T“i  njohim figurat e shquara kombėtare

 

Rifat Galica- luftėtar i shquar i Lėvizjes pėr Ēlirim e Bashkim Kombėtar

 

     Shkruan: Prof. Bedri TAHIRI

     Prishtinė, 27. 07. 2008

 

·       Dėgjo kėngė pėr luftėn e Azem Galicės…

 

   Lufta e Drenicės, e udhėhequr nga tribuni popullor, Shaban Palluzha dhe strategu Mehmet Gradica, ėshtė njė kaptinė e veēantė e historisė sonė tė lavdishme, e cila, edhe pse ėshtė trajtuar nga shumė historianė e studiues, ende lė pėr tė dėshiruar. Ajo qe e rrufeshme, e pėrgjakshme dhe shumė kompleksive, andaj pasqyrimi i saj real, gati-gati bėhet i pamundshėm. Pjesėmarrja aq masive e njerėzve nė tė, jep mundėsi pėr vėshtrime nga kėnde tė ndryshme tė saj. Secili luftėtar i atyre betejave, paraqet histori nė vete. I tillė, pa dyshim, ėshtė edhe trimi, udhėheqėsi dhs strategu i shquar i Lėvizjes pėr Ēlirim e Bashkim Kombėtar, Rifat Hyseni- Galica ( 1900- 1945).

Qė nga fėmijėria bashkėjetoi me armėn

 
     Vendlindja e Rifat Hysen-Galicės me kohė ishte bėrė vatėr e rezistencės kundėr pushtuesve tė ndryshėm. Galica qe shndėrruar nė njė kėshtjellė tė pamposhtur lirie dhe u bėnte karshillėk perandorive qė pėr ēdo ditė shkelnin e robėronin shtete e popuj. Tashmė, Azem Galica me Nusen e Maleve- Shotė Galicėn, kishin formuar Ēetėn e tyre kreshnike, e cila shpejt arrin tė bėhet Nėna e Ēetave dhe kryesonte gjithė Lėvizjen Kaēake nė Kosovė, e qė nė gjiun e vet kishte grumbulluar mbi dhjetė mijė luftėtarė nga tė gjitha trojet shqiptare.

     Njė natė pa hėnė, tė vjeshtės sė vonė tė vitit 1900, tri krisma pushke trazuan heshtjen memece qė kishte kapluar Galicėn. Ato lajmėronin ardhjen nė kėtė botė tė djaloshit qė do ta pagėzojnė me emrin Rifat. Prindėrit e tij, Hyseni dhe Azizja (ishte motra e trimit tė njohur tė Lėvizjes Kaēake, Lec Gradica) patėn gjashtė fėmijė; tre djem: Feratin, Ahmatin e  Rifatin dhe tri vajza: Dinoren, Sofijen dhe Bahtijen.Fėmijėria dhe rinia e djalit tė tyre tė vogėl, Rifatit, qenė tė njėjta me ato tė moshatarėve bashkėvendas. Qė nė djep u nanuris me krisma armėsh, andaj shpirti i tij njomėzak brumosej me ndjenjėn e pastėr tė atdhedashurisė. Bashkė me vallanė mė tė madh, Ahmatin, pėrjetuan dhe mbijetuan Epopenė e lavdishme tė Arbėrisė sė Vogėl, tė kryetrimit drenicas Azem Bejtė Galica, qė u zhvillua mė 15 korrik 1924. Ata, bashkė me galicasit qė pėrballuan atė golgotė tmerruese, po atė ditė, para mė tė dashurėve tė tyre, tė pushkatuar pamėshirshėm nėpėr pragjet e shtėpive nga barbarie serbe, u betuan se kurrė nuk do tė pajtohen me robėrinė dhe se pėrherė do tė jenė nė ballė tė luftėrave dhe pėrpjekjeve pėr liri e bashkim kombėtar. Gjatė viteve 1941- ‘44, pėrreth Kosovės vepronin banda tė shumta ēetnikėsh. Nė afėrsi tė Mitrovicės vepronte divizioni Ēetnik i Ibrit, nėn komanden e Zhika Markoviqit. Mė 15 nėntor 1941 ata provuan pėr tė depėrtuar edhe nė Kosovė. Mirėpo populli ynė, me kohė kishte formuar grupe tė mėdha luftėtarėsh vullnetarė dhe suksesshėm iu kundėrvue sė keqės.
     Nė tė vėrtetė, tri ditė pasi Gjermania dhe Italia sulmuan Jugosllavinė monarkiste, pra mė 9 prill 1941, Paria dhe intelektualėt e njohur tė Drenicės dhe tė viseve tė tjera shqiptare, duke parandjerė rrezikun qė u kanosej nga kėto banda shfrenuese, thirren Kuvendin e Palluzhės, i cili u mbajt nė Kullėn trikatėshe tė Shaban Palluzhės. Nė Kuvend morėn pjesė 112 delegatė, tė cilėt morėn vendime tė rėndėsishme. Aty u formua edhe Shtabi Luftarak, nė krye tė tė cilit u emėrua Shaban Palluzha. Qė punėt tė shkonin edhe mė mirė, u formuan edhe Shtabet Regjionale. Kėshtu, Shtabi numėr 5, pėr Galicė, Ashlan e Dubovc kishte kėtė strukturė komanduese: Ahmat Galica, Hazir Gjaka, Sefer Dubovci, nėn udhėheqjen e Rifat Galicės (Azem Hajdini-Xani, Lufta e Artakollit, Prellocit, Skėnderajt…Prishtinė, 2006, f. 28-38). Edhe nė kėtė vazhdė Galica qe prijetare. Burrat e saj, ndėr tė parėt, rrokėn armėt e lirisė dhe i dolėn zot atdheut. Ata, nėn udhėheqjen e Ahmat e Rifat Galicės, qė nė betejėn e parė, qė u zhvillua pėrreth fshatrave Druar, Beēuk, Mihaliq, Strofc, Bivolak e Zhilivodė, u vajtėn nė ndihmė artakollasve pėr t’i zbrapsur ēetnikėt dhe treguan heroizėm tė vėrtetė. Tė mos harrojmė se Artakollin e patėn shpėtuar Mehmet Gradica e Shaban Palluzha me trimat e Drenicės. Kur luftėtarėt e Artakollit, tė prirė nga Fejzullah Sraraēi e Sadri Klinaku, kėrkuan ndihmė nė Drenicė, tė parėt qė shkuan atje ishin trimat e Njėsitit ushtarak “SHQIPONJA”, nėn komandėn e Zukė Xanit dhe Rifat Galicės...

     “Nė kuadėr tė Njėsitit ushtarak “SHQIPONJA”, i cili numėron 1.000 luftėtarė, tash pėr tash formohen 5 Njėsi elite- bataloione:

 1. Batalioni I- komandant Halil Bajraktari nga Llausha,
2. Batalioni II- komandant Isa Zymberi nga Prekazi,
3. Batalioni III- komandant Zukė Xani nga Palaci,
4. Batalioni IV- komandant Rifat Galica nga Galica dhe
5. Batalioni V- komandant Istref Tema nga Dobrasheci.(Azem Hajdini – Xani: Po aty, f. 69).

     Atė ditė, mė 10 prill 1941, aq shumė kishin luftuar tė dy vėllezėrit nga Galica, saqė daja i tyre, trimi Mehmet Gradica, nuk ishte duruar pa u thėnė nė sy tė tė gjithėve: U lumtė pushka, o Ahmat e Rifat Galica!
Me tė hyrė gjermanėt nė Kosovė, shqiptarėt u organizuan dhe filluan tė vendosnin administrimin e vet sundues. Kėshtu, edhe kjo punė sė pari nisi nė Drenicė, mė 15 prill 1941, kur u sulmua stacioni i xhandarmėrisė nė Prellofc, tė cilin e udhėhiqte Krsta Qollakoviqi. “Para se tė fillojė sulmi, Shtabi luftarak i Drenicės, i kryesuar nga Shaban Palluzha, kishte hartuar planin e detajizuar operativ tė luftės me sa vijon:

 a) Njėsitė ushtarake, nėn komandėn e Rifat Galicės, Sefer Shabanit dhe Ahmat Galicės, tė rreshtohen nė frontin nė veri tė stacionit tė xhandarmėrisė nė Prellovc;

b) Njėsitė ushtarake, nėn komandėn e Zukė Xanit e Ajet Rexhepit tė pozicionohen nė krahun e djadhtė tė forcave ushtarake tė Rifat Galicės;
c) Njėsitet luftarake, nėn komandėn e Nurė Mehmetit, Ramadan Sejdisė, Rexhep Shabanit dhe Riza Krasaliqit, tė rreshtohen pėrballė stacionit tė xhandarmėrisė dhe objekteve tė tjera, ku forcat e armikut ishin fortifikuar dhe tė sulmohen nga ky pozicion (Azem Hajdini- Xani: Po aty, f. 108).
     Sulmi qe i suksesshėm, me ē’rast vritėn njėzet e tre xhandarė serbė e disa kolonė tė armatosur. Nga tanėt u vra Dan Prellofci (Ramadan Sejdiu) dhe u plagos Ahmat Galica Galicasit vazhduan edhe mė tutje. Grupe-grupe vajtėn edhe nė luftėrat e Kolashinit, Sangjakut, Pazarit tė Ri e deri te Rashka. Njė kohė tė gjatė qėndruan nė katundin Ēifllak. Atje u dalluan si luftėtarė: Ahmat e Rifat Galica, Halit Syla, Vesel Galica, Hasan Sinani, Zenel Neziri, Tahir Shabani, Hajrullah Haziri, Jahush e Zenel Haxha, Milazim Osmani, Tafil Islami, Vesel Ferizi, Vesel Ujkani, Sahit Syla, Hashim Bahtiri, Ukshin Halili, Halil Alia, Hajriz Syla, Brahim Ferizi, Murat Velia, Hamzė Zena, Ajet Kamberi etj. Prej tyre, atje ra dėshmor Halit Syla.  Betejėn mė tė pėrgjakshme, por edhe mė tė rėndėsishmen ata e zhvilluan pėr ta marrė manastirin e Gjorgjevi Stubės. Ah, ē’luftė qė ishte ajo! Askujt nuk ia merrte mendja tė mėsynte drejt asaj kodre tė mallkuar, qė mbrohej me kokė e me shpirt. Prej saj varej edhe fati i Pazarit tė Ri, andaj ruhej e stėrforcuar. Trimat e Galicės, me pak fishekė, por me zemėrgraniti, e tė udhėhequr nga strategu e trimi sypatrembur, Ahmat Galica, ia dolėn mbanė.
     - Rrofshi o trimat e Galicės se gjithmonė jeni kanė e keni me kanė!- u kishte thėnė Shaban Palluzha, kur, vullnetarisht, pranuan ta merrnin atė vijė tė frontit.

     Vėrtet qe njė aksion shumė i vėshtirė. Para se tė kalohej tek kodra, ku ishin pozicionuar barbarėt serboēetnikė, duhej kapėrcyer nėpėr njė fushė, e cila lavrohej nga predhat e armikut. Kur arriti Ahmati nė kodėr, nė njė istikam rrethuar me gurė, ende qėndronte njė kryeēetnik, i cili nė kondakun e pushkamitralozit e kishte gdhendur fjalinė: Jetėn e jap e nuk dorėzohem! Ahmati iu hodh sipri dhe ia hoqi kokėn (atė e solli nė qytet dhe tė gjithė u lemėritėn), por edhe vetė mori njė plagė. Vendėsit qanin nga gėzimi dhe i pėrqafonin pėrmallshėm shpėtimtarėt,- rrėfejnė pjesėmarrėsit e asaj beteje.
Ah, ē’trim qė ishte Ahmat Galica! Ishte martuar me Zelihen, bijė e gjakut tė Sherif Tėrstenės, me tė cilėn pati vetėm njė vajzė, Azizėn. Kėtė trim sypatrembur e gjeje kudo nėpėr beteja. Me trupin e lidhur deng, ishte kreshnik fare. Edhe tė tjerėt qė i shkonin pas e harronin frikėn. Pushkėn e kishte djalė e shkuar djalit. Nuk e ndau nga vetja deri nė momentin e rėnies, njė tė shtunė, tė vitit 1942, nė Klysyrėn e Manovit, gjatė njė duel me kapitenin serb, i cili sorollatej kėndejpari, herė- herė edhe me plisin e bardhė shqiptar nė kokė...  “Prej luftėtarėve tė Drenicės heroizėm tė madh kanė treguar Ahmat e Rifat Galica. Kurrė nuk harrohet momenti kur ndahej municioni. Rifat Galicės i thanė ty nuk tė takon municion, atė duhet ta kėrkosh pėrmes Bajraktarit tė Shtuticės. Ai u nervozua dhe e mori pa i pyetur hiē, duke u thėnė:”Unė nuk jam bajraktar, por jam nipi i Azem Galicės dhe askush nuk mund tė ma shkel kėmbėn. Ashtu edhe ndodhi, ai me tė vėllanė dhe me trimat e vet e mori manastirin e Gjorgjeve Stubės, pikėn mė tė rėndėsishme”,- rikujton dėshmitari i asaj lufte, Asllan Dibran Jashari nga Prekazi i Poshtėm (nėntor 2007).  Pra, siē po shihet, nė tė gjitha kėto aksione tė suksesshme tė luftėtarėve shqiptarė, tė cilėt, po mos t’i pengonin herė- herė nga forcat gjermane do tė shkonin deri nė Rashkė, u dallua edhe luftėtari Rifat Galica.. “Qėndresa dhe lufta pėr mbrojtjen e Pazarit tė Ri nėn komandėn e Aqif Blytės, e ndihmuar nga forcat vullnetare tė Kosovės dhe repartet e Ushtrisė Shqiptare, zgjati rreth pesė javė dhe pėrfundoi me disfatėn e forcave ēetnike. Kėshtu Pazari Ri dhe pjesa mė e madhe e Sangjakut mbeti nė kuadrin e shtetit shqiptar” (Prof. dr. Muhamet Shatri; Mbrojtja e Kosovės dhe viseve tjera shqiptare, E djathta shqiptare nė mbrojtje tė Shqipėrisė Etnike, Prizren, 2007, f. 62).


Krah pėr krah me Shaban Palluzhėn

 
     Nė Kosovė lufta qe edhe mė e ngatėrruar. Nė trojet tona stėrgjyshore kryqėzoheshin edhe interesat e fuqive tė mėdha, andaj, nė tė pėrfunduar tė Luftės sė Dytė Botėrore, kėtu u bė mishmash i vėrtetė, sa nuk e njihte qeni tė zonė. Kur u pėrzunė nazifashistėt, mbi shtatin tonė gjakosur u lėshuan si lukuni ujqėrish brigada tė shumta partizanoēetnike, madje edhe shqiptare. Kėtė hile e kuptuan shpejt edhe shqiptarėt e Kosovės, tė cilėt u tubuan rreth tribunit Shaban Palluzha dhe i dolėn zot atdheut.
Nė tė vėrtetė, Shaban Palluzha, pas takimit me krėrėt e LNĒ-sė, Fadil Hoxhėn, Miladin Popoviqin, Kėrsto Filipoviqin, Ali Shkukrin etj. nė Skėnderaj dhe pasi morė “besėn” e tyre se mė nuk do tė pėrsėriteshin ato veprime makabre, u nisen, kinnse, pėr nė frontin e Sremit. Ato aksione barbare kishin ngjarė veēan nė Drenicė, ku OZN-a bėnte kėrdi mbi krėrėt dhe njerėzit me autoritet. Kėshtu, nė Skėnderaj dallohej pėr tė keq, kolonisti Vllado Kėrstiqi e nė Drenas boshnjaku Zufer Musiqi.
Brigadės sė tij, Brigadės Kombėtare tė Drenicės, gjegjėsisht Lėvizjes pėr Ēlirim e Bashkim Kombėtar, iu bashkėngjitėn tė gjithė ata qė e ndjenin veten shqiptarė... “Vėllazen, do tė shkojmė atje ku jeni tė gatshėm, por, Fadil Hoxha u dashtė tė jetė kėtu, e tė takoheshim me tė. Unė posa fola nė telefon me tė, po tha se ėshtė i zanė nė njė konferencė, ta dini se Fadili na ka tradhtue!(Zahir Kastrati:Lufta e Drenicės, Shaban Palluzha, udhėheqės ushtarak, fejton nė Zėri, 12 korrik 2008). Kėto fjalė ua tha komandant Shaban Palluzha luftėtarėve tė vet nė Podujevė. Fill pas tij folėn edhe Feriz Boja e Miftar Bajraktari. Me ta u pajtuan tė gjithė dhe, tė nesėrmen, mė 21 janar 1945, morėm rrugėn e kthimit pėr nė Drenicė.
Nė Lluzhan u dolėn pėrpara udhėheqėsit partizanė tė luftės.

-         Pse u ktheve, o Shaban Palluzha?- i thanė ata.

-          Qysh mos me u kthye, kur ende pa dalė prej Kosove, filloi kasaphana nė Drenicė. Siē mė lajmėruan, mbrėmė i kishin marrė dhe i kishin pushkatuar nė Mitrovicė tre burrat mė tė mirė tė vendit: Halil Bajraktarin e Llaushės (vėllanė e Miftarit), Halil Haxhinė e Tėrnavcit dhe Sadik Zenelin e Abrisė. Pasataj, kėta burra, as vetė nuk po donė me shkue pėr Serbi e vatrat e veta me i lėnė nė gojė tė ujkut.
“Kur erdhėm nė Fushat e Barilevės, u rreshtuam tė gjithė sipas formacioneve ushtarake. Bora kishte mbuluar gjithēka. Unė isha nė grupin e Rifat Galicės dhe bėnim pjesė nė Batalionin II, tė udhėhequr nga Isė Zymeri i Prekazit, i cili kishte mbi pesėqind ushtarė”,- kujton xha Asllan Jashari.

     Dhe, qė nė Babimovc, nisi pėrgjakja e ēlirimtarėve tanė. Brigada e 26-tė serbe sulmoi me mitraloza tė rėndė. Aty ra edhe dėshmori i parė i kėsaj lufte, Imer Sheshivari nga Dubofci dhe u plagosen Xhemė Lutani e Dibran Prekazi,. Edhe beteja e Kollės qe e pėrgjakshme, ku ranė Man Pėrēuku nga Cecelia dhe Isuf Veseli e Ramadan Hetemi nga Kolla. Nga ana e armikut pati mė shumė tė vrarė e tė zėnė robėr...Aty u shqua edhe Rifat Galica,i cili kishte zėnė robėr tri femra partizane serbe, tė cilat ia dorėzoi Shaban Palluzhės e ai i liroi menjėherė, katėr mushka me municion si dhe njė mitraloz tė rėndė italian “Breda”.Nė ndėrkohė Brigadės sė Shaban Palluzhės iu bashkėngjit edhe strategu sypatrembur, toger Mehmet Gradica, i cili kishte qenė nė Shalė tė Bajgorės. ”Njėsitet ushtarake nėn komandėn e Rifat Galicės, Bajram Zukės, Rifat Avdylit dhe Ajet Qirezit, nė orėt e vona tė mbrėmjes, mė 9 janar 1945, u pėrqendruan nė rajonin e ashtuquajtur Fusha e Bjeshkės, nė Qyqavicė...Derisa ata po bėnin plane pėr t’i sulmuar forcat armike, papritmas, aty arrin Mehmet Gradica, i cili kishte vendosur tė bashkohej me Shaban Palluzhėn nė frontin e Drenicės (Azem Hajdini- Xani: Shaban Palluzha...Buroja, 2002, f.142-143).

     Pėr heroizėm tė pashoq, trimėri tė rrallė dhe strategji luftarake, SHTABI dhe komandanti suprem , Shaban Palluzha, nė mbledhjen e mbajtur mė 23 janar, nė odėn e Shaq Muzaqit nga Sibofci, Rifat Galicėn e gradojnė major.
Grupi i Galicės, i prirė nga Rifat Galica, pėrherė u gjend nė vijėn e parė tė frontit. Pas betejave tė pėrgjakshme, tė zhvilluara nė Galicė, Mikushnicė, Duboc, Beėiq, Prekaz, Rezallė, Likoc, Makėrmal, Bezheniq, Tėrstenik, Abri, nė Polac e nė Kryshec, ata u nisėn drejt Llaushės. Kapėrcimi i lumthit ishte bėrė gati i pamundur, sepse cerberėt kishin zėnė kodrėn matanė. Tė Klysyra, mbeti i vrarė Hamzė Haziri i Galicės. „Lufta mė e madhe nė mes Nacionalistėve shqiptarė nė njė anė dhe serbėve ēetnikė e disa komunistėve shqiptarė nė anėn tjetėr, tė udhėhqur nga Bashkimi Sovjetik, si supėrfuqi e dytė nė botė, u zhvilla nė Drenicė prej 20 janar deri mė 21 shkurt 1945. Lufta e Drenicės ishte njė mrekulli e rrallė nė trojet shqiptare, luftėtarė vullnetarė pa uniformė, bile as vetė komandanti nuk pati as kėpucė as ēizme, por me tesha nga zhguni dhe me opinga lėkure tė lopės”(Hajriz Demaku; Drenica as qė u pėrkul as qė u shpėrngul nga trojet e veta, E djathta shqiptare nė mbrojtje tė Shqipėrisė Etnike, Prizren, 2007, f.47).


Nata kobtare

 

     Pasi ranė pėr tė mos vdekur kurrė Prijėsit e Lėvizjes pėr Ēlirim e Bashkim Kombėtar, Shaban Palluzha e Mehmet Gradica, edhe Rezistenca shqiptare thuajse u shua dhe mori fund. Megjithatė, shumė luftėtarė nuk u dorėzuan, por ngelėn maleve. Ashtu veproi edhe Rifat Galica. Ai, edhe pas asaj amnistisė sė pėrgjithshme, e cila shpeshherė pėrcillej me gracka e mashtrime, kishte ndarė mendje qė tė qėndronte maleve dhe pėr tė gjallė tė mos binte nė dorė tė tė pashpirtėve. Forcat e OZN-sė dhe kolonisti Spasoje, tė cilit ia kishte rrėnuar themelet qė dhunshėm ishte pėrpiqur t’i nguliste nė tokėn e tij, duke e dėbuar fare nga Galica, ishin vėnė nė ndjekje tė tij... Disa muaj qėndroi nėpėr malet e Galicės, kryesisht nė Gamna e mbi Arat e Kurteshit. Kontaktonte dhe bashkėvepronte me Sefer Haxhinė, Bajram Zukėn, Rexhep Gjelin, Ali Fazlinė, Aziz Zhilivodėn...
Dhe, njė natė kobtare, njė natė tė zymtė tė dhjetorit tė egėr tė vitit 1945, ngjau hataja. Atė natė trimi ishte kthyer nė shtėpinė e vet nė Galicė dhe, pasi ishte ēmallur me fėmijėt e vet, Hatemen dhe Hysenin, e kishte mashtruar gjumi lozonjar (Rifati pati tre fėmijė, Hysnin dhe Hatemen me gruan e parė, Razėn nga Rashani dhe Ahmatin (e la tė palindur) me gruan e dytė, Selimen, gjithashtu nga Rashani. „Natėn, nėpėr terr, erdhi baba dhe u gėzuam shumė, sepse kishte mbi pesė muaj qė nuk e kishim parė. Deri vonė u ēmallem duke llafosur. Dikur vonė na mori gjumi,- rrėfen sot, duke rikujtuar atė natė kobtare, edhe pse ka qenė fėmijė tetėvjeēar, i biri, Hyseni...

     Ende pa aguar mirė, ishin dėgjuar krisma nė derė dhe britma lemėritėse: „Dorėzohu, o Rifat Galica, se je i rrethuar nga tė katėr anėt! Tė erdhi fundi edhe ty more ballist i rebeluar. Nuk ke kah t’ia mbash, jo. Mos u mundo kot, se edhe pushkėn e ke tė dėmtuar!“ Trimi u zgjua shpejt dhe, pa u bėrė zė fėmijėve, doli nė oborr, duke kuvenduar me pushkėn e tij besnike.“I dėgjon mori martina ime se ēka po thonė tė pabesėt. Por, unė nuk u besoj kurrė atyre fjalėve. Jo, jo. Deri sot nuk mė ke tradhtuar asnjėherė. Ku shikoja unė, qėlloje ti. Gjithmonė kemi dalė faqebardhė. Nuk tė ndėrrova as me “Dredėn” italiane qė e pata zėnė nė Kollė. E sot, kur jam mė sė ngushti, mos mė lė nė baltė. Por, ndodh qė nuk ke faj ti dhe, ndonjė dorė e keqe e tinėzare, mund tė kėtė punuar ndonjė hile e pabesi”.
Iu afrua dyerėve tė oborrit dhe pa pėrjashta. Pėrplot ushtarė e ēetnikė nėpėr pozicione e njė toger pranė mitralozit tė rėndė kurdisur me tytė drejt derės hyrėse. Grykėn e pushkės e fyti nė njė vrimė gardhi dhe e mori nė shenjė togerin e zi. E ngrehu kėmbėzėn. Ēklek, bėri mekanizmi nė tė thatė. E provoi pėr sė dyti. O Zot, e njėjta gjė. U bind se ishin tė sigurt, andaj kishin marrė guxim tė afroheshin ashtu lirshėm. Me vrap mori drejtimin e kundėrt. Fluturoi mbi avli, duke qėlluar me kondak rojėn e shashtisur, tė cilit i ra pushka nga dora. Nga xhepi nxori bombėn, por nuk arrit ta shkreh, sepse breshėria e mitralozit ia bėri trupin shoshė. Kriminelėt gjakpirės, mė shumė nga frika, iu hodhėn sipri dhe me bajoneta e bėnė copė- copė.
Gjaku qė skuqi dėborėn dhe fėmijėt qė kishin ngelur tė nemitur nė dritare u bėnė dėshmitarė besnikė tė asaj nate kobtare, kur historisė sonė iu shtua edhe njė faqe e lavdisė. “Unė i kam pasur nė dorė ata pesė fishekė tė pashkrehur nga pushka e babait...Mirėpo, kur na lejuan me e varros, sepse nė kėso rastėsh vepronin ndryshe, i dėrgonin e i ekspozonin nėpėr vende publike dhe luanin me trupat e tyre, ne u gėzuam sikur tė ngjallej pėrsėri”- pėrfundon i biri, Hyseni.