Shpalime historike

 

Ēeta e Ukė Sadikut nė mbrojtje tė trojeve

etnike shqiptare

 

      Shkruan: Mr.Jetish KADISHANI / 19. 06. 2008

 

      Krahina e Llapushės, si edhe ēdo krahinė shqiptare ishte gjithmonė vend i trimave tė besės e kuvendit, tė qėndresės dhe tė heorizmit ndėr shekuj. Nė gjirin e saj lindėn dhe u strehuan trimat e lirisė shqiptare dhe, kurdoherė qė kėrkoi liria e atdheut, aty gjeti mbėshtetjen, mbrojtjen dhe qėndresėn heroike. Llapusha ėshtė vend i luftėrave tė pėrgjakshme me hordhitė turke e sllave, vend ku armiqtė e tė gjitha kohėrave lanė eshtrat e tyre, nga pushka e trimave e trimėreshave tė kėsaj krahine zėmadhe shqiptare.


      Njėra ndėr ēetat kryengritėse dhe mė kryesorja e krahinės sė Llapushės ishte edhe Ēeta e trimit e komandatit famėmadh, Ukė Sadikut (1907-1947), birit tė Luanit tė Kosovės - Sadik Ramė-Gjurgjevikut (1872-1944).
Se nė ē
rrethana ėshtė formuar dhe ka zhvilluar aktivitetin e saj luftarak e patriotik kjo ēetė do tė bėjmė fjalė nė vazhdim tė kumtesės sonė.
Fundi i nėntorit tė viti 1944, ishte pikėnisje e aktivitetit luftarak tė Ukė Sadikut, tė vėllait Shabanit (1910-1945), tė birit Skėnderit dhe kushėrinjve tė tij. Kėtu ishte fundi i udhėheqjes sė tij si nėnprefekt i rrethit tė Rahavecit. Sapo doli nė mal, Ukė Sadiku nisi formimin e ēetės sė tij, nė malin e Gjurgjevikut, ku iu bashkuan shumė luftėtarė, bijė tė shqipes, qė pėr ideal kishin lirinė dhe bashkimin e Trojeve Etnike Shqiptare.

 

·       Foto: Sadik Ramė Gjurgjeviku me bijtė, Ukė e Shaban Sadikun


      Para se tė bėjmė fjalė pėr aktivitetin luftarak e atdhetar tė Ēetės sė Ukė Sadikut, do t
i rrekemi pak historikut tė familjes sė tij, Sadikramėve tė Gjurgjevikut tė Madh tė Llapushės. Familja e Sadikramėve, brez pas brezi ka dhėnė bijė tė fjalės e kuvendit, bijė tė hutės e tė pushkės, bijė qė jetėn flijuan pėr Shqipėrinė etnike. Qė nga brezat mė hershėm, Alimetėt e Nepolės dhe tė Gjurgjevikut e nė vazhdimėsi Sadikramėt e Gjurgjevikut nė krye me Sadik Ramėn, Met Ymerin, Tahir e Bali Fazlinė etj., tėrė jetėn ishin nė shėrbim tė adheut dhe lirisė sė tij.

 
      Ashtu siē veproi i ati, Luani i Kosovės - Sadik Rama, nė rrugėn e tij plotė rreziqe e sakrifica vazhduan edhe dy bijtė: Ukė Shaban Sadiku. Mbi tė gjitha pėr kėta trima ishte liria e atdheut, e tė tjerat nuk kanė vlerė, pa marrė parasysh sakrificat. Aty ku e la i ati, Sadik Rama, e vazhduan dy bijtė e tij, Uka e Shabani, tok me kushėrinjtė dhe tė gjitha ata trima tė lirisė shqiptare qė iu bashkangjitėn atyre, nė luftė kundėr hordhive serbo-ēetnike.

 

Ēeta e Ukė Sadikut

 

      Dy bijtė e Sadik Ramė-Gjurgjevikut, Ukė e Shaban Sadiku, filluan aktivitetin e tyre luftarak duke e formuar ēetėn e tyre nė male tė Gjurgjevikut, nė fillim tė dhjetorit tė vitit 1944. Ēeta vinte duke i konsoliduar radhėt ēdo ditė me luftėtarė tė rinj. Nė janar tė vitit 1945, kjo ēetė kishte mbi 70 luftėtarė dhe kaloi nė Drenicė pėr tiu bashkuar Brigadės sė Shaban Palluzhės, nė janar-shkurt tė vitit 1945, derisa u vranė dy prijėsit e saj: Shaban Palluzha dhe Mehmet Gradica (1909-1945). Ukė Sadiku ishte nė Shtabin e kėsaj Brigade. Kur Brigada e Shabanit u shpėrnda nė grupe mė tė vogla pėr tė vazhduar qėndresėn kundėr brigadave serbo-ēetnike nė Drenicė e vise e tjera tė Kosovės, luftėtarėt e Ēetės sė Ukė Sadikut kaluan nė malet e Gjurgjevikut tė Madh pėr tė vazhduar rezistencėn me armė kundėr brigadave partizane-ēetnike. Kėsaj ēete iu bashkuan edhe shumė luftėtarė tė Brigadės sė Shaban Palluzhės, Ēetės sė Qazim Bajraktarit, Alush Smajlit dhe Ndue Pėrlleshit. Bashkė me ideologun dhe udhėheqėsin politik tė kėsaj ēete, profesor Ymer Berishėn, kushėri nga fisi dhe bashkėvendas i dy trimave gjurgjevikas, hartuan planin strategjik tė luftės, konsoliduan radhėt e ēetės, bėnė evidentimin e luftėtarėve dhe u organizuan ashtu siē i ka hije njė ēete tė vėrtetė luftarake, me tė gjitha organet e saj.

 

      Ēeta e Ukė e Shaban Sadikut veproi kryesisht nė malet e Llapushės, por me aksionet e saj luftarake shpesh kaloi edhe nė krahina tjera tė Kosovės dhe tė Rrafshit tė Dukagjinit. Atė e gjeje kudo qė e kėrkonte liria e atdheut, pa marrė parasysh sakrificat qė do ti kishte. Ideali i tyre ishte ēlirimi i atdheut nga thundra sllave, dhe bashkimi me shtetin amė-Shqipėrinė, duke pasur pikėsynim bashkimin e tė gjitha trojeve etnike shqiptare ashtu siē kishin qenė para Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878). Pra, para Kongresit tė Berlinit (1878).


      Ēeta e Ukė e Shaban Sadikut, kishte nė pėrbėrje tė saj luftėtarė trima, kishte ideologė dhe prijės tė rryer lufte e sakrifice pėr ēėshtje tė atdheut.
Kjo ēetė ishte prijėse e tė gjitha ēetave e tjera tė krahinės sė Llapushės, por shpesh, nė rast nevoje, bashkėpunonte me ēetat e tjera pėr t
iu kundėvėnė forcave tė mėdha ushtarake tė brigadave partizane-ēetnike, qė po mėsyenin trojet shqiptare.

 

Kuvendi i Dobėrdolit (4 e 5 gusht 1945)

 

      Ēeta e Ukė Sadikut kishte nė atė kohė edhe mbi 150 luftėtarė, qė vepronin nė Llapushė, herė nė Rrafsh tė Dukagjinit, nė Anadrin e Drenicė. Kjo ēetė luajti rol tė madh nė pjesėmarrjen dhe sigurimin e mbajtjes sė Kuvendit tė Dobėrdolit.1 Kuvendi i Dobėrdolit ėshtė njė ngjarje me rėndėsi tė madhe nė historiografinė shqiptare, i cili mblodhi krerėt e gjithė Lėvizjes pėr Ēlirimin dhe Bashkimin e Trojeve Etnike Shqiptare. Kėtu pėr herė tė fundit u provuan forcat gjithėshqiptare qė tė riorganizohen nė luftė kundėr armikut serbo-sllav. Nė kėtė Kuvend, Ukė Sadiku u zgjodh Komandant luftarak pėr tė gjitha formacionet lufatarke, ndėrsa prof. Ymer Berisha udhėheqės politik. Nė kėtė ēetė mė parė ishin luftėtarėt e ēetave e tjera, por nė gjysmėn e dytė tė gushtit tė vitit 1945, pas mbajtjes sė Kuvendit tė Dobėrdolit, nė Grykė tė Garaēevės sė Llapushės, u organizua njė takim tė prijėsve luftarakė me influencė si: Ukė Sadiku, prof. Ymer Berisha, Qazim Bajraktari, Alush Smajli, Ndue Pėrlleshi, Marie Shllaku, Mustafė Ibishi, Zef Gjindoda etj., ku nė tė njėjtėn kohė ishin grumbulluar mbi 2000 luftėtarė, u mor vendim qė tė formoheshin ēeta kryengritėse, pėr tu bėrė nė kėtė mėnyrė njė organizim mė i mirė luftarak. Kėshtu, pas konsultimeve disaditėshe qė u bėnė aty, u vendos qė tė formoheshin ēeta tė tjera kryengritėse si: Ēeta e Garaēevės, nė krye me Qazim Bajraktarin e Astrazupit, Ēeta e Alush Smajlit nga Llazica, Ēeta e Mustafė Ibishit nga Kramaviku i Anadrinit, por edhe disa luftėtarė tė kalonin nė Ēetėn e Ndue Pėrlleshit, qė vepronte nė Lug tė Drinit dhe nė Nahije tė Gjakovės, nė mesin e tyre edhe prof. Ymer Berisha. Trimėresha shkodrane, Marie Shllaku vendosi tė rrinte nė Ēetė tė Ukė Sadikut.

 

Shpėrndarja e ēetave nė rajone tė caktuara

 

      Nė Grykė tė Garaēevės u mor vendim qė ēetat kryengritėse me komandantėt e tyre tė kalonin nė disa rajone, pėr tė vėzhguar terrenin, por edhe pėr tė mbrojtur ēdo pėllembė toke shqiptare nga hordhitė serbo-ēetnike. Kėshtu, Ēeta e Garaēevės mori drejtimin e Astrazupit, Shkozės dhe kaloi deri nė terrenin e Suharekės; Ēeta e Alush Smajlit mėsyu drejtimin e Llazicės, Pllaēicės, Gullbocit dhe kaloi nė malet e Drenicės; Ndue Pėrlleshi bashkė me prof. Ymer Berishėn e luftėtarėt e ēetės sė tij kaluan pėrtej Drinit tė Bardhė dhe u vendosėn nė rajonin e Dushkajes; Ēeta e Mustafė Ibishit iu rrek Bjeshkės sė Zatriqit pėr tė kaluar nė fshatrat e Anadrinit (pėrgjatė luginės sė Drinit tė Bardhė deri nė Llapēevė, nė veri), ndėrsa Ēeta e Ukė Sadikut ngeli pėr disa ditė nė Grykė tė Garaēevės pėr tė vazhduar rrugėtimin e saj pastaj drejt Kijevės, Pllaēicės e Gllarevės. Pėr shumė ditė kėto ēeta kėrkuan brigada partizane-ēetnike pėr tė luftuar me to, por nė atė kohė ato nuk dukeshin nė ato vise, ngase kishin tė dhėna se nė Llapushė e rrethinė janė grumbulluar forca tė mėdha kryengritėsish shqiptarė dhe kishin frikė ti mėsyenin ato, se do tė pėsonin keq.

 

Lufta e Ēelisė sė Siēevės (13 shtator 1945)

 

      Nė bazė tė dhėnave qė i kemi shėnuar nga luftari i vetėm i gjallė i Ēetės sė Ukė Sadikut, Ali Meta (1925), qė sot jeton nė Durrės, nė moshėn afro 80-vjeēare, del se, derisa Ēeta e Ukė Sadikut mori drejtimin drejtė Llapushės Veriore, udhėheqėsi i saj, Ukė Sadiku vet i teti kishte shkuar nė njė takim me Muharrem Bajraktarin e Lumės, diku nė Male tė Sharrit (mbi Opojė), ndėrsa pėr prijės ēete kishte lėnė tė vėllain, Shaban Sadikun, dhe iu kishte sugjeruar qė do tė qėndronin nė fshatrat e Llapushės derisa tė kthehej Uka me shokė. Ēeta nė atė kohė kishte numėr mė tė vogėl luftėtarėsh, ngase shumė prej tyre ishin shpėrndarė nė ēeta tjera, disa kishin shkuar me Ukėn, kėshtu qė, siē thotė Ali Meta, ēeta nė atė kohė numėronte afro 40 luftėtarė.

 

      U bėnė shumė ditė qė Uka me shokė nuk po kthehej nga takimi me Muharrem Bajraktarin, andaj ēeta e tij, e udhėhequr nga i vėllai Shabani mori drejtimin e fshatit Gjurgjevik i Madh pėr tė mėsuar nėse ka ardhur Ukė Sadiku me shokė. Ishte dita e parė e festės sė Bajramit tė Vogėl. Ajo ditė kaloi me shumė ushqime, qė kishin sjellė fshatarėt e fshatrave Llazicė, Mleqan e Pllaēicė pėr luftėtarėt e lirisė nė fushėgropėn e maleve tė Pllaēicės, nė Livadh tė Hajdinit. Tė nesėrmen itinerari i ēetės ishte drejt Gjurgjevikut tė Madh. Derisa ēeta ishte vendosur nė malet e Gjurgjevikut, njėri nga kushėrinjtė e Shaban Sadikut shkoi nė fshat pėr tė marrė vesh pėr Ukėn. Kur lajmėsi u kthye dhe tregoi se Uka me shokė s’ishte kthyer ende, komandanti Shaban Sadiku propozoi qė ēeta tė shkonte drejtė luginės sė Ēelisė sė Siēevės, qė tė strehohej, si vend larg rrugėve dhe syrit tė armikut, ku do ta prisnin Ukėn derisa tė vinte. Mendimin e tij e miratuan edhe bashkėluftėtarėt e tjerė dhe ēeta u vendos nė Ēeli. Dita e dytė e Festės sė Bajramit kaloi e qetė dhe luftėtarėt u ēlodhėn nga rruga e gjatė qė kishin bėrė shumė ditė maleve. Ushqime kishin mjaft dhe roje tė sigurt, tė udhėhequr nga Alush Smajli e Smajl Hajdari. Si gjithėherė, spiunėt e pushtetit tė ri komunist (mjerisht shqiptarė), po bėnin punėn e tyre tė ndyrė.Ato ditė Brigada VI Bokele e Kotorrit (Mal i Zi) kishte kaluar nė Istog e rrethinė dhe po bėnte kėrrdi mbi popullatėn shqiptare. Ajo po ndihmohej edhe nga shumė ēetnikė nė ato terrene. Itinerari saj kishte filluar nga Istogu drejt Zllakuqanit, Jashanicės sė Epėrme, pėr tė vazhduar drejt Pllaēicės dhe pėr tu bashkuar brigadave e tjera partizane nė Berishė tė Drenicės. Derisa kjo brigadė famėkeqe kishte ardhur nė Jashanicė tė Epėrme, dy spiunėt shqiptarė ishin lajmėruar tė komandanti saj duke e njoftuar pėr vendndodhjen e luftėtarėve tė Ēetės sė Ukė Sadikut.

 

      Mėngjesi i 13 shtatorit 1945, ishte i kobshėm pėr luftėtarėt e kėsaj ēete, por edhe pėr vetė sulmuesit, qė nuk shpėtuan edhe aq lehtė. Fushėgropa e Ēelisė u rrethua nga ushtarėt e Brigadės VI Bokele. Luftėtarėt e Ēetės sė Ukė Sadikut, hetuan rrethimin dhe u pėrgatitėn pėr vetėmbrojtje. Komandanti Shaban Sadiku po iu jepte kurajo luftėtarėve, Marie Shllaku, motra nė mes vėllezėrve, posi Shotė Galica e Drenicės e Nora e Kelmendit, po ngjeshte automatikun dhe po priste shenjen pėr sulm. Dy trimat, Alush Smajli dhe Smajl Hajdari me dy mitralozat e tyre kishin vuar nė shėnjestėr ushtarėt e armikut nga dy lisa tė mėdhenj, tė gjithė po prisnin urdhėrin e Shaban Sadikut. Kur u afruan ushtarėt e rrethit tė parė tė armikut, krisi pushka e Shaban Sadikut e pas saj rafalet e armėve e tė tjerėve. Ushtarėt e armikut po binin tė gjakosur dhe pa shpirt, si tu vinte nga rrufeja e jo nga njė grusht luftėtarėsh, qė nė krahasim me numrin e madh tė luftėtarėve tė Brigadės famėkeqe Bokele dhe armatimit tė tyre, ishin njė pikė ujė nė oqean, megjithatė, rrethi i parė dhe i dytė i armikut u asgjėsua tėrėsisht.

 

      Deri pasdite armiku nuk mundi tė dėpėrtonte fare pranė luftėtarėve tė Ēetės sė Ukė Sadikut, por kur filluan tė gjuanin me mortaja dhe tė shkaktonin dėme tė mėdha nė njerėz, poashtu edhe shiu i madh qė filloi tė binte atė ditė shtatori, atėherė forcat armike i vuan nė rrethim tė hekurt. U plagos rėndė vetė komandanti, Shaban Sadiku dhe u vranė shumė luftėtarė tjerė. Nė mesin e tyre Smajl Hajdari; mitralozi i tij nuk po villte mė zjarr. Edhe Alush Smajli mori shumė plagė tė rėnda dhe nuk kishte fuqi tė shtinte me mitralozin e tij. Marie Shllaku mori shumė plagė dhe me ndihmėn e Musli Hotit nga Resniku doli nga rrethimi. Ali Meta me shumė plagė u drejtua nga Jashanica e Epėrme, kurse Shaban Sadiku, mori plagė tė rėnda, por nuk u dha, kur u err doli nga rrethimi dhe u drejtua drejt fshatit Jelloc pėr tė kaluar nė Gjurgjevikun e tij, ku vdiq tė nesėrmen nė shtėpinė e tij.


      Nė kėtė luftė tė rreptė dhe tė pabarabartė u vranė 32 luftėtarė tė Ēetės sė Ukė Sadikut, ndėrsa shpėtuan tė gjallė, por me shumė plagė dhe dolėn nga rrethimi 8 luftėtarė tė tjerė, nė mesin e tyre edhe prijėsi i ēetės, Shaban Sadiku. Edhe Brigada famėkeqe Bokele pėsoi humbje tė mėdha. Iu vranė mbi 200 luftėtarė e po aq iu plagosen. Trenat po bartnin trupa tė vdekur dhe tė plagosur tė ushtarėve serbė drejt Fushė-Kosovės. Tė nesėrmen kjo brigadė u hakmor ndaj fshatarėve tė pafajshėm tė fshatrave Siēevė, Jelloc dhe Shtaricė. Vrau 17 fshatarė, duke i akuzuar kinse kanė marrė pjesė nė luftime dhe i kanė ndihmuar
“banditėt ballistė” me ushqime, armatim dhe municion.


      Pas humbjeve tė luftėtarėve tė shumtė tė kėsaj ēete heroike, komandanti saj, Ukė Sadiku ngeli vetėm me tetė bashkėluftėtarė pranė vetes, pėr t
’u endur nėpėr fshatrat e Llapushės, por gjithmonė i ndjekur nga brigadat e shumta partizane-ēetnike, qė iu kishin vėrsulur Drenicės, Llapushės e Rrafshit tė Dukagjinit posi ujqėrit e tėrbuar. Marie Shllaku, pas vdekjes sė Musli Hotit, e vetme u drejtua drejt fshatit Aēarevė tė Drenicės. Atje fshatarėt e strehuan dhe pėr pak ditė mori veten. Nė njė tubim qė u foli fshatarėve pėr bashkimin e forcave pėr t’iu kundėrvėnė armikut, u hetua nga dy spiunė dhe u lajmėrua nė OZN-e tė Skėnderjat e Mitrovicės. Pas zėnies sė saj, u dėrgua nė Mitrovicė, Gjakovė e pastaj nė Prizren ku u dėnua me vdekje bashkė me tre shkodranėt e saj trima: At Bernard Llupin, Kolė Parubin dhe Gjergj Martinin.

 

Zėnia me tradhti e Ukė Sadikut

 

      Fillimi i vitit 1947 ishte me borė e acar tė ashpėr, por aq edhe me sakrifica shqiptare. Ukė Sadiku bashkė me shtatė bashkėluftėtarė besnikė kishin kaluar dimrin nė njė bunker nė male tė Jezercit (mbi Ferizaj). Familjet e Sadri Kabashit tė Korishės dhe Kadri Maqitevės nga Maqiteva po i mbanin fshehurazi me bukė. Pas dėrgimit tė Sahit Dinit nga Sferrka e Gashit, nga ana e OZN-ės serbe, qė tė gjente dhe tua mbushte mendjen Ukė Sadikut me shokė qė ti dorėzoheshin pushtetit komunist jugosllav, pas tij shkuan katėr veta: Sokol Dini, Beqir Bajrami, Shaqė Caka dhe Nezir Balia, ndėrkaq, nė bunker ngelėn Ukė Sadiku, Qazim Bajraktari me tė vėllain, Qerimin e sėmurė rėndė dhe Halil Sadrinė. Pas vdekjes sė Qerimit dhe varrimit tė tij, kėta tė tre u nisėn drejt Sferrkės sė Gashit pėr tė mėsuar se kiu pėrfunduan katėr shokėt e tyre qė kishin shkuar ditė mė parė. Qė tė tre ranė nė pritė tė tradhtisė nė Sferrkė tė Gashit. Nė mbrėmjen e datės 17 shkurt 1947, nė gardh tė kopshtit pranė oborrit tė Din Arifit nga rafalet e ushtrisė serbe u vranė Qazim Bajraktari dhe Halil Sadria, ndėrsa me plagė nė shpatullė tė kėmbės shpėtoi Ukė Sadiku dhe u drejtua nė Murgė, tek dhėndrri i tij. Aty e hetua nga njė mik i tij dhe u lajmėrua OZN-a nė Prishtinė. Gjatė asaj nate ushtria erdhi me trenin e natės dhe u rrethua shtėpia ku ishte i strehuar Ukė Sadiku i plagosur. U zu si luani i plagosur nė kafaz dhe u dėrgua nė Mleqan tė Arif Kryeziu, deputet i Parlamentit serb nė Beograd nga rrethi i Rahovecit. Kjo dredhi u organizua nga OZN-a, kinse Ukė Sadiku i ėshtė dorėzuar vullnetarisht kėtij deputeti dhe me kėrkesėn e tij ėshtė dėrguar nė mbrojtje tė Fadil Hoxhės, por ai mė datėn 22 shkurt 1947 pėrfundoi nė burgun e Prishtinės. Pas procesit hetimor gjykimi u mbajt mė 10 prill 1947, nėn drejtimin e prokurorit famėkeq, Ali Shukriut, nė tė cilin Ukė Sadiku bashkė me Gjon Serreēin, Ajet Gėrgurin dhe Osman Bunjakun u dėnuan me pushkatim dhe qė tė katėr u pushkatuan nė Tauk Bashqe tė Prishtinės, natėn e 31 gushtit 1947. Nuk iu dihet fare varri i tyre.

 

      Nė kėtė mėnyrė pėrfundoi Ēeta e Ukė Sadikut, komandanti saj, Ukė Sadiku dhe luftėtarėt e tij trima tė atdheut.3 Kėshtu, pėr njė vit, sa veproi Ēeta e Ukė Sadikut, mbrojti me heroizėm tė rrallė trojet etnike shqiptare nga thundra serbo-ēetnike, zhvilloi aktivitet tė madh luftarak e patriotik, iu doli zot tokave shqiptare, armikut i shkaktoi humbje tė mėdha nė ushtarė e teknikė luftarake, dhe vėrtetė luajti rol tė rėndėsishėm nė koordinimin e aksioneve tė luftėrave dhe bashkėpunimit tė ndėrsjellė nė mes tė ēetave e tjera kryengritėse shqiptare nė krahinė tė Llapushės dhe krahinat e tjera tė Kosovės. Ndėrkaq, Ukė e Shaban Sadiku ngelėn pėrgjithmonė nė altarin e lirisė shqiptare si trima qė u flijuan pėr lirinė e atdheut, ranė nė mbrojtje tė tokave shqiptare.