Analiza e David Icke’s

 

E VĖRTETA RRETH BOSNJĖS DHE KOSOVĖS

 

Shkruan: David Icke

 

Lexoni shkrimin nė anglisht: The Truth about Bosnia and Kosovo

 

     Mė 19 Dhjetor tė vitit 1994, shkrimtari Warren Hough deklaroi se Henry Kissinger ishte akuzuar nga presidenti francez Mitterand se ishte “kryemanipulatori” i konfliktit jugosllav. Thuhet se deklarata ėshtė bėrė nė njė mbledhje tė Konferencės Europiane tė Sigurisė nė Budapest, Hungari.

     Sipas Warren Hough: "Si pjesė e planeve tė tyre tė luftės, udhėheqėsit serbė shpenzuan miliona dollarė pėr kontrata dhe pagesa nė Shtetet e Bashkuara. Burime nga Wall Street theksojnė se shumica e kėtyre marrėveshjeve jetė - shkurtra, me sa duket u sajuan pėr tė fituar para pėr firmėn kėshillimore tė Kissinger,„Shoqėria Kissinger“, ( Lexo me tepėr - Sh.B ) drejtor themelues i sė cilės ishte Lord Carrington, njė ndėrmjetėsues pėr „paqe“ nė ish-Jugosllavi. Gjithashtu u fituan para edhe nga dy miqtė e Kissinger’it, Lawrence Eagleberger dhe Brent Scowcroft.

     Njė shqyrtim i dokumentave tė bankės nė Nju Jork (New York City) tregoi se qė nė fillim tė vitit 1992, Eagleberger ( ish Sekretari amerikan i Shtetit ) dhe Scowcroft (Kėshilltar i Xhorxh Bushit pėr sigurinė kombėtare nė shtėpinė e bardhė), i fshehėn serbėve njė „lidhje/burim parash“, ndėrsa ata me sa duket po formulonin „pozicionin asnjanės tė SHBA-sė“ ndaj fraksioneve etnike ndėrluftuese tė ish’Jugosllavisė.

     „Ėshtė me interes fakti qė Sir Alfred Sherman ka qenė kėshilltar i udhėheqėsit serb Radovan Karaxhiē, i cili vepronte nga njė apartament ngjitur me zyrėn e tij. Sipas kėrkimit tė publikuar, Sherman njihet si „shpikėsi i Margaret Thaēer-it“, dhe ai ishte nė ballė tė manovrimeve tė cilat sollėn zgjedhjen e saj.

 

Shikoni: Bosnie 1992-1995 & Génocide & Milosevic/Strasbourg

 

     Serbėt u sponsorizuan nga Elita e pushtetit nė Beograd nėpėrmjet bankave tė pėrfshira nė pastrimin e parave tė pista, tė cilat ishin para droge. Gjithashtu ėshtė mahnitės fakti se sa “fondacione” u ngritėn nė ish Jugosllavi nga spekullatori financiar George Soros. Ai i ngriti kėto fronte nė Bosnie, Kroaci, Shqipėri, Slloveni dhe Beograd. Sorosi ėshtė njė mik i ngushtė i Lawrence Eagleberger i ‘Shoqėrisė Kissinger’, ish ambasador amerikan nė Beograd dhe njė aleat i ngushtė i  Sllobodan Millosheviēit.

     Sipas shkrimtarit dhe studiuesit Ben Vidgen, i cili shkroi nė revistėn Nexus, nė Shkurt tė vitit 1996, Amerika, Gjermania dhe Izraeli po drejtonin njė transport ajror sekret armėsh pėr Kroacinė dhe Bosnien. Qė nė fillim tė konfliktit, gazetarė francezė bėnė tė ditur nė vitin 1994 qė agjentėt e CIA-s po i nxisnin Muslimanėt e Bosnjes drejt kundėrsulmeve kokėkrisura dhe tė pashpresa kundėr serbėve me premtimet e gėnjeshtėrta tė mbėshtetjes nga amerikanėt. Fakt ky i mbėshtetur dhe nga George Kenney, njė zyrtar amerikan i ngarkuar me ēėshtjet jugosllave nė Departamentin e Shtetit Amerikan, derisa ai dha dorėheqjen i indinjuar me 14 Gusht tė vitit 1992.

     Warren Hough deklaron se ndėrsa muslimanėve iu ngrit kurthi, rrjeti i Kissinger-it po luante lojėn e „tė mirit - tė  keqit“, tė cilėn e pėrdorin shpesh manipuluesit. Dy udhėheqėsit serbė, Milloseviē dhe Karazhiē ishin pjesmarrės tė kėsaj loje. Sipas Hough-it: "Nėn kėtė skenar, Milloseviēi, klienti i Shoqėrisė Kissinger, hodhi poshtė dhe dėnoi publikisht sulmin e paligjshėm tė trupave tė Karaxhiēit kundėr muslimanėve tė Bosnjės. Por nė mėnyrė tė maskuar qeveria e Millosheviēit furnizoi forcat “tradhėtare” tė Karaxhiēit me tė gjitha armėt dhe mbėshtetjen qė atyre u nevojitej pėr tė zhvilluar njė “luftė shfarosėse” e tė paepur kundėr fqinjėve tė tyre muslimanė. Sigurisht, furnizimi i muslimanėve u bllokua nga konfiskimi i armėve nga OKB-sė. Studimi gjithashtu pohon se Arabia Saudite, njė tirani fashiste nė vetvete, po futej nė kurth nga ky plan.

     Sipas disa burimeve, mbreti Fahd sigurohej vazhdimisht qė SHBA-ja planifikonte tė hiqte konfiskimin e armėve nė kohė pėr tė lejuar qė armėt tė mbėrrinin tek muslimanėt. Rrjedhimisht, mbreti bindi udhėheqėsit e tjerė islamikė tė kishin besim tek Uashingtoni. Tani monarkia saudite denoncohet si tradhėtare e Islamit gjė e cila, sigurisht, iu vjen pėr shtat manipuluesve.

     Duke marrė parasysh tė gjitha kėto, ka disa lidhje interesante mes “ndėrmjetėsuesve tė paqes” nė Bosnie. Lord Carrington anėtar i (Instituti Mbretėror i Ēėshtjeve Ndėrkombėtare, Bilderberger, Komisioni Trilateral, Comm 300), Lord Owen anėtar i ( Bilderberger, Komisioni Trilateral ) dhe Karl Bildt i Suedisė ( Bilderberger ) ndoqėn njėri-tjetrin si “ndėrmjetėsues paqeje”, zyrtarė pėr Bashkimin Europian nė ish Jugosllavi. Cyrus Vance anėtar i ( KMJ, KT, Bil, Comm 300 ) ishte “ndėrmjetėsuesi pėr paqe” i OKB-sė, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė ishte njė drejtor i disa fabrikave tė quajtura ‘Manufacturers Hanover Trust’. Kur Vance doli nė pension, OKB-ja caktoi norvegjezin Thorvald Stoltenberg, anėtar i (KT, Bil) dhe kur Xhimi Karter anėtar i ( KT ) dėshtoi nė mėnyrė tė kuptueshme “tė arrijė paqe”, “fluturon” nė Bosnje si njė “negociator i pavarur”.

     Mė vonė erdhi Richard Holbrooke anėtar i (KT, KMJ, Bil), i dėrguari i paqes sė Bill Clinton anėtar i ( KMJ, KT, Bil ) dhe ambasadori amerikan nė Jugosllavi ishte Warren Zimmerman anėtar i ( KT, KMJ ), pėr tė raportuar tek Warren Christopher anėtar i ( TC, CFR ). E mbani mend gjenocidin e tmerrshėm nė Ruanda? Kush mbėrriti nė Ruanda pak ditė pėrpara se tė arratiset nė njė “mision tė fshehtė diplomatik”? Lord Carrington dhe Henry Kissinger. A mund tė fluturojnė derrat?

     Kėshtu, sajimi i “konfliktit boshnjak” solli krijimin e forcės mė tė madhe shumėkombėshe qė nga lufta e dytė botėrore, e cila u mundėsua nė saje tė vuajtjeve ēnjerėzore tė shkaktuara me paramendim. Personi kryesor pėr kėtė ushtri botėrore tė NATO-s ishte Bill Clinton ( KMJ, KT, Bil ), “njeriu lepe-peqe” pėr David Rockefeller dhe Elitėn.

     Nė 6 Dhjetor 1995 ne pamė njė reklamė (citim) prej njė faqe (nė gazetėn e kontrolluar nga CIA, ‘Washington Post’) tė afishuar nga njė organizatė e cila e quante veten “Komiteti pėr Udhėheqje Amerikane nė Bosnje”, firmosur nga Zbigniew Brzezinski ( KMJ, themeluesi i KT, Bil ), Kongresmeni Stephen Solarz (KMJ), Gorge Soros ( Bil ), Michael Armacost ( KMJ dhe  president i Elite Brookings Institute ) dhe Leslie Gelb ( KT, president i KMJ ). “Ne kemi shtete njė partiake brenda njė bote njė partiake, nėn njė ushtri njė partiake. Sa tė tjerė duhet tė vuajnė pėrpara se lolot politikanė tė ndalojnė sė qėnuri leshko? Sa tragjedi tė tjera do tė ndodhin pėrpara se raca njerėzore tė marrė nėn kontroll fatin e vet?

 

*   *   *

     Ēfarė ėshtė e vėrtetė pėr Bosnjėn, ėshtė gjithashtu e vėrtetė pėr konfliktin nė Kosovė, faza e dytė nė axhendėn e NATO - Illuminati pėr Ballkanin. Pėrsėri kemi pamjen groteske tė Madeleine Albright, Sekretarja amerikane e Shtetit dhe Priftėreshė e Lartė e politikės amerikane, duke bėrė fjalime rreth “paqes” dhe “lirisė” kur ajo vetė ėshtė pėrgjegjėse pėr implementimin e politikave tė gjenocidit. Kjo ėshtė e njėjta Madeleine Albright e cila ishte pėrfshirė nė Projektin Monark dhe programe tė tjera tė kontrollit tė mendjes, nė tė cilat njė numėr i pafund fėmijėsh janė torturuar dhe traumatizuar pėrtej imagjinatės.

     Pėr tė, tmerret e Kosovės ishin tė pakuptimta tė papėrfillshme, pėrveēse njė mėnyrė pėr tė arritur synimin e atyre tė cilėve ajo u shėrben skllavėrisht. Kujtoni ‘kukullat’ ( aktorėt ) e tjerė madhorė nė masakrėn e Kosovės, Bill Clinton dhe Tony Blair. Tė dy lojtarė tė mirė informuar nė lojėn e kontrollit global pėr llogari tė zotėrinjve tė tyre. Tė dy janė pasues besnikė tė rrymės sė vrasėsve tė mėdhenj plotėsisht tė korruptuar, tė cilėt kanė pushtuar Shtėpinė e Bardhė dhe Downing Street. Ata e dinė qė personat tė cilėt aplikojnė diskriminimin etnik tė shqiptarėve, kontrollohen nga tė njėjtėt persona tė cilėt imponojnė bombardimet e NATO-s nė pėrgjigje tė kėtij “spastrimi etnik”.

     Me afrimin e mijėvjeēarit, krijimi i kaosit global do tė rritet nė ēdo veprim dhe ekziston mundėsia qė ajo qė po shohim sot nė Kosovė do tė pėrshkallėzojė nė njė konflikt shumė mė tė gjerė. Mendoni pėr pėrfshirjen e Kinės nė armiqėsi tė ardhshme si dhe NATO-n qė shfaqet si forca policore globale. Ne kemi nevojė tė mos i drejtohemi mė politikanėve pėr pėrgjigje dhe tė fillojmė tė organizohemi nė komunitetet tona, pėr tė ndėrtuar ekonomi dhe organizata vendore, tė cilat mund tė veprojnė jashtė kėtij manipulimi.

     Njė ekspozim i mirė me qėllim, do tė ishte njė bojkotim masiv i tė gjitha zgjedhjeve tė shtetit dhe kombėtare. Votimi nė rrethanat e tanishme do tė thotė t’i japėsh besim njė sistemi qė ėshtė projektuar tė na kontrollojė dhe jo tė na ēlirojė. Duke refuzuar votimin dhe pjesmarrjen nė tė, ne tregojmė atė qė ndiejmė. Ne mund t’i themi manipuluesve: “Ne dimė dhe kuptojmė se ēfarė po bėni por tashmė loja juaj trilluese ka mbaruar. Ne nuk do tė manipulohemi mė duke mbėshtetur dhe mbrojtur shtetin njė partiak, botėn njė partiake dhe rudimentet e njė mentaliteti post komunist.”

 

( Lidhjet ilustruese janė tė pashtriku.org)

 

Lexoni shkrime tjera: Article by David Icke