Gjurmė historike

 

HISTORIA E KOSOVĖS LINDORE NDĖR SHEKUJ

 

Shkruan: Xhemaledin Salihu - Preshevė, mė 26 prill 2010

 

 

     Lugina e Preshevės (Kosova Lindore) ėshtė e banuar me shumicė shqiptare dhe aktualisht shtrihet nė jug tė Serbisė. Ajo qysh nė Antikė i takonte Dardanisė, fisit Ilir qė kryesisht shtrihej pėrgjatė lumit Moravė dhe Vardar. Kėtė treve shqiptare e bėjnė komuna e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės (kėto tri komuna paraqesin tėrėsi politike, por jo edhe territoriale dhe gjeografike). Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės, Kosovės dhe tė Maqedonisė paraqesin  etnikumin mė tė vjetėr nė rajon. Ata bėnin pjesė nė Mbreterinė Dardane, e cila pėr ketė etnikum paraqiste tėrėsi etnogjenetike dhe politike. Mundėsi  e madhe qė ky etnikum tė jetoje nė njė territor tė pėrbashkėt, me cilėsi tė pėrbashkėta etnike, kulturore, gjuhėsore, ekonomike e politike. Mirėpo, luftėrat e shumta tė Mbretėrisė sė Dardanisė me Maqedonasit aq shumė e dobėsuan, sa qė pushtuesit e ardhshėm: Bizanti, Turqia Otomane, Sllavėt e copėtuan dhe e ndan kėtė etnikum nė disa territore. Edhepse zhgėnjim i popullatės shqiptare, asnjėherė nuk u shua kėrkesa, shpresa e Shqiptarėve pėr bashkim tė kėtyre territoreve  Shqipėri Etnike.

 

 

     Lugina e Preshevės, sėbashku me Luginėn e Shkupit, sipas gjeografit serb Jovan Cvijiq, paraqesin rėndėsinė mė tė madhe gjeostrategjike dhe gjeopolitike nė Ballkan dhe shteti qė mbikqyrė dhe sundon kėto dy Lugina qeverisė krejt Ballkanin. Kėtu qėndron edhe rėndėsia e Luginės sė Preshevės, e cila gjatė historisė dhe tė kaluarės sė saj ishte arenė e shumė betejave dhe luftėrave pėr ta sunduar ate. Hekurudha pėrgjatė Lumit Moravė dhe Vardar lidh jo vetėm shumė shtete, por edhe kontinente. Autostrada poashtu ėshtė me rėndėsi tė madhe. Kohėve tė fundit aktualizohet edhe kanali pėrgjatė lumit Danub - Moravė - Vardar, pėr tė cilin ishin tė interesuar edhe mė herėt Amerikanėt, Franēezėt, Anglezėt. Kėshtu territorin e Shqiptarėvė tė Luginės sė Preshėvės e shkelėn Sllavėt, ushtria bizantine nė shekullin XI, ushtria turke nė shek. XV, mė vonė shumė pushtete antishqiptare. Mirėpo, Shqiptarėve tė Luginės asnjėherė dhe kurrė nuk iu shua shpresa pėr bashkim kombėtar, sepse gjithmonė ishin pjesė pėrbėrėsė e kėrkesave mbarėshqiptare.

     Apo siē shprehet Ibrahim Kelmendi, patriot nga Presheva: Njė shtyllė e Kosovės quhet Preshevė, apo siē shprehet historian Shukri Rahimi: Historia e popullit shqiptar ėshtė e pandarė. Shqiptarėt nė kuadėr tė Perandorisė Osmane bėnin njė tėrėsi tėrritoriale, etnike, kulturore, arsimore, pra nuk ishin tė ndarė me kėta kufij artificial qė u vunė mė vonė, me dhunė nga forcat e huaja, prandaj edhe sot, kėto treva i konsideroj sit tė tilla, tė ndara artificialisht. Apo siē shprehet historiani Ramiz Abdyli: Shqiptarėt e Preshevės dhe tė viseve pėrreth, siē ėshtė treva e Bujanocit dhe e Kumanovės, apo tė Krahinės Verilindore tė Karadakut, sikundėr viset tjera shqiptare , jo vetėm i bėnė ballė asimilmit gjatė robėrisė sė huaj shekullore, por me pjesėmarrje aktive nė tė gjitha ngjarjet e rėndėsishme tė historisė sonė tė pėrvuajtur, por krenare dhanė kontributin e tyre tė ēmueshėm pėr liri dhe mėvetėsi kombėtare. Kontributi I tyre ėshtė i ēmueshėm sidomos gjatė periudhės sė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare qė nga vitet e 30-ta tė shek XIX, pėrfundimisht me organizimin e Kryengritjes sė Pėrgjithshme Antiosmane, qė u kurrorėzua me shpalljen e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, mė 28 nėntor 1912, kėsaj ngjarjeje mė tė rėndėsishme nė historinė tonė.

 

 

     Edhepse pas viteve 1454 e 1455, Lugina e Preshevės ra nėn sundimin turk, ajo asnjėherė nuk u pajtua me gjendjen e vėshtirė nėn sundimin turk atoman, andaj Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės  gjatė viteve 1841-1845 u hodhėn nė kryengritje kundėr Tanzimatit. Sheh Hyseni dhe Sheh Salihu e shum patriotė tė Luginės organizuan protesta  dhe ngritėn zėrin kundėr zbatimit tė Tanzimatit nė Luginė, sepse popullata e kėtij rajoni nuk deshti t’I paguajė tatime tė mėdha pushtetit turk. Pastaj tė pėrmendin kryengritjen e Dervish Carės, mė 1844, e cila kryengritje ēoi nė kėmbė pėr liri gjithė popullatėn shqiptare tė kėtij rajoni dhe pėrfshiu tėrė terrotirinė e Dardanisė.

     Pra, qysh me kohė, Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės lidhėn fatin e tyre me Kosovėn dhe morėn pjesė aktive nė Lėvizjen Shqiptare tė Prizrenit dhe mė vonė nė tė gjitha Lėvizjet politike tė Shqiptarėvė tė ish’Jugosllavisė pėr tė drejta dhe ēlirim kombėtar. Se Presheva dhe Lugina e saj ishte liridashėse, e kyēur nė Lėvizjen Gjithėkombėtare dhe se i dha kontribut Rilindjes Kombėtare Shqiptare fletė edhe fakti i themelimit tė Degės se Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit nė Preshevė me nė krye me Sheh Maksut Efendiun si dhe pjesėmarrja e patriotėve nga Presheva nė Kuvėndin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit mė 1878 : Maksut Shehu, Osman Ēaushi, Mehmet Muhaxhiri, Kamber Aga, Haxhi Abazi.

     Nė kėtė kohė tė mbajtjes sė Lidhjes sė Prizrenit dhe pjesėmarrjes sė delegatėve tė Preshevės  nė Kuvendin e Lidhjes, Shqiptarėt e Luginės u gėzuan aq shumė me shpresės se do tė ndodhė bashkimi kombėtar, bile gjatė pėrcjelljes, mbajtjes iu kėndua Lidhjes sė Prizrenit, Shqiptarėt e Preshevės me lule dhe valle i pėrcollėn delegatėt nė Kuvendin e Lidhjes sė Prizrenit. Bile, thuhet se atėherė edhe lindi vallja e Miratocit

     Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės iu bashkangjitėn kėrkesave tė Qeverisė  Shqiptare tė Shqipėrisė, e cila kėrkoi Autonomi Territoriale - Politike tė Shqipėrisė nė kuadėr tė Perandorisė Otomane. Perandoria Otomane nuk i pranoi 14 kėrkesat e Shqiptarėve pėr Autonomi Politike, por vetėm kėrkesat kulturore-arsimore.Kėshtu dėshtoi dhe zhgėnjimi nė Perandorinė Otomane qė Shqiptarėt tė jėtojnė nė njė shtet tė pėrbashkėt shqiptar. Mirėpo erdhi zhgėnjimi, mosnohja e autonomisė politike nga Perandoria Otomane. Shqiptarėt e pakėnaqur organizuan Kryengritje. Kėsaj iu bashkangjitėn edhe  Shqiptarėt e Luginės  kundėr Perandorisė nė krye me patriotin Idriz Seferi.

 

 

     Pas Kongresit tė Berlinit, mė 1878, Kazaja e Preshevės i takonte Sanxhakut tė Prishtinės, tė Vilajetit tė Kosovės. Kazaja pėrfshinte nahinė e Bujanocit dhe Tėrgovishtes deri nė vitin 1912, shpresė e madhe qė Shqiptarėt tė jetojnė sėbashku. Mirėpo, zhgėnjimi erdhi mė vitin 1918, me themelimin e Mbretėrisė Serbe, Kroate, Sllovene, rrethi i Preshevės i takonte Banovinės sė Vardarit me qendėr nė Shkup,Qarku  i  Kumanovės. Kėshtu vazhdoi deri mė vitin 1945.

     Lufta e Dytė Botėrore, Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės i solli edhe mė shumė nė gjendje tė vėshtirė ekonomike e politike. Nė kėtė kohė ėshtė e njohur demonstrata e Shqiptarėve, nė krye me patriotin Shaip Mustafa nga Presheva, i cili mė vitin 1941 ngriti flamurin shqiptar te Ura e Gurit nė Shkup. Nė kėto demonstrata u brohoritėn parolla “Rroftė Liria”; “Rroftė Shqipėria”; “E duam Shqipėrinė” e tjerė. Njė pjesė e  Shqiptarėve  iu bashkuan frontit kundėr bullgarėve  fashistė, njė numėr i konsiderueshėm i tyre iu bashkangjitėn kėtyre forcave, duke u inkuadruar dhe pėrkrahur forcat e tilla, ata shpresonin se do t’i ēlironin Shqiptarėt nga robėria e Jugosllavisė sė Vjetėr dhe mė nė fund do t’i bashkoheshin etnikumit tė tyre. Mirėpo, kjo nuk ndodhi.

     Nė shtator tė vitit 1944, kur kapituloi Bullgaria fashiste. Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės,sėbashku me Gjilanin dhe Kumanovėn,  pėr ta mbrojtur ate nga njėsitė partizane, bullgare, maqedonase, organizuan Mbrojtjen e Kosovės Lindore, pėrgjatė hekurudhės Bujanoc - Preshevė - Kumanovė, e cila zgjati disa muajė, Ibrahim Kelmendi patriot nga Prsheva e quajti Epope qė nderoi historinė e Shqiptarėve, luftė qė u bė kundėr tre armiqėve tė pėrvashkėt aleatė: bullgarėve, serbėve dhe partizanėve shqiptarė, siē shprehet ky.

     Kėshtu nė Preshevė, po edhe nė krejt Luginėn lindi kėrkesa pėr ta mbrojtur ate, me shpresė se njė ditė ajo dhe Shqiptarėt do tė jenė tė lirė dhe vet tė qeverisin mė fatin e vet. Pėr ta mbrojtur Luginėn, atėherė u bė organizimi i popullatės pėr luftė pėrgjatė hekurudhės, u bė organizimi civilo-ushtarak nė Preshevė, pra Adem Kamberit iu dha qeverisja e Bashkisė, Liman Stanecit drejtimi dhe organizimi i nėnprefekturės dhe Ibrahim Kelmendit, drejtimi e organizimi i operacioneve ushtarake. Qeverisja e Bashkisė zgjati 4 muajė, ndėrsa sipas materialeve arkivore tė ish-Jugosllavisė zgjati vetėm 2 muajė dhe kėtė Mbrojtje e quanin reaksion shqiptar. Ndėrsa popullata shqiptare e quajti periudhė tė ndritshme, me plotė sakrifica,  dhe e quajti “Shqipėri e Vogėl”. Mirėpo erdhi edhe zhgėnjimi, sespe Shqiptarėt u pėrēanė pėr vende politike dhe udhėheqėsė nė Bashki. Kėtė e shfrytėzuan forcat e mėdha ushtarake, njėsitė e shumta bullgare, maqedonase dhe serbe , tė cilat e pushtuan Preshevėn mė 14  nėntor 1944, e mposhtėn Rezistencėn e Shqiptarėve dhe me kėtė rast bėnė kėrdi nė popullatėn shqiptare, sidomos nė Sopot, Iseuk, Sopot, Gosponicė e tjerė.

     Formimi i Batalionit shqiptar nga Shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe Kumanovės, nė krye me Skender Preshevėn, i cili mori pjesė nė Frontin e Sremit kundėr njėsivė fashiste dhe nė ēlirimin e Zagrebit e qyteteve tė tjera, ngjalli shpresėn  tek Shqiptarėt se pas pėrfundimit tė luftės do t’i gėzojnė tė gjitha tė drejtat kombėtare. Sėbashku me batalionin e pėrmendur morėn pjesė edhe njėsitė ushtarake tė Shqipėrisė, me pjesėtarėt e kėtyrė njėsive,  shpesh vinin nė kundėrshtim  pjesėtarėt e batalionit tė Preshevės, sepse kėta ishin aq shumė tė motivuar pėr t’i ndihmuar vėllezėrve serbė. Ndėrsa  pjesėtarėt insistonin nė kthimin e tyre, pėr ta mbrojtur pragun e shtėpive nė Preshevė, Bujanoc  e Kumanovė nga njėsitė partizane. Shpesh kishte konflikte tė ashpra, kėshtu rrėfeheshin shumė shqiptarė tė Preshevės, pjesėmarrės tė kėtij batalioni. Bile aq nxehej situata sa i kthenin njėri tjetrit pushkėt.

     Aspiratat kombėtare tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės u shuan nė janar tė vitit 1945, atėherė kur nė sallėn e kinemasė sė Preshevės i mblodhėn qindra qytetarė nė te, pėr t’u deklaruar se dojnė tė mbeten nėn Serbi. Pra, ky ishte ai plebishiti gjithėpopullor i Preshevės, ndėrsa nuk u organizua referendum i vėrtetė pėr deklarim tė lirė dhe vullnet politik tė Shqiptarėve tė Luginės. Nė qarqet mė tė larta partiake tė ish-Jugosllavisė apo tė Serbisė u kurdis fati i Preshevės, qė tė mbetet nė Serbi, pėr ta vėnė nė lidhje kontrolli nga lartė, nga rrethi i Vranjės apo herė herė edhe nga ai i Leskocit. Kėshtu Presheva, nė mėnyrė arbitrare dhe pa vullnetin e popullit shqiptar si dhe me qėllim tė ngushtimit tė trollit shqiptar u nda nga Shqiptarėt e Kosovės dhe Maqedonisė. Nė mbėshtetje tė disa rrėfimeve tė individėve tė asaj kohe shihet qartė se edhe atėherė klasa politke shqiptare ishte e ndarė dhe e pėrēarė. Disa nga komunistėt e atėhershėm donin mbetjen me Serbinė, ndėrsa disa tė tjerė tė vazhdohet me Maqedonine apo t’i bashkangjiten Kosovės. Apo siē shprehet Ibrahim Kelmendi: Presheva me 5 komunistė u bė e kuqe.

     Mė 1948, pas shpalljes sė Rezolutės sė Burosė Informative fillon represioni, dhuna dhe terrori edhe mbi Shqiptarėt e Lugines sė Preshevės, tė cilėt asnjėherė nuk u pajtuan me kėtė gjendje tė vėshtirė ekonomike dhe politike.Nė Preshevė nė kėtė kohė u shtrua kėrkesa gjithėpopullore dhe me nėnshkrime qytetarėt shqiptar shprehėn kėrkesėn e tyre shekullore pėr bashkim me Kosovėn dhe Shqipėrinė.

     Aspiratat pėr bashkim kombėtar nuk pushuan tek popullata shqiptare e Luginės sė Preshevės, kėshtu nė qershor tė vitit 1957, nė fshatin Rogoēicė u formua organizata ilegale “Partia Revolucionare pėr Bashkimin e Tokave Shqiptare me Shtetin Amė”. Pos Metush Krasniqit, Sejdi Kryeziut, Metė Dėrmakut, nė kėtė organizatė pjesėtar ishin edhe Marko Gashi dhe Qemal Kallaba mėsues nė Preshevė. Kjo organizatė u masovizua shumė edhe nė Preshevė, Bujanoc e Kumanove, fal punės sė palodhshme tė Marko Gashit dhe Qemal Kallabės. Kėshtu takimi i dytė i Organizatės ilegale ndodhi nė Preshevė, nė shtėpinė e Marko Gashit, nė korrik tė vitit 1958, ku moren pjesė shume veprimtarė tė devotshėm tė kėtij rajoni. U bisedua pėr masovizimin e kėsaj organizate. Mirėpo, edhe kjo organizatė u zbulua, veprimtarėt u burgosėn dhe kėshtu dėshtoi edhe njė tentim i bashkimit kombėtar.

     Pas Lėvizjeve Studentore nė Europė mė vitin 1966, edhe nė Preshevė ndodhėn Lėvizje studentore. Kėshtu u themelua Klubi studentor “Haki Limani”, tė cilin e udhėhoqėn  Akademik Rexhep Ismajli, Riza Halimi, Xhemaledin Salihu, Sabedin Hetemi e tė tjerė. Qėllimi i themelimit tė Klubit ishte lufta pėr barazi tė Shqiptarėve nė Preshevė. Kėto ide pėrparimtare lidhur me shkollimin, punėsimin e tjerė filluan tė realizohen me ardhjen e Mehmet Jusufit, kryetar komune, mė 1969. Nė Preshevė ndodhi punėsimi i qytetarėve sipas strukturės nacionale tė komunės, shkollimi i studentėve dhe ekonomikisht tė frymėmarrė Presheva. Mė vonė, mė 1968 e 1981, edhe Shqiptarėt e Luginės me demonstrata tė pėrbashkėta nė Kosovė i pėrsėritėn kėrkesat e tyre kombėtare: bashkim me Kosovėn, bashkėsi territoriale-politike, e cila mė sė miri do t’i siguronte tė drejtat politike, zhvillimin ekonomik, tė drejtat kulturore, arsimore, gjuhėsore.

     Plenumi i IV-tė i Brioneve i solli Shqiptarėve nė ish-Jugosllavi, po edhe Shqiptarėve tė Luginės liri dhe tė drejta kombėtare, tė cilat deri atėherė iu mohuan nga forca paraplenumiane nė Serbi. Kėshtu filloi njė frymėmarrje mė e lirė, ndėr Shqiptarėt e Luginės, filoi shkollimi nė Universitetin e Prishtinės, por edhe nė Universitete tė tjera.  Kushtetuta e vitit 1974 i dha Kosovės Autonomi politike, tė cilėn filluan ta gėzojnė edhe Shqiptarėt e Luginės. Mirėpo me kėtė gjendje nuk ishin tė kėnaqur shumė qarqe nacionaliste serbe, me ardhjen e regjimit tė Millosheviqit u hoq kjo Autonomi Kosovės, mė 1989 dhe me kėtė filluan edhe vitet e mundishme tė Kosovės, por edhe tė Shqiptarėve tė Luginės nėn sundimin e regjimit tė Millosheviqit.

     Nė dekadėn e fundit tė shekullit 20 filloi pėrhapja e pluralizmit demokratik nė shtetet europiane, nė Ballkan, nė ish-Jugosllavi, kėshtu qė edhe Shqiptarėt e Luginės i kapi kjo valė e pluralizmit demokratik, u organizuan politikisht, formuan partitė e tyre politike, pėr ta organizua popullin politikisht  dhe nėpėrmjet tė programeve dhe qėllimeve partiake dhe politike tė kėrkojnė tė drejta individuale dhe kolektive kombėtare pėr Shqiptarėt si dhe pėr ta internacionalizuar ēėshtjen e pazgjidhur kombėtare tė Shqiptarėvė tė Luginės sė Preshevės. Kėshtu nė Luginė u themeluan shumė parti politike, tė cilat nė vend se ta unifikojnė luftėn politike, ato ēėshtjen e pazgjidhur tė Shqiptarėve aq shumė e parcializuan saqė nuk mbeti mėhallė, familje pa u politizuar, jo pėr interesa kombėtare, por pėr interesa tė ngushta individuale e familjare.Sipas meje u thya kolektiviteti familjar dhe kombėtar, u prish dhe filloi tė ēthurret edhe familja shqiptare. Dolėn nė shesh antivlerat politike, kulturore, arsimore, ekonomike.

     Mirėpo shpirti i popullit shqiptar ėshtė gjithmonė i parahatshėm dhe i pakėnaqur me statusin e tij shoqėror e kombėtar, sidomos me regjimin e atėhershėm. Shqiptarė nuk ndejtėn kėmbėkryq, tė prirė nga partitė politikė nė Luginė, mė 1 dhe 2 mars 1992 organizuan Referendumin Gjithėpopullor nė Luginėn e Preshevės, me tė vetmin qėllim politik e kombėtar, pėrmirsimi i statusit tė tij politik dhe shprehja e lirė e vullnetit politik pėr tė ardhmenė e tyre. Shqiptarėt e Luginės, tė bashkuar rreth qėllimit politik tė Referendumit dolėn nė mėnyrė masovike, pėr t’u deklarruar nė votim: A JENI PER AUTONOMI TERRITORIALE POLITIKE TE SHQIPTAREVE NE PREHSEVE, BUJANOC DHE MEDVEGJE ME TE DREJTE BASHKIMI ME KOSOVEN.

     Vullneti i lirė i Shqiptarėve dhe vota e tyre ishte me 98% pėr kėtė deklarim politik nė Referendum. Edhepse gjatė formulimit tė pyetjes pėr Referendum pati edhe alternativa tė tjera: Autonomi personale, kulturore sipas modelit tė Kroatėve, Hungarezėve nė Serbi, por dominoi fryma kombėtare dhe nė Referendum u shtrua pyetja e pėrmendur. Mė vonė po tė njėjtit individė politikė me pėrgjegjėsi, pėr Referendumin u deklaruan se ky ishte modė aktuale, e jo kapital dhe akt kombėtar edhe i Shqiptarėve tė Luginės. Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės, duke pėrkrahur dokumentet e Konferencės sė Hagės, Brukselit dhe dokumenteve tė tjera aktuale, nė formė mė demokratike e shprehėn kėrkesėn dhe disponimin e tyre politik lidhur me ēėshtjen e Autonomisė, duke e kuptuar atė si formėn kaluese mė tė pėrshtatshme demokratike si dhe formė kaluese nė drejtim tė bashkimit me Kosovėn. Duke i pasur parasysh rrethanat e atėhershme aktuale politike nė Europė, nė botė si dhe nė Ballkan e Serbi ishte e kuptueshme qė tė kėrkohet edhe forma e Autonomisė. Mirėpo tashti rrethanat politike ndryshuan, u shpall Pavarėsia e Kosovės dhe ndodhi Lufta e UĒPMB-sė nė Luginė, mbete tė kėrkohet forma e vetmja demokratike: ribashkimi me Kosovėn, pjesė integrale e sė cilės ishim sipas tė gjitha kritereve relevante etnike, kulturore, terrotiriale, gjuhėsore, familjare, ekonomike. Shqiptarėt e Preshevės duhet t’i kthehen djepit tė tyre tė fėmijėrisė, Kosovės dhe  gjirit tė Dardanisė sė vjetėr, ku ishin edhe mė parė, por pa vullnetin e tij politik si dhe pa dėshirėn e tyre, nė mėnyrė arbitrare u futėn nė familje artificiale.

     Ndodhi Lufta e Kosovės, ndodhi Lufta e UĒPMB-sė, shumė u internacionalizua ēėshtja e Kosovės, por edhe e Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės. Shqiptarėt nė Ballkan u vlerėsuan element i pastėr, i ndershėm, i sinqertė, paqėsor dhe i fortė pėr stabilizimin e Ballkanit. Marrėveshja e Konēulit, nėnshkrimi i palės shqiptare me nė krye me UĒPMB-nė dhe qeverisė jugosllave e serbe shtroi kėrkesa konkrete pėr tė dy palėt, derisa pala shqiptare i pėrmbushi detyrimet, u bė demobilizimi e tjera, ajo pala tjetėr, pos policisė multietnike asgjė tjetėr nuk pėrmbushi nga Marrėveshja.

     Faktoti politik shqiptar i Luginės i kėrkoi palės serbe pėrmbushjen e detyrimeve, por nuk pati vullnet nga ajo. Disa individė nga klasa politike e Luginės e ngritėn shembėlltyrėn e Ēoviqit, sa qė ky u bė politikani mė i kėrkuar nė Serbi, Ballkan e Europė. Gjithėēka varej nga vullneti i tij, u premtua shumė, bile edhe Tv signali, por edhe sot TV Presheva nuk i ka marrė frekuencėn pėr emitim televiziv. Sepse Marrėveshja dhe aktet tjera nuk e obliguan qeverinė serbe, nuk u u ndėshkuan me ligje konkrete pėr zgjidhjen e Ēėshtjes sė Shqiptarėve tė Luginės. Njė vullnet personal, jo i qeverisė serbe, por i Kariqėve, ndoshta edhe ndonjė tjetri, pėrmbushi njė kėrkesė tė kahmotshme tė Shqiptarėve, pėr informim nė gjuhėn shqipe, u hap RTV Presheva. Nuk pati zgjidhje sistemore, shtetėrore tė kėsaj lėmie, mbetet problem i pazgjidhur informimi nė gjuhėn shqipe.

     Shqiptarėt e Preshevės me vite e mbajnė pushtetin lokal dhe e qeverisin ate, ashtu siē dijnė dhe dojnė, nė Bujanoc pėr herė tė parė Shqiptarėt mė 2002 e morėn pushtetin lokal dhe ende e qeverisin. Ėshtė me rėndėsi ta qeverisish vetveten. Andaj edhe bėhet luftė e madhe demokratike, ndonjehere edhe pa ferplej, partitė politike konkurojne pėr kėtė pushtet lokal nė Preshevė e Bujanoc. Mė vonė, rrethanat politike nė Luginė tė Preshevės e detyruan klasėn politike qė tė themelojnė edhe Kuvendin e Kėshilltarėve Shqiptarė qė luajti njė rol pozitiv nė rrethanat e pėrmendura aktuale politike nė Luginė, u bė njėfarė unifikimi i kėrkesavė dhe i shpresave politike tė Shqiptarėve tė Luginės. Por si duket edhe ky institucionalizim sikur edhe disa tė tjera do tė harrohet, sepse dalin alternativa tė reja politike.

     Aktualizohet Kėshilli Nacional i shqiptarėve tė Luginės. Para kėtij themelohet Trupi koordinues pėr Luginėn e Preshevės, organ i cili nuk tregoi ndonjė pėrparėsi cilėsore nė zgjidhjen e ēėshtjes sė pazgjidhur tė Shqiptarėve, por as qė zgjidhi problemet elementare, me tė cilat ballafaqoheshin Shqiptarėt e Luginės. Pėr Kėshillin Nacional pati debate tė ashpra pėr e kundėr, ishte e mira qė u diskutua shumė pė Kėshillin Nacional tė Shqiptarėve tė Luginės.

     Formimi i Kėshillave Nacionale ishte kėrkesė e qeverisė serbe, e cila me Ligj e ndėshkoi kėtė lėmi. Partitė politike shqiptare u deklaruan disa pėr po dhe disa pė jo. Sipas meje kėrkesat dhe shpresat tona kombėtare pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė pazgjidhur tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės nuk duhet tė mbėshteten nė dėshirėn dhe vullnetin individual tė politikanėve serbė, por  nė Kushtetute dhe ligje konkrete serbe, sepse kėta nesėr mund tė ndėrrohen. Kėrkesa dhe shpresa jonė mos tė jetė e  fundit pėr Kėshillin Nacional si tė vetmin organ, i cili do tė mundėsojė tė mira materiale dhe financiare  si dhe tė mos jenė zhgėnjim edhe njėherė nė mbėshtetjen tonė nė vullnetin e individėve tė klasės politik serbe.

     Pra, me themelimin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarė nė Luginė tė Preshevės inagurohen dy qeverisje paralele lokale, pandamė njėra tjetrės, me buxhet vetanak, me administratė vetanake dhe do tė bėhet luftė e madhe konkururese pėr institucionet e Preshevės dhe Bujanocit. Kjo luftė shkatėrruese dhe e panevojshme nė kėtė kohė parajmėlohet nga individė tė partive mė tė mėdha nė Preshevė. Pra, edhe njėherė dėshtuam nė unifikimin e kėrkesave kombėtare dhe shpresave politike tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės.Fakti se Kėshilli Nacional siguron Autonomi kulturore, mė pėrkujton Autonominė kulturore qė Qeveria Shqiptare mė 1912 e gėzoi nga qeveria Otomane Turke.

     Edhe njė herė po e pėrsėris kėrkesėn dhe shpresėn e vetme tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės : Referendumi i 1 dhe 2 marsit 1992, qė ky tė aktualizohet nė Europe, pėr ta marrė vesh dhe pėr t’ia bė tė ditur Europės dhe SHBA’ve, kėrkesėn dhe shpresėn e vetme tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshvės: AUTONOMI TERRITORIALE - POLITIKE PER SHQIPTARET E PRESHEVES, BUJANOCIT DHE MEDVEGJES ME TE DREJTE BASHKIMI ME KOSOVEN.