Dosjet i kemi ne! Dosjet janė rrotull nesh!

 

UDBASHĖT PĖRDITĖ LĖVIZIN PARA HUNDĖVE TONA!

 

Shkruan: Salih Kabashi *

__________________________

 

      Edhe nė Kosovė kohėve tė fundit u kujtuan tė shtrojnė pyetjen nėse duhet dėnuar ose jo krimet e komunizmit. Ky vend dhe ky popull do tė duhej tė ishte nė mos i pari, atėherė me siguri ndėr tė parėt popuj evropianė qė do tė kishte vendosur qė periudhėn 1944-1999 ta shpallte kohė tė degradimit ekstrem tė tė drejtave civile, njerėzore dhe tė ndėrhyrjes kriminale, tė dhunės sistematike dhe tė abuzimeve gjakatare me jetėt njerėzore nga Partia - Shtet. Pse kjo nuk ėshtė bėrė, nuk ėshtė vėshirė tė jipet pėrgjegje. Njė ndėr pėrgjigjet ėshtė se Kosova nuk ka pasur njė shkėputje tė njėmendėt me sistemin socialist. Udhėheqja e kohės 1989-1999 nuk ka mundur tė kėrkojė shkėputje tė tillė, sepse ajo ka qenė pjesė e njė kontinuiteti. Edhe mė saktė: ata qė gjoja u vunė nė ballė tė lėvizjes pėr pavarėsi tė Kosovės, pozicionin e tillė e kishin marrė jo pėr tė ēuar gjėrat pėrpara, po pėr tė frenuar dhe mbajtur (bashkė me Serbinė) nėn kontroll energjitė e potencialet e jashtėzakonshme ēlirimtare e demokratike tė shqiptarėve dyfish tė shtypur tė Kosovės, apo tė shqiptarėve tė shtypur nė njė anė e tė mashtruar nė anėn tjetėr.

 

      Debati qė po zhvillohet aktualisht nė Kosovė lidhur me hapjen (ose jo !!!) tė dosjeve nė Kosovė ėshtė nė esencėn e tij demagogjik dhe pervers. Dokumenti pėr kėtė ēėshtje, i cili i ėshtė ofruar Kuvendit tė Kosovės pėr aprovim, si tekst, lė shumė pėr tė dėshiruar nė aspektin e ndėrtimit e tė argumentimit mė cilėsor dhe mė themeltar. Por, nuk ėshtė problemi kėtu, sepse aty, megjithatė, kėrkohet tė merret njė qėndrim dhe tė nxirret njė ligj.

Edhe debati nė Kuvend, po edhe diskutimet djallėzisht e paturpėsisht tė dirigjuara nė disa media tė Kosovės, tregojnė se tash pėr tash janė shumė mė tė fuqishėm ata qė nė fakt nuk duan tė hapen as dosjet dhe as debati pėr to. Kėta qė rezultojnė mė tė fuqishėm nė kundėrshtimin e dosjeve, gati se kanė arritur njė unison edhe me ata qė nė dukje janė pėr hapjen imediate tė tyre. Unison qė ka ekzistuar edhe atėherė kur kėta tė fundit pranuan dhe ndihmuan, pėr ta parė mė vonė se e kishin gabim - kyqjen nė tymnajėn e barakės sė Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės.

 

      Nga ky krah i personalitetetve politike e mediatike qė mbase janė pėr hapjen e dosjeve, ka njė mosnjohje brengosėse tė subjektit, i cili nė njė mėnyrė po debatohet. Kam dėgjuar kėto ditė njė debat lidhur me hapjen a moshapjen e dosjeve. Moderatori kishte nė studio tre tė ftuar dhe nė linjė tė drejtėrdrejtė telefonike dy figura tė shquara, ndoshta mė tė njohurat e disidencės shqiptare tė Kosovės. Kolegu gazetar ishte krejtėsisht i papėrgatitur apo i pavullnetshėm pėr tė organizuar debat tė mirėfilltė. Ai nė vend se tė shtronte pyetje dhe tė intervenonte nė raste tė caktuara dhe tė domosdoshme, ai bashkėbiseduesve tė tij (vetėm) po ua jipte fjalėn…

·       Dhe ēka ndodhi?

Ndodhi qė njė qenie komuniste vetėqeverisėse, me titull profesor filozofie, edhepse me njė fjalor tė varfėr dhe aftėsi tepėr tė kufizuara elokuence, prapėseprapė, me kopillėkun e mėsuar tėrė jetėn e tij prej servitori tė pushtetit komunist, arriti qė me disa floskula parademokratike tė imponohej mbi tė tjerėt !

·       Si?

Thjeshtė! Tė tjerėt donin tė linin pėrshtypjen e zemėrgjerėve, ndėrkohė qė ai herifi ishte i pacipė dhe abuzonte tmerrėsisht me dhuratėn e kolegut tonė nė trajtė tė fjalisė : E keni fjalėn, zoti profesor… Dhe nga debati nuk doli asgjė. U pėrsėrit pyetja e fillimit tė emisionit: Duhet a nuk duhet tė hapen dosjet? «Filozofi» i socilaizmit vetėqeverisės, qė kishte kryer sociologjinė e marksizmin dhe qė pastaj kishte arritur, falė besnikėrisė sė treguar si «junior» edhe tė jipte mėsim nė Degėn e Sociologjisė e tė Filozofisė Marksiste nė UP. Ai e pleqėroi punėn siē i pėrshtatej atij dhe shokėve tė tij titokomunistė tė Kosovės: Kosova, nėse hap dosje, ajo paska nevojė t’i hapė dosjet nga 1989 deri mė 1999! (Nė atė kohė kumunizmi serb mė nuk kishte nevojė pėr servitorė shqiptarė, se ata i kishte mjelė e shterrė pėr dekada me radhė…). Ai «filozof» as nuk u skuq, (e thashė se ishte horr siē ka qenė gjithmonė tė betuarit nė rrugėn e Titos), pėrkundrazi duke i bėrė lajka atyre dy personaliteteve tė disidencės, punėn e dosjeve e paraqiti si punė tė vėshtirė pėr t’u realizuar, jo vetėm pse ato gjenden nė Serbi, por se, thoshte ai, pėr hapje dosjesh as koha nuk ėshtė…

 

      Duke qenė se pohimi se dosjet nuk i paskemi ne, ėshtė njė pretekst pėr ta lėnė punėn jo vetėm tė ftohet por edhe tė harrohet fare. Dua ta jap mendimin tim pėr kėtė ēėshtje. Ka njėzetė vjet qė e kam thėnė:

·       Dosjet i kemi ne!

·       Dosjet janė rrotull nesh!

·       Janė nė trajta tė njerėzve tė pushtetit tė dikurshėm tito-stalinist.

·       Dosjet pėr ēdo ditė parakalojnė para nesh.

·       Ata janė mėsuesit qė tradhtuan kolegėt e tyre,

·       janė mėsimdhėnėsit qė denoncuan nė komitet e UDB nxėnėst e vet,

·       janė ndėr gjyqtarėt qė dėnuan edhe me dhjetė vjet burg pesėmbėdhjetėvjeēarėt qė kishin shkruar dy fjalė : Kosova Republikė apo vetėm dy shkronja KR.

·       Dosje tonat janė sekretarėt e gjallė e tė vdekur tė komiteteve komunale,

·       tė organizatave themelore tė Lidhjes sė Komunistėve,

·       dosje janė shitės tė ndryshėm dhe jo tė pakėt nėpėr shitore fshati,

·       dosje janė studentėt aktivistė qė spiunuan mė 1968, mė ’81, mė parė dhe mė pas.

·       Dosje ėshtė secili kryetar komune i kohės sė komunizmit.

·       Dosje dėng tė fryra janė kontributet «teorike» tė biēimit tė atij « filozofit » nga emsioni i pėrmendur.

·       Dosje janė komentet e kohės nė Radio Prishtinė,

·       nė TVP,

·       nė shtypin…

·       Dosje janė anėtarėt e kryesive tė Lidhjes sė Komunistėve,

·       tė Lidhjes Socialiste tė Popullit Punues,

·       tė Lidhjes sė Sindikatave,

·       tė Lidhjes sė Rinisė Socialiste…

·       Dosje janė mediat e kohės. Atje krimi ka lėnė gjurmėt e veta.

·       Dosje janė kryeshefat e shefat e Sigurimit Shtetėror dhe operativistėt e tij.

·       Dosje janė njerėzit qė kanė lėshuar pasaporta.

·       Dosja plot janė prokuroritė e Kosovės.

·       Ka aq shumė dosje!

·       Ato pėrditė lėvizin para hundėve tona.

·       E ne? Ne duke e parė ujkun pėrditė, kėrkojmė gjurmėt e tij.

O burra! Shikoni rreth jush se ka plot dosje qė ecin dhe, si puna « filozofit » i emisionit tė sipėrpėrmendur, e devijojnė temėn e debatit dhe fėrkojnė duart: Ua hodhėm edhe njė herė «enveristėve»!

E, nėse tito-komunistėt na e hedhin edhe kėtė herė, le tė dihet se na e hodhėn pėrfundimisht.

* Autori ėshtė themelues dhe botues i revistės Republika

 

Salih Kabashi: Nė Kosovė dikur ke mundė tė jesh titist ose enverist