Ofensiva e „boshnjakėve” pėr kompensim humbjeve vendin e tyre, kurriz Kosovės.

 

 

GORANĖT DHE „BOSHNJAKĖT” -

NĖRSKAMĖZ TJETĖR PĖR KOSOVĖN!?

Shkruan: Dr. Skėnder GASHI ( * )

 

 

( Harta: Kėtu shtrihet regjioni i Gorės & Plotėsim i pashtriku.org )

 

 

I. Tė dhėna aktuale e historike pėr regjionin dhe emrat e popullatės sė Gorės

Temėn e shtruar kėtu kam nisur ta trajtoj qė para tridhjetė vitesh. Asokohe e pata shkruar njė punim thjesht gjuhėsor-onomastik [khs. Shtresa shqipe e etnonimisė dhe e toponimisė sė Gorės, Gjurmime Albanologjike, Seria e shkencave filologjike 9/1979, fq. 115-140 dhe botimin gjermanisht Albanisch-slawische Parallelen auf dem Gebiet der Flur- und Spennamen in den Regionen Gora und Opoja, DARDANIA - Zeitschrift für Geschichte, Kultur, Literatur und Politik, 8, Wien,1999, fq. 55-85] pėrkitazi me paralelet opojare-gorane nė fushėn e emrave tė vėllazėrive dhe tė mikrotopnimeve.

Nė vazhdim po i sjell nė formė tė shkurtuar rezultatet e arritura nė kėtė temė tek punimi im i botuar shqip e gjermanisht dhe tek versioni i tij i pėrpunuar rrėnjėsisht, nė dorėshkrim, mbi Gorėn e goranėt. Nė bazė tė hulumtimeve tė mia tridhjetėveēare mė rezulton se:

Gora, bashkė me Opojėn (sh. mė poshtė), janė zona dialektore e etnologjike tė cilat shtrihen midis qyteteve tė Prizrenit nė Kosovė, Tetovės nė Maqedoni dhe Kukėsit nė Shqipėri.

Pjesės kosovare tė Gorės i takojnė sot katundet: Bačka, Brod, Globočica, Dikance, Zli Potok, Krstec (i Poshtėm dhe i Epėrm), Kruševo, Kukaljane, Orćuša, Restelica, Dragaš, (emri mė i vjetėr, sipas kujtesės kolektive, Krakovište/Krakojšte), Ljubošte/Ljubovište, Mlike, Radeša, Rapča (e Poshme dhe e Epėrme), Vraništ dhe Leštan. Tė gjitha kėto katunde i takojnė sot, pas ndarjes artificiale me prapavijė politike nga tėrėsia unike gjeografike ku bien edhe katundet shqiptare tė Opojės, komunės sė Dragashit, e cila e pėrfshin mė vete vetėm popullatėn sllavofone. ( Shikoni kėtu: hartėn nė formatin e zmadhuar - Plotėsim i pashtriku.org)

Katundet gorane nga kjo njėsi unike etno-linguistike qė sot i takojnė shtetit tė Shqipėrisė, pėrkatėsisht rrethit tė Kukėsit, janė: Borje, Cėrnalevė, Kosharisht, Orēikėl, Orgosht, Oreshk, Pakish, Shishtavec/ var. Shishtovec dhe Zapod.

Pas Luftės sė Dytė Botėrore, nga tėrėsia kosovare e Gorės u shkėputėn edhe dy katunde: Urvič e Jalovjane tė cilat iu dhanė Maqedonisė, pėr t’u bėrė atje njė nėngrup mė vete.

Dėshmia mė e vjetėr e pėrmendjes sė Gorės pėr regjion mė vete rrjedh nga viti 1348 [Hrisovulja cara Stefana Dušana koiomь osniva monastirь Sv. Arhangela Mihaila i Gavrilja u Prizrenu godine 1348 ?, Glasnik Društva Srbske Slovesnosti 15 (1862) , bot. J. Šafarik, fq. 305.]. Ekzistimin nė kontinuitet mė vete tė kėsaj krahine e tregon mbase edhe dėshmia e vitit 1571 kur nė katundin Zaplugjė tė Opojės shqipfolėse pėrmendet njė Bashtina e Kola Gorės, qė ishte nė dorėn e Hasanit, tė birit tė Memit, kalorės. [sh. Selami Pulaha, Tė dhėna ekonomike dhe demografike pėr krahinėn e Opoljes (Opoja), Studime Historike 3/ 1975]

Sipas tė dhėnave jozyrtare, nė kėto katunde paskan jetuar rreth 13 000 banorė goranė. Nėpėr vendbanime tė tjera tė Kosovės paska edhe rreth 5.000 goranė tė tjerė. Po u inkuadruan kėtu edhe goranėt nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė vende tė ish Jugosllavisė, del se paska gjithsejt midis 30-40 mijė goranė. Sipas vlerėsimeve mė tė reja, nga rreth 18.000 banorė tė dikurshėm, nė pjesėn kosovare po jetuakan sot [sipas Samir Velija Quo vadis, Goranac? nė http: // www.prizren-web.com/magazin/ ] vetėm edhe rreth 6.000 banorė goranė, kryesisht tė shtyer nė moshė.

Siē do tė rezultojė nė vazhdim tė kėsaj trajtese, goranėt janė pjesė me emėr mė vete, sipas regjionit (Gora) nė tė cilin u vendosėn e vazhdojnė tė jetojnė, e njė popullate nė krye tė herės e pėrkatėsisė etnike trakase, sė pari e romanizuar e pastaj e bullgarizuar, e Jugut tė Ballkanit e cila - duke nisur nga shek. 10-12 - u pėrndoq nga ato hapėsira nga kisha ortodokse bizantine e bullgare pėr shkak se e kishte pėrqafuar dogmėn e bogumilizmit dhe njihet me emra tė ndryshėm: pomakė, torbeshė, mijakė, shopė ose, sipas vendeve ku u vendosėn, edhe babunė (nė Maqedoni) e goranė.

Duke e nėnkuptuar nė kėtė kontekst edhe popullatėn e Gorės, si pjesė e tėrėsisė sė trakasve tė romanizuar, le tė shohim diēka krejt shkurtazi se ē’thuhet nė trajtesa pėr prejardhjen e bashkėkombasve origjinarė tė goranėve, pėrkatėsisht tė pomakėve/torbeshėve, ēfare janė psh. edhe banorėt e katundit Reēan tė Prizrenit. Barazimin pomak = goran e tregon mjaft mirė ekzistimi i emrit Pomakovci tė njė vėllazėrie gorane tė katundit Brod tė Gorės. Pėr grupin etnik tė pomakėve thuhet se ata janė popullatė e Azisė sė Vogėl e sjellur nė Ballkan nga pushtuesit osmanė-turqė me qėllim tė popullimit tė viseve tė pushtuara tė Ballkanit me popullatė turqishtfolėse.

Grupi etnik i pomakėve ėshtė vendosur dhe vazhdon tė jetojė kryesisht nė Bullgari, Maqedoni e nė Greqi. St. Mladenov shkruante psh. mė 1925 se nė rrethina tė Shkupit e tė Dibrės dhe gjithandej nė pjesėn perėndimore tė Maqedonisė ka pėrplot pomakė tė cilėt „nga vėllezėrit e tyre tė krishterė” (SG. nėnkupto: bullgarė, maqedonė) po u quajkan me emrin pėrbuzės „torbeši, torbešitĕ”. Pėr Mladenov-in, pomakėt/torbeshėt - duke i pėrfshirė nėn kėtė term (historikisht me tė drejtė) edhe goranėt - qenkan „bullgarė tė muhamedanizuar”. Nė Bullgari, kėta po u quajkan, siē na njofton Jordan Ivanov, [i cili nė referncėn 1 tė punimit tė tij sqaron se ky emėr po rrjedhka nga fjala torbą „strajcė; strajcė lypsaku” dhe se nė krye tė herės kėshtu emėrtoheshin bogumilėt qė e bartnin nga njė strajcė nė tė cilėn gjithmonė paska pasur edhe njė ungjill] torbeš. Bogumilėt u quajtėn, sipas J. Ivanov, [Bălgarite v Makedonija ..., fq. 55.] greqisht fundaiti pėrkatėsisht fundatiai (sipas St. Mladenov: fundaité) Fundaitai nga greq. funda, pėrkatatėsisht fśnda „strajcė”. Edhe kur bogumilėt u islamizuan, vazhduan tė quheshin torbeshė. Mladenov thotė se edhe bogumilėt shqiptarė qė paskan konvertuar nė katolicizėm, po i ruajkan ende disa rituale bogumile dhe po u quajkan edhe sot e gjithė ditėn Funda (SG: Fanda ?). Nga turqėt, torbeshėt po u quajkan edhe dilcăzi „tė pagjuhė”, pėrkatėsisht „ata qė nuk dinė turqisht”. Torbeshė paska edhe nė rrethina tė Tikvesh-it, Dibrės, Kėrēovės e tė Shkupit.

Kjo popullatė, mė e lashtė se koha e pushtimit osman tė Ballkanit, paska qenė bogumile dhe mė sė lehti, bashkė me bogumilėt e Bosnes, paska konvertuar nė islamizėm. Pėr tė dy kėta dijetarė bullgarė pomakėt/torbeshėt qenkan popullatė bullgare e islamizuar e edhe sot, mbase me tė padrejtė, nė Bullgari e nė Maqedoni e mbajnė pėr tė kėtillė. Gjuha e pomakėve nė Bullgari, pėr tė cilėn thuhet se nė krye tė herės paska qenė turqishtja, ėshtė sot dialekti bullgar i Rodopeve. Sipas regjistrimit tė popullsisė mė 1992 nė Bullgari kishte rreth 65.000 pomakė. Shoqata pėr Mbrojtjen e Popujve tė Rrezikuar me seli nė Heidelberg kujton porse se nė Bullgari po jetuakan 250.000, ndėrsa nė Greqi 30.000 pomakė. Nė Greqi, pomakėt jetojnė sot vetėm nė Thrakė, sepse tė gjithė pomakėt e Maqedonisė sė Egjeut u shpėrngulėn nė vitin 1922 pėr nė Turqi, nė kuadėr tė „ndėrrimit tė popullsisė” midis Greqisė e Turqisė. As nė Bullgari, as nė Greqi dhe as nė Maqedoni pomakėve nuk u ėshtė njohur statusi i minorietit.

Pėr tė pėrkatėsisė etnike pomake/torbeshe nė Kosovė e mbanin veten banorėt e katundit Reēan me 800-1.000 banorė tė rrethinės sė Prizrenit, tė cilėt sot porse po e quajkan veten boshnjakė. Banorėt e kėtij katundi pėr veshje tradicionale tė burrave i paskan tierqėt e bardhė dhe kėsulėn e bardhė prej leshi [e tipit dibran, kėrēovar] e cila nga kėta po u quajka keće. Njė informant imi nga ky katund mė shpjegonte se instrumentet bazė muzikore tė kėtij entiteti qenkan zurla e tupani, i cili ndryshe po u quajka edhe goč; se kėto instrumente na qenkan marrė nga shqiptarėt dhe se pjesa mė e madhe e ceremonive tė dasmės qenkan tė ngjashme me ato tė shqiptarėve. Banorėt e kėtij vendbanimi, kėshtu mė mėson informanti im, nė shtėpi po e fliskan njė variant tė bullgarishtes qė po ndryshuaka nga ai i folur nga goranėt, ndėrsa pėr gjuhė tė administratės e paskan variantin e sandardizuar tė serbishtes.

Duke e anuluar mundėsinė qė ndonjė bashkėsi fisėrore do tė shpėrngulej nga fusha nė bjeshkė, ka vend tė paravendohet qė ndoshta edhe banorėt pomakė/torbeshė, pėrkatėsisht goranė tė Reēanit tė Prizrenit, qė sot kanė nisur ta mbajnė veten pėr „boshnjakė”, do tė jenė pjesė e vėllazėrisė sė Pomakovci’ve goranė tė Brod’it qė - si rezultat i fenomenit tė „territorializimit” tė katuneve blegtorale tė arbanasėve „blegtorėve shqiptarė” e tė vllehėve - do tė jenė zhdjergur nė rrafsh.

II. Mendime rreth prejardhjes sė Goranėve dhe tė folmes sė tyre

Pėrkitazi me prejardhjen, pėrkatėsisht me pėrkatėsinė etnike tė popullatės sė regjionit tė Gorės janė shkruar shumė trajtesa. Pjesa mė e madhe e studimeve tė shkruara pėrkitazi me prejardhjen e popullatės sė kėtij regjioni ėshtė e karaktetrit dialektologjik e etnografik, gjithherė porse punime tė motivuara politikisht. Janė bėrė pėrpjekje qė materiali onomastik i kėtij regjioni tė vlerėsohet nė aspekte tė ndryshme, sepse Gora - duke qenė zonė kryesisht blegtorale, si njė ishull gjuhėsor, njė oazė gjuhėsore sllavofone mespėrmes zonave me banorė shqipfolės - paraqet njėrin ndėr regjionet shumė interesante qė meriton tė studjohet nė rrafshe tė ndryshme tė dijes filologjike. Mbase pikėrisht pėr kėtė arėsye edhe rezultatet e deritanishme tė studiuesve - sidomos pėrsa i bie pėrkatėsisė sė gjuhės qė e flasin goranėt e prandaj edhe pėrsa i bie pėrkatėsisė etnike tė folėsve tė asaj gjuhe, janė aqė tė ndryshme e aqė kundėrthėnėse.

Njohėsi i mirė i historisė antike dhe sidomos i asaj mesjetare tė shqiptarėve, kroati Milan Šufflay, kur po fliste pėr Kucovllehėt, tė cilėt ky i barazon thjesht me rumunė, thoshte se kėta paraqisnin nė mesjetė njė „Kontinuitet tė zonės dalmate tė Morlakėve/Morovllehėve tė Zetės Lindore ose tė Malit tė Zi. Kjo degė (e vllehėve) nė perėndim tė Drinit tė Zi deri nė masivin e Bjeshkėve tė Nemuna shqiptare paraqiste nė mesjetė njė brez interesant tė simbiozės etnike, nė tė cilin popullata blegtorale shqiptare e rumune u shkri me bujqėrit sllavė”. [khs. Serbėt dhe Shqiptarėt, Prishtinė, 1968, fq. 29.]

Pikėrisht ky konstatim, pėrkatėsisht kjo simbiozė, nuk u muarr parasysh nga studiues bullgarė e serbė, prandaj pėrkatėsia gjuhėsore e goranėve ka mbetur deri edhe nė ditė tonat njė pikė e kontestueshme, sidomos midis dialektologėve e filologėve bullgarė e serbė, sepse filologjia shqiptare nuk ėshtė marrė me kėtė ēėshtje - sado qė kjo nuk do tė duhej tė ishte kaqė indiferente ndaj njė problemi tė hapėsirės sė vet etnolinguistike. Kėshtu, filologu bullgar St. Mladenov shkruante qysh mė 1925 psh. se nė tė folmen e katundeve tė Gorės zanorja ă (ъ) e bullgarishtes sė vjetėr (= e sllavishtes sė vjetėr) u reflektua kėndej nė o, ă (ь) dhe nė e si edhe nė bullgarishten e vjetėr dhe jo nė a si nė serbishten e vjetėr: khs. bullg. son serb. san „ėndėrr”, bullg. pčsok, serb. pesak „zall, rėrė”, bullg. vņsok serb. vosak „dyll”, bullg. ņcet serb. ocat „uthull”, bullg. lčsno serb. lako „lehtė”, bullg. dčneska serb. danas „sot” etj. Sė kėndejmi, Mladenov e nxjerr pėrfundimin se „Tė folmet e disa katundeve nė veri tė Maleve tė Sharit me qendėr Sreckėn dhe sidomos ato tė popullatės sllave (sic !) tė Gorės „Gora” (= Gora e Prizrenit”), nė perėndim tė Maleve tė Sharit [...] i kanė mė vete tė gjitha veēoritė e bullgarishtes, si nė rrafshin e morfologjisė e tė sintaksės, ashtu edhe nė atė tė fonetikės”. [khs. Prof. Dr. St. Mladenov, Bemerkungen über die Albaner und das Albanische in Nordmazedonien und Altserbien, Balkan-Archiv 1 (1925), fq. 58, 59]

Edhe historianė e etnografė tė tjerė bullgarė e konsiderojnė popullatėn e Gorės pėr popullatė bullgare. Sipas mendimit tė J. Ivanov, [pa e pas theksuar se prej kur, pėrkatėsisht prej pushtimit bullgar nė shek. 9 tė pjesės mė tė madhe tė hapėsirės etnolinguistike tė shqiptarėve] deri nė fund tė shek. 12 psh. Prizreni dhe vendbanimet pėrreth tij paskan qenė tė banuara nga njė popullatė bullgare. Vetėm pas pėrpjekjeve tė suksesshme tė kontit tė Madh rasian Stepan Nemanja, i cili e synonte bashkimin e fiseve tė serbėve dhe sidomos gjatė kohės sė sundimit tė Stefan Uroš-it I (1243-1276) Prizreni, Maqedonia Perėndimore bashkė me Shkupin, Tetovėn e me Dibrėn ranė nėn sundimin serb e prandaj edhe fuqia bullgare qenka vyshkur. Mirėpo, popullata bullgare paska mbetur tė jetojė edhe mė tutje nė rrethina tė Prizrenit e tė Tetovės, pėrkatėsisht nė tė 40 katundet e Gorės dhe kjo popullatė po e fliska edhe sot e gjithė ditėn bullgarishten, sado qė kjo (popullatė) ėshtė e pėrkatėsisė fetare myslimane. Rrethanėn qė banorė tė disa katundeve gorane po fliskan shqip, Ivanov e sqaronte, pėr mendimin tim shumė lehtė, me rrethanėn se kėtė gjuhė goranėt thjesht na e paskan „marrė” nga fqinjėt e tyre shqiptarė. Nė mbėshtetje tė hulumtimeve tė tij, ky dijetar i dilte zot mendimit se edhe emrat e vendeve si Celogražda (shq. Sallagrazhdė), Graždanik, Leštance, Ljubižda, Leskovec, Krstec, Kostrec, (shq. Kosterc), Našec, Tupec, Bubovec, Gradec (shq. Greiēevc) dhe tė tjera nė rrethina tė Suharekės, pėrkatėsisht nė regjionin e Gorės, qenkan toponime me prejardhje bullgare. [khs. Bălgarite v Makedonija, Izdiranija i dokumenti za tehnoto poteklo, ezika i narodnosta s etnografskata karta i statistika, Sofija 1917, fq. 47, 52, referenca. 1.]

Pėr ndryshim nga politika tradicionale dhe bashkėkohore serbe, dialektologėt serbė, nga ana tjetėr, ose e konsiderojnė tė folmen e goranėve pėr dialekt serb ose janė pak mė tė rezervuar nė dhėnien e mendimeve tė prera. Kėshtu, dialektologu serb A. Belić ishte psh. i mendimit se zhvillimi i dialekteve tė serbishtes ėshtė i pandashėm nga procesi i kolonizimit serb tė Kosovės sė sotme. Ai thotė se: „Drejtimin e kolonizimit serb mund ta karaktzerizojmė pėrgjithėsisht sipas qendrave dhe selive tė sundimtarėve serbė si para ashtu edhe pas Betejės sė Kosovės. Kėto qendra e seli u shtrinė nė shek. 13 nga Ras-i (Arsia parasllave, serb. Raška, afėr Novi Pazar- it) nė drejtim tė Prishtinės. Prej kėndej depėrtoi pastaj nė shek. 14, gjatė kohės sė sundimit tė carit Dušan, nė drejtim tė Prizrenit e tė Shkupit. [...] Nė mbėshtetje tė gjithė kėsaj mund tė thuhet se gjuha e shtetit tė vjetėr serb e kishte pėr qendėr Rashėn. Kjo gjuhė shėrbeu pėr bazė tė zhvillimit tė kėtyre dialekteve. Derisa gjuha jonė (mendohet serbishtja S. G.) nė jug tė Maleve tė Sharit dhe tė Shkupit u zgjerua nė drejtim tė Prilepit e tė Velesit dhe nė vende tė tjera e ruajti formėn e saj arkaike, nėn ndikimin e tė folmeve jugore maqedone rrėnzė Sharit u krijua nė Prizren e nė vendbanimet pėrreth tij nė drejtim tė Shkupit e tė Kumanovės e folmja e Prizrenit, veēoritė mė tė moēme tė sė cilės i heqin rrėnjėt nga shekulli 12”. [sh. A. Belić, Stara Srbija s istorisko-jezične tačke gledišta, Beograd 1912, fq. 7-9.]. P. Ivić, njohėsi mė i mirė ndėr tė gjallėt i historisė sė gjuhės serbe, nuk deklarohet qartazi sa i pėrket dialektit tė goranėve. Ai e vendos kėtė tė folme nė lindje tė linjės sė izoglosave dhe mendon se megjithatė „pėr dialekte serbe tė konsiderohen ato qė edhe fliten nga serbėt”. [sh. Die serbokroatischen Dialekte, ihre Struktur und Entwicklung, Mouton s’ Gravenhage 1958, fq. 44.]

Flaka e luftės midis dijes filolologjike e tė politikės shtetėrore bullgare dhe tė asaj serbe drejt determinimit tė pėrkatėsisė gjuhėsore tė sė folmes sė goranėve dhe tė pėrkatėsisė etnike tė tyre u shua pas Luftės sė Dytė Botėrore. Kjo ndodhi nė rend tė parė pse nga politika e Titos u krijua artificialisht mė 1948 njė gjuhė e ashtuquajtur maqedone dhe njė komb maqedonas, kėshtu qė luftėn e tyre filologjike-historike-politike bullgarėt e orientuan tani rreth dokumentimit tė ngutshėm politikisht aktual se nė vetė Maqedoninė nuk ka ndonjė popull „maqedon” dhe se nuk ekziston sė kėndejmi as edhe njė „gjuhė maqedone”. Pėr konseguencė, sa mė tė fortė qė maqedonėt e ndienin veten nė sjelljen e dėshmive pėr identitetin e tyre mė vete nacional „maqedonas”, gjithnjė e mė shumė angazhoheshin tani qė ta dėshmonin madje edhe identitetin etnik e gjuhėsor maqedonas tė minoriteteve sllavishtfolėse tė goranėve, tė pomakėve, pėrkatėsisht torbeshėve, tė jurukėve e tė grupeve etnike tė tjera tė besimit islam tė sjellura nė Ballkan nga pushtuesit serbė tė shek. 13 dhe nga pushtuesi otoman tė shek. 15. Sot kėshtu po sillet entiteti boshnjak i BeH dhe filialat e tij nė Kosovė.

Ithtar i tezės se e folmja e banorėve nė 9 katundet e rrethit tė Kukėsit dhe ajo e atyre nė pjesėn kosovare tė Gorės ėshtė nėndialekt i maqedonishtes ėshtė studiuesi shqiptar me prejardhje gorane Nazif Dokle.

Sot, gjendja ėshtė sa vijon: Goranėt, pa pėrjashtim, i takojnė besimit islam. E folmja e tyre sot ėshtė sllave, pėrkatėsisht me shumė veēori tė bullgarishtes. Muzika popullore dhe instrumentet muzikore tė goranėve janė nė mos idektike, atėherė sė pakut fort tė ngjashme me ato tė fqinjėve tė tyre shqipfolės tė krahinės sė Opojės, sidomos surla e tupani. Goranėt e kanė pothuaj po atė veshje si edhe fqinjėt e tyre opojarė shqipfolės dhe poatė tė shqipfolėsve tė Kukėsit e tė rrethinės sė tij (nė Shqipėri) si edhe atė tė shqiptarėve tė Malėsisė sė Tetovės. Thėnė shkurt, vėshtruar nė aspektin etnografik, goranėt janė shqiptarė, ndėrsa nė aspektin gjuhėsor, thėnė nė pėrgjithėsi, janė sllavė. Pėr shkak tė lėkundjes sė tyre tė pėrherėshme varėsisht nga moti politik se cilit etnos nė tė vėrtetė i takojnė kėta, Goranėt kanė qenė dhe janė objekt qė pėr shumė kohė janė pėrdorur pėr “Kal Troje” e pėr “Kolonė e Pestė” pėrbrenda territorit gjuhėsor tė shqipes: njė kohė pėr bullgarėt, pastaj pėr maqedonėt. Kohėve tė fundit, sidomos pas mbarimit tė Luftės pėr Kosovėn (1999), goranėt janė bėrė objekt pėrfitimi midis Serbisė e, pėr ēudi, edhe Bosnės myslimane. Pėrkundėr pėrkatėsisė sė kryeherėshme etnike vllahe tė ardhur nė Kosovė si vllehė tė bullgarizuar nga Bullgaria e nga hapėsira shqiptare e bullgare e shtetit tė quajtur Maqedoni (sh. mė poshtė) me bullgarishten si gjuhė tė tyre tė tamlit dhe si grup etnik i islamizuar nė hapėsirėn ku jetojnė edhe sot, goranėt [falė lėkundshmėrisė sė tyre kronike] u bėnė element shumė i lakmueshėm, i gatshėm tė bie nėn ndikimin e politikave tė ditės. Kjo shihet mė sė miri kohėve tė fundit kur kjo popullatė, e ngopur nga propagandat bullgare, maqedone e serbe, po deklarohet pėr „boshnjake”. Para krejt pak kohėsh, nga politikanė u lansua edhe termi boshnjako-goranėt.

III. Pėrpėlitje tė politizuara pėr destabilizimin e Kosovės

Fara e mbjellur pėrmes studimesh tė karakterit antropogjeografik-filologjik dhe veēmas propaganda politike mbiu sidomos nė vitet e 90-ta tė shekullit qė shkoi. Prej atėherė nisėn tė paraqiteshin grupe „intelektualėsh goranė” tė cilėt ishin identifikuar me librat qė i kishin lexuar. Nndonjėri nga kėto grupe e kishte marrė anėn e politikės antishqiptare tė regjimit tė Milošević-it dhe dilte me apeelin: „Ne Goranėt jemi njerėz me mendje racionale, tolerantė, njerėz qė e duan punėn, tė kujdesshėm, njerėz qė dinė t’u pėrshtaten situatave dhe tė qėndrueshėm e mbi tė gjitha tė lidhur me vendlindjen dhe me identitetin si dhe me shtetin e Serbisė i cili na ka pranuar pėr si qytetarė tė lirė e tė barabartė, tė bėrė me plang nė Beograd dhe gati nė tė gjitha qytetet (e tjera) tė Serbisė. Ne i dimė rrėnjėt tona serbe-sllave dhe komponenten e krishterė, ortodokse nė dritėn e kulturės tradicionale tė pasur shpirtėrore tė cilėn e kultivojmė edhe nė vendlindje dhe gjithandej hapėsirės sė Serbisė, Maqedonisė dhe tjetėrkah nėpėr botė  ku jemi tė ngulitur. Ne e flasim njė variant tė mėvetshėm tė serbishtes dhe e kemi nė pėrdorim alfabetin ēirilik dhe jemi tė ngjashėm gjenetikisht jo vetėm me serbėt e vjetėr („Starosrbijanci”) porse me krejt popullin serb nė pėrgjithėsi. Ne nuk jemi maqedonė (myslimanė maqedonė, torbeshė - siē na quajnė ata qė duan tė na pėrvetėsojnė) e aqė mė pak boshhnjakė, ndonjėfarė myslimanėsh flatantė „tė papėrcaktuar; tė luhatshėm”. Ne nuk i takojmė pra kombit politik mysliman tė komponuar sė voni, e mė sė pakut etnitetit shqiptar apo turk. Ne jemi, thjesht - grup i veēantė etnik.” thuhet nė njė Apel tė njė grupi qytetarėsh goranė mė 20 qershor 1996 [cit. sipas S. Idrizi, Goranstvo, http//www scribd.com/doc/8012745]. Ndonjė grup tjetėr „pėrfaqėsues” i goranėve i drejtohej qeverisė bullgare me njė lutje me shkrim qė kjo (Bullgaria) t’u dalė zot goranėve tė cilėt po e ndjejkan veten pėr bullgarė dhe nga shteti i Bullgarisė po kėrkuakan angazhimin e saj ndėrkombėtar pėr njohje institucionale ndėrkombėtare tė satusit prej minoriteti bullgar tė goranėve nė Kosovė. Njė grup tjetėr, i quajtur Lidhja e Maqedonėve tė Besimit Islam me pėrfaqėsues tė goranėve nga Serbia, Shqipėria, Maqedonia e Kosova organizoi nė Shkup (nė janar 2006) njė konferencė nė tė cilėn u kėrkua autonomi gjuhėsore, pėrkatėsisht shkollim nė „gjuhėn tonė amėtare” maqedone dhe qė Gora tė shpallej Regjion i Europės”.

Nga shkrimet nė sajtin Nezavisna Gora „Gora e Pavarur” mėsohet se paska goranė qė po kėrkuan madje edhe njė Gorė tė pavarur, me vetėqeverisje nė fushat e arėsimit, tė shėndetėsisė dhe tė policisė, pa e pas zbuluar porse sekretin se cila do tė duhej tė ishte gjuha „zyrtare” nė kėtė regjion.

E pėrditshmja Dnevnik e Shkupit njoftonte mė 29 janar 2006 edhe se nė Prishtinė qenka mbajtur njė takim i Forumit tė Boshnjakėve tė Kosovės nė tė cilin qenka shkrirė mend se si tė sigurohet statusi prej populli i boshnjakėve nė kushtetutėn e Kosovės dhe se kėtu qenka thėnė se nocioni goran nuk paska forcė tė distinktivit etnik prandaj po u dashka qė banorėt e gjithė Gorės tė pėrfshihen nėn nocionin, pėrkatėsisht nė etninė boshnjake. Teza e pėrcjellur me propagandė agresive e cilėsimit tė goranėve, tė torbeshėve e tė pomakėve jo vetėm tė Kosovės i ka rrėnjėt tek nisma nė vitin 1993 nė Sarajevė kur e ku u instalua termi „boshnjak” pėr tė gjithė myslimanėt sllavishtfolės. Kjo ēpikje ka frymėzuar ėndrrimtarė pėr formimin nė perspektivėn iluzore tė njė shteti tė madh tė myslimanėve nė Ballkan i cili, nėn patronatin e Bosnes, do tė pėrfshinte Bosnen, Sanxhakun, pjesėt myslimane e boshnjake dhe shqiptare tė Malit tė Zi, gjithė Shqipėrinė, Kosovėn dhe pjesėn shqiptare tė Maqedonisė.

Ideologė tė zbatimit tė kėsaj direktive u bėnė nė Kosovė sidomos Numan Balić nė rrafshin politik dhe Sadik Idrizi (tė cilit kosovarėt ia dhanė besimin ta kishin ministėr tė shėndetėsisė tė shtetit tė tyre dhe aktualisht ėshtė Deputet i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e minoritetit boshnjak) nė rrafshin „historik”. Kėsaj iu shtua kėto ditė edhe kėrkesa qė katundet e regjionit tė Gorės tė sajojnė komunė mė vete tė “komunitetit boshnjako goran”. Koalicioni "Vakat", pėrkatėsisht parashtuesi i kėrkesės shpreson se “do tė kėtė mirėkuptim edhe nga krerėt mė tė lartė tė vendit, duke apostrofuar me kėtė rast kryeministrin Thaēi, i cili kėtė ua ka premtuar qytetarėve tė kėsaj treve gjatė fushatės nė fshatin Restelicė tė Gorės.”

Sipas turrit qė e ka marrė Bosna myslimane pėrmes pėrfaqėsuesve tė saj kosovarė, pėr „boshnjakė“ duhet tė shpallen edhe pomakėt e Bullgarisė e tė Greqisė dhe torbeshėt e Mijakėt e Maqedonisė e ndoshta edhe goranėt e Repubikės sė Shqiprisė. Historiografia militante e boshnjakėve do t'i shpall nesėr pėr “boshnjakė” ndoshta edhe kumanėt e peēenegėt e zhdukur aziatikė qė ishin sjellur nė shek. 13 nė Kosovė dhe ato dy-tri katunde ēerkezėsh kosovarė dhe ndonjė vėllazėri shqiptare e quajtur Tatari/Tartari, tanimė tė shqiptarizuar. Kjo sepse kėtu kemi tė bėjmė me njė ofensivė militante tė entitetit boshnjak „mysliman” tė Konfederatės sė BeH, nė e parė e pėrndjekur bogumile/babune/patarene sllavishtfolėse qė kurrė nuk arriti ta ketė identitetin e vet etnik por qė tani, pėrmes gojės sė kelmendasve shqiptarė tė sllavizuar nė krye tė herės tė ritit katolik, tė „boshnjakizuar” pėrmes martesash, tė regjionit tė Sanxhakut qė, tė vendosur nė toka tė buta tė Rrafshit tė Dukagjinit, ėshtė agresivizuar (pėr tė mos thėnė shqip tėrbuar) deri nė atė masė sa ta ndjejė veten patrone tė tė gjithė myslimanėve aziatikė e tė atyre tė Ballkanit (kushedi ndoshta nesėr edhe mbrojtėse e shqiptarėve „myslimanė”?) qė ndoshta mund ta rrezikojnė qenien e Kosovės si shtet demokratik i shumicės absolute dje e sot tė shqiptarėve dhe i qytetarėve tė tjerė (edhe i atyre qė duan tė jenė „boshnjakė”) tė saj. „Boshnjakėt” kosovarė (Kelmendas tė sllavizuar tė Sanxhakut dhe bij nėnash tė ndershme boshnjake tė etėrve shqiptarė) shkojnė aqė largė sa, duke vepruar sipas modelit serb se Kosova na qenka mozaik „kombesh e kombėsish” prandaj edhe ambient „multietnik” e jo vend i kosovarėve, edhe pėr dy katunde: Reēanin e pomakėve, pėrkatėsisht torbeshėve tė rrethinave tė Prizrenit me mė sė shumti 1.000 banorė qė nuk e kanė as mė tė voglėn lidhje as etnike e as histiorike me „boshnjakė” - kelmendas e sllavizuar prej nga vjen ndoshta edhe kumbara Balić- dhe Vitomiricėn „boshnjake” tė periferisė sė Pejės po na u dashka tė realizohej statusi prej komunash mė vete.

Mbetet porse fakt se, pa e marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre tė kryeherėshme etnike vllahe, goranėt kanė jetuar dhe jetojnė nė njė simbiozė tė fortė me fqinjėt shqipfolės tė tyre dhe pėr pasojė janė ndikuar nga ata dhe mund tė kenė ndikuar edhe kėta vetė mbi fqinjėt e tyre shqiptarė, me tė cilėt kufizohen nė kuptimn e mirėfilltė tė fjalės, nga tė katėr anėt e horizontit. Gjurmėt dhe pasojat e simbiozės me shqifolėsit janė tė forta sidomos nė mentalitetin, veshjen, muzikėn, besimin, porse edhe nė fushė tė leksikut dhe sidomos nė rrafshin e paraleleve tė shumė emrave tė vendeve (mikrotoponimeve) dhe tė emrave tė familjeve, pėrkatėsisht tė vėllazėrive qė kėta i kanė nga njė substrat i pėrbashkėt josllav e jooriental me shipfolėsit e regjionit tė Opojės.

Pa pretendime se pėrmes kėtij shkrimi do tė zgjidhet njėherė e mirė ēėshtja e pėrkatėsisė etnike tė goranėve, sepse nė rastet e minoriteteve qė regjimet serbe tė tė gjitha kohėve i krijuan dhe sidomos i keqpėrdorėn pėr ta zvogėluar forcėn vendimmarrėse politike tė popullatės prej mbi 90% shqiptare tė Kosovės, nuk e kanė respektuar dhe nuk e respektojnė historinė, synim i kėtij shkrimi ėshtė paraqitja ekzemplare vetėm e substratit roman ballkanik dhe e superstratit shqip, jo porse edhe e shtresave greke-bizantine, sllave e orientale nė emrat e vėlazėrive dhe nė mikrotoponiminė e regjionit tė Gorės nė relacion me atė tė krahinės fqinje shqipfolėse tė Opojės. Dhe, kėtė prerje kohore tė shtresimeve gjuhėsore e etnike e bėjnė tė mundshme pikėrisht emrat e vėllazėrive.

Nė kėtė kontekst dėshmohet se shumė emra familjesh tė banorėve tė Gorės, tė parė nė kuadrin e arealit onomastik qė kėta e krijojnė bashkė me emrat e familjeve e tė vėllazėrive tė banorėve tė viseve tė tjera tė banuara nga shqiptarėt, janė mė tė vjetėr se shtresimet e mėpastajme (sidomos mė tė vjetėr se shtresat bullgare e orientale e emrave personalė) tė banorėve tė kėtij regjioni.

As nė dokumentacionin kishėtar serb tė shek. 14 e as nė defterėt osmanė tė regjistrimit tė kryefamiliarėve tė shekujve 15-17 nuk pėrmendet ndonjė grup etnik me emrin goran/ė. Popullata e regjionit tė Gorės nuk pėrmendet nė kėto burime, qė edhe janė tė vetmet nga tė cilat mund tė pritej njė gjė e tillė, sikur tė kishte pasur ndonjė emėr etnik mė vete i cili mė vonė do tė ndryshohej e do tė vazhdohej deri nė ditė tonat. Fundja, emri goran ėshtė emėr qė e shenjon banorin e quajtur nė bazė tė emrit Gora tė regjionit. Si i kėtillė emri goran nuk ėshtė kurrfarė distinktivi pėr pėrkatėsinė etnike, gjuhėsore e religjioze tė banorėve tė vendosur aty. Kjo tezė bėhet mė e pranueshme edhe po u tėrhoq njė paralele psh. me popullatėn fqinje shqipfolėse tė Opojės e cila nuk e ka pėr emėr etnik emrin e regjionit, por emrin e mirėfilltė nacional: shqiptar, e vėrtetė kjo qė vlen edhe pėr popullatėn e viseve tė tjera pėrreth, tė banuara kryesisht me shqiptarė.

Elemente vllahe nė toponiminė, etnoniminė dhe nė leksikun e Gorės

Pėr t’u sqaruar mbetet koha e mundshme e ardhjes sė popullatės gorane. Nga aqė burime sa ka pėr kėtė regjion, mėsohet se emrat e sotėm tė vendbanimeve tė kėtij regjioni janė poata qė dėshmohen mė 1348. Kjo don tė thotė se kjo popllatė ishte kėtu shumė kohė para lindjes sė krisobulės serbe tė shek. 14. Nė dritėn e ruajtjes sė disa toponimeve nė trajtat bullgare tė tyre dėshmohet se procesi i serbizimit onomastik tė kėsaj zone malore ishte fort mė i dobėt se nė viset rrafshinore. Vazhdimėsia e toponimisė bullgare dhe sidomos dėshmimi i emrave tė vendeve me prejardhje tė latinitetit ballkanik, pėrkatėsisht vllahe siē ėshtė psh. emri i njė lugu qė pėrbėnte kufirin midis bjeshkės sė katundit Radesh tė Gorės dhe regjionit tė Opojės tė quajtur mė 1348 Tudorč dol; njė pikė tjetėr e kufirit tė kėsaj bjeshke e quajtur Milšor dhe vendi tjetėr i quajtur Milšin katun [sh. Hrisovulja…., fq. 300-301] dėshmojnė se nė kėtė zonė kishte edhe shumė kohė para shek. 14 njė popullatė romane ballkanike, pėrkatėsisht vllahe. Toponimi i parė Tudorč doll ėshtė i tipit antroponmik. Nė kėtė emėr vendi ruhet antroponimi i gjithkrishterė me origjinė greke Theņdoros nė trajtėn karakteristike rumune, vllahe tė tij Tudor; nė toponimin e dytė ruhet njė trajtė e shkurtėr e njė baze antroponimike Mil- i zgjeruar kėtu me prapashtesėn karakteristike vllahe tė pėrkėdhelisė -şor (ks. emrin e katundit Nishor tė Suharekės dhe emrin e vėllazėrisė Brajshor nė katundin me emrin poashtu vllah Sharban tė Prishtinės; emrin Nekshor, nė shek. 16 ishte shėnuar pėr katund mė vete, ndėrsa sot lagje e katundit Prapashticė tė Prishtinės; Skokšor - njė ujvare nė rrethina tė Istogut, e dėshmuar nė shek. 13 [Pėr kėtė tė fundit khs. Fr. Miklosich, Monumenta serbica …, fq. 86] etj. Kjo prapashtesė e rumanishtes dėshmohet edhe nė emrin e vreshtės Dabšor i cili (emėr) pėr nė rrethina tė Prizrenit pėrmendet nė vitet 1198-1199 [khs. St. Novaković, Zakonski spomenici …, fq. 384.] ndėrsa nė toponimin e tretė kemi tė bėjmė me antroponimin sllav Mil- nė gjinoren sllave dhe me fjalėn me pejardhje nga shqipja katun(d) nė kuptimin e kryehershėm tė saj „tban”.

Se kėto mikrotoponime qė e dėshmojnė praninė qė para shekullit 14 tė elementit roman ballkanik - pararendės tė goranėve tė sotėm - nuk janė tė rastit e tregon rrethana se edhe sot ka ndėr emra vėllazėrish tė goranėve sish me prejardhje vllahe. Tė kėtillė janė psh. emrat Surdulovci nga rum. surd „i shurdhėt”; Ēuēulovci (khs. mb. rum. Cucea, Cucescul, Cuceşti etj.); Ursulovci nga rum. urs㠄arushė”, Muševci (khs. antroponimin vllah Muşat, emrin e vėllazėrisė rumune Muşateşti dhe emrin e katundit Mushtisht tė Suharekės) qė rrjedhin nga mbiemri sinonim muşat „i bukur” i mbiemrit bucur pėrkatėsisht a se bucura „i lumtur, gazmor” tė rumanishtes; emri Mutaš i njė vėllazėrie tė katundit Restelicė i cili s'ka si tė ndahet nga mbiemrat/emrat familiarė Mutul, Mutescu, Mutovici tė rumunėve, pa marrė parasysh nėse ky emėr rrjedh nga folja rumune mutąre „lėvizje, rivendosje”. apo nga mbiemri sllav mut,-av „i pagaojė; memec, i qetė” Pėrveē kėsaj, nė hapėsirėn e Gorės ka edhe mikrotoponime me prejardhje vllahe si Barbula nė Krushevė; Vlaška, Vlaški potok, Vlaške livade nė Vranisht, Ljupanovci, Ljupanovo Jabuče, Šundinci e Vlahinica nė Borje Vlani Sad nė Crnolevo (Kukės) e disa tė tjera.

Nė tė mirė tė pranisė sė njė popullate romane ballkanike nė regjionin e Gorės do tė fliste ruajtja deri nė ditė tonat e mikrotoponimeve latine-ballkanike si Udha pukė nga emri latin ballkanik *Via publica nė katundin e sotėm Zgatar tė Opojės, emri Blaq (nga antroponimi me pejardhje latine Blasius) dhe ruajtja e fjalės kurt,-i nga lat. ballkanike curtis „oborr, kopėsht”; burg,-u „vath; shtrungė rrėnzė shkėmbit” nga lat. burg, burgus me kuptimin „mal, kurriz mali, gungė shkėmbore” nė tė folmen shqipe tė krahinės sė Opojės dhe nė mikrotoponiminė e kėtij regjioni. Pėr si elemente leksikore tė pėrbashkėta pėr goranėt e ardhur dhe pėr shqiptarėt vendės duhet pėrmendur edhe termat tė administratės, tė trashėguara nga koha e sundimit bizantin: paraspor, strator, perivoj e ndonjė tjetėr, qė janė elemente bizantine tė shtresės sė pėrbashkėt paraserbe (e cila kėndej u instalua nga shek. 12).

Nė dritėn e rrjedhave reale histoike, mua mė rezulton qė pararendėsit vllehė bullgarishtfolės tė Gorės sė sotme mund tė jenė tė ardhur nė kėtė hapėsirė pėrpara shek. 12, pėrkatėsisht pėrpara pushtimit tė Kosovės nga sundimtarė tė bėrthamės shtetėrore tė serbėve - Rashės. Kjo sepse duke nisur nga vitet e ’50-ta tė shek. 9 e deri nė vitin 1018 Kosova ishte nėn sundimin e perandorisė bullgare e cila, qė nga fundi i shek. 9 deri nė ēerekun e tretė tė shek. 10, mbizotėronte nė Ballkanin qė e kishte pushtuar dhe shtrihej qė nga Adriatiku e deri nė Detin e Zi.

Pas shprishjes sė perandorisė bullgare, kjo iu pėrngjit perandorisė sė Bizantit, qė Kosovėn e sundoi deri nė fund tė shek. 12. Nėn kėso rrethanash, ėshtė plotėsisht e kuptueshme qė nuk do tė ketė pasur nevojė tė shėnohej nė anale lėvizja e popullatės vllahe tė bullgarizuar, edhe pėr shkak tė pėrqafimit tė dogmės sė bogumilizmit, pėrbrenda hapėsirės sė perandorisė, shtetas tė sė cilės ishin edhe vllehėt. Nė tė mirė tė ardhjes para shek. 12 tė pararendėsve vllehė tė bullgariuzuar, bogumilė tė goranėve tė sotėm nė hapėsirat shqiptare flasin dy rrethana. Pushtimi nemanjidas i shek. 12 gjeti (edhe) nė hapėsirat e Kosovės bogumilė dhe e institucionalizoi pėrndjekjen e tyre dhe sė dyti, pėr bogumilė tė arratisur nė Itali, qė kishin ruajtur kujtimin se atje kishin shkuar nga hapėsira etno-linguistike shqiptare dihet qė nė shek. 13. Edhe nė Francė bogumilėt dėshmohen nė shek. 12-13. (pėr kėtė shih nėnkapitullin Pėrfundim)

IV. Pėrkatėsia etnike e goranėve dhe bashkėjetesa e tyre me shqiptarėt

Pėr lashtėsinė e popullatės sė sotme sllavofone nė regjionin e Gorės flet edhe kontinuiteti absolut i emrit Dikanoviki tė priftėrinjėve tė vitit 1348 (tė cilėt nuk kanė mundur t’i takojnė kurrnjė kishte tjetėr pėrpos asaj orthodokse serbe) tek emri i vėllazėrisė sė sotme Dikanovci tė katundit Brod si edhe kontinuiteti territorial-emėror i mikrotoponimit mesjetar potokь makočevski tek emri homonim Makočevci i vėllazėrisė gorane tė katundit Brod tė regjionit tė Gorės. Dėshmitė e tjera jashtėgjuhėsore e gjuhėsore vėrtetojnė se edhe popullata e sotme sllavofone e regjionit tė Gorės jetonte nė shek. 14 po nė kėtė regjion, si edhe popullata edhe sot shqipfolėse e krahinave fqinje tė Opojės, Malėsisė sė Tetovės dhe tė regjionit tė Kukėsit. Ndryshe, do tė ishte e vėshtirė, pėr tė mos thėnė e pamundshme, tė gjendet ndonjė saqrim tjetėr pėr inkuadrimin plotėsisht tė emrave tė vėllazėrive, tė mikrotoponimeve e pjesėrisht edhe tė emrave tė vendbanimeve nė arealin gjuhėsor tė shqipes nė lashtėsinė mesjetare dhe kėtė tė sotmin.

Ėshtė pėr t’u sipaktur nė kėtė mes se shumė nga studiues qė janė marrė me ēėshtjen e prejardhjes sė goranėve e konstatojnė, kush mė pak e kush mė shumė, komponenten vllahe gjuhėsore, onomastike e historike tė goranėve. Dijetarė si Sadik Idrizi [Aromunsko-vlaški tragovi u Gori (I-IV) gusht, 2008, fejton nė http://www.prizren-web.com/magazin/ dhe Gora kroz stoljeća, www.bosnjaci.net/aktuelnosti.php?id=56&polje=historija - 90k]; Nazif Dokle: [Pėr Gorėn dhe Goranėt, (Artikuj e Studime), Prizren, 2002] e ndonjė tjetėr tregojnė se fjalė me prejardhje vllahe nė tė folmen e goranėve nė tė dyja anėt e kufirit politik midis Kosovės e Shqipėrisė qenkan psh. bate „atė,-i; baba,-i”; dada, „nėna; motra e madhe”; dropul „i pėgėrė, i papastėr; qė s’e mban veten”; drosulj/mrsulj ,,qyrra” hėrkul, „pėshtymore”; junec „bagėti e njomė”; kėrluk „shkop i bariut; kėrrutė; kėrrabė”; manxha „hae, ushqim”, mendilj, „lloj faculete”; porta „portė, derė”; qaja „pronar grixhe tė madhe delesh; kryebariu”; pallavra, „dokrra; zhurmė”; qula „lloj kėsule”; skut „prehėr”; tarxhuk „tarēuk, lloj strajce bariu nga lėkura e deles” dhe urda „lloj djathi i butė”.

Paravendimit tė mėspipėrm duhet shtuar sqarimin se ndonjėra nga kėto fjalė si psh. dadė, pallavėr e portė jo domosdo duhet tė jenė me prejardhje vllahe sepse fjala e parė ndeshet si nė shqipen ashtu edhe nė gjuhė tė tjera tė Ballkanit ndėsa dy tė tjerat janė romanizma vetėm tė shqipes.

Pėrputhja e jo pak emrave tė vėllazėrive tė popullatės sė Gorės, pa e marrė parasysh prejardhjen e atyre emrave, me emrat e vėllazėrive tė popullatės shqipfolėse tė krahinės sė Opojės, tė Malėsisė sė Tetovės, tė vendbanimeve tė Kukėsit tė dėshmuar nė fillim tė shek. 15 e lejon nxjerrjen e pėrfundimit se kėtu kemi tė bėjmė me njė bashkėjetesė aktive midis kėtyre dy popullatave - rezultat i sė cilės ėshtė madje mė parė bullgarizimi „goranizimi” i mundshėm i disa vėllazėrive shqiptare se sa shqiptarizimi i vėllazėrive vllahe bullgarishtfolėse, pėrkatėsisht gorane. Kėtė do ta ilustronin mjaft mirė emrat shqiptarė psh. tė vėllazėrive gorane: Bajzovci (nga emri shqip bajzė i shpendit Fulica), Baljevci (nga antroponmi shqip Balė,-a), Bibarovci (nga antroponimi shqip Bib nga lat. Bibius, Vibius), Bufle (nga shq. buf,-i „hut” zool. noctua, nottola, ulula, alocco,); Cakovci (khs. emrat shq. Cak, u/ Cakė/a ), Cekovci (khs. mbiemrin shq. Ceka), Ćafševci (khs. shq. Qaf'-lesh ); Krčovci (khs. variantin shqip tė emrit Kėrēovė tė qytetit, sllav. Kičevo); Kokljevci (khs. mibiemrat e shqiptarėve Koka, Kokaj); Kolješevci (khs. mbimerat e shqiptarėve Kolaj, Kolshi, Koleci etj.); Lekovci (khs. mbiemrat e shqiptarėve Leka, Lekaj), Likovci (khs. antroponimin e shqiparėve Lik dhe emrat e vėllazėrive Likaj, Liku etj.); Ljokanovci (khs. mbiemrin e shqiptarėve Lokaj), Luminci (khs. antroponimin e shqiptarėve Lum dhe emrat e vėllazėrive Lumaj, Lumi dhe emrin Luma tė lumit e tė regjionit); Malezinci (nga emri i njė vendi tė quajtur Mali i Zi, qė ishte nė kėtė regjion); Rendovci (nga fjala shqipe rendės „vrapues”); Shatinci (nga fjala shqipe shat, fshat „katund”); Shukekinci (nga trajta e shkurtėr shqipe Shuk e antroponimit tė shqiptarėve Pashk); emrat e vėllazėrive aktuale Doda e Kuši nė Restelicė, Kokle nė Zlipotok, Buza, Čapar, Karpać, Koljo, Lala, Lika, Lila, Ljuša, Paljoš e Ziza nė Brod. Kėtu bie edhe emri Lulo, pėrkatėsisht Mahalla e Lulove i njė vėllazėrie aktuale tė katundit Brod tė Gorės dhe lagjet-vėllazėritė Bardonik e Gjonoviq tė kėtij katundi qė janė evidentuar nė njė defter osman-turk tė viteve 1451-1452 si edhe emri i vėllazėrisė ekzistuese Bardovci tė katundit Leshtan tė goranėve. Thellėsia e bashkėjetesės ndoshta porse edhe relikte tė shqiptarėve tė „goranizuar” shihet tek fjalėt shqipe qė janė nė pėrdorim nė pjesėn kosovare tė Gorės: karpa, krepica, st'rga, grika, nusa nga shq. karpė, (sh)krep; shtrungė, grykė, nuse e ndoshta edhe ndonjė tjetėr.” [sipas Sadik Idrizi Aljabak: Gora - Jedan pogled unazad (dorėshkrim)]. Pėrveē kėtyre albanizmave, qė kujtoj se janė tė vjetra, sidomos nė dritėn e ruajtjes tek goranėt tė fjalės karpė e cila nė tė folmen e pėrditshme tė opojarėve shqiptarė nuk ėshtė mė aktive, po e shtoj edhe sugjerimin e njė mjeku shqiptar, njėkohėsisht drejtor i Departamentit tė Shėndetėsisė nė komunėn e Dragashit i cili nė vitin 2007 mė kumtote, se nė tė folmen e goranėve paska shprehje si: tera me srce; săm teška; a si stana e donjė tjetėr, tė cilat qenkan pėrkthime tė fjalėpėrfjalėshme tė shprehjeve lokale shqipe: po m’qet zemra „mė shkon barku, kam kolit”; jam e rāndė „jam me barrė; shtatzėnė” dhe a u ēove?

Pėrveē nė leksik, ndikim shqiptar apo, do tė thosha unė: relikte tė shqipes, gjenden edhe nė sistemin morfologjik tė sė folmes sė Gorės. Sado pa ndonjė kompetencė nė fushėn e gjuhėsisė, antropogjeografi serb Jovan Cvijić kishte hetuar se nė tė folmen e Gorės paska edhe konstrukte gjuhėsore si psh. „imam videno, čujeno, razbrano” (nė vend tė : vidio sam, čuo sam, razabrao sam) qė, midis tė tjerash, ta kujtojnė edhe perfektin e shqipes: kam pa, kam ndigjue, kam kuptue”. Dijetari i paautorizuar nė fushėn e gjuhėsisė e paska vėrejtur nė kėtė tė folme edhe pėrdorimin jo konseguent tė nyjes shquese e cila nė kėtė tė folme e paska edhe kuptimin dhe funksionin e pėremrit dėftor si edhe tė folurit e shpejtė me theks tė veēantė tė theksimit tė shkurtėr.

Nė hapėsirėn e Gorės ka edhe mikrotoponime shqipe si Murga midis Krushevės e Shishtevecit dhe Muridža nė Brod, qė rrjedhin nga mbiemri shqip murg „i zi, e zezė“ dhe nga emri murriz i drizės.

Shembujt e mėsipėrm nga fusha e emrave tė vėllazėrive tregojnė se pararendėsit ardhės, vllehė tė bullgarizuar nė atdheun e tyre tė kryeherėshėm, tė goranėve tė sotėm bashkėjetuan me popullatėn shqiptare tė krahinės fqinje tė Opojės e mė gjerė mė heret se shek. 14 dhe se nuk pati, siē do tė mund tė pritej, shqiptarizim tė ardhėsve porse, pėrkundrazi, sllavizizim tė vendėsve shqiptarė. Pėrputhjet e emrave tė goranėve me ata tė shqiptarėve janė rezultat i njė homogjeniteti onomastik tė viseve tė banuara nga shqiptarėt. Homogjeniteti ėshtė rezultat edhe i njė substrati tė pėrbashkėt etnik roman ballkanik dhe i superstrateve tė pėrbashkėta onomastike tė mėvonėshme. Shembujt e mėsipėrm tregojnė pra se ardhėsit „goranė” bashkėjetuan mė shumė se me kėdo tjetėr me shqiptarėt, por qė nuk dashtėn e nuk po duan as sot t'i shohin pėr tė afėrm (edhe) tė gjakut.

Sė kėndejmi do tė mund tė mbrohej edhe mendimi se tek popullata e sotme sllavishtfolėse e Gorės kemi tė bėjmė me dy shtresa romane ballkanike: shtresa mė e vjetėr autoktone romane ballkanike tė cilės i takojnė edhe dardanė, ilirė e thrakė tė romanizar dhe njė shtresė mė tė re vllehėsh tė ardhur pas pushtimit bullgar (shek. 9-12) tė Prizrenit e cila (shtresė) ishte sllavizuar (bullgarizuar) gjuhėsisht qysh nė pjesėn jugore tė Ballkanit. Kėta erdhėn kėndej si tė krishterė tė ritit orthodoks, me bullgarishen gjuhė tė kishės. Dhe, kėta as nuk kanė pasur kurrė e nuk kanė as sot asgjė tė pėrbashkėt, nė kuptimin etnik, me boshnjakėt. Duket se kjo rrethanė tregon pėrse kisha serbe nuk shtiu rrėnjė e pra as nuk e arriti serbizimin e kėsaj popullate. Rrethana qė kėta vllehė nuk u shqiptarizuan mbase mund tė shpjegohet me paravendimin qė popullata shqiptare e krahinės fqinje, e Opojės - si vazhdim territorial i Pultit katolik pėrkatėsisht i Principatės sė Arbėrit - do tė ketė qenė e besimit tė krishterė tė ritit katolik. Duket se nė kėtė mes ndikoi edhe rrethana qė vala e dytė e vendosjes sė vllehėve bullgarishtfolės ishte mė masovike. Po tė mos ishte kėshtu, edhe kėta do ta pėsonin fatin, pėrkatėsisht serbizimin - siē ndodhi me vllehėt e „katunit tė bullgarėve” tė vitit 1313 sot shqip Bugariq, serb. Srbobran tė Mitrovicės dhe fatin e pothuaj tė tė gjitha katuneve tė shkapėrderdhura tė vllehėve tė shek. 14 nėpėr Kosovė, shqiptarizimi dhe pjesėrisht serbizimi i tė cilave ka pėrfunduar qysh nė shek. 15.

Pėrfundim:

Sipas jo pak dijetarėve, midis tė cilėve shquhen Dautat e Geitler, rezulton se sllavishtfolėsit e besimit islam tė Ballkanit (duke i pėrjashtuar nga ky rreth boshnjakėt) tė quajtur me emra tė ndryshėm pėrkatėsisht pomakė, torbeshė, mijakė, shopė ose edhe sipas vendeve ku u vendosėn, babunė e goranė ishin nė krye tė herės popullatė e pėrkatėsisė etnike trakase e romanizuar, pėrkatėsisht vllahe dhe mė vonė e bullgarizuar. Pėr shkak tė pėrqafimit tė dogmės sė bogulimizmit, kjo popullatė u dėbua nga autoritetet e perandorisė sė Bizantit nga hapėsira e Bullgarisė qė e pėrfshinte edhe Maqedoninė e sotme. Pjesė nga masa e dėbuar e bogumilėve do tė jenė vendosur nė hapėsirat shqiptare para shek. 12. Njė pjesė syresh kaloi prej kėndej nė Perėndim dhe atje qė nga shek. 12-13 njihen me emrat kataren, [nga greq. katharos „i pastėr, i mirėfilltė”], pataren [sipas emrit tė lagjes Pataria tė varfanjakėve nė qytetin e Milanos] dhe albinez [sipas emrit Albi tė njė qyteti tė Francės, nė brigje tė Rinit] etj. Hapėsira shqiptare ishte njėri nga vende tė strehimit, vend tranzit, jo porse edhe vend i lindjes sė bogumilizmit. Goranėt do tė jenė pjesė e atyre bogumilėve qė nuk u arratisėn pėr nė Dalmaci, Bosne e nė Perėndim, porse qė mbeti e strehuar nė viset malore tė hapėsirės etno-linguistike tė shqiptarėve.

Sė kėndejmi kujtoj se konstatimi i studiuesit shqiptar A. Alijaj [sh. www.forumishqiptar.com › ... › Historia shqiptare] sipas tė cilit „Nė Shqipėri „herezia” bogomile pati njė pėrhapje mjaft tė gjerė dhe kėtu ishte njė nga vatrat kryesore tė saj. [...] Shqipėria ishte gjithashtu njė nga vatrat, nga ku herezia bogomile u pėrhap drejt Italisė.” [...] duhet tė merret me rezervė, duke i ēmuar porse shumė lart tė dhėnat e tjera qė i sjell ky: „Domethėnės ėshtė fakti se i pari shqiptar, qė na pėrcillet me emėr tipik kombėtar nga burimet mesjetare, ėshtė njė farė Leka, drejtues rreth vitit 1070 i njė lėvizjeje bogomile nė rrethet e Sofjes, ku ai kishte shėrbyer deri atėherė si funksionar bizantin. Nė shek. XIII pėrkrahėsit e bogomilit (patarinėt) kishin krijuar nė Itali njė kishė tė tyre, nė opozitė me Romėn, e cila nė disa vende tė Italisė sė Veriut quhej „kisha shqiptare” (ecclesia Albanensis), duke treguar kėshtu vendin e origjinės nga ku kjo herezi kishte ardhur nė Itali.”

Vėshtruar nė rrafshin politik, pėrkatėsisht nė rrafshin e solucionit pėr njė status tė 6.000 goranėve, autoritetet e Kosovės munden, nėse duhet, tė flasin vetėm me shtetin bullgar. Nga ky shtet duhet tė kėrkohet njė propozim konform me zgjidhjen bullgare tė statusit tė mė shumė se 350.000 pomakėve qė, siē u konstatua, historikisht janė pjesė e tė njėjtit entitet tė cilit i takojnė edhe goranėt kosovarė. Shteti i Bosnes dhe eksponentėt e tij nė Kosovė nuk kanė kurrėfarė kompetence tė mbahen pėr patronė tė goranėve, tė cilėt; pėrveē me fenomenin e bogumilizmit dhe me besimin islam, nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt: as me prejardhjen etnike tė kryeherėshme, as me gjuhėn, as me veshjen dhe as me doke e zakone me myslimanėt e Bosnes e as me kelmendasit e boshnjakizuar tė Sanxhakut. Tė njėjtat argumente flasin edhe kundėr lidhjes sė goranėve me serbizmin. Poaqė e paqėndrueshme ėshtė edhe teza e prejardhjes turke tė goranėve, e ngritur nga njė grup profesorėsh turqė, sipas sė cilės goranėt tanė na qenkan me prejardhje tyrkmene, pėrkatėsisht kumane vetėm pse tek goranėt e katundit Shishtovec/Shishtojec tė rrethinave tė Kukėsit paska njė vėllazėri e quajtur Kumaničovci dhe se midis viktimave/dėshmorėve nė Betejėn e Qanakalasė (Kretės) tė rėnė nė mbrojtje tė Perandorisė Otomane, paska pasur edhe pjesėmarrjes kumanė e peēenegė tė etnisė tyrkmene pikėrisht (edhe) nga regjioni i sotėm i Gorės. Prandaj ėshtė e kuptueshme qė kėtij autori i intereson vetėm fati i peēenegėve, i hazarėve, jurukėve, tatarėve, i kumanėve, pėr tė cilėt historia na mėson se as pushteti mesjetar serb, pėrkatėsisht sundimtari serb Stefan Uroš Milutin-i (1253-1321) qė paska sjellur ca kumanė (ndonjė historian serb flet madje pėr mijėra tė tillė) e as pushtuesi osman qė i solli ca bashkėsi tė vogla tyrkmenėsh si jurukė, tatarė e ēerkezė nuk arritėn qė me ato tė popullonin as edhe oaza kompakte (siē ėshtė rasti me Gorėn) por vetėm vendbanime tė veēanta me popullatė shqiptare, prandaj edhe, duke qenė pakica tė parėndėsishme nė kuptimin e shumėsisė, e humbėn nė detin etnik shqiptar plotėsisht identitetin etnik tė tyre.

      Po u shtrua nė rrafshin europian, duhet thėnė qė nuk ėshtė vetėm Kosova e banuar me mbi 90% nga shqiptarė autoktonė e cila, si edhe Sllovenia, janė shtetet mė etnike kompakte tė Ballkanit Perėndimor - tė cilėn, porse, Bashkėsia Europiane e ka „stolisur” me epitetin „shtet multietnik” jo porse edhe Serbinė me rreth 1 milion vllehė, me hungarezė, shqiptarė e tė tjerė, ajo qė status minoriteti duhet t’u njohė ēdo grupi etnik. Statusi i goranėve do tė duhej parė nė kuadėr tė „zgjidhjes” sė problemit tė myslimanėve bullgarisht- e greqishtfolės, pėrkatėsisht tė mė sė pakut 350.000 pomakėve tė Bullgarisė dhe tė 30.000 syresh tė Greqisė; ēėshtja e torbeshėve dhe e mijakėve nė Maqedoni dhe ēėshtja e rreth njė milion vllehėve nė Serbi, pa i llogaritur nė kėtė kontekst dhe shopėt. Shkrimet e motivuara me ndjenjėn nacionaliste propagandistike po fliskan pėr rreth 6 milionė pomakė nė Ballkan e nė pjesėn europiane tė Turqisė.

Vjenė, Tetor 2011

 

Shėnim pėr autorin:

* ) Autori i kėtij shkrimi (S. Gashi) e ka pėrfunduar qėkurė librin voluminoz me titull “Prejardhja e Goranėve nė dritėn e emrave tė vėllazėrive e tė vendeve dhe ėshtė nė kėrkim tė njė botuesi. Kontakti: skender.gashi@aon.at

 

 

© Pashtriku.org - Tetorr’2011