KOSOVA LINDORE KĖRKON BASHKIM ME KOSOVĖN

 

SHQIPTARĖT E PRESHEVĖS, BUJANOCIT DHE MEDVEGJĖS KĖRKOJNĖ TĖ DREJTĖN PĖR

BASHKIM ME KOSOVĖN

 

Shkruan: Xhemaledin Salihu ( * ) Preshevė, 17. 05. 2010

 

 

     Presheva, Bujanoci dhe Medvegja janė tri komuna shqiptare aktualisht nė Serbi tė Jugut. Gjatė sundimit otoman kėto regjione kanė qenė pjesė integrale tė Vilajetit tė Kosovės, ndėrsa Presheva njihet si qendėr qysh nė shekullin XIV (qendėr e Zhupės). Pas Kongresit tė Berlinit (1878) njohja e kufirit tė Serbisė qė u shtri poshtė trojeve shqiptare tė Toplicės, nė veri tė Kosovės sė sotme dhe nė lindje deri nė afėrsi tė Nishit pati pėr pasojė gjenocidin e vėrtetė nga shteti serb, i cili vrau, shpronėsoi e shpėrnguli shqiptarė  mbi 700 fshatra shqiptare tė kėtyre trevave. Megjithatė regjioni i Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės banohet nga popullata shumicė shqiptare dhe qysh nė Antikė ka bėrė pjesė nė territorin e Dardanisė. Popullata e kėtij regjioni, si pjesė pėrbėrėse e tėrė popullatės shqiptare tė Kosovės e Maqedonisė, ka marrė pjesė nė tė njėjtat procese etnologjike tė Shqiptarėve dhe paraqet etnikum mė tė vjetėr nė kėto zona.

     Nė kuadėr tė popullit shqiptar, etnografikisht ata pėrbėjnė njė tėrėsi me popullatėn shqiptare tė Kosovės dhe tė Maqedonisė Veriore, kanė nė pėrdorim tė njėjtin dialekt popullor me kėtė popullatė dhe tė njėjtėn gjuhė letrare me tė gjithė shqiptarėt kudo qė tė jenė. Pėr mė tepėr, ata pėrbėjnė pjesė tė pandashme nga tėrėsia etnografike dhe ekonomike ezonės sė Karadakut, qė shtrihet nė Kosovė, Maqedoni dhe nė Serbi, nė njė anė dhe tė zonės sė Gollakut nė Kosovė. Tė gjitha lidhjet e tyre jetėsore kanė qenė dhe janė me qendrat Podujevė, Prishtinė, Gjilan, Kamenicė, Kaēanik, Shkup dhe Kumanovė.

     Regjioni i Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės kap njė hapėsirė prej 1.249 km katrorė me rreth 100.000 banorė. Prej tyre shumica absolute e popullatės ėshtė shqiptare (nė Preshevė rreth 95%, nė Bujanoc rreth 65% dhe nė Medvegjė mbi 35%), ndėrsa popullata tjetėr ėshtė serbe dhe rome. Njė pjesė e mirė e popullatės serbe ėshtė e ardhur nė kėto zona pėrmes kolonizimit pas shpėrnguljeve masive me dhunė tė Shqiptarėve pėr nė Turqi (1912-13), Reforma agrare 1924 e tutje, periudha e Rankoviqit (1953-1966).

     Shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe tė Medvegjės kanė marrė pjesė aktive nė tė gjitha proceset atdhetare, kulturore, sociale, ekonomike e tė tjera tė tė gjithė shqiptarėve si tėrėsi.

     Pas Luftės II-tė kėto zona nė mėnyrė arbitrare dhe me qėllim asimilimi dhe ngushtimi tė trollit etnik, u ndanė nga shqiptarėt e Kosovės dhe tė Maqedonisė, pėr t’u vėnė nė lidhje kontrolli nga lartė herė nga rrethi i Vranjės e herė nga ai i Leskocit. Dhuna totalitare komuniste pėr kėtė popullatė tani u dyfishua me ekstremizmin dhe shovenizmin serb, kėshtu qė vetėm deri mė 1966 prej kėndej u shpėrngul pėr nė Turqi njė numėr i madh i Shqiptarėsh (vlerėsohet se nė Turqi ka po aq shqiptarė nga kėto zona sa ka kėtu). Kėto shpėrngulje nuk pushuan as pastaj, sepse nuk u evituan nxitėsit, kontrolli dhe ndjekja e vazhdueshme e veprimtarive kulturore e politike, varfėria e madhe, mbyllja e perspektivave pėr zhvillim tė mėtejmė si kolektivitet etnik. Megjithė kushtet e favorshme gjeografike, tė transportit dhe zellin e madh tė popullatės, kėto troje u lanė ndėr mė tė pazhvilluarat nė Jugosllavi.

     Sa i pėrket zhvillimit u bė njė prerje e dukshme deri nė Vranjė (ku jetojnė serbėt). Kėtu u kapėrcye nė njė shkallė krejtėsisht tjetėr zhvillimi, u krijua industria e cila madje jetonte nga lėndėt e para tė Preshevės e tė Bujanocit, ndėrsa kėto komuna mbetėn mė tė varfėrat. Kėshtu  Presheva sot ka 5 herė mė pak tė ardhura nacionale pėr kokė banori nga mesatarja e Serbisė, me shkallė tė investimeve nė vitin 1988 vetėm me 6,2% tė mesatares sė Serbisė; me shkallė punėsimi 3 herė mė tė ulėt se nė Serbi kur gjithė serbėt janė tė punėsuar, ndėrsa vetėm ēdo i 18-ti shqiptar mund tė ketė punė. Edhe mė keq ėshtė Bujanoci ku nuk mund tė ketė punė as ēdo i 22-ti shqiptar, e tė mos flasim pėr Medvegjė. Nė Bujanoc madje edhe nė Kuvendin komunal shqiptarėt pėrbejnė vetėm grupin pakicė tė delegatėve (30%)

     Padrejtėsitė, segregacioni dhe shtypja janė posaēėrisht tė rėnda nė fushė tė shkollimit: planprogramet, shkalla, sasia dhe gjerėsia e shkollimit shqip gjithėherė janė caktuar nga Serbia. Paralelja e parė e shkollės sė mesme nė gjuhėn shqipe nė historinė e kėtyre anėve filloi vetėm mė 1961. Kohėt e fundit pas dy dekadave tė punės, u shuan gjimnazet shqipe nė Bujanoc e Medvegjė. Nė Bujanoc, madje u mbyll edhe shkolla fillore “25 maj” me rreth 700 nxėnėsve. Nė entet parashkollore me qėndrim ditor nė Bujanoc dhe Medvegjė puna nuk zhvillohet fare nė gjuhėn shqipe. Nga planprogramet mėsimore tė shkollave shqipe tė kėtyre komunave ėshtė hequr gati tėrėsisht lėnda nga historia shqiptare, ėshtė zbehur dhe shkombėtarizuar krejtėsisht mėsimi i letėrsisė, i muzikės dhe arteve, ndėrsa pas njė aksioni barbar nė bibliotekat shkollore dhe tė qytetit u hoqėn mbi 2.000 libra tė autorėve mė tė njohur shqiptarė. Nė masa tė dhunshme dhe tė diferencimit ideo-politik nga shkollat shqipe u larguan mbi 100 mėsimdhėnės shqiptarė.

     Trendet e reja tė zhvillimit, lufta nė Slloveni, Kroaci e Bosnjė-Hercegovinė, varfėrimi gjithnjė mė i madh dhe kėrcnimi me mobilizim pėr luftė nė front, kanė bėrė qė shpėrnguljet, sidomos tė tė rinjve tė shtohen edhe mė shumė. Mbyllja e kufijve dhe vendosja e pengesave tė qarkullimit nga Maqedonia, bashkė me pengimin e vazhdueshėm tė qarkullimit nė Shqipėri kanė bėrė qė kėtu situata tė jetė e padurueshme.

     Shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės, megjithatė po bėjnė pėrpjekje tė organizohen pėr t’u bėrė ballė shtypjeve, segregacionit dhe apartheidit. Kohėt e fundit janė formuar dy parti politike me programe demokratike, me kėrkesa pėr organizim ekonomik tė lirė, pėr liri tė mendimit, pėr liri tė organizimit e pėrgjithėsisht pėr tė drejtat tė njeriut dhe ato kombėtare. Pėrveē kėtyre vlerave, tė dyja kėto parti dhe shoqatat bėmirėse dhe intelektuale qė kanė nisur tė veprojnė, si qėllim kryesor kanė ēlrimin politik, ekonomik, kulturor etj. Dhe zhdukjen e raporteve segregacioniste, pra zhvillimin e papenguar tė tė gjitha vlerave kulturore kombėtare shqiptare mbi bazėn e pėrbashkėt etnike. Vlerėsojmė se njė nga pengesat kryesore, pėrveē hegjemonizmit dhe shovinizmit shtetėror serb, pėr tė arritur njė shkallė relativisht tė kėnaqshme tė zhvillimit nė planin shoqėrror, ekonomik dhe kombėtar, ka qenė ndarja e kėtij regjioni nga trupi i naturshėm gjeoekonomik, nacional, komunikativ, ekologjik, urban etj. Prandaj qysh mė 1968 kėtu lindi kėrkesa publike pėr bashkim me Kosovėn, tėrėsi e cila do te siguronte mundėsi optimale pėr zhvillim tė gjithanshėm, po edhe do tė ndihmonte nė shuarjen e burimeve tė pėrhershme pėr konflikte ndėretnike nė kėto anė.

     Nė kohėn e shkatėrrrimit tė ish_Jugosllavisė, kur pushteti serb filloi ta realizojė projektin gjithėnacional serb me anė tė luftės, dhunės dhe pastrimeve etnike, duke qenė tė ballafaquar me rrezikun e asimilimit kombėtar, tė vetėdijshėm pėr problemet e mėdha, me tė cilėt po ballafaqohet BE, KSBE dhe KB nė zgjidhjen e raporteve nė mes tė popujve nė territoret e ish_Jugosllavisė dhe nė kushte tė bashkėsisė sė re qė me force po imponohet, Shqiptarėt e Preshevės, tė Bujanocit dhe tė Medvegjės dolėn nė mėnyrė masive nė Referendumin e 1 dhe 2 marsit 1992, kur u deklaruan pėr AutonomiTerritoriale Politike me tė drejtė bashkimi me Kosovėn. Pastaj, duke pėrkrahur dokumentet e Konferencės Paqėsore tė Hagės, pėrkatėsisht tė Brukselit, Shqiptarėt e kėtij regjioni, nė formėn mė demokratike e shprehėn disponimin e tyre lidhur me ēėshtjen e Autonomisė dhe shfaqėn gatishmėrinė qė aktualisht tė pranojnė Autonominė, duke e kuptuar atė si formėn mė tė pėrshtatshme demokratike qė do tė mundėsonte qarkullimin e lirė ekonomik, kulturor etj. Brenda tėrėsisė etnike dhe si formė tė vetme nė kuadėr tė bashkėsisė shtetėrore ku aktualisht gjenden.

     Nėpėrmjet Autonomise apo statusit special, siē propozon dokumenti i Hagės, Shqiptarėt e Preshevės, tė Bujanocit dhe tė Medvegjės, nėn kontrollin pėrkatės ndėrkombėtar, do ta realizonin tė drejtėn e paraqitjes sė simboleve kombėtare, tė drejtėn autonome nė arsim, kulturė, ekonomi, shėndetėsi etj., tė drejtėn pėr organin ligjvėnės, strukturėn administrative, duke pėrfshirė edhe policinė regjionale dhe gjyqėsinė, e cila do tė merret me ēėshtjet qė kanė tė bėjnė mė atė territor, me ē’rast pėrbėrja e atyre organeve do ta pasqyronte pėrbėrjen e popullsisė nė atė territor.

     Duke pasur parasysh historinė e raporteve ndėrnacionale nė Ballkan, e posaēėrisht Serbinė e centralizuar dhe jo demokratike qė po pėrdor dhunėn dhe terrorin ėshtė absurde tė pritet zgjidhja e ēėshtjes sė autonomisė sė Shqiptarėve tė kėtyre komunave me anė tė ndryshimeve tė ligjeve dhe kushtetutės ekzistuese nė procedurėn e rregulltė. Po ashtu, gjasat qė me rrugėn bilaterale ndėrshtetėrore tė zgjidhet kjo ēėshtje nė kėto momente janė barazi me zero. Kėshtu e vetmja rrugė mbetet ajo e bisedave dhe marrėveshjeve nė mes tė pėrfaqsuesve tė Shqiptarėve tė Preshevės, tė Bujanocit dhe tė Medvegjės dhe atyre tė pushtetit serb, por me ndėrmjetėsimin ndėrkombėtar qoftė Konferenca e Gjenevės apo ndonjė Konferencė e re, ku pėrfaqsuesit shqiptarė gjithmonė duhet t’i kenė parasysh rezultatet e Referendumit pėr Autonomi Territoriale Politike me tė drejtė bashkimi me Kosovėn.

     Nė momentin kur vendoset tė ndėrrojnė kufijtė nė mes tė njėsive konstituive tė ish_federatės jugosllave dhe nė kuadėr tė proceseve integruese evropiane, edhe Shqiptarėt e Preshevės, tė Bujanocit dhe tė Medvegjės, me forma demokratike do tė realizojnė tė drejtėn e natyrshme qė tė bashkohen me Kosovėn, pjesė integrale e sė cilės janė sipas tė gjitha kritereve relevante etnike, kulturore, ekonomike etj.

 

    ( * ) Kumtesė e lexuar nė Simpoziumin : Ēėshtja e Kosovės dhe e Shqiptarėve nė ish-Jugosllavi, organizuar nga Akademia e Shkencave e Republikės sė Shqipėrisė dhe Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Republikės sė Kosovės, mbajtur mė 15-16 prill 1993 nė Tiranė. Kontakti me autorin: xhemaledin_s@hotmail.com .

______________________________________________________________________________________________________________