Kush e drejton Distriktin e KEK’ut nė Prizren?!

 

KORRUPSIONI DHE NEPOTIZMI NĖ “KEK’un” E PRIZRENIT!

 

Shkruan: Avdi Ibrahimi - Pėrfaqėsues Financiar i KEK’ut, nė Distriktin e Prizrenit

 

 

     E nderuara Zonja Justina - Minstre e Energjisė dhe Minierave,

     Prej kohėsh mė ka shqetėsuar rreziku i rritjes sė keqpėrdorimit, keqmenaxhimit, korrupcionit, dhe nepotizmit nė KEK, e sidomos nė Distriktin e Prizrenit. Do tė doja tė shfaqja njė vlerėsim - njoftim mbase tė shumėpritur pėr opininonin e gjėrė, pėr punėtorėt dhe konsumatorėt nė veēanti, se deri ku ka arritur abuzimi i Menaxherėve nė kėtė Distrikt? Janė shkruar me dhjetra faqe gazetash, janė dhėnė me qindra opinione pėr korrupcion, keqmenaxhim, nepotizėm dhe shpėrdorim detyre nė KEK, ku viktimė gjithnjė kanė qenė konsumatorėt, pėr fat tė keq nga puna e pandėrgjegjshme e punėtorėve tanė, ku ju kanė mundėsuar ose i kanė mėsuar disa nga konsumatorėt si tė vidhet energjia elektrike. Humbjet e energjisė janė mbi 50 % nė kėtė Distrikt, paēka se Menaxherėt juve u japin pasqyra jo reale tė rezultateve nė KEK. Kanė ardhur dhe kanė shkuar auditor tė ndryshėm, kanė ardhur dhe kanė shkuar edhe ata tė antikorrupsionit, nė kėtė Distrikt. Por rezultatet kanė qenė pothuajase tė padukshme nė krahasim me realitetin qė ka ky Distrikt. Qysh pas luftės Ēlirimtare u angazhova nė profesionin tim tė ekonomistit nė kėtė Korporatė. Sė pari punova me Drejtorin e Partisė “ORA” tė Surroit, Ahmet Drinin, qė mund tė them se ka qenė njeri nga Drejtorėt mė tė aftė nė profesionin e tij, por nepotizmi kishte qenė i pranishėm edhe nė kohėn e tij, dhe menaxherėve tė poshtėshėnuar, por assesi nuk ka pasur njė prezencė tė madhe nepotizmi sa kjo e Menaxherit Vehbi Sofiu.

     Pasoi dorėheqja e Ahmet Drinit, dhe pėr Drejtor u emrua Minir Krasniqi nga Partia Demokratike e Kosovės, pas ca vitėsh u dorėhoq edhe ky, ndėrsa Drejtori Teknik Myzhdat Gjini u largua nga puna pėr keqpėrdorim tė detyrės zyrtare me disa punėtorė nga auditor tė mbrendshėm tė KEK-ut  dhe pėr Menaxher u emrua Pėrparim Kabashi nga LDK e Rugovės, ku gjatė menaxhimit tė tij hodhi rrėnjė keqpėrdorimi dhe korrupcioni. Pas ca vitesh shkoi dhe Pėrparimi. Pėr Menaxhere tė Rrjetit u emėrua Afėrdita Lama nga Distrikti i Gjakovės, ndėrsa Menaxhere e Furnizimit u emrua Ylgere Mati qė tė dyja tė angazhuara politikisht nė  AAK’nė e Ramushit. Ikėn edhe kėto tė dyja pa dhėnė kurrėfarė rezultatesh pėr KEK-un. Menaxherėt ndėrroheshin sipas politikave qė ndodhnin nė KEK.

     Kėshtu sė fundi Menaxher i kėtij Distrikti u emrua Vehbi Sofiu, Menaxher i Rrjetit Ibrahim Elezi qė tė dy kėta nga Sharri, dhe Menaxher i Furnizimit u emrua (Shaban Bajrami, para dy javsh ka dhėnė dorheqje tė parevokueshme. - Tani nė vend tė tij ėshtė emruar Hyrmete Mydyt njė ish bashkėpunėtore e UNMIK-ut. - Ver. Auto.25.01.2010. ) qė tė tre janė tė angazhuar politikisht nė AAK-nė e Ramush Haradinajt. Me ardhjen e kėtyre menaxherve nė Distriktin e Prizrenit u instalua nepotizmi, dhe jo profesionalizmi, po permendim vetėm disa raste sipėrfaqėsore pėr tė parė se ēfarė punėtorė profesional punojnė nė adminstratėn e kėsaj korporate: Arbresha Dupa tek ne ėshtė punėsuar si kafepjekėse e Distriktit ka tė kryer shkollėn fillore? Ndėrsa, mė vonė e ka sjellur njė Ēertifikat pėr shkollėn e kryer nė Ulqin? Por ajo tani ka zėnė vendin e punės sė ekonomistit tė diplomuar, si specialiste e lartė nė Divizionion e Furnizimit nė Prizren. Pastaj kemi punėtor me Fakultet tė Bujqėsisė qė punon nė faturim, ndėrsa pėr specialist tė daljeve ka punėtor qė kan lloj lloj profesionesh vetėm elektromonter janė shumė tė rrallė, po t’u kėrkohen diplomat origjinale nė Burimet Njerėzore nė Prishtinė do tė shihen se mbi 80% tė punėsuarve janė me diploma jo profesionale, pėr kėtė ka disa punėtor tė vdekur, tė mbytur nga energjia elektrike, ka dhe disa tė plagosur rėndė po nga energjia elektrike, pėrplot raste tė tilla ka nė kėtė Distrikt por si duket antikorrupcioni i ka mbyllur sytė pėrpara kėtyre fakteve, sa here kanė qenė nė auditim.

     Kur fola mė lartė se tani ėshtė instaluar nepotizmi abuziv nga Menaxherė e KEK’ut nė Prizren mund t’i shihni gjėrat me fakte, ku 363 punėtorė tė punėsuar nė kėtė Distrikt 73 prej tyre janė Opojarė (nga OPOJA) prej nga vjen edhe Menaxheri i kėtij Distrikti, 17 Opojarė mbajnė poste tė larta si: operator, koordinator, pėrgjegjės dhe udhėheqės, 53 janė specialist tė daljeve, 2 kujdestar tė qendrės thirrėse, dhe 1 pastrues. Po a nuk ju duket ky nepotizėm i pakuptimt?

Shih tabelėn e punėtorėve:

 

 

PUNĖTORĖT E  KEK-ut NĖ DISTRIKTIN E PRIZRENIT -  MĖ 27.07.2009

 

 

 

 

RRJETI , FURNIZIMI, FINANCAT DHE PUNET. E PASISTEMUAR

Nr.ID.Punėtorėve

 

 

236

Rafet Emini

Elektricist i mirėmbajtjes 35 kV PZ       -  Opojar

1012

Enver Ajeti

Elektricist i rrjetit DR                              -  Opojar

1153

Selim Lutfiu

Elektricist nė kujdestari PZ                    -  Opojar

2894

Hasan Malishi

Elektricist i njehėsorėve – Punė kjo qe se ka punuarr asnjėherė

3013

SylejmanKaqamaku

Inxhenier i sigurisė nė punė – S’ėshtė fare inxhinier

4697

Nafi Gorani

Elektricist i njehėsorėve –  I sėmurė,s’di a vjen nė punė ?

4816

Nuredin Uka

Elektricist i rrjetit                                 -  Opojar

5514

Avni Selmani

Pėrgjegjės i rrjeti                                 -  Opojar

5824

Nevadet Berisha

Elektricist nė kujdestari                       -  Opojar

6483

Halim Lutfiu

Elektricist nė kujdestari                       -  Opojar

8707

Driton Berisha

Elektricist i njehėsorėve                         -  Opojar

8714

Sahit Sinani

Elektricist nė kujdestari                          -  Opojar

8715

Selam Qollapeku

Elektricist i mirėmbajtjes 35 kV              -  Opojar

9440

Kadri Bojaxhiu

Elektricist i njehėsorėve PZ                    -  Opojar

9443

Mehdi Skeraj

Elektricist nė kujdestari DR                    -   Opojar

9476

Vetim Shabani

Elektricist i rrjetit DR                               -   Opojar

9647

Ymri Skeraj

Koordinator i zonės pėr rrjetin            -   Opojar

9660

Fahri Muharremi

Elektricist nė kujdestari PZ                      -    Opojar

9664

Ibrahim Elezi

Menaxher i rrjetit PZ                                 -   Opojar

9751

Ferik Halili

Elektricist nė kujdestari PZ                       -   Opojar

9752

Gėzim Jelliqi

Elektricist i rrjetit PZ

9754

Vehbi Sofiu

Menaxher i Distriktit                     -  Opojar

10220

Jakup Kryeziu

Specialist i IT PZ

10225

Merxhan Xhezairi

pastrues PZ                                                -    Opojar

10227

Muhamet Sertolli

Elektricist i rrjetit MA

10330

Azar Selimi

Elektricist i rrjetit SHAR                               -  Opojar

10334

Mesret Fejzullahu

Elektricist i njehėsorėve PZ                         -  Opojar

10708

Qemail Mehmeti

Koordinator i zonės pėr rrjetin PZ            -  Opojar

10933

Azim Qafleshi

Ngasės i makinės speciale PZ                     -   Opojar

10939

Misin Beqiri

Elektricist i njehėsorėve PZ                          -   Opojar

10941

Vahedin Emini

Elektricist i njehėsorėve PZ                          -   Opojar

10943

Sedat Leka

Elektricist i njehėsorėve PZ                          -   Opojar

10946

Metalip Mexhiti

Pėrgjegjės i rrjetit PZ                                    -   Opojar

10947

Berat Kryeziu

Elektricist i njehėsorėve PZ                          -   Opojar

11037

Samir Sahiti

udhėheqės i ekipit tė matjeve                       -   Opojar

136

Emri Avduti

Operator i nėnstacionit PZ II                             -  Opojar

1326

Ibro Ibrahimi

Operator i nėnstacionit SHAR                           -  Opojar

2529

Milaim Emini

Pėrgjegjės i operimit nė nėnstacionin 35 kV   -  Opojar

2631

Zikrija Mehmedoviq

Pėrgjegjės i operimit nė nėnstacionin 35 kV    -  Opojar

10276

Fazli Uka

Operator i nėnstacionit110 PZ II                         -  Opojar

10950

Adil Emini

Kujdestar nė Qendrėn e thirrjeve QI              - Opojar

10938

Fadil Emini

Kujdestar nė Qendrėn e thirrjeve QI              -  Opojar

 

FURNIZIMI

 

11892

Shaban Bajrami

Menaxher i furnizimit

2783

Zyber Asllani

Specialist i daljes SHARR                           -  Opojar

2836

Selman Emini

Arkatar SHARR                                          -  Opojar

4749

Skender Pllava

Specialist i daljes PZ                                 -  Opojar

6522

Pazo Ibrahimi

Specialist i daljes SHARR                     -  Opojar

6936

Alaudin Qafleshi

Specialist i daljes SHARR                     -  Opojar

6976

Feiz Ibrahimi

Specialist i daljes SHARR                      - Opojar

10188

Arbėresha Dupa

Analist i lartė – ish kafepjekese nė Distrikt, ka vetėm Sh.Fillore

10217

Hysen Dauti

Specialist i daljes SHARR                         -  Opojr

10222

Kujtim Haliti

Specialist i daljes SHARR                         -  Opojar

10239

Selami Domozeti

Koordinator i i nėndistriktit me hapsirė tė vogėl SHARR - Opojar

10245

Talat Ademaj

Nėnpunės i faturimit                                  -  Opojar

10250

Ymer Ymeri

Specialist i daljes SHARR                         -  Opojar

10304

Shukrije Morina

Arkatar THERANDĖ

10336

Naser Vehbiu

Specialist i daljes PZ                                  -  Opojar

10339

Reshat Abidin

Specialist i daljes SHARR                           - Opojar 

10491

Bajram Latifi

Arkatar SHARR                                           -  Opojar

10949

Agzim Krasniqi

Specialist i daljes SHARR                           -  Opojar

11471

Tamer Kaēka

Specialist i daljes PZ – Ky ėshtė larguar nga puna pėr keqperdorim tė detyrės,tani punon pėrsėri

11516

Shahedin Ramadani

Specialist i daljes PZ  -  Opojar – Burri i motrės sė Vebiut

11653

Elvir Kolloni

Udhėheqės i sektorit tė faturimit  -  Opojar – Djali i motrės sė Vebiut

11656

Ymer Tėrtini

Specialist i daljes PZ -  Opojar – Djali i dajės sė Vebiut

11661

Iljaz Iljazi

Specialist i daljes PZ                                  -  Opojar

11665

Bedri Qengaj

Specialist i daljes PZ                                    -  Opojar

11666

Remzi Bojaxhiu

Specialist i daljes PZ                                    -  Opojar

11671

Vilard Berisha

Specialist i daljes PZ

11672

Naser Beqiri

Specialist i daljes PZ  -  Opojar – Djali i tezės sė Vebiut

11675

Ashim Latifi

Specialist i daljes PZ                                 -  Opojar

11803

Naser Selimi

Specialist i daljes THERAND{                    -  Opojar

11804

Senad Domozeti

Specialist i daljes SHARR                          -  Opojar

11808

Ferit Ibrahimi

Specialist i daljes PZ                                  -  Opojar

11898

Arjeta Kryeziu

Udhėheqės i arkave – Ky vend pune ėshtė pėr ekonomistė, ndėrsa punon juristja.

11918

Halit Ramadani

Specialist i daljes  PZ                                   -  Opojar

11919

Mirsad Ajeti

Specialist i daljes SHARR                            -  Opojar

11922

Nehat Halimi

Specialist i daljes SHARR                             -  Opojar

11924

Enis Emini

Specialist i daljes PZ                                     -  Opojar

11926

Xhelal Halimi

Specialist i daljes PZ  -  Opojar – Djali i hallės sė Vebiut

12102

Tefik Gėrmizaj

Specialist i daljes THERANDĖ – ka tė kryer Sh.Ekonomike

12103

Fesal Hyseni

Specialist i daljes SHARR                            -  Opojar

12104

Haxhi Kollani

Specialist i daljes SHARR                            -  Opojar

1173

Halit Bahtijari

kontab.mjet.themelore                               -  Opojar

6977

Sadik Abdurahmani

pastrues HC Dikancė tani i pasistemua        -  Opojar

7011

Nehru Dalifi

pastrues HC Dikancė tani i pasistemua        -  Opojar

7805

Asllan Ferati

pastrues HC Dikancė tani i pasistemua        -  Opojar

 

Shtojcė: Nr i punėtorėve tė punėsur nė KEK - Distrikti nė Prizren. - 1 - 363. deri mė datėn 27.07.2009

__________________________________________________

 

     Sipas statistikave nė programin e CCP-isė konsumator nė Distriktin e Prizrenit, janė 76.916 konsumatorė nė amvisni dhe ekonomi. Nė kuadėr tė Distriktit nė Prizren janė edhe Njėsit Punuese: Therand, Malishevė, Rahovec dhe Sharr. Numri i konsumatorėve pėr Komunėn e Prizrenit ėshtė 40884. konsumator; nė Therand 11600; nė Rahovec 9853Sharr 8168Malishevė 6411 konsumator. Pra siē shihet nė raport katėr komunat janė tė diskriminuara rrėnjėsisht pėr nga punėsimi i punėtorėve nė krahasim me tė punėsuarit nga Komuna e Sharrit. Pra ėshtė pėr t’u habitur se si ėshtė bėrė ky diskriminim i padrejtė ndaj banorėve tė Komunave tjera. Pėr kėtė padrejtėsi tė madhe mu hapėn sytė nga njė Prind i Dėshmorit tė fshatit Krajk, kur nė prezencėn time i tha Menaxherit, Vebi Sofiu: “Pse i ke dėrgu Opjalit e tu pėr ta ēkyēyr rrymėn nė fshat pa u konsultu me mua…”, andaj u angazhova qė tė mbledh informacione pėr tė vėrtetuar se sa tė drejtė ka patur konsumatori i lartėpėrmendur nė thėnien e tij “Pse mi ke dėrgu Opojalit me ma ēkyē energjin elektrike nė fshat…”. Dhe kjo thėnie e tij u vėrtetua mė fakte… Fakte mbi nepotizmin, keqmenaxhimin, korrupcionin ky Distrikt i ka me bollėk… Andaj Zonja Ministre shpresoj se me autoritetin qė keni mund ta eliminoni nepotizmin dhe diskriminimin nė KEK, nga Menaxher tė pandėrgjegjshėm qė juve u japin pasqyra tė rrejshme afariste tė KEK-ut.

 

Me respkt pėr Ju

Avdi Ibrahimi, Pėrfaqėsues Financiar i KEK’ut, nė Distriktin e Prizrenit

Prizren, 27.07.2009

*  *  *

     P.S. Tani nė Distriktin e Prizrenit nuk janė tė pėrfshira Komunat e Rahovecit dhe Malishevės, kėto Komuna i janė bashkangjitur Distriktit nė Gjakovė. Sot Distrikti i Prizrenit nuk i ka 363 punėtorė, por afėrsisht 300 punėtorė, ndėrsa numri i tė punėsuarve nga Opoja mbetet po ai i mėparshmi. Unė personalisht s’kam asgjė kundėr opojarėve pėrkundrazi kam respekt pėr ta dhe ruaj kujtime tė mira pėr opojarėt e ndershėm kombėtarisht edhe si bashkėluftėtar nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės nė Brigadėn 128 nė ZOP. Por jam kundėr keqpėrdoruesve tė detyrės zyrtare siē janė kėta nė Distriktin e Prizrenit. Ky njoftim me datė 27. 07. 2009. i ėshtė dėrguar Ministres sė MEM-it Justina Shiroka - Pula. Mė 21. 08. 2009  ka ndodhur njė tragjedi e rėndė nė Distriktin e Prizrenit ku kryearkatari Avdi Temaj duke dėrguar mjetet e arkėtuara gjatė ditės nė Raifeisenbank, 20 metra larg ndėrtesės sė Distriktit tė Prizrenit ėshtė plagosur rėndė nga persona tė panjohur, dhe me kėtė rast atij i janė rrėmbyer 31.941,00 Euro. Avdiu ka qenė nėn pėrcjellje tė personit tė sigurimit nga WDG. Pėrderisa Avdi Temaj merr dy plumba nė bark, personi i WDG-sė as qė ėshtė lėnduar fare. Ky ėshtė paradoksi i pėrditshėm i menaxhimit nė KEK. A.Ibrahimi - Prizren,  25. 01. 2010.

 

*  *  *

Letėr e hapur e 19 ekspertėve tanė - drejtuar institucioneve tė

 Kosovės, mė 06 Korrik 2009

TĖ NDERUAR UDHĖHEQĖS TĖ KOSOVĖS, MOS T’IA CENOJMĖ

ARDHMĖRINĖ FĖMIJĖVE TANĖ - AMAN!