė Nak Berisha dhe Jakup Jetullahu vrasin njėri-tjetrin. Gjėmė e llahtarshme! Njėri bie nė mbrojtje tė lirisė sė atdheut pėr tė mos vdekur kurrė! Tjetri bie nė mbrojtje tė robėrisė pėr t’u kujtuar ndėr breza si tradhtar gjak qelbur! Nė kėtė betejė, sipas dėshmitarėve, mbetėn tė vrarė 18 ushtarė dhe xhandarė serbė si dhe shqipfolėsit Ahmet Loshi nga Syrigona dhe Istref Smajli nga Vojniku.

 

***

     Trupi i pajetė i Nak Berishės u bart nė fshatin Turiqevc pėr t’u ekspozuar para komunės. Banorėt e fshatrave pėr rreth u ftuan me tellall. Pushteti po festonte dhe po kėrcėnohej…Tregojnė se gjatė ekspozesė njė oficer serb Nak Berishėn e vdekur, tė shtrirė pėr tokė, e qėllon me ēizme nė kokė, ndėrsa oficeri tjetėr madhor, nė tė njėjtėn kohė, i bie oficerit me kamxhik duke i thėnė “po e qėllon sot pėr sė vdekuri, kurse pėr sė gjali nuk guxoje t’i afroheshe as nė distancė tė plumbit tė pushkės”... Gjatė „ceremonisė“, pėrmes tė njė dekreti tė komunės, poppulli urdhėrohej qė kufoma e Nak Berishės tė mos varroset nė varreza publike, por ajo tė hidhej nė njė pėrrua. Mė gjithė ketė trupi i kėtij kolosi tė tokės arbėrore u varros nė heshtje pikėlluese dhe fshehurazi nė njė mezhdė tė gjelbėruar qė ndanė Turiqevcin dhe Burojen. Kėshtu pas njė veprimtarie tė gjerė patriotike dhe luftarake, mė 13 shtator tė vitit 1925, mori fund jeta e Nak Berishės, luftėtarit tė lirisė, prijėsit tė ēetave tė Drenicės, trimit tė kėngės, burrit qė pėr shtatė vjet me radhė qėndroi kala e pamposhtur me pushkė nė dorė nė mbrojtje tė popullit, nė mbrojtje tė atdheut. Rruga e Nak Berishės nuk ishte dhe as mbeti rast i izoluar pėr fisin Berisha. Nga trungu i kėsaj familje rrugėn e tij atdhetare do ta vazhdojė me njė devotshmėri tė pa shoqe i biri i tij Rexhepi, ndėrsa mė vonė, njė kontribut tė ēmuar nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhanė njė numėr i konsiderueshėm i bijve tė kėtij trungu, nga tė cilėt dy ranė dėshmorė tė kombit dhe disa tė tjerė mbetėn tė plagosur duke dhėnė gjak pėr lirinė e trojeve shekullore shqiptare. Degėt e trungut tė familjes sė Nak Berishės sot i gjejmė tė shtrira nė Pejė, Skenderaj, Drejė, Mitrovicė, Turiqevc, etj.

_____________________________________________________________________________

 

     Shėnim: Kėtė shkrim, nė masė tė madhe, me shumė tė dhėna, e ndihmoi plaku i urtė dhe atdhetar, Imer Jetish Berisha, i cili edhe pse nė moshė 75 vjeēare karakterizohet me njė kthjelltėsi mendimi, me njė kujtesė deri nė detaje, me urtėsi burri dhe me njė vizion origjinal lidhur me lirinė dhe bashkimin kombėtar, vlerė kjo e trashėguar nga tradita e paraardhėsve tė tij, pėr ēka e falėnderoj nga zemra.

Burim, mė 09. 09. 2010

______________________________________________________________________

 

KĖNGĖ PĖR NAK BERISHĖN

 

Krisi pushka n’Belicė te kisha

Po lufton Nak Berisha

Fort luftoi Naki me Sadrinė

E vranė Spasėn e Dimitrinė
E vranė Tocen e Teodesinė...
Sadri Shala azgan ish kanė
Po u del shkive pėr mejdan
Nak Berisha na u ēue nė kamė
Te Sadria Naku po shkon
Gjallė Sadrinė po ma gjanė
Sadri Shala djalė i ka thanė
T’parėn pritė kur e kemi nxanė
Folė ta kam nji fjalė tė ranė
Mos me u dalė shkive n’ mejdan
Se s’gjunė nja po t’gjujnė tė tanė
Ditė e kam qikjohja qė t’gjanė
Kush po ngjitet Lugut Kėrnins
Nak Berisha i pari komits
Nakut shoktė na i kanė thanė
Nak Berisha ku po na ēonė
O ku po don Nako me shkue
N’hyqymet shokė me u afrue
Politikė shokė n’mujshim me ‘nue
N’hanė t’Rakoshit Naki po shkon
Me m’dhanė letra me m’dhanė duhan
Janė tre muj n’kėtė han s’jam kanė
E nė kafe Naku po shkon
Shkon nė kafe kafe me pi
Naēallniku me xhanari
Nja treqind more civili
N’rreth Rakoshin e ka shti
Vetė i dyti n’kafe a hi
Vetė i dyti n’kafe po shkon
Shoktė e Nakit u ēunė nė kamė
Nak Berisha venit s’po lunė
Naēallniki Nakin ma dvetė
Po mu Tocėn o kush ma pretė
Nak Berisha at’herė po flet
Naēallnik te t’ka met hilet
Me dorė teme i kam ra manxerrkė
S’kam vra shumė veē tetėmdhetė
Kam ymyd sot po i baj njizet
Naēallniku n’kam a ēue
Hajde Nak ni besė me ‘nue
Prej kti veni m’u largue
Ta dhashė besėn s’kam me t’luftue
Nak Berisha at’herė po flet
O ruje kryt se po vras apet
Deri t’i baj njizet e tetė
Naēallnikut o i ka ra manxerrkė.

…

…