Nė fokus

 

 

KEK’u BASTION I KRIMIT TĖ ORGANIZUAR

DHE KORRUPSIONIT!

 

Shkruan: Burim Kadriu - ish'punėtor i KEK’ut, 21. 01. 2010

 

 

     Se shumica e ndėrmarrjeve publike nė Kosovė pėr dhjetė vjet kanė qenė bastion i krimit tė organizuar dhe korrupsionit nuk ka dyshim, kėtė e kanė tė qartė shumica e qytetarėve tė kėtij vendi. Ja vetėm disa fakte pėr krimin e organizuar dhe korrupsionin nė KEK, Korporatėn mė skandaloze, mė tė korruptuar dhe mė tė pėrfolur, si nė qarqet publike, por edhe ato mediatike:

 

     1. Ka dy vjet qė nė krye tė KEK-ut  ėshtė caktuar z.Arben Gjukaj, i “preferuari” i kryeministrit tė Kosovės, z.Hashim Thaēit, njė inxhinier i ri, i cili njė kohė punonte si administrator nė kėtė kompani. Mė pastaj, gjatė mandatit qeverisės tė AAK-sė z.Gjukaj ishte i preferuar i Ministrit tė Energjisė dhe Minierave z.Ethem Ēekut. Ky njeri ėshtė shok i ngushtė i kushėririt tė Hashim Thaēit, tashmė drejtor ekzekutiv i prokurimit nė KEK z.Nijazi Thaēi. Me ndihmėn e kėtij tė fundit ka ardhur nė krye tė kėsaj kompanie. Nė njė takim qė kanė pasur kėta tre nė restorantin “V.Gėrmia” nė Prishtinė, ai kishte pranuar ofertėn tė bėhet shėrbėtor direkt i Hashim Thaēit dhe klanit tė tij politik, ndėrsa atij si shpėrblim iu premtua posti i drejtorit tė KEK'ut. Edhe pse kanė kaluar dy vjet i njėjti ende ėshtė u.d. i drejtorit ekzekutiv tė KEK-ut, edhe pse me ligj nuk guxon tė qėndrojė aq gjatė nė kėtė funksion. Kjo tregon mė sė miri pėr punėn dhe lidhjet e tyre mafioze nė kėtė Korporatė. Tani pėr tani menaxhimin e KEK'ut e bėnė kjo lidhje mafioze:

    1. Hashim Thaēi - kryeministėr i Kosovės,

    2. Justina Shiroka'Pula - ministre e Energjisė dhe Minierave,

    3. Blerim Rexha - zv/ministėr i Energjisė dhe Minierave,

    4. Arben Gjukaj - drejtor ekzekutiv i KEK'ut,

    5. Nijazi Thaēi - drejtor ekzekutiv i zyrės sė Prokurimit.

    Kėta katėr persona janė tė pėrfshirė direkt nė tė gjitha punėt e KEK'ut.

    Ndėrsa, nė formė indirekte janė tė involvuar:

    6. Bekim Qollaku - kėshilltar i kryeministrit tė Kosovės,

    7. Gani Thaēi - vėllai i kryeministrit tė Kosovės,

    8. Faik Nahi - kėshilltar i ministres Pula,

    9 Gani Koci - deputet i PDK-sė dhe zyrtar ligjor nė KEK.

     Tė gjitha veprimtaritė qė kanė tė bėjnė me KEK'un kalojnė nėpėr duart e kėtyre njerėzve dhe grupeve tė tyre tė interesit. Vetėm duke lexuar kėta emra dhe duke parė lidhjet farefisnore mund tė konkludohet se pėr ēfarė ėshtė fjala. Shumė lehtė mund tė konstatohet se pėr ēfarė udhėheqje tė kriminalizuar dhe tė organizuar nga lartė bėhet fjalė.

     2. Qė nga pas lufta nė KEK janė investuar (sė bashku me donacionet) rreth 700 milionė euro. Kėto janė shifra tė faktorit ndėrkombėtar nė Kosovė. Kurse, faktori vendor nuk ka mbajtur kurrfarė evidence se sa para janė investuar nė KEK, sepse kjo ėshtė bėrė me qėllim tė mbulimit tė gjurmėve pėr tė gjitha keqpėrdorimet qė janė bėrė nė kėtė Korporatė. Kėtu, tė huajt sė bashku me disa bosė vendorė kanė bėrė keqpėrdorimin e kėtyre mjeteve nė forma tė ndryshme. Bile njė pjesė e tyre janė pasuruar nė formė tė paligjshme dhe drejtėsia nuk ka ndėrmarrė asnjė hap nė zbardhjen e tyre. Vetėm njė rast ishte zbardhur nė vitin 2002, edhe atė falė prokurorisė gjermane, e cila kishte ngritur aktpadi kundėr njė ish-drejtuesi ndėrkombėtar tė kėsaj Korporate, i quajtur Joe Trütschler, i cili nga KEK-u kishte vjedhur 4.5 milionė euro dhe kėto para i kishte transferuar jashtė Kosovės. Raste tjera deri mė tani nuk janė zbardhur edhe pėrkundėr faktit se ka mjaft argumente pėr korrupsion tė madh nė kėtė ndėrmarrje.

     3. Krimi mė i madh qė ka ndodhur nė kėtė ndėrmarrje ėshtė avaria e vitit 2004 me rastin e djegies sė telekomandės sė TC “Kosova B, me ē’rast jetėn kishin humbur dy punėtorė tė saj dhe disa tė tjerė ishin lėnduar. Vlera e dėmit tė shkaktuar llogaritet mbi 14 milionė euro. Pėr kėtė krim tė shėmtuar nuk ka dhėnė pėrgjegjėsi askush, pėrveē njė dorėheqje tė njė ish-drejtori tė KEK-ut, edhe pse dihet se kjo ishte njė fatkeqėsi e natyrės subjektive, e jo siē deklaronin zyrtarėt e KEK-ut nga “rrufeja”. Pėr kėtė ka argumente tė bollshme.

     4. Krimi tjetėr ka ndodhur nė vitin 2005 me rastin e shembjes sė dheut nė Mihjen Sipėrfaqėsore tė Mirashit, me ē’rast ka vdekur njė punėtorė dhe janė lėnduar disa tė tjerė. Vlera e dėmit nga kjo fatkeqėsi ėshtė vlerėsuar rreth 11 milionė euro. Edhe kėtu shkaktari i kėsaj fatkeqėsi ėshtė faktori subjektiv, apo menaxhimi i dobėt i kėsaj mihjeje, sepse ėshtė punuar pa kritere teknike. Pra, qymyri ėshtė nxjerr vend e pa vend dhe kėshtu ka ardhur deri te rrėshqitja e dheut dhe ėshtė krijuar ky kaos. Edhe me kėtė rast nuk ka dhėnė askush llogari pėr kėtė krim tė shėmtuar.

     5. Krimi tjetėr qė ėshtė duke ndodhur nė kėtė Korporatė ėshtė bashkėpunimi i strukturave udhėheqėse tė KEK’ut me tė ashtuquajturin “Rrjetin kriminal ballkanik tė energjisė” nė tė cilėn bėjnė pjesė kėta persona:

    1. Ymer Balla - drejtor i OSSH,

    2. Fadil Ismajli - drejtor i KOSTT-it,

    3. Arben Gjukaj - drejtor i KEK-ut,

    4. Justina Pula - ministre e Energjisė dhe Minierave,

    5. Blerim Rexha - zv/minister i Energjisė dhe Minierave,

    6. Tom Rixh - kėshilltar i kryeministrit Sali Berishė,

    7. Damir Fazliē - biznesmen serbo-boshnjak, mik i kryeministrit Sali Berisha, 

    8. Vojin Lazareviē - aksionar i RUDNAP-it,

    9. Vuk Hamoviē - aksionar i EFT-as, 

   10. James Nue - aksionar i RUDNAP-it,

   11. Svetislav Bulatoviē - drejtor ekzekutiv i EFT’as,

   12. Nijazi Thaēi - drejtor i Prokurimit nė KEK,

   13. Muhedin Haxhiu - ish-drejtor i Prodhimit nė KEK,

   14. Stiven Shuk - ish-zv/administrator i Kosovės, aktualisht kėshilltar i kryetarit tė AAK’sė Ramush Haradinaj, 

   15. Ethem Ēeku - ish'ministėr i Energjisė dhe minierave,

   16. Agim Ēeku - ish-kryeministėr i Kosovės,

   17. Fllanza Hoxha - ish-drejtoreshė e  Elektrokosovės,

   18. Lazėr Krasniqi - ish-drejtor i Elektrokosovės e disa tė tjerė. Shumica prej tyre janė nė kontakt dhe biznesi i tyre zhvillohet nė kėto vende: Kroaci, Mal tė Zi, Serbi, Maqedoni, Bosnjė e Hercegovinė, Shqipėri dhe Bullgari.

     Ky rrjet mafioz ėshtė duke funksionuar njė kohė tė gjatė edhe pėrkundėr hetimeve qė ka zhvilluar njė organizatė hetuese evropiane e quajtur OLAF, por deri mė tani nuk kemi pasur ndonjėrin prej tyre tė arrestuar. Duhet pėrmendur vetėm faktin se si ėshtė e mundur qė shteti gjerman tė dėnojė Jo Trütschler’in me 4 vjet burg pėr korrupsion nė KEK, ndėrsa zėvendėsi i tij dhe bashkėpunėtori mė i ngushtė Fadil Ismajli tė mos hetohet pėr punėt e tij korruptive nė KEK, bile ky mė vonė shpėrblehet dhe zgjidhet si drejtor i KOSTT-it. Ai ka arritur tė korruptoj tėrė makinerinė qeveritare dhe tani shumica prej tyre janė bashkėkorruptues dhe pėr kėtė arsye nuk kėrkojnė llogari prej tij.  Fakti tjetėr ėshtė se ky superhajdut deri sa ishte pėr pak kohė drejtor i KEK-ut kishte marrė pėr vete njė tender pėr furnizim me pajisje dhe rrjet kompjuterik nė vlerė prej 5 milionė euro. Firma e tij “Comtrade”, nė tė cilėn ėshtė aksionar punon edhe sot e kėsaj dite nė KOSTT dhe KEK, edhe pse ėshtė njė konflikt interesi. Tė gjitha kėto tė dhėna janė shėnuar nė Zyrėn e Hetuesisė Evropiane “OLAF”  nė Bruksel. Dihet se EULEXI ka pėrgjegjėsi nė sferėn e drejtėsisė nė Kosovė dhe se kur do tė fillojnė tė shqyrtohen kėto fakte do tė shihet nė tė ardhmen. 

     6. Raporti i Zyrės sė OLAF-it bėnė tė ditur se nė KEK pėr veē tjerash janė bėrė transaksione mjaft tė dyshimta, sidomos lidhur me kontratat e energjisė elektrike qė ka kjo firmė me firmat e kėtij rrjeti kriminal. Vetėm nė kontratėn e fundit nė mes KEK-ut dhe EFT-as, pronė e Svetislav Bulatoviqit janė bėrė kontrata pėr shitjen e energjisė nė Kosovė me ēmime rekorde prej 152-182 euro pėr megavat, edhe pse kishte oferta mė tė lira pėr energji elektrike. Nga kjo shihet se njerėzit qė udhėheqin me kėtė kompani, por edhe me Zyrėn e Rregullatorit tė Energjisė nuk ėshtė nė prioritet tė tyre mbrojtja e interesit kombėtar, por e kundėrta fitimi personal dhe grupor. Nuk mund tė pritet mė mirė prej tyre kur dihet biografia familjare e njė pjese tė kėtyre njerėzve, tė cilėt nė tė kaluarėn ishin bashkėpunėtorė tė regjimit serb, ndėrsa tani janė nė institucione tė ndryshme tė kėtij vendi. Kjo, pėr fat tė keq ėshtė njė e vėrtet shumė e hidhur.

     7. Krimi tjetėr ėshtė lidhur me tenderėt dhe politikėn tenderuese nė KEK. Siē kemi theksuar mė lartė Shėrbimin mė tė rėndėsishėm nė KEK ėshtė duke e udhėhequr kushėriri i kryeministrit tė Kosovės Nijazi Thaēi, i cili kohė mė parė ishte punėsuar nė KEK, por duke shfrytėzuar ndikimin e familjes, tani pothuajse ėshtė njeri numėr njė nė KEK dhe gjithēka vendoset pėr mes tij. Arben Gjukaj ėshtė “i dėgjueshmi i tij” dhe pėr kėtė arsye ky ka ndikuar te Kryeministri Thaēi qė ta caktojnė si u.d. i drejtorit gjeneral. Z.Gjukaj ka qenė kolegė me Nijaziun gjatė studimeve nė Tiranė. Tani pėr tani konkurset dhe ofertat pėr tenderė janė vetėm formale, sepse mė herėt dihet se kush mund tė marrė kėta tenderė. Padyshim, se pėrparėsi kanė njerėzit e tyre dhe tė gjithė ata qė japin 10 apo 15 pėr qind tė provizionit kesh nė para. Klienti mė i shpeshtė dhe ndėrmjetėsuesi mė i mirė pėr marrjen dhe dhėnien e tenderėve nė KEK ėshtė vėllai i vetė kryeministrit tė Kosovės, zotėri Gani Thaēi, njė agjendė tregtarė. Ai ėshtė lojtari kryesor rreth tė cilit sillen tė gjitha punėt e pista nė KEK. Pėr kėtė ėshtė e njoftuar edhe Zyra e OLAF-it nė Bruksel. Sa pėr ilustrim po i pėrmendim disa tenderė mė kryesor e qė janė marrė nga njerėzit e tyre dhe qė kushtojnė me miliona euro:

a). tenderi pėr shitjen e hekurinave tė KEK'ut, me tė cilin janė pasuruar disa njerėz nė KEK,

b). tenderi mbi furnizimin e turbinave tė blloqeve tė TC “Kosova A”,

c). tenderi mbi trafostacionet 110 kV, tė cilėt kanė kushtuar me miliona euro,

d). tenderi mbi “TC Kosova e Re”,

e)  tenderi mbi Minierėn e Sibofcit,

ē). tenderi pėr riparimin e trafove me njė firmė maqedonase, kontrata ka qenė e nėnshkruar me njė firmė nga Elbasani, por tė njėjtėn e kanė ndėrprerė. etj...

     Vlen tė pėrmendet se nė shumicėn e kėtyre projekteve qė realizohen nė KEK, ose vijnė pajisje tė vjetra dhe tė pėrdorshme, ose teknikisht jo nė rregull. Kėshtu, rasti mė i freskėt ėshtė projekti i trafostacionit 110 kV nė Rahovec, edhe pse qeveria ka paguar mbi 5 milionė euro pėr kėtė trafostacion, nga njerėz tė KEK'ut i njėjti ėshtė blerė nė firmėn “Rade Konēar” tė Kroacisė me pajisje tė vjetruara dhe ėshtė montuar nė Kosovė me ēmim astronomik. Pėr kėtė askush nuk jep llogari, sepse krimi ėshtė i organizuar nga lartė.

     8. Krimi tjetėr ka tė bėjė me humbjet dhe vjedhjet e energjisė elektrike. Arkėtimi i rrymės nė Kosovė ėshtė vetėm 37 pėr qind, ndėrsa 63 pėr qind nuk arkėtohet, pra borxhi i konsumatorėve ndaj kėsaj firme ėshtė rreth 365 milionė euro. Rryma humb si nė faturim, lexim, por edhe gjatė pagesės, sepse kjo ėshtė mundėsuar falė mos pėrgjegjėsisė sė strukturės udhėheqėse tė kėsaj firme. Shumica e bizneseve e qė janė nė pronėsi tė bosėve tė ndryshėm politik deri mė tani ose i kanė shlyer borxhet e tyre (kuptohet duke mos paguar), ose paguajnė pak dhe shumicėn e tyre e vjedhin. Rasti i “Feronikelit” tregon se kjo kompani ėshtė e detyruar t’ia shes kėsaj fabrike rrymėn vetėm pėr 35 dollarė megavatin e energjisė, ndėrsa ajo blen deri nė 180 dollarė megavatin pėr orė. Kėtu nuk ka shumė diskutim, mund ta bėjnė hesapin edhe nxėnėsit e klasės sė parė tė fillores. Humbjet nė KEK janė rreth 50 pėr qind, pra gjysma e energjisė humb, vidhet dhe keqpėrdoret. Pėr kėtė nuk ēan kokėn askush. Ato kushtojnė me miliona euro. Deri mė tani qeveria e Kosovės ka ndarė rreth 100 milionė euro pėr ēdo vit pėr mbulimin e humbjeve nė KEK. Qeveria nė tė ardhmen ėshtė betuar se nuk do tė ndaj mjete pėr KEK'un dhe ka sugjeruar privatizimin e tij, nė mėnyrė qė tė lirohet nga barra e pėrgjegjėsisė sė saj.

     9. Fakti tjetėr i krimit bėhet pėrmes pagesės sė energjisė sė faturuar nga konsumatorėt. PA Consullting ėshtė njė firmė kėshillėdhėnėse nė KEK, por ja qė nuk ėshtė e tillė, ajo luan rolin e ekzekutivit sė bashku me disa bosė vendorė dhe ka marrė rolin e zbatuesit tė projekteve tė ndryshme nė KEK. Kjo firmė ka filluar tė zbatoj njė projekt kinse tė pagesės dhe zvogėlimit tė humbjeve nė KEK. Janė caktuar specialist tė daljes, apo lexues, faturues, shkyēės etj. Pra, njė punėtori tė KEK-ut u janė dhėnė shumė pėrgjegjėsi dhe u janė caktuar disa objektiva. Nė rast tė mos pėrmbushjes tė kėtyre objektivave do tė largohen nga puna. Ata janė tė detyruar tė plotėsojė objektivin e pagesėn deri nė 80 pėr qind, nė tė kundėrtėn do tė shkojnė nė shtėpi. Mirėpo, e keqja e kėsaj pune ėshtė se ka disa muaj qė kėta punėtorė bėjnė lexim keq ndaj konsumatorėve. Ata bėjnė lexime paushalle nė mėnyrė qė tė mbėrrijnė vlerėn e caktuar pėr ta pėrmbushur objektivin. Kėshtu dėmtohen shumė konsumatorė duke paguar vlera mė tė mėdha tė faturės sė tyre. Janė me qindra ankesa tė kėtyre konsumatorėve, por stafi menaxhues i kėsaj Korporate arsyeton veprimet e tilla. Kjo ėshtė njė vjedhje klasike ndaj qytetarėve tė Kosovės. Kur kėsaj i shtohet edhe ngritja e ēmimit tė energjisė nga muaji prill 2009, atėherė ēfarė mund tė pritet nga kjo qeveri. Kėto janė vetėm disa fakte, pėr fat tė keq ka shumė tė tjera, por ēfarė vlen kur s’ka kush merret me to.

     Kjo qeveri nuk ka asnjė projekt tė vetin, apo vizion se si duhet bėhet privatizimi i kėsaj Korporate, edhe pse pėr tė paguan shumė kėshilltarė si vendorė por edhe tė jashtėm. Ajo ėshtė shndėrruar nė njė servil tė organizatave tė huaja, sidomos tė Bankės Botėrore dhe USAD-it dhe ēfarė u rekomandojnė ato, kėta bėjnė. Me ndihmėn e kėtyre organizmave tė huaj ėshtė duke u pėrgatitur terreni pėr privatizimin e Rrjetit dhe Furnizimit, mė vonė prodhimit dhe gjenerimit. Njė firmė amerikane PA “Consulting” ėshtė duke e “ndihmuar” KEK-un nė pėrgatitjen e kėtij terreni pėr shitje. Sipas tė gjitha gjasave ky resor shumė i rėndėsishėm i ekonomisė kosovare ėshtė duke u pėrgatitur pėr t’iu dhėnė njė firme ēeko-amerikane tė quajtur “CEZ”, e cila kohė mė parė kishte blerė Sistemin e Distribucionit dhe tė Furnizimit nė Shqipėri nė vlerė prej 120 milionė euro. Ndėrsa, sipas disa deklaratave tė zyrtarėve tė lartė tė kėsaj qeverie, Distribucioni dhe Furnizimi i KEK'ut mund tė shitet vetėm pėr 20-30 milionė euro, edhe pse ky ėshtė njė ēmim shumė i ulėt. Gjithēka ėshtė e gatshme, vetėm priten sinjalet nga instancat mė tė larta. Shumė punėtorė do tė mbesin pa punė. Nuk ka asnjė ligj, apo rregullore qė do ti mbrojė kėta punėtorė nga largimi i tyre prej pune. Dy organizata sindikale qė janė nė KEK deri mė tani mė shumė janė marrė me plotėsimin e kėrkesave tė udhėheqėsve tė tyre, se sa qė janė marrė me probleme tė vėrteta sindikale. Ato janė tė korruptuara dhe nuk kanė autoritet te punėtorėt, ndėrsa vjelin anėtarėsinė e tyre. Kjo firmė ėshtė buzė falimentimit falė kėtyre strukturave kriminale e mafioze tė udhėheqėsis sė saj dhe “kontributit” tė qeverive tė mėparshme, por edhe tė qeverisė sė tanishme. Kjo firmė do tė shitet pėr pak para, ndėrsa Kosova do tė jetė humbėsi mė i madh i kėsaj pasurie tė zotit, por kėtu do tė humbin edhe me mijėra familje shqiptare, sepse do tė mbesin pa punė dhe pa kafshatėn e tyre tė bukės. Pėr kėtė arsye qytetarėt e kėtij vendi le tė mendojnė mirė kujt duhet besuar nė menaxhimin e kėtij vendi nė tė ardhmen.

     P. S: Tė gjitha kėto fakte janė tė dokumentuara dhe i posedoj personalisht. Mė herėt u janė dorėzuar Zyrės sė Hetuesisė Evropiane “OLAF”  nė Bruksel, sepse organet kosovare nuk janė tė afta tė zgjidhin rastet e tilla.

_______________________________________________

 

DOKUMENTE

 

Kontrata e KEK’ut - pėr import me firmat serbe!

KEK NĖNSHKRUAN KONTRATAT PĖR IMPORT TĖ ENERGJISĖ ELEKTRIKE

 

* * *

    Raporti mbi inventarizimin e pasurisė sė KEK-ut. Nga ky raport del se pasuria e KEK’ut  ėshtė llogaritur me ēmime minimale. Ta zėmė, vetėm pasuria e Distribucionit tė Prizrenit ėshtė llogaritur me njė ēmim qesharak prej3 milion eurosh!

Lexoni tė plotė dokumentin:

ELABORATI I REGJISTRIMIT TĖ PASURISĖ PĖR VITIN 2008

 

* * *

Informata interne e drejtorit Menaxhues Arben Gjukaj pėr shthurjen e KEK’ut!

Lexoni dokumentin:

MEMORANDUM INTERN

 

* * *

     Fatura nr. 208/08 e Zyrės sė rregullatorit pėr Energji, e nėnshkruar nga Dr. Ali Hamiti. Kjo Zyrė e dėnon KEK’un me 1.718. 20 Euro, pėr shkak tė tregtimit tė palejueshėm me disafirma serbe, si me GENIN serb, me pronarėt: Vojin Lazareviē dhe Damir Fazliē!

Lexoni dokumentin:

FATURA E ZYRĖS SĖ RREGULLATORIT PĖR ENERGJI

 

 

Shtojcė e pashtriku.org

 

MENAXHUESIT E KEK’ut DHE NEPOTIZMI!

 

     Tashmė dihet mirėfilli se, boshti kurrizor i menaxhimit tė Korporatės Elektroenergjetike tė Kosovės ėshtė qeveria, gjegjėsisht Hashim Thaēi - kryeministėri i Kosovės, Justina Shiroka’Pula - ministre e Energjisė dhe Minierave, Blerim Rexha - zv/ministėr i Energjisė dhe Minierave, Arben Gjukaj - Drejtor ekzekutiv i KEK’ut, dhe Nijazi Thaēi - drejtor ekzekutiv i zyrės sė Prokurimit nė KEK …

 

Lexoni: Mė gjerėsisht

 

...