Shpalime historike

 

NDARJA ADMINISTRATIVE DHE REGJISTRIMI I POPULLSISĖ NĖ

QARKUN E PRIZRENIT NĖ  VITIN 1919

 

Foto - Qyteti i Prizrenit: 1 - 2

 

 

        Shkruan: Sheradin BERISHA

        15. 04. 2008

 

Hyrje

 

        Pas pushtimit tė Kosovės dhe tė viseve tjera etnike shqiptare nga Serbia /tetor-nėntor1912/,  komanda supreme serbe,  sipas vendimit tė qeverisė sė saj: nr. 18714 tė datės 5 nėntor 1912,  me shpejtėsi ndėrtoi njė administratė ushtarake,  duke e ndarė vendin nė 10 qarqe,  nė dhjetra rrethe dhe nė qindra komuna tė vogla.  Qė nė fillim tė vitit 1913 qeveria e Pashiqit  Kosovėn e kishte copėzuar nė kėto,  qarqe rrethe e komuna:

1. Qarku i Tetovės – kishte 4 rrethe dhe 59 komuna me 300 fshatra; 

2. Qarku i Shkupit – kishte 3 rrethe dhe 61 komuna me 249 fshatra; 

3. Qarku i Kumanovės – kishte 5 rrethe dhe  60 komuna me 409 fshatra; 

4. Qarku i Kavadarit – kishte 3 rrethe dhe 52 komuna me 227 fshatra; 

5. Qarku i Dibrės – kishte 3 rrethe  (kėtu ėshtė llogaritur edhe rrethi i Peshkopisė)  dhe 35 komuna me 202 fshatra; 

6. Qarku i Manastirit – kishte 6 rrethe dhe 116 komuna me 584 fshatra; 

7. Qarku i Plevles – kishte 3 rrethe dhe 27 komuna me 122 fshatra; 

8. Qarku i Novi Pazarit  (Pazarit tė Ri)  – kishte 3 rrethe dhe 54 komuna me 571 fshatra; 

9. Qarku i Prishtinės – kishte 5 rrethe  (Prishtina,  Gjilani,  Vuēiterrna,  Llapi dhe Ferizaji)  dhe 72 komuna me 628 fshatra; 

10. Qarku i Prizrenit – kishte 8 rrethe dhe kėto rrethe ishin:

 

I. Rrethi i Prizrenit,  i ndarė nė 20 komuna me 67 fshatra; 

II. Rrethi i Gjakovės,  i ndarė nė 16 komuna me 59 fshatra; 

III. Rrethi i Gorės  (Vranisht),  i ndarė nė 19 komuna me 54 fshatra; 

IV. Rrethi i Drinit /Krasniqes  (Vaspas) ,  i ndarė nė 13 komuna me 57 fshatra; 

V. Rrethi  Metohisė  (Istok),  i ndarė nė 11 komuna me 73 fshatra; 

VI. Rrethi i Podrimes  (Rahovec),  i ndarė nė 13 komuna me 83 fshatra; 

VII. Rrethi i Lumės  (Bicaj),  i ndarė nė 15 komuna me 32 fshatra dhe

VIII. Rrethi i Podgorės  (Suharekė),  i ndarė nė 10 komuna me 38 fshatra.

Sipas njė vendimi tė Komandės sė armatės III serbe,  mė 12 nėntor 1912 edhe vet qyteti i Prizrenit u nda nė disa qendra - lagje,  si:

     1. Kuarti i mahallės sė Terzinjve me lagjet:  Myderrizi,  Hoqa,  Haxhi Kasemi,  Sozi,  Begzade dhe Ilaz Kuka:

      2. Kuarti  Arad me lagjet:  Ajdi Begu,  Varoshi,  Sinan Pasha dhe Mahmut Pasha; 

     3. Kuarti Sveti Petki me lagjet:  Buda Hoqa,  Ahmet Begu,  Ēoraga  (Liman Ēogaxhi),  Mahmuti,  Haxhi Ramadani,  Atiku  (Xhuma Xhami)  dhe Xhediti; 

     4. Kuarti Levishke me lagjet:  Saraqhane,  Katibi,  Sinani,  Dragodani,  Kurilla,  Mehmed Pasha,  dhe Muhaxhiri. 1

Kryeshef i qarkut tė Prizrenit fillimisht u caktua Sreten V. Kojiqi,  tė cilin mė vonė do ta zavendėsojnė Gjorgje Matiqi dhe Kataniqi,  qė tė tre antishqiptarė tė dėshmuar.

 

I

 

        Dihet mirėfilli se gjatė luftės sė parė Botėrore  (1915-1918) ,  Kosova dhe viset tjera shqiptare u pushtuan nga forcat e bllokut Qėndror:  Bullgaria dhe Austro-Hungaria, ndėrsa ushtria serbe  (pas kapitullimit nė nėntor 1915),  nga brigjet shqiptare,  u largua me ndihmėn e Francės dhe tė Rusisė nė Greqi.  Ndonėse forcat e bllokut tė Antantės:  Francės,  Anglisė,  Italisė. . . ku bėnin pjesė edhe divizionet e ushtrisė serbe,  ishin pėrqėndruar nė Selanik,  mė 15 shtator 1918 kėto forca  hapėn Frontin e ashtuquajtur tė Selanikut,  kundėr ushtrisė bullgare dhe asaj austro-hungareze. Aleanca ushtarake e Antantės gjatė marshimit nė drejtim tė veriut, mposhti ushtrinė bullgare duke e detyruar qė  tė kapitulloi mė 29 shtator 1918. Nė kėto operacione pushtuese, njėsitė ushtarake franceze ishin tė parat qė nė fillim tė tetorit 1918 u futėn nė Kosovė dhe pėrgaditėn terenin pėr rikthimin  e ushtrisė  serbe nė tokat shqiptare. Qeveria serbe kishte pėr qėllim qė krahas depėrtimit tė ushtrisė franceze, tė organizonte edhe pushtetin e pėrkohshėm serb nėpėr qendrat mė tė mėdha tė Kosovės. . . 2 Dhe kėtė e bėri me lehtėsi falė ndihmės sė ushtrisė franceze.  Ndėrkohė, sipas marrėveshjes me aleatėt e vet, ushtria serbe dislokoi   trupat e saj nė tėrė teritorin e ripushtuar. Mė 1. XI. 1918 komanda e Armatės sė III serbe me seli nė Shkup, me njė vendim tė veēantė territoret shqiptare u ndau nė tri zona ushtarake:

 

  1. nė zonėn e Manastirit,

  2. tė Vardarit dhe

  3. nė atė tė Kosovės.

 

        Ndėrkaq zona e Kosovės, me qendėr nė Prishtinė, ndahet nė tri qarqe- (zona)  ushtarake:

  1. Qarku i regjimentit tė Prizrenit, me shtab nė kėtė qytet dhe pėrfshinte kėto rrethe: rrethin e Gorės, Sharrit, Gjakovės, Podrimės, Podgorės, Lumės dhe tė Hasit.

  2. Qarku i Regjimentit tė Prishtinės, me shtab nė Prishtinė dhe pėrfshinte rrethet administrative: tė Llapit me njė pjesė tė Graēanicės, rrethit tė Gjilanit dhe atė tė Nerodimes me qendėr nė Ferizaj.

  3. Qarku i Regjimentit tė Novi Pazarit (Pazarit tė Ri), pėrfshinte rrethet administrative: tė Sjenicės, Dezhevės, Nivi Pazarit (Pazarit tė Ri), Shtavicės, Tutinit, Mitrovicės, Vuēiterrnės, Drencės-Llaushė, Istokut, Rozhajės dhe tė Pejės. 3  Kjo ndarje mbetet nė fuqi deri nė vitin 1920, kur Mbretėria SKS do tė ndahet nė krahina.

        Pas dislokimit tė plotė tė trupave ushtarke serbe nė trevat e ripushtuara shqiptare, komanda supreme serbe me ndihmėn e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, fillon konstituimin e pushtetit ushtarako-policor nė ēdo vendbanim. Fillimisht trevat shqiptare ndahen nė qarqe, rrethe dhe komuna tė vogla, pėrafėrsisht sipas ndarjes qė ishte bėrė nė vitin 1913. Dhe Kosova ndahet nė tri qarqe, si nė:

 

   1. Qarkun e Kosovės me katėr rrethe; 

   2. Qarkun e Zveēanit me tri rrethe dhe nė

   3. Qarkun e Prizrenit me gjashtė rrethe.

 

        Pushtuesit serb, ndėrtimin e pushtetit nė qarqe dhe njėsi mė tė vogla administrative e arsyetonin, me: konfiguracionin e vėshtirė malor tė terenit, me gjerėsinė e teritorit, me mungesėn e lidhjeve tė komunikacionit, me mosnėnshtrimin e popullsisė shqiptare etj. Pėr tė vėnė nėn kontrollė tė plotė gjithė hapsirėn shqiptare, Qeveria serbe nė krye tė qarqeve emroi oficerė mė aktivė dhe mė energjik, nė luftimin e rezistencės shqiptare.  

          

II

 

        Pėr tė argumentuar ndarjen administrative dhe vėnjen e pushtetit ushtarak serb nė Kosovė, shembulli mė ilustrativ ėshtė qarku i Prizrenit. Pas pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore, ndonėse forcat franceze tė dislokuara nė Prizren u larguan pėr nė jug tė Shqipėrisė (Gjirokastėr, Korēė etj), komanda e pėrgjithshme e ushtrisė serbe mė 1 nėntor 1918, urdhėroi Batalionin e II tė Regjimentit tė parė tė saj, qė tė dislokohet nė Prizren. 

        Ministria e Punėve tė Brendshme e Serbisė meqė kishte caktuar Gjorgje Matiqin pėr ndėrtimin e pushtetit policor nė Kosovė, ky antishqiptar i njohur qė nga viti 1913, pėr kryeshef nė Qarkun e Prizrenit emroi Petar Kostiqin ish-drejtor i gjimnazit, i cili mė vonė do tė zavendėsohet nga D. O Dorontiqi. Ndėrkaq gjithė kryetarėt dhe shefat e policisė sė rretheve emroi serb, si:

    1. Pėr rrethin e Sharrit, kryetar emruan Cvetko Bllagojeviqin (tregtar nga Prizreni), shef tė policisė Toma Jovanoviqin; 

    2. Pėr rrethin e Podrimes, kryetar Predrag Gjurgjeviqin (mėsues) , shef tė policisė Risto Kuzmanoviqin; 

     3. Pėr rrethin e Podgorės, kryetar Ranko Trifunoviqin, shef tė policisė Milorad Protiqin; 

    4. Pėr rrethin e Gorės, kryetar Spaso Lekiqin (ish-gjykatės) , shef tė policisė Branisllav Popoviqin; 

    5. Ndėrkaq pėr vendosjen e pushtetit nė rrethin e Lumės dhe tė Hasit ishin angazhuar Shani Llausha dhe Sadik Efendiu (ish-naēallnikė tė kėtyre rretheve gjatė viteve 1914-1915) por megjithatė shef nė rrethin e  Lumės ndėrkohė do tė emrohet Stojan Dajiqi, kurse pėr shefa tė policisė nė rrethin e Lumės u emrua Milorad Petroviqi,  ndėrsa pėr rrethin e Hasit: Mihajllo Koviq (ish - oficer nė Divizionin e Vardarit) . 4

        Sipas vendimit tė MPB-s serbe tė datės 10 nėntor 1918, mė 13 nėntor, shefi i Qarkut tė Prizrenit P. Kostiq do ta konstituoi edhe administratėn e pushtetit civil nė Prizren. Dhe, pėr kryetar emron Rista Skakaleviqin, ndėrsa pėr anėtarė:

     1. Cvetko Bllagojeviqin-tregtar; 

     2. Ratko Zhoriqin - tregtar; 

     3. Risto Gjunkoviqin (kryeplak) ; 

     4. Jovan Gjorgjeviqin; 

     5. Shaqir Ēavdėrbashėn; 

     6. Ramiz Korėn - rentier; 

     7. Petar Kostiqin-sekretar i mitropolisė nė pension; 

     8.  Musa Shehzaden-rentier; 

     9. Vasilje Desiqin - kryetar i gjyqit tė shkallės sė parė nė Prizren; 

   10. Trifun Dimitrijeviqin-profesor nė pension; dhe 

11. disa tregtarė e zejtarė. 5

 

        Nė Qarkun e Prizrenit, m enjėherė pas ndarjes administrativo - territoriale dhe vendosjes sė pushtetit qėndror, autoritetet serbe bėjnė regjistrimin e popullsisė. Sipas njė dokumenti, qė deri mė sot ka qenė pakė i njohur nė histori, regjistrimi i popullsisė nė Qarkun e Prizrenit, pėr herė tė parė ėshtė bėrė nė fillim tė vitit 1919. Nė kėtė dokument, qė mbanė numrin K. P. br. 742 dhe datėn, 2 shkurt 1919, tė nėnshkruar nga naēallniku i Qarkut tė Prizrenit M. O Dorontiqi, evidentohet regjistrimi i popullsisė sipas rretheve, komunave dhe fshatrave, me tė dhėnat:  numrin e banorėve, tė shtėpive, tė familjeve dhe pėrkatėsinė e tyre fetare. Origjinali i kėtij dokumenti ruhet nė arkivin e fondit tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė nė Beograd-nr. 65, fasc. 28. dok. 189. 

 

Edhe ky dokument, dėshmon se Qarku i Prizrenit ishte i ndarė nė  gjashtė  rrethe, si nė:

 

1. Rrethin e Sharrit        -  me seli nė  Prizren; 

2. Rrethin e Podgorės  -  me seli nė Suharekė; 

3. Rrethin e Podrimės   -  me seli nė Rahovec; 

4. Rrethin e Gorės        -  me seli nė Vranishtė; 

5. Rrethin e Lumes       -  me seli nė Bicaj dhe

6. Rrethin e Hasit          -  me seli nė Krumė.

 

III

 

        Struktura e pėrgjithshme, e regjistrimit tė popullsisė nė Qarkun e Prizrenit, sipas kėtij dokumenti dukej kėshtu:

 

        A) R r e th i   i   Sh a rr i t - ka pasur gjithsej 16 komuna si:  komunėn e Sredskės,  Gornje Sellos,  Verbiēanės,  Lubinjės,  Lokvicės,  Lybeēevės,  Hoqės sė Qytetit,  Zhurit,  Vermicės,  Vlashnjės,  Manastricės,  Serbicės sė Epėrme,  Korishės, Lubizhdės,  Sevcit dhe Novakės.

    1. Komuna e Sredskės, pėrfshinte fshatin Sredskė me 144 familje ortodokse (Serbe)   (1031 banorė)  dhe fshatin Pllanjan 6 me 45 familje ortodokse (275 banorė)  dhe 57 familje myslimane (345 banorė) .

    2. Komuna e Gornjesellos, pėrfshinte fshatrat: Gornjeselle dhe Mushnikovė. Gornjesella kishte 97 familje ortodokse (478 banorė)  dhe 19 myslimane (78 banorė) . Fshati Mushnikovė kishte 73 familje ortodokse (420 banorė) dhe 37 myslimane (203 banorė) . 7

    3. Komuna e Verbiēanės, pėrfshinte fshatrat: Verbiēanė, Novoselle dhe Gernēar. Fshati Verbiēan kishte 32 familje ortodokse (100%)  me 176 banorė;  Novosella 39 familje myslimane me 226 banorė. Tė dhėnat e fshatit Gernēar mungojnė! 8

    4. Komuna e Lubinjės, pėrfshinte fshatrat: Lubinja e Poshtme,9 Lubinja e Epėrme dhe Drajēiqi. Lubinja e Poshtme kishte 89 familje me 562 banorė, tė gjithė myslimanė;  Lubinja e Epėrme 83 familje me 470 banorė, poashtu tė gjithė myslimanė dhe Drajēiqi 44 familje ortodokse me 334 banorė dhe 7 familje myslimane me 40 banorė.

    5. Komuna e Lokvicės, pėrfshinte: Llokvicėn, Zhivinjanin, Jabllanicėn dhe Reēanin. Llokvica kishte 49 familje ortodokse me 290 banorė dhe 31 familje myslimane me 145 banorė;  Zhivinjani kishte 11 familje myslimane me 70 banorė;  Jabllanica 97 familje myslimane me 712 banorė;  Reēani 50 familje myslimane me 381 banorė. 10

   6. Komuna e Lybeēevės, 11 pėrfshinte fshatrat: Lybeēevė, Leskovec, Lez dhe Kushnin, me populllatė etnikisht shqiptare. Lybeēeva kishte 113 familje me 637banorė;  Leskoveci 68familje me 419 banorė;  Lezi 17 familje me 124 banorė dhe Kushnini gjithashtu kishte 17 familje me 112 banorė.

    7. Komuna e Hoqės sė Qytetit, 12 pėrfshinte-fshatrat: Hoqė-e-Qytetit, Billushė,  Jeshkovė dhe Poslisht, tė banuar me 100% shqiptarė. Hoqa e Qytetit kishte 86 familje (shtepi)  me 565 banorė;  Billusha kishte 104 familje (shtepi)  me 574 banorė;  Jeshkova 22 familje me 143 banorė dhe Poslishti kishte 11 familje me 85 banorė.

    8. Komuna e Zhurit 13 – pėrfshinte vetėm fshatin Zhur, i cili sipas kėtij regjistrimi kishte 251 familje (shtėpi)  shqiptare me 1304 banorė.

    9. Komuna e Vėrmicės, 14 pėrfshinte fshatrat: Vėrmicė, Shkozė dhe Dobrusht, poashtu tė banuar 100% me shqiptar. Vėrmica kishte 68 shtepi me350 banorė;  Shkoza 25 shtėpi me 146 banore dhe Dobrushti kishte 25 shtėpi me 69 banorė. 15

   10. Komuna e - Vlashnjes, 16 pėrfshinte fshatrat: Vlashnje, Nashec, Atmaxhė dhe Grazhdanik. Vlashnja kishte 37 shtepi shqiptare me 310 banorė;  Nasheci kishte 3 shtėpi, 1 shtėpi ortodokse sebe me 12 anėtarė dhe 2 familje shqiptare me 13 anėtarė,  Atmaxha kishte 28 familje shqiptare me 155 anėtarė dhe Grazhdaniku kishte 18 shtėpi (familje) katolike shqiptare me180 anėtarė.

   11. Komuna e Manastiricės, pėrfshinte fshatrat: Manastiricė, Struzhe dhe Nerbegosht.

Manastirica kishte 48 familje me 330 banorė myslimanė;  Struzhja 60 familje shqiptare me 319 banorė dhe Nerbegoshti kishte 75 familje me 444 banorė myslimanė. 17

   12. Komuna e Sėrbicės sė Epėrme, pėrfshinte: Serbicėn e Epėrme, Sėrbicėn e Poshtme, Piranėn dhe Trepetincėn. Serbica e Epėrme kishte 74 familje, prej tyre 7 familje ishin serbe me 42 banorė, 2 familje katolike shqiptare me 18 anėtarė dhe 5 familje myslimane me 58 anėtarė;  Sėrbica e Poshtme kishte 21 familje, prej tyre 5 familje serbe me 20 anėtarė dhe 16 familje myslimane me 88 anėtarė;  Pirana kishte 62 shtėpi, prej tyre 1 familje katolike shqiptare me 5 anėtarė dhe 61 familje tė tjera gjithashtu shqiptare  (tė konfesionit myslimanė)  me 138 banorė, ndėrsa Trepetinca kishte 7 familje katolike shqiptare me 61 banorė.

   13. Komuna e Korishės, pėrfshinte fshatrat: Korishė, Lutogllavė dhe Kabash. Korisha kishte 58 familje me 497 banorė. Prej tyre 2 familje ishin ortodokse (serbe)  me 14 anėtarė, 1 familje katolike shqiptare me 3 anėtarė dhe 55 familje tjera shqiptare me 480 anėtarė;  Lutogllava kishte 10 familje me 92 banorė. Prej tyre  ishin: 3 familje ortodokse (serbe) me 45 anėtarė, 5 familje katolike shqiptare me 39 anėtarė dhe 2 familje shqiptare me fe myslimane, me 8 anetarėdhe Kabashi kishte 64 familje shqiptare (me fe myslimane) me 508 banorė.

    14. Komuna e Lubizhdės, pėrfshinte fshatrat: Lubizhdė, Dojnicė,  dhe Skorrobisht. Lubizhda kishte 48 shtėpi-familje, prej tyre 29 familje ortodokse (serbe)  me 262 anėtarė dhe 19 familje shqiptare tė fes myslimane me 195 anėtarė. Fshati Dojnicė kishte 19  familje ortodokse (serbe) me 169 banorė, kurse fshati Skorrobisht kishte 93 familje myslimane me 552 anėtarė.

    15. Komuna e Sevcit, pėrfshinte fshatrat: Jazhnicė dhe Sevc. Jazhnica kishte 80 familje ortodokse (s)  me 440 banorė, kurse Sevci 130 familje ortodokse  (s)  me 976 banorė.

    16 Komuna e Novakės, pėrfshinte fshatrat: Novakė, Gilancė, Caparc, Smaq, Velezhė dhe Shpenadi. Novaka kishte 31 familje, ku prej tyre 27 ishin ortodokse  (s)  me 130 anėtarė dhe 4 katolike shqiptare me 25 anėtarė;  Gilanca kishte 22 familje, prej tyre 20  ishin katolike shqiptare me 111 banorė dhe 2 familje ortodokse  (s)  me 12 anėtarė;  Caparci kishte 19 familje shqiptare, 10 familje tė fes myslimane me 55 anėtarė dhe 9 katolike me 49 anėtarė.

Smaqi kishte 21 familje, prej tyre 12 familje shqiptare-katolike me 85 anėtarė dhe 9 familjeortodokse  (s) me 89 anėtarė;  Velezha kishte 17 familje shqiptare me 128 banorė.

Ku prej tyre 13 familje ishin katolike me 91 anėtarė dhe 4 familje tė fes myslimane me 37 anėtarė dhe Shpenadia kishte 16 familje shqiptare, 12 katolike me 108 anėtarė dhe 4 tė fes myslimane me 37 anėtarė.

      Rrethi i Sharrit me 16 komunat e tij (sipas kėtij regjistrimi) ka pasur gjithsejt 2894 shtėpi me 17. 874 banorė. 18

     Njė rėndėsi tė veēantė pėr Qarkun e Prizrenit kishte vet qyteti i Prizrenit, i cili ishte komunė nė vete. Prizreni deri nė shkurt 1919 kishte gjithsej 1. 810 familje (shtėpi) me 16. 100 banorė. Prej tyre 1. 500  (59, 28%) familje shqiptare (myslimanė) me 11. 475  (71, 27%) banorė;  150  (5, 92%) familje katolike shqiptare me 600 (3, 72%)  banorė;  80  (31, 62%) familje ortodokse  (serbe e gogė)  me 3. 725  (23, 13%) banorė dhe 80  (3, 16%) familje rome me 300 (1, 86%) banorė. Numri i banorėve tė Prizrenit nė periudhėn 1910-1920 ka ndryshuar nė mėnyrė drastike. Zvoglimi i popullsisė ėshtė bėrė pėr shkak shpėrnguljes me dhunė nga pushtuesit serbė. Derisa nė vitin 1910 Prizreni kishte 30. 283 banorė, 3 vjet mė vonė (1913) ky numėr do tė zvogėlohet nė 18. 174, ndėrsa nė vitin 1919 do t“i ketė 16. 100 banorė, ndėrkaq sipas regjistrimit tė popullsisė ne vitin 1921 Prizreni ka pasur vetėm 16. 414 banorė. 19

 

IV

 

        B) . Rr e th i   i   P o d g o r ė s - me qendėr nė Suharekė kishte 10 komuna, e ato ishin: Komuna e Dvoranit, Duhleės, Leshanit, Movlanit, Mushtishtit, Semetishtit, Sallagrazh -  dės, Sopisė, Studenēanit dhe e Suharekės. Ky rreth  kishte 38 fshatra.

    1. Komuna e Dvoranit, pėrfshinte fshatrat: Vraniq, Dvoran, Maēitevė dhe Popvlan. Vraniqi kishte 59 shtėpi shqiptare me 522 banorė;  Dvorani kishte 24 shtėpi ortodokse  (S)  me 262 banorė;  Maēiteva 45 shtėpi shqiptare me 237 banorė dhe Popvlani kishte 13 shtėpi ortodokse me 166 banorė.

    2. Komuna e Duhlės, pėrfshinte: Bllacėn, Grejēevcin, Dragaqinėn, Duhlėn dhe Ēadrakun.

Bllaca kishte 107 shtėpi-familje shqiptare me 619 banorė;  Grejēevci 46 shtėpi shqiptare me 336 banorė;  Dragaqina 8 shtėpi shqiptare me 59 banorė;  Duhla kishte 41 shtėpi, prej tyre 36 shqiptare me 273  (89, 81%) banorė dhe 6 shtėpi ortodokse (s)  me 31  (10, 19%) banorė dhe Ēadraku kishte 20 shtėpi shqiptare me 179 banorė.

    3. Komuna e Leshanit, pėrfshinte: Leshanin, Nepėrbishtin dhe Tėrnen. Leshani kishte 64 shtėpi me 417 banorė. Prej tyre 50 shtėpi ishin shqiptare me 287 (68, 82%) banorė dhe 14 tė tjera serbe me 130 (31, 17%) banorė;  Nėperbishti  kishte 20 shtėpi shqiptare me 195 banorė, ndėrsa Tėrna 19 shtėpi shqiptare 184 banorė.

    4. Komuna e Movlanit, pėrfshinte fshatrat: Budakovė me lagjen Buzhalė, Vėrshevcin,

Krushicėn, Movlanin, Papazin dhe Staraviqinėn. Budakova me Buzhalė kishte 89 shtėpi shqiptare me 633 banorė;  Vėrshevci 9 shtėpi shqiptare me 71 banorė;  Krushica 30 shtėpi shqiptare me 174 banorė;  Movlani 28 shtėpi me 207 banorė. Prej tyre 16 shtėpi serbe me 108  (52, 17%) banorė dhe 12 shtėpi shqiptare me 99 (47, 82%) banorė;  Papazi kishte 11 shtėpi shqiptare me 67 banorė dhe Staraviqina kishte 9 shtėpi shqiptare me 52 banorė.

    5. Komuna e Mushtishtit, pėrfshinte Dellovcin dhe Mushtishtin. Dellovci kishte 46 shtėpi-familje me 386 banorė. Prej tyre 28 shtėpi ishin ortodokse (s)  me 208 (54, 88%) banorė dhe 18 shtėpi shqiptare me 178 (46, 11%) banorė. Ndėrkaq Mushtishti kishte 192 shtėpi me 1444 banorė, ku prej tyre 101 shtėpi ishin ortodokse (s. ) me 710 (49, 16%)  banorė dhe 91 shtėpi shqiptare me 734 (50, 83%) banorė.

    6. Komuna e Semetishtit, pėrfshinte fshatrat: Kosterc, Kravoseri, Nishor me lagjen Breshancė, Semetishtin dhe Tumiqinėn. Kosterci kishte 19 familje shqiptare me 110 banorė;  Kravoseria 45 familje me 276 banorė;  Nishori me Breshancė 85 shtėpi me 46 banorė;  Semetishti 41 shtėpi me 358 banorė dhe Tumiqina kishte 35 shtėpi me 159 banorė.

    7. Komuna e Sallagrazhdės, pėrfshinte fshatrat Grejkovc, Gjinovc dhe Sellograzhdė. Grejkovci kishte 59 shtėpi shqiptare me 531 banorė;  Gjinovci 34 shtėpi me 353 banorė dhe vetė Sallagrazhda kishte 29 shtėpi me 294 banorė dhe prej tyre 11 shtėpi shqiptare tė fes myslimane me 106 (36, 05%) banorė, 10 shtėpi katolike shqiptare me 96 (32, 65%) banorė dhe 8 shtėpi ortodokse (s) me 92 (31, 29%)  banorė.

    8. Komuna e Sopisė, perfshinte fshatrat: Bukosh, Savrovė me lagjen Dubravė dhe Sopinė. Bukoshi kishte 24 shtėpi shqiptare me 242 banorė;  Savrova me Dubravėn 28 shtėpi shqiptare me 226 banorė dhe Sopia kishte 65 shtėpi me 478 banorė, prej tyre 56 ishin shqiptare me 399 (86, 47%) banorė dhe 9 shtėpi ortodokse (s. ) me 79 (16, 52%) banorė.

    9. Komuna e Studenēanit, pėrfshinte fshatrat: Dobėrdelan, Rashtan dhe    Studenēan.  Dobėrdelani kishte 32 shtėpi shqiptare me 311 banorė;  Reshtani 23 shtėpi shqiptare me 110 banorė dhe Studenēani 114 shtėpi shqiptare me 800 banorė.

    10. Komuna e Suharekės, pėrfshinte fshatrat: Peēan, Reēan, Sllapuzhan, dhe Suharekėn.

Peēani kishte 90 shtėpi shqiptare me 648 banorė;  Reēani 29 shtėpi me 244 banorė, ku prej tyre 23 ishin shqiptare me 198 (81, 14%) banorė dhe 6 ortodokse (s. ) me 46 (18, 85%) banorė. Sllapuzhani kishte 29 shtėpi shqiptare me 203 banorė dhe Suhareka kishte 109 familje me 804 banorė. Prej tyre 94 familje shqiptare (m. ) me 722 (89, 80%) banorė, 1 familje shqiptare katolike me 3 (0, 37%) banorė dhe 14 familje ortodokse (s. ) me 79 (9, 82%) banorė. Komuna e Suharekės (sipas kėtij regjistrimi) ka pasur 257 shtėpi me 1899 banorė, ndėrsa pėrgjithėsisht.

Rrethi i Podgorės kishte 1. 771 shtėpi me 14. 014 banorė.   21

 

V

 

        C) - Rr e th i   i   P o d r i m ė s - me qendėr nė Rahovec kishte 16 komuna si: Komunėn e Rahovecit, tė Hoqės sė Madhe, Bellacerkės, Bratotinit, Ponorit, Grebnikut,  Drenikut, Gjurgjevikut, Kijeves, Cernillugut, Zojēit, Banjės, Dragobilit, Krushės-sė-Vogėl, Zoēish- tit dhe Ostrozupit. Ky rrethpėrfshinte 92 fshatra.

    1. Komuna e Rahovecit, pėrfshinte kėto fshatra: Rahovecin, Potoēanin e Poshtėm, Potoēanin e Epėrm dhe Barnjaēėn. Rahoveci kishte 611 shtėpi me 3. 478 banorė dhe prej tyre 461 shtėpi shqiptare me 2765 (79, 49%) banorė, ndėrsa 150 ortodokse (s. ) me 713 (20, 50%) banorė. Potoēani i Poshtėm kishte 15 shtėpi shqiptare me 169 banorė;  Potoēani i Epėrm 10 shtėpi me 84 banorė ;   Barnjaēa 2 shtėpi shqiptare me 14 banorė dhe 3 ortodokse (s. ) me 11 banorė.

    2. Komuna e Hoqės sė Madhe, pėrfshinte fshatrat: Hoēa e Madhe, Brestovc, Hoēa e Vogėl dhe Nagavc. Hoqa e Madhe kishte 145 shtėpi me 626 banorė. Prej tyre 127 shtėpi ortodokse (s. ) me 544 (86, 90%) banorė dhe 18 shtėpi shqiptare me 82 (13, 09%) banorė.

Brestovci kishte 37 shtėpi shqiptare me 314 banorė, Hoēa e Vogėl 54 shtėpi shqiptare me 297 banorė,  dhe Nagavci 25 shtėpi shqiptare me 189 banorė.

    3. Komuna e Bellacerkės, pėrfshinte fshatrat: Bellacėrkė, Radostė me lagjen Gexhė, Sopiniq dhe Xėrxė. Bellacėrka kishte 42 shtėpi shqiptare me 326 banorė;  Radosta me Gexhėn 45 shtėpi shqiptare me 496 banorė;  Sopniqi 28 shtėpi me 197 banorė dhe Xėrxa kishte 51 shtėpi shqiptare me 261 banorė.

    4. Komuna e Bratotinit, pėrfshinte fshatrat: Bratotin, Ratkovc, Donjane, Dobidole, Sarosh, Ēifllak, Kramovik, Petkoviq, Polluzhė, Koznik, Patokoviq, Pustosello, Asanovc, Drenovc, Vranjan dhe Noshpole. Bratotini ka pasur 10 shtėpi me 97 banorė, prej tyre ishin 9 shtėpi shqiptare (m. ) me 80 (82, 47%) banorė dhe 1 ortodokse (s. )  me 17 (17, 52%) banorė;  Ratkovci kishte 60 shtėpi shqiptare (m. ) me 300 banorė;  Dobidoli 15 shtėpi shqiptare me 100 banorė, duke qenė 10 shtėpi shqiptare (m. ) me 80 banorė dhe 5 tė tjera katolike me 20 banorė;  Saroshi-8 shtėpi shqiptare me 40 banorė, 6 familje shqiptare (m. ) me 30 anėtarė dhe 2 tė tjera shqiptare (k. ) me 10 anėtarė;  ēifllaku ka pasur 20 shtėpi shqiptare me 176 banorė, 17 shtėpi shqiptare (m. ) me 126 anėtarė dhe 3 shtėpi shqiptare (k. ) me 50 anėtarė;  Kramoviki kishte 12 shtėpi shqiptare me 111 banorė, 11 familje shqiptare (m. ) me 100 anėtarė dhe 1 familje shqiptare (k. ) me 11 anetare;  Petkoviqi kishte 15 shtepi shqiptare (m. ) me 120 banorė;  Donjani dhe Polluzha kishin sė bashku 53 shtėpi me 670 banorė;  Kozniku 10 shtėpi shqiptare (m. ) me 80 banorė;  Patkoviqi 4 shtėpi shqiptare (m. ) me 25 banorė;  Pustosello 20 shtėpi shqiptare (m. ) me 130 banorė;  Asanovci 18 shtėpi shqiptare (m. ) me 110 banorė;  Drenovci 55 shtėpi shqiptare (m. ) me 400 banorė;  Vranjani 12 shtėpi  shqiptare (m. ) me 140 banorė dhe Noshpole kishte 4 shtėpi shqiptare (m. ) me 30 banorė.

    5. Komuna e Ponorit, pėrfshinte fshatrat: Ponor, Llabuēevė, Buble dhe Zatriq. Ponori ka pasur 35 shtėpi shqiptare (m. ) me 152 banorė;  Llabuēeva dhe Buble se bashku kishin 29 shtėpi dhe 606 banorė, kurse Zatriqi kishte 45 shtėpi shqiptare (m. ) me 316 banorė.

    6. Komuna e Grobnikut, pėrfshinte fshatrat: Grobnik, Dollc, Vollnjakė dh Ēupevė. Grobniku kishte 28 shtėpi me 325 banorė, prej tyre 21 shtėpi shqiptare (m. ) me 251 (77, 23%) banorė dhe 7 shtėpi ortodokse (s. ) me 74 (22, 76%) banorė;  Dollci 32 shtėpi me 224 banorė, prej tyre 21 shtėpi ortodokse (s. )  me 132 (59, 19%) banorė, 6 shtėpi shqiptare (m. ) me 37 (16, 59%) banorė dhe 5 shtėpi shqiptare (k. ) me 54 (24, 21%) banorė;  Vollnjaka kishte 13 shtėpi shqiptare (m. ) me 181 banorė dhe ēupeva 10 shtėpi shqiptare me 93 banorė.

    7. Komuna e Drenikut, pėrfshinte fshatrat: Drenik, Sverrkė dhe Pėrēevė. Dreniku kishte 45 shtėpi me 400 banorė dhe prej tyre 36 shtėpi ortodokse (s. ) me 314 (78, 50%) banorė, 7 shtėpi shqiptare (k. ) me 70 (17, 50%) banorė dhe 2 shtėpi shqiptare (m. ) me 16 (4, 00%) banorė, Sverrka kishte 60 shtėpi shqiptare (m. ) me 457 banorė dhe Perēeva kishte 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 268 banorė.

    8. Komuna e Gjurgjevikut, pėrfshinte fshatrat: Gjurgjevik, Ujėmirė dhe Pogragjė.  Gjurgjeviku kishte 33 shtėpi me 428 banorė, prej tyre 29 familje shqiptare (m. ) me 355 anėtarė dhe 4 familje shqiptare (k. ) me 73 anėtarė;  Ujėmiri kishte 4 shtėpi shqiptare me 78 anėtarė dhe Pogragja kishte 5 shtėpi me 26 banorė, ku prej tyre ishin 3 familje shqiptare (m. ) me 14 (53, 84%) anėtarė dhe 2 familje ortodokse (s. ) me 12 (46, 15%) anėtarė. 

    9. Komuna e Kijevės, pėrfshinte fshatrat: Kijevė, Bobovc, Llozicė, Maēan, Igllarevė,  Dobridol, Zabėrgjė, Ēabiq, Cerovik, Plloēicė dhe Gollubovc. Kijeva kishte 52 shtėpi me 460 banorė, prej tyre 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 243 (52, 82%) banorė dhe 22 shtėpi ortodokse (s. ) me 217 (47, 17%) banorė;  Bobovci 31 shtėpi me 317 banorė, 29 shtėpi shqiptare (m. ) me306 (96, 52%) banorė dhe 2 shtėpi ortodokse (s. ) me 11 (3, 47%)  banorė;  Llozica 35 shtėpi shqiptare (m. ) me 303 banorė;  Maēani 41 shtėpi me 239 banorė, prej tyre 34 shtėpi shqiptare (m. ) me 201 (84, 10%) banorė dhe 7 shtėpi ortodokse (s. ) me 38 (15, 98%) banorė;   Igllareva 49 shtėpi shqiptare (m. ) me 406 banorė;  Dobridoli 20 shtėpi  me 180 banorė, prej tyre 13 shtėpi shqiptare (k. ) me113 banorė dhe 7 shtėpi shqiptare (m. ) me 67 banorė;  Zabėrgja 26 shtėpi shqiptare (m. ) me 180 banorė;  ēabiqi 22 shtėpi me 219 banorė, prej tyre 17 shtėpi shqiptare (m. ) me 155 (70, 77%) banorė, 3 shtėpi shqiptare (k. ) me 35 (15, 98%) banorė dhe 2 shtėpi ortodokse (s. ) me 29 (13, 24%) banorė;  Ceroviku 36 shtėpi me 327 banorė, prej tyre 32 shtepi shqiptare (m. ) me 277 banorė dhe 4 shqiptare (k. ) me 50 banorė;  Plloēica 19 Shtėpi dhe 169 banorė, prej tyre 18 shtėpi shqiptare (m. ) me 166 banorė dhe 1 shtėpi shqiptare (k. ) me 3 banorė dhe Gollubovci kishte 13 shtėpi shqiptare (m. ) me 106 banorė.

    10. Komuna e Carallukės, pėrfshinte fshatrat: Carallukė, Damanek, Negrovc,  Llapushnik, Drenovc, Arllat, Ballnicė, Skorashnik, Tėrpezė dhe Vėrmicė. Caralluka kishte 45 familje shqiptare (m. ) me 320 anėtarė;  Damaneku 24 shtėpi me 199 banorė, prej tyre 23 shtėpi shqiptare (m. ) me 195 (97, 98%) banorė dhe 1 shtėpi ortodokse (s. ) me 4 (2, 1%)  anėtarė;  Negrovci 27 shtėpi shqiptare (m. ) me 300 banorė;  Llapushniku 70 shtėpi shqiptare (m. ) me 480 banorė;  Drenovci 78 shtepi shqiptare (m. ) me 600 banore: Arllati 70 shtepi shqiptare (m. ) me 500 banore;  Ballnica 24 shtėpi shqiptare (m.) me 190 banorė;  Skorashniku 20 shtėpi shqiptare (m. ) me 120 banorė;  Tėrpeza me 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 300 banorė dhe Vėrmica kishte 25 shtėpi shqiptare (m. ) me 190 banorė.

    11. Komuna e Zojzit, pėrfshinte fshatrat: Zojz, Medvec dhe Mamushė. Zojzi kishte 26 shtėpi me 150 banorė, prej tyre14 shtėpi shqiptare (m. ) me 77 (51, 33%) banorė dhe 12 shtėpi ortodokse (s. ) me 73 (48, 66%) banorė;  Medveci 22 shtėpi shqiptare (m. ) me 128 banorė dhe Mamusha 127 shtėpi myslimane me 805 banorė.

    12. komuna e Banjės, pėrfshinte-fshatrat Banjė, Bellanicė, Guncat, Lladroviq, Senik, Lladrovc,  Javor, Luzhnicė me Karaēicėn. Banja kishte 80 shtėpi shqiptare (m. ) me 330 banorė;  Bellanica 65 shtėpi shqiptare (m. ) me 391 banorė;  Guncati 58 shtėpi shqiptare (m. ) 238 banorė;  Lladroviqi 31 shtėpi shqiptare (m. ) me 160 banorė;  Seniku 25 shtėpi shqiptare (m. ) me 145 banorė;  Lladrovci 55 shtėpi shqiptare (m. ) me225 banorė;  Javori 47 shtėpi shqiptare (m. ) me 215 banorė dhe Luzhnica me Karaqicėn kishte 35 shtėpi shqiptare (m.) me 141 banorė.

    13. Komuna e Dragobilit, pėrfshinte fshatrat: Dragobil, Pagarushė, Goriq, Moran dhe Malishevė. Dragobili kishte 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 243 banorė;  Pagarusha 70 shtėpi shqiptare (m. ) me 516 banorė;  Goriqi 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 200 banorė;  Morani 41 shtėpi shqiptare (m. ) me 266 banorė dhe Malisheva 33 shtėpi me 257 banorė.

    14. Komuna e Krushės sė Vogėl, pėrfshinte fshatrat:  Krushė e Vogėl, Krushė e Madhe, Randobravė dhe Celinė. Krusha e Vogėl kishte 23 shtėpi me 165 banorė, prej tyre 11 shtėpi shqiptare (m. ) me 70 (42, 42%) banorė, 10 shtėpi ortodokse (s. ) me 87 (52, 72%) banorė dhe 2 shtėpi shqiptare (k. ) me 8 (4, 84%) banorė;  Krusha e Madhe 83 shtėpi me 712 banorė, prej tyre 80 shtėpi shqiptare (m. ) me 700 (98, 31%) banorė dhe 3 shtėpi ortodokse (s. ) me 12 (1, 68%) banorė;  Randobrava 34 shtėpi me 307 banorė, prej tyre 33 shtėpi shqiptare (m. ) me 300 (97, 71%) banorė dhe 1 shtėpi ortodokse (s. ) me 7 (2, 28%) banorė dhe Celina kishte 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 320 banorė.

    15. Komuna e Zoēishtit, pėrfshinte fshatrat: Zoēisht, Opterushė, Retijė dhe Samadrazhė.

Zoēishti kishte 50 shtėpi  282 banorė, prej tyre 26 shtėpi shqiptare (m. ) me 164 (38, 15%) banorė dhe 24 shtėpi artodokse (s. ) me 118 (41, 84%) banorė;  Opterusha kishte 87 shtėpi me 585 banorė, prej tyre 63 shtėpi shqiptare (m. ) me 470 (80, 34%) banorė dhe 24shtėpi ortodokse (s. ) me 118 (41, 84%) banorė;  Retija 50 shtėpi me 386 banorė, ku prej tyre ishin 40 shtėpi shqiptare (m. ) me 341 (88, 34%) banorė dhe 10 shtėpi ortodokse (s. ) me45 (11, 65%) banorė dhe Samadrazha ka pasur 120 shtėpi shqiptare (m. ) me 740 banorė.

    16. Komuna e Ostrozubit, pėrfshinte fshatrat: Ostrozub, Millanoviq, Janēishtė, Cernovranė,

Turjakė, Lubizhdė dhe Mirushė me lagjen Joviq. Ostrozubi kishte 40 shtėpi me 308 banorė;  Millanoviqi 57 shtėpi me 366 banorė;  Janēishta 16 shtėpi me 91 banorė;  Cėrnovrana 40 shtėpi me 310 banorė;  Turjaka 30 shtėpi me 297 banorė;  Lubizhda 23 shtėpi me 198 banorė dhe Mirusha  me lagjen Joviq ka pasur 32 shtėpi me 238 banorė. Banorėt e tė gjitha kėtyre fshatrave ishin shqiptare.

        Pėrgjithėsisht rrethi i Podrimės (sipas kėtij regjistrimi) del se ka pasur 3. 485 shtėpi shqiptare (m.) me 25. 272 banorė, 464 shtėpi ortodokse (s. ) me 2. 563 banorė dhe 50 shtėpi shqiptare (k. ) me 498 banorė dhe gjithsej ishin 3. 999 shtėpi me 28. 336 banorė. 23

 

VI

 

         D) - Rr e th i   i   G o r ė s, me qendėr nė Vranishtė pėrfshinte 16 komuna, si  komunėne Brodit, tėVranishtės, tė Restelicės, Borjes,  Krushės, Shishtavecit, Popolanit, Orgonstės Rapēės, Radeshės, Buēės, Shajnės, Kosavės, Brodosanės, Brrutit dhe tė Blaēit.

    1. Komuna e Brodit, pėrfshinte vetėm Brodin (qytezė) . Brodi kishte 347 shtėpi myslimane me 1. 260 banorė. 24

    2. Komuna e Vranishtės, pėrfshinte fshatrat: Vranishtė, Kukolan, Mlikė, Dikancė dhe Baēkė. Vranishta kishte 95 shtėpi myslimane me 416 banorė. Kukolani kishte 45 shtėpi myslimane me 280 banorė;  Mlika 49 shtėpi myslimane me 172 banorė;  Dikanca 30 shtėpi myslimane me 105 banorė dhe Baēka kishte 22 shtėpi myslimane me 97 banorė.  25

    3. Komuna e Restelices, pėrfshinte vetėm Restelicėn, e cila kishte 123 shtėpi myslimane me 525 banorė. 26

    4. Komuna e Borjes, pėrfshinte fshatrat: Borje, Cėrnalevė dhe Oreshkė. Borje kishte 110 shtėpi myslimane me 391 banorė;  Cėrnaleva 35 shtėpi myslimane me 170 banorė dhe Oreshka kishte 10 shtėpi myslimane me 74 banorė.  27

    5. Komuna e Krushes, pėrfshinte: Glloboēicėn, Krushevėn dhe Zlipotokun. Glloboēica kishte 92 shtėpi myslimane me 267 banorė;  Krusheva 15 shtėpi me 87 banorė dhe Zlipotoku kishte 47 shtėpi me 210 banorė.  28

    6. Komuna e Shishtavecit, pėrfshinte: Shishtavecin, Novosellėn, Kollovozin dhe Strezhevėn. Shishtaveci ka pasur 113 shtėpi myslimine me 320 banorė;  Kollovozi 30 shtėpi myslimane me 134 banorė,  Novosella kishte 75 shtėpi myslimane me 320 banorė dhe Strezheva kishte 22 shtėpi myslimane me 110 banorė.

    7. Komuna e Popolanit, pėrfshinte fshatrat: Popolan, Brekinje, Xhafer, Nivēė dhe Lolma.. Popolani ka pasur 110 shtėpi myslimane me 430 banorė;  Brekinje 50 shtėpi myslimane me 230 banorė;  Xhaferi 25 shtėpi myslimane me 95 banorė;  Nivēa 35 shtėpi myslimane me 140 banorė dhe Lolma 60 shtėpi me 260 banorė myslimane. 29

    8. Komuna e Orgostes, pėrfshinte fshatrat: Orgostė, Orēushė, Kosharishte, Zapad, Pakishtė

Arēikle dhe Bele. Fshati Orgoste ka pasur 36 shtėpi mylimane me 165 banorė;  Orēusha 44 shtėpi me 177 banorė myslimane;  Kosharishta 13 shtėpi me 65 banorė myslimane;  Zapadi 24 shtėpi me 110 banorė myslimane;  Pakisha 27 shtėpi me 131 banorė myslimane;  Arēikla 13 shtėpi me 58 banorė myslimane dhe Bele ka pasur 50 shtėpi me 270 banorė mysliman. 30

    9. Komuna e Rapēės, pėrfshinte Rapēėn dhe Kėrstecin. Rapēa kishte 110 shtėpi me 473

banorė myslimanė dhe Kėrsteci 56 shtėpi me 223 banorė myslimanė.

    10. Komuna e Radeshės, pėrfshinte: Radeshėn dhe Leshanin. Radesha kishte 58 shtėpi me 310 banorė myslimanė dhe Leshani kishte 44 shtėpi me 277 banorė myslimanė.

    11. Komuna e Buēės, pėrfshinte Buēen, Brezen dhe Plavėn. Buēa kishte 39 shtaėpi me 113 banorė shqiptar (m. ) ;  Brezna 104 shtėpi shqiptare (m. )  me 458 banorė dhe Plava 49 shtėpi shqiptare (m. ) me241 banorė.

    12. Komuna e Shajnės, pėrfshinte fshatrat: Shajnė, Lubovishtė dhe Kratkovishtė. Shajna kishte 61 shtėpi shqiptare (m. ) me 414 banorė;  Lubovishta 40 shtėpi myslimane me 171 banorė dhe Kratkovishta kishte 35 shtėpi myslimane me 161 banorė. 31

    13. Komuna e Kosavės, pėrfshinte fshatrat: Kosovė, Pllajnik, Kapėr, Rrenc dhe Xėrxė. Kosova kishte 47 shtėpi shqiptare (m. ) me 267 banorė;  Pllajniku 33 shtėpi shqiptare (m. ) me165 banorė;  Kapra 18 shtėpi shqiptare (m. ) me 121 banorė;  Rrenci 20 shtėpi shqiptare (m. ) me 108 banorė dhe Xėrxa kishte19 shtėpi shqiptare (m. ) me 109 banorė.

    14. Komuna e Brodosanės, pėrfshinte fshatrat: Brodosanė, Kuklibeg dhe Kuk. Brodosana kishte 133 shtėpi shqiptare (m. ) me 764 banorė;  Kuklibegu 24 shtėpi shqiptare (m. ) me 145 banorė dheKuki kishte 60 shtėpi shqiptare (m. ) me347 banorė.

    15. Komuna e Brrutit, pėrfshinte fshatrat: Brrut, Bellobrad, Zym dhe Buzez. Brruti numronte 56 shtėpi shqiptare (m. ) me261 banorė;  Bellobradi 35 shtėpi shqiptare (m. ) me 221 banorė;  Zymi 22 shtėpi shqiptare (m. ) me118 banorė dhe Buzezi 10 shtėpi shqiptare (m. ) me 67 banorė.

    16. Komuna e Blaēit, pėrfshinte  fshatrat: Blaē, Zgatar dhe Zaplluzhė. Blaēi kishte 43 shtėpi (m. ) me187 banorė;  Zgatari 55 shtėpi shqiptare (m. ) me 319 banorė dhe Zaplluzha kishte 73 shtėpi shqiptare (m. ) me 425 banorė. Fshatrat e komunave tė Buēes, Kosovės, Brodosanės, Brrutit dhe tė Blaēit shtriheshin nė trevėn e Opojės.

    Sipas kėtij regjistrimi (1919) rrethi i Gorės ka pasur gjithsej 2. 987 shtėpi - familje me 14. 154 banorė.  32   

  

VII

 

        E) - Rr e th i   i   L u m ė s - me qendėr nė Bicaj, pėrfshinte 8 komuna si: Komunėn e Bicajve, tė Shtiqnit, Pėrbregut, Kolesjanit, Ujmishtit, Lusnės, Surroit dhe Vasjatit.

    1. Komuna e Bicajve, pėrfshinte fshatrat: Bicaj dhe Nangė. Bicaj kishte 243 shtėpi shqiptare (m. ) me 1400 banorė dhe Nanga 54 shtėpi shqiptare (m. ) me 300 banorė.

    2. Komuna e Shtiqnit, pėrfshinte: Shtiqnin, Gostilin dhe Kukėsin. Shtiqni numronte 180 shtėpi shqiptare (m. ) me 1000 banorė;  Gostili 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 160 banorė dhe Kukėsi kishte 30 shtėpi shqiptare (m. ) me 150 banorė.

    3. Komuna e Pėrbregut, pėrfshinte fshatrat: Pėrbreg, Bardhoc (nė dokument ėshtė i shenuar si Pardovc)  dhe Gjegjen. Pėrbregu kishte 63 shtėpi shqiptare (m. ) me 380 banorė;  Bardhoci 60 shtėpi shqiptare (m. ) me 360 banorė dhe Gjegjni kishte 40 shtėpi shqiptare (m.) me 200 banorė.

    4. Komuna e Kolesjanit, pėrfshinte vetėm fshatin Kolesjan, i cili ka pasur 80 shtėpi shqiptare (m. )  me 500 banorė.

    5. Komuna e Ujmishtit, pėrfshinte vetėm fshatin Ujmisht, i cili numronte 200 shtėpi shqiptare (m. ) me 1. 300 banorė.

    6. Komuna e Lusnės, pėrfshinte fshatrat: Lusnė, Vshat, Shisnak, Matranjak dhe Buzmal.

Lusna kishte 150 shtėpi shqiptare (m. ) me 600 banorė;  Vshati 50 shtėpi shqiptare (m. ) me 180 banorė;  Shisnaku 33 shtėpi shqiptare (m. ) me 150 banorė;  Matranjaku 40 shtėpi shqiptare (m. ) me 300 banorė dhe Buzmali numronte 40 shtėpi shqiptare (m. ) me 200 banorė.

    7. Komuna e Surroit, perfshinte fshatrat: Surroi, Mamzė, Kolsh dhe Arrėn. Surroi numronte 135 shtėpi shqiptare (m. ) me 700 banorė;  Mamza 55 shtėpi shqiptare (m. ) me 300 banorė;  Kolshi 35 shtėpi shqiptare (m. ) me 130 banorė dhe Arrni kishte 100 shtėpi shqiptare (m. ) me 500 banorė.

   8. Komuna e Vasjatit, pėrfshinte vendbanimet: Vasjat, Bushtericė, Matrangjė, Gjegjėn, Talush, Radomir, Shullan, Dodė, Kalis, Ceren, Ploshtan dhe Vilė. Vasjati kishte 20 shtėpi me 120 banorė;  Bushterica 45 shtėpi me 300 banorė;  Matrangja 15 shtėpi me 100 banorė;  Gjegjni 23 shtėpi me 150 banorė;  Talushi 25 shtėpi me 160 banorė;  Radomiri 220 shtėpi me 1. 300 banorė;  Shullani 15 shtėpi me 100 banorė;  Doda 15 shtėpi me 80 banorė;  Kalisi 240 shtėpi me 1. 400 banorė;  Cereni 60 shtėpi me 300 banorė;  Ploshtani 55 shtėpi me 280 banorė dhe Vila kishte 90 shtėpi me 500 banorė.

         Rrethi Lumės  nė kėto 8 komuna pėrfshinte 31 fshatra, qė numronin 2. 441 shtėpi me 13. 600 banorė. 33

 

VIII

 

        F) - Rr e th i   i   H a s i t -  (qė pėrbėnte rrethin e fundit tė Qarkut tė Prizrenit) me qendėr nė Krumė,  pėrbėhej prej 7 komunave e ato ishin: Komuna e Gjonajt, Zymit, Gorozhupit,  Lubizhdės, Demjanit, Letajt dhe Krumės.

    1. Komuna Gjonaj, pėrfshinte fshatrat: Gjonaj, Mazrek, Kajushė dhe Krajk, banorėt e tė cilave ishin shqiptare (m. ) . Gjonaj numėronte 101 shtėpi me 1. 001 banorė;  Mazreku 31 shtėpi me 183 banorė;  Kajusha 13 shtėpi me 83 banorė dhe Krajku kishte 39 shtėpi me 322 banorė.

    2. Komuna e Zymit, pėrfshinte fshatrat: Zym, Karashėngjergj dhe Lukinje. Zymi ka pasur 61 shtėpi me 574 banorė, ku prej tyre ishin 54 shtėpi me 467 banorė shqiptarė (k. dhe 7 shtėpi me 107 banorė shqiptarė (m. ) ;  Karashėngjergji  kishte 46 shtėpi me 323 banorė dhe prej tyre ishin: 30 shtėpi me 211 banorė shqiptare (k. dhe 16 shtėpi me 112 banorė shqiptarė (m. ) dhe Lukinja ka pasur 10 shtėpi shqiptarė (m. )  me 70 banorė.

    3. Komuna e Gorozhupit, pėrfshinte: Gorozhupin, Planenė, Milen, Kishajn, Domenin dhe Shalqinin. Keto fshatra ishin shqiptare. Gorozhupi kishte 59 shtėpi me 402 banorė;  Planeja 37 shtėpi me 181 banorė;  Mile 16 shtėpi me 130 banorė;  Kishaj 45 shtėpi me 228 banorė;  Domeni 14 shtėpi me 113 banorė dhe Shalqini kishte 9 shtėpi me 95 banorė.

    4. Komuna e Lubizhdės, pėrfshinte: Lubizhdėn, Dedajn, Kabashin dhe Romajėn, tė banuar vetėm me shqiptarė. Lubizhda kishte 9 shtėpi me 579 banorė;  Dedaj 14 shtėpi me 111 banorė, prej tyre 12 shtėpi shqiptare (m. ) me 91 banore dhe 2 shtėpi shqiptare (k. ) me 20 banorė; 

Kabashi 16 shtėpi me 121 banorė;  Kushnini 46 shtėpi me 415 banorė dhe Romaja ka pasur 44 shtėpi me 380 banorė.

    5. Komuna e Demjanit, pėrfshinte fshatrat: Demjan, Gėrrēinė, Rogovė, Lipovec, Smaē, Bishtr-azhin dhe Ujzi me lagjen Fishaj, tė banuar gjithashtu vetėm me shqiptarė. Demjani ka pasur 86 shtėpi me 327 banorė, prej tyre 84 shtėpi shqiptarė (m. ) me 301 banorė dhe 2 familje shqiptare (k. ) me 26 banorė;  Gėrrēina  37 shtėpi me  (?) , Rogova 54 shtėpi me 557 banorė;  Lipoveci 23 shtėpi me 233 banorė;  Smaēi 19 shtėpi me 139 banorė, prej tyre 15 shtėpi shqiptare (k. ) me 115 banorė dhe 4 familje  shqiptare (m. )  me 24 banorė;  Bishtrazhini 19 shtėpime 128 banorė dhe Ujzi me lagjen Fishaj ka pasur 21 shtėpi me 130 banorė, prej tyre 13 shtėpi shqiptare (k. ) me 85 banorė dhe 8 shtėpi shqiptare (m. ) me 45 banorė.

     6. Komuna e Letajės, pėrfshinte fshatrat: Zulfaj, Letajė, Zogaj, Mekorrėbarė, Kostur, Golaj, Qarr, Vlana, Nikoliq, Dobrunė, Goden, Peroll,  Zheē, Peraj dhe Helshan, poashtu tė banuar tėrėsisht me shqiptarė. Zulfaj kishte 22 shtėpi me 136 banorė;  Letaja 17 shtėpi me 151 banorė;  Zogaj 21 shtėpi me 153 banorė;  Mekorrėbari 4 shtėpi me 22 banorė;  Kosturi 30 shtėpi me 161 banorė, Golaj 33 shtėpi me 279 banorė;  Qarri 8 shtėpi me 96 banorė;  Vlana 60 shtėpi me 390 banorė;  Nikoliqi 33 shtėpi me 272 banorė;  Dobruna 13 shtėpi me 112 banorė;  Godeni 8 shtėpi me 120 banorė;  Perolli 12 shtėpi me 390 banorė;  Zheqi 18 shtėpi me 60 banorė;  Peraj 10 shtėpi me 63 banorė dhe Helshani ka pasur 49 shtėpi me 297 banorė

    7. Komuna e Krumės, pėrfshinte fshatrat: Gjin, Kurigjon, Brrut, Miq, Zarishtė, Vranishtė,  Krumė,  Likenikuq dhe Trektan. -Gjini kishte 29 shtėpi me 169 banorė;  Kurigjoni 21 shtėpi me 126 banorė;  Brruti 21 shtėpi me 154 banorė;  Miqi 14 shtėpi me 112 banorė;  Zarishta 11 shtėpi me 106 banorė;  Vranishti 43 shtėpi me 331 banorė;  Kruma 46 banorė me 459 banorė;  Likenikuq 17 shtėpi me 93 banorė dhe Trektani kishte 57 shtėpi me 370 banorė.

 

        Rrethi i Hasit me kėto 7 komuna ka pasur gjithsej 1. 547 shtėpi me 12. 033 banorė dhe prej tyre ishin: 1. 412 shtėpi shqiptare (m. ) me 10. 981 banorė dhe 135 shtėpi shqiptare (k. ) me 1. 652 banorė.

 

        Qarku i Prizrenit ka pasur gjithsej 18. 097 shtėpi - familje me 115. 664 banorė, ku prej tyre ishin: 15. 274 shtėpi shqiptare (m. ) me 98. 889 banorė, 2. 293 shtėpi ortodokse (s. ) me 13. 491 banorė dhe 450 shtėpi shqiptare (k. ) me 2. 987 banorė. 34

 

        Ndarja territoriale dhe administrative e Qarkut tė Prizrenit dhe qarqeve tjera ku pėrfshiheshin trevat shqiptare, mbetėn nė fuqi deri mė 6 janar 1929, kur shpallet Diktatura e 6 janarit 1929 . Nė vjeshtėn e atij viti Mbretėria SKS (tani jugosllave) bėnė ndarjen territoriale nė banovina. Dhe Kosova me viset tjera etnike shqiptare ndahet nė tri banovina:

1. Nė banovinėn e Vardarit,

 2. Nė banovinėn e Zetės dhe

3. Nė banovinėn e Moravės.  Shiko kėtu: Hartėn

Prizreni me rrethinat e tij do tė pėrfshihet nė banovinėn e Vardarit, me qendėr nė Shkup. Kjo ndarje mbetet nė fuqi, deri nė prill 1941, kur shpėrthen Lufta e dytė botėrore.

 

…………………………………….

 

Referencat

 

1 L.Rushiti-Rrethanat poitiko-shoqėrore nė Kosovė 1912-1918, fq.72 /Projekti pėr ndarjen administrative tė Qarkut tė Prizrenit 1912, fq.10. /Popullsia e qarkut tė Prizrenit nė vitin 1919, Buletini shkencor viti I nr.1 Gjakovė 1977, fq.57.

 

2 Sapo kapitulloi Bullgaria nė Prizren, pushteti u organizua nga paria e vendit, e kėta ishin: Shani Llausha, Jahja Aga, Sherif Bajrami-Gjinovci, Brahim Haxhia, Hasan Hysen Budakova, kurse nga serbėt qenė paternogiqėt, kostiqėt e tė tjerė. Kjo pari e priti ushtrinė franceze dhe atė serbe, tė cilat nė Prizren depėrtuan nga Tetova nėpėr malet e Sharrit.

 

3 Dr.L.Rushiti - „Lėvizja kaēake nė Kosovė 1918-1928“, Prishtinė 1981,fq.30.

 

4 Buletini shkencor-Viti I nr.1 SHLP-“Bajram Curri”,Gjakovė 1977, fq.60/61; /L.Rushiti: Rregullimi administrativo-teritorial i Kosovės gjatė viteve 1918-1929, ”Kosova”, fq.247.

 

5 L.Rushiti: vepėr e cituar, fq.248. /Popullsia e Qarkut tė Prizrenit nė vitin 1919, buletin i cituar, fq.61

 

6 Sipas regjistrimit tė vitit 1971 Pllanjani kishte 910 banore, 499 (54,83%) shqiptare201(22,8%) serbe, 208 (22,85%) myslimanedhe 2(0,21%)te tjere. (Buletini nr.4/1975).

 

7 Sipas regjistrimit te vitit 1971 Gornjesello kishte 173(38,61%) shqiptare, 208 (46,42%) serbe, 62 (13,83%) myslimane dhe 5(1,11%)te tjere. Mushnikova kishte 703(64,79%) shqiptare, 349(32,16%) serbe, 21(1,93%) myslimane dhe 12 (1,10%)te tjere. (Kėto shėnime jepen nė Buletinin nr. 4/1975 tė Entit Krahinor tė Statistikės me titull: ”Popullsia sipas pėrbėrjes kombėtare, sipas komunave dhe sipas lokaliteteve mė 1971, fq.31-32.

 

8 Sipas regjistrimit te vitit 1971 Verbiqani kishte 195 banore serbe, Novosella 422 banore, prej tyre 414 ose 98,10% shqiptare dhe 8 turq ose 1,89% dhe Gernqari 816 banore, prej tyre 806 ose 98,77% shqiptare,1 serb ose 0,12%,1 malazez ose 0,12% dhe 8 myslimane ose 0,98%. (Marrė nga Buletini nr.4 /1975 tė Entit Krahinor tė Statistikes me titull: ”Popullsia sipas perberjes kombetare, komunave… 1971, fq.31/32.)

 

9 Sipas regjistrimit  tė vitit 1971 Lubinja e Poshtme kishte 1238 banorė, prej tyre 1027 (82,95%) shqiptare, 2 (0,08%) serbe,207(16,72%)myslimane dhe 2(0,08%) te tjere.

 

10 Sipas regjistrimit tė vitit 1971 Llokvica kishte 666 banorė, 212(31,83%)shqiptar, 175 (26,27%) serbė, 2(0,30%) malazez, 255(38,28%) myslimanė dhe 22 (3,30%) tė tjerė. Zhivinjani 113 banorė serbe; Jabllanica 1518 banorė, 1488(98,02%) shqiptarė dhe 30 (1,97%)myslimanė; Reēani 725 banorė, 434(59,86%) shqiptarė, 3 (0,41%) serbė, 4(0,55%) malazez, 3(0,41) turq, 277(38,20%) myslimanė dhe 4 (0,55%) banorė tė tjerė.

 

11 Kryetar i komunės sė Lybeēevės ishte Tosun Imeri. Sipas regjistrimeve Lybeēeva nė v.1948 kishte 636 banorė, nė v.53-/653 b./, nė v.61-/794 b./,nė v.71-/1026 b./, nė v.81-/1444/; Lezi nė v.48-/172 b./, nė v.53-/169 b./, nė v.61-/206 b./, nė v.71-/280/, nė v.81-/373 b./; Leskoveci-nė v.48-/437/,nė v.53-/465/,nė v.61-/518/, nė v.71-/628/, nė v.81-/609/; Kushnini - nė v.48-/127/, nė v.53-/173/, nė v.61-/207/, nė v.71-/243/, nė v.81-/227/;

12 Kryetar i komunės sė Hoqės sė Qytetit fillimisht ishte Ashim Qaushi nga fshati Billushė e pas tij u emrua mulla Hasan Krasniqi. Sipas regjistrimeve Hoqa e Qytetit nė v.48 kishte 740 b./, nė v.53-/818 b./, nė v. 61-/1083/, nė v.71-/1510/, nė v.81-/2127/; Billusha nė v.48-/664 b./, nė v.53-/728/, nė v.61-/804/, nė v.71-/1002/, nė v.81-/1241/; Jeshkova - nė v.48-/185 b./, nė v.53-/202 b./, nė v.61-/255/, nė v.71-/347/, nė v.81-/398/; Poslishti nė v.48-/160 b./, nė v.53-/118/, nė v.61-/177/, nė v.71-/333/, nė v.81-/719/.

 

13 Kryetarė tė komunės sė Zhurit ishin: filimisht - Hysen Aga (Hoxha), pastaj Kasam Ademaj dhe gjatė viteve 1932-1941 ishte Brahim Ahmeti (Ademaj). Sipas regjistrimeve, Zhuri nė v.48 kishte 1926 b./, nė v.53-/2019 b./ ,nė v.61-/2348/, nė v.71-/3214/, nė v.81-/4353/.

 

14 Kryetar i komunės sė Vėrmicės ishte Durmish Aga (Koēinaj). Sipas regjistrimeve Vėrmica - nė v.48 kishte 678 b./, nė v.53-/709/, nė v.61-/832/, nė v.71-/1168/, nė v.81-71352/; Shkoza-nė v.48-/141 b./, nė v.53-/170/, nė v.61-/197/, nė v.71-/247/, nė v.81-/388/; Dobrushti-nė v.48-/165 b./, nė v.53-/180/, nė v.61-/207/, nė v.71-/244/, nė v.81-/332/.

 

15 Nė gjysmėn e parė tė shekullit XIX Billusha kishte 39 shtėpi, Poslishti 11, Zhuri 79, Shkoza 7, Dobrushti 5 dhe Vėrmica 17 shtėpi. (Burimi: Luma nė gjysmėn e parė tė shek. XIX, dok.73 )

 

16 Sipas regjistrimeve, Vlashnja nė v.48 kishte 205 b/, nė v.53-/241/, nė v.61-/303/, nė v.71-/446/, nė v.81-/675/; Nasheci-nė v.48-/197 b./, nė v.53-/231/, nė v.61-/321/, nė v.71-/525/, nė v.81-/833/; Atmaxha- nė v.48-/295/, nė v.53-/320/, nė v.61-/480/, nė v.71-/636/, nė v.81-/946/; Grazhdaniku-nė v.48-/134/, nė v.53-/135 /, nė v.61-/135/, nė v.71-/234/, nė v.81-/345/.

 

17 Sipas regjistrimit tė vitit 1971 Manastirica kishte 1070 banorė, prej tyre 1004 (93,83%) shqiptarė, 5(0,46%) serbė, 2(0,18%) malazez, 3(0,28%) turq, 54 (5,04%) myslimanė dhe 2(0,18%) tė tjerė ; Struzhja 865 shqiptare dhe Nebregoshti 858 (61,54%) shqiptare, 3(0,21%) serbe, 2(0,14%) malazez, 530(38,02%) myslimane dhe 1(0,07%) tė tjerė.

 

18 Buletini shkencor, viti I, nr.1 /SHLP: “Bajram Curri” Gjakovė 1977, fq.  63/67.

 

19 M.Krasniqi: Prizreni , revista ”Pėrparimi”, nr.1-2/1960, Prishtinė, 1960, fq.91/92

 

21 Buletini shkencor, vepėr e cituar, fq. 80.

 

22 Sipas regjistrimit tė vitit 1971 Mamusha kishte 2038 banorė, ku prej tyre 1791 ishin turq, 241 shqiptarė, 3 myslimanė dhe 3 tė tjerė.

 

23 Buletini shkencor, vepėr e cituar, fq.81.

 

24 Sipas regjistrimit te vitit 1971 Brodi kishte 1485 banorė.Prej tyre 821 turq,552 myslimanė,25 shqiptarė,4 serbė,4 malazez dhe 79 tė tjerė.(Buletini nr.4/1975 i Entit Krahinor tė Statistikės sė Kosovės).

 

25 Sipas regjistrimit te vitit 1971 Vranishta kishte 884 banorė,prej tyre 861 myslimanė,10 serbė,3 turq,2 shqiptarė,2 malazez dhe 6 tė tjerė;Kukolani 605 banorė dhe prej tyre 573 myslimanė,20 turq,3 shqiptarė dhe 9 tė tjerė:Mlika 455 banorė dhe prej tyre ishin:443 myslimanė,10 turq,1 shqiptarė dhe 1 tė tjerė;Dikanca 392 banorė,prej tyre 378 myslimanė,5 turq,2 serbė dhe 7 tė tjerė dhe Baēka kishte 311 banorė,prej tyre 310 myslimanė dhe 1 serb.(Buletini nr.4/1975 i Entit Krahinor tė Statistikės sė Kosovės.)

 

26 Sipas regjistrimit tė vitit 1971 Restelica kishte 2576 banorė,prej tė cilėve ishin:2.204 myslimanė,235 shqiptar, 8 serbė,4 malazez,95 turq dhe 30 tė tjerė.

 

27 Fshatrat e komunės se Borjes pas vitit 1922 do tė pėrfshihen nėn administrimin e Shqipėrisė.

 

28 Sipas regjistrimit tė vitit 1971 Glloboēica kishte 813 banorė(663 myslimanė,3 turq dhe 147 tė tjerė.) ;Krusheva 513 banorė(397 myslimanė,77 shqiptarė,8 serbė,7 malazez,7 turq dhe 17 tė tjerė).

 

29 Fshatrat e komunės sė Shishtavecit dhe Popolanit pas vitit 1922 do tė pėrfshihen nėn administrimin e Shqipėrisė.

 

30 Fshatrat e komunės sė Orgostės(pėrveē fshatit Orēushė)pas vitit 1922 do tė pėshihen nėn administrimin e Shqipėrisė.Sipas regjistrimit tė vitit 1971 Orēusha ka pasur 431 banorė,prej tė cilėve 7 veta janė deklaruar turq dhe 424 myslimanė.

 

31 Fshatrat e komunave tė Rapēės,Buēes dhe tė Shajnes,sipas regjistrimit tė vitit 1971 kishin kėtė numėr tė banorėve:Rapēa kishte 1125 banorė(978 myslimanė,52 shqiptarė,2 serbė,1 malazez,3 turq dhe 85 tė tjerė);Kėrsteci 562 banorė(447 myslimanė,111 turq,3 serbė dhe 1 malazez);Buēja 574 banorė(563 shqiptarė,9 serbė,1 turk dhe 1 mysliman);Brezna 1410(1404 shqiptarė,4 myslimanė dhe 2 serbė);Plava kishte 690 banorė tė gjithė shqiptare.Shajna kishte 921 banorė(918 shqiptarė,3 myslimanė dhe 2 tė tjerė); dhe Lubovishta 541(540 myslimanė dhe 1 tė tjerė).

 

32 Buletini shkencor - vepėr e cituar, fq.74-76.

 

33 Buletini shkencor, vepėr e cituar,fq.76/77/81

 

34 Prizreni - revista “Pėrparimi”, nr.1-2 /1960 Prishtinė 1960, fq. 91/92.