Nė fokus

 

KUSH JANĖ PĖRFITUESIT E BANESAVE NĖ KEK?!

Shkruan: Burim Kadriu * Prishtinė, 02. 02. 2010

 

 

     Plaēkitjet e pronės, pėrkatėsisht banesave tė KEK’ut kishin filluar tė ndodhin, sidomos gjatė menaxhimit tė ESBI'tė, njė firme irlandeze, e cila ishte kontraktuar nga Qeveria e Kosovės, nė periudhėn e Bajram Rexhepit, kryeministėr i sė cilės ishte nė koalicion tė gjerė nė mes LDK-PDK-AAK’sė. ( Vizitoni: faqen ESBI )

     Gjatė mandatit udhėheqės tė ESBI’tė nė KEK ishin nxjerrė disa rregullore tė ēuditshme pėr dhėnien e banesave pa asnjė mbulesė ligjore. Shumica e kėtyre banesave janė marrė nė formė plaēke, sepse as sot e kėsaj dite nuk ka asnjė vendim valid dhe tė prerė, tė mbėshtetur nė kritere ligjore tė firmės dhe tė arsyetuara, se nė ēfarė forme janė dhėnė, kryesisht menaxherėve tė KEK’ut, e jo ndonjė punėtori tė saj.

     Udhėheqėsit, qė kishin plaēkitur banesa nė formė tė kundėrligjshme nė KEK janė:

     1. Pranvera Dobruna - Kryeziu, ish-drejtoreshė ekzekutive e KEK’ut, e cila pėr shkaqe korrupsioni dhe pėr mungesė tė rezultateve ishte larguar nga detyra. znj.Dobruna ka marrė banesė nė Prishtinė, nė rrugėn Pal Palucaj (pėrballė Fakultetit Filozofik).

     2. Trandelina Cakaj, drejtoreshė ekzekutiv nė Divizionin e Serviseve tė KEK’ut. Edhe kjo e larguar pėr shkak tė korrupsionit dhe mungesės sė rezultateve nė punė. Edhe znj.Cakaj ka marrė banesė nė Prishtinė, nė rrugėn Pal Palucaj (pėrballė Fakultetit Filozofik).

     3. Istref Klinaku, drejtor gjeneral i dy termocentraleve Kosova A dhe B, i cili ende ėshtė nė kėtė post,

     4. Isa Xhemajli, drejtor ekzekutiv i Mihjeve sipėrfaqėsore, ende ėshtė nė detyrė,

     5. Fėllanze Pula, menaxhere e Divizionit tė Furnizimit, pėr shkak tė rezultateve tė dobėta ishte ndėrruar nga detyra,

     6. Sali Gjonbalaj, drejtor ekzekutiv i Burimeve Njerėzore. Sali Gjonbalaj kishte tė punėsuar edhe gruan e tij Shqipe Gjonbalaj, si menaxhere nė KEK dhe kėta dy kishin ardhur si tė dėrguar tė Mihajl Shtajnerit, ish-kryeadministratorit tė Kosovės, sepse ky i fundit ishte dhėndėr i tyre dhe mė vonė i martuar me Bukurije Gjonbalajn, mbesėn e tyre. Kėta dy pasi kishin marrė banesė kishin lėnė punėn dhe kishin shkuar nė Amerikė pėr tė jetuar.

     Menaxherėt tjerė qė kanė pėrfituar banesa nė formė tė paligjshme janė edhe: Visar Kelmendi, i cili ka shtėpi, por ka edhe Fabrikė tė veten pėr prodhimin e ujit tė destiluar “Rugova”, tė cilėn e udhėheq sė bashku me Nazmi Gashin, njė ish-menaxher i Distribucionit tė Prishtinės. Z.Gashi njihet pėr punė shumė tė pista dhe korruptime qė ka zhvilluar nė kėtė Distribucion. Ai, vetėm gjatė viteve 1999-2000-2001 kishte zhdukur brenda natės tre kamion tė mėdhenj me pjesė reserve, pajisje tė ndryshme elektrike, vlera e tė cilėve ishte milionėshe. Po ashtu, kishte keqpėrdorur shumė trafostacione duke marrė mito, pėr tė cilat kurrė nuk ėshtė iniciuar ndonjė hetim paraprak.Pastaj, Ismet Raqa, menaxher i Mihjes Sipėrfaqėsore nė Bardh kishte marrė banesė, por i njėjti ka tė punėsuar edhe gruan Feriden nė kėtė firmė, Shefqet Baca, menaxher i Mihjes Sipėrfaqėsore nė Mirash, Fadil Musliu, Gani Koci, Sami Dėrmaku, Palok Berisha, Antoneta Mazreku, e veja e Engjėll Mazrekut, ish drejtorit tė ndjerė tė KEK-ut dhe shumė tė tjerė.

     Tė gjitha kėto punė tė ndyra ishin mbuluar nga Sani Berisha, menaxher ekzekutiv ligjor nė KEK, i cili njihet edhe si bashkėpunėtorė i regjimit serb, pėr faktin sepse ky njeri deri nė ditėn e fundit tė luftės kishte punuar si kėshilltarė dhe bashkėpunėtorė i ngushtė i Petar Kostiqit, ish-drejtor i dhunshėm serb. Pra, pėr tė gjitha kėto hajni dhe marifetlluqe tė ndryshme janė njoftuar organet gjegjėse nė Kosovė, por edhe ato ndėrkombėtare.

 

* Autori i kėtij shkrimi ėshtė ish’punėtor i KEK’ut